Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
Μσω τον ...αδερφό μου????

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

# 21 στις 15/7/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by tzoulia49
νονα η αποψη σου ειναι παρακινδυνευμενη ....

αν ασχοληθεις λιγο και διαβασεις σχετικα με τετοιου ειδους συμπεριφορες ....

θα πληροφορηθεις οτι τα ατομα αυτα ...φερονται εντελως φυσιολογικα στην καθημερινοτητα τους .....

και μιλαω γι αυτα που εχουν βαθυτερα ψυχολογικα προβληματα .....

ο αδερφος της κοπελας σου λεει οτι πηγε σε ψυχιατρο του εδωσαν φαρμακα τα οποια τα διεκοψε ....

και επειδη η οικογενεια ειναι σε απογνωση...

οι ψυχιατροι συμβουλευουν για να μην τρελαθουν οι ιδιοι...

να τον αφησουν κι ας καταληξει σε ψυχιατρειο ....

μου ερχεται στα γρηγορα μια ιστορια παλια απο μια οικογενεια στην κηφισια που ζουσε το ενδοοικογενειακο της δραμα ....

το οποιο βεβαια κατεληξε σε τραγωδια ...

ας μην το βαρυνουμε ομως ...σ αυτες τις περιπτωσεις παντα υπαρχει βελτιωση ...

κι ακομα και στις σοβαρες παθησεις υπαρχει καλη ποιοτητα ζωης με καποια φαρμακευτικη αγωγη ....

για τω θεω ....μην λεμε οτι μας κατεβει ...τεμπελικια και τετοια ....

υπαρχει και τετοια κατηγορια αντρων και στην επαρχια και παντου ....

αλλα δεν μιλαμε τωρα για τετοιο ατομο .....

εδω οι ανθρωποι εχουν σοβαρο θεμα ....

μικεμαν ...θα σου πω δυο λογια ...ειναι η πρωτη φορα που διαβαζω κατι για σενα ...

βρε συ φιλε μου ....γιατι πιστευεις οτι το σπουδαιοτερο προσωπο για τους γονεις σου ειναι η αδερφη σου ....?

πολλες φορες τα παιδια εχουν λανθασμενη αποψη το πως νιωθουν οι γονεις για τα παιδια τους ....

οι γονεις σου λοιπον μικεμαν ...επειδη ειμαι γονιος και ξερω ...εχουν αδυναμια στο αδυναμο τους παιδι .....

μπορει να εχουν υπερηφανεια για την αδερφη σου αλλα πιστεψε με οτι αγαπανε κι εσενα πιο πολυ ...

γιατι αν δεν σ αγαπουσαν θα σε ξεφορτωνοντουσαν νοικιαζοντας σου ενα αλλο σπιτι για να ησυχασουν κι ολας ....

και μην ακουω αυτες τις σαχλαμαρες οτι εισαι για ψυχιατρειο ......

μια χαρα συγκροτημενο ατομο εισαι ...εχεις πολυ ωραιες αποψεις ....

κοιτα να παιρνεις τα φαρμακα σου αν ειναι απαραιτητα ...να βρεις μια δουλεια αν μπορεις να εργαστεις ....

κι αφου ενταχτεις και βρεις ενδιαφεροντα γιαι σενα...

να βρεις μια κοπελα που θα σ αγαπησει και θα νιαζεται για σενα ....

τζουλια το ξέρω πως είναι παρακινδυνεμενη , ελπίζω η ευα να ειναι η ευ ακαι οχι ανθρωπος με προβλημα...

οπως όμως και να εχει , η ιστορια της είναι ιδια με καποια γνωστη μου ιστορια ..

σε πληροφορω οτι και καλη οικογενεια εκανε και αξια παιδια που εφτιαξαν οσα αλλοι ήθελαν δυο ζωες ... αλλα η οικογενεια του η οποια ήταν τοτε αρχοντες στην περιοχη τον αποκλήρωσαν

βρήκε και παντρευτηκε την καλητερη κοπελα, με μυθοπλασιες και οτι δεν μπορεις να φανταστεις , δουλευε οσο είχε αναγκη γιατι θα πήναγε και οχι για τα παιδια του η γυναικα του όμως ήταν πολυ δυναμικη τον αγαπουσε παρα πολυ και τον ανεχτηκε , αδιαφορωντας για το κακο προσωπο του .....

τωρ αεχει τελειωσει αυτη η ιστορια και οσοι τον ξερουν δεν το πιστευουν , ξερεις γιατι εγινε αυτο? αυτοι οι ανθρωποι δεν ειναι κακοι , εχουν ομως χουγια , οπως ολοι , αυτων λοιπον ξυνιζουν περισσοτερο, σχουν ομως και κατι πολυ καλο δεν επεμβαινουν επι του πρακτεως στα δρομενα και στην εξελιξη της οικογενειας και αυτο αν και εφοσον φρον σωστη συντροφο ειναι ιδανικο...βεβαια
τα παλιοτερα χρονια δεν υπηραχαν ψυχολογοι και οι ανθρωποι αντεμετωπιζαν τετοιες συμπεριφορες και ήταν συνηθες απο τους αντρες στις γυναικες δεν επετρεπε η κοινωνια να εξελιχτουν και αν γινονταν ήταν άλλου είδους ...

οι αντρες απο τη φυση τους εχουν οι περισσοτεροι το ψυχολογικο υποβαθρο για να εξελιχτουν κατα αυτο τον τροπο , το οικογενειακο περιβαλλον παιζει ρολο , μαναδες απο κτηνοτροφικες κοινωνιες και γενικα αυτε οι κοινωνιες ήταν το ιδανικο κλημα ...
τα τελευταια χρονια το υιοθετησαν και μητερες προερχομενες απο νησια ... γιατι στα νησια η γυναικα ήταν πιο δυναμικη , στην οικογενεια της..
η εμμονη της μανας για να στηριξει το παιδι που δεν εχει αναγκη , για να του δειξει πως χωρις αυτη ειναι χαμενος είναι η αιτία του κακου όλες οι μαναδες το έχουμε αυτο...ομως είναι λάθος

οτι προβλημα και να είχε σε διαφορετικη περιπτωση θα το αντιμετωπιζε...

Κανεις δεν γεννηθηκε χωρις προβληματα και κανεις δεν υπαρχει χωρις προβλήματα .....εμεις τι είμαστε υπερανθρωποι?

αν λοιπον δεν σε βοηθαει το περιβαλον(αθελα του παντα) να τα λυσεις αλλα στα επισκιαζει και σου δειχνει ποσο αναγκη και εξαρτωμενος είσαοι απο αυτο τοτε δεν ξεφευγεις με τιποτα χωνεσαι μεσα και παραμεσα..

τώρα γαι την φαρμακευτικη αγωγη , φαρμακα υπαρχουν για τα παντα ....

εγω το βλεπω υγειες ενας ανθρωπος νεος να μην μπορει να σταθει πουθενα γιατι δεν εχει εργασια ... γιατι δεν εχει εργασια που εκεινος εχει φανταστει να κανει , επισεις ειναι υγειες να μην καταφερνει να πραγματοποιησει τα επαγκελματικα του ονειρα και να νιωθει ανεπαρκεις ...
το να βολευετε όμως και να κανει και τις βολτες του και να μην υπολογίζει τιποτα , οχι δεν ειναι αρρωστος

αρρωστος ειναι αυτος που δουλευει χωρις να εχει αναγκη, που λεει την αληθει αχωρις φοβο για το τι προβληματα θα χει μετα να αντιμετωπιζει , αρρωστος ειναι αυτος που πεφτει στην φωτια ... μονος ειναι αυτος που δεν εχει ποιος να τον συγκρατησει
αρρωστος ειναι αυτος που τον παρακαλας να ντιθει να βγει εξω να χαμογελασει και αδυνατει να απολαυσει απλες χαρες στην ζωη ....

παιρνει χαπια και βοηθατε οχι για να μην νευριαζει γιατι δεν του εκαναν το χατηρι και τον περιμενει η φιλεναδα του ...αλλα νευριαζει διχως λογο.....

βασικα για την ευα τα γραφω... δεν υπαρχει χειροτερο απο το νιωθεις αγαπημενο σου ανθρωπο ετσι......

καλυτερα ειναι να το βλεπεις σκληρα....και να λες κακομαθημενος ειναι .

στεναχωρηθηκα με αυτο που περνανε και σκεφτηκα πολλα ...τελος παντων

somebody961

# 22 στις 15/7/2012
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017
'Aρεσαν+: 0%
Nonna, το ό,τι είπες το συνόψισα με 3 λέξεις στο πρώτο μου ποστ εδώ.

"να τον απολύσετε" που είπα, προφανώς μεταφορικά.

Ολα αυτά σκέφτηκα γιατί, τα διάβασα ξεκάθαρα στο πρώτο κείμενο.

ΤΟΥΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΛΟΥΣ!

Αντε ρε, ΟΥΣΤ από δου χάμου γιατί,
από τότε που εφευρέθηκαν οι 'ψυχασθένειες'
αυξήθηκαν οι ρεμπεσκέδες και οι 'προβληματικοί'!

Εχεις Respect από μένα.

Τι ψυχασθένεια μου συνιστάς μιας και οι καιροί είναι δύσκολοι; (Ζει ακόμα η μάνα μου.. χμμμ.. εεε, λες;;; )

Ρίξτε του ρε μια κλωτσιά στο γκwλο και όξω απ τη πόρτα,
να δούμε τότε αν τα ψυχολογικά του του δώσουνε να φάει!

ΟΟΟΥΟΞΩ ΡΕΕΕΕ που λέει και ο Παπαγιαννόπουλος!

Και σιχαίνομαι ανθρώπους που 'πατάνε' πάνω στον συναισθηματισμό των άλλων.
ΜΕ ΣΙΧΑΣΙΑ ΟΜΩΣ.
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

eva1980

# 23 στις 15/7/2012
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Ωραιόκαστρο
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 56

Παράθεση:
μην ντρεπεσαι καθολου και να μην εχεις ενοχες .....

ανθρωπος εισαι κι εσυ δεν εισαιι υπερανθρωπος .....

η μονη λυση ειναι να παει σε ψυχιατρο ....και αφου μπει σε μια φαρμακευτικη αγωγη με στηριξη ψυχολογου σιγα σιγα να υπαρξει βελτιωση ....

αυτα τα ατομα το μονο που ζητανε ειναι βοηθεια κι αυτη μονο η οικογενεια μπορει να την παρασχει ......

το ψυχιατρειο ειναι οτι χειροτερο ...η εσχατη λυση ....

μην το αφησετε το θεμα να φτασει ως εκει .....θα τον ριξει κι αλλο ....

να σταθεις διπλα στους γονεις σου και να βρητε λυση απο κοινου ....μονο ετσι θα ερθει η ηρεμια και η γαληνη στην οικογενεια .....

ειναι οικογενεαικη υποθεση οπως καταλαβες .....

και μην κανεις σκεψεις που δεν βοηθανε... ενω σε καθιστουν πιο αδυναμη ...

το παρελθον ..τον μεγαλο αδερφο κλπ....

τωρα ειναι η ωρα να βρεθει λυση .....
και μην σκεφτεσαι σαν κινητρο το παιδι του .....

το παιδι ειναι υποχρεωση φορτωμα και αγχος για τον αδερφο σου ....

κι αυτος τωρα εχει αναγκη να ξεφορτωθειι τα αγχη ....

να του φερθειτε σαν μικρο παιδι ...αυτο σας ζηταει με τον τροπο του ....

με το καλο ......εν αναγκη καποιος που τον επηρεαζει ...ας του μιλησει οτι για να ειναι ολα καλα .... γραμμη για εναν καλο ψυχιατρο ....

Δυστηχώς δεν υπάρχει κανείς που μπορεί να τον επηρέσει..Όλοι είναι υπό...Κατώτερη,ανίδεη και δήθεν..Κανείς δεν ξέρει καλύτερα απο εκείνον για μένα για σενα για τον δίπλα κτλ..Κανένας...

eva1980

# 24 στις 15/7/2012
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by star-dust

Παράθεση:
Originally posted by eva1980
Μιλάς για κίνητρο..Ποιό μεγαλύτερο κίνητρο απο το ίδιο του το παιδί...????

Το παιδί δε μπορεί να αποτελέσει κίνητρο δυστυχώς... είναι εξωγενής παράγοντας και ενώ είμαι βέβαιη ότι το αγαπάει, στην παρούσα φάση αποτελεί μια ακόμα τεράστια ευθύνη όπως λέει κι η τζούλια...

αυτό που μπορεί να του δώσει ώθηση, είναι ένα εσωτερικό κίνητρο... η στήριξή σας σε κάτι που αυτός θεωρεί ότι θα τον κάνει να σταθεί ξανά στα πόδια του...

έχεις εντοπίσει τι ακριβώς είναι αυτό που του λείπει? έχει πει συγκεκριμένα τι θέλει από σας? συνήθως το χρηματικό είναι συνοδευτικό, πάντα υπάρχει κάτι που θεωρούν ότι θα τους λύσει τα προβλήματά τους... π.χ. το άτομο που σου ανέφερα στο δικό μου περιβάλλον είναι μια θεία μου, η οποία πάντα ένιωθε μεγάλη ανάγκη να κάνει ταξίδια πολύ τακτικά... γιατί πίστευε ότι το να γνωρίζει διαρκώς καινούρια μέρη και κυρίως καινούριους ανθρώπους... ήταν το κλειδί για να ξεφεύγει από τον εγκλωβισμό που ένιωθε τόσο συχνά και την απογοήτευση από τη ζωή της...

χωρίς χρήματα δε γινόταν αυτό όμως... επομένως, πατώντας πάνω σε αυτό που ήθελε... και μετά από πολλές προσπάθειες για να πειστεί ότι ήταν για το καλό της... δέχτηκε να πάει στον ψυχολόγο... "δουλεύοντας" παράλληλα στην οικογενειακή επιχείρηση όσο μπορούσε και όπως μπορούσε... θα σου επαναλάβω ότι όλα τα χρόνια που τη θυμάμαι, πάντα υπήρχαν "καλές" φάσεις αλλά και διακυμάνσεις... π.χ. υπήρξαν 2 περιπτώσεις όπου επειδή διέκοψε από μόνη της την αγωγή (γιατί ήταν σίγουρη ότι δε χρειαζόταν χάπια πια), δεν ήταν σε θέση να γυρίσει πίσω και χρειάστηκε να ταξιδέψουν πολύ μακριά τα αδέρφια της για να την φέρουν πίσω...

δε θέλω να σε κουράζω με λεπτομέρειες, απλά σου περιέγραψα τη δική μου εμπειρία επειδή δεν είμαι ειδικός... περισσότερο για να δεις ότι είναι μια κατάσταση που παλεύεται... ριζικά όμως και τελεσίδικα δε νομίζω ότι μπορεί να αλλάξει..... η εγρήγορση και η επιφυλακή από μέρους των ατόμων που νοιάζονται δε σταματάει ποτέ...

πρέπει να του βρείτε κάτι που θα του παρέχει μια ισορροπία... έστω και ψευδή... που να εμπεριέχει όμως σίγουρα την υποστήριξη από ψυχολόγο ως πακέτο...
όσο για το ψυχιατρείο... είναι ειλικρινά το τελευταίο που θα έπρεπε να σκεφτείτε... π.χ. αν γίνει βίαιος ή αυτοκαταστροφικός... κάτι που εύχομαι να μη συμβεί ποτέ μα ποτέ μέσα από την ψυχή μου...

Θα στο πώ όπως το λέει...
Του λείπει μια εταρεία...μια bmw,ίσως το καλύτερο κινητό που κυκλοφορεί...Του λείπουν και εκατομμύρια ευρώ να ξοδέψει κάνοντας δωρα σε κοπέλες που θέλει να εντυπωσιασεί..Επίσης τον λοίπουν "χάφτες"..Ξέρεις τι σημαίνει "χάφτας"?
Αυτός που χάφτει(πιστέυει ) οσα ψέμματα του λέει ο αδερφός μου..ΌΠως για παραδείγμα..Τον ζήτησαν να δουλέψει στην ΝΑΣΑ...Καθότι πανέξυπνος (όντως πανέξυπνος,οι καθηγητές στο Λυκείο έλεγαν στους γονείς μου πως το αγορι αυτο έχει εγκυκλοπαιδιακη μόρφωση)αλλα εκείνος προτίμησε να δουλέψει χρόνια μπάρμαν γιατι δεν γουστάρει τα μεγαλεία..Καταλαβαίνεις γιατι ψέμματα μιλάμε???Δεν τον ζήτησαν ποτε να πάει στην ΝΑΣΑ αλλα ουτε δούλεψε ποτε σε μπαρ...
Στην πρώην γυναίκα του είπε πως έφυγε αναγκαστηκά απο την Ελλάδα γιατι τον κυνηγούσανε κάποιοι που τους έδειρε εξαιτίας μου και καλά...
Στα πεεθερικά του έλεγε πως σπούδασε στο Χαρβαρντ αλλα τον δίωξανε λόγω ανάρμοστης συμπεριφοράς...Και άλλα πολλά που δεν θυμάμαι..

Αυτα του λείπου...Η αναγκη να ψέυδεται και μάλιστα όχι προς όφελος του,τα λέφτα χωρις να κοπιάσει..Η ανάγκη να δείξει κάτι που δεν ειναι..
Αυτά τον οδήγησαν στο αδιεξοδο που είναι τώρα...Τα χιλίαδες ψέμματα,τα χιλίαρικα χρέη ,η μεγλομάνια του και ο φαφλατισμος του...Και πάνω απο ολα η συνείδηση και η αποδοχή πως...Έκανε λάθος...

eva1980

# 25 στις 15/7/2012
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by nonaa

Παράθεση:

κοίτα να δείς το 80% των ανδρών είναι έτσι ...άλλοι πολύ και άλλοι λίγο λιγότερο όσο τελως πάντων τους παίρνει ...

για την κατάστασή του αδερφού σου φταίνε οι γονείς σου και ιδίκα η μητερά σου , κακως κακιστά που μετά τον χωρίσμο του τον δεχτήκαν σπίτι ... να του πουν αν κι εφόσον τον αγαπούσαν και τον σεβοντούσαν , να βρεί μια δουλεί α να νοικιασει ενα σπιτι και να ζήσει με αξιοπρεπεια....

τον βολεψαν λοιπον καλα , θεωρωντας οτι εχει καποιο προβλημα , τι προβλήμα να εχει ? είναι η φυση του αντρα , οταν και εφοσον του τα δείνεις στα χερία να μην κουραζετε , να μην σεβετε και να χάνει το φυλοτιμο του ...ελαχιστοι δεν μπαίνουν σε αυτο το λούκι ..

εκείνος ήρθε απο Κυπρο ξεροντας πως θα είχε μια μανα να τον νταντευει και να τον ευνουχίζει παραλληλα , ξαναζει την εφηβεια του μιας και ποτε δεν καταφερε η μητερα σου να τον κανει να καταλαβει πως είναι μεγαλος και πως εκείνη εχει την αναγκη του και οχι οποτε θελει νταντεμα και προστασια θα το βρει

Ειναι φυσικο να μην σας σεβετε και να μην σας υπολογίζει , θεωρει οτι και μονο η παρουσια του είναι αρκετη .. ετσί του δείχνετε
τα νευρακια και τα νουμερακια τα κανει , οπως και καθε παιδι για να λαβεί αυτο που τον κανατε να πιστεψει οτι του ανοικει ... την αρνηση σου την καταλαβαινει δεν ειναι κουτος αλλα εσυ εισαι υποδιαιστερη και στην τελικη θα εκνευριστει μαζι σου που δεν θα δεχτεις το ευνουχισμα του ...

το παιδι του ειναι φυσικο να μην το νιωθει ως υποχρεωση , δεν εχει αναγκη , εκεινος εχει αναγκη και χρειαζετε ακομα την μαμα του.... η οποια οτι και να λεει οσο και να δισανασχετει κατα βαθος θελει να τον εχει κοντα της, καθε μανα.. χρειαζετε να βαλεις πολυ πανω απο σενα το παιδι σου και να σεβαστεις πολυ την προσσοπικη του ζωη για να το ξεπερασεις αυτο... για καθε μανα ο γιος ειναι δυναμη να τον εχει εστω και ετσι διπλα της... οτι και να σου λεει

θα επρεπε να του πουν οτι υπαρχουν αλλα δυο κοριτσια εδω μεσα και να του επιβαλουν καποια πραγματα , αλλα η μητερα σου φοβατε μην τον χασει , οπως τον ειχε χαμενο οταν ήταν στην Κυπρο και του ξεσκιζει με τον τροπο της τη ζωη , κανοντας τον να εχει και ενοχες που την στεναχωρει....

ο πατερα σου ειναι θύμα της μητρικης αυτης εμμονης

Ο αδερφο σου απ την αλλη που ηλιθειος δεν είναι , εκνευρίζετε γιατι οσο και να το παιξει εφηβος καποιες στιγμες ξυπναει ο αντρας μεσα του ...και ειναι φυσικο να τρελενετε βλεποντας πως εχει αποτυχει , είναι φυσικο να θεωρει υπευθηνους τους γονεις σου και ολους σας , γιατι αν θεωρησει τον εαυτο του θα τρελαθει .... εχει πιστει λοιπον οτι και μονο η παρουσια του σας τιμα ..
τωρα σε ψυχολογο δεν ξερω γιατι τον πατε

ξερω περιοχες ολοκληρες που οι αντρες φαιρονται ετσι ... καθονται στα καφενεια και είτε οι γονεις είτε οι γυναικες τους δουλευουν.... αν βρουν τετοια κατασταση , σπανια ο αντρας να ξεκουνησει , μπαινει σε ενα λουκι πολυ ευκολα που απο την μια τον ευχαριστει και απο την αλλη τον εξοργίζει....

τι δουλεια ειχαν οι γονεις σου 36 χρονων αντρα να τον περιθαλπτουν?

τον κατεστρεψαν , εστω κι αν το ζητησε ο ιδιος , αλλο να σε στιριξω και αλλο να σε αναλαβω....

λοιπον ο αδερφο σου δεν εχει προβλημα , οταν θα βρεθει στο δρομο του γυναικα δυναμικη , χειραφετημενη ανεξαρτητη , που να τον αγαπαει ομως πολυ και επισεις να καταφερει και την μητερα σου, θα του λυθουν τα παντα ...

γιατι στο λεω μονο με τετοι αγυναικα κανει και μονο τετοια γυναικα μπορει να τον αγαπησει... γιατι αγαπη του λειπει , οχι σεξ κτλ.

τωρα θα μου πεις ειναι δυνατον να δωσει τετοια γυναικα σημασια στον αδερφο μου ? ειναι γιατι ο αδερφο σου ασχολητε το περισσοτερο με τον εαυτο του , και με το τι ψεμα και φιδιά θα πει,μια γυναικα ανεξαρτητη δεν θέλει να πολυασχολουνται μαζι της σε καποιουε τομεις και ο αδερφο σου ειναι ιδανικη περιπτωση,οσο για τα ψεματα του , θα τα καταλαβαινει και δεν θα δεινει σιμασια , μιας και θα εχει απο μονη τηςτην ιδεα για τον εαυτο της και θα γνωρίζει την πραγματικη της αξια, δεν περιμενει να λαβει αξια απο αντρα,θα περνουν καλα , αυτο θελει η γυναικα η επιτυχημένη και ο αδερφο σου ειναι καλη περιπτωση, οπως και εκεινη γι αυτον, εκεινη θα τον ανεβασει και θα αποκτησει μεσα απο την αποδοχη της , αυτοεκτημηση , οταν θα τον αγαπησει θα αγαπησει και την μητερα του οποτε θα τον απαλαξει απο το βαρος αυτο ...γιατι γι εκεινον ειναι βαρος και για καθε παιδι ... γι αυτο και οι εκρηξεις νευρων ... θα ειναι πετυχιμένη και αναγνωρίσημη πραγμα σημαντικο για τον αδερφο σου που φανταζομαι οτι δεν θελει διπλα του , οτι κι οτι ....

το προβλημα ειναι οταν την βρει να μην κομπλαρει ...αυτο εξαρτατε και παλι απ την μητερα σου

οταν σεβομαστε εμεις οι μαναδες και αγαπαμε τα παιδία μας αν κι εφοσον το χρειαστουν το μονο που πρεπει να κανουμε ειναι σε μεγαλη αναγκη να τα στιριξουμε και αυτο πολυ λιγο...

δεν υπαρχει χειροτερος ευνουχισμος για εναν αντρα να ξέρει και να γνωριζει οτι ειναι διαθεσημη η αγκαλια της μανας , οχι ως αγκαλια , αλλα ως αποκουμπι και χαρτσιλικωμα....

ο αντρας πρεπει να νιωθει οτι εχει υποχρεωση να στιριξει την μητερα του ...οτι τον εχει αναγκη αυτο ειναι το κινητρο ... η μανα σου τον κατεστρεψε αν δεν αλλαξει τακτικη και μαζι του και εσας ...

ολες μας θελουμε τους γιους μας , η δυναμη που σου δεινουν ειναι απιστευτη ... ομως πρωτα πρεπει να βαζουμε το δικο τους καλο και συμφερον

την καταλαβαινω την μητερα σου

ομως κανει μεγαλο λαθος .... οταν θα φυγει απ την ζωη θα αφησει πισο της εναν μισανθρωπο , δυστιχη και μονο και ανηκανο να διαχειριστει το οτιδηποτε...

ο αδερφο σου πρεπει να κανει σχεση με εναν τετοιο ανθρωπο ,να φτιαξει την προσωπικη του ζωη ξεχωρα απο εσας , να κανει λαθη να λειτουργησει εκει

να εχει ομως εναν ανθρωπο που δεν θα αμφιβαλει στιγμη οτι θα τον εγκαταλιψει , αναν ανθρωπο που θα γνωρίζει και δεν θα δεινει σημασια στα ασχημα του ...ετσι θα τα αποβαλει καποια στιγμη.. και θα εειναι ο καλυτερος του χωριου που λενε...

επισεις θελω να σου πω οτι οι τυποι αυτοι οταν κανουν οικογενεια , βγαζουν καλα παιδια , καλης ποιοτητας ...καρατσεκαρισμενο

αυτη η εγωπαθεια η μπεμπεκιστικη και το οτι ζουν στον κοσμο τους κατα το μεγαλυτερο μερος της ζωης τους βοηθαει τους γυρω τους να αναπτυχθουν φυσιολογικα και χωρις παρεμβολες....
αυτοι οι τυποι εχουν τα ποιο αξια και καλα τεκνα σε πληροφορω...

σε ένα μεγάλο μέρος απο αυτάπου έγραψες θα συμφωνήσω...
Θα σου πως σε ποια διαφωνω..
Δεν είναι όλοι οι αντρες ουτε η περισσοτεροι ετσι..
Σίγουρα είναι πιο αγχωτικόι απο ότι εμεις οι γυναίκες αλλα δεν είναι σε τετοιο βαθμο..
Ο αδερφός μου εχει πρόβλημα...Ψυχολογικό...Οντως...
Η κρίσης που παθαίνει δεν είναι ψέυτικες,είναι πέρα για πέρα αληθινές..Μπόρει κάποιες απο αυτες αοντως να ειναι προσποιητες αλλα οχι ολες..Το μελάνιασμα στα χείλη το χαρακτηριστικό τρέμουλο και ο ασυγκρατητος ιδρώτας στις πατούσες είναι κάτι που δεν μπορείς να προσποιηθείς...
Αλλα σίγουρα η αδιαφορία του να κάνει κάτι για αυτό ειναι η σιγουρια της μάνας που τρέχει και νταντέυει..Αλλα δεν θα την κατηγορήσω γιατι ξέρω τι είναι η μάνα μου,γησια Ελληνίδα μαμά με όλα τα κουσούρια,αλλα ποτέ δεν ητα υπερβολική..ΠΛεον φοβάται τα χειροτέρα..Δν ξέρω πως νοιώθει εκείνη κάθε που ακούει τον γιό της να απειλεί να αυτοκτονήσει,έγω όσο και αν θυμώνω την ιδιά στιγμή τρεμω στην ιδεα πως μπορεί και να το κάνει...
Τώρα για την γυναίκα που αναφέρεσαι..Μου φωτογράφησες την πρωή γυναίκα του...
Η οποιά μόλις έγινε μάνα κατάλαβε η κοπέλα πως δεν θέλει το παιδί της να μέγαλωσει βουτηγμενο στα χρέη απο τον πατέρα του αλλα ουτε και με τις μυθομανίες αυτου..Ο γιός του αδερφου μου όντως ειναι ενα παρα πολυ καλό παιδάκι,αλλα και εκεινο με περίεργα ξεσπάσματα θυμου..Δεν πιστέυω λοιπόν οτι μια γυναίκα,δυναμική η μ θα ανέχτει εναν άνθρωπο σαν τον αδερφό μου..για πολύ....Με σιγουριά σου λεω πως θα είναι ηλιθια αν το κάνει..Αλλη εξήγηση δεν δίνω...Οχι οτι δεν ευχομαι να βρεθει μια κοπλεα να τον ισοροπησει..Αλλα τον ξερω...Και ξέρω πως όπως συμπεριφέρεται σε μένα για παραδείγμα έτσι μετα τον γάμο συμπεριφερόταν και στην πρωην γυανικα του..Ενω τον ταιζε,ενω χρεωνωνταν για εκεινον και την εταιρεια που ηθελε,ενω τον πηρε αυτοκινητο που ηθελε και αλλα πολλα ..επειτα η γυναικα του ηταν σκουπιδι....Ποσο λοιπον να αντεξει μια γυναικα που σεβεται τον εαυτο τις,και αγαπα το παιδι που εφερε στον κομσο...ΟΧΙ ΠΟΛΥ..Και η πρωην νυφη αντεξε παρα πολλα....

eva1980

# 26 στις 15/7/2012
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by ___mikeman___
Ξερεις...η αλήθεια είναι οτι η κατάσταση της οικογένειας σου θυμίζει αρκετά την δική μου...και στην δική μου ειμαστε αδέρφια ένα κορίτσι και ένα αγόρι, και στην δικιά μας περίπτωση το κορίτσι είναι το ισσοροπημένο, με πτυχίο, δουλειά, σχέση, φίλους απ'ολα, και εγώ η "πληγή" χωρίς τιποτα απο όλα αυτά. Και εγώ πάσχω απο περίπου τα ίδια οπως ο αδερφός σου, βέβαια είμαι 8 χρόνια μικρότερος και φυσικά δεν έχω οικογένεια(δεν θα το επεδίωκα αφού ξέρω οτι είμαι προβληματικός, για ονομα του θεού). Δεν ξέρω πως με βλέπει η δικιά μου αδελφή...αν και μένουμε στο ίδιο σπίτι πλέον δεν έχουμε πολλά-πολλά, αυτή έχει την ζωή της και εγώ τα..σκατά μου. Δεν νομίζω πάντως οτι ειναι και πολύ ικανοποιημένη που είμαι στο σπίτι, και με το δίκιο της.

Αυτό που έχω να πω ειναι οτι, απο προσωπική πείρα, η διαταραχή σε επηρεάζει μέχρι ενος σημείου, αλλα δεν ειναι δικαιολογία για όλα. Απο την άλλη, οταν οι άλλοι σου τα συγχωρούν, κι εσύ τοτε βολεύεσαι και δεν κάνεις τίποτα. Ας πουμε, μια λύση για την οικογένεια μας(γιατί με εμένα στο σπίτι το κλίμα είναι άσχημο) θα ήταν να φύγω απο το σπίτι, αλλά ακόμα και τώρα που μισο-εχω την δυνατότητα να πληρώσω ενοικιο(θα ζουσα πολύ φτωχικά βέβαια) οι γονείς μου παθαίνουν κρίση μονο που το αναφέρω...οτι θα ειμαι συνέχεια μονος μου, θα ξεχνάω να παίρνω τα φάρμακα, δεν θα έχω κανέναν να μιλάω...έτσι ομως δεν γίνεται προκοπή. Φοβούνται μάλλον και περισσότερο αφού πριν απο λίγο καιρό η ξαδέρφη μου που ήμασταν πολύ κοντά αυτοκτόνησε. Εγώ έχω τέτοιες σκέψεις συχνά, αλλά απόπειρα δεν έχω κάνει, και πάω κανονικά σε γιατρό.

Γενικά ειναι πολύ δυσκολα τα πράγματα...εχω σκεφτεί μήπως τελικά εισαχθω σε ψυχιατρείο, και ίσως γινει...οσο για σένα, μηπως μπορείς να πιάσεις δικό σου σπίτι για να μην επηρεάζεσαι? Η ανησυχείς για τους γονείς σου?

Mikeman...
σε ευχαριστώ για την απάντηση σου..
Όπως γράφεις έχεις και εσυ κάποιες διαταραχές τις οποιές αντιλαμβάνεσαι και τις πολεμάς με την βοήθεια των δικών σου,και των γιατρών..Εδω η διαφορά!
Θα έδινα τα πάντα να τον έβλεπα να προσπαθεί!Τα πάντα να τον έβλεπα να κάνει ένα βήμα την φορά,όχι σάλτο.
Όλοι μας.Και ας έμενε στο σπίτι και ας τον "ταίζαμε" εμείς που λέει ο λόγος.
Δεν με νοιάζει τόσο που μένει μαζί μας,ούτε που πέρνει απο το κομπόδεμα των γονιών μου και απο μένα.Με νοιάζει που θα μπορούσε να ξεκινήσει κάτι για το δικό του καλο...Υπάρχουν φορές που μας λέει πως μας είναι βάρος..Μα το βάρος δεν ειναι το χαρτζιλίκι,ούτε το πιάτο φαγητό,ουτέ το κρεββάτι που κοιμάτε,αλίμονο..Το βάρος είναι η συμπεριφορά,η απαξίωση,η μη αποδοχή τις κατάστασης όλης,η κοροιδεία.Θέλω κάτι?Παθαίνω κρίση..Το πήρα ,σε έχω γραμμένο..Αυτή η συνεχόμενη εκμετάλλευση και η ειρωνεία οτι είναι μια χαρά..Ένα παράδειγμα μόλις σημερινό..Χθές μάλωσε με την μητέρα μου για κάτι ασήμαντο,ειλικρίνα απο τις τόσες φορές δεν δίνω σημασία και τις είπε καταλέξη:"Δεν είμαι ο Κωνσταντίνος,(ο γιός του που είναι 4 χρονών),ουτε ο Δημητράκης και η μπέμπα(τα ανίψια μας 5χρονών και 9 μήνων).Κοντέυω τα 40 μαμά,πάρτο χαμπάρι πιά γμ το κέρατο μου!" Και σήμερα το ξημέρωμα τον έπιασε μια κρίση και πήγε σαν μωρό στην κάμαρα των γονιών να ξυπνήσει την μητέρα μου γιατί δεν αισθανόταν καλά..Το πραοηγούμενο βράδυ τις είπε πως δεν την έχει ανάγκη γιατι μεγάλωσε πιά και η μάνα μου δεν λέει να το καταλάβει και το ξημέρωμα έτρεξε σαν βρεγμένη γάτα να πάει στην άρρωστη μάνα του για να τον βοηθήσει..Ξέρωντας πως η μαμα μου δεν μπορει να κάνει τίποτα γιατι όπως ξέρεις η κρίσης περνάνε απο μόνες τους..
Επειτα που πέρασε η κρίση έκανε καφέ,καπνισέ το τσιγάρο του,και ενω ξυπνήσμαε όλοι πια απο το άγριο χάραμα ξαναέκανε καβγα όταν ο πατέρας μου του είπε :"Βρε αγόρι μου,φτάνει τόσο τσιγάρο..."Μας διαολοστείλε όλους...Πες μου εσύ..Πως πρέπει να νοιώσουμε..??Πως???
Ο αδερφός μου δυστηχώς δεν έχει πλεον συνείδηση..¶ψυχος για τους άλλους..Και τρέμει μόνο για το τομάρι του...
Έχει φαντάζομαι τεράστια διαφορά απο σένα..Δεν θα έπρεπε να αισθάνεσαι άσχημα mikeman γιατί πολέμας με αυτό που σου συμβένει,καταλαβαίνεις τι έχεις και το μάχεσαι ξέρωντας και εσυ αλλα και όλοι στην οικογένεια πως αυτη η κατάσταση έχει και τις πολυ άσχημες πλευρές του και κάνετε όλοι υπομονή..Μην τα συγχέεις ,φίλε μου,γιατί είσαι ήρωας και ξέρω πόσο δύσκολο είναι για σένα ολο αυτό.Ας το έβλεπα να προσπαθεί..Και ας με έδερνε που λέει ο λόγος...Όμως δεν κάνει τίποτα..Ένα απόλυτο..ΤΙΠΟΤΑ.....

achinos

# 27 στις 15/7/2012
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.764
Aν ριξεις μια ματια στον παπαδιαμαντη...ηθογραφος των αρχων του αιωνα...εξαιρετικο ταλεντο στο ψυχογραφημα...κατι σαν το ντοτογιεφσκι των ελληνων, το 99% των ανδρων ηταν αυτο το μοντελο, κ μιλουσε για την πλειοψηφια...δλδ ολους εμας...κ δεν εχει αδικο η νονα...ακομα στην επαρχια καλα κρατει το σχεδιο του ανικανου, αναισθητου, ζωωδους αρσενικου...μερικοι τοχουν κ καμαρι τους...μη μου πειτε οτι μπα...μετραω απτα κ πολλα παραδειγματα...η ελληνιδα μανα, αυτη της ελληνικης αγιας οικογενειας, ο πρωτος φταιχτης...
Ρε κοπελια, εγω αν ημουν στη θεση σου...θα πηγαινα πρωτη σε ειδικο...για να μπορεσω να βρω τροπο να τον αντιμετωπισω κ να διαχειριστω ολο αυτο το βαρος που δεχομαι με το να βλεπω ετσι την οικογενεια μου...δυστυχως τους γονεις δεν τους διαλεγουμε...το αν μας απογοητευσουνε κ μας προδοσουνε κατα τη διαρκεια της ζωης τους...που ετσι κ αλλιως τελειωνει πριν τη δικια μας...ειναι ενα γεγονος που απαιτει πρωτ απ ολα τη δικη μας πρωτοβουλια για να ξεπεραστει...κανε κατι, οσο καθεσαι απραγη, δεν την παλευεις...

Κ σιγουρα, ψυχικη νοσος οριζεται η κατασταση που εμποδιζει το ατομο ναναι λειτουργικο κ παραγωγικο, κ εναρμονισμενο με το περιβαλλον του, εκει οπου ζει...αλλη ειναι η παθηση στη νεα υορκη, αλλη στην κολοπετεινιτσα...αλλη στους παπουα...

tzoulia49

# 28 στις 15/7/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
διαβαζοντας τις απαντησεις μερικων εδω μεσα ...ειλικρινα αφηνιασα ....

αν αυτο το συγκεκριμενο ατομο εχει ψυχολογικο προβλημα και χρηζει ψυχιατρικης βοηθειας ...

.οι αποψεις μερικων εδω μεσα στα ματια μου φανταζουν γελοιες ....

υπαρχουν και ψυχολογικα αρρωστα ατομα ...

ξερετε ....

για οποιους εχουν κατσικωμενες χωριατικες αντιληψεις ....αγνοιας και αμορφωσιας ....

ακομα και η μανα μου μ αλλη λογικη προσεγγιζει το θεμα που ειναι 80 ετων ....

δεν το πιστευω ....

το αν ο ανθρωπος αυτος εχει προβλημα ...λεπτομερειες ξερει η θεματοθετρια και η οικογενεια ....

εδω η κοπελλα ανεφερε για ψυχιατρους και ψυχιατρεια ....

αν δεν κανω λαθος .....

αν παλι ο τυπος ειναι ενας κλασικος τεμπελης που θελει να καλοπερναει και να τον χαρτζιλικωνει ο ηλικιωμενος πατερας του ....

εγω παω πασο ...παρεερμηνευσα ...αλλα δεν νομιζω ....

achinos

# 29 στις 15/7/2012
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Απαντήσεις: 13.764
Καλα ρε τζουλια...ηρεμια...μην εξαπτεσαι...κρατα την ιντερνετικη ψυχραιμια σου...

eva1980

# 30 στις 15/7/2012
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη

Παράθεση:

Παράθεση:

ευα αν η απαντήση μου δεν σου άρεσε

θέλω να σου πω , οτι ακριβως λογου του ότι ο αδερφό σου ειναι εξαρτημένος απο την μητέρα σας, θα πρέπει να απαγκιστρωθεί

η συμπεριφορά του είναι αυτή του εξαρτώμενου και πεπεισμένου οτι και να κάνει στο τέλος θα αποτύχει ..

γι αυτο και τα νευρα , δεν είναι άρρωστος , αν ήταν θα είχε προσαρμοστεί μια χαρα ... στην επιστροφή του

στο ιντερνετ κάθετε διοτι, βρήσκει εκεί την αποδοχή που επιζήτα και γιατι δεν εχει καμια βαρύτητα και σημασία στην ζωή του ... επιζητά ομως αποδοχή και αυτό είναι θετικο ...

αν καταφέρει να φτιάξει την προσωπική του ζωη με ενα ατομο ανεξαρτήτο που δεν θα τον εχει αναγκη στα υλικα, οποτε και δεν θα νιωθει ανεπαρκεις τοτε θα συνελθει

σίγουρα η λάθος διαχειριση των οικονομικων και ο παραλογισμος δεν ειναι νορμαλ , ομως αυτο είναι το ποιο ευκολο να φτιαχτει
ο αδερφό σου βλέπει το σήμερα μονο...

ονειρευετε το αυριο , όμως πιστεύει οτι δεν μπορει να τα καταφέρει γι αυτο πλάθει ιστορίες....
του λείπει η συναισθηματική ασφάλεια και βολεύετε με της μητερα σας ,που όμως είναι αδύνατον να τον καλύψει ...
τα νευρά προερχονται απο το ανικανοποιητο .....

nonaa ,
δεν εχεί να κάνει με αν μου αρέσουν οι απαντήσεις η όχι..
Σε κάποια θέματα συμφωνώ σε κάποια όχι γιατι απλά έχω μια εικόνα,ζω την καταστασή καθημερινα..
Εχεις δίκιο σε αυτό που γράφεις πως βρήκε και τα κάνει...Ίσως αν δεν υπήρχαμε εμείς να ήταν όλα αλλίως,μα δεν θα ρίξω στηην μητέρα μου κανένα φταίξιμο η στον πατέρα μου.Γιατι σαν γονείς κάνουν ότι καλύτερο και κάναν μια ζωή τα πάντα για εμας.Η μαμά μου δεν ήταν ποτέ η Γερμανίδα μάνα,18 χρονών και δρόμο,σίγουρα όχι,αλλα δεν είναι και η μάνα που δεν μας έμαθε να δουλέυουμε,να σεβομάστε η να μην εκτιμάμε την οικογένεια.3 παιδία είμαστε εκ των οποίων εγω ειμαι η μικρότερη,ο αδερφός μου ο μεγαλύτερος και έχουμε ακόμα μια αδερφή μεσαία.Μεγαλώσαμε όλα με τον ίδιο τρόπο,με την ίδια συμπεριφορά και χωρίς να διαφέρει η ανατροφη μας..Οπότε..Πως μπορω να σκεφτώ πως η μάνα έχει το βλαστάρι το ένα και κανακέυει.Ντρέπεται Νοναα,ντρέπεται.Είναι 62 χρονών και αντί να χαίρεται τους κόπους τοσων χρόνων,τα εγγόνια και τον άντρα της τώρα επιτέλους που δικαιούτε να ξεκουραστεί και εκείνη και ο μπαμπάς ο μεγάλος τις γιός αρρώστησε.Και το αρρώστησε δεν στο λέω απλά για να στο πώ..Δεν μπορεί απο τα νοσοκομεία,απο τους ψυχολόγους απο παθολόγους κτλ α έχουμε την ιδια "απόφαση" και στην τελική να λέμε "δεν έχει τίποτα".Συμφωνώ όμως σε αυτό που γράφεις πως δεν είναι του θανατά,και πως πρέπει να το παλέψει.Πως η μαμά θα πρέπει να πάψει να ανόιγει αδιαμαρτύρητα το πορτοφόλι και ο πατέρας μυ να σκύβει το κεφάλι...Συμφωνώ!Αλλα έλα πές εσυ σε δυό ανθρώπυς μιας άλλης εποχής να αλλάξουν,να σκλυρήνουν,να αποδεκτούν οτι εκείνοι οι ίδιοι καταστρέφουν άθελα τοο παιδί τους..Μα και έγω η ίδια που ενω σκέφτομαι πως πρέπει να πάψει αυτό το παιχνιδάκι την ίδια ώρα μετανίωνω γιατί..ντρέπομαι να έχω αδερφό που κοντέυει τα 40,να μας φλόμωνει στα ψέμματα και να μην κάνει τίποτα για να αλλάξει την ζωή του.Ντρέπομαι,και δεν βρίσκω παρηγοριά στην λέξη "ψυχολογικά αρρώστος" γιατί απο μόνο του σαν έκφραση ακούγεται κάπως..Αλλα είναι..Δεν έχω λόγο να σε πείσω..Ούτε να αποδείξω κάτι,τον πόνο μου γράφω,γιατί κανένας γιατρός δεν με ακούει..Ειναι τρομερό να σου λέν:"Κυρία μου δεν μπορείτε να κάνετε κάτι εσείς,παρα μόνο υπομονη...Μόνο και αν προσπαθήσει να σας βλάψει η τον εαυτό του τότε μπορείτε να πάρετε πρωτοβουλία:" Και εμείς να καιγόμαστε,να αναρωτιέμαι σχεδόν καθημέρινα αν το "περιμένω" σημαίνει να τον βρώ κάπου νεκρό η κάποιον άλλον..Μα που ζώ???Δεν θα αυτοκτονήσει..Το ξέρω,αλλα πως μπορώ να είμαι και σίγουρη λοιπόν???Έχω αλλα δυο ανίψια τις αδερφής μου,ενα απο αυτά ειναι 1,5 χρόνο πιό μεγάλο απο τον γιό του...Τον μισεί..Το καταλαβαίνεις αυτό???Μισεί το ανίψι του γιατί είναι άτακτος.Τον βρίζει και μαλώνει με την αδερφη μου την οποια την θεωρεί ανίκανη να μεγαλώσει σωστα παιδια..
Εγω δεν θυμαμαι αν σας το εγραψα,εκανα μια εγχείρηση την οποια στο παρελθον την εκανε και εκεινος.Πριν την κάνω με τρομοκρατουσε πως το μεταεγχειρητικο σταδιο ειναι τρομερά επίπονο,όμως επρεπε να γίνει,δεν σας κρύβω πως με επηρέασε και τον πίστεψα καθώς δεν σκέφτηκα πως εχει λογική να μου πει ψέμματα για κάτι τέτοιο..Μάλιστα τόνιζε πόσο φρικτά ένοιωθε και πως στη ζωή του δεν ξαναένοιωσε τετοιόν πόνο...Εν τέλη έκανα την εγχείρηση και φοβισμένη περίμενα με αγωνία ,προετοιμάστηκα για τον πόνο..όχι πόνο δεν ένοιωσα μετά,αλλα έφτασα σε σημείο να αναρωτιέμαι αν όντως έκανα εγχείρηση η απλα με δουλευει ο γιατρός..Οταν ο γιατρος με διαβεβαιωσε πως η εγχειρηση εγινε και πηγε παρα πολυ καλα αρχισα να αναρωτιεμαι για την ιστορια που μου πασαρε ο αδερφος μου.Οταν με επισκεφτηκε στο νοσοκομειο και με ρωτησε πως ειμαι η απαντησ οτι ειμαι μια χαρα και οτι δεν ποναω..Δεν του αρεσε καθολου..Μαλιστα θύμωσε και μου ειπε πως προσπαθω να το παιξω ήρωας για να τον εχουν στην κοντρα οι γονεις μας.Τον καθησυχασα(ελεος,δεν ηθελα καβγα μεσα στο νοσοκομειο) πως μάλλον η δικία του κατάσταση θα ήταν πιο χειρότερη απο την δική μου και γιαυτό εκείνος πονούσε τόσο.Ηρέμησε και κοκορέυτηκε πως όντως ηταν πολύ χειροτερα απο ότι εγω..Την άλλη μέρα όμως...Μπήκε στο δωματιο..Κίταξε το σημείο που χειρουργληθηκα εξεταστηκά και με σοφιστικέ ύφος,και με ρώρησε αν πονάω,του είπα χαμογελαστη πως δεν πονάω καθόλου και άρχισε να ακουμπά την πληγή και να με ρωτάει :"Πονάς εδω?" Και εγω απαντουσα αρνητικά μέχρι που έφτασε στα ράμματα και με πίσε με τόση δύναμη οπου ξεσήκωσα ενα ολοκληρο νοσοκομείο.."Είδες οτι πονάει τελικά" μου είπε χαμογελωτας και μείναμε να τον κοιτάμε όλοι με το στόμα ανοιχτο στο δωμάτιο..Εννοειτε πως τα ράμματα ανοίξαν,εννοείτε πως η νοσοκόμες τον χαρακτήρισαν τρελλο..Εννοείτε πως η διπλανη κυρια έκανε τον Σταυρό της,εννοείτε πως η αδερφή μου,ο πατέρας μου η μάνα μου όλοι θέλαν να τον σπασουν τα μούτρα..Εννοείτε πως εκείνος..Δεν συνειδητοποίησε οτί με..πόνεσε...
Πες μΟυ λοπόν εσυ..Αντε το τεμπελιό,άντε το άρμεγμα,σαφως και δεν είναι ο πρωτος,σιγουρα ανήκει στο 80% (που μου φαίνεται μεταξυ μας υπερβολικό) αλλα την έλλειψη συνείδησης...Πως την χαρακτηρίζεις?Ως υγιές φαινόμενο?Και να σου πω και κάτι με σιγουρια και βεβαιότητα.Ο μυθομανής είναι ΑΡΡΩΣΤΟΣ.Και αρρωσταινει και τους άλλους..
Ξρεις κάτι,ελπίζω να βρεθέι μια γυναίκα που να τον αγαπήσει όσο περισσότεροο μπορεί,το έυχομαι ολόψυχα..Αλλα δεν ξέρω στην τελική αν το θέμα μας ειναι η γυναίκα που θα βρεί..Κορόιδα εκεί έξω..Μι΄λούνια..Κάθε μέρα και απο άλλη έχει και σε κάθε μια λεει και μια διαφορετικη ιστορια...Και όλες τον κοιτάζουν στα μάτια..Γελάω πολύ με αυτην την εικόνα και πόσο μάλλον όταν ακούω να μου λέν.."Μα πόσο αδυναμία σας έχει ο αδερφός σου!!Σας λατρέυει"Σε όλες τις κοπέλες λέει κάτι διαφορετικό αλλα ένα μένει ίδιο..Οτι έχει μια υπέροχη οικογένεια,και την φροντίζει σαν τα μάτια του!!!Εχει μια μάνα αστέρι και έναν πατέρα μάλαμα,αδερφές καλυτερες δεν υπάρχουν,και αλλα τοσο που μας εκθιάζουν...Αλλα όταν γυρνάει σπίτι...(οπου στην τελευταια γκόμενα είπε πως είμαστε φιλοξενούμενη του γιατι ο πατέρας μου απέτυχε σε μια απο τις επειχηρήσεις του έχασε το πατρικό μας..)μεταμορφνεται σε διάλος που μισεί όποιον κατοικεί εκεί..Αυτά..Έγραψα πολα,συγχωρήστε με..

# 31 στις 15/7/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:

Παράθεση:

κοίτα να δείς το 80% των ανδρών είναι έτσι ...άλλοι πολύ και άλλοι λίγο λιγότερο όσο τελως πάντων τους παίρνει ...

για την κατάστασή του αδερφού σου φταίνε οι γονείς σου και ιδίκα η μητερά σου , κακως κακιστά που μετά τον χωρίσμο του τον δεχτήκαν σπίτι ... να του πουν αν κι εφόσον τον αγαπούσαν και τον σεβοντούσαν , να βρεί μια δουλεί α να νοικιασει ενα σπιτι και να ζήσει με αξιοπρεπεια....

τον βολεψαν λοιπον καλα , θεωρωντας οτι εχει καποιο προβλημα , τι προβλήμα να εχει ? είναι η φυση του αντρα , οταν και εφοσον του τα δείνεις στα χερία να μην κουραζετε , να μην σεβετε και να χάνει το φυλοτιμο του ...ελαχιστοι δεν μπαίνουν σε αυτο το λούκι ..

εκείνος ήρθε απο Κυπρο ξεροντας πως θα είχε μια μανα να τον νταντευει και να τον ευνουχίζει παραλληλα , ξαναζει την εφηβεια του μιας και ποτε δεν καταφερε η μητερα σου να τον κανει να καταλαβει πως είναι μεγαλος και πως εκείνη εχει την αναγκη του και οχι οποτε θελει νταντεμα και προστασια θα το βρει

Ειναι φυσικο να μην σας σεβετε και να μην σας υπολογίζει , θεωρει οτι και μονο η παρουσια του είναι αρκετη .. ετσί του δείχνετε
τα νευρακια και τα νουμερακια τα κανει , οπως και καθε παιδι για να λαβεί αυτο που τον κανατε να πιστεψει οτι του ανοικει ... την αρνηση σου την καταλαβαινει δεν ειναι κουτος αλλα εσυ εισαι υποδιαιστερη και στην τελικη θα εκνευριστει μαζι σου που δεν θα δεχτεις το ευνουχισμα του ...

το παιδι του ειναι φυσικο να μην το νιωθει ως υποχρεωση , δεν εχει αναγκη , εκεινος εχει αναγκη και χρειαζετε ακομα την μαμα του.... η οποια οτι και να λεει οσο και να δισανασχετει κατα βαθος θελει να τον εχει κοντα της, καθε μανα.. χρειαζετε να βαλεις πολυ πανω απο σενα το παιδι σου και να σεβαστεις πολυ την προσσοπικη του ζωη για να το ξεπερασεις αυτο... για καθε μανα ο γιος ειναι δυναμη να τον εχει εστω και ετσι διπλα της... οτι και να σου λεει

θα επρεπε να του πουν οτι υπαρχουν αλλα δυο κοριτσια εδω μεσα και να του επιβαλουν καποια πραγματα , αλλα η μητερα σου φοβατε μην τον χασει , οπως τον ειχε χαμενο οταν ήταν στην Κυπρο και του ξεσκιζει με τον τροπο της τη ζωη , κανοντας τον να εχει και ενοχες που την στεναχωρει....

ο πατερα σου ειναι θύμα της μητρικης αυτης εμμονης

Ο αδερφο σου απ την αλλη που ηλιθειος δεν είναι , εκνευρίζετε γιατι οσο και να το παιξει εφηβος καποιες στιγμες ξυπναει ο αντρας μεσα του ...και ειναι φυσικο να τρελενετε βλεποντας πως εχει αποτυχει , είναι φυσικο να θεωρει υπευθηνους τους γονεις σου και ολους σας , γιατι αν θεωρησει τον εαυτο του θα τρελαθει .... εχει πιστει λοιπον οτι και μονο η παρουσια του σας τιμα ..
τωρα σε ψυχολογο δεν ξερω γιατι τον πατε

ξερω περιοχες ολοκληρες που οι αντρες φαιρονται ετσι ... καθονται στα καφενεια και είτε οι γονεις είτε οι γυναικες τους δουλευουν.... αν βρουν τετοια κατασταση , σπανια ο αντρας να ξεκουνησει , μπαινει σε ενα λουκι πολυ ευκολα που απο την μια τον ευχαριστει και απο την αλλη τον εξοργίζει....

τι δουλεια ειχαν οι γονεις σου 36 χρονων αντρα να τον περιθαλπτουν?

τον κατεστρεψαν , εστω κι αν το ζητησε ο ιδιος , αλλο να σε στιριξω και αλλο να σε αναλαβω....

λοιπον ο αδερφο σου δεν εχει προβλημα , οταν θα βρεθει στο δρομο του γυναικα δυναμικη , χειραφετημενη ανεξαρτητη , που να τον αγαπαει ομως πολυ και επισεις να καταφερει και την μητερα σου, θα του λυθουν τα παντα ...

γιατι στο λεω μονο με τετοι αγυναικα κανει και μονο τετοια γυναικα μπορει να τον αγαπησει... γιατι αγαπη του λειπει , οχι σεξ κτλ.

τωρα θα μου πεις ειναι δυνατον να δωσει τετοια γυναικα σημασια στον αδερφο μου ? ειναι γιατι ο αδερφο σου ασχολητε το περισσοτερο με τον εαυτο του , και με το τι ψεμα και φιδιά θα πει,μια γυναικα ανεξαρτητη δεν θέλει να πολυασχολουνται μαζι της σε καποιουε τομεις και ο αδερφο σου ειναι ιδανικη περιπτωση,οσο για τα ψεματα του , θα τα καταλαβαινει και δεν θα δεινει σιμασια , μιας και θα εχει απο μονη τηςτην ιδεα για τον εαυτο της και θα γνωρίζει την πραγματικη της αξια, δεν περιμενει να λαβει αξια απο αντρα,θα περνουν καλα , αυτο θελει η γυναικα η επιτυχημένη και ο αδερφο σου ειναι καλη περιπτωση, οπως και εκεινη γι αυτον, εκεινη θα τον ανεβασει και θα αποκτησει μεσα απο την αποδοχη της , αυτοεκτημηση , οταν θα τον αγαπησει θα αγαπησει και την μητερα του οποτε θα τον απαλαξει απο το βαρος αυτο ...γιατι γι εκεινον ειναι βαρος και για καθε παιδι ... γι αυτο και οι εκρηξεις νευρων ... θα ειναι πετυχιμένη και αναγνωρίσημη πραγμα σημαντικο για τον αδερφο σου που φανταζομαι οτι δεν θελει διπλα του , οτι κι οτι ....

το προβλημα ειναι οταν την βρει να μην κομπλαρει ...αυτο εξαρτατε και παλι απ την μητερα σου

οταν σεβομαστε εμεις οι μαναδες και αγαπαμε τα παιδία μας αν κι εφοσον το χρειαστουν το μονο που πρεπει να κανουμε ειναι σε μεγαλη αναγκη να τα στιριξουμε και αυτο πολυ λιγο...

δεν υπαρχει χειροτερος ευνουχισμος για εναν αντρα να ξέρει και να γνωριζει οτι ειναι διαθεσημη η αγκαλια της μανας , οχι ως αγκαλια , αλλα ως αποκουμπι και χαρτσιλικωμα....

ο αντρας πρεπει να νιωθει οτι εχει υποχρεωση να στιριξει την μητερα του ...οτι τον εχει αναγκη αυτο ειναι το κινητρο ... η μανα σου τον κατεστρεψε αν δεν αλλαξει τακτικη και μαζι του και εσας ...

ολες μας θελουμε τους γιους μας , η δυναμη που σου δεινουν ειναι απιστευτη ... ομως πρωτα πρεπει να βαζουμε το δικο τους καλο και συμφερον

την καταλαβαινω την μητερα σου

ομως κανει μεγαλο λαθος .... οταν θα φυγει απ την ζωη θα αφησει πισο της εναν μισανθρωπο , δυστιχη και μονο και ανηκανο να διαχειριστει το οτιδηποτε...

ο αδερφο σου πρεπει να κανει σχεση με εναν τετοιο ανθρωπο ,να φτιαξει την προσωπικη του ζωη ξεχωρα απο εσας , να κανει λαθη να λειτουργησει εκει

να εχει ομως εναν ανθρωπο που δεν θα αμφιβαλει στιγμη οτι θα τον εγκαταλιψει , αναν ανθρωπο που θα γνωρίζει και δεν θα δεινει σημασια στα ασχημα του ...ετσι θα τα αποβαλει καποια στιγμη.. και θα εειναι ο καλυτερος του χωριου που λενε...

επισεις θελω να σου πω οτι οι τυποι αυτοι οταν κανουν οικογενεια , βγαζουν καλα παιδια , καλης ποιοτητας ...καρατσεκαρισμενο

αυτη η εγωπαθεια η μπεμπεκιστικη και το οτι ζουν στον κοσμο τους κατα το μεγαλυτερο μερος της ζωης τους βοηθαει τους γυρω τους να αναπτυχθουν φυσιολογικα και χωρις παρεμβολες....
αυτοι οι τυποι εχουν τα ποιο αξια και καλα τεκνα σε πληροφορω...

σε ένα μεγάλο μέρος απο αυτάπου έγραψες θα συμφωνήσω...
Θα σου πως σε ποια διαφωνω..
Δεν είναι όλοι οι αντρες ουτε η περισσοτεροι ετσι..
Σίγουρα είναι πιο αγχωτικόι απο ότι εμεις οι γυναίκες αλλα δεν είναι σε τετοιο βαθμο..
Ο αδερφός μου εχει πρόβλημα...Ψυχολογικό...Οντως...
Η κρίσης που παθαίνει δεν είναι ψέυτικες,είναι πέρα για πέρα αληθινές..Μπόρει κάποιες απο αυτες αοντως να ειναι προσποιητες αλλα οχι ολες..Το μελάνιασμα στα χείλη το χαρακτηριστικό τρέμουλο και ο ασυγκρατητος ιδρώτας στις πατούσες είναι κάτι που δεν μπορείς να προσποιηθείς...
Αλλα σίγουρα η αδιαφορία του να κάνει κάτι για αυτό ειναι η σιγουρια της μάνας που τρέχει και νταντέυει..Αλλα δεν θα την κατηγορήσω γιατι ξέρω τι είναι η μάνα μου,γησια Ελληνίδα μαμά με όλα τα κουσούρια,αλλα ποτέ δεν ητα υπερβολική..ΠΛεον φοβάται τα χειροτέρα..Δν ξέρω πως νοιώθει εκείνη κάθε που ακούει τον γιό της να απειλεί να αυτοκτονήσει,έγω όσο και αν θυμώνω την ιδιά στιγμή τρεμω στην ιδεα πως μπορεί και να το κάνει...
Τώρα για την γυναίκα που αναφέρεσαι..Μου φωτογράφησες την πρωή γυναίκα του...
Η οποιά μόλις έγινε μάνα κατάλαβε η κοπέλα πως δεν θέλει το παιδί της να μέγαλωσει βουτηγμενο στα χρέη απο τον πατέρα του αλλα ουτε και με τις μυθομανίες αυτου..Ο γιός του αδερφου μου όντως ειναι ενα παρα πολυ καλό παιδάκι,αλλα και εκεινο με περίεργα ξεσπάσματα θυμου..Δεν πιστέυω λοιπόν οτι μια γυναίκα,δυναμική η μ θα ανέχτει εναν άνθρωπο σαν τον αδερφό μου..για πολύ....Με σιγουριά σου λεω πως θα είναι ηλιθια αν το κάνει..Αλλη εξήγηση δεν δίνω...Οχι οτι δεν ευχομαι να βρεθει μια κοπλεα να τον ισοροπησει..Αλλα τον ξερω...Και ξέρω πως όπως συμπεριφέρεται σε μένα για παραδείγμα έτσι μετα τον γάμο συμπεριφερόταν και στην πρωην γυανικα του..Ενω τον ταιζε,ενω χρεωνωνταν για εκεινον και την εταιρεια που ηθελε,ενω τον πηρε αυτοκινητο που ηθελε και αλλα πολλα ..επειτα η γυναικα του ηταν σκουπιδι....Ποσο λοιπον να αντεξει μια γυναικα που σεβεται τον εαυτο τις,και αγαπα το παιδι που εφερε στον κομσο...ΟΧΙ ΠΟΛΥ..Και η πρωην νυφη αντεξε παρα πολλα....

ευα μου, ας υποθέσουμε ότι ο αδερφο σου έχει πρόβλήμα αφου αυτο θες ...πες μου λοιπον γιατι φέρετε ετσι? είναι τρελος ?
γιατί απ οτι ξερω οι τρέλοι δεν είναι εκμεταλευτές και συμφεροντολογοι....

ακου λοιπον την δικη μου γνώμη ...σε αυτα που εγραψες ,χωρις να θέλω να σε φορτίσω , απλα είναι μια γνωμη ένος ανθρώπου που δεν το ζει αλλα σε συμμερίζετε ...

Η νυφη σου ετσι όπως την περιγράφεις δεν μπορεί να κρατήσει τον αδερφό σου , οι τύποι αυτοι οταν σε βρούν του χεριού τους σου κάνουν ψυχικη και υλική αφαιμαξη και δεν σε σεβονται ....

Την δυναμικη γυναικα δεν την εννουσα ετσι , το αντίθετο μαλιστα...επισης όταν βλέπεις πως ο αντρα σου δεν τα καταφέρνει σε ορισμενα πεδία αναλαμβανεις εσυ ... δεν τον αφήνεις να παρεί την κατω βολτα, προφανως και σε εκείνη δημιουργησε το ίδιο όπως και σε σας ....

αν καταλάβουν οτι είσαι ποιο ικάνος αφήνουν μονοι τους την διαχειριση και δηλώνουν ας πούμε υποταγη... ο αδερφο σου είναι κακομαθημενος και νευρικος απιστευτα , ανωριμος και βολεψακιας , το μελανιασμα το κανουν και μικρα παιδια που εχουν κακομαθει... το παιδι του βγάζει νευρικοτητα , γιατι αυτο εχει βιωσει και ειναι φυσικο , αυτο δεν σημαινει οτι θα το ακολουθήσει ....

Ο αδερφο σου δεν αυτοκτονει , εσας θα τρελανει αν δεν αλλαξετε τακτικη

δεν τον ενδιαφερει η μανα σου, δεν τον καλύπτοι , ειναι ανθρωπος που τα θέλει όλα και δεν μπορεί εκει που είναι να τα εχει και απο εσας ... είναι φυσικο γιατι ενας τοσο εγωιστης και κακομαθημενος δεν μπορει να δεχτει οτι τον εδιωξε η αλλη που την ειχε του χεριου της και επεσε σε σας να τον ταιζετε...

διοτη στην αλλη διεθετε τον εαυτο του και μεγαλη τιμη της εκανε, αυτο πιστευει...ενω με σας καταλαβαινει πως ειναι βαρος και θελει να σας γεμισει ενοχες ... 40 χρονων αντρας απειλει οτι θα αυτοκτονισει και δεν αναγνωριζει το λαθος του και ουτε προκειτε βεβαια και τον πατε σε ψυχολογο και σας παιζει και δεν λυπατε τιποτα και κανεναν ...

γιατι μελανιαζει? του χρωστα και δεν του δεινει η μανα σου? κατ αυτον ναι , γιατι η παρουσια του είναι η ποιο σημαντικη ...

το ποιο σωστο θα ήταν να μεινει μονος του ....

και επιμένω απο ποτε το ψεμα η μυθοπλασια για να καταφερουμε τον σκοπο μας , η αγενεια το θρασσος ειναι ψυχικη διαταραχη...

ενας αντρας σαν τον αδερφο σου , ακριβως όμως με ενα παιδακι κακοποιουσε εκτω των αλλων την γυναικα του ...απο τα πολλα δεν αντεξε η γυναικα και τον μαζεψαν απο το ψυχιατρειο ...

ο ψυχολογος που μιλησε μαζι του της είπε , οτι ετσι εχει μαθει ... να ειναι ο αφεντης και ο αρχηγος ολων και οταν ειχε προβλημα με την δουλεια του ξεσπουσε πανω της ... εκει να δεις μελανιασμα .... επισης και εκεινος ειχε κολλημα με την μητερα του , στην οποια δεν φερονταν καλα βεβαια......και η οποια τον συντηρουσε οσο μπορουσε

οι αντρες κανουν τετοια και οσο ποιο γελοιοι και ανηκανοι θα κανουν περισσοτερα ....

ο αδερφο σου θα τον βρει τον μαστορα του , αν τον βρει και δεν θα το πιστευεις ουτε εσυ η ιδια θα δεις για ποτε κοβονται τα νευρακια και τα νουμερακια ... οποιος θελει να αυτοκτονησει δεν ενδιαφερετε για τιποτα στην ζωη, δεν εχει απαιτησεις και χρειαζετε πολυ ψυχικη δυναμη για να το κανει....ή να ειναι τρελος......

παντως προσεξε τον εαυτο σου την ζωη σου , σταματα να σκεφτεσαι τον αδερφο σου ετσι , οσο μπορεις καλυτερα ειναι να πιστευεις οτι ειναι κακομαθημενος ...διαβασε και την αχινο... κατι ξέρει περισσοτερο

και μην τον μισεις , ετσι εμαθε και ετσι θα μείνει... γιατι να αλλαξει οσο βρισκει, και να εισαι σιγουρη πως παντα θα βρισκει , ο αδερφο σου δεν εχει τοσο αναγκη οσο εσεις οι υπολοιποι

ευχομαι το καλυτερο γαι την οικογενεια σου

# 32 στις 15/7/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Πες μΟυ λοπόν εσυ..Αντε το τεμπελιό,άντε το άρμεγμα,σαφως και δεν είναι ο πρωτος,σιγουρα ανήκει στο 80% (που μου φαίνεται μεταξυ μας υπερβολικό) αλλα την έλλειψη συνείδησης...Πως την χαρακτηρίζεις?Ως υγιές φαινόμενο?Και να σου πω και κάτι με σιγουρια και βεβαιότητα.Ο μυθομανής είναι ΑΡΡΩΣΤΟΣ.Και αρρωσταινει και τους άλλους..

Περίμενες να σε σεβάστει και να σε συμπονεσει ? η επομενη κινηση του αδερφου σου αν δεν ξυπνησε τε θα ειναι να φυγετε απο το σπιτι ... μου κανει εντυπωση μετα απο αυτα που εγραψες πως τον κρατουν αναμεσα σας οι γονεις σας .... τον ενοχλητε ευα .. αυτο πιστευω και η μυθομανιες του που λες ίσως να μην είναι πιστευει οτι καποια στιγμή πρεπει να φυγετε

ο αδερφο σου είναι καμενος ... αλλα οχι αποτυχημένος εσυ προσεξε που είσαι η μικροτερη , οι γονεις εχουν υποχρεωση να σε προστατευσουν ...οσο του περναει θα γίνετε και χειροτερος , ο στοχος του ειναι το σπιτι σας , θα σε πεταξει εξω , γιατι τον κανεις να νιωθει φιλοξενουμενος , καταλαβαινει την ενοχληση σου και αυτο δεν μπορει να το δεχτει ο εγωισμος του....

οχι δεν ειναι τρελος .....

Ξρεις κάτι,ελπίζω να βρεθέι μια γυναίκα που να τον αγαπήσει όσο περισσότεροο μπορεί,το έυχομαι ολόψυχα..Αλλα δεν ξέρω στην τελική αν το θέμα μας ειναι η γυναίκα που θα βρεί..Κορόιδα εκεί έξω..Μι΄λούνια..

Η γυναικα δεν θα είναι κοροιδο , δεν ξαναδενετε με κοροιδο ο αδερφο σου ....θα ησυχασετε οταν θα βρει αυτο που του παει , να είσαι σιγουρη
Κάθε μέρα και απο άλλη έχει και σε κάθε μια λεει και μια διαφορετικη ιστορια...Και όλες τον κοιτάζουν στα μάτια..Γελάω πολύ με αυτην την εικόνα και πόσο μάλλον όταν ακούω να μου λέν.."Μα πόσο αδυναμία σας έχει ο αδερφός σου!!Σας λατρέυει"Σε όλες τις κοπέλες λέει κάτι διαφορετικό αλλα ένα μένει ίδιο..Οτι έχει μια υπέροχη οικογένεια,και την φροντίζει σαν τα μάτια του!!!Εχει μια μάνα αστέρι και έναν πατέρα μάλαμα,αδερφές καλυτερες δεν υπάρχουν,και αλλα τοσο που μας εκθιάζουν...Αλλα όταν γυρνάει σπίτι...(οπου στην τελευταια γκόμενα είπε πως είμαστε φιλοξενούμενη του γιατι ο πατέρας μου απέτυχε σε μια απο τις επειχηρήσεις του έχασε το πατρικό μας..)μεταμορφνεται σε διάλος που μισεί όποιον κατοικεί εκεί..Αυτά..Έγραψα πολα,συγχωρήστε με..

ετσι θα πει εξω , φυσικο είναι , να εχουν υπ οψην καθε ενδιαφερωμενη τι θελει και επιθημη για να μεινει μαζι της ... τον κοιταζουν στα ματια γιατι αυτοι οι ανθρωποι δεν σκεφτονται τι κανουν και τι δημιουργουν και αυτο που τους κολλαει δεν ειναι ο ιδιος ως αντρας αλλα το ανεξηγητο και το παραλογο η τρελα που πουλαει ...οπως και σε σενα σε εχει προβληματισει καθε κινηση του παρ οτι υποτιθετε ξέρεις ......

αν μπορουσε να μεινει μονος θα ήταν το ιδανικο για ολους σας ...αλλα δεν νομιζω να ξεκολλησει απο το σπιτι που το θεωρει δικο του και εσας φιλοξενουμενους και θα δεις πως ετσι θα γινει ...και δεν ειναι τρελος βολεψακιας ειναι....

# 33 στις 15/7/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
διαβαζοντας τις απαντησεις μερικων εδω μεσα ...ειλικρινα αφηνιασα ....

αν αυτο το συγκεκριμενο ατομο εχει ψυχολογικο προβλημα και χρηζει ψυχιατρικης βοηθειας ...

.οι αποψεις μερικων εδω μεσα στα ματια μου φανταζουν γελοιες ....

υπαρχουν και ψυχολογικα αρρωστα ατομα ...

ξερετε ....

για οποιους εχουν κατσικωμενες χωριατικες αντιληψεις ....αγνοιας και αμορφωσιας ....

ακομα και η μανα μου μ αλλη λογικη προσεγγιζει το θεμα που ειναι 80 ετων ....

δεν το πιστευω ....

το αν ο ανθρωπος αυτος εχει προβλημα ...λεπτομερειες ξερει η θεματοθετρια και η οικογενεια ....

εδω η κοπελλα ανεφερε για ψυχιατρους και ψυχιατρεια ....

αν δεν κανω λαθος .....

αν παλι ο τυπος ειναι ενας κλασικος τεμπελης που θελει να καλοπερναει και να τον χαρτζιλικωνει ο ηλικιωμενος πατερας του ....

εγω παω πασο ...παρεερμηνευσα ...αλλα δεν νομιζω ....

το θέμα δεν ειναι τζουλια ο ανθρωπος αλλα το μισος της αδερφη του και η λυπη που νιωθει...

δεν είμαστε ψυχολογοι αλλα και να είμασταν δεν θα βγαζαμε πορισμα...νομιζω?

εγω αναφερωμαι για την ευα και στην ευα και πως μπορω νατην κανω να το δει ποιο ελαφρια ...

η ευα ξερει οτι δεν μιλα με ψυχολογους και βεβαια δεν μιλα με ανθρωπους τηε οικογενεια της που εχουν ολο το ψυχολογικο φορτιο

οσο για τους χωριατες ...ολοι απο ενα χωριο ξεκινησαμε ...νομιζω?
ευα προσεχε τον εαυτο σου και μην αφηνεις αυτη την κατασταση να επιρεασει την ζωη σου ...σκεψου αν σε βοηθαει οτι αν δεν εισαι καλα δεν θα τον βοηθησεις τον αρρωστο οπως πιστευει η τζουλια ή τον σατραπη οπως πιστευω εγω αδερφο σου

προσεχε τον εαυτο σου και προχωρα την ζωη σου

iason09

# 34 στις 16/7/2012
author
Ανδρας / 50 / Χήρος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Σμύρνη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 22
διαβασα και προβληματιστηκα...μολις βγηκα απο μια σχεση που επασχε απο διπολικη διαταραχη...αναγνωρισα πολλα κοινα σε οσα αναφερθηκαν εδω,το θεμα που εχω παρατηρησει εγω ειναι οτι αυτα τα ατομα περιχαρακωνονται πισω απο την αασθενεια τους για ολα...νιωθουν παντα αγ=δδικημενοι και οτι δεν ευτθυνονται για τιποτα.το συγγενικο περιβαλοντους δικαιολογει τα παντα,πραγμα που πραγματικα δεν ξερω αν βοηθαει.πραγματικα καταλαβαινω τισ δυσκολιεες αν και δεν εχω απαντηση.πιστευω οτι για να βοηθηθει καποιοσ πρεπει πρωτα να το θελει ο ιδιοσ και πραγματικα εχω τισ αμφιβολιεσ μου κατα ποσο το θελουν....τουλαχιστον ενα μεγαλο μερος απο αυτα τα ατομα...

morgoth

# 35 στις 16/7/2012
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461

Παράθεση:
Originally posted by morgoth
ειναι οπως λες ενηλικας, οπως και συ. οποτε κοιτα οι επιλογες του να μη βαραινουν τη δικια σου ψυχη και ζωή. σαφως και τον αγπας ειναι αδερφος σου. ομως ειναι αλλος ανθρωπος και δεν εισαι υπευθυνη εσυ για το οτι κανει. αν θελει θα βρει το δρομο του.

Κοιτα εσυ τι θα κανεις με τη δικια σου ζωή.

οπως σου εγραψα ευθυς εξαρχης, ειναι ο ιδιος υπευθυνος για τη ζωη του. και αρρωστος να ειναι ψυχικα, δεν εισαι υποχρεωμενη να τον νταντευεις και να σου ρουφα την δικια σου ψυχικη ενεργεια. Κατανοω οτι μενετε ολοι μαζι. Αν αυτο δεν γινεται να αλλαξει (να μετακομισεις σε ενα χωρο δικο σου) θα πρεπει να δεις πως γινεται ολο αυτο να σε επηρεαζει λιγοτερο. ΚΑθως και να απεμπλακεις απο τις επιλογες των δικών σου. Δεν εισαι εσυ υπευθυνη για αυτες. Το καλυτερο θα ταν παντως να μεινεις μονη σου.

morgoth

# 36 στις 16/7/2012
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by iason09
διαβασα και προβληματιστηκα...μολις βγηκα απο μια σχεση που επασχε απο διπολικη διαταραχη...αναγνωρισα πολλα κοινα σε οσα αναφερθηκαν εδω,το θεμα που εχω παρατηρησει εγω ειναι οτι αυτα τα ατομα περιχαρακωνονται πισω απο την αασθενεια τους για ολα...νιωθουν παντα αγ=δδικημενοι και οτι δεν ευτθυνονται για τιποτα.το συγγενικο περιβαλοντους δικαιολογει τα παντα,πραγμα που πραγματικα δεν ξερω αν βοηθαει.πραγματικα καταλαβαινω τισ δυσκολιεες αν και δεν εχω απαντηση.πιστευω οτι για να βοηθηθει καποιοσ πρεπει πρωτα να το θελει ο ιδιοσ και πραγματικα εχω τισ αμφιβολιεσ μου κατα ποσο το θελουν....τουλαχιστον ενα μεγαλο μερος απο αυτα τα ατομα...

απο προσωπικη πειρα συνυπογραφω. γενικα ατομα που πασχουν απο κατι, τοσο οι ιδιοι οσο και το συγγενικο τους περιβαλλον δυσκολα θα αναγνωρισουν κατι και θα τα αποδιδουν ολα στο δυσκολο του χαρακτηρα τους, στη κυκλοθυμια τους κτλ. Και βεβαια δεν υπαρχει αλλη αποψη. η μονη αληθεια ειναι αυτη στον εγκεγφαλο τους

# 37 στις 17/7/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by morgoth

Παράθεση:
Originally posted by iason09

απο προσωπικη πειρα συνυπογραφω. γενικα ατομα που πασχουν απο κατι, τοσο οι ιδιοι οσο και το συγγενικο τους περιβαλλον δυσκολα θα αναγνωρισουν κατι και θα τα αποδιδουν ολα στο δυσκολο του χαρακτηρα τους, στη κυκλοθυμια τους κτλ. Και βεβαια δεν υπαρχει αλλη αποψη. η μονη αληθεια ειναι αυτη στον εγκεγφαλο τους

ετσι ειναι δυσκολο να δεχτεις πως αγαπημενο σου προσωπο εχει προβλημα, οταν ομως το δεχεσαι , το αποδεχεσαι κι ολας το προβληματου συμβιβαζεσαι με την ιδιοτροποια του και δεν το λυνεις... αυτο ειναι μεγαλυτερο προβλημα, το να σε δικαιολογουν ειναι γιατι εχουν παρετηθει και εχουν αποδεκτει την ιδιοτροποια.....
οι ψυχολογοι πιστευω οτι θα εχουν να κανουν και με το περιβαλλον του καθε ασθενη ,πελατη τους , δηλ. δεν μπορουν να ριξουν λαδυ στην φωτια και να πουν , νουμερα και ιδιοτροποιες κανει και πεταξτετον ... του δεινουν ηρεμιστικα και δεν ξερω τι αλλο ...τα οποια εκεινος αρνητε να τα παρει ... διοτι ξερει ,δεν ειναι τρελος παρτακιας ειναι ......

ο αρρωστος ο ανθρωπος καποια στιγμη μετα απο θεραποια ....καποιες στιγμες λογικευεται και ζηταει συγνωμη και λεει τι κανω και μετα επανερχετε στην αρρωστια του ...

εδω εγω διαβασα μια συμπεριφορα η οποια ειναι συνηθες απο αντρες σατραπηδες οπως τους ελεγαν παλια ...σημερα μπορει να λεγετε κι ετσι...

αν η ευα ηταν αντρας θα ηταν ποιο προσεκτηκος....θα το σκεφτονταν τι και πως θα φερθει στην μανα του....

morgoth

# 38 στις 17/7/2012
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
τον παραλογισμο δεν τον εξηγεις με λογική.

απλά δε ξερεις πως μπορει να αντιδρασει ο αλλος. Διοτι ειναι παραλογος. Η φαση ειναι take it or leave it.

Dardana

# 39 στις 17/7/2012
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Δεν παίρνει τίποτα...Τον έχουμε σπίτι κάθε μέρα και δεν είδαμε κάτι περίεργο.Για έχει καμία σχέση με τζόγο,δεν ξέρει καν την απλή ξερή.Είναι μανιοκαταθλιπτικος(διπολική διαταραχη)Δεν κάνει φίλους και άν τοτε μόνο για λίγο καθώς η τους βαριέται η ανακαλύπτουν τα ψέμματα του με τον καιρό και απομακρύνονται.Έχουμε μιλήσει και εμείς με ειδικούς,όλοι μας λέν πως αν δεν κάνει κάτι απο μόνος του δεν μπορούμε παρα μόνο αν γίνει βίαιος πολύ να κάνουμε κάτι εμείς.
Όταν την ζωή σου στην κλέβουν άλλοι,δεν είναι έυκολο να την φτιάξεις...Δεν μπορω να μπαίνω στο σπίτι μου και να βλέπω κάθε μέρα μια τέτοια κατάστση και να είμαι χαλαρή...Δεν με νοιάζει τόσο για εκείνον όσο για τους γονείς μου..
Τώρα ..αν ήταν τόσο απλό να τον απολύσω...Θα το έιχα κάνει..

Λυπαμαι αλλά δε βλεπω τι άλλες διεξοδους εχεις. οι γονεις σας δεν προκειται να τον απαρνηθουν και ειναι λογικο: οτι κι αν ειναι, ειναι παιδι τους. εσυ παλι δεν μπορεις να μην επηρεαζεσαι απο την ολη κατασταση. η μονη λυση για σενα θα ηταν να έμενες καπου αλλού αλλά φανταζομαι για να μενεις με τους γονεις, μαλλον εξαρτασαι κι εσυ. αυτο που μπορεις να κανεις..ειναι υπομονη. τιποτε άλλο.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

heineken_30

# 40 στις 17/7/2012
author
Ανδρας / 39 / Σε σχέση
Απαντήσεις: 32
βασικα λυση δεν υπαρχει στο προβλημα σου περαν του να ανεξαρτητοποιηθεις για το δικο σου καλο και την δικη σου ψυχικη υγεια...Ετσι οπως βλεπω τον αδερφο σου σε λιγα χρονια θα ειναι απο το δαφνι στο δρομοκαιτειο και τουμπαλιν.. Ετσι κι αλλιως ο μονος δρομος φαινεται να ειναι αυτος αφου η μανιοκαταθλιπτικη διαταραχη θα εκδηλωθει με επιθετικοτητα τα προσεχη χρονια απεναντι στο οικογενειακο του περιβαλλον και ισως μονο αν ακολουθησει καποια φαρμακευτικη αγωγη να βελτιωθει η κατασταση του...Εισαγγελικη παραγγελια,δυο καταθεσεις απο οικειους και σε τρεις ημερες το α.τ. της περιοχης σου ειναι υποχρεωμενο να τον μεταφερει στο εφημερευον ψυχιατρικο νοσοκομειο για εξεταση...
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.