Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Γάμος σε κρίση

Σελίδα : 1

iliostalakti-pa

# 1 στις 27/4/2012
author
Γυναίκα / 40 / Παντρεμένη
Ν. Φλώρινας / Φλώρινα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1
'Aρεσαν+: 0%

Γάμος σε κρίση

Καλησπέρα.

Είμαι τρία χρόνια παντρεμένη και έχω δύο μικρά παιδιά. Τον πατέρα τους, όχι απλά έχω πάψει να τον αγαπώ, αλλά δεν αντέχω ούτε καν να τον βλέπω. Συνεχώς με προσβάλλει, με μειώνει, με έχει απαξιώσει όσο κανένας άλλος άνθρωπος στη ζωή μου, είναι ο χειρότερος χαρακτήρας που έχω γνωρίσει (τεμπέλης, ισχυρογνώμων, ζηλιάρης, ακαλλιέργητος, πεισματάρης, εγωιστής κλπ...).Έχει τσακωθεί με όλη μου την οικογένεια, πάντα κάποιος του φταίει, είναι εκδικητικός, έχει φτάσει μέχρι στο σημείο να με πιάσει από το λαιμό... Βέβαια αν τον ρωτήσεις, είναι θρησκευόμενος και της εκκλησίας...

Η ουσία είναι ότι δεν αντέχω άλλο πια. Κοιμάμαι, ξυπνάω, οι μέρες μου εναλλάσσονται και ζω έναν ατέλειωτο εφιάλτη. Προσπαθώ όσο μπορώ για τα μωρά μου, αλλά βρίσκομαι σε μεγάλη απόγνωση. Παρόλο που έχω τελειώσει πανεπιστήμιο και έχω κάνει δύο μεταπτυχιακά είμαι άνεργη, δεν έχω καμία οικονομική δυνατότητα και οι δικοί μου είναι σε άσχημη οικονομική κατάσταση -εν ολίγοις δεν μπορούν να με στηρίξουν.

Ώρες ώρες νιώθω ότι θα μου στρίψει, ότι θα ανοίξω ένα μπαλκόνι και θα πέσω...

Δώστε μου μια συμβουλή, έναν παρηγορητικό λόγο, κάτι που θα μου δώσει μια ελπίδα ότι το μέλλον θα είναι καλύτερο...

barethika

# 2 στις 30/4/2012
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Ν. Ηλείας / Καλλιθέα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 131
κούκλα μου πρώτον σταμάτα να σκέφτεσαι μπαλκόνια και τα συναφή....έχεις δυο μικρά παιδιά που έχουν απόλυτα την ανάγκη της παρουσίας και φροντίδας σου.....όμως για να μπορέσω να σου δώσω ιδέες στο αδιέξοδο που λες ότι ζεις θέλω να απαντήσεις στα εξής....

1)έχεις ψάξει για δουλειά κατώτερη των προσόντων που αναφέρεις??
2)πιο είναι το πνευματικό επίπεδο του συζύγου,ποια είναι η εργασία του??
3)ποια είναι γενικά η συμπεριφορά σου απεναντί του??δηλαδή μήπως και εσύ θεωρείς τον εαυτό σου ανώτερο και αυτό βγαίνει με αποτέλεσμα να αμύνεται ο σύζυγος?
4)έχετε γενικά οικονομικά προβλήματα τα οποία θα άγχωναν τον σύζυγο?
5)παντρευτήκατε απο έρωτα??έτσι ήταν απο την αρχή??
ηττπ://αδφ.λυ/5φι5υ ηττπ://αδφ.λυ/?ιδ=1352340

silver80

# 3 στις 30/4/2012
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 1.322

Παράθεση:
Originally posted by iliostalakti-pa

Συνεχώς με προσβάλλει, με μειώνει, με έχει απαξιώσει όσο κανένας άλλος άνθρωπος στη ζωή μου, είναι ο χειρότερος χαρακτήρας που έχω γνωρίσει (τεμπέλης, ισχυρογνώμων, ζηλιάρης, ακαλλιέργητος, πεισματάρης, εγωιστής κλπ...)

Μα καλά πριν τον παντρευτείς δεν κατάλαβες τι άνθρωπος είναι, δεν είδες τίποτα από τα παραπάνω?

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις μια οποιαδήποτε δουλειά για να έχεις ένα εισόδημα και να προχωρήσεις σε αίτηση διαζυγίου, ψάξε οπουδήποτε και ξέχνα για λίγο τα πτυχία που έχεις. Αν ο άντρας σου είναι και βίαιος όπως μας περιγράφεις δεν θα δυσκολευτείς να βγάλεις το διαζύγιο εις βάρους του. Μην αφήνεις τον χρόνο να περνάει, όχι μόνο για το δικό σου καλό αλλά και για των παιδιών, δεν φταίνε σε τίποτα να μεγαλώνουν σε ένα περιβάλλον με καυγάδες και γκρίνια.
μέτρον άριστον!

morgoth

# 4 στις 2/5/2012
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461

Παράθεση:
Originally posted by iliostalakti-pa
Καλησπέρα.

Είμαι τρία χρόνια παντρεμένη και έχω δύο μικρά παιδιά. Τον πατέρα τους, όχι απλά έχω πάψει να τον αγαπώ, αλλά δεν αντέχω ούτε καν να τον βλέπω. Συνεχώς με προσβάλλει, με μειώνει, με έχει απαξιώσει όσο κανένας άλλος άνθρωπος στη ζωή μου, είναι ο χειρότερος χαρακτήρας που έχω γνωρίσει (τεμπέλης, ισχυρογνώμων, ζηλιάρης, ακαλλιέργητος, πεισματάρης, εγωιστής κλπ...).Έχει τσακωθεί με όλη μου την οικογένεια, πάντα κάποιος του φταίει, είναι εκδικητικός, έχει φτάσει μέχρι στο σημείο να με πιάσει από το λαιμό... Βέβαια αν τον ρωτήσεις, είναι θρησκευόμενος και της εκκλησίας...

Η ουσία είναι ότι δεν αντέχω άλλο πια. Κοιμάμαι, ξυπνάω, οι μέρες μου εναλλάσσονται και ζω έναν ατέλειωτο εφιάλτη. Προσπαθώ όσο μπορώ για τα μωρά μου, αλλά βρίσκομαι σε μεγάλη απόγνωση. Παρόλο που έχω τελειώσει πανεπιστήμιο και έχω κάνει δύο μεταπτυχιακά είμαι άνεργη, δεν έχω καμία οικονομική δυνατότητα και οι δικοί μου είναι σε άσχημη οικονομική κατάσταση -εν ολίγοις δεν μπορούν να με στηρίξουν.

Ώρες ώρες νιώθω ότι θα μου στρίψει, ότι θα ανοίξω ένα μπαλκόνι και θα πέσω...

Δώστε μου μια συμβουλή, έναν παρηγορητικό λόγο, κάτι που θα μου δώσει μια ελπίδα ότι το μέλλον θα είναι καλύτερο...

εφοσον παρεις την αποφαση να χωρισεις, πρεπει να χεις α)ψυχικη δυναμη β)οικονομική κατασταση καλή, για να το υποστηριξεις.
οποτε ξεκινας με το να βελτιωσεις τον εαυτο σου σε συναισθηματικο επιπεδο αλλά και σε οικονομικο. ψαξε για δουλεια. μη χωρισεις εν βρασμώ.

απο την αλλη αυτος ο ανθρωπος ειχε καποια καλά στοιχεια οταν τον γνωρισες και τον παντρευτηκες. ποια ειναι αυτά. σιγουρα δε τα χει χασει. στη πορεια μεταλλάχθηκε? εχεις σκεφτει το γιατι?

Dardana

# 5 στις 2/5/2012
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
καταρχην τις σκεψεις της απελπισιας σου να τις πολεμησεις. αν εισαι εστω και στο ελαχιστο υπευθυνη σαν άτομο, θα σκεφτεσαι και θα αποφασιζεις με γνωμονα τα παιδια σου πανω απ' ολα, τωρα, και για το υπολοιπο της ζωης σου.

θα ηθελα να μας πεις αν αυτος ο ανθρωπος ηταν ετσι οπως τον περιγραφεις απο την αρχη. και αν ναι, γιατι τον παντρευτηκες, και γιατι εκανες μαζι του δυο παιδια; αλλαξε τοσο αποτομα μεσα σε διαστημα τριων χρονων; δεν ειχε δωσει σημαδια πιο πριν; δεν εχει τιποτε καλο σαν ανθρωπος;

παντως οπως και να εχουν τα πραγματα..οσο εξαρτασαι οικονομικα, δεν εχεις επιλογές. το πρωτο που πρεπει να κανεις, ειναι να βρεις μια δουλεια, ξεχνωντας τα πτυχια και τα μεταπτυχιακα. οτιδηποτε μπορει να σου αποφερει ενα εισοδημα. οταν γινει αυτο, θα γινουν και τα υπολοιπα.

παρηγορητικά λογια μπορουμε να σου πουμε αρκετα. επι της ουσιας ομως δε θα σε βοηθησουν σε κατι. βαλε κατω τα οποια δεδομενα σου και δες τα πραγματα ρεαλιστικά.

τελος θελω να πω οτι σ'ενα γαμο που καταντά κολαση, δε φταιει ποτέ μονο ο ενας. κατι θα εκανες κι εσυ λαθος, εστω, στην επιλογη σου και στις συνθηκες κατω απο τις οποιες την εκανες. η κολαση ή ο παραδεισος μας ειναι οι επιλογες και οι αποφασεις που πηραμε, ειναι αυτο που εμεις φτιαχνουμε.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

Perloudio

# 6 στις 14/5/2012
author
Γυναίκα / 37 / Παντρεμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Εύοσμος
Απαντήσεις: 11
Δείξε εμπιστοσύνη σον εαυτό σου... Μπορείς να τα καταφέρεις πολύ καλύτερα..
Κοίτα στον καθρέφτη σου... τι βλέπεις;

Είμαι σίγουρη ότι βλέπεις ένα όμορφο αύριο... αγάπα τον εαυτό σου...

Βήμα-βήμα είναι πολύ εύκολο.. το πρώτο βήμα έγινε... πάνε στο επόμενο τώρα..

Αύριο ξημερώνει μια καινούρια μέρα.. μια όμορφη μέρα... μη σταματάς να ονειρεύεσαι.. τα παιδιά σου είναι το στήριγμά σου... να τα χαίρεσαι και να σε χαίρονται.. φρόντισε γι' αυτό σε παρακαλώ..

Όλα καλά θα πάνε

zafont

# 7 στις 16/5/2012
author
Ανδρας / 50 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Απαντήσεις: 27
συμφωνώ με όσα σου έγραψαν οι προλαλήσαντες φίλοι. Από δική μου εμπειρία - και μόνον - σου προτείνω να κινηθείς στρατηγικά με υπομονή και επιμονή (προσωπικά έκανα υπομονή 2 τέτοια δύσκολα χρόνια + 2 χρόνια πριν απο αυτά διαπιστώνοντας παρόμοιες συμπεριφορές - εκτος από την βία). Βάλε αυτό σαν στόχο στην ζωή σου. Τα παιδιά σου και σένα. Διέγραψε όσα σου λέει ή σου κάνει και στόχευσε στην ανεξαρτητοποίησή σου. Μετά, όλα τα άλλα είναι απλά ένα βήμα και θα είσαι εξαγνισμένη και πιο δυνατή.

# 8 στις 16/5/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Και μόνο που λες για μπαλκονια κτλ, είναι απαράδεκτο...ποσο μαλλον που έχεις παιδια...

Τωρα σχετικά με το αν ηταν ο Ηρωδης έτσι οπως τον περιγράφεις...όπως στρώνει κανεις κοιμάται..

Βαρέθηκα αυτους/ες που βρήκαν τον σχιζοφρενη δολοφονο για συντροφο και το καταλαβαν μετα απο 10 χρονια...

# 9 στις 16/5/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
έχουμε χάσει λίγο τι θεματάκι, το θέμα δεν είναι γιατί τον παντρεύτηκε ή αν ήταν έτσι και πρίν αλλα τι θα κάνει απο΄δώ και πέρα...
τα μπαλκόνια άστα στην ησυχία τους και κανείς δεν το κάνει αυτό γιατί πρέπει να χεις @@ για να το κάνεις, η εύκολη λύση είναι...αλλα εσύ εχεις και παιδια και μία ευθύνη απέναντι τους μήν είσαι εγωίστρια! κατα τα άλλα ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία είσαι που δεν αντέχεις να είσαι σε ένα γάμο ,απλά κοίτα να βρείς μια δουλειά και να ανεξαρτητοποιηθείς οικονομικά για αρχή και όλα θα έρθουν...

# 10 στις 16/5/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by fransies
κοίτα να βρείς μια δουλειά και να ανεξαρτητοποιηθείς οικονομικά για αρχή και όλα θα έρθουν...

Στην ελλάδα ζει...

# 11 στις 16/5/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by BlackWolf_

Παράθεση:
κοίτα να βρείς μια δουλειά και να ανεξαρτητοποιηθείς οικονομικά για αρχή και όλα θα έρθουν...

Στην ελλάδα ζει...

καλά εδώ έχεις ένα δίκιο και πολύ μαλιστα...αλλά είναι μία λυση για αυτήν , τι να πώ...είναι δύσκολη φάση αλλα σίγουρα το μπαλκόνι δεν είναι η λύση!

# 12 στις 16/5/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by BlackWolf_

Παράθεση:

Στην ελλάδα ζει...

καλά εδώ έχεις ένα δίκιο και πολύ μαλιστα...αλλά είναι μία λυση για αυτήν , τι να πώ...είναι δύσκολη φάση αλλα σίγουρα το μπαλκόνι δεν είναι η λύση!

Αυτό εννοείται...Σε καμία περίπτωση!

tzoulia49

# 13 στις 19/5/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
δεν ξερω αν σου γραφω καθυστερημενα ...

δεν ξερω αν εισαι σε καλυτερη ψυχολογικη κατασταση ...

οπως και να εχει με συγκινησε το ποστ σου ...

εισαι ενα νεο κοριτσι με 2 μικρα παιδια ...εγω εκει θα επικεντρωσω ...

ο συζυγος σου οπως και να ειναι ...

δεν ξερω αν ηταν ετσι...

η αν εγινε στην πορεια βαναυσος ....εγωιστης ...και κακος ...

αυτο νομιζω ειναι το δευτερο σκελος της ιστοριας ...

στη φαση που βρισκεσαι ...

για αρχη πρεπει να εχεις ψυχραιμια κι αυτοσυγκρατηση ...

απ οτι λες εχεις συγγενεις ...φανταζομαι και τους γονεις σου ...

ξεκινα απο εκει ...ζητησε στους δικους σου να σε βοηθησουν με τα παιδια ...

ετσι ωστε να βρεις μια δουλεια ..οποια να ειναι αρκει να ειναι αξιοπρεπης ...

μην ψαχνεις πτυχια και τετοια... δεν ειναι επι της παρουσης ...

αφου λοιπον πατησεις οικονομικα στα ποδια σου ...

και εχεις βοηθεια για τα παιδια σου ...

κοιτα να βρεις κωδικα επικοινωνιας με τον συζυγο σου ....

για ποιο λογο απομακρυνθηκατε τοσο ?

μηπως φταινε οι πολλες ευθυνες τις οικογενειας ...τα μικρα παιδια που κουραζουν ?

κι αν δεις οτι σας χωριζει χασμα επικοινωνιας.... χωρισε ...

ενα διαζυγιο δεν ειναι παντα η συντελεια του κοσμου ....

μπορει και να λυτρωνει ...

αλλα εξαντλησε το μεχρι τελους ...αυτη ειναι η συμβουλη μου ...

και μην ακους αποψεις αντρων εδω ...

οτι το διαζυγιο ειναι πολυ ωραια λυση ...

κι αλλη αποψη εχουν οι αντρες για το διαζυγιο ...

κι αλλη οι γυναικες ...

αυτο να θυμασαι ...

ειχα καποτε ενα ζευγαρι φιλων ..οι οποιοι χωρισαν ...

οταν λοιπον με συναντησε ο αντρας μου ειπε ....χωρισες?

οταν περασουν τα χρονια θα σκεφτεσαι την σημερινη κατασταση και θα γελας ...

εγω ειμαι σε τετοια φαση ...μου ειπε .....

καποια αλλη μερα συναντησα την πρωην γυναικα του ... ...

και μου ειπε ....

αν μπορουσα θα τον ειχα ξεκοιλιασει ...

αυτος συζει απο τοτε με καποια ....
ενω η γυναικα ειναι ακομη μονη ...εχοντας τα δυο παιδια της μαζι ...

κι ο νοων νοητω ...

αφιερωμενο και στο ζαφον αυτο ....
διοτιι επισης να θυμασαι...

οτι το μεγαλυτερο βαρος του διαζυγιου πεφτει στις πλατες των γυναικων .....
δεν ξερω αν ο συζυγος σου θ αντιδρασει...

για οποια βοηθεια σου προσφερουν οι δικοι σου με τα παιδια ...
γιατι καπου λες οτι δεν εχουν καλες σχεσεις ...

αλλα εσυ κλεισε τ αυτια σου ερμητικα ...

και κανε τις σωστες κινησεις για να σωθεις ...

κι αν σε απειλησει κλπ ...

παρατησε τον ...

και γυρνα στους δικους σου ...και βαλε σε μια σειρα την ζωη σου ...

να εισαι ψυχραιμη κι ολα θα πανε καλα ....
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε