Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

....Τι σκέφτεσαι τώρα ;

Sourya

# 15061 στις 12/8/2019
author
Γυναίκα / 60 / Ελεύθερη
Ινδία
Θέματα: 43
Απαντήσεις: 4.729
'Aρεσαν+: 0%

Παρων, εδω ξερα

Παράθεση:
Σχόλιο # 15059 από jane_do

Έχω χάσει πλέον τον μπούσουλα( όχι ότι τον είχα ποτέ) ,ποια είναι τα χλωρά,ποια τα ξερά...

Αρέσει στα μέλη COSTAS42, peripli

peripli

# 15062 στις 12/8/2019
author
Γυναίκα / 62 / Διαζευγμένη
Νότια Αφρική
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.819

Μακη. . . .μονο ξερά!

Δεν υπαρχουν χλωρά!  Δεεν...   

Παράθεση:
Σχόλιο # 15058 από Heptamer

Μαζί με τα ξερα, καίγονται και τα χλωρά. 

Εχουσι την γνωσιν οι φυλακες! (Κατα Διοδοτον.)   Εχουσι, εχουσι...   

Παράθεση:
Σχόλιο # 15057 από jane_do

ότι...οι διαγραφές πάνε σύννεφο...

peripli

# 15063 στις 12/8/2019
author
Νότια Αφρική

Βρε συ. . . .

...τα ξερά ειναι τα διπλο-τριπλο-πολλαπλοπροφιλοφυλα! Εχεις...δυοοο...? Αααα...? Μπααα...   

Παράθεση:
Σχόλιο # 15061 από Sourya

Παρων, εδω ξερα

Αρέσει στο μέλος Sourya

Sourya

# 15064 στις 12/8/2019
author
Γυναίκα / 60 / Ελεύθερη
Ινδία
Θέματα: 43
Απαντήσεις: 4.729

Αντε, εγω νομιζα οτι ειναι αυτοι που τρωνε μπλοκο στα θεματα

Παράθεση:
Σχόλιο # 15063 από peripli

Βρε συ. . . .

...τα ξερά ειναι τα διπλο-τριπλο-πολλαπλοπροφιλοφυλα! Εχεις...δυοοο...? Αααα...? Μπααα...   

Αρέσει στο μέλος peripli

VASILIS53

# 15065 στις 13/8/2019
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Νέα Μάκρη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.344

Νοσταλγικά σκέφτομαι ότι κάποτε που ήθελα να γίνω ναυτικός άκουγα συνέχεια αυτό το τραγούδι. 

https://www.youtube.com/watch?v=zJgI3P86-Pc
Αρέσει στο μέλος peripli

VASILIS53

# 15066 στις 13/8/2019
author

Τώρα δα 12 η ώρα τα μεσάνυχτα, σκέφτηκα ότι: Εγώ είμαι εκείνο το συνειδητό και αισθανόμενο και πάντα υπάρχων Ένα που μέσα από Μένα συνειδητοποιεί ότι υπάρχει.

Πως να χωρέσω το ΕΓΩ μου ύστερα από αυτό που σκέφτηκα?
Αρέσει στα μέλη peripli, Enikos

peripli

# 15067 στις 13/8/2019
author
Νότια Αφρική

Καλημερα vasisis53.

Απο την στιγμη που σκεφτηκες συνειδητα και αισθανθηκες οτι εισαι το υπαρχον ΕΝΑ, αυτοματα το ΕΓΩ σου εχει φυγει, γιατι σκεφτηκες καθετα και οχι οριζοντια.
Εζησες την στιγμη και μπηκες στο καθετο με συνειδητοτητα, ξυπνιος κι οχι κοιμισμενος, δεν εζησες στο οριζοντιο, να σκεφτεις διαφορα, επικεντρωθηκες στην στιγμη, βγηκες απο τον εαυτο σου...απλα δεν υπαρχει το εγω!

Εισαι. Αυτο ειναι συνειδητοτητα, ενσυναισθηση, μοναδικοτητα, βουτια στο καθετο, σε μια αβυσσαλεα εμπειρια Α1 Α2 Α3 Α4 η στιγμη, η συγκενρωση στο ενα και μοναδικο σημειο, και παει λεγοντας. Εφυγες απο τα υλιστικα της αναλωσης του χρονου, της υπνωσης του να σκεφτεσαι διαφορα, αρα να κοιμασαι καθως εγιναν αυτοματα παρελθον! Αυτη ειναι η ψυχοφθορα οριζοντια σκεψη, η γραμμικη, η κινηση του χρονου, του μονιμα κοιμισμενου ατομου, Α Β Γ Δ κλπ. 

Μενεις εκει στο καθετο και ολο και λιγοτερο θα πηγαινεις μπρος-πισω, δλδ οριζοντια, μονο βουτια στο καθετο...αφηνεσαι και πας... Το καθετο επιπεδο δε γνωριζει προβληματα. Ειναι καθαρη απολαυση, χωρις αγχος, χωρια αγωνια, χωρις καμμια ανησυχια, χωρις ενοχη, τιποτα. Η ενοχη ειναι ενα παιχνιδι που παιζει ο νους!

Εγρηγορση! Ενας καινουριος τροπος να ζεις στην αιωνιοτητα, οχι στο χρονο. Αυτο εννουν οι Σανκαρα, οι Βεδες και οι Ινδουϊστες οταν ονομαζουν αυτον τον κοσμο ψευδαισθηση.
Εχει φυγει το ΕΓΩ σου και δεν το καταλαβες, πολυ απλα γιατι δε χωραει στην συνειδητη σκεψη που εκανες, ησουν εκει, ησουν παρων, αρα δεν υπαρχει ΕΓΩ, απλα ΕΙΣΑΙ!!!

Αντε καλημερα...τί μ'επιασε πρωϊ πρωϊ...καντε βουτιες εσεις, θαλασσα, μπανιερα...ολα στο νου ειναι!

Παραθεση:

VASILIS53  #15066

Τώρα δα 12 η ώρα τα μεσάνυχτα, σκέφτηκα ότι: Εγώ είμαι εκείνο το συνειδητό και αισθανόμενο και πάντα υπάρχων Ένα που μέσα από Μένα συνειδητοποιεί ότι υπάρχει.

Αρέσει στο μέλος VASILIS53

Enikos

# 15068 στις 13/8/2019
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 20.861

Εγω, τι ειναι, για πες μας λιγο...

Μπορει να υπαρχει καποιος (να ΕΙΝΑΙ), διχως την συμμετοχη του ΕΓΩ?...(Μιλας για αιθερικα οντα? Δεν νομιζω να ειναι ο Μπιλις...)...

Δεν προβληματιζεται το ΕΙΝΑΙ, λες...

Και πως μπαινει σε δραση, να ασχοληθει με ερεθισματα δηλαδη, εαν δεν υπαρξει προβληματισμος προς ωφελιμη λυση, σε οτι αφορα την βιο υλη?...

Οι Ινδουιστες και οι αλλοι, που επικαλεισαι, δεν μας εχουν πει νομιζω για το οτι η σκεψη γεννα υλη...

Δεν βγαζει σαφες νοημα το κειμενο σου...

Παράθεση:
Σχόλιο # 15067 από peripli

Καλημερα vasisis53.

Απο την στιγμη που σκεφτηκες συνειδητα και αισθανθηκες οτι εισαι το υπαρχον ΕΝΑ, αυτοματα το ΕΓΩ σου εχει φυγει, γιατι σκεφτηκες καθετα και οχι οριζοντια.
Εζησες την στιγμη και μπηκες στο καθετο με συνειδητοτητα, ξυπνιος κι οχι κοιμισμενος, δεν εζησες στο οριζοντιο, να σκεφτεις διαφορα, επικεντρωθηκες στην στιγμη, βγηκες απο τον εαυτο σου...απλα δεν υπαρχει το εγω!

Εισαι. Αυτο ειναι συνειδητοτητα, ενσυναισθηση, μοναδικοτητα, βουτια στο καθετο, σε μια αβυσσαλεα εμπειρια Α1 Α2 Α3 Α4 η στιγμη, η συγκενρωση στο ενα και μοναδικο σημειο, και παει λεγοντας. Εφυγες απο τα υλιστικα της αναλωσης του χρονου, της υπνωσης του να σκεφτεσαι διαφορα, αρα να κοιμασαι καθως εγιναν αυτοματα παρελθον! Αυτη ειναι η ψυχοφθορα οριζοντια σκεψη, η γραμμικη, η κινηση του χρονου, του μονιμα κοιμισμενου ατομου, Α Β Γ Δ κλπ. 

Μενεις εκει στο καθετο και ολο και λιγοτερο θα πηγαινεις μπρος-πισω, δλδ οριζοντια, μονο βουτια στο καθετο...αφηνεσαι και πας... Το καθετο επιπεδο δε γνωριζει προβληματα. Ειναι καθαρη απολαυση, χωρις αγχος, χωρια αγωνια, χωρις καμμια ανησυχια, χωρις ενοχη, τιποτα. Η ενοχη ειναι ενα παιχνιδι που παιζει ο νους!

Εγρηγορση! Ενας καινουριος τροπος να ζεις στην αιωνιοτητα, οχι στο χρονο. Αυτο εννουν οι Σανκαρα, οι Βεδες και οι Ινδουϊστες οταν ονομαζουν αυτον τον κοσμο ψευδαισθηση.
Εχει φυγει το ΕΓΩ σου και δεν το καταλαβες, πολυ απλα γιατι δε χωραει στην συνειδητη σκεψη που εκανες, ησουν εκει, ησουν παρων, αρα δεν υπαρχει ΕΓΩ, απλα ΕΙΣΑΙ!!!

Αντε καλημερα...τί μ'επιασε πρωϊ πρωϊ...καντε βουτιες εσεις, θαλασσα, μπανιερα...ολα στο νου ειναι!

Παραθεση:

VASILIS53  #15066

Αρέσει στα μέλη peripli, VASILIS53

Spiros--

# 15069 στις 13/8/2019
author
Ανδρας / 50 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Χαλκηδόνα
Απαντήσεις: 543

Με ταπεινότητα ...

... και αναγνώριση πως τελικά ... ουδέν γνωρίζεις! 

Παράθεση:
Σχόλιο # 15066 από VASILIS53

Αρέσει στα μέλη VASILIS53, peripli

peripli

# 15070 στις 13/8/2019
author
Νότια Αφρική

#15068 Λιτά εαν γραψω θα πω πως οι σκεψεις ειναι λεπτοφυη υλικα αντικειμενα.

Εαν ψιλοεπεκταθω θα πω πως δεν ειναι αϋλες. Εχουν υλικη υποσταση. Δεν ειναι πνευματικες, γιατι η διασταση του πνευματικου υπαρχει μονο οταν δεν υπαρχουν σκεψεις. Καταλαμβανουν χωρο οπως ολα τα υλικα αντικειμενα και γι'αυτο σημασια εχει να γινεται σωστη χρηση αυτων.Οτι σκεπτομαστε...αυτο γινομαστε. Το αιτηθειτε και θα λαβετε, δεν ειναι τυχαιο.

Η συζητηση και τα επιχειρηματα μου για τον Σταυρο και το κεντρο του, όπου συναντωνται η οριζοντια και η καθετη σκεψη ειναι μεγαλη και δεν εχω καμια ορεξη να εξηγω. Θεωρω πως τα ξερεις, απλως με τεσταρεις. 
Εαν ο vasilis53 θελει κατι ας το γραψει. Εγω εδωσα μια συντομη απαντηση στην υποτιθεμενη ερωτηση για το ΕΓΩ του. 
Δεν υπαρχει περιπτωση να σου γραψω οτιδηποτε αλλο, οσο και να με τσιγκλισεις!!! Με κουραζει το γραψιμο, προτιμω τον προφορικο λογο. 
Τον Μεσογαιας τον εχω συναντησει κι εγω. Τα σεβη μου.   Α, και εν οιδα οτι ουδεν οιδα...   

VASILIS53

# 15071 στις 13/8/2019
author

Παράθεση:
Σχόλιο # 15067 από peripli

Καλημερα vasisis53.

Παραθεση:

VASILIS53  #15066

Σε ευχαριστώ πολύ Peripli είναι σπουδαίο και εμπνευστικό το κείμενό σου. 

Το κείμενο που έγραψα ήταν μια έμπνευση της στιγμής και να σου πω την αλήθεια θέλω να καθίσω και εγώ να το επεξεργαστώ, αν και εσύ το αποδίδεις μια χαρά πρέπει και ο ίδιος ο ποιητής να μιλήσει, αλλά για την ώρα δεν ξέρω ακριβώς γιατί το έγραψα παρά μόνο διαισθητικά, όπως επίσης και με το δικό σου κείμενο θα ασχοληθώ κάποια στιγμή με ξάστερο μυαλό.

Αρέσει στο μέλος peripli

peripli

# 15072 στις 14/8/2019
author
Νότια Αφρική

Εχω πολλα να πω.

Να πω, το να γραψω δυσκολο, ειναι εργασια 33 σελιδων Α4 και πυκνογραμμενα. 
Δεν ειναι προϊον απο καποια πηγη. Εργασια ειναι...κλπκλπ.
Ευχαριστω για τα σχόλια.

Παράθεση:
Σχόλιο # 15071 από VASILIS53

Σε ευχαριστώ πολύ Peripli είναι σπουδαίο και εμπνευστικό το κείμενό σου. 

Το κείμενο που έγραψα ήταν μια έμπνευση της στιγμής και να σου πω την αλήθεια θέλω να καθίσω και εγώ να το επεξεργαστώ, αν και εσύ το αποδίδεις μια χαρά πρέπει και ο ίδιος ο ποιητής να μιλήσει, αλλά για την ώρα δεν ξέρω ακριβώς γιατί το έγραψα παρά μόνο διαισθητικά, όπως επίσης και με το δικό σου κείμενο θα ασχοληθώ κάποια στιγμή με ξάστερο μυαλό.

Enikos

# 15073 στις 14/8/2019
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Ενταξει τοτε...

Πας για Σεπτεμβρη, ξανα μανα το τεστακι...(μετα το παραγωγικο διαβασμα)...

Και ξερεις κατι? Καλο ειναι να συζηταμε, οχι να λεμε...

Το οτι εχεις συναντησει τον Νικολαο, μας καθιστα ομοιδεατες?...

Παράθεση:
Σχόλιο # 15070 από peripli

#15068 Λιτά εαν γραψω θα πω πως οι σκεψεις ειναι λεπτοφυη υλικα αντικειμενα.

Εαν ψιλοεπεκταθω θα πω πως δεν ειναι αϋλες. Εχουν υλικη υποσταση. Δεν ειναι πνευματικες, γιατι η διασταση του πνευματικου υπαρχει μονο οταν δεν υπαρχουν σκεψεις. Καταλαμβανουν χωρο οπως ολα τα υλικα αντικειμενα και γι'αυτο σημασια εχει να γινεται σωστη χρηση αυτων.Οτι σκεπτομαστε...αυτο γινομαστε. Το αιτηθειτε και θα λαβετε, δεν ειναι τυχαιο.

Η συζητηση και τα επιχειρηματα μου για τον Σταυρο και το κεντρο του, όπου συναντωνται η οριζοντια και η καθετη σκεψη ειναι μεγαλη και δεν εχω καμια ορεξη να εξηγω. Θεωρω πως τα ξερεις, απλως με τεσταρεις. 
Εαν ο vasilis53 θελει κατι ας το γραψει. Εγω εδωσα μια συντομη απαντηση στην υποτιθεμενη ερωτηση για το ΕΓΩ του. 
Δεν υπαρχει περιπτωση να σου γραψω οτιδηποτε αλλο, οσο και να με τσιγκλισεις!!! Με κουραζει το γραψιμο, προτιμω τον προφορικο λογο. 
Τον Μεσογαιας τον εχω συναντησει κι εγω. Τα σεβη μου.   Α, και εν οιδα οτι ουδεν οιδα...   

Αρέσει στο μέλος peripli

peripli

# 15074 στις 14/8/2019
author
Νότια Αφρική

Μπα. . . καθολου.

Ομοϊδεατες γιατί?   Πολλοι τον εχουν δει.

Μαθητρια ημουν, ειμαι και θα ειμαι για οσο ζω. Γραφε εσυ να μαθαινω εγω. Τον Σεπτεμβριο θα προετοιμαζω τον ερχομο της εγγονουλας μου και θα ειμαι μπιζι...διαλεξε αλλο μηνα.

Αλλωστε εξετασεις στην ζωη εχω δωσει και περασα, στον Η/Υ παλι...μμμ...ειμαι στο νηπιο και θα αποφοιτησω του χρονου...που θα παω στην Α΄Δημοτικου! Γι'αυτο σου λεω...γραφε εσυ κι εγω θα διαβαζω...

Τί να σε κανω...στις ετησιες συναντησεις δεν ερχεσαι, εκει θα μπορουσαμε να πουμε και να διαβασουμε πολλα...εχω ποτισμα τωρα...bye...

VASILIS53

# 15075 στις 15/8/2019
author

Σκέφτομαι ότι..η Παναγιά να μας φυλάει όλους.

Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες και καλή φώτιση.
https://www.youtube.com/watch?v=fiK8wHm4JGM
Αρέσει στα μέλη peripli, tzoulia59

Enikos

# 15076 στις 15/8/2019
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Ουτε σε αμφιθεατρο ειμαστε, ουτε καποιος διδασκει, για να διδαχθει καποιος-οι...

Ειθισται οταν παιρνουμε μερος σε μια κουβεντα η οταν αποκωδικοποιουμε καταστασεις, να λεγομαστε συμμετεχοντες...(οι ημι-συμμετεχοντες, απλα τρολαρουν η κοκορευονται η κανουν μπαχαλα)...

Υπ' αυτη την εννοια, θα ζητηθει μια βαση εξελιξης της κουβεντας...

Το "εξετασεις στην ζωη μου εδωσα και περασα" ειναι μια αοριστια, που μπορει να δηλωσουν 8 δις ανθρωποι, επικαλουμενοι τα αποτελεσματα των επιλογων τους...(αυτα που θεωρουν οι ιδιοι ως ωφελιμα η επειδη δεν μπορεσαν να κατακτησουν αλλα)...

Για τις ετησιες συναντησεις, απλα...

Ειμαι ακαταλληλος...

Παράθεση:
Σχόλιο # 15074 από peripli

Μπα. . . καθολου.

Ομοϊδεατες γιατί?   Πολλοι τον εχουν δει.

Μαθητρια ημουν, ειμαι και θα ειμαι για οσο ζω. Γραφε εσυ να μαθαινω εγω. Τον Σεπτεμβριο θα προετοιμαζω τον ερχομο της εγγονουλας μου και θα ειμαι μπιζι...διαλεξε αλλο μηνα.

Αλλωστε εξετασεις στην ζωη εχω δωσει και περασα, στον Η/Υ παλι...μμμ...ειμαι στο νηπιο και θα αποφοιτησω του χρονου...που θα παω στην Α΄Δημοτικου! Γι'αυτο σου λεω...γραφε εσυ κι εγω θα διαβαζω...

Τί να σε κανω...στις ετησιες συναντησεις δεν ερχεσαι, εκει θα μπορουσαμε να πουμε και να διαβασουμε πολλα...εχω ποτισμα τωρα...bye...

Αρέσει στο μέλος peripli

peripli

# 15077 στις 15/8/2019
author
Νότια Αφρική

Χρονια Πολλα στις/στους εορταζοντες.

Και του χρονου υγιεις και παροντες εδω!  

https://www.youtube.com/watch?v=uJm0unWzdjc

Εχε γεια Παναγια...και βοηθεια μας...   

peripli

# 15078 στις 15/8/2019
author
Νότια Αφρική

Ειπαμε γραφε εσυ και βλεπουμε.

Εαν και όποτε και οσο μπορω θα συμμετεχω.

Τωρα το πόσο και και το ημί-...αστο...οσο και τοσο...αυτο!  

Τα σεβη μου παντοτε...   

Παράθεση:
Σχόλιο # 15076 από Enikos

οι ημι-συμμετεχοντες...

Υπ' αυτη την εννοια, θα ζητηθει μια βαση εξελιξης της κουβεντας...

Enikos

# 15079 στις 15/8/2019
author
Ανδρας / 76 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

...oti, μπορει ανετα να μπερδευτει καποιος...

...και να νομισει οτι...

...το φορουμ, ειναι ενα μερος οπου λεμε για το σαραντατριο...

...εχουμε φτασει πια...

...στο σαραντατεσσερο...

Αρέσει στα μέλη peripli, Kristina_

peripli

# 15080 στις 15/8/2019
author
Νότια Αφρική

Over the hill !

Στο σαραντατριο και στο σαραντατεσσερο εισαι ακομα? Εγω εφτασα στο 69...κι αναποδα να το βανεις...παλι ιδιο βγαινει...ε ειναι πιο...οσο να πεις...βολευει καλυτερα! 

https://www.youtube.com/watch?v=SS53PZlNVEw

Οβερ δε χιλ...πανω απ΄το λοφο...βαριεσαι να μετρας αστρα...43...44...69......πολλα αστρα...αστρακια να δουν τα ματια...ενας Ουρανος ολακερος...κι εχει ενα φεγγαρι αποψε...  

Δεν μπορείτε να απαντήσετε