Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
πολεμικες τεχνες

Σελίδα : 1

8anashs-18

# 1 στις 3/3/2012
author
Ανδρας / 29 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 11
Απαντήσεις: 45
'Aρεσαν+: 0%

πολεμικες τεχνες

τον τελευταιο καιρο εχω παρει αποφαση να αρχισω πολεμικεσ τεχνεσ αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να αποφασησω τι πολεμικη τεχνη να μα8ω.....παλια εκανα ταεκβον ντο αλλα δεν ειμαι ευχαριστημενος πσαχνω κατι που να αφορα street fight...εγω ειμαι αναμεσα σε kick boxing myai thai kai MMA alla den ξερω ποιο απο αυτα θα με βοηθησει μεσα στο μικροτερο χρονικο διαστημα να αδυνατισω αλλα και να μπορω να ανταπεξελθω σε ενα καβγα στο δρομο.....με λιγα λογια 8ελω να αδυνατισω και να μαθω να ριχνω ξυλο μονο για αυτοαμηνα.....

Invictvis

# 2 στις 3/3/2012
author
Ανδρας / 48 / Διαζευγμένος
Ν. Δωδεκανήσου / Ρόδος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 371
Το muay thai ,έχει μεγαλύτερη αρμονία στις κινήσεις και είναι περισσότερο κοντά στην τεχνική και την φιλοσοφία των πολεμικών τεχνών της Ανατολής.
Το kick boxing από την άλλη είναι πιο.. "αμερικάνικο".

Διαλέγεις με γνώμονα, πρώτον τί σου "πάει" και δεύτερον ποιό σου αρέσει περισσότερο.
Εγώ θα επέλεγα muay thai. Έχει πιο πολύπλευρη προπόνηση.

Σχετικά με την εντατικότητα της προπόνησης τώρα, μιας και θέλεις να χάσεις κιλά, να ξέρεις ότι είναι θέμα κυρίως προπονητή και όχι τόσο fighting style.
Το της πόλεως όλης ήθος, ομοιούται τοις άρχουσιν. Ισοκράτης

flat_line

# 3 στις 3/3/2012
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 5.977

Μπορώ να σου απαντήσω, απο την στιγμή που και εγώ
έχω ασχοληθεί.
Όμως θα ήθελα να μας γράψεις μερικά πραγματάκια ακόμα.
Για ποιο λόγο θέλεις να μάθεις να ρίχνεις ξύλο?

Invictvis

# 4 στις 3/3/2012
author
Ανδρας / 48 / Διαζευγμένος
Ν. Δωδεκανήσου / Ρόδος
Απαντήσεις: 371

Παράθεση:
Originally posted by flat_line

έχω ασχοληθεί.

Για να ανταπεξέλθει, είπε, σε καβγά στο δρόμο (κι εγώ παρέλειψα να το λάβω υπόψη στην απάντησή μου).

Μάλλον για kick boxing τον βλέπεις;
Το της πόλεως όλης ήθος, ομοιούται τοις άρχουσιν. Ισοκράτης

flat_line

# 5 στις 3/3/2012
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by Invictvis
Για να ανταπεξέλθει, είπε, σε καβγά στο δρόμο (κι εγώ παρέλειψα να το λάβω υπόψη στην απάντησή μου).

Μάλλον για kick boxing τον βλέπεις;

Φίλε Invictvis, δεν ξέρω τι μπορεί να του πηγαίνει καλύτερα.
Απο άποψη σωματικής κατασκευής και ψυχοσύνθεσης.
Όμως επειδή μου φαίνεται πως ρωτάει σοβαρά, είναι για
εμένα πολύ σημαντικό να μας εξηγήσει σε τι προβλήματα
αναφέρεται.

Therion

# 6 στις 3/3/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by 8anashs-18
τον τελευταιο καιρο εχω παρει αποφαση να αρχισω πολεμικεσ τεχνεσ αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να αποφασησω τι πολεμικη τεχνη να μα8ω.....παλια εκανα ταεκβον ντο αλλα δεν ειμαι ευχαριστημενος πσαχνω κατι που να αφορα street fight...εγω ειμαι αναμεσα σε kick boxing myai thai kai MMA alla den ξερω ποιο απο αυτα θα με βοηθησει μεσα στο μικροτερο χρονικο διαστημα να αδυνατισω αλλα και να μπορω να ανταπεξελθω σε ενα καβγα στο δρομο.....με λιγα λογια 8ελω να αδυνατισω και να μαθω να ριχνω ξυλο μονο για αυτοαμηνα.....

Πήγαινα παλιά okinawa karate. Για γέλια. Πιο δύσκολες ήταν οι κινήσεις στην προσευχή. Γενικά όλες οι τέχνες είναι καλές αλλά θέλουν καιρό να μάθεις. Εξαιρώ τους χορούς όπως το Capoeira που δε μαθαίνεις τίποτα εκτός απο χορό. Αν θες να μάθεις βασική αυτοάμυνα άμεσα θα πας Wing Tsun με λίγα λόγια κουνγκ φου. Και το βραζιλιάνικο jiu jitsu (vale tudo) είναι πολύ καλό. Ψάξε αυτά τα δύο.

morgoth

# 7 στις 5/3/2012
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος
Απαντήσεις: 3.461
το πιο απλο ειναι το κικ μποξ. βρισκεις σχολες παντου. βαση εχεις με ποδια οποτε θα μαθεις και πυγμαχια.

σα πιο τεχνικο θα προτεινα αυτο που λεει ο therion, jiu jitsu (vale tudo). αλλά δεν εχει μαχη στα ορθια.

μπορεις να κανεις κανα δυο χρονια κικ μποξ και μετα να κανεις jiu jitsu. εισαι μικρος και σε παιρνει να δοκιμασεις πραγματα.

8anashs-18

# 8 στις 5/3/2012
author
Ανδρας / 29 / Ελεύθερος

Παράθεση:

έχω ασχοληθεί.

φιλε μου flat_line το θεμα ειναι οτι παλια με προκαλουσαν για ξυλο ξερεισ πωσ ειναι αυτα με το παραμικρο οι "μαγκεσ" ηθελαν να πεξουν ξυλο....τα γνωστα συνεχεια ετσι γινετε αν με καταλαβαινεισ τι 8ελω να πω...εγω απο την μερια μου ποτε δεν εκανα κατι παντα εσκυβα το κεφαλι και αποχωρουσα γιατι αυτη ειναι η φιλοσοφια του taekwon do ομωσ το θεμα ειναι οτι δεν εφευγα γιατι φοβομουν τι 8α κανω στον αλλον που αυτο επρεπε να γινετε αλλα γιατι φοβομουν οτι θα τις φαω....λογο του taekwon do εχω μα8ει να αποφευγω τουσ καυγαδεσ και μου εχει μεινει η φιλοσοφια του γιαυτο μην φοβασαι δεν ειμαι ατομο που αμα μαθω να ριχνω ξυλο θα πλακωνω κοσμο.....απλα οπωσ ειδη ανεφερα πιστευω, οχι πιστευω ειμαι σιγουροσ δηλαδη οτι δεν θα μπορω να ανταπεξελθω σε καβγα και οτι θα τισ φαω.....γιαυτο θελω να μαθω κατι δραστηριο κατι πιο βιαιο που 8α με βοη8ηση να μαθω να ριχνω ξυλο και να μην φοβαμαι αν γινει τιποτα και πανω απολα να ανταπεξελθω πληρωσ στον καυγα.....το οτι θα μαθω να ριχνω ξυλο ομωσ δεν σημαινει οτι δεν θα αποφευγω τουσ καυγαδεσ....εγω μιλαω για σιγουρο καυγα δηλαδη να ξεκινησει ο αλλοσ και να κανει την πρωτη κινηση αλλιωσ εγω τιποτα...

8anashs-18

# 9 στις 5/3/2012
author
Ανδρας / 29 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by Invictvis
Το muay thai ,έχει μεγαλύτερη αρμονία στις κινήσεις και είναι περισσότερο κοντά στην τεχνική και την φιλοσοφία των πολεμικών τεχνών της Ανατολής.
Το kick boxing από την άλλη είναι πιο.. "αμερικάνικο".

Διαλέγεις με γνώμονα, πρώτον τί σου "πάει" και δεύτερον ποιό σου αρέσει περισσότερο.
Εγώ θα επέλεγα muay thai. Έχει πιο πολύπλευρη προπόνηση.

Σχετικά με την εντατικότητα της προπόνησης τώρα, μιας και θέλεις να χάσεις κιλά, να ξέρεις ότι είναι θέμα κυρίως προπονητή και όχι τόσο fighting style.

φιλε invictvis το θεμα ειναι πωσ ξερω ενα παιδι που πηγαιναμε μαζι taekwon do και τωρα αυτοσ ξεκινησε kick bixing...μεσα σε ενα χρονο οχι απλα αδυνατισε αλλα στεγνωσε εντελωσ και οχι με καμια ιδιαιτερη διατροφη,ετρωγε κανονικα γυρουσ σουβλακια ξερεισ....εγω τωρα ομωσ λογο ηλικιασ του χρονου θα παω 3 λυκειου και γιαυτο δεν εχω χρονο...μονο κατι μηνεσ μενουν μεχρι το καλοκαιρι....γιαυτο θελω κατι που θαμε βοηθηση να μαθω ξυλο αλλα και να χασω γυρο στα 7 κιλα γρηγορα....

flat_line

# 10 στις 5/3/2012
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος

Παράθεση:
φιλε μου flat_line το θεμα ειναι οτι παλια με προκαλουσαν για ξυλο ξερεισ πωσ ειναι αυτα με το παραμικρο οι "μαγκεσ" ηθελαν να πεξουν ξυλο....τα γνωστα συνεχεια ετσι γινετε αν με καταλαβαινεισ τι 8ελω να πω...εγω απο την μερια μου ποτε δεν εκανα κατι παντα εσκυβα το κεφαλι και αποχωρουσα γιατι αυτη ειναι η φιλοσοφια του taekwon do ομωσ το θεμα ειναι οτι δεν εφευγα γιατι φοβομουν τι 8α κανω στον αλλον που αυτο επρεπε να γινετε αλλα γιατι φοβομουν οτι θα τις φαω....λογο του taekwon do εχω μα8ει να αποφευγω τουσ καυγαδεσ και μου εχει μεινει η φιλοσοφια του γιαυτο μην φοβασαι δεν ειμαι ατομο που αμα μαθω να ριχνω ξυλο θα πλακωνω κοσμο.....απλα οπωσ ειδη ανεφερα πιστευω, οχι πιστευω ειμαι σιγουροσ δηλαδη οτι δεν θα μπορω να ανταπεξελθω σε καβγα και οτι θα τισ φαω.....γιαυτο θελω να μαθω κατι δραστηριο κατι πιο βιαιο που 8α με βοη8ηση να μαθω να ριχνω ξυλο και να μην φοβαμαι αν γινει τιποτα και πανω απολα να ανταπεξελθω πληρωσ στον καυγα.....το οτι θα μαθω να ριχνω ξυλο ομωσ δεν σημαινει οτι δεν θα αποφευγω τουσ καυγαδεσ....εγω μιλαω για σιγουρο καυγα δηλαδη να ξεκινησει ο αλλοσ και να κανει την πρωτη κινηση αλλιωσ εγω τιποτα...

Καταλαβαίνω Θανασάκη….
Αυτή την περίοδο σε προκαλεί κάποιος μάγκας στο λύκειο?
Με τι αφορμές σε ενοχλούν? Τους έχεις πειράξει ποτέ?
Αλήθεια τι ύψος έχεις? Και εμένα θυμάμαι με προκαλούσαν επειδή ήμουν
μικροκαμωμένος….
Περιμένω απάντησής σου…

freeman21

# 11 στις 5/3/2012
author
Ανδρας / 34 / Ελεύθερος
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 2.604
Από ότι βλέπω το φαινόμενο των "μπούληδων" κρατάει ακόμα καλά στα σχολεία, με την ανοχή των καθηγητών αλλά και των λοιπών μαθητών...
Και δεν εννοώ τον θεματοθέτη αλλά τους άλλους..
Όλα είναι κύκλος που γυρίζει...

8anashs-18

# 12 στις 5/3/2012
author
Ανδρας / 29 / Ελεύθερος

Παράθεση:

Παράθεση:

Καταλαβαίνω Θανασάκη….
Αυτή την περίοδο σε προκαλεί κάποιος μάγκας στο λύκειο?
Με τι αφορμές σε ενοχλούν? Τους έχεις πειράξει ποτέ?
Αλήθεια τι ύψος έχεις? Και εμένα θυμάμαι με προκαλούσαν επειδή ήμουν
μικροκαμωμένος….
Περιμένω απάντησής σου…

οχι απο τοτε που πηγαμε λυκειο κανενασ δεν με ενοχλη οριμασαμε και αλλαξαν τα πραγματα απλα θελω να αισθανομαι σιγουροσ για τον εαυτο μου γιατι ποτε δεν ξερεισ τι μπορει και ποτε να γινει τιποτα.... υψοσ εχω 184cm και ειμαι 79 κιλα και γενικα ειμαι σφυγμενοσ γιατι εκανα και μπασκετ και ταεκβοντο και τωρα παω γυμναστηριο αλλα πιστευω πωσ δεν εχω δυνατη μπουνια και γενικα δεν ειμαι σιγουροσ για τον εαυτο μου..

8anashs-18

# 13 στις 5/3/2012
author
Ανδρας / 29 / Ελεύθερος
και να συμπληρωσω κατι....ειμαι normal παιδι ουτε κανασ μαλακασ που αφηνουν τουσ αλλουσ να τουσ πειραζουν ουτε και μαγκασ που πειραζω εγω τουσ αλλουσ...ειμαι φυσιολογικοσ,μετριοσ εχω καλη παρεα ξερω πολλα ατομα και με ξερουν απλα ξανα λεω οτι το θεμα ειναι καθαρα θαμα αυτοπεποιθησησ...

flat_line

# 14 στις 5/3/2012
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος

Παράθεση:
οχι απο τοτε που πηγαμε λυκειο κανενασ δεν με ενοχλη οριμασαμε και αλλαξαν τα πραγματα απλα θελω να αισθανομαι σιγουροσ για τον εαυτο μου γιατι ποτε δεν ξερεισ τι μπορει και ποτε να γινει τιποτα.... υψοσ εχω 184cm και ειμαι 79 κιλα και γενικα ειμαι σφυγμενοσ γιατι εκανα και μπασκετ και ταεκβοντο και τωρα παω γυμναστηριο αλλα πιστευω πωσ δεν εχω δυνατη μπουνια και γενικα δεν ειμαι σιγουροσ για τον εαυτο μου..

Ωριμάσατε… δεν το νομίζω Θανάση. Και πιστεύω ότι κάτι έχει συμβεί, αλλά δεν
θέλω να σε πιέσω να γράψεις.
Θανασάκη αυτό που αντιμετωπίζεις η αντιμετώπισες ονομάζεται και φαινόμενο
bulling.
Καλό θα ήταν να μπορούσες να μιλήσεις για αυτό το θέμα στο σχολείο ώστε να
βρεθεί μια λύση από τον διευθυντή, η τους καθηγητές. Είναι κατανοητό να
αισθάνεσαι φόβο όταν έρχονται και σε απειλούν δια της βίας, τέτοιες εμπειρίες
πολλές φορές τραυματίζουν την ανθρώπινη ψυχή και τις κουβαλάμε για
πολλά χρόνια. μετά από μια τέτοια εμπειρία είναι επόμενο να έρχεται η στιγμή
που φοβάσαι και να εμπλακείς, παγώνεις.

θέλεις να μάθεις να αμύνεσαι, η γνώμη μου είναι να ασχοληθείς με το
Brazilian jiu jitsu. Όπως γνωρίζεις κάθε καυγάς μετά τα πρώτα αδέσποτα
χτυπήματα, καταλήγει στο έδαφος, εκεί θα μάθεις πώς να μάχεσαι στο
έδαφος. Να μπορείς δηλαδή να πάρεις πλεονεκτική θέση επί του άλλου, για
παράδειγμα να βρεθείς από πάνω του (mount position), η να βρεθείς στην
πλάτη του (back mount) και να επιτεθείς είτε με χτυπήματα, είτε με κάποια
εξάρθρωση, και άλλους τρόπους που δεν είναι του παρόντος.

Αυτό φυσικά δεν μαθαίνεται από την μια μέρα στην άλλη, θα χρειαστεί χρόνος, πολύ προπόνηση, ιδρώτας. Θα αποκτήσεις αυτοπεποίθηση όμως στον δρόμο ο
φόβος θα είναι πάντα εκεί, όπως φυσικά και ο πόνος, μην περιμένεις ότι θα
μπορέσεις να τα καταφέρεις ανώδυνα. Όμως αν μάθεις να αντιμετωπίζεις τον
φόβο σου και τα καταφέρεις να αντιμετωπίσεις όλα όσα σε φοβίζουν με
θάρρος, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα, θα έχεις πετύχει μια τεράστια
πνευματική νίκη που θα σε βοηθήσει για την υπόλοιπη ζωή σου.

Και να θυμάσαι πάντα, η βία είναι η τελευταία λύση για τον πολιτισμένο
άνθρωπο, αυτά τα παιδιά για να συμπεριφέρονται με αυτό τον τρόπο σημαίνει
ότι έχουν βαθύτερα προβλήματα που μάλλον ξεκινούν από το σπίτι. Αν θέλεις
μπορώ να σε κατατοπίσω που να βρεις σχολή για να προπονηθείς, στείλε μου
προσωπικό μήνυμα αν ενδιαφέρεσαι σοβαρά.

8anashs-18

# 15 στις 5/3/2012
author
Ανδρας / 29 / Ελεύθερος
ευχαριστω πολυ flat_line για τις απαντησεισ σου ομωσ πραγματικα δεν τρεχει κατι με το θεμα τισ ενδοσχολικησ βιας ειναι καθαρα θεμα αυτοπεποιθησης και επειδη μου αρεσουν και οι πολεμικεσ τεχνες...απλα πιστευω πωσ καποια φορα ολοι θα ερθουμε αντιμετωποι με μια τετοια κατασταση και θελω να ειμαι ετοιμοςκαθωσ και οτι το ταεκβοντο μου εκανε κακο και θελω να αποβαλω τον φοβο...παντωσ στο σχολειο δεν παιζει τιποτα πραγματικα αλλιωσ θα το ελεγα δεν εχω προβλημα...τιποτα σε πυγμαχια??? με ενδιαφερει περισσοτερο..πιστευω πωσ θα μου αρεσει πιο πολυ....

flat_line

# 16 στις 5/3/2012
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος

Αν πιστεύεις ότι η πυγμαχία θα σε βοηθήσει περισσότερο αναζήτησε ένα
σύλλογο. Ο πανελλήνιος έχει πυγμαχία από όσο ξέρω, εφόσον είσαι και
Αθήνα.

8anashs-18

# 17 στις 5/3/2012
author
Ανδρας / 29 / Ελεύθερος
ωραια ευχαριστω με βοηθησεσ αρκετα θα σκεφτω και θα παω να ρωτησω σε σχολεσ...

citizen_k

# 18 στις 7/3/2012
author
Ανδρας / 61 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 417
Η βια στους δρομους εχει να κανει με την σκληροτητα και την αποφαστιστικοτητα. Γνωστος μου δεν εχει κανει ποτε πολεμικες τεχνες αλλα την πρωτη μπουνια την βαραει με τη μια και στα δοντια -μυτη -σαγονι. Σπανια ριχνει δευτερη και σπανιοτερα τις τρωει. Αλλο η σχολη και αλλο ο δρομος. Μεινε μακρυα αγαπητε υπερβαρε απο αυτα και κανε διαιτα.
Οταν η ζωή σου δίνει λεμόνια, ζήτα τεκίλα και αλάτι , και κάλεσέ με να έρθω! " Nothing is fool-proof to a sufficiently talented fool"

morgoth

# 19 στις 9/3/2012
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος
Απαντήσεις: 3.461
ενα μεγαλο + των πολεμικών τεχνών ειναι πως η αρμητική ενεργεια που συσσωρευει καποιος στις πολεις, διοχετευεται σε ασφαλές και προκαθορισμενο περιβαλλον. Οποτε δε ψαχνεται στο δρομο καθε τρις και λιγο.
Μακρια απο τσαμπουκαδες στο δρομο.
Σελίδα : 1

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.