Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Διπολική διαταραχή-σχιζοφρένεια

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

naughtyM

# 21 στις 3/4/2012
author
Γυναίκα / 32 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αμπελόκηποι
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 19.097
'Aρεσαν+: 0%
Flat η 'δυσκολια' ενος ανθρωπου χωρις ψυχικη παθηση να συναψει σχεσεις με καποιον με σχιζοφρενεια ας πουμε δεν εγκειται στη προκαταληψη της κοινωνιας...αλλα στα ιδια τα αντικειμενικα προβληματα που δημιουργουνται κατα της διαρκεια του χρονου, μεσω της συμβιωσης με ενα τετοιο ατομο.
Ενας σχιζοφρενης με συνεχη θεραπεια και ληψη της φαρμακευτικης του αγωγης σιγουρα μπορει να φτασει σε σημαντικα επιπεδα λειτουργικοτητας αλλα οχι αυτα ενος μεσου φυσιουλογικου ανθρωπου.

Αν προκειται για σχιζοφρενεια, μιλαμε για διαταραχες της σκεψης, παραλληρηματικες ιδεες κ αλλα καλα, που οσο και αν 'ξεπεραστουν'-αν κ καπου καπου ολο κ κατι θα κανει την εμφανιση του- παντα αυτος ο ανθρωπος θα μοιαζει περιεργος ( οσο ασχημο κ αν ακουγεται).

Δεν ειναι ταμπου, δεν ειναι προκαταλληψη απλα αντικειμενικες δυσκολιες.
Και θες να πιασουμε και το θεμα οικογενειας;
Θα ρισκαρες να κανεις παιδια με τη σχιζοφρενη συντροφο σου;
Οσο για την ερωτηση σου θεματοθετρια, κανενας απο εδω μεσα δε μπορει να σου πει αν εχει το ενα ή το αλλο ασχετως αν ειναι ψυχολογος ή οχι. Μονο ενας ειδικος που θα τον εξετασει, θα 'τσεκαρει' ολα του τα συμπτωματα κ θα παρει ιστορικο απο τη ζωη του τη γενικη συμπεριφορα του, τα επεισοδια που πιθανον εχει περασει, τοτε θα μπορεσει να εχει μια συνολικη εικονα.
Το ψυχολογικο προφιλ ενος ανθρωπου δεν συντασσεται απο 2-3 λεπτομερειες.

Οσο για τις ψυχικες παθησεις...δυστηχως δυσκολα να ξεπεραστους στο 100%. Η φαρμακευτικη αγωγη ειναι απαραιτητη κ οι δυσκολες περιβαλλοντικες συνθηκες αποτελουν συχνα παραγοντα κινδυνου επανεμφανισης (μαζι ιδιως με τη διακοπη των φαρμακων).
Το τι θα κανεις ειναι δικη σου επιλογη...
Αν κ συμφωνω με τη κλελια κατα βαση.
Ειναι δυσκολο κοπελα μου να αγαπησεις εναν ανθρωπο με ψυχιατρικα προβληματα. Περισσοτερο νιωθεις υποχρεωση, οικτο, προστασια του 'αδυναμου', παρα αγαπη, θαυμασμο...
Και αυτο λογω αντικειμενικων προβληματων της σχεσης οπως προανεφερα κ οχι κοινωνικων ταμπου.
Don't forget to fall in love with yourself first...

flat_line

# 22 στις 3/4/2012
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 5.966

Από την αρχή ξεκαθάρισα πως γράφω την άποψή μου. Όπως και όλοι όσοι
συμμετέχουν στον χώρο αυτό.

Προχτές μου έστειλαν με μέιλ την ιστορία ενός ανθρώπου που παντρεύτηκε
την καρκινοπαθή κοπέλα του, την οποία έχασε τελικά μετά από μερικές μέρες.

Τελικά αν δεν είσαι ψυχικά υγιής, και όμορφος, είσαι για πέταμα.
Θα είσαι το μπάζο, ο ψυχασθενής, ένα έκτρωμα για την τέλεια κοινωνία μας.

naughtyM

# 23 στις 3/4/2012
author
Γυναίκα / 32 / Σε σχέση
Ποιος εγραψε περι μπαζων,ασχημιας...περι εκτρωματων της κοινωνιας κτλ;
Μαλλον δε διαβασες καλα αυτα που εγραψα.
Οσο για την ιστορια του ανθρωπου που παντρευτηκε τη καρκινοπαθη συντροφο του, τελειως διαφορετικη περιπτωση. Τελειως ομως.
Οι δυσκολιες στη συναψη τετοιων σχεσεων δεν εχουν να κανουν με ολα τα προβληματα που πιθανον να εχει καποιος ανθρωπος, αλλα με το ειδος αυτων των προβληματων.
Διαφορετικα ειδη, διαφορετικα προβληματα.
"Δυσκολοτερα" ειδη, δυσκολοτερα προβληματα.

That's all.
Και ειναι επομενο. Αν θεωρεις το δρομο μιας σχεσης με εναν ανθρωπο ψυχικα ασθενη 'ευκολο' ή παρομοιας 'ευκολιας' με την περιπτωση σχεσης με καποιον υγειη, τοτε γελιεσαι.
ή αν ακομα περισσοτερο θεωρεις πιθανοτερο αυτο να ειναι αγαπη προς αυτον κ οχι οικτος, λυπηση κ αισθημα υποχρεωσης απεναντι σε καποιον πιο 'αδυναμο'.
ΥΓ. Ολοι την αποψη μας γραφουμε, δε τρεχει κατι.

flat_line

# 24 στις 3/4/2012
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος

Δεν έχουμε τίποτα πλέον να συζητήσουμε.
Απορώ γιατί επιμένεις. Γιατί δεν προσπερνάς απλά τις απαντήσεις μου να
τελειώνουμε?

morgoth

# 25 στις 3/4/2012
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461

Παράθεση:
Originally posted by flat_line

Από την αρχή ξεκαθάρισα πως γράφω την άποψή μου. Όπως και όλοι όσοι
συμμετέχουν στον χώρο αυτό.

Προχτές μου έστειλαν με μέιλ την ιστορία ενός ανθρώπου που παντρεύτηκε
την καρκινοπαθή κοπέλα του, την οποία έχασε τελικά μετά από μερικές μέρες.

Τελικά αν δεν είσαι ψυχικά υγιής, και όμορφος, είσαι για πέταμα.
Θα είσαι το μπάζο, ο ψυχασθενής, ένα έκτρωμα για την τέλεια κοινωνία μας.

πολυ θυμο βγαζεις και αναιτια επιθετικοτητα.

flat_line

# 26 στις 3/4/2012
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος

Δεν έχει σχέση με το θέμα μας morgoth.
Μην παρεμβαίνεις τώρα εδώ σε παρακαλώ όμως, εκκρεμεί κάτι άλλο

morgoth

# 27 στις 3/4/2012
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461
εγώ σχολιαζω την απαντηση σου στο θέμα, αν τρεχει κατι αλλο μιληστε στα τηλέφωνα.

naughtyM

# 28 στις 3/4/2012
author
Γυναίκα / 32 / Σε σχέση

Παράθεση:

Δεν έχουμε τίποτα πλέον να συζητήσουμε.
Απορώ γιατί επιμένεις. Γιατί δεν προσπερνάς απλά τις απαντήσεις μου να
τελειώνουμε?

Οκ, Φλατ! Κανενα προβλημα. Δεν επιμενω, απλα προφανεστατα δεν καταλαβες αυτο που εγραψα.
Προσπερνω λοιπον.
Την επομενη φορα, προσπαθησε να 'αδειαζεις' το μυαλο σου για να καταλαβαινεις καλυτερα.
Αντε καλο μας μεσημερι.

flat_line

# 29 στις 3/4/2012
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by naughtyM
Οκ, Φλατ! Κανενα προβλημα. Δεν επιμενω, απλα προφανεστατα δεν καταλαβες αυτο που εγραψα.
Προσπερνω λοιπον.
Αντε καλο μας μεσημερι.

Καταλαβαίνω πολύ καλά τι γράφει ο καθένας naughty_m ( να το γράψω
σωστά μην παρεξηγηθώ) . το πρόβλημα είναι ότι απογοητεύομαι ακόμα ποιο
εύκολα από ότι καταλαβαίνω.

Καλό σου μεσημέρι, και καλή συνέχεια στο σχέσεις.

emilian

# 30 στις 3/4/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Παιδια ,δεν συμπαραστεκεσαι -μενεις διπλα σε εναν που πασχει απο ψυχικο νοσημα απο οικτο...σιγα μην ειναι ο οικτος τοσο δυνατος ,ωστε να σε κρατησει κοντα του ...Το πολυ να μεινεις αρχικα μαζι του...συντομα ,ομως, θα παραιτηθεις..Το κανεις μονο οταν αγαπας τον αλλον αληθινα κι αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα λυγισεις, αλλα σιγουρα η αγαπη για τον αλλον σου δινει μεγαλο μερος της θελησης..
Σιγουρα μια τετοια κατασταση μπορει να μην ειναι ευκολη,αλλα υπαρχουν κι ανθρωποι που ζουνε ευτυχισμενοι με συντροφους που αντιμετωπιζουν διπολικη διαταραχη..Πολυ δικος μου ανθρωπος εχει σχεση με ατομο με διπολικη διαταραχη και βιωνει μια αρκετα ισορροπημενη σχεση....
Για την σχιζοφρενεια δεν γνωριζω προσωπικα παραδειγματα,οποτε προτιμω να μην αναφερθω και γραψω ανακριβειες...

Απορω που προσπερασατε οι περισσοτεροι (οχι ολοι) τον τιτλο Διπολικη διαταραχη -σχιζοφρενεια...Ε, αυτο ναι ειναι προκαταληψη κι ελλειψη στοιχειωδους παιδειας...

naughtyM

# 31 στις 3/4/2012
author
Γυναίκα / 32 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by emilian
Παιδια ,δεν συμπαραστεκεσαι -μενεις διπλα σε εναν που πασχει απο ψυχικο νοσημα απο οικτο...σιγα μην ειναι ο οικτος τοσο δυνατος ,ωστε να σε κρατησει κοντα του ...Το πολυ να μεινεις αρχικα μαζι του...συντομα ,ομως, θα παραιτηθεις..Το κανεις μονο οταν αγαπας τον αλλον αληθινα κι αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα λυγισεις, αλλα σιγουρα η αγαπη για τον αλλον σου δινει μεγαλο μερος της θελησης..
Σιγουρα μια τετοια κατασταση μπορει να μην ειναι ευκολη,αλλα υπαρχουν κι ανθρωποι που ζουνε ευτυχισμενοι με συντροφους που αντιμετωπιζουν διπολικη διαταραχη..Πολυ δικος μου ανθρωπος εχει σχεση με ατομο με διπολικη διαταραχη και βιωνει μια αρκετα ισορροπημενη σχεση....
Για την σχιζοφρενεια δεν γνωριζω προσωπικα παραδειγματα,οποτε προτιμω να μην αναφερθω και γραψω ανακριβειες...

Απορω που προσπερασατε οι περισσοτεροι (οχι ολοι) τον τιτλο Διπολικη διαταραχη -σχιζοφρενεια...Ε, αυτο ναι ειναι προκαταληψη κι ελλειψη στοιχειωδους παιδειας...

Εμιλ η διπολικη διαταραχη ειναι διαφορετικη απο τη σχιζοφρενεια προφανως. Τιποτα δεν ειναι αδυνατο εν μερει συμφωνω μαζι σου. Αλλα ας μη γελιομαστε υπαρχουν σοβαρες δυσκολιες αντικειμενικα κι λιγοι ανθρωποι μενουν να στηριζουν, να αγαπουν κ να συμβιωνουν με ανθρωπους ψυχικα αρρωστους (αναλογα βεβαια και με το ποσο σοβαρη ή οχι ειναι η παθηση, ετσι;!).

demantz

# 32 στις 3/4/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ειμαι απολυτη στο οτι δεν μπορεις να ζησεις με εναν ανθρωπο που εχει σχιζοφρενεια
Οταν ειναι μεσα στην οικογενεια σου φυσικα και το ανεχεσαι γιατι δεν εχεις αλλη επιλογη,
δεν πετας τον αδελφο σου την μανα σου τον πατερα σου το παιδι σου
εισαι διπλα του και παλευεις μαζι του...
Ειναι δυσκολη ασθενεια ζεις καθημερινα μια κατασταση που μονο αν την εχεις ζησει μπορεις να καταλαβεις
Πολλες φορες συμβαινει να απειλειται και η σωματικη σου ακεραιοτητα
Φυσικα και η ψυχικη σου υγεια
Δεν ειναι θεμα προκαταληψης ουτε περιθωριοποιησης ειναι η πραγματικοτητα οπως εχει
οπως το εχω βιωσει εγω μεσα στην οικογενεια μου
Φυσικα μιλαω για σχιζοφρενεια η διπολικη διαταραχη ειναι κατι διαφορετικο
ΑΛΛΑ δεν παυει να ειναι ψυχασθενεια
Αυτους τους ανθρωπους που τους υποστηριζω και τους συμπαθω και συμπασχω μαζι τους εμεις δεν μπορουμε να τους βοηθησουμε...

flat_line

# 33 στις 3/4/2012
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by demantz
Ειμαι απολυτη στο οτι δεν μπορεις να ζησεις με εναν ανθρωπο που εχει σχιζοφρενεια
Οταν ειναι μεσα στην οικογενεια σου φυσικα και το ανεχεσαι γιατι δεν εχεις αλλη επιλογη,
δεν πετας τον αδελφο σου την μανα σου τον πατερα σου το παιδι σου
εισαι διπλα του και παλευεις μαζι του...
Ειναι δυσκολη ασθενεια ζεις καθημερινα μια κατασταση που μονο αν την εχεις ζησει μπορεις να καταλαβεις
Πολλες φορες συμβαινει να απειλειται και η σωματικη σου ακεραιοτητα
Φυσικα και η ψυχικη σου υγεια
Δεν ειναι θεμα προκαταληψης ουτε περιθωριοποιησης ειναι η πραγματικοτητα οπως εχει
οπως το εχω βιωσει εγω μεσα στην οικογενεια μου
Φυσικα μιλαω για σχιζοφρενεια η διπολικη διαταραχη ειναι κατι διαφορετικο
ΑΛΛΑ δεν παυει να ειναι ψυχασθενεια
Αυτους τους ανθρωπους που τους υποστηριζω και τους συμπαθω και συμπασχω μαζι τους εμεις δεν μπορουμε να τους βοηθησουμε...

Χωρίς να γνωρίζω πολλά για την σχιζοφρένεια, πιστεύω πως εξαρτάται από την
περίπτωση πόσο εύκολο είναι να ζήσεις με έναν άνθρωπο που έχει την
συγκεκριμένη ασθένεια. Υπάρχουν περιπτώσεις που αντιδρούν στην
φαρμακευτική αγωγή και άλλες που δεν αντιδρούν.

Γενικά τα συμπτώματα είναι πολυμορφικά και δεν μπορούν να γίνουν
γενικεύσεις όσον αφορά την συμπεριφορά τους και την ικανότητά τους να
ζήσουν μια όσο το δυνατόν ποιο φυσιολογική ζωή. Σίγουρα πάντως απαιτεί
θυσίες για να ζήσεις με κάτι τέτοιο.

demantz

# 34 στις 3/4/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ναι φλατ χρειαζεται να θυσιασεις την ζωη σου
Συνηθως η αγωγη που δινεται σε αυτες τις περιπτωσεις δεν θεραπευει δεν σου προσφερει καλυτερο τροπο ζωης απλα σε αποχαυνωνει και κανει ποιο ευκολη την ζωη αυτων που ζουν μαζι με τον ασθενη
Οι ψυχιατροι δεν σε βοηθουν μονο σε χαπακωνουν
Δεν γινεσαι ποτε φυσιολογικος φυσικα μιλαμε για σχιζοφρενεια οχι για αλλες διαταραχες που ναι εχουν επιτυχια

aerati

# 35 στις 3/4/2012
author
Γυναίκα / 59 / Διαζευγμένη
Ν. Σερρών / Σέρρες
Θέματα: 322
Απαντήσεις: 66.664

...Α γ α π η τ έ φλατ_λινε...

Παράθεση:

Χωρίς να γνωρίζω πολλά για την σχιζοφρένεια, πιστεύω πως εξαρτάται από την
περίπτωση πόσο εύκολο είναι να ζήσεις με έναν άνθρωπο που έχει την
συγκεκριμένη ασθένεια.

....Δ ε ν υπάρχει - α υ τ ή - η λέξη..στη συγκεκριμένη ασθένεια..

Ό,τι κι όσα πιστεύουν..αυτοί..που έχουν διαβάσει ή έστω ασχοληθεί ......εκ του μακρόθεν..με τη σχιζοφρένεια..απέχει παρασάγκας..απ' την πραγματικότητα..

Είν' αυτό - ακριβώς - που λέει..η demantz :
'' ΜΟΝΟ ΑΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΖΗΣΕΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ '' . -

Μη λες - λοιπόν - μεγάλα λογάκια..περί προκαταλήψεων..επικινδυνότητας..κατωτερότητας και περιθωριοποίησης - μπάζων..πεταμάτων κι εκτρωμάτων..
Μ η σου τύχει..παλληκάρι μου..μη σου τύχει......
... Τί έγινε.. 'ρε παιδιά ΝΎ ! Ξέχασα - μήπως - να πληρώσω..το * λογαριασμό μυαλού * ΝΎ !...

kouklaki123

# 36 στις 3/4/2012
author
Γυναίκα / 32 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 564
Κατ'αρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις...
Κατά δεύτερον... ακόμα δεν έχω ξεμπλέξει τις δύο παθήσεις.
Από τη μία ο ξάδερφός του μου μίλησε για σχιζοφρένεια ελαφράς μορφής. Από την άλλη, ο ίδιος (που έχει την πάθηση) παραδέχτηκε μετά από δύο μήνες ότι παίρνει αγωγή για διπολική διαταραχή και ότι δεν ξέρει για καμία σχιζοφρένεια.. απλώς ότι πάσχει από την πρώτη πάθηση.

Κ είναι κ το άλλο.... επειδή έψαξα στο νετ, βρήκα ότι έχει συμπτώματα σχιζοφρένειας κ όχι κοινώς μανιοκατάθλιψης. Τώρα αν πάσχει και από τα δύο δεν γνωρίζω.

*** demantz και aerati : φαίνεται να ξέρετε αρκετά... ίσως κπος στον κύκλο σας να έχει την πάθηση. Μπορούμε να μιλήσουμε κπα στιγμή ή σε πμ ή στο chat? (εγώ ως μη premium μέλος δεν μπορώ να στείλω..)

# 37 στις 3/4/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ρε συ κουκλάκι μην το ζορίζεις και πολύ.

Εσύ λες οτι πιστεύει σε φανταστικά σενάρια για μαφίες, συνομωσίες, κτλ κτλ...αν κάποια στιγμή του έρθει π.χ οτι είσαι κι εσύ μέρος αυτών?

Αν κι εγώ πάσχω ο ίδιος απο διαταραχή(και σοβαρή), το λέω οτι δεν θα εμπλεκα με κάποιαν που θα ήταν ασθενής αν ήμουν εγώ υγιής. Οι σχέσεις είναι, προπάντων στην αρχή, για να περνάμε καλά, οχι για να βάζουμε με το καλημέρα προβλήματα. Θες να δεθείς μαζί του και να τραβήξεις πιθανον μύρια οσα? Γιατί? Δεν προκειται να τον "γιατρέψεις", αν αυτο νομίζεις. Αν κάτσεις μαζί του, να το ξέρεις οτι θα ειναι έτσι η κατάσταση μονίμως.

Θα μου πεις, ανθρωποι σαν κι αυτον(κι εμένα) θα μεινουν μονοι για πάντα?

Ε, μαλλον ναι. Ζορικο, αλλα είναι να μην σου λάχει. Τι να κανουμε...

flat_line

# 38 στις 3/4/2012
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος

Και αυτός, χτυπήθηκε απο την συγκεκριμένη ασθένεια.

http://www.youtube.com/watch?v=olPnTrLSYn4

aerati

# 39 στις 3/4/2012
author
Γυναίκα / 59 / Διαζευγμένη
Ν. Σερρών / Σέρρες
Θέματα: 322
Απαντήσεις: 66.664

...'Δες..τα προσωπικά σου μηνύματα...

Παράθεση:
Originally posted by kouklaki123

*** demantz και aerati : φαίνεται να ξέρετε αρκετά... ίσως κπος στον κύκλο σας να έχει την πάθηση. Μπορούμε να μιλήσουμε κπα στιγμή ή σε πμ ή στο chat? (εγώ ως μη premium μέλος δεν μπορώ να στείλω..)

....Σου έχω στείλει......
... Τί έγινε.. 'ρε παιδιά ΝΎ ! Ξέχασα - μήπως - να πληρώσω..το * λογαριασμό μυαλού * ΝΎ !...

kouklaki123

# 40 στις 3/4/2012
author
Γυναίκα / 32 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 564

Παράθεση:
Originally posted by ___mikeman___

Μπορείς να πεις για λίγο σε κπο chatroom να σου πω?
Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε