Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

telecommunications

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

texnikos

# 1 στις 9/6/2012
author
Ανδρας / 35 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Περιστέρι
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 10
'Aρεσαν+: 0%

τελεψομμυνιψατιονσ

Εργάζομαι σαν τεχνικός σε εταιρεία τηλεπικοινωνιών, απο αυτές τις 4-5 που έχουν απομείνει.

Ευτυχώς εχω εργασία αλλα δυστυχώς το εργασιακό μου περιβάλλον είναι σκέτη κόλαση, το πρόβλημα είναι οτι έχει περάσει και στην προσωπίκη μου ζωή όλο αυτο και με έχει επηρεάσει αρνητικά όσο δε πάει.

Οι συμπεριφορές των προισταμένων, ο Θεός να τους κάνει καθώτι ανελίχθηκαν με γλύψιμο, ρουφιανιά και εισχωρώντας σε κλίκες ειναι παρα πολύ άσχημες, επίσης οι συμπεριφορές συναδέλφων ακόμα χειρότερες. Επειδή θα δυσκολευτώ να το περιγράψω με λόγια απλά θα σας πώ οτι οι προσβολλές, τα μαχαιρώματα πισώπλατα, οι ρουφιανιές, όλο αυτο το συνονθλύλευμα συμπεριφορών είναι οι κυρίαρχη νοοτρόπια για να σταθείς και να μπορέσεις να μην είσαι ο επόμενος που θα φύγει νύχτα. Οί πιο πάνω managers είναι καθαρά τεχνοκράτες, και εμείς σε ένα τεχνικό τμήμα που ακούμε τα αίσχη καθημερινά απο δυσαρεστημένους πελάτες έχουμε να διαχειριστούμε και τις μεταξύ μας πανάθλιες συναδελφικές σχέσεις. Ολοι προσπαθούν να βγάλουν τα μάτια του άλλου, αναφέρομαι για ένα τμήμα που αριθμοί 200 τεχνικούς, ακόμα και με αυτούς που έρχεσαι πιό κοντά εχει αποδειχθεί οτι ειναι θέμα χρόνου να στην φέρουν. Πολλοί με πτυχία, γνώσεις, εμπειρία, ικανότητες, σωστή εργασιακή φιλοσοφία, εργατικότητα, παραγκωνίζονται μεχρι να πεταχτούν στον κάδο των αχρήστων, η φόρμουλα για να σταθείς και να μπορείς να φιλάς τον κώλο σου προυποθέτη να σαι με μια λέξη Α Θ Λ Ι Ο Σ, σε κάθε άλλη περίπτωση είσαι καταδικασμένος να σε πατήσουν.

Απο την πίεση που ασκείται στους υπαλλήλους κάποιοι παθαίνουν μέχρι και κρίσεις πανικού, οι πελάτες βγάζουν τα απωθυμένα τους πάνω μας, βρίζουν, προσβάλλουν επι προσωπικού, και εμείς προσπαθούμε με οτι εργαλεία και δυνατότητες έχουμε να κάνουμε μια δουλειά με το φόβο της απόλυσης.

Ολο αυτο που περιγράφω οταν το ζεις καθημερινά, όσο αντοχές και να έχεις, όση θετική σκέψη, αργά ή γρήγορα σε γονατίζει, αυτό θέλουν άλλωστε καθώτι είμαστε αναλώσιμοι μέχρι όσο αντέξει κάποιος.

Το πρόβλημα είναι οτι δέν αντέχω άλλο εκει μέσα, ψάχνω αλλη δουλειά, εχω στείλει 1000 βιογραφικά και ούτε ενα τηλέφωνο για ένα interview. Με μαθηματική ακρίβεια οδεύω σε ψυχολόγο και σε χωρισμό με την κοπέλα μου, η σκέψη να μείνω χωρίς δουλειά με τρομάζει αφάνταστα. Δεν ξέρω τι να κάνω για να διαχειριστώ την όλη κατάσταση.

texnikos

# 2 στις 16/6/2012
author
Ανδρας / 35 / Σε σχέση
ουδεμία απάντηση. τελικά ο έλληνας όπου δε μπορεί να το παίξει μάγκας και γαμάτος δεν ασχολείται ποτέ. μόνο για γκομενιλίκια λέτε εδώ μέσα για να το παίζετε έξυπνοι και περπατημένοι. σε ένα κοινωνικό πρόβλημα που αντιμετωπίζει κάποιος συνάνθρωπός σας που χει φτάσει μέχρι το λαιμό σφυράτε αδιάφορα. αμα έλεγα με παράτησε η γκόμενα και την θέλω ακόμα και όλα αυτά που γράφονται στο forum θα είχατε να πείτε όλοι απο μια συμβουλή, ε βέβαια, σε πραγματικά προβλήματα όμως δέν έχει γνώμη κάνεις, λυπάμαι για τους ανθρώπους γύρω μου που έχουν καταντήσει χειρότεροι απο τά ζώα της Αφρικής. Την ανιδιοτέλεια δε την συναντάς ούτε οταν ζητάς μια γνώμη ετσι απλά για να μιλήσεις για να δείς το προβλημά σου απο άλλη οπτική. τέλικα μόνο τα γαμησιάτικα λέγονται εδω μέσα, ε βέβαια εκει μπορούμε να το παιξουμε κάτι, εδώ τι να πεί κάποιος. όλοι ίδιοι σε αυτήν την χώρα. λυπάμαι.

somebody961

# 3 στις 18/6/2012
author
Ανδρας / 58 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.019
Απλώς, το χουμε δει το έργο πολλές φορές.

Οπως και το έργο του να γράφεται κάποιος ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ για να πάρει ότι μπορεί και μετά να διαγράφεται.

Προσωπικά απαντώ μόνο σε σταθερά μέλη της ΟΜΟΡΦΗΣ παρεΐτσας μας εδώ.

Και επίσης, έχω βαρεθεί το 'όλοι και όλα γύρω είναι μια συνομωσία εναντίον μου'..

Η αλλιώς το,
δεν πάει ένας ανάποδα στη πανεπιστημίου, αλλά χιλιάδες!
Πας ανάποδα.
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

aseglio

# 4 στις 18/6/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Φορουμ "Σχεσεις" ειναι, τα γαμησιάτικα αναλύουμε.

Την άλλη φορα μπηκε ενας και ζηταγε πληροφορίες για το ποιο φάρμακο ειναι καλυτερο για τον διαβήτη. Τι περίμενε να βρει;

aseglio

# 5 στις 18/6/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by texnikos
Με μαθηματική ακρίβεια οδεύω σε ψυχολόγο και σε χωρισμό με την κοπέλα μου, η σκέψη να μείνω χωρίς δουλειά με τρομάζει αφάνταστα.

Aυτο για την κοπέλα σου άπτεται στα του φόρουμ. Γιατι βλέπεις οτι πας για χωρισμό; Βγάζεις εκνευρισμο απεναντι της; Τα βάρη της δουλειας σε εχουν κανει να μην εχεις πια ορεξη να δωσεις χρονο στη σχεση;

anergospastis

# 6 στις 18/6/2012
author
Ανδρας / 36 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Αγίος Ιωάννης Ρέντης
Απαντήσεις: 101

Παράθεση:
Με μαθηματική ακρίβεια οδεύω σε ψυχολόγο και σε χωρισμό με την κοπέλα μου, η σκέψη να μείνω χωρίς δουλειά με τρομάζει αφάνταστα. Δεν ξέρω τι να κάνω για να διαχειριστώ την όλη κατάσταση.

Υπαρχουν παρα πολλοι ανθρωποι που η σκεψη το να βρουνε δουλεια τους τρομαζει αφανταστα μετα απο καμποσα χρονια ανεργιας.Αν εχεις εσυ προβλημα που δουλευεις τι να πουνε αλλοι που ειναι χρονια ανεργοι.Αλλα εσυ ο μαγκας ελληναρας θελεις και να μην χασεις την δουλεια σου αλλα και να μην χασεις και το γκομενακι σου που κατα τα αλλα δεν σε ενδιαφερουν τα γκομενικα.Και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο.

Αλλα το εχουμε καταλαβει απο τα λεγομενα σου οτι εισαι στα @@ σου για τους αλλους που ουτε εχουν δουλεια αλλα ουτε και καποια σχεση.Το μονο που εχω να σου πω ειναι οτι δυστυχως για σενα, τον ψυχολογο, την ανεργια, τον χωρισμο και την κριση πανικου δεν θα τα γλιτωσεις και δεν θα σου χαιδεψει κανενας το κεφαλακι σου.Περαστικα και καλη τυχη.

KLELIA22

# 7 στις 18/6/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by anergospastis
Αν εχεις εσυ προβλημα που δουλευεις τι να πουνε αλλοι που ειναι χρονια ανεργοι.

... ωρες ωρες... αναρωτιεμαι...
τι ειναι χειροτεροο..απο θεμα ψυχολογιας...
να μην εχεις δουλεια...
ή να καταθλιβεσαι καθε πρωι.. που πρεπει να πας στη δουλεια...?....
υγ. καλα μου εισαι?

texnikos

# 8 στις 18/6/2012
author
Ανδρας / 35 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by somebody961
Απλώς, το χουμε δει το έργο πολλές φορές.

Οπως και το έργο του να γράφεται κάποιος ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ για να πάρει ότι μπορεί και μετά να διαγράφεται.

Προσωπικά απαντώ μόνο σε σταθερά μέλη της ΟΜΟΡΦΗΣ παρεΐτσας μας εδώ.

Και επίσης, έχω βαρεθεί το 'όλοι και όλα γύρω είναι μια συνομωσία εναντίον μου'..

Η αλλιώς το,
δεν πάει ένας ανάποδα στη πανεπιστημίου, αλλά χιλιάδες!
Πας ανάποδα.

έχω μια ανθρώπινη ανάγκη να ακούσω μια άποψη. αυτο που ζώ στο εργασιακό μου περιβάλλον ειναι μαρτύριο. δε πάω κόντρα σε κανένα ρεύμα. δε μπορώ σαν άνθρωπος να πατώ επι πτωμάτων για να σώσω τον μισθό μου. δε μπορώ να φερθώ άσχημα για να καβαλάω τον διπλανό μου και να του είμαι απο πάνω. φταίω???

texnikos

# 9 στις 18/6/2012
author
Ανδρας / 35 / Σε σχέση

Παράθεση:

Παράθεση:
Με μαθηματική ακρίβεια οδεύω σε ψυχολόγο και σε χωρισμό με την κοπέλα μου, η σκέψη να μείνω χωρίς δουλειά με τρομάζει αφάνταστα. Δεν ξέρω τι να κάνω για να διαχειριστώ την όλη κατάσταση.

Υπαρχουν παρα πολλοι ανθρωποι που η σκεψη το να βρουνε δουλεια τους τρομαζει αφανταστα μετα απο καμποσα χρονια ανεργιας.Αν εχεις εσυ προβλημα που δουλευεις τι να πουνε αλλοι που ειναι χρονια ανεργοι.Αλλα εσυ ο μαγκας ελληναρας θελεις και να μην χασεις την δουλεια σου αλλα και να μην χασεις και το γκομενακι σου που κατα τα αλλα δεν σε ενδιαφερουν τα γκομενικα.Και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο.

Αλλα το εχουμε καταλαβει απο τα λεγομενα σου οτι εισαι στα @@ σου για τους αλλους που ουτε εχουν δουλεια αλλα ουτε και καποια σχεση.Το μονο που εχω να σου πω ειναι οτι δυστυχως για σενα, τον ψυχολογο, την ανεργια, τον χωρισμο και την κριση πανικου δεν θα τα γλιτωσεις και δεν θα σου χαιδεψει κανενας το κεφαλακι σου.Περαστικα και καλη τυχη.

έχεις κάνει λάτζα σε ταβέρνα μαζί με πακιστανούς?? εχες πάει να κουβαλάς κιβώτια με μια υστερικιά να φωνάζει στο αυτί σου?? έχεις κάνει 2 δουλείες για να βοηθήσεις τον πατέρα σου που χρεωκόπησε?? έχεις πάει να κάνεις ειδικότητα και αντί να σου μαθαίνουν 5 πράγματα να τρέχεις για τις αγγαρίες και τις πληρωμές μόνο?? έχεις μπεί σε εργασιακό περιβάλλον σάν αυτο που περιγράφω να δείς πως θα ανταπεξέλθεις?? έχεις σκύψει το κεφάλι σε προσβολλές γιατί είχες ανάγκη την δουλειά?? έχεις μείνει άνεργος αλλά να μην έχει να σου δώσει κάνεις ουτε 1 ευρω τσακιστό?? εσύ πως ζεις?? ποιος σου δίνει χρήματα?? το ταμείο ανεργίας?? έχεις δεί πως είναι και χωρίς αυτο ?? γιατι δε πάς να κάνεις λάτζα σε ταβέρνα με τους μετανάστες για 20 ευρω στις 12 ώρες ??? γιατι είσαι μάγκας ελληνάρας μήπως?? εγώ γιατί έκανα τουμπεκί και πήγα και έπλενα πιάτα???

πάλευω στη ζωή μου να στάθω σε μια δουλεία και να να κρατήσω μία σχέση, δε με χει κοιτάξει άλλη γυναίκα ποτέ, δε με βοηθάει η ψυχολογία μου να φερθώ νορμάλ στην σχέση μου. να δέσω μια πέτρα στον λαιμό μου?? που το παίζω μάγκας?? και τώρα που μιλάμε κάποιοι έχουν καρκίνο, αυτό σημαίνει οτι τα προβληματά μας δεν υπάρχουν ή οτι είναι αμελητέα ??? αλλιώς θα πρέπε να ησουν τρισευτυχισμένος και εσύ. εισαι?? δε μου έχει χαιδέψει τα αυτιά ποτέ κανείς, ούτε οι γονείς μου. δεν είμαι άνθρωπος εγω??

texnikos

# 10 στις 18/6/2012
author
Ανδρας / 35 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by aseglio

Παράθεση:
Με μαθηματική ακρίβεια οδεύω σε ψυχολόγο και σε χωρισμό με την κοπέλα μου, η σκέψη να μείνω χωρίς δουλειά με τρομάζει αφάνταστα.

Aυτο για την κοπέλα σου άπτεται στα του φόρουμ. Γιατι βλέπεις οτι πας για χωρισμό; Βγάζεις εκνευρισμο απεναντι της; Τα βάρη της δουλειας σε εχουν κανει να μην εχεις πια ορεξη να δωσεις χρονο στη σχεση;

δέν έχω όρεξη να κάνω τίποτα μαζί της, κάθομαι στον υπολογιστή συνέχεια και ξεδίνω, νιώθω άσχημα που είμαι πεσμένος ψυχολογικά και δε μπορώ να της φερθώ όπως πρέπει, όταν το προσπαθώ δε βγαίνει απο μέσα μου. έχω νεύρα και αποφεύγω ανθρώπους για να μη ξεσπάω πάνω τους. για όλο αυτό φταίει το στρές απο την εργασία μου.

metaldreamer

# 11 στις 19/6/2012
author
Ανδρας / 45 / Παντρεμένος
Αλλη χώρα
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 1.362
Το άσχημο εργασιακό περιβάλλον είναι ένα θέμα που καταλαβαίνω απόλυτα πόσο μπορεί να σε επηρρεάσει ψυχολογικά. Δυστυχώς δεν έχει εύκολη ή γρήγορη λύση...

Μερικές συμβουλές ελπίζοντας ότι μπορεί να σε ανακουφίσουν λίγο:

1) Επειδή είναι δύσκολο να προσαρμόσεις το εργασιακό περιβάλλον στα μέτρα σου, προσπάθησε να προσαρμοστείς εσύ σε αυτό. Αποδέξου ότι πολλά άσχημα πράγματα που συμβαίνουν δεν γίνεται να αλλάξεις και προσπάθησε να μη σε επηρρεάζουν προσωπικά. Δε σου λέω να γίνεις ίδιος με αυτούς, αλλά με χαλιέσαι συνεχώς για κάτι που δεν αλλάζει.

2) Η δουλειά τελειώνει στις 5 το απόγευμα. Μετά προσπαθείς να τα ξεχάσεις όλα και να αφιερώνεις το χρόνο σου στον εαυτό σου, στα χόμπι σου και την κοπέλα σου. Ιδίως το ΣΚ να το αξιοποιείς κάνοντας πράγματα που σε ευχαριστούν και σου δίνουν χαρά.

3) Μην αποκόβεις την κοπέλα σου από το πρόβλημα. Εξήγησε της με κάθε λεπτομέρεια τι συμβαίνει, πόσο σε επηρρεάζει ψυχολογικά και ότι η κατάσταση έχει αντίκτυπο και στη συμπεριφορά σου απέναντί της. Τη χρειάζεσαι σύμμαχο σε αυτή τη φάση και όχι ένα επιπλέον πρόβλημα.

4) Συνέχισε το ψάξιμο για άλλη δουλειά αλλά γνωρίζοντας ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεις κάτι άλλο αυτήν την περίοδο. Ψάξε συστηματικά και με επιμονή αλλά να έχεις στο μυαλό σου ότι θα πάρει χρόνο και να μην απογοητεύεσαι από την έλλειψη απαντήσεων στα βιογραφικά που στέλνεις. Προσπάθησε να κινηθείς και μέσω γνωστών που τυχόν έχεις και δουλεύουν σε αντίστοιχες εταιρίες.

5) Αν δεις ότι τα προβλήματα αρχισαν να σε "ξεπερνούν", μη διστάσεις να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό της ψυχικής υγείας. Θα σε βοηθήσει σίγουρα.

Καλή επιτυχία.

anergospastis

# 12 στις 19/6/2012
author
Ανδρας / 36 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Αγίος Ιωάννης Ρέντης
Απαντήσεις: 101

Παράθεση:

Παράθεση:

Παράθεση:

έχεις κάνει λάτζα σε ταβέρνα μαζί με πακιστανούς?? εχες πάει να κουβαλάς κιβώτια με μια υστερικιά να φωνάζει στο αυτί σου?? έχεις κάνει 2 δουλείες για να βοηθήσεις τον πατέρα σου που χρεωκόπησε?? έχεις πάει να κάνεις ειδικότητα και αντί να σου μαθαίνουν 5 πράγματα να τρέχεις για τις αγγαρίες και τις πληρωμές μόνο?? έχεις μπεί σε εργασιακό περιβάλλον σάν αυτο που περιγράφω να δείς πως θα ανταπεξέλθεις?? έχεις σκύψει το κεφάλι σε προσβολλές γιατί είχες ανάγκη την δουλειά?? έχεις μείνει άνεργος αλλά να μην έχει να σου δώσει κάνεις ουτε 1 ευρω τσακιστό?? εσύ πως ζεις?? ποιος σου δίνει χρήματα?? το ταμείο ανεργίας?? έχεις δεί πως είναι και χωρίς αυτο ?? γιατι δε πάς να κάνεις λάτζα σε ταβέρνα με τους μετανάστες για 20 ευρω στις 12 ώρες ??? γιατι είσαι μάγκας ελληνάρας μήπως?? εγώ γιατί έκανα τουμπεκί και πήγα και έπλενα πιάτα???

πάλευω στη ζωή μου να στάθω σε μια δουλεία και να να κρατήσω μία σχέση, δε με χει κοιτάξει άλλη γυναίκα ποτέ, δε με βοηθάει η ψυχολογία μου να φερθώ νορμάλ στην σχέση μου. να δέσω μια πέτρα στον λαιμό μου?? που το παίζω μάγκας?? και τώρα που μιλάμε κάποιοι έχουν καρκίνο, αυτό σημαίνει οτι τα προβληματά μας δεν υπάρχουν ή οτι είναι αμελητέα ??? αλλιώς θα πρέπε να ησουν τρισευτυχισμένος και εσύ. εισαι?? δε μου έχει χαιδέψει τα αυτιά ποτέ κανείς, ούτε οι γονείς μου. δεν είμαι άνθρωπος εγω??

Ρε πας καλα?????Αυτα που περιγραφεις για μενα ειναι το ονειρο μου.Στα 30 μου χρονια εχει τυχει να δουλεψει μονο 2 χρονια ημιαπασχοληση και απο τα 2 χρονια μονο το 1 χρονο επαιρνα ενσημα και μου λες για ολα αυτα που εχεις κανει στα 28 σου?????ΜΑΚΑΡΙ να εκανα και γω τοσο πολλα πραγματα στην ζωη μου αλλα κανεις δεν δινει πια ευκαιριες εκτος αν εχεις τα κονε.Αλλα βλεπεις εγω ημουν ο Μαλ***ς που σπουδαζα.Αν σε ολες αυτες τις δουλειες δουλεψες χωρις κονε τοτε εισαι πακιστανος.Τα προβληματα σου ειναι αμελητεα.Ειναι τα προβληματα καποιου που εχει τα παντα και δεν θελει να χασει τιποτα,του απληστου, του μονοφαγα του καθαρου ΕΛΛΗΝΑ του γυφτου.Ξεκαβαλα απο το καλαμι αδερφε και μην μυξοκλαις εκτος αν εισαι αδερφη και δεν θες να σου σπασει το νυχακι σου.Ξεκολα λεμε.Παρτο αλλιως γιατι θα προσγειωθεις αποτομα.

texnikos

# 13 στις 19/6/2012
author
Ανδρας / 35 / Σε σχέση

Παράθεση:

Παράθεση:

Παράθεση:

Παράθεση:

Ρε πας καλα?????Αυτα που περιγραφεις για μενα ειναι το ονειρο μου.Στα 30 μου χρονια εχει τυχει να δουλεψει μονο 2 χρονια ημιαπασχοληση και απο τα 2 χρονια μονο το 1 χρονο επαιρνα ενσημα και μου λες για ολα αυτα που εχεις κανει στα 28 σου?????ΜΑΚΑΡΙ να εκανα και γω τοσο πολλα πραγματα στην ζωη μου αλλα κανεις δεν δινει πια ευκαιριες εκτος αν εχεις τα κονε.Αλλα βλεπεις εγω ημουν ο Μαλ***ς που σπουδαζα.Αν σε ολες αυτες τις δουλειες δουλεψες χωρις κονε τοτε εισαι πακιστανος.Τα προβληματα σου ειναι αμελητεα.Ειναι τα προβληματα καποιου που εχει τα παντα και δεν θελει να χασει τιποτα,του απληστου, του μονοφαγα του καθαρου ΕΛΛΗΝΑ του γυφτου.Ξεκαβαλα απο το καλαμι αδερφε και μην μυξοκλαις εκτος αν εισαι αδερφη και δεν θες να σου σπασει το νυχακι σου.Ξεκολα λεμε.Παρτο αλλιως γιατι θα προσγειωθεις αποτομα.

δηλαδή για εσένα όποιος γράφει το πρόβλημα του στο site και εχει μια δουλίτσα και μια σχέση που εσύ δεν έχεις δε θα πρέπει να μιλάει?? επείδη εσυ δεν έχεις ούτε το ένα ούτε το άλλο όλοι οι υπόλοιποι έχουν καβαλήσει το καλάμι και ολα αυτά που λές ??? τότε σε ποίους απαντάς εδώ μέσα που κατ εσένα έχουν πρόβλημα?? στούς άνεργους και στα μπακούρια ?? οι υπόλοιποι τα χουν όλα και δε θα πρέπει να μιλάνε και απλά μυξοκλαίνε ?? νομίζω σου απάντησα σε αυτό, κάποιοι έχουν προβλήματα υγείας, οι υπόλοιποι τότε με την λογική σου θα πρεπε να ναι τρισευτυχισμένοι. ειναι λογική αυτή ???

για να πάς να κάνεις λάτζα πρέπει να χεις κονέ ?? και ήταν το ονειρό σου αυτο ?? και εσύ 30 χρονών μαντράχαλος αντι να πάς σε μια τέτοια δουλειά να πληρώσεις το φαγητό σου και την σύνδεση σου στο internet κάθεσαι και βάζεις την ταμπέλα ανεργοσπάστης και ψαρεύεις γκομενάκια σε ενα site ??? και επειδή πήρες ενα πτυχίο νομίζεις οτι δε θα χρειαστεί να λερώσεις τα χέρια σου για να βγάλεις ένα μεροκάματο ??

άμα σου βρώ εργασία να πας να πλύνεις πιάτα θα πάς ??? ή θα σου φύγει κανάς πόντος απ το καλσόν??? ή επειδή πήρες ένα πτυχίο είσαι υπεράνω να πάς να βγάλεις μεροκάματο ??? ξέρω πολλούς σαν εσένα που επείδη πήραν ένα πτυχιό το παίζουν υπεράνω να κάνουν κατώτερη δουλειά και παίρνουν χαρτζιλίκι απ τον μπαμπά. αυτοί δεν είναι αδερφές ?? η προσφορά για την εργασία ισχύει μαγκάκο. και μήν απαντήσεις για το πώς θα φανείς στα γκομενάκια εδω μέσα. μίλα μου σαν άνδρας που είναι άνεργος και όχι καβαλημένος άεργος λόγο πτυχίου.

ELONORA

# 14 στις 21/6/2012
author
Γυναίκα / 46 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 277
Κάποιες σκέψεις …

Πραγματικά (είναι αλήθεια πως), όταν ο κόσμος γύρω μας γίνεται (ή φαντάζει) απειλητικός τότε η μόνη βέβαιη αντίδραση μας (στην απειλή) είναι η φυγή ή επίθεση. Και στις δυο πιθανές περιπτώσεις πλήττεται το αξιακό μας σύστημα (η ηθική μας). Στην περίπτωση της φυγής (μας επικρίνει ο εαυτός μας ή οι άλλοι, ότι είμαστε) γινόμαστε δειλοί, αποτυχημένοι, θύματα κ.α. ενώ στην περίπτωση της επίθεσης γινόμαστε θύτες, άδικοι, άθλιοι, κ.α

Όσο το περιβάλλον (εργασίας) παραμένει απειλητικό (δεν αλλάζει) τόσο πιθανότερο είναι να συμβεί η αντίδραση της φυγής ή της επίθεσης ανάλογα με το ποια αντίδραση είναι περισσότερο ανεκτή από τον εαυτό μια και στην πρώτη περίπτωση (της φυγής) το κόστος των πράξεων το χρεώνεται ο εαυτός (απώλεια εργασίας, ανεργία) ενώ στη δεύτερη περίπτωση (της επίθεσης) το κόστος το χρεώνονται οι άλλοι (προσβολές, μαχαιρώματα κ.α.)

Όμως αυτό το συγκεκριμένο περιβάλλον (εργασίας) όπως το ζεις ΔΕΝ αλλάζει (και αυτό είναι ένα σίγουρο δεδομένο για την ώρα). Ωστόσο είναι δυνατό να συμβεί κάτι (λιγότερο αρνητικό σε σχέση με ότι ζεις μέχρι να γίνει θετικό) (μόνο) εάν αλλάξεις τη στάση σου απέναντι στο περιβάλλον εργασίας ή (μόνο) εάν αλλάξεις το περιβάλλον εργασίας με ομαλό όμως τρόπο (όχι τρέχοντας). Επειδή το δεύτερο ήδη το προσπαθείς αλλά δε σου βγαίνει (λες πως έστειλες 1000 βιογραφικά), και δεν είναι εύκολο να σου βγει μια και η συγκυρία της οικονομικοκοινωνικής κρίσης δεν ανατρέπεται εύκολα, αυτό που σου μένει να επιχειρήσεις είναι η αλλαγή στάσης. Η αλλαγή στάσης μπορεί να συμβεί κάνοντας ενεργές κάποιες σκέψεις.

Εάν μου ζητούσες τη γνώμη μου εγώ θα προσπαθούσα να σε πείσω (για την ακρίβεια θα προσπαθούσα να σου εμφυτέψω την ιδέα) για το εξής: Για το γεγονός ότι, κάνεις αυτό που (προσπαθούν) όλοι (να) κάνουν απλά ο καθένας το κάνει με διαφορετικό τρόπο. Να επιβιώσεις. Και η επιβίωση προηγείται της κριτικής της. Ο άνθρωπος πρώτα επιβιώνει και ύστερα αξιολογεί και κρίνει. Η κριτική σίγουρα για καθετί που περνάει από την αντίληψή μας (κυρίως την όρασή μας) είναι αναπόφευκτη. Πριν την όποια όμως κριτική θα πρέπει να υπάρχει πολύ καλά τυπωμένη στο μυαλό (μας) αυτή η ιδέα. Του τι κάνει ο καθένας για να επιβιώσει. Αυτό που θέλω να (ξανα)πω είναι ότι εσύ προσπαθείς να κάνεις (να επιβιώσεις) αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ (το ίδιο) που προσπαθεί να κάνει και ο (κάθε) άλλος. Όταν το ζητούμενο είναι αυτό -η επιβίωση- τότε κάθε πράξη μας γίνεται αναγκαία παρόλο που κρίνεται (συνήθως) αρνητικά. Το αναγκαίο (η αναγκαία πράξη για την αυτοσυντήρηση) παίρνει συνήθως αρνητικές μορφές ΟΤΑΝ αυτή (η επιβίωση) δεν είναι αυτονόητη, εύκολη και δεδομένη π.χ. μπορεί να εκφράζεται με μπροσβολλές, μαχαιρώματα πισώπλατα, ρουφιανιές, και αυτό το όλο συνονθλύλευμα συμπεριφορών γίνεται η κυρίαρχη νοοτροπία κάποιων επειδή δεν θέλουν να φύγουν νύχτα, επειδή (ενδεχομένως) θέλουν να επιβιώσουν. Όπως σου είπα η επιβίωση προηγείται της κριτικής της. Μπορείς να κάνεις (και πρέπει) κριτική του τρόπου αλλά όχι της ανάγκης για επιβίωση.

Ο νόμος της αυτοσυντήρησης μας μετατρέπει (εύκολα) σε άδικους, επιθετικούς, αδιάφορους για τις συνέπειες των πράξεών μας κ.α. Ο νόμος της αυτοσυντήρησης (της επιβίωσης) όμως δεν καθοδηγείται από τη σκέψη αλλά από το ένστικτο (την αυτόματη πράξη χωρίς σκέψη) και μπορεί να γίνει ο πιο αμείλικτος (που δεν καταλαβαίνει από λογική και δικαιοσύνη). Είναι αυτός που απαιτεί την συντήρηση του εαυτού με κάθε τρόπο. Η ζωή θέτει καθημερινά το ζήτημα της επιβίωσης (σε πολλούς) και αυτό καλούμαστε να κάνουμε όλοι μας ο καθένας με το δικό του τρόπο όπως μπορεί και όπως καταλαβαίνει με ή χωρίς σκέψη με ότι αυτό συνεπάγεται σε κάθε περίπτωση και σε αυτήν την ιδέα θέλω να μείνω. Ο καθένας κάνει ότι μπορεί με το δικό του τρόπο (τον καλό ή τον κακό). Κάνε λοιπόν εκείνο που εσύ μπορείς με τον καλύτερο τρόπο και κρίνε το περιβάλλον σου αφού προηγούμενα κάνεις εκείνο. Με άλλη έννοια. Κρίνε πρώτα τον εαυτό σου για τον τρόπο που φέρεσαι και προσπάθησε να αποδώσεις καλύτερα το δύσκολο έργο σου. Σίγουρα στην εργασία σου χρειάζεσαι συνεργάτες. Προσπάθησε να βρεις έστω και ένα συνεργάτη με τον οποίο θα κάνεις αποδοτικότερο αυτό που ήδη κάνεις. Έστω και έναν. Το μέλημα σου πρέπει να είναι η απόδοση του έργου σου και όχι η απόδοση των άλλων. Ο καθένας κάνει ότι καταλαβαίνει και μπορεί. Κάνε και εσύ ότι μπορείς. Εάν δεν υπάρχει ούτε ένας τότε τα πράγματα είναι πραγματικά δύσκολα. Είναι πολύ δύσκολο να επιβιώνεις εντελώς μόνο σου. Δυστυχώς ο ιδιωτικός τομέας έχει πολλές δυσκολίες. Η προσαρμογή σου στις δύσκολες συνθήκες μάλλον είναι το ζητούμενο με σημείο αναφοράς το πώς εσύ κάνεις κάτι και όχι το πώς το κάνουν οι άλλοι.

Δεν ξέρω…κάποιες φορές η σκέψη δεν βοηθάει κάποιες φορές όμως λειτουργεί σαν σημείο διαφυγής από αδιέξοδες καταστάσεις. Πάντως το δικό μου μήνυμα είναι κυρίως αυτό. Όλοι προσπαθούμε να επιβιώσουμε (ο καθένας με το δικό του τρόπο). Μην το ξεχνάς.

Επίσης μην απομονώνεσαι με τις σκέψεις σου από την κοπέλα σου, μην απομακρύνεσαι, μετέφερε της όσα σκέφτεσαι .. Ο metaldreamer έχει δίκιο σε όλα…

tromokratimeni

# 15 στις 22/6/2012
author
Γυναίκα / 57 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παπάγου
Θέματα: 17
Απαντήσεις: 1.899
Καλά βρε παιδιά..γιατί τον αποπήρατε έτσι τον άνθρωπο - όσοι τον αποπήρατε - ...δεν είδα να κάνει κάποιο ατόπημα!

Αφού στο σάιτ υπάρχει ενότητα "επαγγελματικές σχέσεις" και το θέμα του το έχει
αναρτήσει εκεί!
Για τις επαγγελματικές σχέσεις του με συναδέλφους και προϊσταμένους του γράφει και για τα προβλήματα που έχει μαζί τους!

Τεχνικέ μη μας παρεξηγείς..μέλη είμαστε και εμείς όπως και εσύ!
Που σημαίνει ότι ο καθένας μας έχει το δικό του χαβά και τις προσωπικές του έννοιες.
Το ότι άργησαν να σου απαντήσουν, δεν οφείλεται σε αδιαφορία και ωχαδελφισμό.
Μη βλέπεις παντού εχθρούς...
το πιθανότερο είναι να μη το είδαν το θέμα σου.
Εγώ πχ...δεν πάω να δώ όλες τις ενότητες του φόρουμ και τι καινούργιο έχουν.
Πατάω κατευθείαν το "θέματα με νέες απαντήσεις". στην δεξιά στήλη της αρχικής σελίδας.
Οπότε είναι πολύ πιθανό να μη προσέξω κάποιο θέμα..αν στο μεταξύ έχουν δωθεί νέες απαντήσεις σε άλλα θέματα και το θέμα -πχ το δικό σου -, έχει κατέβει στη λίστα.
κατά τ άλλα.. καλωσόρισες εδώ.
A blind man once asked a wise man: "can there b anything worse than losng ur eye sight?" The wise man replied: yes.. Losing your vision..

texnikos

# 16 στις 22/6/2012
author
Ανδρας / 35 / Σε σχέση
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση ELONORA, έχεις πολύ δίκιο σ' αυτά που λές. με βοήθησες αρκετά.

Να παραθέσω τα παρακάτω links για κάποιους που είναι μαγκιά κλανιά στη ζωή τους μήπως και καταλάβουν σε τι αναφέρθηκα και γλιτώσουν το τομάρι τους οταν έρθει και σ΄αυτούς η σειρούλα τους.
http://en.wikipedia.org/wiki/Workplace_bullying

http://en.wikipedia.org/wiki/Mobbing

quattro

# 17 στις 12/7/2012
author
Ανδρας / 50 / Ελεύθερος
Ν. Αχαϊας / Πάτρα
Θέματα: 15
Απαντήσεις: 2.147
Στην δουλειά σου....Υπάρχει ένα συγκεκριμένο αντικείμενο...Κατανοητό...Λογικό...Αναμενόμενο....Με συγκεκριμένο ζητούμενο και αποτελέσματα....
Κάθε ασχολία ,πέραν αυτού όπως αυτά που ανέφερες ( ασχολία με άλλους-κλίκες-ομάδες - λόγια κλπ κλπ ) ,δεν είναι αντικείμενο εργασιακό...Σε όποιον χώρο και σε όποια εταιρεία
Πολύ φοβάμαι , ότι αν δεν μπορείς να ξεχωρίσεις γρήγορα , το που είσαι και τι κάνεις , τότε οι φόβοι σου θα γίνουν κακή πραγματικότητα
Στην εργασία σου υπάρχουν ζητούμενα , συμμετοχή , στόχοι και ιδέες....
Στην προσωπική σου ζωή , υπάρχουν αντίστοιχα ζητούμενα ,αλλά αρκετά σοβαρότερα και με μεγαλύτερη ευθύνη...
Αν εσύ είσαι το πρόβλημα , Τότε εσύ είσαι και η λύση...
Ελπίζω να μπορέσεις να διαχωρίσεις τα εργασιακά σου ( που είναι ΜΟΝΟ το ίδιο το αντικείμενο της εργασίας σου με όλες τις δυσκολίες του...) και τα προσωπικά σου ( που είναι ΜΟΝΟ η δική σου ικανότητα να στραφείς με όση δύναμη διαθέτεις...στις απαιτήσεις του συντρόφου σου )...
Καλή Δύναμη και Προσπάθεια...
Όλα είναι μέσα στο μυαλό μας....
..Η δράση προκαλεί..Αντίδραση...Η Αδράνεια..Απλά υπάρχει και την νιώθεις στις...Στροφές..:)

texnikos

# 18 στις 13/7/2012
author
Ανδρας / 35 / Σε σχέση
σ'ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή. η δυσκολία όμως προέρχεται στο οτι οι άνθρωποι δεν είμαστε ρομπότ και οποιαδήποτε εσωτερική ένταση που βιώνουμε σε κάποιο περιβάλλον όποιο κι αν είναι αυτό την έχουμε μέσα μας και και σε άλλους τομείς της ζωή μας. το ψυχολογικό υπόβαθρο το οποίο μας διαμορφωνουν κάποιες καταστάσεις το κουβαλάμε παντού.
στη ζωή δεν υπάρχει copy paste να επιλέγεις τα συναισθήματα και τον ψυχισμό σου και να κρατάς αυτά που θες εσυ, άμα σου προκαλούν κάποιες συνθήκες αρνητικά συναισθήματα δε μπορείς ξαφνικά να τα αποκόψεις απο άλλους τομείς της ζωής. δε μπορεί να λειτουργήσει έτσι ο άνθρωπος, δεν είμαστε μηχανήματα. γνώμη μου πάντα. ευχαριστώ.

# 19 στις 15/7/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
ΑΥΤΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΠΟΥ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΠΙΛΕΓΩ ΝΑ ΞΑΝΑΖΗΖΩ ΑΦΟΥ ΨΑΧΝΩ ΞΑΝΑ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΡΓΑΣΙΑ.ΖΗΣΕ ΤΙΣ ΟΜΟΡΦΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΣΟΥ Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΣΥ ΠΟΛΥ ΝΕΟΣ ΓΙΑ ΤΟΣΗ ΓΚΡΙΝΙΑ .ΑΣ ΣΕ ΠΡΟΣΠΕΡΝΑΝΕ ΟΙ ΚΑΚΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΑΣΧΗΜΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΕ ΑΓΓΙΖΟΥΝ .ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΜΕ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ.ΟΣΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΘΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΟΙ ΩΡΕΣ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ... ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ,ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ,ΕΡΩΤΑΣ .ΚΑΙ ΑΝ ΟΛΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΡΑΒΑ ΕΣΥ ΔΕΝ ΘΑ ΦΤΑΙΣ .ΑΠΛΑ ΘΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ...

texnikos

# 20 στις 20/7/2012
author
Ανδρας / 35 / Σε σχέση
Δε θα έλεγα οτι είναι γκρίνια, εξέφρασα την δυσαρέσκεια μου στην έλλειψη εργασιακής ηθικής που αντιμετωπίζω. Πότε θα καταλάβουμε εμείς οι έλληνες οτι η άσχημη συμπεριφόρα στο διπλανό μας για να τον καβαλήσουμε και να του είμαστε απο πάνω είναι κομπλεξική και προβληματική.
Αυτή η ψευτομάγκια και η πονηράδα με κατάλοιπα ραγιαδισμού είναι η ντροπή του σύγχρονου ανθρώπου. Δεν είναι τυχαίο που όλη η Ευρώπη μας έχει στην φάπα, την μία πάμε και καίμε την Αθήνα κατά του μνημονίου και την άλλη πάμε και το ψηφίζουμε είτε δε πάμε να ψηφίσουμε καθόλου και πλέον είμαστε στην φάπα με δημοκρατικές διαδικασίες.
Αλλά είπαμε, μεταξύ μας κοιτάμε ποιος θα φάει τον άλλον και περηφανευόμαστε για την εξυπνάδα μας και την καπατσοσύνη μας. Πόσο πιο αρχείοι ??
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε