Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Γάμος και συμβιβασμός

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

lovable1

# 1 στις 8/3/2012
author
Γυναίκα / 36 / Σε σχέση
Ν. Δράμας / Δράμα
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 884
'Aρεσαν+: 0%

Γάμος και συμβιβασμός

Πείτε μου τη γνώμη σας σε κάτι που με απασχολεί:

Αρραβωνιαστήκαμε μετά απο 11 χρόνια σχέσης. Ήταν ο πρώτος μου και ήμουν η πρώτη του. Περνούσαμε ωραία, τα χρόνια περνούσαν, πέρασα φοιτήτρια στη πόλη μας αλλά πάλι μαζί του ήμουν, χωρίς ιδιαίτερες παρέες και εξόδους και ούτε καν πατούσα στη σχολή.

Αυτός δούλευε απο μικρός και πλέον έχει μόνιμη δουλειά, είναι πολύ καλό παιδί, έχει μάτια μόνο για μένα, έμπιστος, τίμιος, βολικός, πρόθυμος να κάνει ότι του ζητούσα και δεν μου είχε δώσει ποτέ αφορμή να ζηλεψω. Γενικά είναι ένας απολύτως κατάλληλος άντρας για γάμο! Η αλήθεια όμως είναι ότι ήταν αρκετά προσκολλημένος σε μένα κάτι που πάντα με δυσκόλευε...

Εγώ όμως σαν άπειρο, άμυαλο και αχάριστο κοριτσάκι έκανα τις "κουτσουκέλες" μου συχνά-πυκνά αλλά πάλι γυρνούσα σ'αυτόν μετά απο μικρούς χωρισμούς. Τον τελευταίο καιρό όμως είχα βαρεθεί-ρουτινιάσει σε σημείο που να με εκνευρίζει κάθε τι πάνω του! Τα τελευταία χρόνια είχε πέσει και η σεξουαλική μου διάθεση με αποτέλεσμα να βρίσκω δικαιολογίες όταν αυτός είχε όρεξη. Έτσι με το που με προσέγγισε κάποιος μου με ενδιέφερε εγώ ενέδωσα κι έτσι αποφάσισα να χωρίσουμε. Σκέφτηκα ότι δεν πάει άλλο να τον κοροιδεύω... "Τουλάχιστον, είπα στον εαυτό μου, χώρισε για να το απολαύσεις με την ησυχία σου χωρίς ψέμματα και υποκρισίες" κι έτσι έκανα.

Πλέον διατηρώ σχέση με τον 2ο άντρα (στον οποίο ενέδωσα) εδώ και λίγους μήνες και περνάμε καταπληκτικά, δεν χορταίνουμε ο ένας τον άλλο και η σεξουαλική μου διάθεση έχει ανέβει στα ύψη! Ο πρώην θέλει ακόμη να είμαστε μαζί και προσπαθεί να με πείσει γι'αυτό και κρατάμε ακόμη επαφές. Η αλήθεια είναι ότι δεν έπαψα να τον αγαπώ και ότι κι εγώ δεν θέλω να ξεκόψουμε εντελώς καθώς σκέφτομαι τη πιθανότητα να τα ξαναβρούμε...

Το θέμα είναι ότι ήθελα μια αλλαγή στη ζωή μου και περνάω πολύ ωραία με τον καινούριο (ο οποίος στον ερωτικό τομέα με ικανοποιεί περισσότερο απο τον πρωην). Το άλλο θέμα όμως είναι ότι με πιάνουν οι ανασφάλειες του καιρού τις οποίες θα αναλύσω ευθύς αμέσως.

To λοιπον: λίγο η οικονομική κρίση, λίγο η ανεργία και το ότι δεν έχω προοπτική να βρω δουλειά, λίγο η ηλικία μου η οποία πάνω-κάτω είναι για γάμο (εντάξει δεν με πήραν και τα χρόνια αλλά πλέον είναι λίγο δύσκολο να βρεις άντρα κατάλληλο για παντρειά την ώρα που τον θέλεις) και λίγο ότι είναι ένας πολύ καλός άνθρωπος που με αγαπάει και τον αγαπάω.... όλα αυτά μαζί λοιπόν με κάνουν να σκέφτομαι μία επανασύνδεση με τον πρώην!

Ξέρω τη γνώμη που θα σχηματίσετε για μένα και πραγματικά κι εγώ δεν είμαι περίφανη για τον εαυτό μου, αλλά καλώς ή κακώς οι καιροί είναι δύσκολοι και όλοι έχουμε αρχίσει να σκεφτόμαστε διαφορετικά πλέον και να αγχωνόμαστε για το μέλλον.

Βέβαια υπάρχουν αυτοί που σκέφτονται με το συναίσθημα και αυτοί που σκέφτονται με τη λογική. Εγώ πιστεύω ότι όλοι στο γάμο συμβιβάζονται και ότι ποτέ δεν θα βρούμε τον τέλειο ο οποίος θα μας γεμίζει απ'όλες τις πλευρές και σε όλους τους τομείς. Στη δική μου περίπτωση αν γυρίσω στον πρώην ξέρω ότι θα έχω μία ήρεμη ζωή, άνετη (από την άποψη του σίγουρου μισθού), έναν καλό άνθρωπο για σύντροφο και ότι θα περνάω καλά....

Απ'την άλλη ξέρω ότι δεν θα είμαι απόλυτα ευχαριστημένη καθώς δεν είναι ο άντρας που με ενθουσιάζει εμφανισιακά και το ότι είναι τόσο προσκολλημένος πάνω μου και το ότι είναι τόσο συγκαταβατικός και κάνει πάντα ότι του λέω να κάνει είναι κάτι που με απωθεί και με ξενερώνει. Ξέρω επίσης ότι όλα αυτά έχουν επίπτωση στον σεξουαλικό τομέα και ότι ο έρωτας μαζί του δεν θα είναι ποτέ κάτι το φοβερό και το ενθουσιώδες...

Τον βρήκα σε μικρή ηλικία και τώρα πλεον έχουν αλλάξει τα θέλω μου απο έναν άντρα αλλά πιστεύω ότι έτσι κι αλλιώς ποτέ δεν θα βρω τον τέλειο -για μένα- άντρα που να έχει όλα όσα θέλω. Κανείς δεν τον βρήκε.

Οπότε θα ήθελα να μάθω τη γνώμη σας για τον συμβιβασμό στο γάμο και το αν θα μπορούσε να λειτουργήσει μία τέτοια σχέση στην οποία ο ένας αγαπάει περισσότερο απ'τον άλλο. Στην οποία ο ένας (εγώ δηλαδή) θα αναγκαστεί να καταπνίξει τα απωθημένα που απέκτησε απο τη "φτωχή" σε εμπειρίες ζωή και να συμβιβαστεί με κάποιον που αγαπάει μεν και ξέρει ότι θα κάνουν μαζί μία όμορφη, απλή και ήσυχη ζωή, αλλά που δεν τον γεμίζει απόλυτα δε...

morgoth

# 2 στις 9/3/2012
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461
μηπως εσύ εισαι προσκολλημενη στο πρωην και σε αυτά που ενδεχομενως σου προσφερει? (οικονομική ασφάλεια κτλ)

κοριτσι μου αν μπορεις να ζησεις σε ενα χρυσο κλουβι, καντο. παντρεψου το πρωην. ειναι δεδομενο πως θα σαι δυστυχισμενη. και καποια στιγμη θα αρχισεις παλι τις κουτσουκελες.

περνας καταπληκτικά αποτι λες. Γιατι να το χαλασεις? επειδή θες παντρεια? Αυτο ειναι το ζητουμενο στις μερες μας?

Κοιτα να κανεις πραξη τα ονειρα σου. να βρεις μια δουλιτσα, να κανεις κατι. Η ανωτατη παντρευτικη δεν ειναι λυση.

Το γεγονος οτι τον 'αγαπας' ειναι απολυτα φυσιολογικό. μεγαλωσατε μαζι. Εχεις καλά αισθηματα γιαυτον. Αυτο δε σημαινει οτι μπορεις και να ζησεις μαζι του. Ισως μεταλλαχθηκε η αγαπη με τη πορεια των ετών όπως μεταλλαχθηκε και το μοντελο του αντρα που θες διπλα σου.

Μη σε καθοδηγουν οι ανασφαλειες σου. ΠΑτα στα ποδια σου γερά.

# 3 στις 9/3/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by lovable1

Αρραβωνιαστήκαμε μετά απο 11 χρόνια σχέσης. Ήταν ο πρώτος μου και ήμουν η πρώτη του. Περνούσαμε ωραία, τα χρόνια περνούσαν, πέρασα φοιτήτρια στη πόλη μας αλλά πάλι μαζί του ήμουν, χωρίς ιδιαίτερες παρέες και εξόδους και ούτε καν πατούσα στη σχολή.

Αυτός δούλευε απο μικρός και πλέον έχει μόνιμη δουλειά, είναι πολύ καλό παιδί, έχει μάτια μόνο για μένα, έμπιστος, τίμιος, βολικός, πρόθυμος να κάνει ότι του ζητούσα και δεν μου είχε δώσει ποτέ αφορμή να ζηλεψω. Γενικά είναι ένας απολύτως κατάλληλος άντρας για γάμο! Η αλήθεια όμως είναι ότι ήταν αρκετά προσκολλημένος σε μένα κάτι που πάντα με δυσκόλευε...

Εγώ όμως σαν άπειρο, άμυαλο και αχάριστο κοριτσάκι έκανα τις "κουτσουκέλες" μου συχνά-πυκνά αλλά πάλι γυρνούσα σ'αυτόν μετά απο μικρούς χωρισμούς. Τον τελευταίο καιρό όμως είχα βαρεθεί-ρουτινιάσει σε σημείο που να με εκνευρίζει κάθε τι πάνω του! Τα τελευταία χρόνια είχε πέσει και η σεξουαλική μου διάθεση με αποτέλεσμα να βρίσκω δικαιολογίες όταν αυτός είχε όρεξη. Έτσι με το που με προσέγγισε κάποιος μου με ενδιέφερε εγώ ενέδωσα κι έτσι αποφάσισα να χωρίσουμε. Σκέφτηκα ότι δεν πάει άλλο να τον κοροιδεύω... "Τουλάχιστον, είπα στον εαυτό μου, χώρισε για να το απολαύσεις με την ησυχία σου χωρίς ψέμματα και υποκρισίες" κι έτσι έκανα.

Πλέον διατηρώ σχέση με τον 2ο άντρα (στον οποίο ενέδωσα) εδώ και λίγους μήνες και περνάμε καταπληκτικά, δεν χορταίνουμε ο ένας τον άλλο και η σεξουαλική μου διάθεση έχει ανέβει στα ύψη! Ο πρώην θέλει ακόμη να είμαστε μαζί και προσπαθεί να με πείσει γι'αυτό και κρατάμε ακόμη επαφές. Η αλήθεια είναι ότι δεν έπαψα να τον αγαπώ και ότι κι εγώ δεν θέλω να ξεκόψουμε εντελώς καθώς σκέφτομαι τη πιθανότητα να τα ξαναβρούμε...

Το θέμα είναι ότι ήθελα μια αλλαγή στη ζωή μου και περνάω πολύ ωραία με τον καινούριο (ο οποίος στον ερωτικό τομέα με ικανοποιεί περισσότερο απο τον πρωην). Το άλλο θέμα όμως είναι ότι με πιάνουν οι ανασφάλειες του καιρού τις οποίες θα αναλύσω ευθύς αμέσως.

To λοιπον: λίγο η οικονομική κρίση, λίγο η ανεργία και το ότι δεν έχω προοπτική να βρω δουλειά, λίγο η ηλικία μου η οποία πάνω-κάτω είναι για γάμο (εντάξει δεν με πήραν και τα χρόνια αλλά πλέον είναι λίγο δύσκολο να βρεις άντρα κατάλληλο για παντρειά την ώρα που τον θέλεις) και λίγο ότι είναι ένας πολύ καλός άνθρωπος που με αγαπάει και τον αγαπάω.... όλα αυτά μαζί λοιπόν με κάνουν να σκέφτομαι μία επανασύνδεση με τον πρώην!

Ξέρω τη γνώμη που θα σχηματίσετε για μένα και πραγματικά κι εγώ δεν είμαι περίφανη για τον εαυτό μου, αλλά καλώς ή κακώς οι καιροί είναι δύσκολοι και όλοι έχουμε αρχίσει να σκεφτόμαστε διαφορετικά πλέον και να αγχωνόμαστε για το μέλλον.

Βέβαια υπάρχουν αυτοί που σκέφτονται με το συναίσθημα και αυτοί που σκέφτονται με τη λογική. Εγώ πιστεύω ότι όλοι στο γάμο συμβιβάζονται και ότι ποτέ δεν θα βρούμε τον τέλειο ο οποίος θα μας γεμίζει απ'όλες τις πλευρές και σε όλους τους τομείς. Στη δική μου περίπτωση αν γυρίσω στον πρώην ξέρω ότι θα έχω μία ήρεμη ζωή, άνετη (από την άποψη του σίγουρου μισθού), έναν καλό άνθρωπο για σύντροφο και ότι θα περνάω καλά....

Απ'την άλλη ξέρω ότι δεν θα είμαι απόλυτα ευχαριστημένη καθώς δεν είναι ο άντρας που με ενθουσιάζει εμφανισιακά και το ότι είναι τόσο προσκολλημένος πάνω μου και το ότι είναι τόσο συγκαταβατικός και κάνει πάντα ότι του λέω να κάνει είναι κάτι που με απωθεί και με ξενερώνει. Ξέρω επίσης ότι όλα αυτά έχουν επίπτωση στον σεξουαλικό τομέα και ότι ο έρωτας μαζί του δεν θα είναι ποτέ κάτι το φοβερό και το ενθουσιώδες...

Τον βρήκα σε μικρή ηλικία και τώρα πλεον έχουν αλλάξει τα θέλω μου απο έναν άντρα αλλά πιστεύω ότι έτσι κι αλλιώς ποτέ δεν θα βρω τον τέλειο -για μένα- άντρα που να έχει όλα όσα θέλω. Κανείς δεν τον βρήκε.

Οπότε θα ήθελα να μάθω τη γνώμη σας για τον συμβιβασμό στο γάμο και το αν θα μπορούσε να λειτουργήσει μία τέτοια σχέση στην οποία ο ένας αγαπάει περισσότερο απ'τον άλλο. Στην οποία ο ένας (εγώ δηλαδή) θα αναγκαστεί να καταπνίξει τα απωθημένα που απέκτησε απο τη "φτωχή" σε εμπειρίες ζωή και να συμβιβαστεί με κάποιον που αγαπάει μεν και ξέρει ότι θα κάνουν μαζί μία όμορφη, απλή και ήσυχη ζωή, αλλά που δεν τον γεμίζει απόλυτα δε...

Γράφεις :

''Εγώ όμως σαν άπειρο, άμυαλο και αχάριστο κοριτσάκι έκανα τις "κουτσουκέλες" μου συχνά-πυκνά αλλά πάλι γυρνούσα σ'αυτόν μετά απο μικρούς χωρισμούς.

και

Στην οποία ο ένας (εγώ δηλαδή) θα αναγκαστεί να καταπνίξει τα απωθημένα που απέκτησε απο τη "φτωχή" σε εμπειρίες ζωή

Ξανακοίταξε τον ευατό σου στον καθρέπτη .....
έχω την εντύπωση πως έχεις διπλωπία .......

mavri_orxidea

# 4 στις 9/3/2012
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη
Ελλάδα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1.147

Παράθεση:
Originally posted by morgoth
μηπως εσύ εισαι προσκολλημενη στο πρωην και σε αυτά που ενδεχομενως σου προσφερει? (οικονομική ασφάλεια κτλ)

κοριτσι μου αν μπορεις να ζησεις σε ενα χρυσο κλουβι, καντο. παντρεψου το πρωην. ειναι δεδομενο πως θα σαι δυστυχισμενη. και καποια στιγμη θα αρχισεις παλι τις κουτσουκελες.

περνας καταπληκτικά αποτι λες. Γιατι να το χαλασεις? επειδή θες παντρεια? Αυτο ειναι το ζητουμενο στις μερες μας?

Κοιτα να κανεις πραξη τα ονειρα σου. να βρεις μια δουλιτσα, να κανεις κατι. Η ανωτατη παντρευτικη δεν ειναι λυση.

Το γεγονος οτι τον 'αγαπας' ειναι απολυτα φυσιολογικό. μεγαλωσατε μαζι. Εχεις καλά αισθηματα γιαυτον. Αυτο δε σημαινει οτι μπορεις και να ζησεις μαζι του. Ισως μεταλλαχθηκε η αγαπη με τη πορεια των ετών όπως μεταλλαχθηκε και το μοντελο του αντρα που θες διπλα σου.

Μη σε καθοδηγουν οι ανασφαλειες σου. ΠΑτα στα ποδια σου γερά.

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

Dardana

# 5 στις 9/3/2012
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
ακομα μια χαζογκομενα που δεν εχει καμια αξια απο μονη της, και την ψαχνει στον γκομενο ή αντρα που θα πετυχει. διοτι στη σχολη δεν πατουσες, αραζες στις καφετεριες προφανως, κι ειχες και το καλο παιδι που "εχτιζε" μελλον για τον ιδιο και για σενα, ωστε να μπορει να σε φορτωθει. και τωρα εισαι σε μεγαλο διλημμα: μουροχαβλος αλλά καλο παιδι ο,τι πρεπει για γαμο, versus ωραιος και καβλιαρης γκομενος.
εγω λεω να μεινεις με τον δευτερο...στον πρωτο αξιζει κατι καλυτερο.
Αρέσει στο μέλος Argiris72
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

kospet73

# 6 στις 9/3/2012
author
Ανδρας / 48 / Παντρεμένος
Ν. Φθιώτιδας / Λιβανάτες
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 1.456

Παράθεση:
Originally posted by Dardana

Μ'αρέσουν οι αριστερές πόρτες. Εκείνες που αναγράφουν "Passport control". Ταιριάζουν με την κοσμοθεωρεία μου. Παντα αριστερα!!!

methismeno_troufaki

# 7 στις 9/3/2012
author
Γυναίκα / 31 / Σε σχέση
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 20.565

Παράθεση:
Originally posted by Dardana
ακομα μια χαζογκομενα που δεν εχει καμια αξια απο μονη της, και την ψαχνει στον γκομενο ή αντρα που θα πετυχει. διοτι στη σχολη δεν πατουσες, αραζες στις καφετεριες προφανως, κι ειχες και το καλο παιδι που "εχτιζε" μελλον για τον ιδιο και για σενα, ωστε να μπορει να σε φορτωθει. και τωρα εισαι σε μεγαλο διλημμα: μουροχαβλος αλλά καλο παιδι ο,τι πρεπει για γαμο, versus ωραιος και καβλιαρης γκομενος.

Μην ψάχνεις την ευτυχία, είναι πάντα μέσα σου...

daka2010

# 8 στις 9/3/2012
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 2.027

Παράθεση:
Στον πρωτο αξιζει κατι καλυτερο

Μόνο αυτό θα έγραφα και με πρόλαβες.

morgoth

# 9 στις 9/3/2012
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461
καλος πιτουρας ειναι και αυτος, που την κυνηγαει...

# 10 στις 10/3/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
δηλαδή θεματοθέτρια, μας ρωτάς τώρα τι να κάνεις...

η απάντηση είναι προφανής...
εσύ για να κάνεις κάτι θέλεις πρώτα συμβόλαιο.
αν ο πρώτος σου κάνει πρόταση γάμου για να παντρευτείτε αύριο, σε βλέπω να λες ναι, μετά να ρίχνεις το μπαλάκι στο δεύτερο και αν αυτός δεν κάνει κάτι για να το αποτρέψει, να παντρεύεσαι αύριο.
αν ο δεύτερος σου πει χωρίζω σήμερα και είμαι μαζί σου σήμερα, σε βλέπω να χωρίζεις τον πρώτο σήμερα και να πηγαίνεις με τον δεύτερο σήμερα.

όλα για την εξασφάλισή σου εεε????

somebody961

# 11 στις 10/3/2012
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017
Οταν η ζωή σου είναι το απόλυτο κενό, μια φούσκα γεμισμένη με ένα τίποτα, τότε και με τίποτα δεν είσαι ευχαριστημένος. (λογικό)
Και περιστρέφεσαι γύρω από γκόμενους και γκόμενες να βρεις εκείνο που σου λείπει, να ζήσεις μια ζωή -και ας είν' των άλλων, και καταλήγεις πως, τίποτα τελικά δεν υπάρχει.
Συμβιβάζεσαι με το τίποτα (σου) και περιμένεις κατά το 'ζωή είναι θα περάσει'..

Μάθαμε τώρα ότι 'αν δεν πηδηχτείς με 576 γκόμενους/νες, 86 ons και 24 στο παρά πέντε
δε μπορείς να λες το 'έχω ζήσει τη ζωή μου'. Αι σιχτίρ πχια!
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

xms263

# 12 στις 10/3/2012
author
Ανδρας / 46 / Παντρεμένος
Ν. Τρικάλων / Ελάτη
Απαντήσεις: 162
εγώ νομίζω ότι κάνει φιγούρα στις αμάμητες ...

# 13 στις 10/3/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Δεν υπαρχει καποιο διλημμα.

Αν τον ηθελες πραγματικα τον πρωτο τωρα θα ησουν εκει. μαζι του.

achinos

# 14 στις 10/3/2012
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.764
Μικρο κοριτσι, θες κ να καθεσαι κ να σε ταιζουνε κ να πηγαινεις μ οποιον γουσταρεις...
Οτι πρεπει εισαι για την αγορα...παντρεψου εναν πλουσιο γερο, αφου σου γραψει την εφ ορου ζωης σου...χορηγια...
Αυτο το κοριτσι...θα παει μπροστα...

Racina

# 15 στις 10/3/2012
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Απαντήσεις: 760

Παράθεση:

Αντιμετωπιζεις την κατασταση ως μοναδα ενω ο γαμος εχει δυο... παρε-δωσε αμφιδρομο
Εσυ κοιτας την παρτη σου γιατι εχεις την πολυτελεια να το κανεις... Εχεις εναν κολλημενο να σε κυνηγαει και πολλους που σε θελουν μονο για σεξ.

Αν θες μια γνωμη λοιπον.. να χωρισεις οριστικα.. να πας με τον αλλο να μεινετε μαζι οσο μεινετε (μετα θα χωρισετε) να προσπαθησεις να επιβιωσεις μονη, ανεξαρτητη και οταν ωριμασεις θα εισαι σε θεση να κανεις μια πιο ισοτιμη και δικαιη και για τις δυο πλευρες συμβιωση. Θα σεβεσαι πιο πολυ αυτον που θα εχεις απεναντι σου και δεν θα σκεφτεσαι μονο τι εχεις να παρεις απο αυτον αλλα θα χαιρεσαι και να του δινεις ταυτοχρονα..
Κανείς δεν μπορεί να με πειράξει χωρίς την άδειά μου Το τι νιώθεις και το πώς αντιδράς σε κάτι, είναι πάντα δική σου επιλογή.

# 16 στις 11/3/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Ναι, στο γάμο γίνονται συμβιβασμοί.. Όταν όμως οι συμβιβασμοί ξεκινήσουν πριν το γάμο, και ειδικά όταν πρόκειται για συμβιβασμό σχετικά με το μελλοντικό ταίρι, τότε κλάφτα Χαράλαμπε!!

Therion

# 17 στις 11/3/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by black_hole

Ναι, στο γάμο γίνονται συμβιβασμοί..

Favorite-inspirational quotes:

"Μωρέ τι καλά κάνω εγω και δεν παντρεύομαι"

Σταύρος Ξενίδης :Κρεβατομουρμούρα.

# 18 στις 13/3/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
ούτε καν πατούσα στη σχολή.

ΤO ΣΥΓΧΡΟΝΟ LIFESTYLE ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΛΟΥΣΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΕΠΙΤΑΣΣΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΡΙΕΡΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΝΤΡΑ ΝΑ ΣΕ ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙ Ή ΜΗΠΩΣ ΕΧΑΣΕΣ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΕΥΧΟΣ?

Εγώ όμως σαν άπειρο, άμυαλο και αχάριστο κοριτσάκι έκανα τις "κουτσουκέλες" μου συχνά-πυκνά αλλά πάλι γυρνούσα σ'αυτόν μετά απο μικρούς χωρισμούς.

ΚΑΛΟΣ ΜΑΛΑΚΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΣΕ ΔΕΧΟΤΑΝ ΠΙΣΩ.

Έτσι με το που με προσέγγισε κάποιος μου με ενδιέφερε εγώ ενέδωσα κι έτσι αποφάσισα να χωρίσουμε. Σκέφτηκα ότι δεν πάει άλλο να τον κοροιδεύω...

ΟΠΑ! ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ 'ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΟΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΩ΄. ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ 'ΒΡΗΚΑ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΚΛΑΔΑΚΙ, ΑΣ ΑΦΗΣΩ ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ...' Η ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΤΑΚΤΙΚΗ ΤΗΣ ΜΑΪΜΟΥΣ.
Πλέον διατηρώ σχέση με τον 2ο άντρα (στον οποίο ενέδωσα) εδώ και λίγους μήνες και περνάμε καταπληκτικά, δεν χορταίνουμε ο ένας τον άλλο και η σεξουαλική μου διάθεση έχει ανέβει στα ύψη!

ΩΡΑΙΑ. ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ? ΟΤΙ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΕΙ ΣΟΒΑΡΑ? ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΡΚΕΤΑ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΣΕ ΣΥΝΤΗΡΕΙ? ΤΙ?

Η αλήθεια είναι ότι δεν έπαψα να τον αγαπώ και ότι κι εγώ δεν θέλω να ξεκόψουμε εντελώς καθώς σκέφτομαι τη πιθανότητα να τα ξαναβρούμε...

ΟΝΤΩΣ ΜΙΑ ΚΑΒΑΤΖΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΧΡΗΣΙΜΗ.
To λοιπον: λίγο η οικονομική κρίση, λίγο η ανεργία και το ότι δεν έχω προοπτική να βρω δουλειά,

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΣ ΚΑΝ?

λίγο η ηλικία μου η οποία πάνω-κάτω είναι για γάμο (εντάξει δεν με πήραν και τα χρόνια αλλά πλέον είναι λίγο δύσκολο να βρεις άντρα κατάλληλο για παντρειά την ώρα που τον θέλεις)

Η ΗΛΙΚΙΑ ΣΟΥ ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΠΟΡΕΙ, ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΟΥ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΩΡΙΜΑ ΓΙΑ ΓΑΜΟ. ΓΑΜΟΣ = ΑΝΑΛΗΨΗ ΕΥΘΥΝΩΝ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΣΦΟΡΑ (ΚΑΙ ΑΜΟΙΒΑΙΟΣ ΣΕΒΑΣΜΟΣ).

ΑΝ ΔΕΝ ΗΣΟΥΝ ΠΕΡΗΦΑΝΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ, ΘΑ ΤΟΝ ΑΛΛΑΖΕΣ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΄ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ΄, ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ. ΠΑΝΤΑ ΕΤΣΙ ΣΚΕΦΤΟΣΟΥΝ, ΑΠΛΑ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ ΣΕ ΚΑΝΕ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΣΠΕΥΣΕΙΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ 'ΒΟΛΕΜΑΤΟΣ'. Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΑΡΧΩΝ ΚΑΙ ΑΞΙΩΝ ΔΕΝ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ, ΑΠΛΑ ΑΝΑΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΗ...

ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΓΕΜΙΖΕΙ, ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΝΑΣ ΚΑΙ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΚΑΛΩΣ Η' ΚΑΚΩΣ ΔΕ ΣΕ ΓΕΜΙΖΕΙ ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ. ΘΑ ΤΟΝ ΤΑΡΑΞΕΙΣ ΣΤΟ ΚΕΡΑΤΟ (ΕΚΛΟΓΙΚΕΥΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΕΔΩ ΟΤΙ 'ΟΛΟΙ ΑΥΤΟ ΚΑΝΟΥΝ', ΚΑΙ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΠΡΩΪΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΜΠΑΜ.) ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ ΣΧΕΔΙΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΙΑ ΕΥΘΥΜΗ ΖΩΝΤΟΧΗΡΑ, ΚΑΙ ΔΕ ΜΑΣ ΤΟ ΛΕΣ.

ΑΠΟ ΤΟ 'ΤΕΛΕΙΟΣ' ΜΕΧΡΙ ΤΟ 'ΜΕ ΑΠΩΘΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΞΕΝΕΡΩΝΕΙ' ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΔΙΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ. ΠΟΛΛΟΙ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑΝ ΤΟΝ ΤΕΛΕΙΟ, ΑΛΛΑ ΒΡΗΚΑΝ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΝΑ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΤΙΜΟΥΝ, ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ 'ΑΠΩΘΕΙ' ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ 'ΞΕΝΕΡΩΝΕΙ'!

Οπότε θα ήθελα να μάθω τη γνώμη σας για τον συμβιβασμό στο γάμο και το αν θα μπορούσε να λειτουργήσει μία τέτοια σχέση στην οποία ο ένας αγαπάει περισσότερο απ'τον άλλο.

ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΜΩΣ ΕΣΥ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣ ΧΕΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΑΝ ΠΟΡΤΟΦΟΛΙ. ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ...
Στην οποία ο ένας (εγώ δηλαδή) θα αναγκαστεί να καταπνίξει τα απωθημένα που απέκτησε απο τη "φτωχή" σε εμπειρίες ζωή και να συμβιβαστεί με κάποιον που αγαπάει μεν και ξέρει ότι θα κάνουν μαζί μία όμορφη, απλή και ήσυχη ζωή, αλλά που δεν τον γεμίζει απόλυτα δε...

''Ομορφη, απλη και ήσυχη ζωή' δεν πρόκειται να κανεις μαζί του γιατί πολύ απλά κάποτε ακόμα και τα κορόιδα κάποτε ξυπνάνε. Όταν κάποτε ανακαλύψει τα κέρατα που αναπόφευκτα θα τον ξαναστολήσεις, μόνο ΄όμορφα και ήσυχα΄δεν θα περάσεις.

Όσο για την 'φτωχή΄σε εμπειρίες ζωή, εμπειρίες στη ζωή είναι και η ανεξαρτητοποίηση από τα λεφτά του μπαμπά, η εκμάθηση μιας νέας τέχνης, η αλλαγή επαγγελματικού αντικειμένου, τα σεμινάρια του ΟΑΕΔ κλπ, κλπ. Άντε που την έχετε δει μερικές από την ανω τραχανοπλαγιά (όχι ότι η πρωτεύουσα δεν διαθέτει ανάλογα ΄φρούτα΄) πριγκίπισες του κώλου και σας απασχολεί το αν βάλατε ανάμεσα στα πόδια σας αρκετα...για να είστε εντάξει με τις επιταγές του σύγχρονου lifestyle πιο πολύ από το αν είσαστε ικανές να κερδίσετε τη ζωή σας μόνες σας χωρίς ξένες πλάτες.

Κοπελιά πάρτο αλλιώς. Το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι παίζει και να τον θεωρείς και υποδεέστερο και ότι του κάνεις και χάρη γιατί αυτός 'δεν έβγαλε πανεπιστήμιο' όπως εσύ (το αν πατούσες ή όχι φυσικά είναι άσχετο...). Αντί να κοιτάξεις να διορθώσεις τα χάλια σου κρίνεις τον άλλο. 'Τα ξέρω, τα ξέρω' θα πεις αλλά από πράξεις? Όσο είσαι ανάξια να κερδίσεις τη ζωή σου μόνη σου ΄όμορφη, απλή και ήσυχη' ζωή μην περιμένεις από κανένα άλλο. Γιατί δεν είσαι η μόνη που κερατώνεις και παρατάς. Όλοι μπορούν να παίξουν το συγκεκριμένο παιχνιδάκι, πόσο μάλλον όταν αυτό εισπράξουν...

cerise

# 19 στις 13/3/2012
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206
Η οικονομική κρίση θα περάσει. Ο γάμος δεν είναι αυτοσκοπός αλλά το μέσον για να κάνουμε μια ευτυχισμένη οικογένεια. Αν οι γονείς δεν είναι ευτυχισμένοι δεν είναι και τα παιδιά γιατί αυτό το αντιλαμβάνονται και το εισπράτουν με συνέπειες τραγικές στο χαρακτήρα τους αλλά και στη πορεία τους. Ειδικά το συμβιβασμό!

Μπορεί η λογική να σε ωθεί να επιστρέψεις. Αλλά η ζωή δεν είναι για να τη χαραμίζεις με κάποιον που δεν ζει χωρίς εσένα. Γιατί αυτός ο κάποιος θα εκπληρώσει την επιθυμία του. Εσύ όμως τι ρόλο θα παίξεις στη δική σου ζωή και τη δική σου ευτυχία?

Η οικονομική κρίση δεν θα πρέπει να μας γυρίσει στο μεσαίωνα που οι περισσότεροι γάμοι ήταν από ανάγκη και στο συμβιβασμό. Ζούμε στο 2012 κι όχι στο 1800.

Να μάθεις να βασίζεσαι στον εαυτό σου κι όχι στους άλλους για να βρίσκεις τα πάντα με ευκολία. Η ευκολία έχει μεγάλο κόστος γιατί σε κάνει να πνίγεις τον εαυτό σου και τις πραγματικές επιθυμίες σου. Ζήσε τη ζωή σου και μη συμβιβάζεσαι ακόμα κι αν δεν έχεις να φας. Κανείς δεν χάνεται, εκείνο που χάνεται είναι τα νειάτα και η ευτυχία μας. Πολύ εύκολα κι από δικές μας επιλογές!

daka2010

# 20 στις 13/3/2012
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 2.027
Που είσαι χαμένη εσύ βρε κορίτσι?

(cerise)
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12