Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Άδεια ασθενείας και εργασία από το σπίτι

Σελίδα : 1

melani_grif

# 1 στις 21/3/2012
author
Γυναίκα / 40 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ασπρόπυργος
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3
'Aρεσαν+: 0%

Άδεια ασθενείας και εργασία από το σπίτι

Καλησπέρα,

αν και στον εργασιακό μεσαίωνα που ζούμε δεν είναι εύκολο να έχεις δικαιώματα θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Εργάζομαι - τον τελευταίο 1μιση χρόνο χωρίς ένσημα - σε μια επιχείρηση, ως γραμματέας, αν και θέλουν πλέον να κάνω τηλεφωνικές πωλήσεις. Από την Παρασκευή με πονάει η μέση μου και την Δευτέρα ο γιατρός μου συνέστησε ξεκούραση για μια βδομάδα. Επικοινώνησε ο εργοδότης μου και μου ζήτησε να κάνω τηλέφωνα για πωλήσεις από το σπίτι μου. Αρνήθηκα γιατί το θεώρησα εξωφρενικό. Το ότι έχω θέμα κινητικότητας και όχι κάτι άλλο νομιμοποιεί το αίτημα του εργοδότη?

silver80

# 2 στις 22/3/2012
author
Ανδρας / 39 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 1.322
Απ’ όσο γνωρίζω, χωρίς να είμαι ειδικός πάνω σε εργασιακά όταν έχεις αδεια ασθενειας δεν υποχρεούται κανείς εργοδότης να σου επιβάλλει να εργαστείς, είτε από τον χώρο εργασίας, είτε από το σπίτι. Σίγουρα είναι εξωφρενικό αυτό που ζητάει γιατί πέρα από τον νόμο, είναι και ανήθικο.

Το θέμα είναι βέβαια, ότι εφόσον είσαι ανασφάλιστη, η άδεια που έχεις πάρει είναι άτυπη, δεν φαίνεται πουθενά ότι δουλεύεις στην συγκεκριμένη επιχείρηση. Καλό θα ήταν σ’ αυτή τη δύσκολη για όλους εποχή να ρίχνεις λίγο νερό στο κρασί σου, όχι μόνο γιατί είναι δύσκολο να βρεις νέα δουλειά, αλλά χωρίς ένσημα, αν απολυθείς δεν δικαιούσαι ούτε αποζημίωση, ούτε επίδομα ανεργίας.

Δεν ξέρω σε τι κατάσταση είσαι, αλλά αν υπάρχει η δυνατότητα να είσαι ξαπλωμένη στον καναπέ και να παίρνεις κάποια τηλέφωνα απ’ το σπίτι (αφού βεβαίως συζητήσεις το τηλεφωνικό κόστος με τον εργοδότη σου) να το κάνεις. Σε καμία περίπτωση όμως δεν θα σε συμβούλευα να εργάζεσαι με κόστος την υγεία σου. Εσύ ξέρεις καλύτερα τι μπορείς να κάνεις και τι όχι.
μέτρον άριστον!

Dardana

# 3 στις 22/3/2012
author
Γυναίκα / 47 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by melani_grif
Καλησπέρα,

αν και στον εργασιακό μεσαίωνα που ζούμε δεν είναι εύκολο να έχεις δικαιώματα θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Εργάζομαι - τον τελευταίο 1μιση χρόνο χωρίς ένσημα - σε μια επιχείρηση, ως γραμματέας, αν και θέλουν πλέον να κάνω τηλεφωνικές πωλήσεις. Από την Παρασκευή με πονάει η μέση μου και την Δευτέρα ο γιατρός μου συνέστησε ξεκούραση για μια βδομάδα. Επικοινώνησε ο εργοδότης μου και μου ζήτησε να κάνω τηλέφωνα για πωλήσεις από το σπίτι μου. Αρνήθηκα γιατί το θεώρησα εξωφρενικό. Το ότι έχω θέμα κινητικότητας και όχι κάτι άλλο νομιμοποιεί το αίτημα του εργοδότη?

Ομολογω οτι δεν ξερω τι ισχυει στην Ελλαδα, ειμαι απο το Κυπριστάν αλλά απο τη στιγμη που εισαι ανασφαλιστη και κοινως παρανομα εργοδοτουμενη..τι ψαχνεις;;
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

Racina

# 4 στις 22/3/2012
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Απαντήσεις: 760

Παράθεση:
Καλησπέρα,

Αναρρωτικη αδεια δεν δικαιουσαι εφοσον εισαι ανασφαλιστη. Οποτε αν δεν πας, δεν θα σε πληρωσει ή θα σε διωξει
Κανε τηλεφωνα απο το σπιτι αν σε πληρωνει, τι σε πειραζει?

Εδω δεν σε πειραζει η ανασφαλιστη εργασια και σε πειραζει να κανεις δουλεια στο σπιτι?
Κανείς δεν μπορεί να με πειράξει χωρίς την άδειά μου Το τι νιώθεις και το πώς αντιδράς σε κάτι, είναι πάντα δική σου επιλογή.

tzoulia49

# 5 στις 24/3/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
πρωτ απ ολα γιατι εισαι ανασφαλιστη ?

εχεις κανει συμφωνια παρανομη με τον εργοδοτη ?

σου δινει τα ενσημα σε χρημα ?

αν εχεις κανει συμφωνια μαζι του παρανομη ....φατο και κατσε ....

διοτι περαν του οτι παρανομει αυτος ....

παρανομεις κι εσυ ...
τοτε ποιο νομιμο δικαιωμα επικαλεισαι για ασθενεια ?

πουθενα δεν εισαι κατοχηρωμενη ετσι ...οποτε οτι σου λεει πρεπει να κανεις ....

η να δειξεις τελος παντων καλη διαθεση ...οτι προσπαθεις ...

τωρα αν αυτος δεν σου κολαει ενσημα απο μονος του ....

κι εσυ απλα απο φοβο απολυσης δεν μιλας ....

η επιχειρηση του κρεμεται σε μια κλωστη ....

αν του κανεις καταγγελια ...του εχεις κοψει τον κ....λο

αλλα στους χαλεπους καιρους που ζουμε που να βρεις δουλεια ...

εστω μιση γραμματεας ...μιση τηλεφωνητρια....κατι ειναι κι αυτο....

θα σε συμβουλευα να απαιτησεις ασφαλιση ...οπωσδηποτε ...

ειναι υποχρεωση του να σ ασφαλισει ....

θα το βρεις μπροστα σου αυτο να το θυμασαι ...

για πολλους λογους ...

τα ενσημα σου ...τα επιδοματα σου ....τις ασθενειες γιατρου ...

κι αλλη φορα να μην δεχεσαι τετοιες εργασιακες συμφωνιες ....

τωρα σκυβε το κεφαλι και τηλεφωνα ...

melani_grif

# 6 στις 26/3/2012
author
Γυναίκα / 40 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ασπρόπυργος
Απαντήσεις: 3
Με συγχωρείτε που δεν υπήρξα πολύ αναλυτική. Καταρχήν η πρόσληψή μου αφορούσε θέση γραμματειακής υποστήριξης 8ωρη με ένσημα και τον βασικό μισθό. Πέρυσι τον Δεκέμβρη ανακοινώθηκε πως η εταιρεία δεν πάει καλά με αποτέλεσμα από τους 8 υπάλληλους οι 4 να απολυθούν, εγώ να γίνω 6ωρη 500 ευρώ μισθό χωρίς ένσημα μαζί με έναν συνάδελφο άλλης ειδικότητας - όχι δεν παίρνω παραπάνω χρήματα - και δυο άτομα έμειναν 8ωροι με τα μισά ένσημα, με τον όρο πως το το πάσχα θα βλέπαμε πως πάνε τα πράγματα. Από το πάσχα ανακοινώθηκαν νέα μέτρα διάσωσης, δηλαδή και οι 8ωροι παίρνουν λιγότερα, ενώ ο συνάδελφός παρτ τάιμ απολύθηκε. Στις κατ'ιδίαν συζητήσεις μου με την εργοδότρια συνεχώς μιλάει με τον λογιστή και συνεχώς θα το δούμε. Όποιος έχει δουλέψει στον ιδιωτικό τομέα πιθανόν γνωρίζει πως μερικές φορές συμβιβαβόμαστε περισσότερο από όσο θα θέλαμε. Δεν ξέρω αν πραγματικά έγραψα γιατί ήθελα την συμβουλή ή περισσότερο για να τα "πω" κάπου. Οι φράσεις που χρησιμοποίησαν μέλη του φόρουμ επιβεβαιώνουν την αγριότητα των πραγμάτων. Είστε κύριοι και κυρίες ειρωνικοί και επιθετικοί. Χαίρομαι που δεν έχετε μπλέξει σε κακοτοπιές και δεν έχετε "κάτσει να το φάτε'...και τα λοιπά και τα λοιπά. Σας εύχομαι ποτέ να μην σας συμβεί κιόλας, να εργάζεστε πάντα με τους όρους και στις συνθήκες που αρμόζουν σε έναν Άνθρωπο. Να είστε καλά φίλοι και καλή συνέχεια στις διαδικτυακές διαδρομές.

tzoulia49

# 7 στις 26/3/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
ολοι οσοι εργαζομαστε στον ιδιωτικο τομεα....

ξερουμε πολυ καλα τους συμβιβασμους που κανουμε κατα καιρους στις διαφορες εργασιες ....

αλλα αλλο κανω πραγματα εξτρα ....

απ οτι μου ζητηθηκε .....

και στην τελικη αυτο θελει να κανεις ....

αν σ αρεσει μενεις ....

κι αλλο μου κοβει την ασφαλιση ....

μου κοβει το ωραριο ναι ...

αν μ αρεσει μενω ...

με βαζει να καθαριζω τις τουαλετες ...

αντι να κανω την γραμματεα ...

.αν μ αρεσει μενω ...

αλλο ομως μου κοβει την ασφαλιση μου ...

αυτο ειναι καθετα παρανομο ...

και κανεις δεν σε ειρωνευτηκε ....

ουτε υπηρξε επιθετικος ....

και αφου ζητησες μια αποψη στην ειπαμε ...
οσο κι αν δεν σου αρεσε ....
τωρα το οτι απολυει κλπ αυτα ειναι πασιγνωστα ...

αλλα επειδη κι εγω ιδ υπαλ ειμαι σε πληροφορω ...οτι παρ ολου οτι η εταιρεια μου κατα καιρους ψυχομαχει ...

εμενα την ασφαλιση μου ποτε δεν τολμησε να την αρει ...

διοτι απλα δεν το επιτρεπω εγω ...

αλλα αν ειχα αναγκη την δουλεια ....

σε πληροφορω οτι θα καθαριζα ακομα και την εταιρεια ....προκειμενου να μην απολυθω ....

αρκει να ημουν ασφαλισμενη ...

και ας εχανα την θεση της γραμματεως ....

η οποια λιγη σημασια εχει μπροστα στην αναγκη της επιβιωσης .....
αν με πιανεις ....

Racina

# 8 στις 27/3/2012
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Απαντήσεις: 760

Παράθεση:
Με συγχωρείτε που δεν υπήρξα πολύ αναλυτική. Καταρχήν η πρόσληψή μου αφορούσε θέση γραμματειακής υποστήριξης 8ωρη με ένσημα και τον βασικό μισθό. Πέρυσι τον Δεκέμβρη ανακοινώθηκε πως η εταιρεία δεν πάει καλά με αποτέλεσμα από τους 8 υπάλληλους οι 4 να απολυθούν, εγώ να γίνω 6ωρη 500 ευρώ μισθό χωρίς ένσημα μαζί με έναν συνάδελφο άλλης ειδικότητας - όχι δεν παίρνω παραπάνω χρήματα - και δυο άτομα έμειναν 8ωροι με τα μισά ένσημα, με τον όρο πως το το πάσχα θα βλέπαμε πως πάνε τα πράγματα. Από το πάσχα ανακοινώθηκαν νέα μέτρα διάσωσης, δηλαδή και οι 8ωροι παίρνουν λιγότερα, ενώ ο συνάδελφός παρτ τάιμ απολύθηκε. Στις κατ'ιδίαν συζητήσεις μου με την εργοδότρια συνεχώς μιλάει με τον λογιστή και συνεχώς θα το δούμε. Όποιος έχει δουλέψει στον ιδιωτικό τομέα πιθανόν γνωρίζει πως μερικές φορές συμβιβαβόμαστε περισσότερο από όσο θα θέλαμε. Δεν ξέρω αν πραγματικά έγραψα γιατί ήθελα την συμβουλή ή περισσότερο για να τα "πω" κάπου. Οι φράσεις που χρησιμοποίησαν μέλη του φόρουμ επιβεβαιώνουν την αγριότητα των πραγμάτων. Είστε κύριοι και κυρίες ειρωνικοί και επιθετικοί. Χαίρομαι που δεν έχετε μπλέξει σε κακοτοπιές και δεν έχετε "κάτσει να το φάτε'...και τα λοιπά και τα λοιπά. Σας εύχομαι ποτέ να μην σας συμβεί κιόλας, να εργάζεστε πάντα με τους όρους και στις συνθήκες που αρμόζουν σε έναν Άνθρωπο. Να είστε καλά φίλοι και καλή συνέχεια στις διαδικτυακές διαδρομές.

α καλα..
επειδη δεν σου αρεσει η αληθεια φταιμε εμεις? Φυσικα και δεν εχουμε δουλεψει με τετοιους ορους εδω μεσα ολοι εφοπλιστες και μεγαλοδιευθυντες ειμαστε... τι σχεση εχουμε με τους υπαλληλακους?

Δουλευεις παρανομα και ανασφαλιστα και εσενα σε ενοχλει που σου ζητανε να παρεις δουλεια στο σπιτι αφου δεν δικαιουσαι αναρρωτικη.
Ειναι σαν να σε βιαζουν και να γκρινιαζεις που σου σκιστηκε το καλσον...
Κανείς δεν μπορεί να με πειράξει χωρίς την άδειά μου Το τι νιώθεις και το πώς αντιδράς σε κάτι, είναι πάντα δική σου επιλογή.

tzoulia49

# 9 στις 27/3/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
εγω για να το παρω αλλιως ....

γιατι πιθανον να διαστρεβλωθηκε το μηνυμα ...

εσυ οπως λες ....

προσεληφθης με 8 ωρη εργασια ...ασφαλισμενη στη θεση της γραμματεως ...

κι η συμβαση αυτη στην πορεια παραποιηθηκε ...

να πω λοιπον πιο συγκεκριμενα οτι...

δεν εχει δικαιωμα να σου πειραξει την συμβαση ...

ειτε να σου αλλαξει το ωραριο ...ειτε να σε βαλει σ αλλη θεση ...ειτε να παψει να σε ασφαλιζει ....

εσυ σ αυτην την περιπτωση...

ειτε του κανεις καταγγελια στην επιθεωρηση εργασιας ....

και φυσικα παιρνεις οτι...

δικαιουσαι και πας σπιτι σου ...

ειτε αρνεισαι να κανεις αυτα που σου λεει...

σε απολυει και πας παλι...

σπιτι σου .....

τωρα εσυ...

συμβιβαστηκες σε ολα...

και απο πανω ζητας και τα ρεστα ...

καταλαβαινω την διαμαρτυρια σου ...

και το στραβωμα σου ...αλλα ....

ξαναπαμε στο πρωτο ποστ ...επιλεγεις ...

η συμβιβαζεσαι με το οτι σου ζηταει ...η πας σπιτι σου ....

αλλα ειπα οτι ...

εφ οσον η αγορα ειναι τοσο δυσκολη απο προσφορα εργασιας ...

αν εχεις αναγκη αυτη τη δουλεια ...

και σε καλυπτει και το μερικο ωραριο ...

συμβιβαζεσαι ως που να βρεις κατι καλυτερο ...

αλλα διεκδικησε το δικαιωμα της ασφαλισης ....

διοτι ...αν χρειαστει να κανεις οποιαδηποτε κινηση εναντιον του ...

θα την κανεις και νομιμα ...περαν του οτι θα παρεις αυτο που δικαιουσαι ....
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost