Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Προς παντρεμενους σε αμφιβολια

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

daka2010

# 21 στις 2/3/2012
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 2.027
'Aρεσαν+: 0%
Πήρες την αποφαση σου οκ από δω και πέρα
πρέπει να κάνεις κάτι για σένα και τον γαμο σου.
Το λάθος σου ήταν που τον είχες κάνει ‘Θεό’
και τώρα… έπεσε από τα μάτια σου…
Πρέπει να μιλήστε… να βρείτε λύσεις…
Πρέπει να του πεις τι σε ενοχλεί…
Ότι δεν μπορεί να σε προσβάλλει και να σε μειώνει κλπ
Πρέπει να βρείτε μια χρυσή τομή, μια μέση λύση…
Δεν μπορείς να ζήσεις την υπόλοιποι ζωή σου αδιαφορώντας για σένα,
παίζοντας θέατρο ότι δεν σε ενοχλεί και δεν σε πειράζει τίποτα.
Αυτόν τον άνθρωπο τον αγάπησες, ποια ειναι εκείνα τα χαρακτηριστικά
που αγάπησες, που θαύμασες? Δεν υπάρχουν πια ?
Λες είπατε χοντρές κουβέντες… καμιά φορά ο άνθρωπος
πάνω στα νεύρα του πολλά μπορεί να πει… μπορεί να το έχει μετανιώσει…
Αν δεν μιλήστε ανοιχτά δεν θα ξέρεις… δεν θα τον καταλάβεις…
Γιατί συμπεριφέρεται έτσι…? Όνειρα - σχέδια δεν κάνατε? Μιλήστε γι αυτά…
Ρώτα τον γιατί να καταλήξτε σαν ξένοι μέσα στο ίδιο σας το σπίτι.
Μίλα του!!!
‘Θυσιάζεις’ την ζωή σου για την κόρη σου…
Αν δεν είσαι καλά … πως θα είναι αυτή…?
Αν δεν είσαι χαρούμενη… πως θα τις δώσεις χαρά…?
Θα προσποίησε και στην κόρη σου…?
Έχεις την εντύπωση πως δεν θα καταλάβει πως είναι η μαμά της?
Αν διαλέγεις να μείνεις στον γάμο σου (για την κόρη σου)
πρέπει να κοιτάξεις να διορθώσεις τον γάμο σου
μα πάνω από όλα να νοιαστείς για Εσένα.

dylanthomas

# 22 στις 2/3/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Οταν, τα ΔΙΚΑ ΜΑΣ, αποτελέσματα ψυχανάλυσης εφαρμόζονται, απολαμβάνουμε τον αρμαγεδώνα.........

inioxos52

# 23 στις 2/3/2012
author
Ανδρας / 66 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.282

Παράθεση:
Originally posted by RIRI82
Inioxos, γιατι σου φαινεται εξαιρετικα μικρη η ηλικια των 25 για να παντρευτει μια γυναικα?
Για να μιλησω σε προσωπικο επιπεδο, ειχα τελειωσει τις σπουδες μου, ειχα μια σταθερη δουλεια με εναν ικανοποιητικο μισθο και αυτο που ηθελα πλεον ηταν να βρω καποιον ανθρωπο, να αγαπηθουμε και να κανουμε οικογενεια, κατι που το ηθελα και απο πιο μικρη βεβαια. Δεν με ενδιεφερε ουτε να γινω συλλεκτης εμπειριων, ουτε να ξοδευτω αριστερα και δεξια. Που ειναι βρισκεις το επιπολαιο σ αυτο?

Δεν ειπα πουθενα πως εισαι μικρη στα 25 σου. Ειπα ασκεφτη και ανωριμη. Διοτι μια γυναικα αγαπητη μου, δεν αρκει να τελειωσει τις σπουδες της και να βρει δουλεια, ωστε να θεωρησει εαυτην ετοιμη για τον ρολο της συζυγου που ας πουμε ειναι το ευκολο, κυριως ομως ετοιμη για τον ρολο της μανας, που ειναι και το πραγματικο μανικι.

Φυσικα και καταλαβες αμυδρα εστω με τι ανθρωπο ειχες να κανεις, αλλα επειδη απο μικρη σε ενδιεφερε να μην σκορπιεσαι μαζευοντας και τις απαραιτητες εμπειριες αριστερα και δεξια οπως λες, και προκειμενου να παντρευτεις οπως τοθελες απο μικρη, ψωνισες οτι βρεθηκε μπροστα σου. Και ψωνισες ασκεφτα και ανωριμα, μουφα.

Ενω αν ειχες φαει τα μουτρα σου ψωνιζοντας μεχρι τα 27-29 σου, θαχες μαθει ισως καλυτερα να ξεχωριζεις το καλο απο το σκαρτο, και εν πασει περιπτωσει καλυτερα απο αυτο που επελεξες τελικα προκειμενου να κανεις οικογενεια, και ας αγχωνοσουν περισσοτερο, μηπως και μεινεις στο ραφι οσο μεγαλωνες.

Επιπλεον, εντελως επιπολαια εφερες και ενα παιδι στον κοσμο, και τωρα το μονο που βρισκεις να πεις, ειναι πως αποφασισες να θαφτεις ζωντανη στα 30 σου, θυσιαζομενη για το παιδι σου. Κλασσικη αντιδραση γυναικας αμαθης, και εξ αιτιας αυτου του γεγονοτος με τρικυμια εν κρανιω.

Αντε λοιπον ασε τις χαζαμαρες, και ξεκινα να χωρισεις, ομορφα ηρεμα και κοσμια, κρατα μια φιλικη σχεση μαζυ του για χαρη του παιδιου, και ισως αργοτερα και αφου ψαξεις, βρεις εναν ανθρωπο που θα σε σεβεται και θα σε φροντιζει, κι ας μην σε παντρευτει. Αρκει που θαναι διπλα σου. Και τον νου σου στο παιδι. Πανω και περα απο ολα.
...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

# 24 στις 3/3/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Κοντευω τα 30 και ειμαι παντρεμενη 4 χρονια..εχω μια κορη τριων χρονων.
Ο γαμος μου δεν ειναι ο ιδανικος, θα ελεγα οτι ειναι απο τους κακους γαμους μαλλον.
Εφτασα στο σημειο του διχασμου: Nα παρω την κορη μου και να παω στη μανα μου ή να παρατησω δουλεια και τοπο κατοικιας και να αρχισουμε ζωη αλλου ολοι μαζι, οτι ζωη και να ηταν αυτη για μενα?
Κοντεψα να τρελαθω..και οι δυο επιλογες ηταν διαπλατα ανοιχτες μπροστα μου. Και τι εκανα? Εκατσα ενα βραδυ οταν ολοι κοιμοντουσαν και εζησα 2 ζωες. Θυμηθηκα τον ευατο μου οταν ημουν παιδι και τις ειδα με τα ματια της κορης μου..
Στην πρωτη περιπτωση λοιπον ειδα ενα κοριτσακι να με περιμενει μεχρι το απογευμα που σχολαω με τη γιαγια της και μια ξενη γυναικα (μιας και η μαμα μου λογω κινητικων προβληματων δεν θα μπορουσε να την αναλαβει εξ ολοκληρου). Να βλεπει μια μανα που να της αφιερωνει 2 ωρες την ημερα. Ο πατερας απων και οποτε τον εβλεπε να νιωθει την εχθρα του για την μητερα της. Καμμια φορα να μην την γυριζει πισω στο σπιτι ισως.. Παππου και γιαγια που να ξυνιζουν τα μουτρα στο ακουσμα της μαμας. Που ισως να της λενε λογια που θα την πληγωνουν. Να ζει με οσα χρηματα εχουμε - οχι και πολλα για σπαταλες. Να ζηλευει τα παιδακια που εχουν τους γονεις τους μαζι. Να ευχεται να ειχε οικογενεια. Να σκεφτεται τι καλος που ειναι ο μπαμπας μου, γιατι τον εδιωξε η μαμα μου? Και πολλα πολλα αλλα...
Στη δευτερη περιπτωση εβλεπα ενα παιδι που να αντιλαμβανεται οτι δεν υπαρχει αγαπη αναμεσα στους γονεις του. Να ζει με το αγχος του χωρισμου τους. Να φοβαται απο τις φωνες τους (αυτο θα προσπαθουσα με τις δικες μου υποχωρησεις να το μετριασω οσο γινεται). Να εχει μια ζωη με αρκετες ανεσεις, με μανα και πατερα μαζι, με μια μανα που θα την εχει ολη μερα και θα περναει ομορφα μαζι της, τουλαχιστον οσες ωρες λειπει ο μπαμπας που δεν ειναι και λιγες..Βεβαια μπορει να εβλεπε μερικες φορες τη μαμα της σιωπηλη και κακοδιαθετη και αυτο να την προβληματιζε ιδιαιτερα οσο μεγαλωνε αλλα θα της περνουσε σε λιγο..
Με γνωμονα μονο το παιδι μου επελεξα την δευτερη εκδοχη. Ειχα την ευκαιρια να δωσω μια ευκαιρια στη ζωη μου αλλα εδωσα τη σειρα μου στη δικη της. Τωρα δεν εχω τιποτα. Μονο εκεινη. Μια ζωη που ικανοποιει εκεινη. Για μενα δεν κρατησα τιποτα απολυτως.
Πριν λοιπον χωρισετε σκεφτειτε τα παιδια σας.

Μήπως το κοριτσάκι ήσουν εσύ?? Μη βάζεις την κόρη σου μπροστά στη δική σου αποτυχία. Απλά αποδέξου ότι έκανες έναν ατυχή γάμο. Μη χρησιμοποιείς δικαιολογίες σε κανέναν, κι ακόμα περισσότερο στον εαυτό σου.......
συγχώρεσε κι αγάπησε εσένα κι όλα θα πάνε καλύτερα... Δεν φταίει η μικρή σε τίποτα. Ούτε καν να διανοηθείς να της πεις ότι θυσιάστηκες γι' αυτήν. Για σένα το έκανες και το ξέρεις πολύ καλύτερα απ' όλους!!!!!!!

# 25 στις 5/3/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by achinos
Νεφελινα, εμεινες στη δουλεια παρασκευη βραδυ;
Η πηρες λαπιτοπι...
Μεγειες καλε...

Λαπιτοπι αχινε θα εχω οταν θα το αγορασω στον γιο μου,δλδ σε καμια 15ρια χρονια απο τωρα...τοτε θα εχω καταφερει να μαζεψω τα λεφτα!!!!!

Ειναι οι απογευματινες βαρδιες που εχω ανα βδομαδα....!

# 26 στις 5/3/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by hAnemos

Παράθεση:
Originally posted by nefeli_34
Με επιασε μια ακατανικητη μελαγχολια διαβαζοντας σε κοπελα μου.....

Έχεις απόλυτο δίκιο σε όσα γράφεις Νεφέλη .......

όσα για το παραπάνω ...... επειδή σε καταλαβαίνω ..... ''θα περάσει κι αυτό '' ....θα δεις !

Το ξερω ανεμε...σ ευχαριστω....αυτοι οι ρυθμοι χελωνας ειναι εξαντλητικοι ομως...ειδικα εαν "βγαινεις" ηδη εξαντλημενος.....

Racina

# 27 στις 8/3/2012
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 760

Παράθεση:
Κοντευω τα 30 και ειμαι παντρεμενη 4 χρονια..εχω μια κορη τριων χρονων.
Ο γαμος μου δεν ειναι ο ιδανικος, θα ελεγα οτι ειναι απο τους κακους γαμους μαλλον.
Εφτασα στο σημειο του διχασμου: Nα παρω την κορη μου και να παω στη μανα μου ή να παρατησω δουλεια και τοπο κατοικιας και να αρχισουμε ζωη αλλου ολοι μαζι, οτι ζωη και να ηταν αυτη για μενα?
Κοντεψα να τρελαθω..και οι δυο επιλογες ηταν διαπλατα ανοιχτες μπροστα μου. Και τι εκανα? Εκατσα ενα βραδυ οταν ολοι κοιμοντουσαν και εζησα 2 ζωες. Θυμηθηκα τον ευατο μου οταν ημουν παιδι και τις ειδα με τα ματια της κορης μου..
Στην πρωτη περιπτωση λοιπον ειδα ενα κοριτσακι να με περιμενει μεχρι το απογευμα που σχολαω με τη γιαγια της και μια ξενη γυναικα (μιας και η μαμα μου λογω κινητικων προβληματων δεν θα μπορουσε να την αναλαβει εξ ολοκληρου). Να βλεπει μια μανα που να της αφιερωνει 2 ωρες την ημερα. Ο πατερας απων και οποτε τον εβλεπε να νιωθει την εχθρα του για την μητερα της. Καμμια φορα να μην την γυριζει πισω στο σπιτι ισως.. Παππου και γιαγια που να ξυνιζουν τα μουτρα στο ακουσμα της μαμας. Που ισως να της λενε λογια που θα την πληγωνουν. Να ζει με οσα χρηματα εχουμε - οχι και πολλα για σπαταλες. Να ζηλευει τα παιδακια που εχουν τους γονεις τους μαζι. Να ευχεται να ειχε οικογενεια. Να σκεφτεται τι καλος που ειναι ο μπαμπας μου, γιατι τον εδιωξε η μαμα μου? Και πολλα πολλα αλλα...
Στη δευτερη περιπτωση εβλεπα ενα παιδι που να αντιλαμβανεται οτι δεν υπαρχει αγαπη αναμεσα στους γονεις του. Να ζει με το αγχος του χωρισμου τους. Να φοβαται απο τις φωνες τους (αυτο θα προσπαθουσα με τις δικες μου υποχωρησεις να το μετριασω οσο γινεται). Να εχει μια ζωη με αρκετες ανεσεις, με μανα και πατερα μαζι, με μια μανα που θα την εχει ολη μερα και θα περναει ομορφα μαζι της, τουλαχιστον οσες ωρες λειπει ο μπαμπας που δεν ειναι και λιγες..Βεβαια μπορει να εβλεπε μερικες φορες τη μαμα της σιωπηλη και κακοδιαθετη και αυτο να την προβληματιζε ιδιαιτερα οσο μεγαλωνε αλλα θα της περνουσε σε λιγο..
Με γνωμονα μονο το παιδι μου επελεξα την δευτερη εκδοχη. Ειχα την ευκαιρια να δωσω μια ευκαιρια στη ζωη μου αλλα εδωσα τη σειρα μου στη δικη της. Τωρα δεν εχω τιποτα. Μονο εκεινη. Μια ζωη που ικανοποιει εκεινη. Για μενα δεν κρατησα τιποτα απολυτως.
Πριν λοιπον χωρισετε σκεφτειτε τα παιδια σας.

Περιγραφεις 2 εκδοχες απο τις 20300211212 που υπαρχουν... επλασες 2 πιθανα σεναρια στο μυαλο σου (οπως τα ηθελες) και εθεσες διλημμα... ποια ζωη απο τις 2 να επιλεξω.. Λαθος προσεγγιση κατα τη γνωμη μου..

Τι ωραια που τα παρουσιαζεις... Ανεσεις = Ευτυχια λοιπον... γιατι εκει εστιαζεις..
Η "ξενη" γυναικα που πιθανον να σου κρατουσε το παιδι εχει κέρατα και μαστιγια και δερνει το κοριτσακι και το αφηνει νηστικο... ενω η κακοδιαθετη μαμα της δευτερης περιπτωσης προβληματιζει παροδικα το κοριτσακι αλλα του περναει μετα απο λιγο καιρο οσο μεγαλωνει..
Τι αναγκη εχει το κοριτσακι που φοβαται μη χωρισουν οι γονεις και μη δειρει ο μπαμπας τη μαμα την ωρα που φωναζει... Αφου εχει τοσα παιχνιδια να παιζει και παει και στη disneyland το καλοκαιρι... Θα του περασει ο φοβος...

Να βρε! Ετσι γινεται παντα καλα που μας το ειπες να ξερουμε !

Τι ωραια που ειναι να τα παρουσιαζουμε οπως μας βολευουν τα πραγματα..

Τελειωνεις με τη φραση "Πριν λοιπον χωρισετε σκεφτειτε τα παιδια σας"

Απο τη στιγμη που γινομαστε γονεις παντα τα παιδια μας σκεφτομαστε πρωτα.. Αλλα πως εισαι σιγουρη οτι εκανες το καλυτερο για το παιδι σου και δινεις και κατα καποιον τροπο συμβουλες με αυτο το κειμενο?

Παραδεξου απλως οτι εκανες οτι μπορουσες, οτι σου ηταν ευκολο, οτι αντεχες, οτι προτιμησες την οικονομικη ασφαλεια και την ομπρελα του γαμου και ασε τις συμβουλες "προς παντρεμενους με αμφιβολια". Υπαρχουν πολλες εκδοχες σε τετοιες ιστοριες...

Δεν ξερει κανεις αν εκανες το σωστο. Δεν ξερει κανεις τι θα γινοταν αν εκανες κατι αλλο... Εκανες αυτο που μπορουσες και τελος.
Μια που θα περνας πολλες ωρες με την κορη σου τωρα, η οποια θα αντιλαμβανεται το ζορι που τραβας ουσα σκυθρωπη και δυστυχης (συ ειπας) φερτην σε επαφη με αλλα προτυπα γυναικων μη νομισει το κοριτσακι οτι αυτο ειναι ευτυχια.
Κανείς δεν μπορεί να με πειράξει χωρίς την άδειά μου Το τι νιώθεις και το πώς αντιδράς σε κάτι, είναι πάντα δική σου επιλογή.

achinos

# 28 στις 8/3/2012
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.764
Αυτο το πραγμα "θυσιαστηκα για το παιδι μου" δεν υπαρχει...

Υπαρχει το "για ναναι ολοι γυρω μου καλα, πρεπει ναμαι εγω καλα..."

Αλλα που να τρεχεις τωρα με τα ψηλοτακουνα...

morgoth

# 29 στις 9/3/2012
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461
ειναι οτι χειροτερο μπορει να ακουσει κανεις. εγινα θυσια για σας.. Ο ΥΠΕΡΤΑΤΟΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΕΚΒΙΑΣΜΟΣ.

λες και η ζωη αρχιζει και τελειωνει οταν κανεις παιδια. ή οταν παντρευεσαι.

RIRI82

# 30 στις 9/3/2012
author
Γυναίκα / 39 / Παντρεμένη
Απαντήσεις: 217
Ο καθενας εχει την αποψη του.
Δεν το παιζω ξερολας δινοντας συμβουλες για αποτυχημενους γαμους.
Απλως παραθετω αλλη μια εκδοχη και το πως ..λειτουργει/ δυσλειτουργει.
Ειναι πολυ ευκολο σαν γκομενα να παιρνεις τα μπογαλακια σου και να φευγεις, σαν 1 ατομο..αν ειναι να παρεις και αλλον στον λαιμο σου ειναι πολυ δυσκολο.
Η Ντισνευλαντ δεν θα σβησει τις κακες αναμνησεις ενος παιδιου απο τον δυσλειτουργικο γαμο των γονιων του, σιγουρα οχι. Αλλα δεν ξερω ποιες αναμνησεις ειναι χειροτερες, αυτες του κακου γαμου η της κακης σχεσης δυο χωρισμενων γονιων, συν ολα τα επακολουθα?
Μια γυναικα δεν ειναι απαραιτητα το αδυναμο πλασμα που τρωει ξυλο απο τον απειρως δυνατοτερο αντρα. Εξαρταται απο το τι συναισθηματα θα νιωσει εκεινη την ωρα.Η λυπη και η απογοητευση αφηνουν μια γυναικα να βγει...δαρμενη. Αλλιως και χερια εχει και δοντια και νυχια.
Σαφως μια ξενη γυναικα που φροντιζει ενα παιδι δεν εχει κερατα και μαστιγιο. Αλλα δεν παυει να μην ειναι η μανα. Και οταν η μανα καλειται να παιξει τον ρολο και των δυο γονιων και να ζησει και τη δικη της ζωη και να ειναι και εργαζομενη..τοτε σκουραινουν τα πραγματα. Για το παιδι.
Ειναι ευκολο να κοιταξεις την παρτη σου. Να κανεις τη ζωη σου. Και να πεις παλι στο παιδι σου οτι το εκανες για εκεινο, για να μην περασει ασχημα.
Εχω συναναστραφει με παιδια χωρισμενων γονιων. και μου εξεφραζαν ανοιχτα την πικρα τους, καθως και την αποστροφη τους προς τους καινουργιους συντροφους. Σε εμενα τη φιλη τους, οχι στους γονεις τους.
Δεν λεω σε κανεναν να ζησει μια κατεστραμενη ζωη και να καταστρεψει και των παιδιων του. απλα να βαλει στην ακρη το εγω του για τα παιδια του. Αν πετυχει καλως αν οχι...δρομο μυρωμενο!
Δεν ειναι θυσιαζομαι για το παιδι μου. Ειναι κανω οτι περναει απο το χερι μου γιατι εχω καθηκον.Και φυσικα δεν ζηταω ανταλλαγμα.

sunnyeyes-

# 31 στις 9/3/2012
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 4.925
Μεγαλο βαρος για τη κορη σου φιλεναδα να της "μεταδοσεις" το χρεος για τις δικες σου επιλογες..

Απο τωρα μου ερχονται οι φωνες στο κεφαλακι της "Η μανα μου θυσιαστηκε για εμενα.. για να εχω μία οικογενεια.. και η μανα μου δεν εζησε τιποτα"

Το παραμυθι των δακρυων δηλαδη.
Ειναι ΑΝΟΗΤΟ εως ενα μεγαλο παιχνιδι των μαναδων ειδικα, να χρεωνουν τα παιδια τους με τις δικες τους ανασφαλειες. Διοτι ανασφαλεια ειναι και οχι θυσια. Αν ηταν θυσια θα το ειχες κανει χωρις να την αναφερεις και χωρις να μας ενημερωνεις οτι δεν εχεις πλεον ΤΙΠΟΤΑ.

Ζησε με το τιποτα σου χωρις να χρεωνεις την κορη σου. Ζησε με το τιποτα σου επειδη δεν νιωθεις ΑΡΚΕΤΗ να εχεις κατι παραπανω.. και οχι γιατι θυσιαζεσαι για την κορη σου. Αρκετα θα εχει απο δικου της οταν μεγαλωσει βλεποντας πως ειναι οι σχεσεις μεσα απο την οικογενεια της πρωτα απο ολα. Μη της χρεωνεις και τη θυσια.
Kαι υγ...

Αυτος που θυσιαζει.. και θυσιαζεται τα εχει ολα αγαπητη.. δεν νιωθει κενο. ΑΝ Νιωθει κενο, τοτε σημαινει οτι η θυσια πηγε στραφι. Διαβασε λιγακι και αρχισε αυτογνωσια. Το καλυτερο που εχεις να κανεις για το παιδι σου.
"Τους δρακους τους σκιζουμε στα τεσσερα... και καμια φορα και στα 8. Δρακοι πολλοι υπηρξανε. Ηλιος ομως ΕΝΑΣ και ΚΑΙΕΙ."

RIRI82

# 32 στις 9/3/2012
author
Γυναίκα / 39 / Παντρεμένη
Απαντήσεις: 217

Παράθεση:
Θεματοθετρια βρεθηκα στην θεση σου πολυ προσφατα....με πανομοιοτυπες συμπεριφορες απο τον συζυγο μου......ημουν τυφλα ερωτευμενη και δοσμενη μεχρι αηδιας σε αυτον και σε αυτο που δημιουργουσαμε...κι εκεινος λατρευει τον γιο μας....κι εκεινος δεν τον μαλωνε ποτε...κι εγω εχω ακουσει τα ανειπωτα και εχω ζησει τα απιστευτα 2 χρονια τωρα.....μενω στις συμπεριφορες γιατι τα υπολοιπα ειναι αποτελεσματα αυτων.....

Βιωνεις ψυχολογικη βια?
Βιωνεις απαξια και ειρωνεια?
Βιωνεις υπεροψια και αλαζονεια?
Μπορεις να παρεις πρωτοβουλια για κατι χωρις την συμφωνη γνωμη του?
Επεμβαινει στο πως λειτουργεις με την κορη σου?
Επεμβαινει στο πως χειριζεσαι τις λειτουργιες του σπιτιου?
Σε πλησιαζει ερωτικα?

Εαν θες απαντησε μου σε αυτες τις ερωτησεις με ειλικρινεια.....
Και παλι δεν σου λεω τι να κανεις.....απλα για να υπαρχει προοπτικη πρεπει να διορθωθουν οι συμπεριφορες....

Νεφελη δεν ξερω την εξελιξη του δικου σου γαμου αλλα θα ηθελα πολυ να την μαθω.
Ψυχολογικη βια? Ολη μερα ακουγα βρισηδια και προσβολες, κυριως περι της ηθικης μου. Ειχα χασει τον ευατο μου για ενα διαστημα, νομιζα οτι οντως εφταιγα εγω! Αδυνατουσα να απαντησω γιατι ημουνα πραγματικα σοκαρισμενη και σε πολυ ευαισθητη φαση, ουσα εγκυος και λεχωνα αργοτερα.
Απαξια και ειρωνια? ουουουου. Και ολο πληγωνομουνα,και ολο ενιωθα λιγη και αχρηστη κτλ κτλ.....και φυσικα υπαιτια.
Να σημειωσω οτι εν τω μεταξυ με ειχε απομονωσει επιδεξια απο ολους.. Ο πατερας μου δεν ζει πια, η μανα μου πολυ αδυναμη πλεον και εγω δεν ηθελα να την στεναχωρω..ουσιαστικα μονη.εγω η κοκετα αφησα τον ευατο μου πλεον απεριποιητο..επειδη αν φορουσα ενα φουστανι η αν βαφομουν η αν φορουσα τακουνια αυτος μου ελεγε οτι ειμαι σαν που... και οτι τον ντροπιαζω και δεν σεβομαι την κορη μου.και εγω το βοδι να η στεναχωρια!!
Υπεροψια και αλαζονεια..καλα! Αυτος ειναι αντρας, εγω γυναικα, αυτο φτανει.
Οταν γυρισα στη δουλεια η κατασταση επιδεινωθηκε αλματωδως. Το πρωι ξεπατωμα στη δουλεια - το απογευμα ψυχικη εξοντωση στο σπιτι.
Ερωτικα εννοειται οτι δεν με πλησιαζε!
Μεχρι που μου σηκωσε χερι. Εκει ηταν λες και κουνηθηκε το μυαλο μου! Αφυπνιστηκα! συνηλθα λιγο. Πληγωθηκα φυσικα. Την δευτερη φορα, αντεδρασα φωναξα, του ειπα οτι τα μαζευω και φευγω, με απειλησε οτι θα μου παρει το παιδι, πηγα σε δικηγορο κτλ κτλ, ετοιμαζα το σπιτι μου να παω να μεινω...Την τριτη φορα αντεπιτεθηκα με οτι ειχα και δεν ειχα, δεν εβλεπα μπροστα μου, ουτε το παιδι μου που δυστυχως ηταν μπροστα...ουτε τι εκανα δεν καταλαβαινα..η αληθεια ειναι οτι και εκεινος σοκαριστηκε, δεν περιμενε τετοια σφοδρη αντιδραση.και ηταν και η τελευταια φορα που με ακουμπησε.
Μετα απο πολλη σκεψη και αφου ηταν ολα ετοιμα για να φυγω, προς εκπληξη ολων εμεινα.
Παιρνω πρωτοβουλιες χωρις την συμφωνηη γνωμη του. και μετα τα ακουω για ενα μηνα. οχι πως ιδρωνει το αυτι μου, απλως προσπαθω να το αποφευγω για να μην βιωνει το παιδι ασχημες καταστασεις.
Και φυσικα επεμβαινει σε ολα! Στη σχεση μου με το παιδι, στο σπιτι, στο νοικοκυριο σε ολα ολα ολα.Θελει να τα ελεγχει ΟΛΑ. ε κανω υπομονη οσο μπορω αλλα δεν μπορω και πολυ και γινομαι...γλωσσου.

sunnyeyes-

# 33 στις 9/3/2012
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Πλακα μας κανεις Ριρη?

Χρειαζεσαι επειγοντως βοηθεια. Εισαι μία απο τις πολλες κακοποιημενες γυναικες και πρεπει επειγοντως να ενημερωθεις για τις διαδικασιες.
Αν εσενα δε σε νοιαζει να τρως ξυλο σκεψου τη κορη σου που θα τρωει οταν μεγαλωσει απο τον πατερα της ή στη καλυτερη περιπτωση να επιλεξει για συζηγο καποιον αντρα σαν τον πατερα της. Διοτι αυτο θα της εχει διδαξει η μανα της.
ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΟΥ ΡΙΡΗ.
"Τους δρακους τους σκιζουμε στα τεσσερα... και καμια φορα και στα 8. Δρακοι πολλοι υπηρξανε. Ηλιος ομως ΕΝΑΣ και ΚΑΙΕΙ."

morgoth

# 34 στις 9/3/2012
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
ωραια ζωή...

ακου κοπελα μου. το παιδι ζωντας σε ενα τετοιο περιβαλλον θα εχει πολλά περισσοτερα προβληματα με το να μεγαλωνε σε ενα ηρεμο περιβαλλον.

η επιλογή ειναι δικια σου αλλά καλο ειναι να πας σε ενα ψυχολογο να σε βοηθησει πως θα συγκροτησεις τον εαυτο σου και ενδεχομενως πως θα κανεις πιο υποφερτη τη καθημερινοτητα σου.

sunnyeyes-

# 35 στις 9/3/2012
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Οποιοδηποτε περιβαλλον ακομα και αστεγη να μεινει, ειναι καλυτερο απο το περιβαλλον της ΒΙΑΣ.
Ριρη, δε σε δικαιολογω ομως να συμβουλευεις αλλους.
Φροντισε να μιλησεις με ανθρωπους που εχουν περασει αυτον τον κικεωνα, ΔΕΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ ΚΑΤΑΜΑΤΑ και μη στρεφεις το κεφαλι και μη θυσιαζεις το κορμι σου και την αξιοπρεπεια σου σε κανενα. Και φυσικα να ξερεις οτι βρισκεσαι σε κινδυνο ανα πασα στιγμη και ωρα και επισης να ξερεις οτι ΔΕΝ ΦΤΑΙΣ ΕΣΥ που εκεινος ειναι βιαιος. Που σημαινει οτι εκεινος ακομα και χωρις αφορμη μπορει να γυρισει να σε χτυπησει απο αγρια εως πολυυ αγρια. ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙΣ.

morgoth

# 36 στις 9/3/2012
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
μια χαρα επιτελει τον σκοπο του ο αντρας της. την εχει εκφοβισει (ψυχολογικα αλλά και σωματικά) γιαυτο και δεν τον χωριζει.

το κοριτσακι λυπαμαι.. που εχει προτυπο αυτη τη μανα και αυτο το πατερα.

sunnyeyes-

# 37 στις 9/3/2012
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο

Παράθεση:
Originally posted by morgoth
μια χαρα επιτελει τον σκοπο του ο αντρας της. την εχει εκφοβισει (ψυχολογικα αλλά και σωματικά) γιαυτο και δεν τον χωριζει.

το κοριτσακι λυπαμαι.. που εχει προτυπο αυτη τη μανα και αυτο το πατερα.

μοργκοθ και καθε μοργκοθ οι γυναικες οι κακοποιημενες χρειαζονται βοηθεια. Αν μπορεις να βοηθησεις καλως. Αν δεν μπορεις να βοηθησεις σιωπας.
Δε χρειαζεται άλλη βια και εξυπναδα απο μερους μας. Εχει μπολικη ηδη.

morgoth

# 38 στις 9/3/2012
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
εχεις δει τι εχω γραψει παραπανω?

Racina

# 39 στις 10/3/2012
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 760

Παράθεση:

Παράθεση:
Θεματοθετρια βρεθηκα στην θεση σου πολυ προσφατα....με πανομοιοτυπες συμπεριφορες απο τον συζυγο μου......ημουν τυφλα ερωτευμενη και δοσμενη μεχρι αηδιας σε αυτον και σε αυτο που δημιουργουσαμε...κι εκεινος λατρευει τον γιο μας....κι εκεινος δεν τον μαλωνε ποτε...κι εγω εχω ακουσει τα ανειπωτα και εχω ζησει τα απιστευτα 2 χρονια τωρα.....μενω στις συμπεριφορες γιατι τα υπολοιπα ειναι αποτελεσματα αυτων.....

Βιωνεις ψυχολογικη βια?
Βιωνεις απαξια και ειρωνεια?
Βιωνεις υπεροψια και αλαζονεια?
Μπορεις να παρεις πρωτοβουλια για κατι χωρις την συμφωνη γνωμη του?
Επεμβαινει στο πως λειτουργεις με την κορη σου?
Επεμβαινει στο πως χειριζεσαι τις λειτουργιες του σπιτιου?
Σε πλησιαζει ερωτικα?

Εαν θες απαντησε μου σε αυτες τις ερωτησεις με ειλικρινεια.....
Και παλι δεν σου λεω τι να κανεις.....απλα για να υπαρχει προοπτικη πρεπει να διορθωθουν οι συμπεριφορες....

Νεφελη δεν ξερω την εξελιξη του δικου σου γαμου αλλα θα ηθελα πολυ να την μαθω.
Ψυχολογικη βια? Ολη μερα ακουγα βρισηδια και προσβολες, κυριως περι της ηθικης μου. Ειχα χασει τον ευατο μου για ενα διαστημα, νομιζα οτι οντως εφταιγα εγω! Αδυνατουσα να απαντησω γιατι ημουνα πραγματικα σοκαρισμενη και σε πολυ ευαισθητη φαση, ουσα εγκυος και λεχωνα αργοτερα.
Απαξια και ειρωνια? ουουουου. Και ολο πληγωνομουνα,και ολο ενιωθα λιγη και αχρηστη κτλ κτλ.....και φυσικα υπαιτια.
Να σημειωσω οτι εν τω μεταξυ με ειχε απομονωσει επιδεξια απο ολους.. Ο πατερας μου δεν ζει πια, η μανα μου πολυ αδυναμη πλεον και εγω δεν ηθελα να την στεναχωρω..ουσιαστικα μονη.εγω η κοκετα αφησα τον ευατο μου πλεον απεριποιητο..επειδη αν φορουσα ενα φουστανι η αν βαφομουν η αν φορουσα τακουνια αυτος μου ελεγε οτι ειμαι σαν που... και οτι τον ντροπιαζω και δεν σεβομαι την κορη μου.και εγω το βοδι να η στεναχωρια!!
Υπεροψια και αλαζονεια..καλα! Αυτος ειναι αντρας, εγω γυναικα, αυτο φτανει.
Οταν γυρισα στη δουλεια η κατασταση επιδεινωθηκε αλματωδως. Το πρωι ξεπατωμα στη δουλεια - το απογευμα ψυχικη εξοντωση στο σπιτι.
Ερωτικα εννοειται οτι δεν με πλησιαζε!
Μεχρι που μου σηκωσε χερι. Εκει ηταν λες και κουνηθηκε το μυαλο μου! Αφυπνιστηκα! συνηλθα λιγο. Πληγωθηκα φυσικα. Την δευτερη φορα, αντεδρασα φωναξα, του ειπα οτι τα μαζευω και φευγω, με απειλησε οτι θα μου παρει το παιδι, πηγα σε δικηγορο κτλ κτλ, ετοιμαζα το σπιτι μου να παω να μεινω...Την τριτη φορα αντεπιτεθηκα με οτι ειχα και δεν ειχα, δεν εβλεπα μπροστα μου, ουτε το παιδι μου που δυστυχως ηταν μπροστα...ουτε τι εκανα δεν καταλαβαινα..η αληθεια ειναι οτι και εκεινος σοκαριστηκε, δεν περιμενε τετοια σφοδρη αντιδραση.και ηταν και η τελευταια φορα που με ακουμπησε.
Μετα απο πολλη σκεψη και αφου ηταν ολα ετοιμα για να φυγω, προς εκπληξη ολων εμεινα.
Παιρνω πρωτοβουλιες χωρις την συμφωνηη γνωμη του. και μετα τα ακουω για ενα μηνα. οχι πως ιδρωνει το αυτι μου, απλως προσπαθω να το αποφευγω για να μην βιωνει το παιδι ασχημες καταστασεις.
Και φυσικα επεμβαινει σε ολα! Στη σχεση μου με το παιδι, στο σπιτι, στο νοικοκυριο σε ολα ολα ολα.Θελει να τα ελεγχει ΟΛΑ. ε κανω υπομονη οσο μπορω αλλα δεν μπορω και πολυ και γινομαι...γλωσσου.

ελεος...

ειναι αρρωστημενα ολα αυτα που ζεις και αποφασισες να επιβαλλεις τετοιο περιβαλλον διαβιωσης στο παιδι σου.... και το χειροτερο ολων.. το χαρηκες κιολας για τη γενναια αποφαση που πηρες και "θυσιαστηκες για το παιδι"..
Κανείς δεν μπορεί να με πειράξει χωρίς την άδειά μου Το τι νιώθεις και το πώς αντιδράς σε κάτι, είναι πάντα δική σου επιλογή.

achinos

# 40 στις 10/3/2012
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.764
Δε νομιζω ρε ρασινα να το χαρηκε...

Ειν αυτο που λεει η νεφελη νομιζω...

Ειδες κανεναν εδω ναρχεται κ να λεει..." Με τη Χαρουλα ειμαστε μια χαρουλα..."
Επιλέξτε σελίδα: (1-4)