Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ΠΡΟΣΟΧΗ !!!!

Σελίδα : 1

tromokratimeni

# 1 στις 20/7/2012
author
Γυναίκα / 57 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παπάγου
Θέματα: 17
Απαντήσεις: 1.899
'Aρεσαν+: 0%

Προσοχη !!!

Απάτη μέσω ίντερνετ εντόπισε η Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος
Την προσοχή των χρηστών Διαδικτύου εφιστά η Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, με αφορμή την εμφάνιση ιστοσελίδων οι οποίες προσφέρουν εργασία στον ξενοδοχειακό και τουριστικό τομέα του Λονδίνου, για την περίοδο των Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών Αγώνων.

Oι φερόμενοι ως εργοδότες, αφού λάβουν τα προσωπικά στοιχεία των ενδιαφερόμενων, απαντούν θετικά στις αιτήσεις τους, ζητώντας ωστόσο να προκαταβάλλουν μέρος των εξόδων του ταξιδίου και της διαμονής τους.

Μάλιστα ζητούν τα χρηματικά ποσά να αποστέλλονται μέσω εταιριών ταχυμεταφοράς χρημάτων (western union, moneygram) και όχι μέσω τραπεζικών λογαριασμών.

Η αστυνομία καλεί τους πολίτες να μην αποστέλλουν προσωπικά δεδομένα ή οικονομικά στοιχεία σε άγνωστα άτομα και να διασταυρώνουν την ύπαρξη των εταιριών, που προσφέρουν τις θέσεις εργασίας και να επικοινωνούν με αυτές, ώστε να επαληθεύουν το περιεχόμενο των αγγελιών .

Όπως επισημαίνει σε ανακοίνωσή της η ΕΛ.ΑΣ., οι εταιρίες στο Ηνωμένο Βασίλειο δεν απαιτούν την καταβολή χρηματικού ποσού από τον υποψήφιο για θέση εργασίας, προκειμένου να «προετοιμάσουν» τα απαραίτητα έγγραφα για την παραμονή του στη χώρα, ή να «διασφαλίσουν» τη συγκεκριμένη θέση.
--
Ανάρτηση Από τον/την Blogger στο Ζωή Βαρέλη-Στεφανίδη σύμβουλος δημοτ. ενότητας Παλλήνης τη 7/20/2012 02:21:00 μμ
A blind man once asked a wise man: "can there b anything worse than losng ur eye sight?" The wise man replied: yes.. Losing your vision..

somebody961

# 2 στις 29/7/2012
author
Ανδρας / 58 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.019
Επίσης προσοχή σε έναν νέο ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΓΜΕΝΟ και 'κυριλέ' ιό που κυκλοφορεί ΚΥΡΙΩΣ μέσω φεις μέσα από χαζοεφαρμογές του στιλ 'δείτε ποιοί σας έβγαλαν από φίλους, δείτε πόσοι και ποιοί επισκεπτονται το προφίλ σας' και τόσες άλλες..

Με το που ξεκινάει ο υπολογιστής εμφανίζεται μια οθόνη και αυτοσυστήνεται ότι είναι της Ελληνικής Αστυνομίας και ανακοινώνει περίπου τα εξής (όπως τα θυμάμαι).

Διαπιστώθηκε ότι ο υπολογιστής σας χρησιμοποιήθηκε για προώθηση παιδικής πορνογραφίας
ή
χρησιμοποιήθηκε για προώθηση διαφημιστικών μηνυμάτων spam

και ανιχνεύθηκε παράνομο λογισμικό και μουσικά αρχεία, πειρατικά.

Προκειμένου να μην υποστείτε σοβαρότατες κυρώσεις που οι πράξεις σας προκαλούν
στείλτε 100 ευρώ μέσω pay card (προπληρωμένη κάρτα) στη τάδε τράπεζα κλπ κλπ..

Και φυσικά ο υπολογιστής μένει 'κολλημένος' σε αυτή την οθόνη και δε μπορείς να κάνεις απολύτως τίποτα.
Τον αντιμετώπισα πρόσφατα και τον έβγαλα από 8 pc στο περιβάλλον εργασίας μου.

Ο server που στεγάζεται η παραπάνω σελίδα βρίσκεται στην Ουκρανία.

Είναι νέου τύπου ιός (ransomware λέγεται*) και αφαιρείται μόνον χειροκίνητα ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ.
*επειδή ζητάει λύτρα για να σου 'ελευθερώσει' τον υπολογιστή!
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

# 3 στις 30/7/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Αυτος ο ιος μου χει τυχει σομ

somebody961

# 4 στις 30/7/2012
author
Ανδρας / 58 / Σε σχέση
Ελπίζω να έχεις απαλλαγεί πια απ' αυτόν.

Οσο τρομάζει αρχικά, τόσο εύκολο είναι για μας τους τεχνικούς να αφαιρεθεί χειροκίνητα. (όχι με antivirus εννοώ).

Και για να βοηθήσω λίγο, (αν και υπάρχουν 2-3 παραλλαγές του), κάνουμε το εξής:
Στην εκκίνηση του υπολογιστή (μαύρη οθόνη), πατάμε f8 και επιλέγουμε εκκίνηση σε ασφαλή λειτουργία (safe mode).
Συνήθως αυτή η βλακεία μπαίνει στο μενού 'εκκίνηση' στο start menu και με την ονομασία (που είναι συντόμευση) ctrfmon. Βρίσκουμε ποιο εκτελέσιμο 'δείχνει' η συντόμευση και το διαγράφουμε, και αυτό, και τη συντόμευση.

Αυτά για τη 2η έκδοση του ιού.
Για τη πρώτη τα πράγματα είναι πολύ πιο περίπλοκα για να τα αναλύσω από εδώ. (πρέπει να ανοίξουμε msconfig, να κόψουμε services κλπ κλπ..)

# 5 στις 28/8/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
@Somebody961:

Σωστά
Απλά πριν κάνουμε reboot για έναρξη σε safe mode πρέπει να γίνει disable το system restore. Kαι αφού γίνει kill (γιατί δεν φεύγει αλλιώς) το process τότε και μόνο τότε ενεργοποιούμε πάλι το system restore.
Aλλιώς μια τρύπα στο νερό..

Εναλλακτικά ΔΕΝ κατεβάζουμε ότι μαλακία υπάρχει στο internet στο 'ταδε' warez καθώς επίσης δεν πατάμε πάνω σε ότι flash object βλέπουμε (έλεος!!).
Και τέλος όταν μας στέλνουν e-mail ΠΑΝΤΑ (μα πάντα) ελέγχουμε το header για να δούμε από που έρχεται.
Δεν φταίνει τα scam και το phising αν ο τελικός χρήστης είναι ηλίθιος..

somebody961

# 6 στις 4/9/2012
author
Ανδρας / 58 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by epitides
@Somebody961:

Σωστά
Απλά πριν κάνουμε reboot για έναρξη σε safe mode πρέπει να γίνει disable το system restore. Kαι αφού γίνει kill (γιατί δεν φεύγει αλλιώς) το process τότε και μόνο τότε ενεργοποιούμε πάλι το system restore.
Aλλιώς μια τρύπα στο νερό..

Εναλλακτικά ΔΕΝ κατεβάζουμε ότι μαλακία υπάρχει στο internet στο 'ταδε' warez καθώς επίσης δεν πατάμε πάνω σε ότι flash object βλέπουμε (έλεος!!).
Και τέλος όταν μας στέλνουν e-mail ΠΑΝΤΑ (μα πάντα) ελέγχουμε το header για να δούμε από που έρχεται.
Δεν φταίνει τα scam και το phising αν ο τελικός χρήστης είναι ηλίθιος..

Σωστός και εσύ!
Αλλωστε το έχω πει: Το ΚΑΛΥΤΕΡΟ antivirus είναι ο ίδιος ο χρήστης!
Αρκεί να είναι χρήστης υπολογιστή και όχι ουσίας, όπου ουσία είναι και η βλακεία!
Και η αγνωσιά βλακεία είναι! Δεν είναι υποχρεωμένος κανείς να γνωρίζει τα εσώτερα των υπολογιστών αλλά, οφείλει να ξέρει πως δεν υπάρχει τζάμπα γεύμα! (όπως λένε και οι Αγγλοι).

Παρενθετικά πάντως, και για το συγκεκριμένο ιό που λέμε εδώ, δεν 'παίζει' να γίνει εκείνο που -για άλλες περιπτώσεις ισχύει- λες, διότι δεν έχεις ΚΑΜΙΑ πρόσβαση στις λειτουργίες του υπολογιστή ώστε να απενεργοποιήσεις το system restore, το οποίο όμως να σου πω 'μολύνεται' όταν κάνει κανείς windows update και το σύστημα κρατάει αντίγραφα προς επαναφορά τη στιγμή που ο υπολογιστής είναι μολυσμένος ήδη, οπότε μολυσμένα και τα αρχεία επαναφοράς.

Tip: Στη δουλειά μου έχω 'καθαρίσει' ιούς χρησιμοποιώντας ακριβώς αυτό, το system restore! Εχω ορίσει στον policy editor για τα profile των χρηστών να ενημερώνονται για τα updates να μη γίνονται αυτόματα.
Εχω στήσει Update server και τα κάνω εγώ ώστε να ξέρω τι μου γίνεται.
Διαφορετικά, εκείνο που σωστά λες και συ, απενεργοποίηση!
---ΝΕΟΣ ΙΟΣ---

Παριστάνει και λέγεται windows security και κάτι ακόμα που δε θυμάμαι, και δεν έχει και σημασία.
Παριστάνει λοιπόν πως είναι πρόγραμμα 'ασφαλείας' και κάνει πως τσεκάρει τον υπολογιστή (αν είναι δυνατόν, κάνει 'σκανάρισμα' μέσα σε 20 δευτερόλεπτα!) και σου βγάζει ότι έχεις ένα σκαΖμό ιούς!
Και προφανώς για να σου τους 'αφαιρέσει' θα πρέπει να πληρώσεις το πρόγραμμα!
Και ότι πρόγραμμα πας να τρέξεις σου λέει 'το πρόγραμμα έχει μπλοκαριστεί γιατί είναι μολυσμένο'. Εκτός και είναι ο internet explorer, πώς αλλιώς θα το αγόραζες άλλωστε;;;!!

Κατεβάζεις malware bytes και το τρέχεις (αφού κάνεις εκκίνηση σε safe mode+δίκτυο!) και στο βγάζει. Ευκολάκι!

Πενία τέχνας κατεργάζεται αλλά παράλληλα πρέπει και να έχουσι γνώση οι φύλακες!
Φεύγω τώρα, πάω να γράψω έναν νέο ιό να τα κονομήσω!

Heptamer

# 7 στις 5/9/2012
author
Ανδρας / 52 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 13.718

Παράθεση:
Originally posted by epitides
ΔΕΝ κατεβάζουμε ότι μαλακία υπάρχει στο internet στο 'ταδε' warez

Aν ξερεις που περπατας,δε χρειαζεται να φοβασαι!

Απο κανενα warez....

Εγω το χειροτερο που εχω παθει ειναι να μολυνθουν οι browsers απο spyware το οποιο ολα τα αποτελεσματα αναζητησης του Google τα στελνει σε μια συγκεκριμενη σελιδα,με αποτελεσμα να μην εχεις....αποτελεσματα.

Αυτο το spyware δεν το τσιμπαει κανενα αντιικο. Ωστοσο,υπαρχει συγκεκριμενη λυση. Για ολα υπαρχει λυση.
ωινδοως με: ψραπ! ωινδοως χπ: αωεσομε! ωινδοως βιστα: ψραπ! ωινδοως 7: αωεσομε! ωινδοως θ: (ψραπ!)
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost