Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Προς παντρεμενους σε αμφιβολια

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

Racina

# 41 στις 10/3/2012
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 760
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by achinos
Δε νομιζω ρε ρασινα να το χαρηκε...

Ειν αυτο που λεει η νεφελη νομιζω...

Ειδες κανεναν εδω ναρχεται κ να λεει..." Με τη Χαρουλα ειμαστε μια χαρουλα..."

Υποθετω οτι δεν ειναι μια χαρα κανεις αχινε..

Ακριβως γιαυτο δεν θα επρεπε να νομιζει οτι εκανε το σωστο. Και να παρακινει να σκεφτουν ολοι τα παιδια τους με αναλογο τροπο...
Κανείς δεν μπορεί να με πειράξει χωρίς την άδειά μου Το τι νιώθεις και το πώς αντιδράς σε κάτι, είναι πάντα δική σου επιλογή.

# 42 στις 12/3/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Θεματοθετρια διαβασα την ζωη μου τα τελευταια 2 χρονια σε αυτα που εγραψες με ελαχιστες διαφοροποιησεις.....δεν θα χαρακτηριζα τον εαυτο μου γλωσσου.....αντιδρω σε πολυ συγκεκριμενες συμπεριφορες και αυτες εχουν να κανουν με οποιοδηποτε ειδους κακοποιηση....λεκτικη,ψυχολογικη,νοητικη,σωματικη......οτι περιεγραψες εμπεριεχουν στον μεγιστο βαθμο ολες αυτες τις μορφες βιας......και ως λεκτικη φυσικα δεν εννοω ενα αει στο διαολο,η ακομα και ενα αντε γαμη-σου.....αλλα απαξια,ειρωνεια,χειρονομιες αποστροφης και χλευασμου,χαρακτηρισμους που αφορουν στην παιδεια και καταγωγη,στις ικανονονητες και δυνατοτητες,ακομα και στην "λειτουργια" ως μανα......

Το κοινωνικο του προσωπο εχει καμια σχεση με αυτο που εχει απεναντι σου?
Ποση διαφορα ηλικιας εχετε?
Εχει υπαρξει απιστος γενικα και να το ξερεις?
Ψεμματα λεει?
Στρεψοδικος ειναι?
Μπορειτε να καταληξετε σε ενα θεμα οταν διαφωνειτε?
Εγιναν και γινονται ολα με τον τροπο που θελει,απλα πλεον για να μην μπαινεις σε αντιπαραθεση συνεχως?
Προσπαθεις να ειναι ολα αψογα και παλι βρισκει να ψεγαδια στα παντα?

Εαν θες απαντησε μου....αυριο θα εχω περισσοτερο χρονο να γραψω....

RIRI82

# 43 στις 13/3/2012
author
Γυναίκα / 39 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 217
Χριστε μου..δεν ειπα σε κανεναν να κανει οτι κανω εγω.
Προβαλω την δικη μου περιπτωση ως μια απο τις ακραιες και λεω οτι σωστο η λαθος εμεινα σε μια τετοια κατασταση για το παιδι μου, με βαση το δικο μου σκεπτικο και γνωριζοντας ολη την κατασταση και ναι, συμβουλευομενη πρωτα και δικηγορους και ψυχολογο.
Αλλοι ομως χωριζουν για το τιποτα ρε αδερφε, για εναν γκομενο, μια γκομενα, επειδη ο ενας ζηλευει, επειδη ο αλλος δεν γουσταρει τη μανα του, την αδερφη του, τους φιλους του, επειδη ξαφνικα θυμηθηκαν οτι δεν εζησαν ολα οσα ηθελαν στη ζωη τους και επειδη βαρεθηκαν τον αλλο ερωτικα!! Γι αυτους τους λογους λοιπον υποβαλουν τα παιδια τους στην οδυνηρη - γιατι ειναι οσο και να θελουν καποιοι να το ωραιοποιουν - διαδικασια του διαζυγιου, του αποχωρισμου απο τον εναν γονιο (εκτος αν θεωρειται φυσιολογικο ενα παιδι να βλεπει τον γονιο του 1-2 φορες την εβδομαδα)!
Ναι, λεω σε ολους να σκεφτουν τα παιδια τους πριν τον εαυτο τους.

RIRI82

# 44 στις 13/3/2012
author

Παράθεση:
Originally posted by nefeli_34
Θεματοθετρια διαβασα την ζωη μου τα τελευταια 2 χρονια σε αυτα που εγραψες με ελαχιστες διαφοροποιησεις.....δεν θα χαρακτηριζα τον εαυτο μου γλωσσου.....αντιδρω σε πολυ συγκεκριμενες συμπεριφορες και αυτες εχουν να κανουν με οποιοδηποτε ειδους κακοποιηση....λεκτικη,ψυχολογικη,νοητικη,σωματικη......οτι περιεγραψες εμπεριεχουν στον μεγιστο βαθμο ολες αυτες τις μορφες βιας......και ως λεκτικη φυσικα δεν εννοω ενα αει στο διαολο,η ακομα και ενα αντε γαμη-σου.....αλλα απαξια,ειρωνεια,χειρονομιες αποστροφης και χλευασμου,χαρακτηρισμους που αφορουν στην παιδεια και καταγωγη,στις ικανονονητες και δυνατοτητες,ακομα και στην "λειτουργια" ως μανα......

Το κοινωνικο του προσωπο εχει καμια σχεση με αυτο που εχει απεναντι σου?
Ποση διαφορα ηλικιας εχετε?
Εχει υπαρξει απιστος γενικα και να το ξερεις?
Ψεμματα λεει?
Στρεψοδικος ειναι?
Μπορειτε να καταληξετε σε ενα θεμα οταν διαφωνειτε?
Εγιναν και γινονται ολα με τον τροπο που θελει,απλα πλεον για να μην μπαινεις σε αντιπαραθεση συνεχως?
Προσπαθεις να ειναι ολα αψογα και παλι βρισκει να ψεγαδια στα παντα?

Εαν θες απαντησε μου....αυριο θα εχω περισσοτερο χρονο να γραψω....

Το κοινωνικο του προσωπο με αυτο που δειχνει σε μενα??Καμμια σχεση! Για ολους ειναι το καλο παιδι! Οχι δικα μου ατομα βεβαια, τα απεφευγε πολυ επιδεξια, αν ποτε τυχαινε να δω κανενα βεβαια. Φυσικα οταν ειναι στη δουλεια και παιρνει τηλεφωνο μου μιλαει με τον καλυτερο τροπο..και πολλες φορες εχει τυχει να μου απανταει με τροπο για να φανει ο καημενος που εχει μπλεξει με τον Χιτλερ, χωρις να λεω εγω κατι!
15 χρονια διαφορα εχουμε.
Σε προηγουμενες σχεσεις του, που ελαχιστες ειχε και ελαχιστα ξερω (σχεσεις, οχι γυναικες γενικα) ηταν σε ολες απιστος. Για εμενα δεν ξερω κατι για απιστια προς το παρον.
Λεει ψεματα με πολυ μεγαλη ευκολια και στρεψοδικος ειναι. Ποτε φυσικα δεν κανει λαθος και δεν εχει αδικο σε τιποτα. Για ολα φταινε οι αλλοι.
Οχι ποτε δεν μπορουμε να βρουμε μια συμβιβαστικη λυση. και δε συζηταμε.
Ναι αποφευγω πλεον να μιλαμε για το οτιδηποτε ωστε να μην ερχομαστε σε αντιπαραθεση.
Ναι, βρισκει ψεγαδια στα παντα! Εχω πχ ενα σπιτι που βλεπεις τα μουτρα σου στα πλακακια και εκεινος με λεει βρωμιαρα πχ επειδη αφησα ενα στυλο πανω στο τραπεζι της κουζινας!
Επισης μισει οτι μου αρεσει - αγαπαω - εχω σχεση.Τη μανα μου, τα ρουχα μου, τις εκπομπες που βλεπω στην τηλεοραση, τον υπολογιστη μου, τη μουσικη που ακουω, το μηχανακι μου, τα λουλουδια μου, δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω, ολα. καθως και οσους τυχει να με συμπαθησουν. ολα ευθυς αμεσως φερουν μια...βρωμια, κατι απεχθες.
Οσον αφορα το παιδι, δεν θελει να κανουμε πραγματα μαζι, θελει να "φαινεται" παντα εκεινος. Ουτε με το σοι του δεν θελει να ειμαστε χωρις αυτον. Γενικως δεν θελει να βιωνω καμμια χαρα, με κανεναν τροπο.Εγω ειμαι το θεμα του.
Τωρα το γιατι..δεν το ξερω! Οταν καποτε τον ειχε πιασει μια κριση ειλικρινειας ειχε πει επειδη οταν με γνωρισε τον εξαπατησα και του εδειξα οτι θα ειμαι μονο δικη του και οτι μονο αυτος εχει σημασια για μενα.Αντ' αυτου,ηθελα και αλλα πραγματα στη ζωη μου εκτος απο αυτον (σε αυτα συμπεριλαμβανεται και η ιδια μου η μανα!). Α ναι, και ειμαι που..επειδη ειχα και αλλες σχεσεις πριν απο αυτον, θα επρεπε να ειμαι παρθενα αν ημουν σωστη και ηθικη (φυσικα και το ηξερε, αφου δεν εκρυψα κατι), μετα το γαμο τα θυμηθηκε οοοοολα αυτα.
Α ναι, φυσικα σαν μανα με βρισκει απαραδεκτη (οι λογοι αγνωστοι).
Φυσικα να σου πω οτι παροοολα αυτα δεν ηθελε με τιποτα να χωρισουμε για να μην γινει το παιδι που...σαν και μενα αν το αναλαβω εγω χωρις την παρουσια του και οταν του προτεινα να το κρατησει εκεινος (οπως μου προτεινε η δικηγορος μονο για να δω τι θα πει φυσικα) ειπε οτι δεν ηθελε το παιδι να μεγαλωσει μη φυσιολογικα χωρις μανα του και μετα να ρωταει γιατι και πως να της εξηγησει οτι η μανα της ειναι μια που.. που την παρατησε! Εκτος μονο αν του παραχωρουσα την πληρη κηδεμονια και αν παραιτουμουν του δικαωματος να το βλεπω. Ακολουθησαν πολλα, πολλα, πολλα χαριτωμενα που δεν μπορω να τα γραψω εδω.
Εχει και τις καλες του φυσικα, και τοτε λες "μπαα..δεν ειναι αυτος, ειμαι τρελη" που φυσικα περνανε πολυ γρηγορα.
Εσυ εισαι ακομα μαζι με τον αντρα σου?

morgoth

# 45 στις 13/3/2012
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Απαντήσεις: 3.461
πηγες πολλές φορές σε ψυχολογο ριρί? και τι σου ειπε ακριβώς?

του περιεγραψες τη κατασταση που βιώνεις και σου ειπε, δε πειραζει μεινε για το παιδί σου??

morgoth

# 46 στις 13/3/2012
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by RIRI82
Χριστε μου..δεν ειπα σε κανεναν να κανει οτι κανω εγω.
Προβαλω την δικη μου περιπτωση ως μια απο τις ακραιες και λεω οτι σωστο η λαθος εμεινα σε μια τετοια κατασταση για το παιδι μου, με βαση το δικο μου σκεπτικο και γνωριζοντας ολη την κατασταση και ναι, συμβουλευομενη πρωτα και δικηγορους και ψυχολογο.
Αλλοι ομως χωριζουν για το τιποτα ρε αδερφε, για εναν γκομενο, μια γκομενα, επειδη ο ενας ζηλευει, επειδη ο αλλος δεν γουσταρει τη μανα του, την αδερφη του, τους φιλους του, επειδη ξαφνικα θυμηθηκαν οτι δεν εζησαν ολα οσα ηθελαν στη ζωη τους και επειδη βαρεθηκαν τον αλλο ερωτικα!! Γι αυτους τους λογους λοιπον υποβαλουν τα παιδια τους στην οδυνηρη - γιατι ειναι οσο και να θελουν καποιοι να το ωραιοποιουν - διαδικασια του διαζυγιου, του αποχωρισμου απο τον εναν γονιο (εκτος αν θεωρειται φυσιολογικο ενα παιδι να βλεπει τον γονιο του 1-2 φορες την εβδομαδα)!
Ναι, λεω σε ολους να σκεφτουν τα παιδια τους πριν τον εαυτο τους.

ασε τους αλλους. εσύ τι κανεις ειναι το θεμα. και θεωρώ οτι εχεις να κανεις πολυ δουλεια με ψυχολογο. για να μη τρελαθεις καποια στιγμή εφοσον βιώνεις ολον αυτον το παραλογισμό

achinos

# 47 στις 13/3/2012
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.764

Ρε ριρι, τι λες; μηπως νομιζεις οτι ειμαστε...στο πακισταν;

Εσενα θα σου φαινεται φυσιολογικο σε λιγο να σε...θαβει κ να σε πετροβολαει, γιατι δεν πετυχε το...παστιτσιο...
Μανα εχεις;
Ολοι αυτοι οι...γελοιοι λογοι που ανεφερες για τους οποιους χωριζουν οι ανθρωποι...ειναι για μενα σωστοι...
Ο κυριωτερος λογος ειναι ΕΝΑΣ: Δε θες πια νασαι με τον αλλον...κ κανενας ψυχολογος, καμμια ηθικη, καμμια θρησκεια, κανενας φοβος δεν μπορει να σε κρατησει μαζι του...
Ετσι παθητικη που εισαι, οχι μονο τον εαυτο σου θα καταστρεψεις...αλλα κ το παιδι σου...
Οταν χωριζεις, ο αλλος δεν μπορει να κρυφτει πισω σου...ο καθενας εχει το πραγματικο του προσωπο...εκει καταλαβαινεις οτι δεν ειναι ολα οπως πιστευες...μεγαλο σοκ...εκει καταλαβαινεις ποια στ αληθεια εισαι...
Εκτος πια κι αν ολο αυτο το...γουσταρεις...υπαρχουν ανθρωποι τοσο βαθεια...μαζοχιστες που αυτες οι καταστασεις τους λυνουν αλλα προβληματα...που δεν μπορουν να τα διαχειριστουν. Υπαρξιακα αδιεξοδα που δεν τολμουν ουτε να...υποψιαστουν...

Κι αυτα για το παιδι εγω τ ακουω βερεσε...
Οποτε περνας σ αλλη κατηγορια... " στ @ @ μου τι θα κανουν ολοι οι αλλοι, το περιβαλλον μου, το παιδι μου, οι υπολοιπες σχεσεις μου...εγω βολευτηκα εδω μεσα κ δεν το κουναω με τιποτα..."
Μπραβο...ο τυπος πετυχε λαυρακι...

Φταιω γω τωρα να σιχτιριζω μερικους που ταχουν ολα ευκολα...

morgoth

# 48 στις 13/3/2012
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
γενικά το να παψεις να θες να εισαι με καποιον ανθρωπο δεν ειναι ψυχική διαταραχη. οποτε συμφωνω με αχινό.

# 49 στις 13/3/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Καθηστε να συνελθω γιατι απο αυτα που διαβασα το μονο που μπορω να υποθεσω ειναι ,οτι προκειται για περιπτωση διγαμιας!

(αστειευομαι φυσικα,οχι ομως οτι δεν θα μπορουσε να συμβαινει κιολας!)

Δεν φανταζεσαι σε ποσα συμπιπτουμε,ακομα και στην διαφορα ηλικιας (εμεις εχουμε 13 χρονια διαφορα)...ακομα και σε αυτα που του προτεινες για το παιδι εαν χωριζατε,να το κρατησει εκεινος...εκανα ακριβως το ιδιο για να δω αντιδρασεις...επισης δεν θελει με τιποτα να χωρισουμε ο δικος μου,επικαλειται οτι να ναι ομως περαν των ουσιαστικων και χρειστων......

Αφου σε διαβαζα και επαθα σοκ με το ποσο ιδια ειναι η ζωη μας.....

Επειδη αναφερθηκες οτι πηγες σε ψυχολογο και επειδη εχω απευθυνθει κι εγω ξανα τους τελευταιους μηνες (το ειχα κανει και πριν 3 χρονια παλι με αφορμη συμπεριφορες του,χωρις να ειμαστε παντρεμενοι τοτε),ο ψυχοθεραπευτης βοηθαει εσενα να δεις για ποιο λογο επιτρεπεις να γινονται αυτα που γινονται και πως μπορεις να τα αντιμετωπισεις,εσυ παντα.....

Εαν ο ιδιος δεν απευθυνθει δεν θα αλλαξει τιποτα κοπελα μου....μονο εσυ μπορεις να αλλαξεις καποια πραγματα και αυτη η δικη σου αλλαγη να επιφερει μια διαφοροποιηση στην κατασταση....την οποια και παλι δεν μπορεις να προβλεψεις ,ουτε να ξερεις εαν θα ειναι προς καλυτερευση της σχεσης σας....δικη σου καλυτερευση θα ειναι σιγουρα,να το ξερεις αυτο....

Μπορεις να τον προτρεψεις να απευθυνθει κι εκεινος σε καποιος ειδικο,γιατι το εχει αναγκη.....εαν και φανταζομαι απο αυτα που διατυπωνεις οτι δεν υπαρχει περιπτωση να παραδεχτει οτι χρειαζεται κατι τετοιο και πιθανοτατα να το σνομπαρει κιολας ή να ειναι επικριτικος και ειρωνικος απεναντι σου που απευθυνθηκες....δεν ξερω εαν συνεχιζεις,ομως θα σου κανει καλο και θα σε βοηθησει αρκετα μια συνεχομενη ψυχοθεραπεια να βρεις κι εσυ τι ειναι αυτο που σε "βαζει" σε αυτην την θεση και επιπλεον πως θα αντιμετωπιζεις την πραγματικοτητα σου με το λιγοτερο κοστος.....

Με ρωτησες τι εκανα εγω?
Εγω αφου τον αφησα 2 μηνες το καλοκαιρι και επεστρεψα να δωσω μια 1000η ευκαιρια ,μεσα σε ενα μηνα αντιμετωπισα τα ιδια και χειροτερα ....οπου πηρα την αποφαση,του την ανακοινωνσα,δεν με πηρε στα σοβαρα (οπως σε ολα αλλωστε ,ελλειψη credit και σεβασμου),ξεκινησα τις διαδικασιες,εμεινα μεχρι τις γιορτες και αρχες Γεναρη πηρα τον γιο μου και εφυγα......για ολα αυτα τον ειχα φυσικα ενημερωσει ......τι εκανε?τιποτα οταν επρεπε....τι κανει τωρα?την ζωη μου δυσκολη.....παλατζαρει συνεχως,δεν υπογραφει,οταν δεν με βριζει και δεν με υποτιμαει ,μου ζηταει να γυρισω και να προσπαθησουμε να σωσουμε τον γαμο μας και την οικογενεια μας,μου χρεωνει την διαλυση αυτης,κατηγορει αλλους οτι με προετρεψαν προς αυτην την κατευθυνση (την μητερα μου που εχει και αχτι πλεον,ενω μεχρι το καλοκαιρι την ειχε πολυ ψηλα στην εκτιμηση του,το sxeseis,τον φουφουτο,την φουφουτενα),με απαξιωνει και με απειλει οτι θα μου το κανει τοσο δυσκολο που θα ευχομουν να μην τον ειχα γνωρισει ποτε,μου λεει οτι με αγαπαει,οτι με χρειαζεται (αυτα τα τελευταια,τωρα τελευταια,μη φανταστεις οτι τα ελεγε απο την αρχη ή ειναι τετοιος τυπος που αφηνει να φανει αδυναμια σε κατι),οτι η ελλειψη του παιδιου τον εχει διαλυσει και δεν μπορει να βρει ισορροπια πουθενα,οτι μαζι μπορουμε αρκει να προσπαθησουμε πραγματικα και να ειμαστε ομαδα,οτι οτι οτι.......

morgoth

# 50 στις 13/3/2012
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
πες του να παει να αγαπηθει.

# 51 στις 13/3/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
.....και συνεχιζω.....

καποιες απο αυτες τις συμπεριφορες τις αντιμετωπισα και στην σχεση μας....βεβαια οταν εισαι ερωτευμενος μεχρι τα μπουνια,βρισκεις δικαιολογιες μεχρι τα μπουνια για να σου επιτρεπουν την παραμονη σου εκει.....ας μην ανατρεξω ομως στο παρελθον και πως φτασαμε στον γαμο ,γιατι δεν εχει και πολυ σημασια....η συμβιωση λοιπον και ο ερχομος του παιδιου οχι μονο δεν καλυτερευσαν τις συμπεριφορες,αλλα ηρθαν και αλλες να προστεθουν επιπλεον στις ηδη υπαρχουσες,που και απο μονες τους ηταν απαραδεκτες.....εγω μηδενισα προ γαμου για να ξεκινησω "καθαρη απο απωθυμενα"....εκεινος ομως συνεχισε ακαθεκτος.....

Φερω μεγαλο μερος της ευθυνης,ομως οπως καταλαβαινεις κι εσυ ακριβως επειδη τα βιωνεις,δεν υπαρχουν περιθωρια για σκεψη και αναλυση με τους ρολους που αναλαμβανεις...κανεις την επιλογη στις προτεραιοτητες ,δινεις χωρο και χρονο για στην προσαρμογη ολων στα νεα δεδομενα και προσπαθεις να ανταποκριθεις σε ολα με αξιοπρεπεια και αποτελεσματικοτητα.....

και αυτη η σκεψη ερχεται τελικα να σε βρει αργα το βραδυ,σε ενα μπαλκονακι ,με ενα τσιγαρο και ενα ποτηρι κρασι και να μετατραπει σε παραπονο,σε λυγμο,σε πνιξιμο και να ξερεις οτι ο μοναδικος ανθρωπος με τον οποιο θελεις να το μοιραστεις και που στο εχει προκαλεσει,δεν ειναι διαθεσιμος....δεν ειναι "εκει"....οχι παρουσια....ουσια και ανταποκριση.....και το πνιγεις οταν μπορεις ,γιατι μονο χειροτερο θα γινει στην επικοινωνια του....θα ερθει να προστεθει και αλλη μια ασχημη συμπεριφορα σε αυτην την ηδη κουρασμενη ψυχη και το ξερεις γιατι το εχεις προσπαθησει......και απο 2 ,γιναν 3 και απο 3 γιναν 4 και δεν εχει νοημα πια.....γιατι η προοδος ειναι γεωμετρικη.......προτιμας να "γλυτωσεις" κατι και βουβαινεις....και σιωπας......και σωρευεις.....και ολο ερχονται....δεν σταματανε,ακομα και αν δεν εχει προλαβει το μυαλο να αποθηκευσει το προηγουμενο.....και η ψυχη να χωνεψει το τελευταιο.....και δεν τελειωνει κοριτσακι μου.....δεν μπορεις να θωρακιστεις ποτε αρκετα απεναντι σε αυτο που ερχεται σε αντικατασταση της ασφαλειας και της ζεστασιας που θα επρεπε να ζεις μεσα σε αυτο το σπιτι,που εφτιαξες με τοσο λαχταρα και αγαπη και που ηθελες να θυμιζει καταφυγιο ολων απο το "εξω",απο το κακο και την αδικια.....και αυτην την τελευταια την νιωθεις ολο και πιο εντονα να σε κυριευει.....

και φτανεις στο σημειο 0.....και εχεις χαθει....σου απορροφα την ενεργεια,την ζωντανια,την δυναμικη και νιωθεις απιστευτη κουραση .....και το επικοινωνεις με οσους τροπους γινεται αυτο πιο ανωδυνα.....αλλα και δεν αντεχεις και ξεσπας γιατι πνιγηκες και δεν ανταποκρινεται κανεις και μονο χειροτερο γινεται... γιατι δεν σου επιτρεπεται να εχεις τετοια συμπεριφορα.....εχεις μονο υποχρεωσεις....τα δικαιωματα τα προλαβε αλλος.......

και εχεις δοκιμασει τα παντα...εχεις προσπαθησει σαν μην υπηρχε αυριο...εχεις πονεσει,χασει την ταυτοτητα σου,απαξιωθει και υποτιμηθει οσο δεν παει αλλο,χρεωθει και κατηγορηθει αδικα και φτανεις να γινεις κατι που σιχαινεσαι ακομα και στην οψη......και τοτε επιλεγεις καρδια μου.....

Εγω επελεξα να ζησω.....πρωτα για το παιδι μου και μετα για τον εαυτο μου......γιατι εκεινο με χρειαζεται "ζωντανη" κι εγω ειχα φτασει να μην εχω σφυγμους........

# 52 στις 13/3/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Καθηστε να συνελθω γιατι απο αυτα που διαβασα το μονο που μπορω να υποθεσω ειναι ,οτι προκειται για περιπτωση διγαμιας!

Δεν φανταζεσαι σε ποσα συμπιπτουμε,ακομα και στην διαφορα ηλικιας (εμεις εχουμε 13 χρονια διαφορα)...ακομα και σε αυτα που του προτεινες για το παιδι εαν χωριζατε,να το κρατησει εκεινος...εκανα ακριβως το ιδιο για να δω αντιδρασεις...επισης δεν θελει με τιποτα να χωρισουμε ο δικος μου,επικαλειται οτι να ναι ομως περαν των ουσιαστικων και χρειστων......

Επειδη αναφερθηκες οτι πηγες σε ψυχολογο και επειδη εχω απευθυνθει κι εγω ξανα τους τελευταιους μηνες (το ειχα κανει και πριν 3 χρονια παλι με αφορμη συμπεριφορες του,χωρις να ειμαστε παντρεμενοι τοτε),ο ψυχοθεραπευτης βοηθαει εσενα να δεις για ποιο λογο επιτρεπεις να γινονται αυτα που γινονται και πως μπορεις να τα αντιμετωπισεις,εσυ παντα.....

Εαν ο ιδιος δεν απευθυνθει δεν θα αλλαξει τιποτα κοπελα μου....μονο εσυ μπορεις να αλλαξεις καποια πραγματα και αυτη η δικη σου αλλαγη να επιφερει μια διαφοροποιηση στην κατασταση....την οποια και παλι δεν μπορεις να προβλεψεις ,ουτε να ξερεις εαν θα ειναι προς καλυτερευση της σχεσης σας....δικη σου καλυτερευση θα ειναι σιγουρα,να το ξερεις αυτο....

Μπορεις να τον προτρεψεις να απευθυνθει κι εκεινος σε καποιος ειδικο,γιατι το εχει αναγκη.....εαν και φανταζομαι απο αυτα που διατυπωνεις οτι δεν υπαρχει περιπτωση να παραδεχτει οτι χρειαζεται κατι τετοιο και πιθανοτατα να το σνομπαρει κιολας ή να ειναι επικριτικος και ειρωνικος απεναντι σου που απευθυνθηκες....δεν ξερω εαν συνεχιζεις,ομως θα σου κανει καλο και θα σε βοηθησει αρκετα μια συνεχομενη ψυχοθεραπεια να βρεις κι εσυ τι ειναι αυτο που σε "βαζει" σε αυτην την θεση και επιπλεον πως θα αντιμετωπιζεις την πραγματικοτητα σου με το λιγοτερο κοστος.....

Με ρωτησες τι εκανα εγω?
Εγω αφου τον αφησα 2 μηνες το καλοκαιρι και επεστρεψα να δωσω μια 1000η ευκαιρια ,μεσα σε ενα μηνα αντιμετωπισα τα ιδια και χειροτερα ....οπου πηρα την αποφαση,του την ανακοινωνσα,δεν με πηρε στα σοβαρα (οπως σε ολα αλλωστε ,ελλειψη credit και σεβασμου),ξεκινησα τις διαδικασιες,εμεινα μεχρι τις γιορτες και αρχες Γεναρη πηρα τον γιο μου και εφυγα......για ολα αυτα τον ειχα φυσικα ενημερωσει ......τι εκανε?τιποτα οταν επρεπε....τι κανει τωρα?την ζωη μου δυσκολη.....παλατζαρει συνεχως,δεν υπογραφει,οταν δεν με βριζει και δεν με υποτιμαει ,μου ζηταει να γυρισω και να προσπαθησουμε να σωσουμε τον γαμο μας και την οικογενεια μας,μου χρεωνει την διαλυση αυτης,κατηγορει αλλους οτι με προετρεψαν προς αυτην την κατευθυνση (την μητερα μου που εχει και αχτι πλεον,ενω μεχρι το καλοκαιρι την ειχε πολυ ψηλα στην εκτιμηση του,το sxeseis,τον φουφουτο,την φουφουτενα),με απαξιωνει και με απειλει οτι θα μου το κανει τοσο δυσκολο που θα ευχομουν να μην τον ειχα γνωρισει ποτε,μου λεει οτι με αγαπαει,οτι με χρειαζεται (αυτα τα τελευταια,τωρα τελευταια,μη φανταστεις οτι τα ελεγε απο την αρχη ή ειναι τετοιος τυπος που αφηνει να φανει αδυναμια σε κατι),οτι η ελλειψη του παιδιου τον εχει διαλυσει και δεν μπορει να βρει ισορροπια πουθενα,οτι μαζι μπορουμε αρκει να προσπαθησουμε πραγματικα και να ειμαστε ομαδα,οτι οτι οτι.......

συγνωμη που θα στο πω, αλλα μαλλον δεν εισαι καλα (και δεν αναφερομαι στην υγεια)...πληρωνεις τις επιλογες σου (και θα συνεχισεις να τις πληρωνεις για πολλα χρονια ακομα) και δυστυχως μυαλο δεν λες να βαλεις....
μακαρι να σου πανε ολα θετικα (που δεν το βλεπω)....καλη φωτιση....

# 53 στις 13/3/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by RIRI82

Για ολους ειναι το καλο παιδι!

Λεει ψεματα με πολυ μεγαλη ευκολια και στρεψοδικος ειναι. Ποτε φυσικα δεν κανει λαθος και δεν εχει αδικο σε τιποτα. Για ολα φταινε οι αλλοι.

Οχι ποτε δεν μπορουμε να βρουμε μια συμβιβαστικη λυση. και δε συζηταμε.
Ναι αποφευγω πλεον να μιλαμε για το οτιδηποτε ωστε να μην ερχομαστε σε αντιπαραθεση.

Επισης μισει οτι μου αρεσει - αγαπαω - εχω σχεση.Τη μανα μου, τα ρουχα μου, τις εκπομπες που βλεπω στην τηλεοραση, τον υπολογιστη μου, τη μουσικη που ακουω, το μηχανακι μου, τα λουλουδια μου, δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω, ολα. καθως και οσους τυχει να με συμπαθησουν. ολα ευθυς αμεσως φερουν μια...βρωμια, κατι απεχθες.

Οσον αφορα το παιδι, δεν θελει να κανουμε πραγματα μαζι, θελει να "φαινεται" παντα εκεινος. Ουτε με το σοι του δεν θελει να ειμαστε χωρις αυτον. Γενικως δεν θελει να βιωνω καμμια χαρα, με κανεναν τροπο.Εγω ειμαι το θεμα του.

Τωρα το γιατι..δεν το ξερω!

Οταν καποτε τον ειχε πιασει μια κριση ειλικρινειας ειχε πει επειδη οταν με γνωρισε τον εξαπατησα και του εδειξα οτι θα ειμαι μονο δικη του και οτι μονο αυτος εχει σημασια για μενα.

Εχει και τις καλες του φυσικα, και τοτε λες "μπαα..δεν ειναι αυτος, ειμαι τρελη" που φυσικα περνανε πολυ γρηγορα.

Ο σύζυγός σου Ριρή βασανίζεται από συναισθήματα κατωτερότητας ..... και νιώθει τρομερή ανασφάλεια ......... φοβάται πως θα σε χάσει ........

Σε μειώνει .... σε υποτιμά ... για να μην ανοίξεις τα φτερά σου ... και του φύγεις...

Δοκίμασε να τον κάνεις να νιώσει ασφάλεια .....προσπάθησε να τον βοηθήσεις .... Είναι ο μόνος τρόπος .... να έρθετε κοντά ...... αν καταφέρει να ελέγξει τον εαυτό σου ..... και σε αφήσει να αναπνεύσεις .....

Διαφορετικά θα έρθουν πολύ χειρότερες μέρες για σένα .....

# 54 στις 13/3/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by georgebest69

Παράθεση:

Με ρωτησες τι εκανα εγω?

συγνωμη που θα στο πω, αλλα μαλλον δεν εισαι καλα (και δεν αναφερομαι στην υγεια)...πληρωνεις τις επιλογες σου (και θα συνεχισεις να τις πληρωνεις για πολλα χρονια ακομα) και δυστυχως μυαλο δεν λες να βαλεις....

Γιατι ρε george το λες αυτο?

Συγνωμη για το εμβολιμο θεματοθετρια.....

# 55 στις 13/3/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:

Επειδή μπροστά του η Κασσάνδρα είναι υπόδειγμα θετικής σκέψης και αισιοδοξίας!!

Εδώ και λίγο καιρό που γράφει στο forum, δεν τον έχω δει να γράφει κάπου μια (καλή ή κακή) ουσιαστική κουβέντα. Όλες του οι απαντήσεις είναι του τύπου "με τις βλακείες που κάνεις, θα την πάθεις", σε όλα τα θέματα. Φυσικά, ποτέ δεν έχει μπει στον κόπο να πει δυο κουβέντες παραπάνω, να εξηγήσει ποια ακριβώς είναι τα λάθη και τι θα έπρεπε να γίνει κατά την γνώμη του (κατά πάσα πιθανότητα, επειδή απλά δεν έχει γνώμη). Πετάει δυο κουβέντες, στο ίδιο μοτίβο πάντα, παίζοντας το (και καλά) έξυπνος, σε μια θλιβερή προσπάθεια να σπάσει τα νεύρα των άλλων. Ένας θεός ξέρει τι "κερδίζει" από όλο αυτό...

# 56 στις 13/3/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by naruto

Παράθεση:

Παράθεση:

Επειδή μπροστά του η Κασσάνδρα είναι υπόδειγμα θετικής σκέψης και αισιοδοξίας!!

Εδώ και λίγο καιρό που γράφει στο forum, δεν τον έχω δει να γράφει κάπου μια (καλή ή κακή) ουσιαστική κουβέντα. Όλες του οι απαντήσεις είναι του τύπου "με τις βλακείες που κάνεις, θα την πάθεις", σε όλα τα θέματα. Φυσικά, ποτέ δεν έχει μπει στον κόπο να πει δυο κουβέντες παραπάνω, να εξηγήσει ποια ακριβώς είναι τα λάθη και τι θα έπρεπε να γίνει κατά την γνώμη του (κατά πάσα πιθανότητα, επειδή απλά δεν έχει γνώμη). Πετάει δυο κουβέντες, στο ίδιο μοτίβο πάντα, παίζοντας το (και καλά) έξυπνος, σε μια θλιβερή προσπάθεια να σπάσει τα νεύρα των άλλων. Ένας θεός ξέρει τι "κερδίζει" από όλο αυτό...

δεν θα μπω στον κοπο να σου απαντησω....αυτη ειναι η αποψη σου (λανθασμενη φυσικα) και κρατα την για σενα...παντως ευχαριστω που με διαβαζεις και εβγαλες τοσα συμπερασματα για μενα...παιξτο εσυ λοιπον "ψυχολογος" στα προβληματα των αλλων και δωστους λυσεις....

Racina

# 57 στις 13/3/2012
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 760
λοιπον riri για να κλεισουμε το προηγουμενο θεμα

ας πουμε οτι ηταν ατυχης ο τιτλος του θεματος σου
και ας πουμε οτι ηταν ατυχης η φραση "πριν παρετε αποφαση να χωρισετε σκεφτειτε τα παιδια σας".

γιατι εγω απο αυτα αντιληφθηκα οτι θεωρεις οτι εκανες το σωστο και το καλυτερο για το παιδι σου και το εχεις κατα καποιο τροπο και σαν σημαια : θυσιασα τη ζωη μου για το παιδι μου..
Επειδη παιζει να θυσιασες και την ψυχικη υγεια του παιδιου σου , σκεψου το λιγο καλυτερα...

Κατα τα αλλα η περιπτωση σου ειναι copypaste nefeli..
Δες το θεμα της να παρεις πολλες αποψεις ....την κραξαμε οσο δεν πηγαινε αλλο... "3η και φαρμακερη και ο θεος αρωγος" νομιζω το ελεγαν το θεματακι
Κανείς δεν μπορεί να με πειράξει χωρίς την άδειά μου Το τι νιώθεις και το πώς αντιδράς σε κάτι, είναι πάντα δική σου επιλογή.

morgoth

# 58 στις 14/3/2012
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
νομιζω πως ειναι σε συγχηση η ριρι. Ή τουλαχιστον προσπαθει να φερει στα μετρα της αποψεις που δεν νομιζω οτι εχουν σχεση με τη πραγματικοτητα.
Δε νομιζω πως οποιοσδηποτε σοβαρος δικηγορος ή ψυχολογος θα την συμβουλεψε να κατσει να υπομενει μια ζωή κολαση για χαρη του παιδιου.
Πλεον υπαρχουν παμπολλα παραδειγματα μονογονεικών οικογενιών που ανεθρεψαν σωστα τα παιδια τους καθως και παμπολλα παραδειγματα "κανονικών" οικογενειων που τα παιδια βγηκαν με χιλια συμπλεγματα. Η ποιοτητα της ανατροφής καθοριζεται απο το ποσο καλά ειναι και οι γονεις στην ψυχική τους υγεια καθως και στις μεταξυ τους σχεσεις.
Τα παιδια θελουν ηρεμια. Ενα σταθερο περιβαλλον και αγαπη. Γονεις που να λαμπει το προσωπο τους και να ειναι γονεις. Στηριγμα για αυτά. Αν η αγαπη υπαρχει μεσα στην οικογενεια ειναι το ιδανικο. Αν ομως η οικογενεια νοσει?? Και νοσουν και τα μελη της?
Οταν το παιδακι βλεπει τη μανουλα του να χαμογελαει, ή το πατερα του να χει ηρεμο προσωπο (ακομα και αν τον βλέπει 2 φορες το μηνα) να στε σιγουροι πως ειναι πολυ ικανοποιημενο. Αρκει βεβαια να μην ακουει μπινελικια απο τον εναν για τον αλλο. εκει πληγωνεται (οπως θα πληγωνοταν αμα εβλεπε το πατερα του να απλωνει χερι στη μανα του ή τη μανα του να επιτιθεται λεκτικα στο πατερα του). Και παλι ειναι στο χερι των γονιών να παραμερησουν τις οποιες διαφορες τους τουλαχιστον μπροστά στα παιδια.

morgoth

# 59 στις 14/3/2012
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
οποτε ειτε ετσι είτε αλλιως, η ευτυχια των παιδιών περναει μεσα απο την ευτυχια των γονιών του

RIRI82

# 60 στις 14/3/2012
author
Το φανταστηκα οτι το ειπαν ο ψυχολογος και οι δικηγοροι θα δημιουργησει απορια..
Δεν μου ειπαν να μεινω. Αυτο που μου ειπαν ομως αμφοτεροι ηταν το τι θα μπορουσε να συμβει εαν εφευγα.Παρομοιες περιπτωσεις που ειχαν αντιμετωπισει ηδη. Και τον αντικτυπο στα παιδια. Και απο την εκδοχη της φυγης, της οποιας την εξελιξη δεν θα μπορουσα να ελεγξω, προτιμησα να μεινω ουτωςωστε εως εναν βαθμο να μπορω να εχω τον ελεγχω.
Θα χαρακτηριζα την κατασταση μου "μπρος γκρεμος και πισω ρεμα".
Αλλωστε τωρα δεν εχει πια νοημα να συζηταω το τι εκανα και δεν εκανα, αυτο εκανα και τελος προς το παρον.
Νεφελη τι να πω...τελικα υπαρχουν και αλλοι τετοιοι. Εφοσον πηρες την αποφαση και εφυγες και ολα πηγαν καλα, κατσε εκει που καθεσαι και μη σε ριξει γιατι το οτι δεν θα αλλαξει φυσικα και ειναι δεδομενο.
Πριν κανουμε σχεση με τον αντρα μου ηταν υπεροχος συνομιλητης και φαινοταν υπερβολικα καλος ανθρωπος! Η εξωτερικη του εμφανιση δεν ηταν ακριβως ο τυπος μου, οχι πως ειναι ασχημος, αλλα αυτο που με σαγηνευσε ηταν ο τροπος του, ο χαρακτηρας του. Εκανε τα παντα για μενα, ηθελε να ειμαστε συνεχεια μαζι, μπορουσα να συζητησω μαζι του τα παντα, με αγαπουσε οπως ακριβως ημουν. Το μονο σημαδι που εδειξε ηταν οτι με ζηλευε. Αλλα αυτο να σου πω με κολακευε κιολας..
Ξαφνικα αλλαξε. Μολις εμεινα εγκυος.Κατι το οποιο φυσικα ηθελε με τα μπουνια εκεινος! Καταλαβαινω απολυτα ολο αυτο που περιγραφεις πως ενιωσες! Ενιωσα πως δυαλυομαι. Περασα μια πολυ ασχημη λοχεια ψυχολογικα, ολομοναχη!! Μεχρι και να αυτοκτονησω μου ειχε περασει απο το μυαλο! Μονη μου βγηκα απο ολη αυτη την κατρακυλα στο τελος.
Στην προσπαθεια να φυγω συναντησα πολυ ισχυρες αντιδρασεις εκ μερους του. Ηταν τετοιες οι συνθηκες της ζωης μας εκεινον τον καιρο που δεν μπορουσα να κανω αλλιως παρα να μεινω!
Τωρα πλεον περναω σχετικα ησυχα. Λεει καμμια μαλακια,του το κοβω, δεν ασχολουμαι και τελος. αν θελω κατι να κανω που δεν συμφωνει .
Φυσικα και θα ηθελα εναν διαφορετικο γαμο. Να ειχαμε ενα σπιτι ανοιχτο, να περναμε καλα μεταξυ μας, εκτος απο το παιδι να κοιταμε και ο ενας τον αλλον. Αυτον εκανα ομως. Και να ειχα χωρισει δεν θα εκανα σχεση με καποιον αλλο στο μελλον. (μην αρχισετε να πυροβολειτε, ειναι κατι εντελως εναντια στις πεποιθησεις μου).
Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε