Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ρουτίνα

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

tzoulia49

# 21 στις 29/7/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
μενια για να το σοβαρεψουμε λιγο το θεμα ....γιατι το γυρισαμε στην πλακα .....

εγω πιστευω οτι το προβλημα που εχεις με το συζυγο σου ειναι προβλημα επικοινωνιας ....

το οτι εισαι 22 χρονων και αυτος ειναι 28 ....

σε μια τελειως αλλη φαση ηλικιακη εσυ απο την δικη του ....

πας και παντρευεσαι επιπολαια ...

χωρις να σκεφτεις οτι τωρα θα πρεπε να κοβεις τιποτα βολτες με τις φιλες σου σε καμια παραλια ....

κι οχι να προβληματιζεσαι γιατι ο συζυγος σου ειναι ολη μερα στον υπολογιστη ....

και γιατι δεν ψαχνει μια καλυτερη δουλεια ...ενω εκει που ειναι δεν τον πληρωνουν ......κλπ ...κλπ

ενημερωτικα θα σου πω ....

οτι γαμοι που ξεκινανε σε πολυ νεαρες ηλικιες.... στατιστικα πολλοι απ αυτους διαλυονται ....

γιατι κουραζουν σε βαθος χρονου ....

ευχομαι να μην εισαι εσυ αυτη ....

παρακατω ....

ακουω συνεχεια ενα 22 χρονο κοριτσι ....να προβαλει επιδεικτικα τις ικανοτητες του ....

το ποσο εργατικη ειναι ....το ποσο ικανη ....

το παιδι θαυμα... που απο 8 χρονων ηταν δασκαλα χορου .....

αυτο βεβαια το πες φανταζομαι χαριτολογωντας ....γιατι ειναι αδυνατον να διδαξει χορο ενα μωρο 8 ετων .....

και κατοπιν λες ....οτι εισαι φυσιοθεραπευτρια ...φερνεις τα χρηματα στο σπιτι κλπ ..κλπ ...

οταν λοιπον μενια μου μεσα σε 5 λεξεις ...

εχεις περασει το μηνυμα σ εμας εδω...

οτι εσυ που τα κανεις ολα καλα ...κι ο συζυγος ρεμπεσκελευει χαζογελωντας στον υπολογιστη ολη μερα ....

οταν λες δεν ασχολειται μαζι σου καθολου κι ενω ειστε 2 μηνες παντρεμενοι ειναι αδιαφορος ....

νομιζεις οτι αυτος που κοιταζει παθητικα την οθονη του υπολογιστη ....

δεν εχει μυαλο και δεν σκεφτεται ?

και να σου πω τι σκεφτεται ....

πηγα και παντρευτηκα μια ανωριμη μικρη ....

που κανω μια δουλεια του κ...λου .....

ενω θα πρεπε να ψαχνω μια αλλη δουλεια ....να την πηγαινω βολτες να εχω κεφι να ειμαι στα μελια ...γι αυτο το κοριτσακι που μου κανει την δασκαλα ....

και με ακυρωνει εμενα τον 28 ρη αντρα ....

που ολη μερα με πρηζει οτι αυτη τα κανει ολα καλα ....

αυτη φερνει τα λεφτα ....

αυτη ειναι ικανοτερη απο μενα ....

κι εγω ειμαι ενας αχρηστος ...που δεν με πληρωνουν ...

και αντι λοιπον μενια μου να σου ριξει τιποτε μπινελικια .....

απασχολειται ολη μερα στον υπολογιστη ......

προσεξε το λοιπον .....

ο γαμος σου εχει θεμα .....

παρτο αλλιως ....

βαλε σε πρωτο ρολο τον αντρα σου ....

ειναι μεγαλυτερος και εμπειρικα και μονο σου ριχνει στο κεφαλι ....δεν θα του την βγεις εσυ .....

υποτονισε το ρολο σου ....

οκ εργαζεσαι και λοιπον ?

εισαι η μονη γυναικα που εργαζεται ......?

ο συζυγος σου εργαζεται δεν καθεται .....

χαλαρωσε ...γιατι θα σε σχολασει πολυ συντομα .....

με ηρεμια κοιτα να βρειτε σαν ζευγαρι μια λυση για καλυτερη δουλεια .....

για τον ιδιο ....

αυτο το ρολο δεν διαλεξες ?

της συζυγου ....ετσι ειναι η συζυγος .....

στα δυσκολα βοηθαει τον συτροφο της .....τον στηριζει ....

και δεν γρινιαζει σαν μωρο γιατι θελει βολτες....και χαιδεματα .....

αυτα ερχονται με την καλη επικοινωνια .....

αλλα εσυ που να τα ξερεις μενια μου .....

παιδι εισαι ακομα ....

αν θες πραγματικα να ασχοληθει μαζι σου ....ανεβασε τον ψηλα .....

και κανε υπομονη ως που να βρεθει κατι καλυτερο .....

δειξτου οτι τον θαυμαζεις τον αγαπας ...

και μετα ελα να μας πεις αν παρατησε τον υπολογιστη ...και σε πηγε καμια βολτα ....

MeniaAngel

# 22 στις 30/7/2012
author
Γυναίκα / 31 / Παντρεμένη
Ν. Καβάλας / Καβάλα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 21
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Από το μέλος tzoulia49 - 29/07/12 05:46
... Ίσως να έχεις δίκιο σε όλα αυτά που λες... όμως κάνεις ένα λαθάκι... Ποτέ μου ως τώρα δε του γκρίνιαξα για κάτι ούτε του έκανα παράπονα του τύπου ''γιατί δε με πας βόλτα, είσαι άχρηστος και τέτοια''. Αντιθέτως πάντα προσπαθώ να τον εμψυχώνω πάντα του λέω ότι αξίζει καλύτερα πράγματα και ότι είναι ικανός για τα πάντα γιατί είναι πανέξυπνος ξέρει άριστα την αγγλική γλώσσα όπως είναι φανερό χειρίζεται άψογα τους Η/Υ μπορεί να κάνει τα πάντα. Γι αυτό και τον βοηθάω να καταλάβει τι αξίζει. Δεν του γκρινιάζω για τίποτα και προσπαθώ δίπλα του να δείχνω καλά (όσο μπορώ) γιατί δεν θέλω να τον ρίχνω. Όμως είμαστε άνθρωποι και κάποια στιγμή φτάνουμε στα όρια μας. Ποτέ δεν σκέφτηκα να διαλύσω τον γάμο μου γιατί παρόλα τα προβληματάκια που έχουν δημιουργηθεί υπάρχει αγάπη. Οπότε ποτέ δε του προβάλλω τις ''ικανότητές'' μου ούτε του χτυπάω συνέχεια ότι εγώ φέρνω τα λεφτά στο σπίτι. Απλώς το μόνο που ζητάω είναι να ελαττώσει λιγάκι τον Η/Υ να ασχοληθεί με άλλα πράγματα πιο ουσιώδη και δεν εννοώ μόνο μαζί μου. Αυτό είναι το πρόβλημα μου πιο πολύ γιατί δεν μπορώ να τον βλέπω έτσι να χαραμίζεται, γιατί και εκείνος χάνει πολλά και η δική μου ψυχολογία χαλιέται! ...

Παράθεση:

MeniaAngel

# 23 στις 30/7/2012
author
Ν. Καβάλας / Καβάλα

Παράθεση:
Από το μέλος alladin82 - 29/07/12 02:27
... Ναι ο εθισμός υπήρχε από παλιά. ...

Παράθεση:

MeniaAngel

# 24 στις 30/7/2012
author
Ν. Καβάλας / Καβάλα

Παράθεση:
Από το μέλος somebody961 - 29/07/12 03:53
... Μα αυτό κάνω προσπαθώ να τον ανεβάζω ψυχολογικά και δεν φέρομαι σαν κοριτσάκι κάνοντας τέτοια παράπονα. Μπορεί να με φτάσει όπως λες και μπορεί να με ξεπεράσει κατα πολύ γιατί είναι ικανότατος και πανέξυπνος. Απλώς δε ξεκολλάει από το pc του, αυτό προσπαθώ να ελαττώσω, και όσο για τις βόλτες οκ δεν καίγομαι και τόσο πολύ αρκεί να μπορέσω να του δώσω να καταλάβει τι ααξίζει! Γιατί αξίζει πολλά.... ...

Παράθεση:

Mary_Poppins

# 25 στις 30/7/2012
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 866
Πέρα από το ενδεχόμενο ο άντρας σου να έχει κάποιας μορφής μελαγχολία/κατάθλιψη ή γενικώς εξάρτηση από το ίντερνετ ή ακόμα παντελή έλλειψη άλλων ενδιαφερόντων, όπως και να έχει, επιλέγει να βάζει έναν τοίχο ανάμεσα σε εκείνον και τον άνθρωπο που επέλεξε, εσένα. Το σίγουρο είναι ότι εκείνος περνά καλά με τον τρόπο που ζει. Τον υπολογιστή θέλει και με τον υπολογιστή κάθεται και μοιράζεται στιγμές. Παράλληλα έχει και την ευτυχία να έχει έναν αφανή άνθρωπο δίπλα του να τον φροντίζει.

Πόσα χρόνια πιστεύεις ότι μπορείς να ζεις έτσι? Πιστεύεις ότι ακόμα και αν αυτό το σύνδρομο είναι κάτι παροδικό, έχεις εσύ την υποχρέωση και κυρίως τη δυνατότητα/προσόντα να τον "θεραπεύσεις"? Μία σχέση επιβιώνει μόνο αν ο ένας προσέχει τον άλλον, αμφοτεροβαρώς και ισομερώς. Όταν μόνο ο ένας δίνει και ο άλλος μόνο παίρνει, τότε δεν έχουμε σχέση, έχουμε δουλεία. Όσο και αν τον αγαπάς, πάνω απ' όλα έχεις υποχρέωση απέναντι στον εαυτό σου να είσαι εσύ ευτυχισμένη, να ζεις όμορφα και να απολαμβάνεις τα ενδιαφέροντά σου, τα μπάνια σου, τα σινεμά σου, τις συναυλίες σου, τις παρέες σου, τις μουσικές σου, τις παραστάσεις σου, τα μουσεία σου, τις εκθέσεις σου, τις βόλτες σου.
Υ.Γ. Το ότι οι παρέες λείπουν τι σημαίνει? Ότι, όταν είναι εδώ, βγαίνεις μόνη σου? Καλό είναι από τη μια να μην στερείσαι τα ενδιαφέροντά σου, από την άλλη αυτή είναι η έννοια της συντροφικότητας? Να είσαι πάντα έξω μόνη σου? Η ευτυχισμένη σχέση σημαίνει κοινά ενδιαφέροντα, κοινοί στόχοι, κοινό μέλλον και πραγματικά το κοινά ενδιαφέροντα είναι πρώτα στην κατάταξη, γιατί αυτά μας τροφοδοτούν με συζητήσεις και σχολιασμούς στην καθημερινότητά μας. Αλλιώς το ζευγάρι μένει κλεισμένο στο σπίτι και η μόνη κουβέντα που ανταλλάσσουν είναι αυτό το ρημαδιασμένο "τι θα φάμε?".

Υ.Γ.2 Οι δικαιολογίες πάντα γι' αυτές τις συμπεριφορές είναι άπειρες και ατελείωτες: "είμαι άνεργος/με πρήζουνε στη δουλειά/πενθώ για κάποιο θάνατο/δεν είμαι καλά αυτόν τον καιρό" κλπ. Για σκέψου, όμως, αν κάποια γυναίκα εμφάνιζε τέτοιο τρόπο ζωής και τα έγραφε όλα στα παλιά της τα παπούτσια και σέρφαρε όλη μέρα στο ίντερνετ και έμενε ένα σπίτι αμαγείρευτο, αψώνιστο και θεοβρώμικο με τη δικαιολογία ότι "δεν είναι καλά", θα υπήρχε κανένας άντρας που θα έκανε υπομονή και θα προσπαθούσε να βοηθήσει? Δεν το νομίζω.
...είπε και χάθηκε στον ουρανό με την ομπρέλα της...

MeniaAngel

# 26 στις 31/7/2012
author
Ν. Καβάλας / Καβάλα

Παράθεση:
Από το μέλος Mary_Poppins - 30/07/12 12:14
... Εξάρτηση σίγουρα μελαγχολία/κατάθλιψη δε νομίζω! Κοίτα δε ξέρω πόσα χρόνια όπως λες θα αντέξω με αυτόν τον τρόπο ζωής ξέρω όμως ότι θα το παλέψω με όλα τα μέσα τουλάχιστον βγει δε βγει κάτι εγώ θα έχω καθαρή συνείδηση γιατί προσπάθησα. Όταν λέω ότι οι παρέες λείπουν εννοώ ότι δεν έχω κανέναν εδώ για να πω μια κουβέντα. Όχι δεν βγαίνω μόνη μου έξω όταν είναι εδώ οι φίλες μου απλώς έρχονται σπίτι καθόμαστε ή καμιά φορά κατεβαίνουμε για ψώνια, εε όπως και να χει κάπως περνάει η ώρα και ξεχνιέμαι. ...

Παράθεση:

barethika

# 27 στην 1/8/2012
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Ν. Ηλείας / Καλλιθέα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 131
αλήθεια, αν μπεις ανάμεσα σε αυτόν και την οθόνη με τα εσωρουχά σου , τι θα κάνει???? θα πάρει χαμπάρι.... ή....????

διότι αν αδιαφορήσει....δεν βλέπω γιατρειά....αλλά την δύση του γάμου σου....

αν δεν αδιαφορήσει.......η επόμενη δραστική λύση που σου προτείνω για να ξεκολλήσει απο το μαραφέτι ο άνδρας σου ειναι...........
όλα αυτά που θέλεις να κάνεις μαζί του να τα κάνεις μόνη σου χωρίς να το ενημερώνεις.....να σε βλέπει πχ καλοντυμένη να ξεπορτίζεις.....γενικα να βγαίνεις κ να περνάς καλα.....
θα αντιδράσει??θα τσακωθήτε??

αυτα προς το παρον!
ηττπ://αδφ.λυ/5φι5υ ηττπ://αδφ.λυ/?ιδ=1352340

Mary_Poppins

# 28 στην 1/8/2012
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση
Απαντήσεις: 866

Παράθεση:
Originally posted by MeniaAngel
... Εξάρτηση σίγουρα μελαγχολία/κατάθλιψη δε νομίζω! Κοίτα δε ξέρω πόσα χρόνια όπως λες θα αντέξω με αυτόν τον τρόπο ζωής ξέρω όμως ότι θα το παλέψω με όλα τα μέσα τουλάχιστον βγει δε βγει κάτι εγώ θα έχω καθαρή συνείδηση γιατί προσπάθησα. Όταν λέω ότι οι παρέες λείπουν εννοώ ότι δεν έχω κανέναν εδώ για να πω μια κουβέντα. Όχι δεν βγαίνω μόνη μου έξω όταν είναι εδώ οι φίλες μου απλώς έρχονται σπίτι καθόμαστε ή καμιά φορά κατεβαίνουμε για ψώνια, εε όπως και να χει κάπως περνάει η ώρα και ξεχνιέμαι.

Την ερώτηση "πόσα χρόνια μπορείς να αντέξεις?" την έκανα γιατί εγώ ανέχθηκα μια πανομοιότυπη κατάσταση πολλά χρόνια. Και ήρθε μια μέρα που δεν άντεξα άλλο. Γιατί όσες δικαιολογίες και αν είχα πει στον εαυτό μου, δεν μπόρεσα πια να ζω με έναν άνθρωπο που δε συμμετείχε στη ζωή μου. Έκανα κι εγώ το ίδιο με σένα στην αρχή: φώναζα φίλους μου στο σπίτι. Το αποτέλεσμα? Εγώ με τις φίλες μου μπλα μπλα μπλα κι ο καλός μου σαν γιος μου στον υπολογιστή να χτυπιέται και να έρχεται στην παρέα την ώρα του φαγητού.

Μετά, επειδή μπούχτισα τους 4 τοίχους, έβγαινα μόνη μου. Γιατί δεν μπορείς να κουβαλήσεις μια παραλία, μια συναυλία, ένα μπαρ, ένα θέατρο στο σπίτι! Το αποτέλεσμα? Ο καλός μου σε ρόλο μπαμπά αυτή τη φορά να μου λέει μελωδικά την ώρα που έκλεινα την πόρτα "Μην αργήσειειειεις". Εν ολίγοις, πολύ μα πολύ σπάνια με ακολούθησε σε έξοδο. Πήγαινα παντού ασυνόδευτη και αυτό είναι άσχημο όχι γιατί ένιωθα μόνη ή οτιδήποτε άλλο, αλλά γιατί δεν είχαμε πια κοινές παραστάσεις, κοινές παρέες, κοινή ζωή ρε γμτ! Τις μοναδικές φορές που βγήκαμε μαζί ήταν όταν θα συναντούσαμε παρέα δική του. Και το ξέρω ότι δεν έφταιγε ότι δε με αγαπούσε. Απλώς, δεν άλλαζε το πρόγραμμά του για μένα.

(Μάλλον δεν έχω κάποια συμβουλή να σου δώσω... Απλώς, σου γράφω για να ξέρεις ότι σε νιώθω!)
...είπε και χάθηκε στον ουρανό με την ομπρέλα της...

tzoulia49

# 29 στην 1/8/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
ολες οι περιπτωσεις δεν ειναι ιδιες .....

πρεπει να τις κοιταζουμε σφαιρικα .....

η περιπτωση της ποπινς ηταν πολλων ετων ...γαμος ....

.που πιθανον μαζι με την κακη επικοινωνια ...

να επηλθε σταδιακα η ρουτινα και η φθορα της σχεσης ....και κατοπιν η αδιαφορια .....

εδω δεν μιλαμε για το ιδιο πραγμα .....

ο γαμος ειναι μολις 2 μηνων .....

δεν ειναι δυνατον να εχει βαλτωσει η σχεση ....

θα ξαναπω το ιδιο .....

υπαρχει προβλημα επικοινωνιας και σοβαρο μαλιστα .....

και μην μπεις αναμεσα στον υπολογιστη με εσωρουχα .....

γιατι μολις τελειωσει ...παλι μπροστα στην οθονη θα στηθει .....

κοιταξε να βρεις τον λογο που τον κανει απομακρο .....

υπαρχει σιγουρα καποιος .....

εγω το αποδιδω οτι τον βρισκει πιο ενδιαφερον απο σενα κι αυτο δεν ειναι καλο στοιχειο για 2 μηνες γαμου ....

κι οσο πεισμα οπως λες να βαλεις αν δεν βρεις ριζικη λυση βλεπω αυτος ο γαμος να διαλυεται ....

και μονο οτι το προσεγγιζεις ετσι πιστευω οτι ειναι λαθος ....

ολα δεν ειναι θεμα πεισματος ....αλλα σωστου χειρισμου .....

πεισμα βαζουμε στους πρακτκους στοχους και τους πετυχαινουμε .....

στο ηθικο κοματι ....ειναι συναρτηση πολλων πραγματων και κυριως ατομων .....που ελαχιστα πραγματα καταφερνουμε αν ο αλλος δεν θελει ....

το προβλημα σου θεωρω οτι ξεκιναει απο αυτο που σου ανεφερα πιο πανω ....

απο το οτι δεν του δινεις τη θεση που του αρμοζει στη σχεση .....

και μην επαναπαυεσαι οτι παντα καθοταν με την ιδια συχνοτητα στον υπολογιστη ....

ηταν μονος του καθοταν ....

τωρα ειστε μαζι ....

πρεπει να περνατε τον ελευθερο χρονο σας μαζι να κανετε ονειρα σχεδια για την οικογενεια σας ....

και να εχετε κοινη ζωη ....

με προσωπικη ελευθερια ...στο μετρο του δυνατου ....

αυτο ειναι γαμος ....

MeniaAngel

# 30 στις 8/8/2012
author
Ν. Καβάλας / Καβάλα

Παράθεση:
Από το μέλος tzoulia49 - 01/08/12 06:43
... Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες και με βοηθούν πολύ στην φάση που βρίσκομαι. Αλλά μάλλον δεν έχει καταλάβει εκείνος ότι έχουμε παντρευτεί... Και πρέπει να βρω έναν τρόπο να τον κάνω να το καταλάβει...
...

Παράθεση:

MeniaAngel

# 31 στις 8/8/2012
author
Ν. Καβάλας / Καβάλα

Παράθεση:
Από το μέλος Mary_Poppins - 01/08/12 02:11
... Και αυτά που μου είπες μου έδωσαν να καταλάβω πολλά!!! Κάπως έτσι είμαι και εγώ αν και πρόσφατη στο club των έγγαμων γυναικών.... Δε ηέρω αν θα μπορέσω να παλέψω όλα όσα γίνονται αλλά θα προσπαθήσω... Σε ευχαριστώ πολύ για όσα μου είπες... ...

Παράθεση:

dionu1976

# 32 στις 10/10/2012
author
Γυναίκα / 45 / Παντρεμένη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3

Συμφωνώ απόλυτα!!!

Παράθεση:
Originally posted by KLELIA22

Παράθεση:
Originally posted by MeniaAngel
Τι με συμβουλεύεται;

1...να ξεκινησεις αντισυλληπτικα χαπια.
2. ο,τι αγορασεις για το σπιτι να μπορει να μεταφερεται.
μη δωσεις λεφτα για πλακακια και μπογιατζηδες.
3. σε ενα χρονο ξαναελα.

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε