Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Το παραλήρημα του ανερχόμενου δικτάτορα

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

aerospace

# 1 στην 1/5/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Το παραλήρημα του ανερχόμενου δικτάτορα

Μετά λύπης μου σας παρουσιάζω το πρόγραμμα της ΝΔ (Νέας Δικτατορίας) για όσους δεν ενημερωθήκατε.

http://www.e-go.gr/news/article.asp?catid=17826&subid=2&pubid=129024638

Θα ήθελα να σχολιάσω επιγραμματικά λίγες από τις θέσεις του.

Σε μια κοινωνία κατεστραμένη, απαξιωμένη και πεινασμένη υπόσχεται οτι δεν θα πειράξει μισθούς κληρικών. από τη στιγμή που όλη η Ελλάδα (πέραν των γιαγιάδων και 5 -10 διανοητικά ανάπηρων) φωνάζει για διαχωρισμό εκκλησίας και κράτους, οριστικό κόψιμο των μισθών και συντάξεων των παπάδων και όλων όσους έχουν σχέση με την εκκλησία και φορολογία των υπηρεσιών της και της ακινητης περιουσίας της όπως κάθε επιχείρηση στην Ελλάδα.

Τον έχω ικανό να υποχρεώνει τα παιδιάκια δημοτικού να κάνουν υποχρεωτικά προσευχή το πρωί σχολείο όπως κάναμε παλιότερα εμείς. Διαφορετικά μας έριχναν απβολή (στην καλύτερη ημερίσια)

Δε θα περιράξει αλλά ίσως και αυξήσει μισθούς μπάτσων και στρατιωτικών κόβοντας φυσικά από αλλού. Λες και τα άλλα επαγγέλματα είναι κατώτερα από αυτό των μπάτσων

Θα εφαρμόσει επιτέλους την άρση του ασύλου στα πανεπιστήμια. Λες και δεν είναι ήδη καταργημένο. Το άσυλο δεν ισχύει πλέον. ΚΑΙ??? Είδαμε όλοι τι έγινε στη νομική Αθήνας τότε με την ψήφιση του 2ου μνημονίου.

Θα αλλάξει λέει το πλαίσιο για τις πορείες-διαμαρτυρίες. Δηλαδή χούντα κανονική. Οι μπάτσοι θα βαράν αβέρτα κουβέρτα χωρίς διακρίσεις οποιονδήποτε ασκεί ένα δημκρατικό δικαίωμα.

"Θα βγάλουμε τις κουκούλες."
Εδώ κι αν γελάμε. Λες και δεν ξέρουμε ποιοι είναι και ποιοι τους υποκινούν. Βέβαια μπορεί και να έχει ένα δίκιο αφού πλέον δεν θα χρειάζεται πληρώνει κουκουλοφόρους πλέον για να βρίσκει αφορμή να διαλύει τις πορείες.

“Θα καταργήσουμε το νόμο Ραγκούση για το μεταναστευτικό” Ξεχνώντας προφανώς οτι ο ίδιος άνοιξε τα σύνορα με την Αλβανία κατακλύζοντας όλη την Ελλάδα με «παράνομους λαθρομετανάστες.»

Και τέλος είναι μεγάλος εκβιαστής. Εκβίαζε τους βουλευτές του για να ψηφίσουν τον μνημόνιο Νο 2, μαζί φυσικά με τον κόμμα – παιδική χαρά που ονομάζεται ΜΠΑΤΣΟΚ διότι και καλά, δε θα παίρναμε την έκτη δόση και δε θα πληρώνονταν μισθοί και συντάξεις. Ανάθεμα κι αν την πήραμε ακόμη αυτήν την περιβόητη έκτη δόση.

Μας απειλεί επίσης οτι αν δεν βγει με αυτοδυναμία θα ξανακάνει εκλογές τόσες φορές (με έξοδα ποιανού άραγε?) μέχρι να πάρει αυτοδυναμία, ρίχνοντας το φταίξιμο σε εμάς!!!! Παλιότερα με δήλωσή του είπε “Δε θα φταίω εγώ αν δεν βγω με πλειοψηφία”

Ουστ παλιοφασίστα!

Σου εύχομαι όλυχα κάθε φορά που κάνεις επαναληπτικές εκλογές να παίρνεις και 10% κάτω μέχρι να φτάσεις στο απόλυτο 0!

Πέραν του ότι είναι γραφικός και αστείος, είναι επικίνδυνος για τη δημοκρατία και το μέλλον της Ελλάδας. Πρέπει να τιμωρηθεί παραδειγματικά.

# 2 στην 1/5/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by aerospace
Μετά λύπης μου σας παρουσιάζω το πρόγραμμα της ΝΔ (Νέας Δικτατορίας) για όσους δεν ενημερωθήκατε.

Σε μια κοινωνία κατεστραμένη, απαξιωμένη και πεινασμένη υπόσχεται οτι δεν θα πειράξει μισθούς κληρικών. από τη στιγμή που όλη η Ελλάδα (πέραν των γιαγιάδων και 5 -10 διανοητικά ανάπηρων) φωνάζει για διαχωρισμό εκκλησίας και κράτους, οριστικό κόψιμο των μισθών και συντάξεων των παπάδων και όλων όσους έχουν σχέση με την εκκλησία και φορολογία των υπηρεσιών της και της ακινητης περιουσίας της όπως κάθε επιχείρηση στην Ελλάδα.

Τον έχω ικανό να υποχρεώνει τα παιδιάκια δημοτικού να κάνουν υποχρεωτικά προσευχή το πρωί σχολείο όπως κάναμε παλιότερα εμείς. Διαφορετικά μας έριχναν απβολή (στην καλύτερη ημερίσια)

Δε θα περιράξει αλλά ίσως και αυξήσει μισθούς μπάτσων και στρατιωτικών κόβοντας φυσικά από αλλού. Λες και τα άλλα επαγγέλματα είναι κατώτερα από αυτό των μπάτσων

Θα εφαρμόσει επιτέλους την άρση του ασύλου στα πανεπιστήμια. Λες και δεν είναι ήδη καταργημένο. Το άσυλο δεν ισχύει πλέον. ΚΑΙ??? Είδαμε όλοι τι έγινε στη νομική Αθήνας τότε με την ψήφιση του 2ου μνημονίου.

Θα αλλάξει λέει το πλαίσιο για τις πορείες-διαμαρτυρίες. Δηλαδή χούντα κανονική. Οι μπάτσοι θα βαράν αβέρτα κουβέρτα χωρίς διακρίσεις οποιονδήποτε ασκεί ένα δημκρατικό δικαίωμα.

Εδώ κι αν γελάμε. Λες και δεν ξέρουμε ποιοι είναι και ποιοι τους υποκινούν. Βέβαια μπορεί και να έχει ένα δίκιο αφού πλέον δεν θα χρειάζεται πληρώνει κουκουλοφόρους πλέον για να βρίσκει αφορμή να διαλύει τις πορείες.

“Θα καταργήσουμε το νόμο Ραγκούση για το μεταναστευτικό” Ξεχνώντας προφανώς οτι ο ίδιος άνοιξε τα σύνορα με την Αλβανία κατακλύζοντας όλη την Ελλάδα με «παράνομους λαθρομετανάστες.»

Και τέλος είναι μεγάλος εκβιαστής. Εκβίαζε τους βουλευτές του για να ψηφίσουν τον μνημόνιο Νο 2, μαζί φυσικά με τον κόμμα – παιδική χαρά που ονομάζεται ΜΠΑΤΣΟΚ διότι και καλά, δε θα παίρναμε την έκτη δόση και δε θα πληρώνονταν μισθοί και συντάξεις. Ανάθεμα κι αν την πήραμε ακόμη αυτήν την περιβόητη έκτη δόση.

Μας απειλεί επίσης οτι αν δεν βγει με αυτοδυναμία θα ξανακάνει εκλογές τόσες φορές (με έξοδα ποιανού άραγε?) μέχρι να πάρει αυτοδυναμία, ρίχνοντας το φταίξιμο σε εμάς!!!! Παλιότερα με δήλωσή του είπε “Δε θα φταίω εγώ αν δεν βγω με πλειοψηφία”

Ουστ παλιοφασίστα!

Σου εύχομαι όλυχα κάθε φορά που κάνεις επαναληπτικές εκλογές να παίρνεις και 10% κάτω μέχρι να φτάσεις στο απόλυτο 0!

Πέραν του ότι είναι γραφικός και αστείος, είναι επικίνδυνος για τη δημοκρατία και το μέλλον της Ελλάδας. Πρέπει να τιμωρηθεί παραδειγματικά.

Αντιπρόταση έχεις ;;;;

Pseydonymo0

# 3 στις 2/5/2012
author
Ανδρας / 82 / Ελεύθερος
Βερμούδες
Θέματα: 16
Απαντήσεις: 399
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:

Ουστ παλιοφασίστα!

Εσύ μην τύχει και ακούσεις κάτι για την Εκκλησία, ως άθεος που φαίνεσαι από τα γραπτά σου...
Πάντως κι εγώ είμαι υπέρ του διαχωρισμού Εκκλησίας και Κράτους, επειδή διαφορετικά οι πολιτικοί ανακατεύονται στα της Εκκλησίας. Η Εκκλησία πρέπει. με το διαχωρισμό να αναγνωρίζεται ως κοινοφελής οργανισμός με όλα τα φορολογικά προνόμια που αυτό συνεπάγεται. Εκτός αυτού, θέλω να σου επισημάνω ότι τα σισίτια στον καιρό πείνας που διανύουμε δεν τα κάνει το κράτος, όπως θα έπρεπε, αλλά η Εκκλησία. Τι λες γι΄ αυτό; Απαντησέ μου αν έχεις τα κότσια.
Αν γράφεις greeklish δεν ξέρεις ούτε Αγγλικά ούτε Ελληνικά. Αγράμματος. Ωρίμασε και ξαναέλα.

Pseydonymo0

# 4 στις 2/5/2012
author
Ανδρας / 82 / Ελεύθερος
Βερμούδες

Παράθεση:
Originally posted by Pseydonymo0

Παράθεση:

Ουστ παλιοφασίστα!

Εσύ μην τύχει και ακούσεις κάτι για την Εκκλησία, ως άθεος που φαίνεσαι από τα γραπτά σου...
Πάντως κι εγώ είμαι υπέρ του διαχωρισμού Εκκλησίας και Κράτους, επειδή διαφορετικά οι πολιτικοί ανακατεύονται στα της Εκκλησίας. Η Εκκλησία πρέπει. με το διαχωρισμό να αναγνωρίζεται ως κοινοφελής οργανισμός με όλα τα φορολογικά προνόμια που αυτό συνεπάγεται. Εκτός αυτού, θέλω να σου επισημάνω ότι τα σισίτια στον καιρό πείνας που διανύουμε δεν τα κάνει το κράτος, όπως θα έπρεπε, αλλά η Εκκλησία. Τι λες γι΄ αυτό; Απαντησέ μου αν έχεις τα κότσια.

Ξέχασα να προσθέσω, προς αποφυγή περεξηγήσεων, μη με βάλεις σε λάθος γωνία δηλαδή: Τα μη εκλεξιμα κόμματα κατά τη γνώμη μου είναι το μεταλλαγμένο μΠΑτΣΟΚ, η Ν.Δ και η ναζιστική Χρυσή Αυγή.
Αν γράφεις greeklish δεν ξέρεις ούτε Αγγλικά ούτε Ελληνικά. Αγράμματος. Ωρίμασε και ξαναέλα.

Ran_Tan_Plan

# 5 στις 2/5/2012
author
Ανδρας / 62 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.705

Παράθεση:

Τι λε ρε παιδι μου!
Συσιτια η εκκλησια ε?
Καταξοδευτηκε!!!
Μα θα πεσει εξω η επιχειρηση δεν το βλεπουν οι ιεραρχες?
...και μετα θα ζητανε ενισχυση σαν τις τραπεζες!

"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

aerospace

# 6 στις 2/5/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by hAnemos

Αντιπρόταση έχεις ;;;;

Καμία.

Με έπεισες.

Έχει απόλυτο δίκιο.

Ανακαλώ το άρθρο και ζητάω δημόσια συγγνώμη από τον Κύριο (με Κ κεφαλάιο) Αντώνη Σαμαρά και την παράταξή του. Ελπίζω να το θεωρήσει ως μια έκρηξη θυμού και αδυναμίας και να μη μου κάνει μήνυση για συκοφαντική δυσφήμηση.

aerospace

# 7 στις 2/5/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

... Απαντησέ μου αν έχεις τα κότσια.

Σαν τι να φοβηθώ δηλαδή;

Θα με δείρεις;

Αν και με κάλυψε ο Ραν, σου απαντώ. Συγκρίνεις εσύ τα λεφτά που θα έπρεπε να πληρώσει η εκκλησία μαζί με αυτά που πληρώνει όλους τους αγράμματους παπάδες που είναι ουσιαστικά δημόσιοι υπάλληλοι με αυτά που δίνει η εκκλησία για συσσίτια;

Ας σοβαρευτούμε λίγο.

aerospace

# 8 στις 2/5/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Ξέχασα να προσθέσω, προς αποφυγή περεξηγήσεων, μη με βάλεις σε λάθος γωνία δηλαδή: Τα μη εκλεξιμα κόμματα κατά τη γνώμη μου είναι το μεταλλαγμένο μΠΑτΣΟΚ, η Ν.Δ και η ναζιστική Χρυσή Αυγή.

Κι επειδή δεν είμαι κομπλεξικός και ξέρω να συμφωνώ και να επικροτώ κάποια πράγματα εδώ συμφωνώ και επαυξάνω.

Αυτά τα 3 είναι πράγματι προς αποφυγή στη λίστα μου.

Ωστόσο, δεν μπορώ να μη συμπεριλάβω και κάποια άλλα κόμματα λιγότερο βλαβερά βέβαια.

ΛΑΟΣ. Τα σχόλια νομίζω οτι περιτεύουν.

Οικολόγοι. Πέραν της θέσης τους για το όνομα "Μακεδονία" είναι αυτοί που αφήνουν λύκους σε βοσκότοπους αφήνοντας στο έλεος τον κάθε κτηνοτρόφο αναγκάζοντας τους να συντηρούν πολλά επιπλέον τσοπανόσκυλα για προστασία. Και φυσικά με το αζημείωτο.

Κατσέλη. Δηλώνει αμετανόητη στην ψήφιση του 1ου μνημονίου. Σιγά μην το διάβασε κι αυτή. Ήταν που ήταν 1000 σελίδες, ήταν και στην αγγλική.....

Μητσοτάκενα. Με τέτοιο επώνυμο, τέτοια ιστορία και τέτοια γονίδια..... που πας ρε κοπελιά;
Επίσης, ας μην ξεχνάμε οτι καταδίκαζε κάθε μορφής διαμαρτυρία, πορεία και αποδοκιασία κατά των πολιτικών από πλευράς πολιτών.

Αλλά επαναλαμβάνω οτι τα 3 top προς αποφυγή είναι πασοκ, νδ χρυσή αυγή άντε και λάος.

tzoulia49

# 9 στις 2/5/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
αν και ειναι απο τα θεματα που τα σιχαινομαι ...
κατι πολιτικα ....κατι ταχυτητες ....κατι οικονομικα ....στρατος κλπ ....

αν δεν εισαι κουμουνιστης που για εκει σε κοβω .....διαχωρισμος εκκλησιας ...κρατους εδω και τωρα ....

τσεκουρωμα μισθων κληρικων ...οπως ολων των πολιτων ....

που θα πρεπε κανονικα να κανουν λειτουργημα οι γελοιοι ....χωρις αμοιβη ...δωρεαν ...οχι να αμοιβονται κι ολας ...

και συσιτια ....

σιγα τα συσιτια ....
εβαλαν εκει ενα καζανι φασολαδα στους περαστικους του συνταγματος ....
σαμαρας κλπ καραγκιοζηδες ολοι στην πυρα ....

αλλα πολυ σωστα ...η αντιπροταση ποια ειναι ....

και το κλεινω το θεμα ....διοτι βαριεμαι ....

# 10 στις 2/5/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by tzoulia49

Κυβέρνηση αντιμνημονιακών (Συριζα-Δημαρ-Ανεξαρτητοι Ελληνες) και ισως ΚΚΕ και οικολογους..

Δεν ξερω αν οι παραπανω θα μπορεσουν να σωσουν τη χωρα, αλλα μεταξυ αυτης της επιλογης ή Παοκ-Ν.Δ προσωπικα επιλέγω τους αντιμνημονιακούς για πολλους λογους τους οποιους και γω βαριεμαι να εξηγω..

Επιμένετε οτι περα απο τη Ν.Δ δεν υπάρχει εναλλακτική?

freeman21

# 11 στις 2/5/2012
author
Ανδρας / 33 / Ελεύθερος
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 2.604

Παράθεση:
Originally posted by kalaxan3

Παράθεση:

Κυβέρνηση αντιμνημονιακών (Συριζα-Δημαρ-Ανεξαρτητοι Ελληνες) και ισως ΚΚΕ και οικολογους..

Δεν ξερω αν οι παραπανω θα μπορεσουν να σωσουν τη χωρα, αλλα μεταξυ αυτης της επιλογης ή Παοκ-Ν.Δ προσωπικα επιλέγω τους αντιμνημονιακούς για πολλους λογους τους οποιους και γω βαριεμαι να εξηγω..

Επιμένετε οτι περα απο τη Ν.Δ δεν υπάρχει εναλλακτική?

Φυσικά και υπάρχει!!!
Αρκεί την Κυριακή να ψηφίσουμε σαν Έλληνες και όχι σαν Ρωμιοί....
Όλα είναι κύκλος που γυρίζει...

silver80

# 12 στις 2/5/2012
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 1.322

Παράθεση:

Ουστ παλιοφασίστα!

Και εγώ το εύχομαι αλλά χλωμό το κόβω...πολύ φοβάμαι πως για τα επόμενα χρόνια αυτός θα είναι στο τιμόνι της νέας κυβέρνησης, στην ανάγκη θα την μοιράζεται με κάνα λαμόγιο τεχνοκράτη όπως τον σημερινό που θα μας τον έχουν πασάρουν ως σωτήρα οι ευρωπαίοι.

Δυστυχώς ένα μεγάλο κομμάτι της κοινωνίας μας θα συνεχίσει να ψηφίζει το κόμμα του παρ’ όσα έχει κάνει τα τελευταία χρόνια και θεωρώ πως θα είναι μεγαλύτερο από αυτά που βγάζουν οι δημοσκοπήσεις. Άλλοι θα το κάνουν από συμφέρον (κομματόσκυλα), άλλοι λόγω κολλήματος (ιδιαίτερα οι μεγάλες ηλικίες), άλλοι λόγω άγνοιας για τις θέσεις του και την πολιτική γενικότερα (προχθές συζητούσα με μια ξαδέρφη που έπεσε από τα σύννεφα όταν έμαθε ότι ψήφισε υπέρ του μνημονίου!!!) και πολλοί λόγω της στήριξης που παρέχει διαχρονικά στην εκκλησία.

Η μόνη περίπτωση να γυρίσουμε σελίδα πολιτικά είναι να μας εξαθλιώσουν πλήρως και να ρίξουμε οριστικά μούντζα στα κόμματα που βρίσκονται στην εξουσία από την μεταπολίτευση και μετά και στα πρόσωπα που συμμετείχαν σε αυτά...
μέτρον άριστον!

elix_geo

# 13 στις 2/5/2012
author
Ανδρας / 68 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 277
Απαντήσεις: 8.590

Παράθεση:

Το παραλήρημα ενός ανερχόμενου ινστρούχτορα...

θα έλεγα εγώ.
Και ο νοών νοείτω!!!
YES I DOES... Το μόνο που ζητάω είναι να μην προκαλεί και υποτιμάει τη νοημοσύνη μου ο οποιοσδήποτε ανεγκέφαλος, αριβίστας, διψασμένος για εξουσία έναντι οποιουδήποτε τιμήματος, λαϊκιστής πολιτικός! Θα συμμαχήσω και με το διάβολο, είχε πει κάποτε! Θέλουμε γκούλαγκ με αιρ κοντίσιον!

aerospace

# 14 στις 2/5/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

αν δεν εισαι κουμουνιστης .....

Ναι μα. Κουμουνιστής είμι. Ισύ τι είσι μα δεν μας είπις.

aerospace

# 15 στις 2/5/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by silver80

Και εγώ το εύχομαι αλλά χλωμό το κόβω...πολύ φοβάμαι πως για τα επόμενα χρόνια αυτός θα είναι στο τιμόνι της νέας κυβέρνησης, στην ανάγκη θα την μοιράζεται με κάνα λαμόγιο τεχνοκράτη όπως τον σημερινό που θα μας τον έχουν πασάρουν ως σωτήρα οι ευρωπαίοι.

Δυστυχώς ένα μεγάλο κομμάτι της κοινωνίας μας θα συνεχίσει να ψηφίζει το κόμμα του παρ’ όσα έχει κάνει τα τελευταία χρόνια και θεωρώ πως θα είναι μεγαλύτερο από αυτά που βγάζουν οι δημοσκοπήσεις. Άλλοι θα το κάνουν από συμφέρον (κομματόσκυλα), άλλοι λόγω κολλήματος (ιδιαίτερα οι μεγάλες ηλικίες), άλλοι λόγω άγνοιας για τις θέσεις του και την πολιτική γενικότερα (προχθές συζητούσα με μια ξαδέρφη που έπεσε από τα σύννεφα όταν έμαθε ότι ψήφισε υπέρ του μνημονίου!!!) και πολλοί λόγω της στήριξης που παρέχει διαχρονικά στην εκκλησία.

Η μόνη περίπτωση να γυρίσουμε σελίδα πολιτικά είναι να μας εξαθλιώσουν πλήρως και να ρίξουμε οριστικά μούντζα στα κόμματα που βρίσκονται στην εξουσία από την μεταπολίτευση και μετά και στα πρόσωπα που συμμετείχαν σε αυτά...

Μια μικρή διόρθωση μόνο. Ακόμη και στην πλήρη εξαθλίωση να φτάσουμε πάλι θα υπάρχουν άνθρωποι (μην πάμε μακριά. Δες αυτόν που απάντησε μετά από σένα) που θα συνεχίζουν να στήνουν "πώλο". Σε ποια στάση θα είναι δεν έχει και πολλή σημασία. Σημασία όμως έχει ότι υπάρχουν άνθρωοι οι οποίοι είναι διατεθειμένοι να παραχωρήσουν ακόμη και το τελευταίο τους βρακί για τη σωτηρία των τραπεζών και γενικά του κεφαλαίου.

Απλά μέχρι εκεί δεν θα φτάσουν ακόμη λόγω των πολλών αντιδράσεων που θα υπάρχουν. Μιλάω βέβαια σε παγκόσμια κλίμακα. Απλά το "σύστημα" παρακολουθεί τις αντιδράσεις του κόσμου και βλέπει μέχρι που τους παίρνει να εφαρμόζουν αντιλαϊκά μέτρα. Δυστυχώς στην Ελλάδα τους "παίρνει" ακόμα να εφαρμόζουν τέτοιου είδους μέτρα εξευτελίζοντας όλους τους τομείς, από παιδεία μέχρι και εργασιακά, βλέποντας τόσο μεγάλα ποσοστά του δικομματισμού.

Μακάρι να ήμουν Ελλάδα να ψήφιζα. Είναι δυστυχώς ο μοναδικός λόγους που θα γυρνούσα έστω και για 1 μέρα.

silver80

# 16 στις 2/5/2012
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 1.322

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by silver80

Μια μικρή διόρθωση μόνο. Ακόμη και στην πλήρη εξαθλίωση να φτάσουμε πάλι θα υπάρχουν άνθρωποι (μην πάμε μακριά. Δες αυτόν που απάντησε μετά από σένα) που θα συνεχίζουν να στήνουν "πώλο". Σε ποια στάση θα είναι δεν έχει και πολλή σημασία. Σημασία όμως έχει ότι υπάρχουν άνθρωοι οι οποίοι είναι διατεθειμένοι να παραχωρήσουν ακόμη και το τελευταίο τους βρακί για τη σωτηρία των τραπεζών και γενικά του κεφαλαίου.

Ασφαλώς και θα υπάρχουν και ανήκουν στις παραπάνω κατηγορίες που ανέφερα και παρέλειψα να συμπεριλάβω σε αυτούς που ψηφίζουν από συμφέρον ότι εκτός από τα κομματόσκυλα είναι και ορισμένοι που θέλοντας να μεγαλώσουν τις δουλειές τους φρόντιζαν να μεταπηδούν όλα αυτά τα χρόνια από την ΝΔ στο ΠΑΣΟΚ ανάλογα με το κόμμα που εναλλασσόταν στην εξουσία.

Πάντα η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ θα έχουν ένα ποσοστό ψηφοφόρων που θα τους στηρίζουν, πιστεύω όμως πως το ποσοστό αυτό θα μειώνεται όσο θα πλησιάζουμε σε επίπεδο οικονομικής εξαθλίωσης ώστε κάποια στιγμή να απομακρυνθούν από τις 2 πρώτες θέσεις και έτσι να γυρίσουμε σελίδα.

μέτρον άριστον!

Pseydonymo0

# 17 στις 2/5/2012
author
Ανδρας / 82 / Ελεύθερος
Βερμούδες

Παράθεση:

Παράθεση:

αν δεν εισαι κουμουνιστης .....

Ναι μα. Κουμουνιστής είμι. Ισύ τι είσι μα δεν μας είπις.

Φυσικά τι άλλο να είσαι εκτός από (ψευτο)-κομουνιστής. Αφού έχεις κάνει την αθεΐα πολιτική ιδεολογία σου και ψάχνεις αφορμές εκεί που δεν υπάρχουν για να τα βάλεις με την Εκκλησία. Και γιατί έκανες την αθεΐα πολιτική ιδεολογία σου, λες και πρόκειτα για το οικονομικό σύστημα της χώρας; Επειδή το είπε ένας άλλος χαζός, που το σύστημά του απέτυχε: Ο Μαρξ. Και θα πετύχενε, αν ασχολούνταν με το οικονομικό σύστημα και άφηνε στους λαούς ελευθερία. Αλλά δεν...

Pseydonymo0

# 18 στις 2/5/2012
author
Ανδρας / 82 / Ελεύθερος
Βερμούδες

Παράθεση:
Μακάρι να ήμουν Ελλάδα να ψήφιζα. Είναι δυστυχώς ο μοναδικός λόγους που θα γυρνούσα έστω και για 1 μέρα.

Γύρνα ρε, για μια μέρα, να δώσεις την ψήφο σου στη σταλινίστρια Παπαρήγα.

Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα, που λένε από την αρχαιότητα.:>

Invictvis

# 19 στις 2/5/2012
author
Ανδρας / 47 / Διαζευγμένος
Ν. Δωδεκανήσου / Ρόδος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 371

Παράθεση:

Οικολόγοι. Πέραν της θέσης τους για το όνομα "Μακεδονία" είναι αυτοί που αφήνουν λύκους σε βοσκότοπους αφήνοντας στο έλεος τον κάθε κτηνοτρόφο αναγκάζοντας τους να συντηρούν πολλά επιπλέον τσοπανόσκυλα για προστασία. Και φυσικά με το αζημείωτο.

Επειδή, αγαπητέ, βλέπω ότι είσαι ευαίσθητος στο θέμα της Μακεδονίας, καλό θα ήταν να πληροφορηθείς και τις θέσεις των ΚΚΕ, ΣΥΡΡΙΖΑ, ΔΗΜΑΡ.
Σε ενημερώνω ότι "Δημοκρατία της Μακεδονίας" ανεβάζουν και κατεβάζουν το γειτονικό κρατίδιο σε πολλά έγγραφά τους, το δε ΚΚΕ έκανε λόγο για ανεξάρτητη Μακεδονία ήδη από το 1923 σε συνέδρια και στον Ριζοσπάστη.

Ο δε "Δημοκρατικός Στρατός Ελλάδας" υπέγραψε με τους Βούλγαρους και τους Γιουγκοσλάβους την ίδρυση ανεξάρτητης σοβιετικής δημοκρατίας της Μακεδονίας σε περίπτωση που επικρατούσε στον Εμφύλιο.
Μέχρι και σημαία είχαν εμπνευστεί (την βουλγαρική με αντεστραμμένα τα χρώματα), όπως είχαν τυπώσει και νόμισμα στην Καβάλα, αν θυμάμαι καλά.
Ομοίως συμφώνησαν την αυτονομία της Ηπείρου με τους Αλβανούς.

Αυτά τα ολίγα για τις ηγεσίες των κομμουνιστών, συμμάχων των Γερμανών, μέχρι που η Γερμανία επιτέθηκε στην ΕΣΣΔ, διότι μέχρι τότε ο πόλεμος του 1940 ήταν για την Αριστερά..ιμπεριαλιστικός και κατακτητικός!

Όσο για την ιστορία των σχέσεων Κράτους-Εκκλησίας, μπορείς να διαβάσεις το παρακάτω. Το αλίευσα από το site επιστημονικής έρευνας "Αντίβαρο"
Ίσως θα ήταν χρήσιμο να τα έχεις υπόψη σου.

"Περί εκκλησιαστικής περιουσίας

Η φιλολογία περί της εκκλησιαστικής περιουσίας είναι παλιά, δίχως όμως να δικαιολογείται πολλές φορές από τα γεγονότα και την πραγματικότητα. Θα προσπαθήσουμε να ρίξουμε λίγο φως στο ταλαιπωρημένο αυτό ζήτημα. Παρακάτω, απαντάμε και στο αδαές επιχείρημα περί μισθοδοσίας των Ορθοδόξων κληρικών που έχει άμεση σχέση με την εκκλησιαστική περιουσία. Καταρρίπτεται ο βασικότερος μύθος γύρω από τον οποίο χτίστηκε η αντιεκκλησιαστική προπαγάνδα των ημερών μας.

Μετά την απελευθέρωση και τη δημιουργία του ελληνικού κράτους (1828), ενώ διατηρείται στη συνείδηση του πληρώματος της εκκλησίας η πίστη στο ιερό και αναπαλλοτρίωτο της εκκλησιαστικής περιουσίας με διάφορα νομοθετήματα επιβάλλεται κατά καιρούς η αναγκαστική απαλλοτρίωση τμημάτων της

Η αντιβασιλεία του Όθωνα (αλλοεθνής και άλλου δόγματος) πιστεύοντας ότι η περιουσία της Εκκλησίας αποτελεί θησαυρό που κληροδοτήθηκε από τους προγόνους στο ελληνικό έθνος και λησμονώντας την ανεκτίμητη προσφορά των ορθοδόξων μοναστηριών στους παλαιότερους και στους ακόμα νωπούς τότε αγώνες της εθνικής παλιγγενεσίας, με τα βασιλικά διατάγματα του 1833 και 1834 απεφάσισε τη διάλυση 416 μοναστηριών και τη διάθεση της κινητής και ακίνητης περιουσίας τους με το πρόσχημα να συσταθεί το "Εκκλησιαστικό Ταμείο". Ήταν όμως τόσο κακή η σύσταση και οργάνωση του ταμείου αυτού, ώστε το μόνο που συνέβη ήταν η διαρπαγή της εκκλησιαστικής περιουσίας και η πώληση -εκ μέρους επιτηδείων - ιερών σκευών και κειμηλίων στα παζάρια. Το 1836 η απαλλοτριωτική διάθεση της Αντιβασιλείας επεκτάθηκε και στην περιουσία των Μοναστηριών που διατηρήθηκαν σε λειτουργία "χάριν θεάρεστων έργων και προς οικοδομήν ιερών και αγαθοεργών καταστημάτων". Έτσι απαλλοτριώθηκαν υποχρεωτικά και άλλες μοναστηριακές εκτάσεις, ενώ σε όσες απέμειναν επιβλήθηκε βαρύτατη έμμεση φορολογία

Στη διάρκεια της δεύτερης και τρίτης δεκαετίας του 20ου αιώνα, μετά τους Βαλκανικούς και τον Α Παγκόσμιο Πόλεμο κυρίως δε έπειτα από τη Μικρασιατική Καταστροφή (1922), το ελληνικό κράτος επέτεινε την απαλλοτριωτική του επιβολή σε βάρος της εκκλησιαστικής περιουσίας. Με τους νόμους 1072/1917 και 2050/1920 ("αγροτικός νόμος") και άλλους μεταγενέστερους απαλοτριώθηκαν αναγκαστικά πολλές μοναστηριακές εκτάσεις για την αποκατάσταση προσφύγων και ακτημόνων και για λόγους "προφανούς ανάγκης και δημόσιας ασφαλείας". Είναι χαρακτηριστικό ότι στην περίοδο 1917 μέχρι 1930 απαλλοτριώθηκαν εκκλησιαστικές εκτάσεις αξίας άνω του ενός δισεκατομυρίου προπολεμικών δραχμών και το Κράτος κατέβαλε στο Γενικό Εκκλησιαστικό Ταμείο μόνο το 4% (40 εκατομύρια δραχμές). Τα υπόλοιπα 960 εκατομύρια οφείλονται ακόμα! Τα περισσότερα μοναστήρια καταδικάστηκαν με τον τρόπο αυτό σε μαρασμό και λειψανδρία! Να σημειωθεί ότι σύμφωνα με υπολογισμούς κατά την πρώτη φάση μόνο, το 50% της γεωργική γης της εκκλησίας δόθηκε σε ακτήμονες, ενώ καη η δεύτερη φάση που ολοκληρώθηκε γύρω στο 1930 ήταν εξίσου μεγάλο το κομμάτι γης της εκκλησίας που απαλλοτριώθηκε.

Με τον κωδ. νόμο 4684/1931 περί "Οργανισμοί Διοικήσεως Εκκλησιαστικής και Μοναστηριακής Περιουσίας" αποφασίσθηκε από την Πολιτεία η ρευστοποίηση της ακίνητης περιουσίας των Μονών παρά τις επιφυλάξεις της Εκκλησίας. Ό,τι εισπράχθηκε από τη ρευστοποίηση σχεδόν στο σύνολό του εξανεμίστηκε εξαιτίας του Β Παγκοσμίου Πολέμου και της ξενικής κατοχής (1940-44)

Με την από 18/9/1952 "Σύμβαση περί εξαγοράς υπό του Δημοσίου κτημάτων της Εκκλησίας προς αποκατάστασιν ακτημόνων γεωργικών κτηνοτρόφων", η Εκκλησία της Ελλάδος υποχρεώθηκε να παραχωρήσει στο Κράτος το 80% της καλλιεργούμενης ή καλλιεργίσιμης αγροτικής περιουσίας της με αντάλλαγμα να λάβει κάποια αστικά ακίνητα και 45.000.000 δραχμές νέας (τότε) εκδόσεως. Στη σύμβαση του 1952 περιέχεται η διακύρηξη του κράτους ότι η απαλλοτρίωση αυτή είναι η τελευταία και δεν πρόκειται να υπάρξει νεότερη στο μέλλον, ενώ υπάρχει και η δέσμευση ότι η Πολιτεία θα παρέχει κάθε αναγκαία υποστήριξη (υλική και τεχνική), ώστε η Εκκλησία να μπορέσει να αξιοποιήσει την εναπομείνουσα περιουσία της. Στην ίδια σύμβαση καθιερώθηκε και η "μισθοδοσία" των κληρικών από τον Κρατικό Προϋπολογισμό - του δε Αρχιεπισκόπου και των Μητροπολιτών από το έτος 1980 - ως υποχρέωσις του Κράτους έναντι των μεγάλων παραχωρήσεων γης στις οποίες είχε προβεί η Εκκλησία της Ελλάδος κατά την δεκαετία 1922-32. Δηλαδή, επειδή το Κράτος αδυνατούσε να καταβάλει οποιοδήποτε αντίτιμο -όπως προέβλεπε ο νόμος του 1932 - συνεφωνήθη να μισθοδοτούνται επ' άπειρον οι κληρικοί και το Κράτος δεσμεύθηκε επ' αυτού. Καταρρίπτεται έτσι ο μύθος που προσπαθεί μάταια να διαιωνίσει ο κ. Πάγκαλος με τις αναφορές του σε "δημόσιους υπαλλήλους". Όταν η άγνοια συναντά τη θρασύτητα, το αποτέλεσμα είναι επικίνδυνο για τους θεσμούς και τη δημοκρατία.

Όταν το 1987 ψηφίστηκε από τη Βουλή ο νόμος 1700/87 (νόμος Τρίτση) που αποτελεί μία ακόμη προσπάθεια για την οριστική αποψίλωση της εκκλησιαστικής περιουσίας, δόθηκε αφορμή να δημοσιευθούν σημαντικά κείμενα. Μεταξύ αυτών και ένα υπό τον τίτλο "ιδιοκτησιακό καθεστώς και αξιοποίηση της αγροτικής γης στην Ελλάδα" (περιοδικό "Εκκλησία" 1-15/4/1987, σελίδες 254-55). Με αναμφισβήτητα στοιχεία, στηριγμένο σε μελέτη των Θ. Τσούμα και Δ. Τασιούλα που εκδόθηκε επίσημως από την Αγροτική Τράπεζα της Ελλάδος λίγο αργότερα, το 1988, αποκεικνύεται ότι στο σύνολο της αγροτικής γης της Ελλάδος ανήκουν

ΔΗΜΟΣΙΟ 43.598.000 στρέμματα
ΤΟΠΙΚΗ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗ 15.553.200 στρέμματα
ΕΚΚΛΗΣΙΑ 1.282.300 στρέμματα
ΣΥΝΑΙΤΑΙΡΙΣΜΟΙ 1.098.400 στρέμματα
Από αυτά τα 1.282.300 στρέμματα ιδιοκτησίας της Εκκλησίας, τα 367.000 είναι δασικές εκτάσεις, τα 745.400 βοσκότοποι και μόνο τα 169.900 γεωργική καλλιεργίσιμη γη. Δηλαδή οι καλλιεργήσιμες εκτάσεις της αντιστοιχούν μόλις στο 0.48% του συνόλου της γεωργικής γης της χώρας μας!

Και να ληφθεί υπόψη ότι κατά τη δεκαετία 1974-1983 "εγκαταλείπονται κάθε χρόνο από τους αγρότες και κτηνοτρόφους κατά μέσο όρο 162.400 αγροτικής γης ακαλλιέργητα και ανεκμετάλλευτα". Το 1983 υπολογίστηκαν ως 4.380.000 στρέμματα οι εγκαταλελειμμένες εκτάσεις γης (σχεδόν 3.5 φορές μεγαλύτερες από το σύνολο της γης που ανήκει στην εκκλησία, ενώ σήμερα θα είναι ασφαλώς πολύ περισσότερο).

Παρά ταύτα, στα μάτια κάποιων και η εναπομείνασα περιουσία φαντάζει μεγάλη. Δε λαμβάνεται όμως υπόψη ότι αυτή δεν ανήκει στην Κεντρική Διοίκηση (Ιερά Σύνοδο), αλλά σε περισσότερα από 10.000 εκκλησιαστικά νομικά πρόσωπα (Μητροπόλεις, Ναούς, Μονές, Προσκυνήματα, Ιδρύματα, Κληροδοτήματα και άλλα) το καθένα από τα οποία αγωνίζεται -μέσα από τον κυκεώνα των νομικών και διοικητικών δεσμέυσεων- να διαφυλάξει την κυριότητα και να αξιοποιήσει τα όσα του ανήκουν περιουσιακά στοιχεία, για το καλό του πληρώματος και της εκκλησίας.

Δηλαδή κάθε Μονή και κάθε Ιερός Ναός που είναι ΝΠΔΔ, μεριμνούν για τη συνήθως μικρή περιουσία που έχουν φροντίζοντας για την έντιμη διαχείρισή της και τηρώντας τις αυστηρές διατάξεις που ισχύουν για τα νομικά πρόσωπα. Η διαχείριση αυτή υπόκειται σε τακτικό έλεγχο τόσο από την Εκκλησία όσο και από τα αρμόδια όργανα της Πολιτείας. Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα κοινωνικής προσφοράς, όχι και το μοναδικό, αποτελεί η Ιερά Μονή Ασωμάτων Πετράκη (Αθήνα). Έχοντας στην κατοχή της σημαντική περιουσία που την απέκτησε κατά τον 17ο και 18ο αιώνα με αγορές των ηγουμένων της (σώζονται στο αρχείο της τα σχετικά έγγραφα), αναδείχθηκε ο μεγαλύτερος κοινωνικός ευεργέτης των Αθηνών. Σε δωρηθέντα ακίνητά της έχουν ανεγερθεί

η Ριζάρειος Σχολή,
η Ακαδημία Αθνών,
το Αιγινήτειο Νοσοκομείο,
το Μετσόβειο Πολυτεχνείο,
το Σκοπευτήριο,
το Πτωχοκομείο,
η Μαράσλειος Ακαδημία,
το Θεραπευτήριο "Ευαγγελισμός",
το Αρεταίειο νοσοκομείο,
η Αγγλική Αρχαιολογική Σχολή,
οι Αστυνομικές Σχολές στην οδό Μεσογείων,
το Νοσοκομείο Παίδων,
το Νοσοκομείο Συγγρού,
το Λαικό Νοσοκομείο "Σωτηρία",
το Ασκληπείο Βούλας,
η Γεννάδειος Βιβλιοθήκη,
το Ορφανοτροφείο Βουλιαγμένης,
το ΠΙΠΚΑ Βούλας
Ιπποκράτειο Νοσοκομείο,
Γηροκομείο,
Εθνική Βιβλιοθήκη,
Πανεπιστήμιο Αθηνών
142 Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια της Αττικής
και πολλά άλλα...

Βεβαίως, κανείς δε φρόντισε να μνημονεύονται αυτά, έστω σε μία επιγραφή επί των ανεγερθέντων κτιρίων.

Το δε Δημόσιο έχει γίνει πολλές φορές αποδέκτης εκτάσεων μεγάλης αξίας, τις οποίες παραχώρησε η Εκκλησία προκειμένου να λειτουργήσουν κατασκηνώσεις, να ανεγερθούν σχολεία, ιδρύματα, γυμναστήρια, στρατόπεδα ή να δημιουργηθούν κοινόχρηστοι χώροι για την αναψυχή του λαού. Αυτή, εν συντομία, είναι η αλήθεια.

Η Εκκλησια δικαιούται να έχει περιουσία, όπως δέχθηκαν με πληθώρα αποφάσεών τους όχι μόνο ελληνικά δικαστήρια, αλλά και η Ευρωπαική Επιτροπή Δικαιωμάτων του Ανθρώπου του Συμβουλίου της Ευρώπης, στην οποία προσέφυγαν Ορθόδοξες Μονές κατά του νόμου 1700/87. Και είναι σε θέση να την αξιοποιήσουν επωφελώς για τον ελληνικό λαό, αρκεί να αφαιρεθούν τα νομικά και διοικητικά δεσμά που της έχουν κατά καιρούς επιβληθεί.

Μετά από όλα αυτά, μπορούμε να αντιληφθούμε το πραγματικό μέγεθος της προσφοράς της Εκκλησίας στην ανάπτυξη της Ελλάδος, όπως επίσης και το πραγματικό μέγεθος της εναπομείνουσας περιουσίας της, το οποίο επαναλαμβάνουμε, ανήκει σε περισσότερο από δέκα χιλιάδες διαφορετικά νομικά πρόσωπα. Όσο για τη μισθοδοσία την κληρικών, αυτή αποτελεί υποχρέωση του κράτους προς την εκκλησία, την οποία αποδέχτηκε και υπέγραψε με δική του πρωτοβουλία το ίδιο το κράτος το 1952, επειδή ακριβώς αδυνατούσε να καταβάλλει το αντίτιμο που είχε συμφωνηθεί 20 χρόνια νωρίτερα και που είχε διογκωθεί πολλαπλάσια και είχε ήδη καταστεί δυσβάσταχτο χρέος ακόμη και για το κράτος."

Πηγή:

http://palio.antibaro.gr/religion/stalidis_periousia.php

Το της πόλεως όλης ήθος, ομοιούται τοις άρχουσιν. Ισοκράτης

Ran_Tan_Plan

# 20 στις 2/5/2012
author
Ανδρας / 62 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.705

Παράθεση:
Originally posted by Invictvis

Κλασικο παραδειγμαα καντηλαναφτη που υπερασπιζεται με σθενος το παγκαρι του ναου της ενοριας του.
Τωρα να δεις που εσυ ή βαζεις χερι στο παγκαρι στραταρχα Παγκαρογλυφτη και σκιζεσαι μην πεσουν οι εισπραξεις και η μασα ή απλα υπερασπιζεσαι τα ιδανικα των φασιστομουτρων "Πατρις-Θρησκεια-Οικογενεια".

Οπως και να΄χει... πλακα εχεις !
Ευλογησον!!!
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε