Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

....Τι σκέφτεσαι τώρα ;

Επιλέξτε σελίδα: (1-900)
Σελίδες Αρχική«891892893894895896897898899900

wish_

# 17981 την Τετάρτη στις 20:00
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.037
'Aρεσαν+: 0%

Επίσης να προσθέσω και το εξής οτι οι Φαρμακευτικοί σύλλογοι υιοθετούν στο εξής τη διεθνή πρωτοβουλία για βοήθεια στα θύματα ενδοοικογενειακής βίας με τον κωδικό «Μάσκα - 19».

Αν μια γυναίκα εμφανιστεί σε κάποιο φαρμακείο και ζητήσει τη Μάσκα19, τότε ο/η φαρμακοποιός γνωρίζει ότι πρέπει να κρατήσει διακριτικά τα στοιχεία του ατόμου και να επικοινωνήσει άμεσα με τη γραμμή SOS 15900 της Γενικής Γραμματείας Οικογενειακής Πολιτικής και Ισότητας των Φύλων.

Αρέσει στα μέλη Spiros--, Mindthegap- και σε ακόμα 2 μέλη.

alisida

# 17982 την Τετάρτη στις 20:11
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 8.174

Έχω λόγο που το ρωτάω ,υπάρχει κάποιος εδώ που να έχει προσωπική εμπειρία ή κάποιον γνωστό ψυχολόγο πχ ή κοιν λειτουργό που να εργάζεται σε αυτές τις γραμμές βοήθειας?

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι κατά πόσο είναι αποτελεσματικές αυτές δηλ δίδεται ουσιαστική βοήθεια ,δίδονται μόνο συμβουλές ή απλά ακούνε το πρόβλημα και το αντιμετωπίζουν ως μια ακόμα τηλεφωνική επικοινωνία.

Παράθεση:
Σχόλιο # 17979 από MadameShuShu49
Η Παγκόσμια Ημέρα για την Εξάλειψη της Βίας κατά των γυναικών σήμερα, μας βρίσκει στο σπίτι. Ο εγκλεισμός όπως αναμενόταν και παρατηρήθηκε και στο πρώτο lockdown εντείνει το πρόβλημα της ενδοοικογενειακή βίας. Σύμφωνα με τα στοιχεία της Γενικής Γραμματείας Οικογενειακής Πολιτικής και Ισότητας των Φύλων κατά τη διάρκεια της καραντίνας του Απριλίου τα περιστατικά ενδοοικογενειακής βίας τετραπλασιάστηκαν. Όσες βιώνεται κάτι τέτοιο ζητήστε βοήθεια, είτε καλώντας στη γραμμή SOS στο 15900, είτε με αυτοπρόσωπη παρουσία το Αστυνομικό Τμήμα, είτε τηλεφωνικά στο 100 ή με ένα μήνυμα sms στο 100. Υπάρχει ένας ολόκληρος μηχανισμός που μπορεί να σας υποστηρίξει. #λέμε_ΟΧΙ_στη_βία

alisida

# 17983 την Τετάρτη στις 20:17
author
Καζακστάν

Να συμπληρώσω ότι υπάρχει ακόμα ένας κώδικας που είναι μια μαύρη κηλίδα στο εσωτερικό της παλάμης για την αναγνώριση των κακοποιημένων γυναικών 

Παράθεση:
Σχόλιο # 17981 από wish_

Επίσης να προσθέσω και το εξής οτι οι Φαρμακευτικοί σύλλογοι υιοθετούν στο εξής τη διεθνή πρωτοβουλία για βοήθεια στα θύματα ενδοοικογενειακής βίας με τον κωδικό «Μάσκα - 19».

Αν μια γυναίκα εμφανιστεί σε κάποιο φαρμακείο και ζητήσει τη Μάσκα19, τότε ο/η φαρμακοποιός γνωρίζει ότι πρέπει να κρατήσει διακριτικά τα στοιχεία του ατόμου και να επικοινωνήσει άμεσα με τη γραμμή SOS 15900 της Γενικής Γραμματείας Οικογενειακής Πολιτικής και Ισότητας των Φύλων.

squirrel-b1968

# 17984 την Τετάρτη στις 21:07
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 176
Αν το αποφασίσει το θύμα ...να φύγει από τον δυνάστη της ,υπάρχουν δομές οι οποίες μπορούν να την φιλοξενήσουν για ένα διάστημα έως ότου βρει δουλειά κ τακτοποιηθεί η ζωή της ξανά.Οι δομές αυτές έχουν ψυχίατρο ,ψυχολόγο νομικό τμήμα κ υπηρεσίες που συμπαρίσταται στο θύμα κ στα παιδιά του αν υπαρχουν..κλπ.Δομες τέτοιες έχουν οι γιατροί του κόσμου κλπ η καποιες ΜΚΟ που επιδοτούνται μέσω Εσπα.Στο Δήμο Αθηναίων υπάρχουν αρκετές... πχ.Ξενωνας φιλοξενίας γυναικών θυμάτων βίας κ των παιδιών Δήμου Αθηναίων γουγλαρετε κ θα δείτε τις υπηρεσίες που διαθέτουν κ μια γενική εικόνα στο τι προσφέρουν σε αυτές τις γυναικεςΥ.Γ.Πάντως το βασικό είναι ,να κάνει το βήμα η γυναίκα όχι μόνο να αναζητήσει βοήθεια ,αλλά να" τολμήσει "να φύγει από τον δυνάστη της κ να πάψει να έχει τον φόβο ότι όπου πάει θα την ξετρυπωσει κ θα την σκοτώσει.Αυτη είναι η πιο κλασική γνωστή απειλή (δυστυχώς)Πρέπει να βρει τη δύναμη να ξεπεράσει αυτο τον "φόβο"
Αρέσει στο μέλος alisida

alisida

# 17985 την Τετάρτη στις 21:53
author
Καζακστάν

Οι δομές φιλοξενίας δέχονται μόνο σωματικά κακοποιημένες γυναίκες ?

Μπορεί κάποια γυναίκα που έχει πέσει θύμα πλεκτάνης πχ να ζητήσει εκεί βοήθεια ?προσφέρουν νομική προστασία?

(από άγνοια υπέγραψε παραχώρηση επιμέλειας νεογέννητου και εκδιώχτηκε από τον σύζυγό της ) 

Σημ: ο λόγος που το γράφω δημόσια είναι επειδή η συζήτηση γίνεται και για ενημέρωση όσων ενδιαφέρονται.

Παράθεση:
Σχόλιο # 17984 από squirrel-b1968
Αν το αποφασίσει το θύμα ...να φύγει από τον δυνάστη της ,υπάρχουν δομές οι οποίες μπορούν να την φιλοξενήσουν για ένα διάστημα έως ότου βρει δουλειά κ τακτοποιηθεί η ζωή της ξανά.Οι δομές αυτές έχουν ψυχίατρο ,ψυχολόγο νομικό τμήμα κ υπηρεσίες που συμπαρίσταται στο θύμα κ στα παιδιά του αν υπαρχουν..κλπ.Δομες τέτοιες έχουν οι γιατροί του κόσμου κλπ η καποιες ΜΚΟ που επιδοτούνται μέσω Εσπα.Στο Δήμο Αθηναίων υπάρχουν αρκετές... πχ.Ξενωνας φιλοξενίας γυναικών θυμάτων βίας κ των παιδιών Δήμου Αθηναίων γουγλαρετε κ θα δείτε τις υπηρεσίες που διαθέτουν κ μια γενική εικόνα στο τι προσφέρουν σε αυτές τις γυναικεςΥ.Γ.Πάντως το βασικό είναι ,να κάνει το βήμα η γυναίκα όχι μόνο να αναζητήσει βοήθεια ,αλλά να" τολμήσει "να φύγει από τον δυνάστη της κ να πάψει να έχει τον φόβο ότι όπου πάει θα την ξετρυπωσει κ θα την σκοτώσει.Αυτη είναι η πιο κλασική γνωστή απειλή (δυστυχώς)Πρέπει να βρει τη δύναμη να ξεπεράσει αυτο τον "φόβο"

squirrel-b1968

# 17986 την Τετάρτη στις 23:49
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 176

Πώς υπέγραψε ?δηλ...?Είναι δυνατόν να ήταν τόσο αφελής που υπέγραψε παραχώρηση επιμέλειας...???Με εντυπωσιάζεις!!Εκτός αν της έταξε κάτι κ το υπέγραψε.(.με το γάμο πήρε υπηκοότητα η κοπέλα κ υπέγραψε την απαλλαγή συνεπιμελειας..?..κ της πήρε το παιδί?)παράξενο μου κάνει.Αυτο προϋποθέτει δικαστική απόφαση.(.σε μια συμφωνία η διαζυγιο ,κλπ μετάξυ των δύο που έχει κατατεθεί σε ένα δικαστήριο..το οποίο το έχουν υπογράψει κ οι ΔΥΟ κ τώρα θέλει να το αναιρεσει...κατάλαβα σωστά?)Καμμία σχέση με αυτές τις δομές που ανέφερα πιο πάνω...ούτε καν...

Υ.Γ.

Ας έρθει σε επικοινωνία με το συνήγορο του Πολίτη,κ αυτοί βοηθούν σε νομικά θέματα κυριως,μήπως βρει  κάποια άκρη,κσιγουρα αν γνωρίζουν κάποιες υπηρεσίες θα την ενημερωσουν.Επειδη τους έχω επισκεφτεί για κάποιο προσωπικό μου θεμα γνωρίζω ότι είναι πολύ εξυπηρετικοι

Αρέσει στο μέλος alisida

wish_

# 17987 την Τετάρτη στις 23:57
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.037
γι αυτο θα σας πρότεινα ν ανοιγατε ενα θεμα να τα μεταφεραμε εκει. (φυσικά και από δω μπορούμε να τα λέμε απλά χάνονται και δεν γνωρίζει κάποιος 900 σελίδες τι μπορεί να είπαμε για να ενημερωθεί)

προσωπικά άλις δεν γνωρίζω κάποιον/α να δούλεψε σαν ψυχολόγος σε κάτι τέτοιο.

δεν ξέρω αν θα μπορούσε ν΄απευθυνθεί κάποια κοπελα που έχει πεσει θυμα πλεκτάνης μα δεν έχει να χάσει κάτι κανοντας ένα τηλέφωνο και ζητώντας πληροφορίες.
Αρέσει στο μέλος alisida

alisida

# 17988 χθες στις 10:08
author
Καζακστάν

Την κοπέλα δεν την γνωρίζω προσωπικά.

Μια φίλη μου εξιστόρησε το περιστατικό ρωτώντας με αν έχω κάποια ιδέα για το πώς μπορεί να την καθοδηγήσει στο τι πρέπει να κάνει.

Είναι Ελληνίδα απ' όσο ξέρω,δεν τειθεται θέμα υπηκοότητας.

Το 15900 της πρότεινα κι εγώ επειδή υπάρχει θέμα καθαρά επιβίωσης πρώτα ,δεν έχει δουλειά,δεν έχει γνώσεις και καμιά οικονομική στήριξη από τους δικούς της.

Υπέγραψε όπως φαντάζομαι εξωδικαστικά όλα τα σχετικά νομίζοντας ότι είναι κάτι άλλο.

Για το συνήγορο του Πολίτη δεν το σκέφτηκα να της το πω.

Παράθεση:
Σχόλιο # 17986 από squirrel-b1968

Πώς υπέγραψε ?δηλ...?Είναι δυνατόν να ήταν τόσο αφελής που υπέγραψε παραχώρηση επιμέλειας...???Με εντυπωσιάζεις!!Εκτός αν της έταξε κάτι κ το υπέγραψε.(.με το γάμο πήρε υπηκοότητα η κοπέλα κ υπέγραψε την απαλλαγή συνεπιμελειας..?..κ της πήρε το παιδί?)παράξενο μου κάνει.Αυτο προϋποθέτει δικαστική απόφαση.(.σε μια συμφωνία η διαζυγιο ,κλπ μετάξυ των δύο που έχει κατατεθεί σε ένα δικαστήριο..το οποίο το έχουν υπογράψει κ οι ΔΥΟ κ τώρα θέλει να το αναιρεσει...κατάλαβα σωστά?)Καμμία σχέση με αυτές τις δομές που ανέφερα πιο πάνω...ούτε καν...

Υ.Γ.

Ας έρθει σε επικοινωνία με το συνήγορο του Πολίτη,κ αυτοί βοηθούν σε νομικά θέματα κυριως,μήπως βρει  κάποια άκρη,κσιγουρα αν γνωρίζουν κάποιες υπηρεσίες θα την ενημερωσουν.Επειδη τους έχω επισκεφτεί για κάποιο προσωπικό μου θεμα γνωρίζω ότι είναι πολύ εξυπηρετικοι

Enikos

# 17989 χθες στις 10:22
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 22.202

...oti, εστω και μια μερα να μας επιτρεψουν...

...λιγη λασκα βρε παιδι μου...

...τωρα στις εορτες...

...θα παμε για τσιφτετελια, να ξεσκασωμε...

...(σκεπτικο ανησυχου αχτιβιστη)...

...Καλη μερα...

https://www.youtube.com/watch?v=tMFjYCQGDSA&ab_channel=flowerishmorning

Enikos

# 17990 χθες στις 14:22
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

...oti, μολις βλεπω τον Πετσα...

...παω και αρμεγω τη γεΛΛΛαδα μ...

...να τον κερασω κατι, ετσι φραπε που ειναι...

Enikos

# 17991 χθες στις 19:31
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

...oti, το βοδι που μας πηρανε...

...ητανε λυτο...

...το βρηκανε φιλοζωοι...

...δεν υπαρχει δολος...