Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Πεθερικά και προβλήματα...

Σελίδα : 1

newmamy123

# 1 στις 18/7/2012
author
Γυναίκα / 38 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1
'Aρεσαν+: 0%

Πεθερικά και προβλήματα...

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να μου πείτε απόψεις στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω γιατί δε ξέρω που να μιλήσω και τα έχω λίγο χαμένα...

Είμαι παντρεμένη εδώ και δύο χρόνια και πολύ ερωτευμένη με τον άντρα μου. Γενικά περνάμε πολύ καλά και δεν έχω παράπονα από εκείνον. Έχουμε πρόσφατα αποκτήσει ένα γιο (2 μηνών). Το πρόβλημα ήταν πάντα οι σχέσεις μου με τους δικούς του. Ποτέ δεν ήθελαν ο γιός τους να παντρευτεί και κατά καιρούς είχαμε διάφορα προβλήματα μεταξύ μας, τσακωμοί, προσβολές κτλ. Το κακό είναι ότι ο άντρας μου είναι πολύ κολλημένος με τους δικούς του σε σημείο που μετά το πρώτο χρόνο γάμου αρχίσαμε να τους βλέπουμε σχεδόν καθημερινά με αποτέλεσμα να δημιουργούνται διάφορες τριβές στη σχέση μας και επειδή με είχαν προσβάλει ποικιλοτρόπως και μια φορά είχα αντιδράσει άσχημα κοντέψαμε να φτάσουμε και στα χωρίσματα..

Τέλος πάντων από τη στιγμή που έμεινα έγκυος φρόντισα όσο μπορώ να τους αποφεύγω και να κρατάω χαμηλούς τόνους (φοβόμουν μη συγχυστώ και χάσω και το μωρό) και μέχρι που γέννησα γενικά τα πράγματα ήταν ήρεμα σχετικά. Κατάπινα και τα διάφορα κακεντρεχή σχόλια και όλα...Με το που γέννησα δε η μάνα του έσπευσε να με βοηθήσει σε όλα και μετατράπηκε ξαφνικά σε ''αγγελούδι'' χάρηκα και γω μέχρι που μου έσκασε μια βόμβα.

Μάλλον θα την απολύσουν από τη δουλειά της και πρότεινε να κρατάει το παιδί όταν γυρίσω στη δουλειά έναντι αμοιβής!!

Γενικά το πρόβλημά μου είναι πως είναι μια γυναίκα που της αρέσει πολύ να ανακατεύεται και να χώνεται στο γάμο μας. Γενικά σέβομαι ότι είναι μάνα του αλλά μου αρέσει ο κάθε άνθρωπος να περιορίζεται στο ρόλο του. Στη δική μου οικογένεια δεν έχει δουλειά να χώνεται να λέει συνεχώς την άποψή της ( με απέτρεψε και να θηλάσω γιατί λέει το μωρό μου θα έπαιρνε τη μυρωδιά μου και δε θα ξεκόλλαγε απο πάνω μου, φυσικά και δεν την άκουσα και θηλάζω το μωρό!!) και διάφορα τέτοια. Η μάνα μου μένει κάτω από το δικό μας σπίτι όμως δε μπορεί να κρατάει το μωρό όλες τις ώρες όταν επιστρέψω στη δουλειά (μπορεί να βοηθά λίγο) γιατί αντιμετωπίζει πρόβλημα υγείας (καρδιολογικό).

Εγώ είχα σκεφτεί να πάρουμε μια κοπέλα αλλά λέει εκείνη να δίνουμε σε αυτή τα λεφτά που θα δίναμε στη κοπέλα και λίγοτερα (θα μας κάνει και σκόντο) και να αναλάβει να μεγαλώσει το μωρό. Εν τω μεταξύ φοβάμαι πως όταν τελειώσει η προστασία μητρότητας και μένα θα με απολύσει το αφεντικό...
Γενικά δε θέλω να χωθεί τόσο μέσα στο σπίτι και ας πληρώνω και κάτι παραπάνω. Ο άντρας μου δε θέλει πολύ να κρατάει το παιδί η μάνα του (η οποία είναι νέα και γερή) και την εμπιστεύεται πλήρως, αφήστε που του αρέσει απίστευτα να τους βλέπει συνέχεια!!!

Και το άλλο, εμένα μου φαίνεται παράλογο μια γιαγιά να ζητάει και λεφτά να κρατήσει το εγγόνι της, αν έχει οικονομικό πρόβλημα ας ζητήσει λεφτά να τη βοηθήσουμε αλλά όχι για αυτό το λόγο (για να κρατάει το μωρό)..

Τεσπα, τι λέτε να κάνω??Αν με φτάσουν στα χωρίσματα έχουν δικαίωμα να μου πάρουν το μωρό τόσο μικρό που είναι τα Σαββατοκύριακα ή μέχρι μια ηλικία δικαιούμαι να είμαι παρούσα όταν το βλέπουν??

Έχω αρχίσει να απελπίζομαι με αυτή τη κατάσταση...

ESPERANTZA

# 2 στις 18/7/2012
author
Γυναίκα / 51 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 1.895

Παράθεση:
Originally posted by newmamy123??Αν με φτάσουν στα χωρίσματα έχουν δικαίωμα να μου πάρουν το μωρό τόσο μικρό που είναι τα Σαββατοκύριακα ή μέχρι μια ηλικία δικαιούμαι να είμαι παρούσα όταν το βλέπουν??

Έχω αρχίσει να απελπίζομαι με αυτή τη κατάσταση...

Μα, τί λες; εισαι καθολου καλά;;;;; Προσεχε μην ξεφυγεις εσυ πριν ... απο την πεθερα.!
Μόνο μην προσπαθήσεις να με προσγειώσεις, Ξέρεις, ο κόσμος μου δεν είναι εκεί που κοιτάς.

Dardana

# 3 στις 18/7/2012
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
Σαν πολυ μακρια δεν το πας με τα χωρισματα;

Οσον αφορά τον προβληματισμο σου..ομολογω κι εγω την ιδια επιφυλαξη θα ειχα. αλλά το θεμα ειναι, με τον αντρα σου το κουβεντιασες; του εχεις εξηγησει οτι δε θες να χωνεται κανεις αναμεσα σας και στα προσωπικα σας θεματα (ουτε οι δικοι σου ουτε οι δικοι του) και να σας αφησουν να κανετε το κουμαντο σας μονοι σας; Θεωρω οτι ειναι πρωτα δικη του δουλεια να διαφυλαξει τη σχεση σας και την οικογενεια σας σ'οτι αφορα αυτο το θεμα. Τωρα αν ο αντρας σου δεν το συζηταει..ή θεωρει βολικο το να πληρωνετε την πεθερα σου για να κραταει το μωρο σας..(αυτο κι αν ειναι) ρωτα τον αν μπορει να σου εξασφαλισει οτι δε θα ''παραγνωριστειτε'' και δε θα επεμβαινει στο καθετι που σας αφορά ως ζευγαρι και ως οικογενεια. οπως και να'χει παντως..με τον αντρα σου πρεπει να τα συμφωνησετε και μετα με οποιονδηποτε άλλο. αλλιως μοιραια θα συγκρουστεις και παλι μαζι της, με οτι αυτο συνεπαγεται.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

pitsipopaki1983

# 4 στις 18/7/2012
author
Γυναίκα / 38 / Σε σχέση
Ν. Αχαϊας / Πάτρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 4

Παράθεση:
Από το μέλος newmamy123 - 18/07/12 11:23
... Το κακό είναι ότι ο άντρας μου είναι πολύ κολλημένος με τους δικούς του σε σημείο που μετά το πρώτο χρόνο γάμου αρχίσαμε να τους βλέπουμε σχεδόν καθημερινά με αποτέλεσμα να δημιουργούνται διάφορες τριβές στη σχέση μας και επειδή με είχαν προσβάλει ποικιλοτρόπως και μια φορά είχα αντιδράσει άσχημα κοντέψαμε να φτάσουμε και στα χωρίσματα.. ...

Παράθεση:
Μπορείς να διευκρινήσεις τη στάση που κρατάει ο σύζυγός σου όταν οι δικοί του δεν σου φέρονται καλά ή σε προσβάλουν?

Παράθεση:
Από το μέλος newmamy123 - 18/07/12 11:23
... Είμαι παντρεμένη εδώ και δύο χρόνια και πολύ ερωτευμένη με τον άντρα μου. Γενικά περνάμε πολύ καλά και δεν έχω παράπονα από εκείνον. ...

Παράθεση:
Μήπως έχεις τελικά κάποιο παράπονο? Αν όχι γιατί συζητάς για χωρισμό?

inioxos52

# 5 στις 18/7/2012
author
Ανδρας / 66 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.282
Βρε κοπελλια, οσο μεγαλωνες δεν σου μιλουσε, και δεν σου μαθαινε η μαμα σου, για τα μυστηρια του εγγαμου βιου?

Δεν σε ενημερωσε πως ΠΟΤΕ μα ποτε, δεν πρεπει να βαζεις κοντρα τον εαυτο σου αναμεσα στον αντρα σου και την μανα του, γιατι συνηθως εκεινη η οποια θα βγει χαμενη, το πιθανοτερο θασαι εσυ?

Δεν σου εμαθε η μαμα σου πως η συνυπαρξη νυφης με πεθερα, ειναι συνηθως ενα παιχνιδι διπλωματικων ελιγμων και χειρισμων της νυφης προς την μανα του καλου της?

Οι εξυπνες νυφες αγαπητη μου, δεν κοντραρουν τις πεθερες. Τις παιρνουν με το μερος τους. Με κοπο, και με πονηρια ισως δεν λεω, αλλα μονο ετσι εχουν ελπιδες οι καυμενες οι κοπελλες να ταχουν καλα και με τον αντρα τους. Να ταχουνε καλα πρωτιστως με τις πεθερες τους. Εαν συμβει αυτο, τοτε η νυφη τον κανει οτι θελει τον γυιο. Συνηθως.

Οσον αφορα το θεμα των χρηματων που ζητησε, αφου ξερεις ουτως η αλλως πως ειτε ως πληρωμη, ειτε ως βοηθεια προς την αναξιοπαθουσα ανεργη μανα, θα τα παρει απο τον αντρα σου τα μπικικινια, γιατι να δινεις δυο φορες λεφτα αντι για μια? Σας περισσευουν?

Επισης, γιατι να βαλεις ξενη γυναικα στο σπιτι σου? Κι αν ειναι μουρλη? Κι αν την πεσει στον δικο σου τωρα που λογω καταστασης δεν τον ταιζεις σεξουαλικα οσο και οπως θαπρεπε? Μμμμ? Τα σκεφτηκες, και τα σταθμισες ψυχραιμα ολα αυτα, πριν τα παρεις κρανιο και αρχισεις να βαρας με φουρια τα πληκτρα του υπολογιστη σου? Εεε?
...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

Roxanne77

# 6 στις 18/7/2012
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη
Ν. Κεφαλληνίας / Αργοστόλι
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 1.315
Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Dardana...Το πρόβλημα όσο περνάει ο καιρός θα γίνεται όλο και χειρότερο...Και αυτό γιατί δεν φρόντισε έγκαιρα ο σύζυγός σου να ξεχωρίσει τους ρόλους...Θα έπρεπε να κρατήσει μία ισορροπία και όχι να οδηγεί εσένα σε ανισόρροπες καταστάσεις....Αν οι προσβολές και τα "μαχαιρώματα" της πεθεράς, είτε πριν είτε μετά το γάμο, έγιναν έστω και μία φορά ενώπιόν του θα έπρεπε να έχει πάρει σαφέστατη θέση....όχι βέβαια ενώπιόν σου....Άλλη η σχέση με την μητέρα και άλλη και με τη σύζυγο....Εφόσον μιλάμε για υγιή σχέση μεταξύ των δυο σας θα έπρεπε να υπάρχει αμοιβαίος σεβασμός εκατέρωθεν....Ο σεβασμός έπρεπε να θεωρείται δεδομένος, όσο για την αγάπη αυτή κατακτιέται, δεν χαρίζεται....

Αν πάλι ο σύζυγός σου δεν γνωρίζει τίποτα από όσα έχουν συμβεί με την πεθερά σου ( κομματάκι δύσκολο, όχι απίθανο όμως) ευθύνεσαι εσύ....Θα πρέπει να του μιλήσεις γλυκά και ωραία και τον "πιέσεις"να πάρει θέση....

Με όσα περιγράφεις διαισθάνομαι πως,αν η πεθερά πετύχει το να προσέχει σε καθημερινή βάση το παιδί και μέσω αυτού να παρεμβαίνει και να διαταράσσει την δική σου ηρεμία, τότε η κατάσταση μπορεί να γίνει μη αναστρέψιμη....Όπως και να χει, θθεωρώ ότι το πρόβλημα εστιάζεται περισσότερο στη σχέση σου με τον σύζυγο παρά με την ππεθερά....

Και ένα ψιλοάσχετο σχόλιο....Δεν μπορεί να υπάρξει μια σχέση πεθεράς-νύφης στοιχειώδους σεβασμού???? Πάντα ακούω και βλέπω και από τον περίγυρό μου πεθερές που δημιουργούν σοβαρότατα προβλήματα στον γάμο του παιδιού τους αλλά και νύφες που αποκόπτουν παντελώς τον γιο από την πρότερη οικογένεια....Κατάστασεις που αγγίζουν και τα όρια της ψυχοπαθολογίας....Τι παιχνίδια εξουσίας είναι αυτά???????

morgoth

# 7 στις 19/7/2012
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461
αυτα ειναι θεματα που πρεπει να τα συζητησεις αναλυτικά με τον αντρα σου. Και να μπουν τα ορια στις οικογενειες.

εγω μενα στο "θα μου παιρνουν το παιδι τα ΣΚ" . πες οτι χωριζεις... Δε δικαιουται ο πατερας του αλλα και οι παππουδες να βλέπουν το εγγονι τους? Δεν ειναι αξιος ο πατερας του να το κραταει και να το φροντιζει?? Τωρα στο σπιτι, δε μπορει να κατσει 2 ωρες μαζι του και να το φροντισει?

Επισης η σχεση σας με τη μανα σου που μενει και απο κατω πως ειναι? Τι σου λεει ο αντρας σου? Την βλεπεις καθε μερα τη μανα σου? Πως ειναι οι σχεσεις σας?

Dardana

# 8 στις 19/7/2012
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
το προβλημα ειναι με τα παιδια και οχι με τους γονεις και τα πεθερικά. η νυφη και ο γαμπρος δεν εχουν καμια δουλεια να μαλωνουν με τα πεθερικά...δουλεια του παιδιου τους ειναι να βαλει τα πραγματα στη θεση τους και να θεσει ορια. αν η νυφη μαλωσει με την πεθερα ειναι άλλο απο το να μαλωσει το παιδι με τη μανα του..εκεινοι θα τα βρουνε αργα ή γρηγορα, μεταξυ νυφης και πεθερας ομως ειναι αλλιως. και δε μιλαω θεωρητικα..εχω αντιμετωπισει προβληματα στη σχεση του αντρα μου με τη μητερα μου (η οποια ειναι αυταρχικη και γενικα δυσκολος χαρακτηρας, χωρις να λεω οτι ο αντρας μου ειναι και ο πιο ευκολος, αλλά το προβλημα ηταν κυριως με τη μαμα μου ) αλλά ποτέ δεν αφησα τον αντρα μου εκτεθειμενο στις αδικιες ή στις υπερβολές της. την εχω βαλει και θα τη βαλω ξανα στη θεση της οσες φορες χρειαστει.

το ιδιο πρεπει να κανει και ο αντρας σου θεματοθετρια..γιατι σημερα ειναι αυτο, αυριο θα'ναι κατι άλλο...κανείς δεν πρεπει (ουτε και οι δικοι σου γονεις) να επεμβαινει στις αποφασεις που παιρνετε σαν οικογενεια.
επιδιωξε λοιπον να κανεις μια καθαρη κουβεντα με τον αντρα σου..χωρις θυμο, χωρις φωνες ή απειλες, μιλα του ως συμμαχος και συντροφος, οχι ως αντιπαλος. και εξηγησε του οτι και οι δυο σας πρεπει να θεσετε ορια στο που και πως επεμβαινουν οι γονεις σας στα θεματα που σας αφορουν ως ζευγαρι και ως γονεις. μονο ετσι θα εχετε ηρεμια στο σπιτι σας.
σ΄αυτα τα θεματα ειναι που φαινεται και η ποιοτητα της σχεσης του ζευγαριου, στα ευκολα και απλά ολοι καλοι ειμαστε..
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

morgoth

# 9 στις 19/7/2012
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461
ετσι ακριβως.

karch

# 10 στις 19/2/2013
author
Γυναίκα / 39 / Παντρεμένη
Ν. Χαλκιδικής / Νέα Καλλικράτεια
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1
Έχω παρόμοιο πρόβλημα, που ξεκίνησε σχεδόν με το που έγινε ο πολιτικός γάμος πριν από 1,5 χρόνο! Εγώ γύρω στα 30 κ εκείνος προς τα 50!

Ήμουν με τον άντρα μου ζευγάρι για 1 χρόνο περίπου, κ η συμπεριφορά του ήταν άψογη! ΚΥΡΙΟΣ με τα όλα του, κουβαρντάς, το άτομο της παρέας, κτλ!

Επειδή οι γονείς του έβαλαν το σπίτι, οι δικοί μου έκαναν την επίπλωση κ ότι άλλο χρειάστηκε το σπίτι! Βέβαια τα διάλεξα όλα εγώ με τον σύζυγό μου, αλλά η μητέρα του δεν άρεσε τπτ κάτι που σχολίασε μπροστά μου ούκο λίγες φορές! Έλεγε για όλα τη γνώμη της, μόνο για το πώς θα είναι η ερωτική μου ζωή με τον γιό της δε μας έλεγε, γιατί είχε τη γνώμη της, κ απλά ήθελε να την πει! Της έδινε κ ο άντρας μου τροφή με το να τη ρωτάει, κάτι που του είπα πολλές φορές πως δεν είναι σωστό!

Να προσθέσω πως είμαι γύρω στα 30 κ ο σύζυγος με περνάει 17 χρόνια! Αλλά ήθελε σε όλα σχεδόν την άποψη των δικών του, ανεξαρτήτως αν εγώ ήμουν συνέχεια στην άκρη.

Είχα μείνει έγκυος, κ είπαμε να παντρευτούμε! Ας σημειωθεί πως οι γονείς μας γνωρίζονται πολύ καλά από το 1965! Φαγώθηκε η πεθερά να κάνουμε θρησκευτικό, κ είπαμε να γίνει μαζί με τη βάφτιση! Όσο ήμουν έγκυος, δε με βοήθησε ιδιαίτερα, αλλά δε της το ζήτησα κ εγώ γιατί κατάλαβα πως θα χωνόταν. Παρόλα αυτά σε όλους έλεγε πόσο πολύ με βοηθούσε, κτλ! Παράλληλα, ο σύζυγος έλεγε να ζητάω συνέχεια βοήθεια από τη μαμά μου, κ όποτε ήξερα πως δε γινόμουν βάρος, της ζητούσα κ ερχόταν!

Από την ώρα που γέννησα, το μωρό δεν κοιμήθηκε ούτε ένα βράδυ, κ έχω ως κ τώρα ξενύχτια, κάτι που με κόβει από τις επαγγελματικές μου δραστηριότητες (ελεύθερος επαγγελματίας). Αναγκαστικά, ότι χρειάζομαι θα πρέπει να ζητήσω από τον σύζυγο… έλα που η μαμά του του είπε πάλι μπροστά μου να βαστάει τα χρήματά του, κ αν χρειαστεί να χαλάσω 10 ευρώ σε 2 εβδομάδες έχω πρόβλημα…! Παρεμπιπτόντως, δεν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα!!!! Κ επίσης, όταν θήλαζα 4 μήνες πέρσι το χειμώνα, με είχε φάει το κρύο στο σπίτι, κ εμένα κ το μωρό, με 4-9 βαθμούς κελσίου, για να μη κάψουμε πετρέλαιο!!

Παράλληλα, ότι κ αν χρειαζόμασταν για το σπίτι κ το συζητούσαμε, ζητούσε να τα πάρουν όλα οι δικοί του («θα πω τη μαμά μου», «θα πω τον μπαμπά μου»..) κ ήθελε τα ρούχα της εγκυμοσύνης να μου τα πληρώσουν οι δικοί μου! Γενικά μπορώ να πώ πως ζητούσε συνέχεια διάφορα μέσα από εμένα από τους δικούς μου, όπως να πληρώνουν την ασφάλεια μου, την ασφάλεια του αυτοκινήτου, κτλ… κ αν μπορούσαν να του έδιναν 2-3000 ευρώ θα του άρεσε σίγουρα!!

Όσο για τα προβλήματα, ήταν καθημερινά με τους δικούς του κ δε δεχόταν τπτ! Προστέθηκε σε αυτά για μένα το αυτοκίνητό μου, γιατί δε μπορούσαν οι δικοί μου να το πληρώνουν άλλο (έχουν πολύ μεγάλη ακίνητη περιουσία, αλλά δε μπορούν να πουλήσουν, με αποτέλεσμα να έχουν πρόβλημα ρευστότητας). Αποφασίζω να το πουλήσω, κ ο σύζυγος μου λέει πως θα το αναλάβει! Μετά από 10 μέρες, μου λέει πως θέλει τα μισά από κάθε δόση από τους δικούς μου! Το κάνουν οι δικοί μου! Μετά από μήνες δε μπορούν ούτε αυτά να δίνουν, κ αποφασίζει να μη το πληρώσει κ να έρθει μια μέρα η χρηματοδοτική εταιρία να το πάρει! Το αποτέλεσμα ήταν πριν από λίγες μέρες να έχω δικαστήριο στο όνομά μου, κ να μην αναγνωρίζει τις ευθύνες του…(θα επιστρέψω στο θέμα μετά).

Ενώ οι καυγάδες αυξανόταν, έμεινα έγκυος για 2η φορά από δική του απόφαση! Ήθελε να το ρίξω, κάτι που δε μου πήγαινε η καρδιά! Το κράτησα, κ οι δικοί του δε χάρηκαν καθόλου! Παράλληλα ετοιμαζόμασταν για τον θρησκευτικό γάμο κ τη βάφτιση μαζί, κ η καλή μου πεθερά μου χάλασε τη μέρα του νυφικού για τα καλά! Του έβαλε λόγια, κ άναψαν κ πάλι οι καυγάδες! Άλλα πάντα έχει δίκιο η μαμά! Κάνουμε μόνο βάφτιση λόγω εγκυμοσύνης, κ η γκρίνια τους βαρούσε κόκκινο σε όλα!!! Ας σημειωθεί πως ενώ ήμουν έγκυος στο 2ο, μέσα σε καυγά με έδιωξε από το σπίτι, καθώς κ ότι είχα πόνους αρκετές φορές από τις συγχύσεις!
Η εγκυμοσύνη προχωρούσε, η πεθερά ερχόταν κ έβαζε λόγια, έλεγε κακίες, με κουτσομπόλευε σε φίλες κ συγγενείς της, κ παράλληλα έλεγε τα καλύτερα για μένα στον σύζυγο… άντε εγώ να αποδείξω πως δεν είμαι ελέφαντας! Του μίλησα σε κάποια φάση για όλα, κ φυσικά μου είπε πως φταίνε οι ορμόνες μου από τις εγκυμοσύνες, κ από την κούραση μου!

Οι γονείς μου δεν ήξεραν τπτ για το τι περνούσα μαζί του… προσπαθούσα να τα ρυθμίσω μόνη μου, κ σε κάποια φάση έπιασα κ την πεθερά μου κ της μίλησα στα ίσια! Της είπα πως τη θέλω δίπλα μου κ όχι απέναντί μου! Βέβαια, δεν παραδέχτηκε τπτ, αλλά μου είπε πως ήταν από το μυαλό μου κ δεν ήξερα τι της έλεγα (όπως κ ο γιός της)!

Αυτά που του έλεγαν ήταν πως οι δικοί μου φταίνε για όλα, ότι δε μας θέλουν μαζί, κτλ…! Έστειλε τον πατέρα του να καθαρίσει 2 εβδομάδες πριν το δικαστήριο για το θέμα το δικό μου με τον άντρα μου, κ του αυτοκινήτου…! Οι δικοί μου έπεσαν από τα σύννεφα… κ για αυτά που άκουσαν, αλλά κ για το ότι ο μπαμπάς του πήγε να καθαρίσει! Οι δικοί μου παρόλα τα προβλήματά τους, ανέλαβαν το αυτοκίνητο, το οποίο τελικά ξεπλήρωσε για το δικαστήριο ο αδερφός μου με την νύφη μου (κάτι που φυσικά δεν πίστεψε ο σύζυγος όταν του το είπα).

Μέσα σε όλα αυτά, έχουν καταφέρει να γίνουν αντιπαθητικοί σε όλους τους δικούς μου συγγενείς κ φίλους !!! Ακόμα, δεν αναγνωρίζουν το πόσο έχω ήδη πονέσει κ ξενερώσει , κ με βγάζουν τρελή για την πίκρα που κουβαλάω μέσα μου!

Πρόσφατα, υπήρξε επιπλοκή στην εγκυμοσύνη μου, κ η απάντηση ήταν «μα είχες υπέροχη εγκυμοσύνη, όλα καλά θα πάνε ως το τέλος, μην αγχώνεσαι», κ για να ζητήσει από τη μαμά του να με βοηθήσει της είπε «η γυναίκα μου βάρυνε που είναι στο τέλος της εγκυμοσύνης της κ πρέπει να κρατάτε κάποιες ώρες τον μικρό όταν έχω δουλειά»…!

Σε λιγότερο από 10 μέρες γεννάω! Εδώ και 3 μήνες απέχω από τα συζυγικά μου καθήκοντα… δε μπορώ να βλέπω ερωτικά τον άντρα μου, που κρύβεται πίσω από της μαμάς του την ποδιά, λέει τα ίδια ψέματα με αυτούς, δε με πιστεύει σε ότι κ αν πω, δεν έχει καταλάβει καν ποια είμαι, στέλνει τον μπαμπά του να καθαρίσει για μας, κ έχει πέσει τόσο μα τόσο πολύ στα μάτια μου, όσο δε πάει άλλο!!!

Σκέφτομαι σοβαρά το διαζύγιο, αλλά σαν μάνα σκέφτομαι πρώτα τα μικρά μου! Πώς να ζήσεις μια ζωή με συνεχόμενα προβλήματα! Πώς να είσαι με κάποιον που δε σε καταλαβαίνει! Πώς να έχεις για σύζυγο κάποιον που δεν έχεις τπτ ερωτικό μέσα σου! Πως θα μεγαλώσουν αυτά τα παιδιά σε μία οικογένεια όπου ο πατέρας αμφισβητεί σε όλα τη μάνα τους! Είμαι καιρό χάλια, κ δε το βλέπει καν! Λέει πως είμαι κυκλοθυμική, αλλά είμαι χάλια μέσα μου! Πονεμένη κ πικραμένη! Μετανιωμένη που αφέθηκα κ τον αγάπησα τόσο πολύ… που τον ερωτεύτηκα! Τι θα γίνει με τα παιδιά όμως?? Κ όλα αυτά μέσα σε μόνο 1,5 χρόνο!!!
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost