Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Εργασιακά και ευγνωμοσύνη

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

baldic

# 1 στις 20/6/2012
author
Ανδρας / 30 / Σε σχέση
Ν. Κιλκίς / Κιλκίς
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 6
'Aρεσαν+: 0%

Εργασιακά και ευγνωμοσύνη

Προσφάτα δούλεψα για λίγες μέρες σε εργασία που με έστειλαν "συστιμένο" κάποιοι συγγενείς. Μέσα στις πρώτες δύο εβδομάδες αποφάσισα να φύγω απο την δουλεία, είπα ενα ψέμα στο αφεντικό και δεν ξαναεμφανίστικα. Από τότε τα ακούω απο τους προαναφερθέντες συγγενείς και όχι μόνο για το πόσο ανήθικος είμαι που το άφησα έτσι τον άνθρωπο έχω είχε ανάγκη από χέρια και θα έπρεπε να του είμαι ευγνώμων που πείρε εμένα ενώ θα μπορούσε να δώσει την δουλεία αλλού κλπ.
Το δίκιο μου το έχω βρει μόνο απο φίλους, για αυτό θέλω να ρωτήσω ουδέτερους, έγω είμαι ο κακός της υπόθεσεις και δεν το καταλαβένω ή η Ελληνική κοινωνία δεν λεεί να ξεκολίσει απο τα χαζά μυαλά του 1940;

Πως έχει η κατάσταση λοιπόν:,
Ο τυπάς χρειάζεται απλά εργατικά χέρια. Τίποτα παραπάνω. Έναν οποιονδήποτε άνθρωπο με 2 χέρια, 2 πόδια που μπορει να τα χρησιμοποίησει και να εχει μια κάποια δύναμη.
Του λένε λοιπόν πως εγώ ψάχνω δουλειά και απλά με πέρνει τηλ και συνενοούμαστε.
Ενώ όμως θέλει απλά χέρια για συγκεκριμένη δουλεία, σκεφτεταί πως αφού εγώ ξέρω απο υπολογιστές μπορώ να του συνδέσω τον καινούργιο εκτυπωτή, να του αλλάξω μελάνια και σιγά-σιγά με έκανε τεχνικό η/υ, πέρα απο το 8ωρο για το οποίο με πλήρωνε.
Ολα αυτά ενοείτε χώρις την οποιαδήποτε ασφάλεια η οτιδήποτε.
Έμαθα συντομα λοιπόν και από τους υπολιπους εκει πέρα. Μεροκάματο για 8 ωρες δουλειάς τους έδεινε 30 ευρό. Εμενα μου εδεινε 20... Και δυο φόρες που μου ζήτησε να κάτσω μια ώρα παραπάνω δεν πλήρωσε φυσικά τίποτα. Και κανένας τους δεν ητανε ασφαλισμένος.
Πολύ αγχός στην δουλία, απο το ίδιο το αφεντικό και όχι μόνο.
Και όλα αυτά σε μια δουλία που για να πάω και να έρθω ήθελα 10ευρό βενζίνες, αρα μου έμεναν 10, χωρίς να υπολογίσω φθορά στα λάστιχα και στον κινίτιρα και που είμουν πάντα πτώμα.

Ε, όχι.. Αυτό είναι εκμετάλευση, δεν μπορώ να δεχθώ πως μου έκανε και χάρη ο τύπος. Ας πάρει κάποιον απο τους άλλους που περιμένουν, εγώ δεν δέχομαι να εργάζομαι σε τέτοιες συνθήκες.

Εντομεταξύ ο τύπος παραπονίεται για το πόσο άσχημα πάνε οι δουλίες και τα τελευταία δύο χρόνια πείρε καμπριο μερσεντες, γιατι είχε ενα BMW SUV και ήθελε και κάτι για πιο καθημερινό, πείρε σκάφος και έχτισε μια πανάκριβη βίλλα...
Ε συγνώμη, αλλά πιός είναι ο ανήθικος τώρα;

penoulaL

# 2 στις 26/6/2012
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ν. Κορινθίας / Λουτράκι-Περαχώρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 7
αν κ οι καιροι ειναι δυσκολοι για να ζητας πολλα απο εναν εργοδοτη κ ακομα περισσοτερο να βρεις δουλεια...λογικα για αυτο σε ψελνουν...ΑΛΛΑ...χωρις ασφαλεια δεν εχεις κ ενσημα αρα θα επρεπε το μεροκαματο να ηταν παραπανω απο 20 ευρω...υπερωρια χωρις ενα σενς?γιατι το δινεις για την ψυχη καποιου κ δεν το ξερεις?κ απο την στιγμη που εχεις τοσο πολυ βενζινη δεν σε συμφερει...οποτε κλεισε τα αφτια σου κ γραφτους...θα τους περασει...εμενα λογικο μου φαινεται αυτο που εκανες...αντε γιατι τωρα με την κριση οι μεγαλοκαρχαριες κοιταζουν πως θα βγαλουν κ απο την μυγα ξυγκη...

# 3 στις 4/7/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Αυτή την κατάσταση ζω εδώ και χρόνια αφού στην πόλη μου το να σου βάλουν ασφάλεια είναι ανέκδοτο! Μεροκάματο δεν υπάρχει, απλά όταν πάνε καλά οι δουλειές ή όταν του περισσεύουν του εργοδότη σου δίνει ένα χαρτζιλίκι. Ξέρω και δικηγόρο ασκούμενη που πλήρωνε τους καφέδες του αφεντικού της, άστα! Το αν θα συνεχίσεις ή όχι πάντως σε μια τέτοια θέση είναι καθαρά δική σου επιλογή. Προοπτικές δεν υπάρχουν, απλά απασχολείσαι κάπου για να μην κάθεσαι. Τι να σου πούνε δηλαδή οι συγγενείς; Οτι κλωτσάς το μέλλον σου; Σιγά το μέλλον. Με 20 ευρώ τη μέρα μείον 10 για βενζίνες, μείον κάτι να φας κι ένα νερό ή καφέ, έχεις καθαρό κέρδος κάπου 5 ευρώ! Ε παίξε στοίχημα καλύτερα περισσότερα κέρδη θα έχεις...

meJoky

# 4 στις 4/7/2012
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Ολλανδία
Θέματα: 11
Απαντήσεις: 714
ποιοί μεγαλοκαρχαρίες βρε ???

ήμαρτον με τις στημένες εκφράσεις ...

αγαπητέ θεματοθέτα,

τεχνικός υπολογιστή δεν γίνεστε επειδή συνδέσατε έναν υπολογιστή στο
δίκτυο και κάνατε μια εγκαταστασούλα - αυτά σήμερα τα κάνουν και δεκάχρονα

μου θυμίζετε εκείνη τη καθαρίστρια που είχαμε στην προηγούμενη εταιρία μου ..
όταν σε κάποια στιγμή χρειάστηκαν χέρια για να βάζουν ένθετα σε φακέλους,
ζητήθηκαν εθελοντές (με το αζημίωτο) - ύστερα από τρεις ημέρες, πήγε στο
τμήμα προσωπικού και ζήτησε να αλλάξει η σύμβαση της από καθαρίστρια σε
υπάλληλο γραφείου αλλιώς θα έκανε καταγγελία !!!!

(να μη σας πω το τι ακολούθησε)
αυτό που έχω αντιληφθεί είναι ότι όταν πεινάσεις πραγματικά, όταν δεν έχεις
μία για να ανταπεξέλθεις στις υποχρεώσεις σου, όταν έχουν στερέψει τα
δανεικά και οι φιλικές προσφορές, τότε σου κόβονται οι τσαμπουκάδες και τα
ψιλομυτιλίκια και κάνεις ότι δουλειά σου προσφέρουν με όσα σου προσφέρουν
προκειμένου να βάλεις ξαναδείς κανένα ευρώ στα χέρια σου ...

μέχρι τότε, το ένα μυρίζει και το άλλο βρωμάει .... ακόμα και σε εποχές σαν
και αυτή...
(και αφήνω ασχολίαστη την εντελώς αντιεπαγγελματική συμπεριφορά σου όσον
αφορά τον τρόπο που εγκατέλειψες τη δουλειά σου )
I'm not old, I'm 25 plus shipping and handling ...

isixos_geroulis

# 5 στις 5/7/2012
author
Ανδρας / 60 / Παντρεμένος
Ν. Αργολίδας / Νέα Κίος
Θέματα: 43
Απαντήσεις: 7.939

Προς Αστειευαμενη...

Θα επιχειρησω μια μαθηματικη προσεγγιση στο θεμα...μιας και γνωριζω οτι τα λατρευεις αυτα...

Εχουμε και λεμε λοιπον....20 ευρα την ημερα...επι 22 μερες δουλειας το μηνα μπλα μπλα μπλα...τρεις εντεκα τρεις δωδεκα τρεις δεκαπεντε κι εντεκα...440 ευρα το μηνα ΧΩΡΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ....ουαου...ονειρευομαι...νοικιαζω και μια γκαρσονιερα 250 ευρα το μηνα μαζι με τα κοινοχρηστα....μενουν 190 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ευρα καθαρα στο χερι...

Σ' ευχαριστω ω Εταιρεια συ μου παρεχεις στεγη τροφη και προστασια...

Απορια...

Θα δουλευες με 440 ευρα ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΗ?....και αν ναι...θα φιλουσες με ευγνωμοσυνη και το χερι του μποση?...
Το χειροτερο σε μια τραγωδια ειναι οι γνωμες που ακολουθουν...

metaldreamer

# 6 στις 5/7/2012
author
Ανδρας / 45 / Παντρεμένος
Αλλη χώρα
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 1.362
Το να φύγεις ήταν δικαίωμα σου.

Το να πεις ψέματα για το λόγο που φεύγεις και το ότι δεν ενημέρωσες εκ των προτέρων τους συγγενείς που σε συνέστησαν ήταν επιλογές σου... όχι ιδιαίτερα πετυχημένες.

Καλή τύχη στην αναζήτηση της επόμενης δουλειάς, όπου ξεκινάς με δυο χαρτιά καμένα... τους συγγενείς που δε θα σε ξανασυστήσουν πουθενά και τον εργοδότη που όποιος μελλοντικός πιθανός εργοδότης σου επικοινωνήσει μαζί του για συστάσεις, θα του πει τα χειρότερα.

meJoky

# 7 στις 5/7/2012
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Ολλανδία
το έκανα παππούλη

για περίπου 1,5 χρόνο με δύο διαφορετικούς εργοδότες :έναν όμιλο επιχειρήσεων
με υποκ/τα σε όλη την Αθήνα και πάνω από 100 άτομα προσωπικό και έναν
μικροεπιχειρηματία με δύο μόνο υπαλλήλους

τόσο μου χρειάστηκε μέχρι να βρω τη δουλειά που ήθελα δέκα χρόνια πίσω ...

1,5 χρόνο ίσα-ίσα να πληρώνω το νοίκι, τους λογαριασμούς και τα μεταφορικά
μου

1,5 χρόνο υπήρξαν ημέρες που πέρασαν μόνο με ψωμί και νερό
και τότε δεν είχα πρόσβαση στο ίντερνετ για να μπαίνω σε κανένα φόρουμ και να
ξεδίνω ...
λάθος πρόσωπο ρώτησες

KOLORS

# 8 στις 6/7/2012
author
Ανδρας / 54 / Παντρεμένος
Τατζικιστάν
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 2.737
γιατι παραπονιομαστε?

Αυτη την πολιτικη επιλεξαμε με την ψηφο μας στις τελευταιες εκλογες.

Η πλειοψηφια των πολιτων ξαναψηφισε αυτους που φεραν τα εργασιακα δικαιωματα σε αυτο το χαλι.
Αυτους που θελουν να φερουν τον βασικο μισθο στα 450 ευρω.
Να τους χαιρομαστε, λοιπον τωρα, και καλές κλάψες.

ZiziPelagie

# 9 στις 6/7/2012
author
Γυναίκα / 46 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 908

Παράθεση:
Originally posted by metaldreamer

Το να πεις ψέματα για το λόγο που φεύγεις και το ότι δεν ενημέρωσες εκ των προτέρων τους συγγενείς που σε συνέστησαν ήταν επιλογές σου... όχι ιδιαίτερα πετυχημένες.

Καλή τύχη στην αναζήτηση της επόμενης δουλειάς, όπου ξεκινάς με δυο χαρτιά καμένα... τους συγγενείς που δε θα σε ξανασυστήσουν πουθενά και τον εργοδότη που όποιος μελλοντικός πιθανός εργοδότης σου επικοινωνήσει μαζί του για συστάσεις, θα του πει τα χειρότερα.

Η φύση της δουλειάς μου θυμίζει λίγο οικοδομή που δουλεύουν "μαύροι", έλληνες, μαύροι, αλλοδαποί γενικά, ανασφάλιστοι κι όπως να'ναι. Δε νομίζω να χρειάζεται 2 weeks notice για την αποχώρηση
Όσο σεβασμό τους δίνεις , τόσο θα λάβεις. Το να συζητάς για τήρηση των προσχημάτων εδώ είναι λίγο υπερβολή.
Να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα!

ZiziPelagie

# 10 στις 6/7/2012
author

Παράθεση:
Originally posted by meJoky
το έκανα παππούλη

για περίπου 1,5 χρόνο με δύο διαφορετικούς εργοδότες :έναν όμιλο επιχειρήσεων
με υποκ/τα σε όλη την Αθήνα και πάνω από 100 άτομα προσωπικό και έναν
μικροεπιχειρηματία με δύο μόνο υπαλλήλους

τόσο μου χρειάστηκε μέχρι να βρω τη δουλειά που ήθελα δέκα χρόνια πίσω ...

1,5 χρόνο ίσα-ίσα να πληρώνω το νοίκι, τους λογαριασμούς και τα μεταφορικά
μου

1,5 χρόνο υπήρξαν ημέρες που πέρασαν μόνο με ψωμί και νερό
και τότε δεν είχα πρόσβαση στο ίντερνετ για να μπαίνω σε κανένα φόρουμ και να
ξεδίνω ...
λάθος πρόσωπο ρώτησες

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είανι ότι ενώ το έχεις περάσει, δεν το καταδικάζεις , αλλά το καθαγιάζεις 15, ή όσα έχουν περάσει, χρόνια μετά.

Πιστεύεις ότι αυτές είναι οι εργασιακές συνθήκες που πρέπει να ισχύουν για τους ανθρώπους, ακόμα και στην αρχή της εργασιακού τους βίου;

metaldreamer

# 11 στις 6/7/2012
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Originally posted by ZiziPelagie

Παράθεση:

Η φύση της δουλειάς μου θυμίζει λίγο οικοδομή που δουλεύουν "μαύροι", έλληνες, μαύροι, αλλοδαποί γενικά, ανασφάλιστοι κι όπως να'ναι. Δε νομίζω να χρειάζεται 2 weeks notice για την αποχώρηση
Όσο σεβασμό τους δίνεις , τόσο θα λάβεις. Το να συζητάς για τήρηση των προσχημάτων εδώ είναι λίγο υπερβολή.

Δεν διαφωνώ ως προς τη φύση της δουλειάς, πιθανόν κι εγώ να είχα φύγει από την πρώτη μέρα.

Απλά έλαβα υπόψιν στην απάντηση μου ότι ο νεαρός μένει στο Κιλκίς, όπου φαντάζομαι όλα μαθαίνονται και πιθανόν να έχουν αντίκτυπο στις μετέπειτα προσπάθειες του να βρει άλλη δουλειά.

Το ότι ο εργοδότης είναι αντιεπαγγελματικός, δε σημαίνει κατ' ανάγκη ότι κι εμείς πρέπει να φερθούμε αντιεπαγγελματικά. Μια καθαρή εξήγηση γιατί φεύγει θα ήταν - κατ' εμέ - προτιμότερη, ακόμα κι αν η γλώσσα που θα χρησιμοποιούσε ήταν έντονη.

Επίσης οι συγγενείς που τον συνέστησαν δεν έχουν άποψη επί του "επαγγελματικού" περιβάλλοντος που επικρατεί εκεί, οπότε είναι πιθανό να θεωρήσουν ότι η αποχώρησή του τους εξέθεσε.

Ομως, μικρούλης είναι, αν δεν κάνει τώρα τα λαθάκια του, πότε θα τα κάνει;

ZiziPelagie

# 12 στις 6/7/2012
author

Παράθεση:
.......

Εμμένω στην προηγούμενή μου τοποθέτηση
( )

metaldreamer

# 13 στις 6/7/2012
author
Αλλη χώρα

Παράθεση:

Παράθεση:
.......

Εμμένω στην προηγούμενή μου τοποθέτηση
( )

Κι εγώ εύχομαι να μην είσαι σε φάση αναζήτησης δουλειάς.

ELCHOCLO

# 14 στις 6/7/2012
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 1.311
Το ότι οι όροι εργασίας ήταν τουλάχιστον απαράδεκτοι, είναι σαφές.
Το ότι η καλύτερη απάντηση σε τέτοιους εργοδότες είναι η παραίτηση και το ότι θα ήταν ιδανικό να μη βρίσκουν π ο υ θ ε ν ά διαθέσιμους εργαζόμενους, είναι επίσης -για μένα- σαφές.

Το ότι είχες τη δυνατότητα, τις δικλείδες, να παραιτηθείς από αυτή τη δουλειά πριν βρεις κάποια άλλη, καλύτερη, είναι ευτύχημα.

Το να ειδοποιήσεις όμως τον εργοδότη και να του εξηγήσεις τους λόγους είναι άλλης τάξης ερώτημα. Εκτός του ότι δε χρειάζεται να "ανταποδώσεις τα ίσα", τουλάχιστον εκεί που δε θα σε έβλαπτε, θα ήταν και χ ρ ή σ ι μ ο ίσως να του "τα πεις". Αν δεν το κάνει κάποιος που φεύγει -άρα δεν τον έχει πλέον "ανάγκη"- τότε ποιός;

Για τη δε ενημέρωση των "ενδιάμεσων" ούτε λόγος. Είναι η ελάχιστη "άγραφη οφειλή" στο πακετάκι "εξυπηρέτηση".

Καταγγέλλεις -και πολύ καλά κάνεις- έναν ανάλγητο, που στερείται κοινωνικής ευθύνης (το ότι οι νόμοι και οι συνθήκες του το επιτρέπουν, είναι μια άλλη, τεράστια ιστορία).
Δε χρειάζεται, λες, να ανταποκριθείς εσύ, στη δική σου -μικρότερη αλλά όχι και λιγότερο σημαντική- ευθύνη;
Για τον baltic ρε γμτ...

Κι αν κάποτε... γίνεις εργοδότης;

# 15 στις 6/7/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by isixos_geroulis
Θα επιχειρησω μια μαθηματικη προσεγγιση στο θεμα...μιας και γνωριζω οτι τα λατρευεις αυτα...

Εχουμε και λεμε λοιπον....20 ευρα την ημερα...επι 22 μερες δουλειας το μηνα μπλα μπλα μπλα...τρεις εντεκα τρεις δωδεκα τρεις δεκαπεντε κι εντεκα...440 ευρα το μηνα ΧΩΡΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ....ουαου...ονειρευομαι...νοικιαζω και μια γκαρσονιερα 250 ευρα το μηνα μαζι με τα κοινοχρηστα....μενουν 190 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ευρα καθαρα στο χερι...

Σ' ευχαριστω ω Εταιρεια συ μου παρεχεις στεγη τροφη και προστασια...

Απορια...

Θα δουλευες με 440 ευρα ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΗ?....και αν ναι...θα φιλουσες με ευγνωμοσυνη και το χερι του μποση?...

Μα τι λες ανθρωπε μου κι εσύ...τι τα θέλω ακομα και τα 190 ευρά...και την ασφάλεια...αν ειναι ποτέ δυνατόν...να'ναι καλά το αφεντικούλι μου που μου δίνει δουλειά και κάνω τζάμπα γυμναστική, αχ να μου κοβει ο θεός μερες και να του δίνει χρονια που με κρατάει σε φόρμα ο καλός μου...

Λοιπον, για να τελειωνουμε.

Αυτο που κάνει ο εργοδότης αυτος και οι περισσότεροι άλλοι(η ανασφάλιστη και "μαυρη" εργασία) ειναι ΚΛΟΠΗ και ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ. Και δεν το λέω με..."μαρξιστικό" τρόπο, οχι, με τους ισχύοντες νόμους του Ελληνικού Κράτους ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ. Βαρίέμαι καν να αναλύσω αν είναι δικαιο, ηθικο, κοινωνικά ανάλγητο ή δεν ξερω γω τι. Δεν υπάρχει ανάγκη. Ο τυπος και ολοι αυτοί παρανομούν καταπατώντας συγκεκριμένα άρθρα του εργασιακού δικαίου με συγκεκριμένη σελίδα, αριθμο και παράγραφο. Αν θέλετε, να πάμε να ψάξουμε να τους βρούμε αυτούς τους ΝΟΜΟΥΣ του ΚΡΑΤΟΥΣ, να τους βγάλουμε φωτοτυπία και να τους καρφιτσώσουμε στα κούτελά μας. Οταν λέμε παράνομο, εννοούμε Π-Α-Ρ-Α-Ν-Ο-Μ-Ο. Εννοούμε οτι καταπατούν και ληστεύουν το θεσπισμένο κράτος. Τοσο απλά. Θα τον υποστηρίξω οσο υποστηρίζω και αυτον που κλέβει αυτοκίνητα ή διαμερίσματα. Και τέτοια καθάρματα αξίζουν την φυλακή όσο την αξίζει ο κάθε Ρωχάμης και Παλαιοκώστας. Τώρα αν έχω την ανάγκη τους αυτήν την τωρινή στιγμή και κάνω το κορόιδο, όντας κι εγώ παράνομος αν κι εκμεταλλευόμενος, για να έχω κάτι να φάω, σίγουρα δεν θα τους...ευγνωμονώ. Ελεος.

Νταξ?

ELCHOCLO

# 16 στις 6/7/2012
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 1.311
Kαι "νταξ" και χίλια δίκια.

Απλά ο άνθρωπος άλλο (κυρίως) ρώτησε και σ' αυτό δόθηκαν απαντήσεις.

Για την παρανομία, μία είναι η απάντηση: η καταγγελία. Αν βέβαια κρίνεις ότι τη ζημιά -που μπορεί να υποστείς- την αντέχεις, σε σχέση με τη δικαίωση και αν έχεις ακόμα κάποια εμπιστοσύνη στους μηχανισμούς απονομής δικαίου.

meJoky

# 17 στις 7/7/2012
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Ολλανδία
ε? πως ακριβώς το έκανα αυτό το "καθαγίασμα" ??
επειδή είπα ότι όταν πεινάς και δεν βρίσκεις τίποτα άλλο κάνεις ότι δουλειά σου
προσφέρουν με οποιαδήποτε αμοιβή χωρίς γκρίνιες μέχρι να βρεις αυτό που
θέλεις αντί να αρχίσω τον εξάψαλμο για το "κακό" αφεντικό που βρίσκει
ευκαιρία και εκμεταλλεύεται τους εργαζόμενους ?

ψέμματα είπα ?

δλδ, όταν πεινάς τι πρέπει να κάνεις ?
να πηδήξεις από την ταράτσα ? να γίνεις ζητιάνα στα φανάρια ?
(σόρυ αλλά το να πουλήσω το κορμί μου, δεν ήταν ποτέ option)
η απάντηση μου είχε αυτό το ύφος γιατί έχω χορτάσει από τζάμπα μαγκιές και
τσαμπουκάδες και ανόητες τοποθετήσεις "ο τυπάς χρειάζεται εργατικά χέρια"
(κατ αρχάς δεν είναι ο "τυπάς" - είναι ο μελλοντικός εργοδότης) και δε βλέπω
γιατί το να χρειάζεται εργατικά χέρια κάποιος είναι κακό

δεν είναι όλες οι θέσεις εργασίες για μάνατζερς, υπαλλήλους γραφείου και
πωλητές

άτοπη επίσης και η σύγκριση με τα περιουσιακά του στοιχεία - περισσότερο
κακία και φθόνο μου βγάζει
όσον αφορά τις συνθήκες εργασίας (αμοιβή, ασφάλεια), όταν συμφωνήσεις
να εργαστείς με αυτούς τους όρους είσαι συνένοχος, οπότε για ποια
καταγγελία μιλάτε ? θύμα είσαι όταν άλλα σου πουν στην αρχή και άλλα γίνουν
στη συνέχεια

και όλοι σας ξέρετε πόσο δύσκολο είναι το να συνδέσεις έναν καινούριο
εκτυπωτή και να αλλάξεις ένα μελάνι !!!!! (επιμένω - αυτό ΔΕΝ σε κάνει
τεχνικό υπολογιστών)
να λοιπόν πως είδα εγώ τον θεματοθέτη: ένα κακομαθημένο νεαρό, άνεργο
αλλά με αυτοκίνητο στα 23 του, κουτσομπόλη, ανάγωγο και χωρίς στοιχειώδεις
γνώσεις για το πως να φερθεί με αξιοπρέπεια σε απλές καταστάσεις και που μάλλον
ζει με χαρτζηλίκια από τους γονείς του (ακόμα!!)

οι συγγενείς του πρότειναν μια δουλειά - μπορούσε να πει και όχι αφού
θεωρούσε το ότι η χειρονακτική εργασία είναι παρακατιανή γι αυτόν

κουβέντιασε με τον μελλοντικό του εργοδότη - μπορούσε να αρνηθεί ευγενικά
τη θέση και μετά να εξηγήσει στους συγγενείς του γιατί την αρνήθηκε
ευχαριστώντας τους για τον κόπο τους και ζητώντας τους να τον έχουν υπόψιν
τους αν άκουγαν για κάτι άλλο
έτσι ούτε την πόρτα θα έκλεινε ούτε θα είχε γκρίνιες τώρα

προτίμησε να την δεχθεί
και μετά, εφόσον αποφάσισε ότι δεν του κάνει, μπορούσε να ευχαριστήσει τον εργοδότη
και να του πει ότι δεν θα συνεχίσει επειδή τελικά η δουλειά δεν ήταν αυτό που
περίμενε αντί να εξαφανιστεί
γιατί ναι, ειδικά στις μικρές πόλεις το όνομα σου βγαίνει πολύ εύκολα
"σημ. παρατήρησα ότι δεν μας είπε τι δουλειά ήταν τελικά αυτή για την οποία
προσλήφθηκε ... και αν αυτοί που πληρώνονταν με τα 30ε ήταν πρωτάκια και
ανειδίκευτοι σε αυτήν, όπως ο ίδιος, ή μάστορες ... "

ZiziPelagie

# 18 στις 8/7/2012
author

Παράθεση:

Ναι, ουσιαστικά γι'αυτό.
Για πώς να το κάνουμε ; Όταν ακούς μιαν ιστορία μπορεί να σου δημιουργηθεί η επιθυμία να τη σχολιάσεις από διάφορες πλευρές. Η πλευρά που επέλεξες να θίξεις έδειξε και υπέρ ποιου τάσσεσαι, ή μάλλον πιο καλά δείχνει τι δικαιολογείς περισσότερο, με ποιον συμφωνεις καλύτερα . Να μου επιτρέψεις να πιστεύω ότι η πλευρά με την οποία συμφωνείς έχει τα περισσότερα λάθη και μου φαίνεται τραγικό αντί να λες "Το απαραδεκτο το αφεντικό που εκμεταλλεύεται" να λες "Αφού το'ξερες, κάτσε να σε εκμεταλλεύονται και μη μιλάς"
Τραγικό όμως.

Τώρα όλα τα υπόλοιπα "Κακούργα κοινωνία που τα χεις φέρει έτσι, αλλά τι να κάνουμε αυτή είναι η ζωή κι ας τη ζήσουμε όσο καλύτερα μπορούμε "... κλπ κλπ εννοείται πως όλοι τα ξέρουμε και φυσικά λέγονται αλλά σε δεύτερη, τρίτη , τέταρτη κλπ φάση

# 19 στις 8/7/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:

Ναι, ουσιαστικά γι'αυτό.
Για πώς να το κάνουμε ; Όταν ακούς μιαν ιστορία μπορεί να σου δημιουργηθεί η επιθυμία να τη σχολιάσεις από διάφορες πλευρές. Η πλευρά που επέλεξες να θίξεις έδειξε και υπέρ ποιου τάσσεσαι, ή μάλλον πιο καλά δείχνει τι δικαιολογείς περισσότερο, με ποιον συμφωνεις καλύτερα . Να μου επιτρέψεις να πιστεύω ότι η πλευρά με την οποία συμφωνείς έχει τα περισσότερα λάθη και μου φαίνεται τραγικό αντί να λες "Το απαραδεκτο το αφεντικό που εκμεταλλεύεται" να λες "Αφού το'ξερες, κάτσε να σε εκμεταλλεύονται και μη μιλάς"
Τραγικό όμως.

Τώρα όλα τα υπόλοιπα "Κακούργα κοινωνία που τα χεις φέρει έτσι, αλλά τι να κάνουμε αυτή είναι η ζωή κι ας τη ζήσουμε όσο καλύτερα μπορούμε "... κλπ κλπ εννοείται πως όλοι τα ξέρουμε και φυσικά λέγονται αλλά σε δεύτερη, τρίτη , τέταρτη κλπ φάση

Ακριβώς έτσι. Φυσικά και σε κάποιον που δεν έχει πόρους θα δώσουμε την συμβουλή "προς το παρόν, σκάσε και κολύμπα". Εννοείται αυτο. Τι άλλο θα κάνει δηλαδή, δεν θα έχει να φάει? Αλλα πρωτίστως θα καταδικάσουμε τον λωποδύτη εργοδότη, οχι επειδή ειναι εργοδότης και άρα εξ'ορισμού "κακός", αλλα απλούστατα γιατί εκμεταλλευόμενος την φτώχεια των ανθρώπων, κλέβει, παρανομεί και βλάπτει τόσο τους ανθρώπους που του *προσφέρουν την εργασία τους*(δεν τους κάνει χάρη) όσο και το κράτος.

Αν δεν τους φτύσουμε αυτούς τους "ανθρώπους" δηλαδή, πως θα αλλάξει κάτι, εστω και στο απώτερο μέλλον? Εκτος βέβαια και αν δεν θέλουμε να αλλάξει τίποτα ποτέ, απλώς στον αιώνα τον άπαντα, η δική μας γενιά και όλες οι επόμενες, να τρώμε καρπαζιές όλη μας την ζωή και να ευχαριστούμε τον Πανάγαθο για το ξεροκόμματο που τρώμε, μέχρι να καταλήξουμε κι εμείς στον τάφο και να τελειώσει το πανηγύρι...ωραία εικόνα!

meJoky

# 20 στις 8/7/2012
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Ολλανδία
όσο και να προσπαθείτε να μου βάλετε λόγια άλλα από αυτά που είπα (ΔΙΣ) στο
στόμα μου, δεν θα το καταφέρετε

εάν η θέση μου ήταν υπέρ του αφεντικού του νεαρού θα το έλεγα ξεκάθαρα

αλλά το ότι καυτηρίασα την συμπεριφορά του θεματοθέτη δεν με κάνει αυτόματα
υπερασπιστή του αφεντικού

και κάποια στιγμή επιτέλους θα πρέπει να ξεκολλήσετε από την κόκκινη
καραμέλα το αφεντικό είναι κακό και έχει άδικο και ο εργαζόμενος είναι πάντα
καλός και αδικημένος

υπάρχουν και κακοί (και πάρα πολύ κακοί) εργαζόμενοι και το ξέρετε πολύ
καλά - απορώ γιατί κανείς ποτέ, όσα χρόνια είμαι σ αυτό το φόρουμ δεν το
υποστήριξε αυτό
(ή δε μας συμφέρει να υποστηρίξουμε κάτι τέτοιο γιατί τότε πως να το κάνουμε,
θα είναι σαν πολλοί από εμάς να παραδέχονται ότι ανήκουν σε αυτήν την
κατηγορία ... πχ. αυτοί που περνούν την μισή τουλάχιστον ημέρα τους
παίζοντας παιγνιδάκια και συμμετέχοντας σε σελίδες σαν και αυτή τις ώρες
που κάποιος ταλαίπωρος κακός εργοδότης τους πληρώνει για να εργάζονται)
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε