Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

εμβόλιο κατά του τραχήλου της μήτρας

Σελίδα : 1

Rafaelina

# 1 στις 8/3/2012
author
Γυναίκα / 30 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1
'Aρεσαν+: 0%

εμβόλιο κατά του τραχήλου της μήτρας

χρονια πολλα σε ολες τις γυναικες πρωτον σημερα 8 μαρτιου .
εχω μια ερωτηση να σας θεσω καθως δεν γνωριζω την απαντηση .
θελω να κανω το εμβολιο κατα του τραχηλου της μητρας.εχω ερωτικες σχεσεις πρωτον,και δευτερον θελω να μαθω εαν μια κοπελα επιτρεπεται να εχει σεξουαλικες σχεσεις μεσα στο διαστημα των 6 μηνων δηλαδη μεχρι να ολοκληρωθουνε οι 3 δοσεις του εμβολιου .
εαν καποια γνωριζει την απαντηση,εας την πει σας παρακαλώ.ευχαριστω

inioxos52

# 2 στις 9/3/2012
author
Ανδρας / 67 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.282
Οχι παιδι μου κατα του τραχηλου της μητρας. Κατα του καρκινου του τραχηλου της μητρας να λες.

Λοιπον. Εφοσον εχεις σεξουαλικες σχεσεις, υποτιθεται πως εχεις και γυναικολογο ο οποιος σε παρακολουθει, και διαπιστωνει εαν ολα βαινουν καλως, δυο φορες τουλαχιστον τον χρονο. Αυτον να ρωτησεις, γιατι οι εδω στο φορουμ γυναικολογοι ειναι ολοι πρακτικοι, και ερασιτεχνες.
...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

# 3 στις 10/3/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
το εμβόλιο το κάνουν οι κοπέλες που δεν έχουν ξεκινήσει τη σεξουαλική τους ζωή.
ωστόσο κάποιοι γυναικολόγοι το συνιστούν και σε κοπέλες που είναι νέες (όπως εσύ) εφόσον δεν είναι ήδη φορείς του ιού.
να πας να ρωτήσεις το γυναικολόγο σου!
αυτός είναι ο αρμόδιος να σου απαντήσει.

όμως, βρε κορίτσι, γιατί δεν το έκανες πριν ξεκινήσεις το σεξ? πλέον το κάνουν τα κορίτσια της γενιάς σου και το καλύπτουν και τα ταμεία νομίζω.

αν σου πει ο γυναικολόγος ότι μπορείς να το κάνεις, μην το σκεφτείς καθόλου! να το κάνεις!

helen66

# 4 στις 10/3/2012
author
Γυναίκα / 56 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 1.260
Χμ.... αλλο ενα εμβολιο που εχουν ακουστει πολλα και θετικα και αρνητικα..

εχεις ιστορικο στην οικογενεια σου με καρκινο? Αν δεν εχεις και ησουν κορη μου θα σε διπλοσυμβουλευα να το σκεφτεις πολυ καλα.

Ετσι για την ιστορια, ο παιδιατρος που παρακολουθει την ανηψια μου (14 ετων) ειναι αρνητικος. Μαζεψε πολλες αποψεις (επιστημονικες κατα κυριο λογο) και σκεψου το καλα. Το πιο βασικο αρνητικο του ειναι οτι ειναι πολυ καινουργιο και δε ξερει κανεις σιγουρα τις πιθανες παρενεργειες με το περασμα των χρονων.

Κι όμως είμαι ακόμα εδώ...

Racina

# 5 στις 10/3/2012
author
Γυναίκα / 45 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Απαντήσεις: 760
συμφωνω με helen
Ρωτα το γιατρο σου . Αν σου πει να το κανεις χωρις να υπαρχει ιστορικο ψαξτο και με αλλο γιατρο
Ειναι πολυ καινουριο το εμβολιο για να το συστηνουν τοσο ευκολα καποιοι γιατροι σε ανθρωπους με ανυπραρκτο ιστορικο ....
Ας μην ξεχναμε οτι στις φαρμακοβιομηχανιες παιζονται πολλα λεφτα..
Και ο εμβολιασμος τοσων κοριτσιων ειναι το καλυτερο πειραμα για να δουν αν δουλευει καλα σε μαζικη εκταση...
Κανείς δεν μπορεί να με πειράξει χωρίς την άδειά μου Το τι νιώθεις και το πώς αντιδράς σε κάτι, είναι πάντα δική σου επιλογή.

# 6 στις 10/3/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
ίσως έχετε δίκιο helen και racina που είστε επιφυλακτικές.
όντως δεν έχει δοκιμαστεί σε βάθος χρόνου και όντως οι φαρμακοβιομηχανίες (και τα συστήματα υγείας) το πλασάρουν πάρα πολύ.

ωστόσο το hpv κάνει θραύση στο νέο πληθυσμό!
μιλάμε για θραύση! δεν μπορείτε να διανοηθείτε. για αυτό αν είχα κόρη θα της έλεγα να το κάνει.

daidalos

# 7 στις 10/3/2012
author
Ανδρας / 53 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Δεν έχει επιλεγεί
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 683

Παράθεση:
Originally posted by inioxos52
........οι εδω στο φορουμ γυναικολογοι ειναι ολοι πρακτικοι, και ερασιτεχνες

.... και κομπογιαννιτες
... ξυπνα ΚαραΛάζοοο ... το σκασε η Λολα

MicoK

# 8 στις 13/3/2012
author
Γυναίκα / 53 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Κηφισιά
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 9

ηττπ://παιδογυναικολογος.γρ/ελ/ψντ/τεστπαπ.ασπχ#εμβολιο

Επειδή η καθεμιά μας και ο καθένα εδώ μέσα λέει ό,τι του κατέβει στο κεφάλι κι επειδή αυτά τα θέματ αείναι πολύ σοβαρά για να παίρνεις μια απόφαση με βάση ό,τι σου λέει ο κάθε άσχετος με το θέμα, ρώτα το γυναικολόγο που εμπιστεύεσαι. Ρίξε και μια ματιά εδώ:

http://παιδογυναικολογοσ.gr/el/CNT/testpap.aspx#emvolio

λέει για το εμβόλιο και τα λέει γυναικολόγος.
Εμβόλιο κατά του τραχήλου της μήτρας http://παιδογυναικολογοσ.gr/el/CNT/testpap.aspx#emvolio

elpic

# 9 στις 13/3/2012
author
Γυναίκα / 33 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγιος Δημήτριος
Απαντήσεις: 3
Εγώ λέω να το κάνεις. Ο ιός HPV είναι η μάστιγα της εποχής και πολλές γυναίκες υποφέρουν από κονδυλώματα και τον καρκίνο του τραχήλου. Εγώ το έκανα ως σεξουαλικά ενεργή και δεν είχα καμία παρενέργεια. Και φυσικά μπορείς να κάνεις σεξ στο διάστημα αυτό. Σου προτείνω το Gardasil που είναι τετραδύναμο (προστατεύει απο 4 διαφορετικά στελέχη του ιού, ογκογόνα και μη). Επίσης όπως ξέρω το προτείνουν και σε γυναίκες με HPV για να προστατευτούν από τους υπόλοιπους τύπους. Πρώτα φυσικά ρωτάς τον γυναικολόγο σου.
Και για να ξέρεις κάτι τελευταίο σε συνέδριο ιατρικό που παρακολούθησα πρόσφατα, νέες έρευνες λένε πως το 80% των γυναικών κάποια στιγμη στη ζωή τους θα προσβληθεί από HPV. Το ποσοστό είναι τεράστιο! Δεν γλιτώνουμε γι'αυτο αν υπάρχει κάτι να κάνουμε είναι αυτό.

whatever002

# 10 στις 16/3/2012
author
Γυναίκα / 30 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Απαντήσεις: 86
κανονικα πρεπει το εμβολιο να γινεται πρωτου ξεκινησεις την σεξουαλικη σου ζωη.ομως να πας να το κανεις γιατι σωζει ζωες οσο για το αν μπορεις να κανεις σεξ κατα τη διαρκεια της ''θεραπειας'' η απαντηση ειναι ΝΑΙ δεν υπαρχει προβλημα....το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας στο γυναικολογο σου να σε ενημερωσει και να σου λυσει ολες τις αποριες!!!

Racina

# 11 στις 17/3/2012
author
Γυναίκα / 45 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Απαντήσεις: 760

Παράθεση:
Originally posted by elpic
Εγώ λέω να το κάνεις. Ο ιός HPV είναι η μάστιγα της εποχής και πολλές γυναίκες υποφέρουν από κονδυλώματα και τον καρκίνο του τραχήλου. Εγώ το έκανα ως σεξουαλικά ενεργή και δεν είχα καμία παρενέργεια. Και φυσικά μπορείς να κάνεις σεξ στο διάστημα αυτό. Σου προτείνω το Gardasil που είναι τετραδύναμο (προστατεύει απο 4 διαφορετικά στελέχη του ιού, ογκογόνα και μη). Επίσης όπως ξέρω το προτείνουν και σε γυναίκες με HPV για να προστατευτούν από τους υπόλοιπους τύπους. Πρώτα φυσικά ρωτάς τον γυναικολόγο σου.
Και για να ξέρεις κάτι τελευταίο σε συνέδριο ιατρικό που παρακολούθησα πρόσφατα, νέες έρευνες λένε πως το 80% των γυναικών κάποια στιγμη στη ζωή τους θα προσβληθεί από HPV. Το ποσοστό είναι τεράστιο! Δεν γλιτώνουμε γι'αυτο αν υπάρχει κάτι να κάνουμε είναι αυτό.

elpic το οτι θα μολυνθει μια γυναικα απο τον ιο δεν σημαινει οπωσδηποτε οτι θα αρρωστησει. Η πλειοψηφια παραμενει ασυμπτωματικη
Και το οτι θα εμβολιαστει δεν σημαινει εγγυημενα οτι δεν θα αρρωστησει. Μπορει να αρρωστησει απο αλλο οροτυπο του ιου που δεν περιεχεται στο εμβολιο
Κανείς δεν μπορεί να με πειράξει χωρίς την άδειά μου Το τι νιώθεις και το πώς αντιδράς σε κάτι, είναι πάντα δική σου επιλογή.
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε