Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Διπολική διαταραχή-σχιζοφρένεια

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

kouklaki123

# 1 στις 3/4/2012
author
Γυναίκα / 32 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 564
'Aρεσαν+: 0%

Διπολική διαταραχή-σχιζοφρένεια

Για όσους ξέρουν....
Τι ακριβώς είναι αυτά τα δύο? Μπορεί κάποιος να τα 'χει και τα δύο?
Μπορεί κάποιος ψυχολόγος να μπερδέψει τα συμπτώματα της μιας πάθησης, νομίζοντας ότι έχει την άλλη?

Γνωρίζω ένα άτομο για το οποίο ένας συγγενής του μου είπε ότι πάσχει από σχιζοφρένεια ελαφράς μορφής, ενώ το ίδιο άτομο μου είπε ότι δεν έχει σχιζοφρένεια και ότι έχει διπολική διαταραχή.

Το άτομο αυτό έχει κάποιες "φανταστικές" ιδέες που όμως πιστεύει ότι είναι αληθινές! Πχ. οι ανώτεροι άνθρωποι του κόσμου (πχ άνθρωποι της μαφίας, άνθρωποι που κινούν νήματα τελοσπάντων στην κοινωνία) γνωρίζουν γι'αυτόν. Πιστεύει ότι είναι στη μέση ενός κύκλου. Γενικά έχει διάφορες τέτοιες ιδέες.

Και τελικά... οι άνθρωποι αυτοί θεραπεύονται ποτέ εντελώς? Είτε με φάρμακα, είτε εάν βρεθεί κάποιο άτομο να τους βοηθήσει να ξεφύγουν από αυτό..!

Και.. οι παθήσεις αυτές είναι κληρονομικές? (οι γονείς του πάντως είναι μια χαρά!)

Μπορούν αυτά τα άτομα να είναι επικίνδυνα? Αν και αυτό το άτομο είναι τόσο ήρεμο και με τόσο καλό χαρακτήρα....

Όλο και κάποιος ψυχολόγος θα υπάρχει στο site(και σίγουρα θα υπάρχουν άτομα που πηγαίνουν σε ψυχολόγο).. ας μου πει κάποιος..!
Αρέσει στο μέλος giorgos170

# 2 στις 3/4/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by kouklaki123
Για όσους ξέρουν....
Τι ακριβώς είναι αυτά τα δύο? Μπορεί κάποιος να τα 'χει και τα δύο?
Μπορεί κάποιος ψυχολόγος να μπερδέψει τα συμπτώματα της μιας πάθησης, νομίζοντας ότι έχει την άλλη?

Γνωρίζω ένα άτομο για το οποίο ένας συγγενής του μου είπε ότι πάσχει από σχιζοφρένεια ελαφράς μορφής, ενώ το ίδιο άτομο μου είπε ότι δεν έχει σχιζοφρένεια και ότι έχει διπολική διαταραχή.

Το άτομο αυτό έχει κάποιες "φανταστικές" ιδέες που όμως πιστεύει ότι είναι αληθινές! Πχ. οι ανώτεροι άνθρωποι του κόσμου (πχ άνθρωποι της μαφίας, άνθρωποι που κινούν νήματα τελοσπάντων στην κοινωνία) γνωρίζουν γι'αυτόν. Πιστεύει ότι είναι στη μέση ενός κύκλου. Γενικά έχει διάφορες τέτοιες ιδέες.

Και τελικά... οι άνθρωποι αυτοί θεραπεύονται ποτέ εντελώς? Είτε με φάρμακα, είτε εάν βρεθεί κάποιο άτομο να τους βοηθήσει να ξεφύγουν από αυτό..!

Και.. οι παθήσεις αυτές είναι κληρονομικές? (οι γονείς του πάντως είναι μια χαρά!)

Μπορούν αυτά τα άτομα να είναι επικίνδυνα? Αν και αυτό το άτομο είναι τόσο ήρεμο και με τόσο καλό χαρακτήρα....

Όλο και κάποιος ψυχολόγος θα υπάρχει στο site(και σίγουρα θα υπάρχουν άτομα που πηγαίνουν σε ψυχολόγο).. ας μου πει κάποιος..!

Δεν είμαι ψυχολόγος οπότε δεν είναι βαρύνουσα η γνώμη μου... Διπολική διαταραχή είναι ο ευγενικός επιστημονικός όρος για τη μανιο-κατάθλιψη... Δεν είσαι δακτυλοδεκτούμενος σα να λέμε.... Βέβαια το πρόβλημα παραμένει..
Μπορούν να γίνουν επικίνδυνα νομίζω... Αρχικά στον εαυτό τους... Κι αν το αντέξουν σε όλους μετά.. Γίνονται βίαοι κάποιες φορές...
Θα έλεγα άτομα που μπορούν να καταλάβουν περισσότερα από αυτά που μπορούν να αντέξουν λόγω περίγυρου... Είνσι έξω σπό τα όρια της πραγματικότητας σύμφωνα με αυτά που τους έχουν πει ότι πρέπει να βιώσουν... Τους έχουν ήδη τεθεί τα όρια...
Δε νομίζω να γιατρεύονται... Αν δεν τους είχαν βάλει εμπόδια για να δουν το διαφορετικό δεν θα έφταναν και σε αυτή την κατάσταση... Νοιώθουν διαφορετικοί κι ένοχοι γι' αυτό... Κάνουν το δικό τους φανταστικό κόσμο... Για να έχουν δικαιολογία.... Κι όταν τον βιώνουν τον κόσμο τους γίνονται βίαιοι... Δεν μπορούν να καταλάβουν ότι είναι δικός τους ο κόσμος κι οι υπόλοιποι δεν ανήκουν σε αυτόν...
Μακριά καλή μου.... Μπορεί 10 χρόνια να είναι φυσιολογικός άνθρωπος και μπορεί στα 10 χρόνια+1 μέρα να δεις έναν εντελώς διαφορετικό χαρακτήρα... Και δε θα φταις ούτε εσύ, ούτε αυτός.... Δεν θα υπάρχει λογική εξήγηση... Αλλά το μυαλό είναι μη προβλέψιμο.. Ξεφεύγει κάποιες φορές.. Μπορείς να το αντέξεις??? Ελπ'ίζω να πεις όχι:!!!!!

kouklaki123

# 3 στις 3/4/2012
author
Γυναίκα / 32 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by black_hole
Κι όταν τον βιώνουν τον κόσμο τους γίνονται βίαιοι...
Μακριά καλή μου.... Μπορεί 10 χρόνια να είναι φυσιολογικός άνθρωπος και μπορεί στα 10 χρόνια+1 μέρα να δεις έναν εντελώς διαφορετικό χαρακτήρα...

Προς το παρόν είναι το πιο ευγενικό άτομο που ξέρω.... αγαπάει πολύ και πραγματικά!

Παράθεση:
Δεν μπορούν να καταλάβουν ότι είναι δικός τους ο κόσμος κι οι υπόλοιποι δεν ανήκουν σε αυτόν...
Μπορείς να το αντέξεις??? Ελπ'ίζω να πεις όχι:!!!!!

Είμαι δυνατή, αλλά όχι τόσο δυνατή ώστε να το αντέξω νομίζω! Και κρίμα δηλαδή, πολύ κρίμα! Γιατί το άτομο αυτό αν εξαιρέσω την πάθησή του, είναι ο άντρας που πάντα ονειρευόμουν. Με έκανε να αναθεωρήσω πολλά πράγματα για τις σχέσεις. Με έκανε καλύτερο άνθρωπο και με έμαθε πως να αγαπάω.
Και γω τώρα θα πρέπει να βγω με άλλους "νορμάλ" ανθρώπους ψάχνοντας αυτό το κάτι που έχει αυτός....
Αρέσει στο μέλος giorgos170

kouklaki123

# 4 στις 3/4/2012
author
Γυναίκα / 32 / Ελεύθερη

Παράθεση:

Εσύ όλα αυτά που είπες ισχύουν μόνο για την μανιοκατάθλιψη? Ή και για την σχιζοφρένεια?

# 5 στις 3/4/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:

Εσύ όλα αυτά που είπες ισχύουν μόνο για την μανιοκατάθλιψη? Ή και για την σχιζοφρένεια?

τη διπολική διαταραχή τη ξέρω ως μανιοκατάθλιψη... Νομίζω ότι η σχιζοφρένεια είναι χειρότερο... Βέβαια μπορεί να είναι παροδική.. Συμβαίνει σε άντρες στην ηλικία των 18... αιτία ανεξήγητη... Το πρόβλημα νέβαια είναι ότι κα΄που στα 30 τους εμφανίζεται πάλι...

# 6 στις 3/4/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:
Κι όταν τον βιώνουν τον κόσμο τους γίνονται βίαιοι...
Μακριά καλή μου.... Μπορεί 10 χρόνια να είναι φυσιολογικός άνθρωπος και μπορεί στα 10 χρόνια+1 μέρα να δεις έναν εντελώς διαφορετικό χαρακτήρα...

Προς το παρόν είναι το πιο ευγενικό άτομο που ξέρω.... αγαπάει πολύ και πραγματικά!

Παράθεση:
Δεν μπορούν να καταλάβουν ότι είναι δικός τους ο κόσμος κι οι υπόλοιποι δεν ανήκουν σε αυτόν...
Μπορείς να το αντέξεις??? Ελπ'ίζω να πεις όχι:!!!!!

Είμαι δυνατή, αλλά όχι τόσο δυνατή ώστε να το αντέξω νομίζω! Και κρίμα δηλαδή, πολύ κρίμα! Γιατί το άτομο αυτό αν εξαιρέσω την πάθησή του, είναι ο άντρας που πάντα ονειρευόμουν. Με έκανε να αναθεωρήσω πολλά πράγματα για τις σχέσεις. Με έκανε καλύτερο άνθρωπο και με έμαθε πως να αγαπάω.
Και γω τώρα θα πρέπει να βγω με άλλους "νορμάλ" ανθρώπους ψάχνοντας αυτό το κάτι που έχει αυτός....

Υπάρχουν πολλοί φευγάτοι χωρίς να έχουν κάποια πιστοποιημένη πάθηση... Σου εύχομαι να βρεις το καλύτερο είτε με πιστοποιητικό είτε χωρίς...

# 7 στις 3/4/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:

τελικά πρέπει να είσαι "άρωωστος" δήμερα για να είσαι ευγενικός και για να μπορείς να εκδηλώνεις τα συναισθήματά σου..

Κάνε ότι σου λέει η καρδιά σου καλη μου.... Απλώς σου είπα τι θα έκανα εγώ,,, Μη ξεχνάς ότι είμαι μεγάλης ηλικίαε κι ότι βλέπω τον κόσμο κάπως διαφορετικά...
Το τέλος για μένα είναι πολύ πιο κοντά από ότι μια νέα αρχή...

# 8 στις 3/4/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ρε κουκλακι αλλαξε κατι απο την τελευταια φορα που ποσταρες για το ιδιο θεμα?

Γιατι δεν απευθυνεσαι η ιδια σε καποιον ειδικο να λυθουν οι αποριες σου?

Ολες οι καταστασεις δεν ειναι ιδιες,ουτε μπορουν να βγουν ασφαλη συμπερασματα για κατι τοσο ιδιαιτερο και σοβαρο απο ενα foroum.

Ο καθενας ενδεχομενως να γνωριζει απο λιγο και απο συγκεκριμενες περιπτωσεις,πραγμα που δεν αφορα ντε και καλα στην περιπτωση του φιλου σου.

Ο ιδιος ξεκινησε να βλεπει καποιον ειδικο,γιατι αν θυμαμαι ειχε διακοψει?

morgoth

# 9 στις 3/4/2012
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461
κουκλακι, δεν υπαρχει γιατρεια ή διαγνωση απο το νετ. οπωσδηποτε οφειλει το αγορι σου να προσφερει στον εαυτο του την ευκαιρια να ζησει μια νορμαλ ζωή. αυτο θα γινει με κουραρισμα απο ψυχιατρο και ψυχολογο.
αν καταφερεις να τον επηρεασεις θετικα να ακολουθησει μια τετοια διαδικασια να ξερεις οτι θα εχεις συμβαλλει σημαντικά στην υγεια του.
Ψαξε στο νετ με τον ορο διπολική διαταραχη να κατατοπιστεις σχετικά.

emilian

# 10 στις 3/4/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Καλυτερα να συμβουλευτεις οπως σου αναφερουν και παραπανω εναν ειδικο..Θα σου δωσει τις καλυτερες απαντησεις!
Αυτο που εχω να πω ειναι οτι ακομα και ειδικοι να μην ειμαστε ειναι δυσαρεστο στις μερες μας να συγχεουμε την σχιζοφρενεια με την μανιοκαταθλιψη(διπολικη διαταραχη)...Παλιοτερα που ο κοσμος ηταν λιγοτερο μορφωμενος ,ενημερωμενος κλπ ηταν φυσιολογικο να ονομαζει "τρελο του χωριου" τον καθε ανθρωπο που επασχε πιθανοτατα απο καποια απο τις πολλες ψυχικες νοσους που υπαρχουν...Σημερα, ειναι απαραδεκτο αυτο!
Επισης, απο αυτα που εχω διαβασει κι εχω συζητησει με γνωστο ειδικο γνωριζω οτι ειναι μια ψυχικη νοσος αρκετα σοβαρη ,αλλα κι απο τις ψυχικες νοσους που αντιμετωπιζονται με αρκετη αποτελεσματικοτητα..Θελει μεγαλη προσοχη στην επιλογη ειδικου και στην θεραπεια που θα ακολουθησει...Ισως, χρειαστει καποιος να περασει απο πολλους ειδικους μεχρι να καταληξει σε αυτον που θα τον βοηθησει πρισσοτερο..
Γνωριζω ατομο που εχει διαγνωσθει με διπολικη διαταραχη απο πολυ μικρη ηλικια και ζει μια φυσιολογικη ζωη πλεον, εχει μαθει να αναγνωριζει τα πρωτα σημαδια της κρισης και να τα προλαβαινει -αντιμετωπιζει με την βοηθεια του ειδικου...ειναι πληρως ενημερωμενο για την κατασταση του, το γνωστοποιει παντα στους συντροφους του και εξηγει με λεπτομερειες-συμπτωματα της ασθενειας του ...
Επισης , οι μανιοκαταθλιπτικοι ειναι αυτοκαταστροφικοι κι οχι επικινδυνοι για τους αλλους...

Ακομη, υπαρχουν πολλοι ανθρωπου που πασχουν απο διπολικη διαταραχη και δεν το εχουμε καν αντιληφθει, μπορει να πασχουμε και οι ιδιοι και να μην το γνωριζουμε..Το καλυτερο ειναι η επισκεψη σε καποιον ειδικο και καλυτερα Κλινικο Ψυχολογο-Ψυχιατρο..

emilian

# 11 στις 3/4/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Επισης, θα ηθελα να αναφερω στην θεματοθετρια οτι αν μιλησει με εναν ειδικο συντομα ,ισως, τελικα συνειδητοποιησει οτι μπορει να εχει σχεση με αυτον υπεροχο ανθρωπο(συμφωνα με τα λεγομενα της)...Εφοσον ,φυσικα, κι οιδιος γνωριζει το προβλημα του και σου εχει μιλησει γι'αυτο ...σημαινει οτι παει σε καποιον ειδικο! Αυτο ειναι πολυ καλο!
Σε παρακαλω ,ομως, μην ακους αυτα που λεει ο καθενας εδω μεσα ή οπουδηποτε εκτος φορουμ...που αντιμετωπιζει τους μανιοκαταθλιπτικους ως μιασματα...
Ευχομαι συντομα να πραξεις το σωστο και να συμβουλευτεις καποιον ειδικο!

morgoth

# 12 στις 3/4/2012
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461
σαφως υπαρχουν ανθρωποι που μπορει να πασχουν απο καποια νοσο, να εχουν μια απλη εμμονη και να μη το αντιληφθούν ποτε. ουτε καν το οικογενειακο τους περιβαλλον που μπορει να αποδιδει καποιες συμπεριφορες σε απλες 'παραξενιές' του χαρακτήρα.

KLELIA22

# 13 στις 3/4/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Κουκλακι ! ου ου ου!!
λοιπον σε θελει και σ αγαπα, εσυ οχι.

αν ησουν στην ιδια φαση..
θα το προσπερναγες το ζητημα!
θα ειχες την βεβαιοτητα πως η αγαπη σου θα τον κανει καλα!
( που δεν ειναι αρρωστο το παιδι.. απλα... βαραει τα ψυχολογικα του.. οπως ολοι σε καποιες φασεις της ζωης μας)
στα πανε .. στο αλλο thread..!!
ξαναδιαβασε τα!
ωχουυυυυ

demantz

# 14 στις 3/4/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Διπολικη διαταραχη δηλ μανιοκαταθλιψη
Η σχιζοφρενεια ειναι κατι διαφορετικο και πιο επικινδυνο
και τα δυο ομως σοβαρες ψυχολογικες διαταραχες
Ηξαδελφη μου πασχει απο διπολικη διαταραχη
Ειναι σε χρονια αγωγη πρεπει να παιρνει χαπια για ολη της ζωη
Σε γενικες γραμμες συνεχιζει κανονικα την ζωη της οταν δεν την γνωριζεις νομιζεις οτι ειναι ενα φευγατο ατομο και ενταξει ολα καλα
Οταν ομως ξανακυλαει κανει τρελα πραγματα
Στις δυο τα ξημερωματα μπορει να αρχισει γενικη καθαριοτητα να βγαζει ολα τα πραγματα εξω και συνχρονως να σιδερωνει να βαζει πλυντηριο να μαγειρευει και να βαφει τα νυχια της
Αισθανεται μια ενεργητικοτητα ανεξελενκτη δεν ξερει που να την διοχετευσει και μια τρελη υπερκινητικοτητα
Μετα απο δυο μερες η εξαντληση ειναι τοση που δεν την σηκωνουν τα ποδια της
χανεται και ειναι μια αλλη
Συχνα νοσηλευεται και μετα παλι απο την αρχη
Αυτο συμβαινει εδω και 15 χρονια ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να γινει εντελως καλα απλα με τα χαπια ολο αυτο ειναι σε καταστολη. Ειναι παντα θλιμμενη και προβληματισμενη...
Ενα ξερω η κοπελα αυτη δεν ειναι φυσιολογικη αν και σε γενικες γραμμες αυτο δειχνει....

ESPERANTZA

# 15 στις 3/4/2012
author
Γυναίκα / 51 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 1.895

Παράθεση:
Originally posted by KLELIA22
Κουκλακι ! ου ου ου!!
λοιπον σε θελει και σ αγαπα, εσυ οχι.

αν ησουν στην ιδια φαση..
θα το προσπερναγες το ζητημα!
θα ειχες την βεβαιοτητα πως η αγαπη σου θα τον κανει καλα!
( που δεν ειναι αρρωστο το παιδι.. απλα... βαραει τα ψυχολογικα του.. οπως ολοι σε καποιες φασεις της ζωης μας)
στα πανε .. στο αλλο thread..!!
ξαναδιαβασε τα!

ωχουυυυυ

Μόνο μην προσπαθήσεις να με προσγειώσεις, Ξέρεις, ο κόσμος μου δεν είναι εκεί που κοιτάς.

demantz

# 16 στις 3/4/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αυτο ειναι το λαθος που κανουμε συχνα η αγαπη δεν θεραπευει ασθενειες ...η αγαπη μας κανει καλυτερους αλλα δεν κανει μαγικα...

# 17 στις 3/4/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by demantz
...η αγαπη μας κανει καλυτερους αλλα δεν κανει μαγικα...

Ακριβώς...και ιδίως τέτοιου είδους ασθένειες....

Therion

# 18 στις 3/4/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

KLELIA22

# 19 στις 3/4/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by demantz
Αυτο ειναι το λαθος που κανουμε συχνα η αγαπη δεν θεραπευει ασθενειες ...η αγαπη μας κανει καλυτερους αλλα δεν κανει μαγικα...

το παιδι εχει οικογενεια. αυτοι εχουν την υποχρεωση να τον βοηθησουν και να τον καθοδηγησουν στο γραφειο ενος ειδικου.

το παλικαρι εχει αναγκη , τρισμεγιστη, σε καποιον τομεα να νιωθει φυσιολογικος!

εδω ερχεται το κουκλακι "του"!
που με την ζεστασια της, εαν εχει διαθεση να τη δωσει δηλαδη...
θα ενισχυσει την οποια ιατρικη αγωγη.. και θα επισπευσει την θεραπεια!
ειμαι σαφης?

flat_line

# 20 στις 3/4/2012
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 5.966

Κουκλάκι, θα εκφράσω την άποψη μου στο θέμα σου, όπως όλοι άλλωστε.
Ο ειδικός και φυσικά μπορεί να διακρίνει την διαφορά χρησιμοποιώντας
διαφοροδιαγνωστικά κριτήρια.

Στην περίπτωση του φίλου σου δεν είναι δύσκολο, η σχιζοφρένεια σύμφωνα
με το DSM-IV ανήκει στις ψυχωτικές διαταραχές, ενώ η διπολική διαταραχή
ανήκει στις διαταραχές της διάθεσης.

Στις ψυχωτικές διαταραχές βέβαια υπάρχει σοβαρή στρέβλωση της διαδικασίας
της σκέψης, και άρνηση της πραγματικότητας, έτσι επικαλούμενος την
διπολική διαταραχή ίσως ο άνθρωπός σου αρνείται την ιδέα της σχιζοφρένειας.

Πρόσεξε αυτό τώρα, οι ψυχωτικοί δεν είναι περισσότερο επικίνδυνοι από τους
καθημερινούς ανθρώπους, θα τον βοηθήσει πάρα πολύ να έχει έναν άνθρωπο
δίπλα του που τον αγαπάει πραγματικά, ενώ παράλληλα η φαρμακευτική
αγωγή θα κρατάει τα συμπτώματα σε ύφεση.

Πιστεύω ότι είσαι ακόμα ένα θύμα των προκαταλήψεων της κοινωνίας μας, που
βλέπει τους ανθρώπους με ψυχικές νόσους σαν άτομα επικίνδυνα, κατώτερα,
που πρέπει να περιθωριοποιούνται.
Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε