Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Το παραλήρημα του ανερχόμενου δικτάτορα

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

xms263

# 21 στις 2/5/2012
author
Ανδρας / 46 / Παντρεμένος
Ν. Τρικάλων / Ελάτη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 162
'Aρεσαν+: 0%
μπας και καθόσαστε ρε κοπρόσκυλο με τον ινβίκτους σε καμιά ψησταριά και ανάμεσα στα κοψίδια και τα ξύδια μας έχετε τρελάνει στην παραμύθα...?

πολλές αγάπες βλέπω μεταξύ σας ....

Ran_Tan_Plan

# 22 στις 2/5/2012
author
Ανδρας / 62 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.705

Παράθεση:
Originally posted by xms263
μπας και καθόσαστε ρε κοπρόσκυλο με τον ινβίκτους σε καμιά ψησταριά και ανάμεσα στα κοψίδια και τα ξύδια μας έχετε τρελάνει στην παραμύθα...?

Να σου πω την αληθεια Χριστοδουλε ειχαμε κλεισει ενα ραντεβου να ερθει να με δειρει (φασιστικα επιχειρηματα γαρ) στην Πετρουπολη και με εστησε.
Δηλαδη δε με εστησε ακριβως.
Με πηρε τηλεφωνο μετα απο 15-16 ωρες και μου λεει -"Βλεπω μια ταμπελα που λεει "Νευροκοπι".Καλα παω?"
-"Τραβα ολοϊσια" του λεω.

...και να τον κατατοπιζα σαμπως θα καταλαβαινε?
Αφου ειπαμε και το GPS λαθος το διαβαζει.
Αντε στην καλυτερη να εβγαινε Δραπετσωνα μετα απο κανα δυο μηνες...
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

kouklaki123

# 23 στις 2/5/2012
author
Γυναίκα / 32 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 564
Σοβαρά τώρα.... δεν μπορώ να καταλάβω το γιατίιιιιιιιι να υπάρχουν ακόμα άτομα που να τάσσονται υπέρ της καταστροφής της χώρας!!!!!!!!!!!!
ΓΙΑΤΙ ΡΕ Γ@ΜΩΤΟ?????
Τον Ιούνη είπαν ότι θα πρέπει να σφίξουμε τα ζωνάρια!!! Δηλαδή τόσο καιρό ήταν χαλαρά??

Γιατί να ξαναψηφίσω τους καταστροφείς της χώρας μου?? Γιατί να την μισώ τόσο ώστε να με πhδάνε και να μ'αρέσει?

Γιατί να ξαναψηφίσω αυτούς που θέλουν να δώσουν απλόχερα τα μνημεία και τα νησιά της χώρας μου, έχοντας υπογράψει σχετικά?????

Τι ακριβώς φοβάμαι εάν βγει κάποιο μη μνημονιακό κόμμα όταν βλέπω την καταστροφή της χώρας μου από τα μνημονιακά... και δεν έχω δει τίποτα ακόμα????
ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΡΕ?? ΤΙ ακριβώς???

Γιατί παίζουν 3 σενάρια: ή είναι οι ίδιοι το κεφάλαιο, ή είναι μαζόχες, ή είναι ανίκανοι να σκεφτούν λογικά(το θέτω όσο πιο ευγενικά μπορώ).

Σόρυ, αλλά δεν θα κάνω την χάρη σ'αυτούς να υπερψηφίσω την διάλυση της χώρας μου!!!
Γιατί απλώς την αγαπάω!!!!!!!!!
On ne voit bien qu'avec le cΕur. L'essentiel est invisible pour les yeux! (Μόνο με την καρδιά βλέπεις καλά. Την ουσία δεν την βλέπουν τα μάτια!)

# 24 στις 2/5/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by kouklaki123
ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΡΕ?? ΤΙ ακριβώς???

Γιατί παίζουν 3 σενάρια: ή είναι οι ίδιοι το κεφάλαιο, ή είναι μαζόχες, ή είναι ανίκανοι να σκεφτούν λογικά(το θέτω όσο πιο ευγενικά μπορώ).

Σόρυ, αλλά δεν θα κάνω την χάρη σ'αυτούς να υπερψηφίσω την διάλυση της χώρας μου!!!
Γιατί απλώς την αγαπάω!!!!!!!!!

Άμα ζούνε κάπως έτσι, έχουν και τις ανάλογες απόψεις!

http://www.youtube.com/watch?v=YXvzn0s8Mg0
Και δυστυχώς δεν είναι ο μόνος...

tromokratimeni

# 25 στις 3/5/2012
author
Γυναίκα / 59 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παπάγου
Θέματα: 17
Απαντήσεις: 1.899

Παράθεση:
Originally posted by aerospace
Αλλά επαναλαμβάνω οτι τα 3 top προς αποφυγή είναι πασοκ, νδ χρυσή αυγή άντε και λάος.

Στα προς αποφυγή εγώ προσθέτω και τη ΔΗΜΑΡ. Για μασκαρεμένο ΠΑΣΟΚ μου δείχνει, εκτός των άλλων που δε μ αρέσουν σε αυτούς!
A blind man once asked a wise man: "can there b anything worse than losng ur eye sight?" The wise man replied: yes.. Losing your vision..

kouklaki123

# 26 στις 3/5/2012
author
Γυναίκα / 32 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 564

Παράθεση:
Originally posted by tromokratimeni

Παράθεση:
Αλλά επαναλαμβάνω οτι τα 3 top προς αποφυγή είναι πασοκ, νδ χρυσή αυγή άντε και λάος.

Στα προς αποφυγή εγώ προσθέτω και τη ΔΗΜΑΡ. Για μασκαρεμένο ΠΑΣΟΚ μου δείχνει, εκτός των άλλων που δε μ αρέσουν σε αυτούς!

Βασικά ναι!!! Το ΔΗΜΑΡ είναι υπέρ του μνημονίου. Δηλαδή όλων όσων συνεπάγεται το μνημόνιο.

Να προσθέσω όμως και σ'αυτά την Ντόρα με το ενσωματωμένο τσιπάκι!
On ne voit bien qu'avec le cΕur. L'essentiel est invisible pour les yeux! (Μόνο με την καρδιά βλέπεις καλά. Την ουσία δεν την βλέπουν τα μάτια!)

xms263

# 27 στις 3/5/2012
author
Ανδρας / 46 / Παντρεμένος
Ν. Τρικάλων / Ελάτη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 162
οφτοπικ
πολλά ακούγονται για το λογισμικό το βράδυ των εκλογών....

λέτε να γίνει καμιά μαιμουνιά...?

Invictvis

# 28 στις 3/5/2012
author
Ανδρας / 47 / Διαζευγμένος
Ν. Δωδεκανήσου / Ρόδος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 371

Παράθεση:
Originally posted by Ran_Tan_Plan

Κλασικο παραδειγμαα καντηλαναφτη που υπερασπιζεται με σθενος το παγκαρι του ναου της ενοριας του.
Τωρα να δεις που εσυ ή βαζεις χερι στο παγκαρι στραταρχα Παγκαρογλυφτη και σκιζεσαι μην πεσουν οι εισπραξεις και η μασα ή απλα υπερασπιζεσαι τα ιδανικα των φασιστομουτρων "Πατρις-Θρησκεια-Οικογενεια".

Οπως και να΄χει... πλακα εχεις !
Ευλογησον!!!

Τώρα έφτασες και στο σημείο να αμφισβητείς νομικά θέσφατα και διαπιστωμένα γεγονότα, τα οποία παρατίθενται απευθείας από την πηγή.

Πότε περνάει είπαμε εκείνο το πλοίο για Λέρο;
Έληξε δεν έληξε η απεργία της ΠΝΟ;

Το της πόλεως όλης ήθος, ομοιούται τοις άρχουσιν. Ισοκράτης

Invictvis

# 29 στις 3/5/2012
author
Ν. Δωδεκανήσου / Ρόδος

Παράθεση:

ειχαμε κλεισει ενα ραντεβου να ερθει να με δειρει (φασιστικα επιχειρηματα γαρ) στην Πετρουπολη και με εστησε.

Για πες αλεύρι!

Και Πετρούπολη, και Χίο και όπου γουστάρεις Σφαλιάρα μου.
Ακόμα και στο Γράμμο έρχομαι για πάρτη εαμοβούλγαρων σαν και τα μούτρα σου.

Invictvis

# 30 στις 3/5/2012
author
Ν. Δωδεκανήσου / Ρόδος

Παράθεση:
Originally posted by xms263

Έτσι είναι, αγαπητέ, οι μαζοχιστικές φύσεις σαν και τον καλό μας κόπρο.
Όσες σφαλιάρες και να τρώνε, ποτέ δεν είναι αρκετές!
Εμένα, μια φορά, δε μου πάει η καρδιά να του χαλάσω το χατήρι!!

# 31 στις 3/5/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by Pseydonymo0

Ξέχασα να προσθέσω, προς αποφυγή περεξηγήσεων, μη με βάλεις σε λάθος γωνία δηλαδή: Τα μη εκλεξιμα κόμματα κατά τη γνώμη μου είναι το μεταλλαγμένο μΠΑτΣΟΚ, η Ν.Δ και η ναζιστική Χρυσή Αυγή.

Κι επειδή δεν είμαι κομπλεξικός και ξέρω να συμφωνώ και να επικροτώ κάποια πράγματα εδώ συμφωνώ και επαυξάνω.

Αυτά τα 3 είναι πράγματι προς αποφυγή στη λίστα μου.

Ωστόσο, δεν μπορώ να μη συμπεριλάβω και κάποια άλλα κόμματα λιγότερο βλαβερά βέβαια.

ΛΑΟΣ. Τα σχόλια νομίζω οτι περιτεύουν.

Οικολόγοι. Πέραν της θέσης τους για το όνομα "Μακεδονία" είναι αυτοί που αφήνουν λύκους σε βοσκότοπους αφήνοντας στο έλεος τον κάθε κτηνοτρόφο αναγκάζοντας τους να συντηρούν πολλά επιπλέον τσοπανόσκυλα για προστασία. Και φυσικά με το αζημείωτο.

Κατσέλη. Δηλώνει αμετανόητη στην ψήφιση του 1ου μνημονίου. Σιγά μην το διάβασε κι αυτή. Ήταν που ήταν 1000 σελίδες, ήταν και στην αγγλική.....

Συμφωνώ απόλυτα .....

Αλλά προσθέτω και ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ .....

και ΛΥΠΑΜΑΙ που οι πολίτες .... ενώ είναι πλέον συνειδητοποιημένοι ....

για άλλη μία φορά .... δεν έχει βρεθεί εγκαίρως ... κάποιος σχηματισμός ...

που να εκφράζει τις ανάγκες των καιρών και να προλάβει να συσπειρώσει πολύ κόσμο γύρω του ...

Η αρχική μου ερώτηση λοιπόν '' Αντιπρόταση έχεις ; '' εξέφρασε μονάχα αγωνία ..... και τίποτα άλλο .....

Και επειδή μία εικόνα και ένα τραγούδι ... ίσον χίλιες λέξεις :

http://www.youtube.com/watch?v=4guzi5488U0

elix_geo

# 32 στις 3/5/2012
author
Ανδρας / 68 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 277
Απαντήσεις: 8.590

Παράθεση:
Originally posted by hAnemos

Παράθεση:

Παράθεση:
Ξέχασα να προσθέσω, προς αποφυγή περεξηγήσεων, μη με βάλεις σε λάθος γωνία δηλαδή: Τα μη εκλεξιμα κόμματα κατά τη γνώμη μου είναι το μεταλλαγμένο μΠΑτΣΟΚ, η Ν.Δ και η ναζιστική Χρυσή Αυγή.

Ωστόσο, δεν μπορώ να μη συμπεριλάβω και κάποια άλλα κόμματα λιγότερο βλαβερά βέβαια.

Συμφωνώ απόλυτα .....

Έλα ρε άνεμε τώρα μην τους χαλάς τη συνταγή και κόψει το αυγολέμονο!!!

Κάπου εκεί παίζουν ...τα μειράκια !

Α...
είδες τη διαφήμιση σου πρόσθεσε ο γκούγκλης στο βίντεο;
Για ουκρανές καλλονές
YES I DOES... Το μόνο που ζητάω είναι να μην προκαλεί και υποτιμάει τη νοημοσύνη μου ο οποιοσδήποτε ανεγκέφαλος, αριβίστας, διψασμένος για εξουσία έναντι οποιουδήποτε τιμήματος, λαϊκιστής πολιτικός! Θα συμμαχήσω και με το διάβολο, είχε πει κάποτε! Θέλουμε γκούλαγκ με αιρ κοντίσιον!

# 33 στις 3/5/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by elix_geo

Παράθεση:

Παράθεση:

Παράθεση:

Συμφωνώ απόλυτα .....

Έλα ρε άνεμε τώρα μην τους χαλάς τη συνταγή και κόψει το αυγολέμονο!!!

Κάπου εκεί παίζουν ...τα μειράκια !

Α...
είδες τη διαφήμιση σου πρόσθεσε ο γκούγκλης στο βίντεο;
Για ουκρανές καλλονές

Όχι .... η αλήθεια είναι .... πως δεν το πρόσεξα ....
Τα μάτια και το μυαλό μου είναι στραμένο .... αλλού !!!!
Συνηθισμένες προσπάθειες αποπροσανατολισμού του κόσμου ....

Ran_Tan_Plan

# 34 στις 3/5/2012
author
Ανδρας / 62 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.705

Παράθεση:
Originally posted by Invictvis

Παράθεση:

ειχαμε κλεισει ενα ραντεβου να ερθει να με δειρει (φασιστικα επιχειρηματα γαρ) στην Πετρουπολη και με εστησε.

Για πες αλεύρι!

Και Πετρούπολη, και Χίο και όπου γουστάρεις Σφαλιάρα μου.
Ακόμα και στο Γράμμο έρχομαι για πάρτη εαμοβούλγαρων σαν και τα μούτρα σου.

Σιγα μη σκισεις κανα καλτσον!

Μη σπασεις τις ζαρτιερες σου απο το ζορι στραταρχα μου!
Ποτε ειπαμε φτανεις Λιανοκλαδι?

Οχι οχι δεν ειναι προαστιο των Τιρανων. Παλι αναποδα κρατας το χαρτη.
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

tromokratimeni

# 35 στις 3/5/2012
author
Γυναίκα / 59 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παπάγου
Θέματα: 17
Απαντήσεις: 1.899
ΕΛΕΟΣ πια!!!

Κοτζάμ άντρες κάθεστε και αρπάζεστε σαν τα κοκόρια.

Δεν έφτανε το άλλο θέμα που ανταλλάσετε εδώ και καιρό φιλοφρονήσεις....

τώρα το μεταφέρετε και σε άλλο!

Ειλικρινά δε με απασχολεί το τι πρεσβεύει ο καθένας σας, δικό σας θέμα και σεβαστό,

αλλά αν δε μπορεί ένας απο τους δύο να δείξει ανωτερότητα ή έστω να δώσει τόπο στην οργή και να σταματήσει αυτό το άνευ νοήματος προσβλητικό κατεβατό...που μόνο οπτική ρύπανση προκαλεί...

τουλάχιστον ανοίξτε ένα θέμα καινούργιο να πλακώνεστε με την άνεση σας και να ξέρουμε και εμείς να μη μπαίνουμε να διαβάζουμε... ή οποιος θέλει να το κάνει, να μπαίνει συνειδητά για να διαβάσει απρέπειες...

όχι να είναι αναγκασμένος να τις διαβάζει με το ζόρι γιατί ξεφυτρώνουν δυνητικά σε οποιοδήποτε θέμα εδώ μεσα!

Ευχαριστώ και να με συμπαθάτε για την παρέμβαση και το offtopic
A blind man once asked a wise man: "can there b anything worse than losng ur eye sight?" The wise man replied: yes.. Losing your vision..

aerospace

# 36 στις 5/5/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Φυσικά τι άλλο να είσαι εκτός από (ψευτο)-κομουνιστής. Αφού έχεις κάνει την αθεΐα πολιτική ιδεολογία σου και ψάχνεις αφορμές εκεί που δεν υπάρχουν για να τα βάλεις με την Εκκλησία. Και γιατί έκανες την αθεΐα πολιτική ιδεολογία σου, λες και πρόκειτα για το οικονομικό σύστημα της χώρας; Επειδή το είπε ένας άλλος χαζός, που το σύστημά του απέτυχε: Ο Μαρξ. Και θα πετύχενε, αν ασχολούνταν με το οικονομικό σύστημα και άφηνε στους λαούς ελευθερία. Αλλά δεν...

Ηρωνεικά το είπα.

Δεν είμαι κομουνιστής. Αριστερός ναι. Όχι κομουνιστής. Αν και δεν είναι επί του παρόντος να απαντήσω σε αυτό το ερώτημα (και στην τελική δεν αφορά κανέναν) ο κυριότερος λόγος που με έκανε να φύγω από την κομουνιστική νεολαία ήταν κατά κύριο λόγο το κεφάλαιο "Στάλιν" όπου όλοι εκεί μέσα ήταν ανένδοτοι, όπως επίσης και πολλά άλλα που είχαν να κάνουν κυρίως με την οργάνωση και λειτουργία του όλου κινήματος, όπως πχ το ότι έπρεπε να απολογηθούμε στην ΟΒ για ποιο λόγο δεν καλύψαμε το πλάνο μας και διάφορες άλλες ηλιθιότητες.

Αλλά για πες μας εσύ (αληθο)χριστιανο"φασίστα" νομίζεις οτι ψάχνω αφορμή για να μιλήσω για την εκκλησία χωρίς όπως λες να υπάρχει λόγος από τη στιγμή που οι κυβερνήσεις ΜΠΑΤΣΟΚ και ΝΕΑ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ μετράνε ακόμη μέχρι και το τελευταίο ευρώ, όπως τουλάχιστον ισχυρίζονται οι ίδιοι για να ξεπληρώσουν δάνεια μισθούς και συντάξεις;

aerospace

# 37 στις 5/5/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Γύρνα ρε, για μια μέρα, να δώσεις την ψήφο σου στη σταλινίστρια Παπαρήγα.

Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα, που λένε από την αρχαιότητα.:>

Δεν είμαι και κανένας "πολιτικός" για να μου τρέχουν οι λίρες από τα μπατζάκια. Ωστόσο, αν ψήφιζα εννοείται οτι θα ψήφιζα ΚΚΕ γιατί πιστεύω οτι έχει την καλύτερη λύση για την Ελλάδα. Δεν το λέω μόνο εγώ. Δεν το λέει μόνο το ΚΚΕ, το λένε πολλοί αναλυτές στην Ευρώπη. Το καλύτερο για την Ελλάδα είναι το default. Απλά φοβάται η Ευρώπη μια άτακτη χρεωκοπεία της Ελλάδας για τους γνωστούς λόγους. Αυτός είναι και ο λόγος που μας κρατάνε ακόμη εντός ΕΕ.

aerospace

# 38 στις 5/5/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Επειδή, αγαπητέ, βλέπω ότι είσαι ευαίσθητος στο θέμα της Μακεδονίας, καλό θα ήταν να πληροφορηθείς και τις θέσεις των ΚΚΕ, ΣΥΡΡΙΖΑ, ΔΗΜΑΡ.
Σε ενημερώνω ότι "Δημοκρατία της Μακεδονίας" ανεβάζουν και κατεβάζουν το γειτονικό κρατίδιο σε πολλά έγγραφά τους, το δε ΚΚΕ έκανε λόγο για ανεξάρτητη Μακεδονία ήδη από το 1923 σε συνέδρια και στον Ριζοσπάστη.

Ο δε "Δημοκρατικός Στρατός Ελλάδας" υπέγραψε με τους Βούλγαρους και τους Γιουγκοσλάβους την ίδρυση ανεξάρτητης σοβιετικής δημοκρατίας της Μακεδονίας σε περίπτωση που επικρατούσε στον Εμφύλιο.
Μέχρι και σημαία είχαν εμπνευστεί (την βουλγαρική με αντεστραμμένα τα χρώματα), όπως είχαν τυπώσει και νόμισμα στην Καβάλα, αν θυμάμαι καλά.
Ομοίως συμφώνησαν την αυτονομία της Ηπείρου με τους Αλβανούς.

Αυτά τα ολίγα για τις ηγεσίες των κομμουνιστών, συμμάχων των Γερμανών, μέχρι που η Γερμανία επιτέθηκε στην ΕΣΣΔ, διότι μέχρι τότε ο πόλεμος του 1940 ήταν για την Αριστερά..ιμπεριαλιστικός και κατακτητικός!

Όσο για την ιστορία των σχέσεων Κράτους-Εκκλησίας, μπορείς να διαβάσεις το παρακάτω. Το αλίευσα από το site επιστημονικής έρευνας "Αντίβαρο"
Ίσως θα ήταν χρήσιμο να τα έχεις υπόψη σου.

"Περί εκκλησιαστικής περιουσίας

Η φιλολογία περί της εκκλησιαστικής περιουσίας είναι παλιά, δίχως όμως να δικαιολογείται πολλές φορές από τα γεγονότα και την πραγματικότητα. Θα προσπαθήσουμε να ρίξουμε λίγο φως στο ταλαιπωρημένο αυτό ζήτημα. Παρακάτω, απαντάμε και στο αδαές επιχείρημα περί μισθοδοσίας των Ορθοδόξων κληρικών που έχει άμεση σχέση με την εκκλησιαστική περιουσία. Καταρρίπτεται ο βασικότερος μύθος γύρω από τον οποίο χτίστηκε η αντιεκκλησιαστική προπαγάνδα των ημερών μας.

Μετά την απελευθέρωση και τη δημιουργία του ελληνικού κράτους (1828), ενώ διατηρείται στη συνείδηση του πληρώματος της εκκλησίας η πίστη στο ιερό και αναπαλλοτρίωτο της εκκλησιαστικής περιουσίας με διάφορα νομοθετήματα επιβάλλεται κατά καιρούς η αναγκαστική απαλλοτρίωση τμημάτων της

Η αντιβασιλεία του Όθωνα (αλλοεθνής και άλλου δόγματος) πιστεύοντας ότι η περιουσία της Εκκλησίας αποτελεί θησαυρό που κληροδοτήθηκε από τους προγόνους στο ελληνικό έθνος και λησμονώντας την ανεκτίμητη προσφορά των ορθοδόξων μοναστηριών στους παλαιότερους και στους ακόμα νωπούς τότε αγώνες της εθνικής παλιγγενεσίας, με τα βασιλικά διατάγματα του 1833 και 1834 απεφάσισε τη διάλυση 416 μοναστηριών και τη διάθεση της κινητής και ακίνητης περιουσίας τους με το πρόσχημα να συσταθεί το "Εκκλησιαστικό Ταμείο". Ήταν όμως τόσο κακή η σύσταση και οργάνωση του ταμείου αυτού, ώστε το μόνο που συνέβη ήταν η διαρπαγή της εκκλησιαστικής περιουσίας και η πώληση -εκ μέρους επιτηδείων - ιερών σκευών και κειμηλίων στα παζάρια. Το 1836 η απαλλοτριωτική διάθεση της Αντιβασιλείας επεκτάθηκε και στην περιουσία των Μοναστηριών που διατηρήθηκαν σε λειτουργία "χάριν θεάρεστων έργων και προς οικοδομήν ιερών και αγαθοεργών καταστημάτων". Έτσι απαλλοτριώθηκαν υποχρεωτικά και άλλες μοναστηριακές εκτάσεις, ενώ σε όσες απέμειναν επιβλήθηκε βαρύτατη έμμεση φορολογία

Στη διάρκεια της δεύτερης και τρίτης δεκαετίας του 20ου αιώνα, μετά τους Βαλκανικούς και τον Α Παγκόσμιο Πόλεμο κυρίως δε έπειτα από τη Μικρασιατική Καταστροφή (1922), το ελληνικό κράτος επέτεινε την απαλλοτριωτική του επιβολή σε βάρος της εκκλησιαστικής περιουσίας. Με τους νόμους 1072/1917 και 2050/1920 ("αγροτικός νόμος") και άλλους μεταγενέστερους απαλοτριώθηκαν αναγκαστικά πολλές μοναστηριακές εκτάσεις για την αποκατάσταση προσφύγων και ακτημόνων και για λόγους "προφανούς ανάγκης και δημόσιας ασφαλείας". Είναι χαρακτηριστικό ότι στην περίοδο 1917 μέχρι 1930 απαλλοτριώθηκαν εκκλησιαστικές εκτάσεις αξίας άνω του ενός δισεκατομυρίου προπολεμικών δραχμών και το Κράτος κατέβαλε στο Γενικό Εκκλησιαστικό Ταμείο μόνο το 4% (40 εκατομύρια δραχμές). Τα υπόλοιπα 960 εκατομύρια οφείλονται ακόμα! Τα περισσότερα μοναστήρια καταδικάστηκαν με τον τρόπο αυτό σε μαρασμό και λειψανδρία! Να σημειωθεί ότι σύμφωνα με υπολογισμούς κατά την πρώτη φάση μόνο, το 50% της γεωργική γης της εκκλησίας δόθηκε σε ακτήμονες, ενώ καη η δεύτερη φάση που ολοκληρώθηκε γύρω στο 1930 ήταν εξίσου μεγάλο το κομμάτι γης της εκκλησίας που απαλλοτριώθηκε.

Με τον κωδ. νόμο 4684/1931 περί "Οργανισμοί Διοικήσεως Εκκλησιαστικής και Μοναστηριακής Περιουσίας" αποφασίσθηκε από την Πολιτεία η ρευστοποίηση της ακίνητης περιουσίας των Μονών παρά τις επιφυλάξεις της Εκκλησίας. Ό,τι εισπράχθηκε από τη ρευστοποίηση σχεδόν στο σύνολό του εξανεμίστηκε εξαιτίας του Β Παγκοσμίου Πολέμου και της ξενικής κατοχής (1940-44)

Με την από 18/9/1952 "Σύμβαση περί εξαγοράς υπό του Δημοσίου κτημάτων της Εκκλησίας προς αποκατάστασιν ακτημόνων γεωργικών κτηνοτρόφων", η Εκκλησία της Ελλάδος υποχρεώθηκε να παραχωρήσει στο Κράτος το 80% της καλλιεργούμενης ή καλλιεργίσιμης αγροτικής περιουσίας της με αντάλλαγμα να λάβει κάποια αστικά ακίνητα και 45.000.000 δραχμές νέας (τότε) εκδόσεως. Στη σύμβαση του 1952 περιέχεται η διακύρηξη του κράτους ότι η απαλλοτρίωση αυτή είναι η τελευταία και δεν πρόκειται να υπάρξει νεότερη στο μέλλον, ενώ υπάρχει και η δέσμευση ότι η Πολιτεία θα παρέχει κάθε αναγκαία υποστήριξη (υλική και τεχνική), ώστε η Εκκλησία να μπορέσει να αξιοποιήσει την εναπομείνουσα περιουσία της. Στην ίδια σύμβαση καθιερώθηκε και η "μισθοδοσία" των κληρικών από τον Κρατικό Προϋπολογισμό - του δε Αρχιεπισκόπου και των Μητροπολιτών από το έτος 1980 - ως υποχρέωσις του Κράτους έναντι των μεγάλων παραχωρήσεων γης στις οποίες είχε προβεί η Εκκλησία της Ελλάδος κατά την δεκαετία 1922-32. Δηλαδή, επειδή το Κράτος αδυνατούσε να καταβάλει οποιοδήποτε αντίτιμο -όπως προέβλεπε ο νόμος του 1932 - συνεφωνήθη να μισθοδοτούνται επ' άπειρον οι κληρικοί και το Κράτος δεσμεύθηκε επ' αυτού. Καταρρίπτεται έτσι ο μύθος που προσπαθεί μάταια να διαιωνίσει ο κ. Πάγκαλος με τις αναφορές του σε "δημόσιους υπαλλήλους". Όταν η άγνοια συναντά τη θρασύτητα, το αποτέλεσμα είναι επικίνδυνο για τους θεσμούς και τη δημοκρατία.

Όταν το 1987 ψηφίστηκε από τη Βουλή ο νόμος 1700/87 (νόμος Τρίτση) που αποτελεί μία ακόμη προσπάθεια για την οριστική αποψίλωση της εκκλησιαστικής περιουσίας, δόθηκε αφορμή να δημοσιευθούν σημαντικά κείμενα. Μεταξύ αυτών και ένα υπό τον τίτλο "ιδιοκτησιακό καθεστώς και αξιοποίηση της αγροτικής γης στην Ελλάδα" (περιοδικό "Εκκλησία" 1-15/4/1987, σελίδες 254-55). Με αναμφισβήτητα στοιχεία, στηριγμένο σε μελέτη των Θ. Τσούμα και Δ. Τασιούλα που εκδόθηκε επίσημως από την Αγροτική Τράπεζα της Ελλάδος λίγο αργότερα, το 1988, αποκεικνύεται ότι στο σύνολο της αγροτικής γης της Ελλάδος ανήκουν

ΔΗΜΟΣΙΟ 43.598.000 στρέμματα
ΤΟΠΙΚΗ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗ 15.553.200 στρέμματα
ΕΚΚΛΗΣΙΑ 1.282.300 στρέμματα
ΣΥΝΑΙΤΑΙΡΙΣΜΟΙ 1.098.400 στρέμματα
Από αυτά τα 1.282.300 στρέμματα ιδιοκτησίας της Εκκλησίας, τα 367.000 είναι δασικές εκτάσεις, τα 745.400 βοσκότοποι και μόνο τα 169.900 γεωργική καλλιεργίσιμη γη. Δηλαδή οι καλλιεργήσιμες εκτάσεις της αντιστοιχούν μόλις στο 0.48% του συνόλου της γεωργικής γης της χώρας μας!

Και να ληφθεί υπόψη ότι κατά τη δεκαετία 1974-1983 "εγκαταλείπονται κάθε χρόνο από τους αγρότες και κτηνοτρόφους κατά μέσο όρο 162.400 αγροτικής γης ακαλλιέργητα και ανεκμετάλλευτα". Το 1983 υπολογίστηκαν ως 4.380.000 στρέμματα οι εγκαταλελειμμένες εκτάσεις γης (σχεδόν 3.5 φορές μεγαλύτερες από το σύνολο της γης που ανήκει στην εκκλησία, ενώ σήμερα θα είναι ασφαλώς πολύ περισσότερο).

Παρά ταύτα, στα μάτια κάποιων και η εναπομείνασα περιουσία φαντάζει μεγάλη. Δε λαμβάνεται όμως υπόψη ότι αυτή δεν ανήκει στην Κεντρική Διοίκηση (Ιερά Σύνοδο), αλλά σε περισσότερα από 10.000 εκκλησιαστικά νομικά πρόσωπα (Μητροπόλεις, Ναούς, Μονές, Προσκυνήματα, Ιδρύματα, Κληροδοτήματα και άλλα) το καθένα από τα οποία αγωνίζεται -μέσα από τον κυκεώνα των νομικών και διοικητικών δεσμέυσεων- να διαφυλάξει την κυριότητα και να αξιοποιήσει τα όσα του ανήκουν περιουσιακά στοιχεία, για το καλό του πληρώματος και της εκκλησίας.

Δηλαδή κάθε Μονή και κάθε Ιερός Ναός που είναι ΝΠΔΔ, μεριμνούν για τη συνήθως μικρή περιουσία που έχουν φροντίζοντας για την έντιμη διαχείρισή της και τηρώντας τις αυστηρές διατάξεις που ισχύουν για τα νομικά πρόσωπα. Η διαχείριση αυτή υπόκειται σε τακτικό έλεγχο τόσο από την Εκκλησία όσο και από τα αρμόδια όργανα της Πολιτείας. Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα κοινωνικής προσφοράς, όχι και το μοναδικό, αποτελεί η Ιερά Μονή Ασωμάτων Πετράκη (Αθήνα). Έχοντας στην κατοχή της σημαντική περιουσία που την απέκτησε κατά τον 17ο και 18ο αιώνα με αγορές των ηγουμένων της (σώζονται στο αρχείο της τα σχετικά έγγραφα), αναδείχθηκε ο μεγαλύτερος κοινωνικός ευεργέτης των Αθηνών. Σε δωρηθέντα ακίνητά της έχουν ανεγερθεί

η Ριζάρειος Σχολή,
η Ακαδημία Αθνών,
το Αιγινήτειο Νοσοκομείο,
το Μετσόβειο Πολυτεχνείο,
το Σκοπευτήριο,
το Πτωχοκομείο,
η Μαράσλειος Ακαδημία,
το Θεραπευτήριο "Ευαγγελισμός",
το Αρεταίειο νοσοκομείο,
η Αγγλική Αρχαιολογική Σχολή,
οι Αστυνομικές Σχολές στην οδό Μεσογείων,
το Νοσοκομείο Παίδων,
το Νοσοκομείο Συγγρού,
το Λαικό Νοσοκομείο "Σωτηρία",
το Ασκληπείο Βούλας,
η Γεννάδειος Βιβλιοθήκη,
το Ορφανοτροφείο Βουλιαγμένης,
το ΠΙΠΚΑ Βούλας
Ιπποκράτειο Νοσοκομείο,
Γηροκομείο,
Εθνική Βιβλιοθήκη,
Πανεπιστήμιο Αθηνών
142 Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια της Αττικής
και πολλά άλλα...

Βεβαίως, κανείς δε φρόντισε να μνημονεύονται αυτά, έστω σε μία επιγραφή επί των ανεγερθέντων κτιρίων.

Το δε Δημόσιο έχει γίνει πολλές φορές αποδέκτης εκτάσεων μεγάλης αξίας, τις οποίες παραχώρησε η Εκκλησία προκειμένου να λειτουργήσουν κατασκηνώσεις, να ανεγερθούν σχολεία, ιδρύματα, γυμναστήρια, στρατόπεδα ή να δημιουργηθούν κοινόχρηστοι χώροι για την αναψυχή του λαού. Αυτή, εν συντομία, είναι η αλήθεια.

Η Εκκλησια δικαιούται να έχει περιουσία, όπως δέχθηκαν με πληθώρα αποφάσεών τους όχι μόνο ελληνικά δικαστήρια, αλλά και η Ευρωπαική Επιτροπή Δικαιωμάτων του Ανθρώπου του Συμβουλίου της Ευρώπης, στην οποία προσέφυγαν Ορθόδοξες Μονές κατά του νόμου 1700/87. Και είναι σε θέση να την αξιοποιήσουν επωφελώς για τον ελληνικό λαό, αρκεί να αφαιρεθούν τα νομικά και διοικητικά δεσμά που της έχουν κατά καιρούς επιβληθεί.

Μετά από όλα αυτά, μπορούμε να αντιληφθούμε το πραγματικό μέγεθος της προσφοράς της Εκκλησίας στην ανάπτυξη της Ελλάδος, όπως επίσης και το πραγματικό μέγεθος της εναπομείνουσας περιουσίας της, το οποίο επαναλαμβάνουμε, ανήκει σε περισσότερο από δέκα χιλιάδες διαφορετικά νομικά πρόσωπα. Όσο για τη μισθοδοσία την κληρικών, αυτή αποτελεί υποχρέωση του κράτους προς την εκκλησία, την οποία αποδέχτηκε και υπέγραψε με δική του πρωτοβουλία το ίδιο το κράτος το 1952, επειδή ακριβώς αδυνατούσε να καταβάλλει το αντίτιμο που είχε συμφωνηθεί 20 χρόνια νωρίτερα και που είχε διογκωθεί πολλαπλάσια και είχε ήδη καταστεί δυσβάσταχτο χρέος ακόμη και για το κράτος."

Πηγή:

http://palio.antibaro.gr/religion/stalidis_periousia.php

Που είσαι ρε lamanko Να θαυμάσεις μεγαλεία....

aerospace

# 39 στις 5/5/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Η αρχική μου ερώτηση λοιπόν '' Αντιπρόταση έχεις ; '' εξέφρασε μονάχα αγωνία ..... και τίποτα άλλο .....

Θα σου το κάνω πιο "νιανιά" για να καταλάβεις:

Ο Σαμαράς είπε: Θα αλλάξουμε το πλαίσιο για τις πορείες-διαμαρτυρίες.

Αντιπρόταση: ΟΧΙ. Δε θα προσβάλλουμε κι άλλο το πολίτευμα που ανακάλυψαν οι προγονοί μας

Ο Σαμαράς είπε: Δεν θα πειράξουμε μισθούς κληρικών.

Αντιπρόταση: ΟΧΙ. Διαχωρισμός εκκλησίας και κράτους. Η εκκλησία σαν επιχείρηση όχι μόνο δε θα επιδοτείται από το κράτος αλλά θα φορολογείται όπως φορολογείται η κάθε επιχείρηση στην Ελλάδα.

Ο Σαμαράς είπε: Θα εφαρμόσουμε επιτέλους το άσυλο στα πανεπιστήμια.

Αντιπρόταση: ΟΧΙ. Είναι κάτι που κατακτήθηκε με αίμα. Το πανεπιστημιακό άσυλο υπάρχει για την ελεύθερη διακίνηση ιδεών. Αν συντρέχει λόγος προσωρινής ανάκλησής του για διάφορους λόγους, μπορεί κάλλιστα να το αποφασίσει η Διοικούσα, οι καθηγητές, τέλος πάντων μια επιτροπή για τα πανεπιστήμια.

Και γενικά ο Σαμαράς είπε: Ναι στην ΕΕ και στο μνημόνιο με επαναδιαπραγμάτευση των όρων (στους οποίους φυσικά δεν πρόκειται να πετύχει τίποτε).

Αντιπρόταση: ΟΧΙ στο μνημόνιο. Έξοδος απο την ΕΕ.

Γκεγκε τωρα;

Λυπάμαι αλλά πιο αναλυτικός δεν μπορώ να γίνω

elix_geo

# 40 στις 5/5/2012
author
Ανδρας / 68 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 277
Απαντήσεις: 8.590

Παράθεση:

Παράθεση:

Επειδή, αγαπητέ, βλέπω ότι είσαι ευαίσθητος στο θέμα της Μακεδονίας...

Που είσαι ρε lamanko Να θαυμάσεις μεγαλεία....

Νομίζω ότι αντί να επικαλεσθείς το Λαμάνκο ότι θα ήταν πιο χρήσιμο αν μπορούσες να διαψεύσεις μερικά από τα παραπάνω που γράφτηκαν.

Αν το νομίζεις κι εσύ κι έχεις ανάλογα στοιχεία κάνε το.
Θα μας βοηθούσες όλους
YES I DOES... Το μόνο που ζητάω είναι να μην προκαλεί και υποτιμάει τη νοημοσύνη μου ο οποιοσδήποτε ανεγκέφαλος, αριβίστας, διψασμένος για εξουσία έναντι οποιουδήποτε τιμήματος, λαϊκιστής πολιτικός! Θα συμμαχήσω και με το διάβολο, είχε πει κάποτε! Θέλουμε γκούλαγκ με αιρ κοντίσιον!
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε