Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Μία ζωή χωρίς έρωτα; Πως;

Επιλέξτε σελίδα: (1-8)
Σελίδες 12345678

lovable1

# 1 στις 4/8/2012
author
Γυναίκα / 36 / Σε σχέση
Ν. Δράμας / Δράμα
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 884
'Aρεσαν+: 0%

Μία ζωή χωρίς έρωτα; Πως;

Τελευταία παρατηρώ, συζητώ, ακούω για ζευγάρια που παντρεύτηκαν απο έρωτα και ζευγάρια που παντρεύτηκαν απο συμφέρον και βόλεμα.

Και αναρωτιέμαι λοιπόν..... γίνεται να παντρευτείς κάποιον και να είσαι μαζί του μία ζωή (εκτός αν δεν αντέξεις στο τέλος και χωρίσετε) με κριτήρια τη δουλειά του, την προίκα του, τα κινητά του και τα ακίνητα, τα εξοχικά του κτλ. και μέσα σου να λες "Εντάξει μωρέ δεν με τρελαίνει εμφανισιακά, ερωτευμένη δεν είμαι μαζί του, είναι όμως καλό παιδί και θα περάσω μία ζωή άνετη, χωρίς άγχος και θα έχω αυτόν να με συντηρεί". Με την προϋπόθεση όμως στη χειρότερη περίπτωση να περάσει ο άνθρωπος μία ζωή μέσα στο ψέμα και στο κέρατο, να μη χωράει να περάσει απο τη πόρτα....... ή στη καλύτερη περίπτωση μία ζωή με ένα σύντροφο που ποτέ του δεν ήταν ερωτευμένος, ποτέ να μην υπήρχε πάθος στη σχέση... με λίγα λόγια με ένα σύντροφο συμβιβασμένο και βολεμένο!

Και ναι το ξέρω ότι γίνεται εν τέλει (υπάρχουν χιλιάδες παραδείγματα γύρω μας) αλλά.... ρε παιδιά, ζωή είναι αυτή;;;

Αναφέρομαι βέβαια και στα δύο φύλα, άντρες και γυναίκες, γιατί γνωρίζω και άντρες που βρίσκονται σε αυτή τη κατάσταση. Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες όλων και κυρίως θα με ενδιέφεραν προσωπικές εμπειρίες ανθρώπων που παντρεύτηκαν με αυτά τα κριτήρια και κάτω απο αυτές τις προϋποθέσεις....

Χωρίς έρωτα, πως περνάει μία ολόκληρη ζωή με έναν άνθρωπο;;; Βαρεθήκατε; Κερατώσατε; Ερωτευτήκατε στη πορεία; Υπομείνατε; Πετυχαίνει τελικά κάτι τέτοιο;

# 2 στις 4/8/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Βάζεις μονάχα δύο παραμετρους, την ζωή με εναν συντροφο αλλα χωρίς έρωτα, και την ζωή με έρωτα.

Σιγουρα η δευτερη ειναι καλύτερη της πρώτης.

Βάλε τώρα και την παράμετρο μοναξιά στην εξισωση. Μια ζωή χωρίς σύντροφο, χωρίς έρωτα, χωρίς τίποτα!

Πώς σου φαίνεται η ζωή με εναν συντροφο αλλά χωρίς έρωτα τώρα? Κάπως καλύτερη ε?

Εμ , βλέπεις? Πολύς κόσμος παντρέυεται χωρίς να ειναι ερωτευμένος, και αυτο γιατι τρέμει την μοναξιά, τρέμει τα γειρατιά, σου λέει καλυτερα με εναν συντροφο παρά μονος/η, και ας μην ειμαι ερωτευμένος/η.

Στο κάτω κάτω ακομα και τα πιο ερωτευμένα ζευγαρια χάνουν το ερωτικο πάθος τους οσο περνανε τα χρόνια, εκεινο που μένει ειναι η συντροφικοτητα.

Η απαντηση λοιπον ειναι ναι, ειναι ζωή κι αυτη, και ας μην ειναι οσο γεματη και συναρπαστικη (που λέει ο λόγος) ειναι η ζωή των ερωτευμένων.

Roxanne77

# 3 στις 4/8/2012
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη
Ν. Κεφαλληνίας / Αργοστόλι
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 1.315
Σκέψου και την άλλη παράμετρο: κάποια στιγμή να αποφασίζεις να παντρευτείς, χωρίς έρωτα, για τους λόγους που ανέφερε ο Χαιβάνης και αφού παντρευτείς και κάνεις παιδιά να γνωρίσεις αυτόν που θα σε συγκινήσει ερωτικά, το μεγάλο πάθος.... Γιατί ο έρωτας δεν έχει ηλικία....Τι κάνεις τότε????

Άποψή μου πως δε παντρεύεσαι ποτέ χωρίς έρωτα....Μα ποτέ....Τη στιγμή που παντρεύεσαι είσαι απόλυτα σίγουρη για τα συναισθήματά σου καθώς και του άλλου, χωρίς καμία αμφιβολία, ακόμα και αν ο χρόνος αποδείξει πως ήταν το μεγαλύτερο λάθος της ζωής σου....Και αυτό μέσα στο πρόγραμμα της ζωής είναι....Απλώς προσπαθείς, στο μέτρο του δυνατού, να διασφαλίσεις ότι εκτός από έρωτα ο άνθρωπος που παντρεύεσαι είναι και καλός άνθρωπος....ότι θα φερθεί ανθρώπινα στις δύσκολες στιγμές....γιατί κι αυτές είναι δεδομένες....και λέω στο μέτρο του δυνατού γιατί οι μάσκες κάποια στιγμή πέφτουν και αποκαλύπτεται ένα πρόσωπο που δεν το γνωρίζεις καν...αυτό ισχύει και για σένα όμως....για όλους μας....

achinos

# 4 στις 4/8/2012
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.764
Αχ μη μπερδευεσαι...ζεις τη ζωη μ εναν ανθρωπο...κ τον ερωτα με τους υπολοιπους...απλο ειναι...

( τα προσωπα μας αλλαζουν συνεχως μεσα στο χρονο...κι ολο φανερωνονται περισσοτερο)

# 5 στις 4/8/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ο έρωτας περνάει πολύ γρήγορα, κι αν δεν υπολογίσεις άλλα πράγματα και παντρευτείς μόνο απο έρωτα, τότε μετά απο 2-3 χρόνια (και πολύ λέω) προσγειώνεσαι στην πραγματικότητα και τραβάς τα μαλλιά σου. Εγώ είμαι της άποψης οτι ο έρωτας είναι για τα μυθιστορήματα! Ακραία, αλλά είμαι άτομο της λογικής... Το ιδανικό είναι να είσαι ερωτευμένος και να σου επιτρέψουν και οι συνθήκες της ζωής να ζήσεις με αυτό το άτομο. Δύσκολο όμως και όπως έγραψαν και παραπάνω, απο το να είσαι μια ζωή μόνος καλύτερα με ένα σύντροφο που να μην είσαι και τρελλά ερωτευμένος μαζί του. Εννοείται οτι δεν παντρεύεσαι κάποιον που απεχθάνεσαι, αλλά με ένα άτομο που εκτιμάς πιστεύω μπορεί να δέσει η σάλτσα!

Dardana

# 6 στις 4/8/2012
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
ο ερωτας, το παθος, απο μονα τους δεν ειναι κανουν ενα γαμο ευτυχισμενο. οπως και τα λεφτα / βολεμα απο μονα τους , επισης δεν κανουν ενα γαμο ευτυχισμενο.
αυτο πυο χρειαζεται ειναι μια δοση και απο τα δυο..
οσο ερωτευμενος και να'σαι, αν δεν εχεις να λαδωσεις το αντερο σου ή να πας μια βολτα..θα σου περασει και ο ερωτας. (ναι, και η αγαπη ακομα).
αν παλι εχεις ανεση...αλλά δεν εχεις κανενα κοινο ή ενδιαφερον για το συντροφο σου, επισης δε θα εισαι καλα.
δεν ειναι ασπρο ή μαυρο αυτο το θεμα.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

alladin82

# 7 στις 4/8/2012
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 333
Παντρεψου αυτον που ταχει ολα.

demantz

# 8 στις 4/8/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Οπωσδηποτε ο ερωτας δεν αποτελει εγγυηση για την επιτυχια ενος γαμου και συχνα ο ερωτας μπορει να σβηνει μετα απο καποια χρονια συμβιωσης ομως οταν η σχεση δοκιμΑζεται κι όλες οι σχΕσεις δοκιμαζονται, ακόμη κι αυτες χωρις ερωτα η αναμνηση του πρωτου ερωτα που νιωθαμε για τον συντροφο μας λειτουργει ως μια δεξαμενη ψυχικης δυναμης που μας βοηθαει να παραμεινουμε ενωμενοι και να ξεπερασουμε τις δυσκολιες. Γιατι οταν εκεινο το πρωτο παθος εχει γερες βασεις , τοτε ο ερωτας μεταμορφωνεται σε μια βαθια και ισχυρη αγαπη πολυ πιο δυνατη απο τον ερωτα.

αλλωστε αν παρουμε το πραγμα αναποδα και σκεφτουμε ποτε ενας γαμος ειναι πιο δυστυχισμενος, τοτε σιγουρα ο γαμος χωρις έρωτα ειναι πιο δυστυχισμενος απο εκεινον που ειχε γνωρισει καποτε τη δοξα του. Το ιδιο ισχυει και γιαεναν ευτυχισμενο γαμο χωρις και με ερωτα, αντιστοιχα,οπου ο ευτυχισμενος γαμος χωρις έρωτα δεν μπορεινα συγκριθει μ εκεινον που εχει ζησει το μεγαλειο του.

ELONORA

# 9 στις 4/8/2012
author
Γυναίκα / 48 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Απαντήσεις: 277
Μια ζωή χωρίς έρωτα; Πώς;

Έστω μια ζωή με έρωτα. Έστω ότι, κάποιος, κάποτε επέλεξε το σύντροφό του (και) με κριτήριο αυτόν. Το κριτήριο αυτό διατηρείται εφόρου ζωής; Ο έρωτας μετασχηματίζεται; Αν ναι, τότε από τη στιγμή εκείνη (του μετασχηματισμού) η ζωή συνεχίζεται χωρίς αυτόν.

Η φράση επιλέγω το σύντροφό μου με κριτήριο τον έρωτα είναι ισοδύναμη με τη φράση ζω τη ζωή με τον έρωτα; Επιλέγω το σύντροφό μου χωρίς το κριτήριο του έρωτα δε σημαίνει ότι ζω τη ζωή μου χωρίς έρωτα. Ισχυρίζομαι ότι, ζω τη ζωή με έρωτα αρκεί να το (ν) ζήσω μια φορά. Να εξηγήσω γιατί το πιστεύω αυτό. Όταν ερωτευόμαστε περισσότερα από ένα πρόσωπα στη ζωή μας, ζούμε ανάλογα τόσα είδη έρωτα; Όχι. Ζούμε ένα είδος έρωτα, με την ίδια ένταση αλλά με διαφορετική διάρκεια ανάλογα με το πρόσωπο που ερωτευόμαστε. Πρόκειται δηλαδή για το ίδιο συναίσθημα κάθε φορά που απορρέει σίγουρα από εμάς. Επομένως, ζούμε το συναίσθημα του έρωτα κατά τη διάρκεια της ζωής μας από τη στιγμή που το βιώσαμε έστω και μια φορά. Ένας έρωτας (λοιπόν) απορρέει από μέσα μας και μια ζωή ζούμε κατά τη διάρκειά της οποίας πολλά διαφορετικά συναισθήματα βιώνουμε κατ΄επανάληψη, ένα από αυτά και ο έρωτας.

demantz

# 10 στις 4/8/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by ELONORA
Μια ζωή χωρίς έρωτα; Πώς;

Έστω μια ζωή με έρωτα. Έστω ότι, κάποιος, κάποτε επέλεξε το σύντροφό του (και) με κριτήριο αυτόν. Το κριτήριο αυτό διατηρείται εφόρου ζωής; Ο έρωτας μετασχηματίζεται; Αν ναι, τότε από τη στιγμή εκείνη (του μετασχηματισμού) η ζωή συνεχίζεται χωρίς αυτόν.

Η φράση επιλέγω το σύντροφό μου με κριτήριο τον έρωτα είναι ισοδύναμη με τη φράση ζω τη ζωή με τον έρωτα; Επιλέγω το σύντροφό μου χωρίς το κριτήριο του έρωτα δε σημαίνει ότι ζω τη ζωή μου χωρίς έρωτα. Ισχυρίζομαι ότι, ζω τη ζωή με έρωτα αρκεί να το (ν) ζήσω μια φορά. Να εξηγήσω γιατί το πιστεύω αυτό. Όταν ερωτευόμαστε περισσότερα από ένα πρόσωπα στη ζωή μας, ζούμε ανάλογα τόσα είδη έρωτα; Όχι. Ζούμε ένα είδος έρωτα, με την ίδια ένταση αλλά με διαφορετική διάρκεια ανάλογα με το πρόσωπο που ερωτευόμαστε. Πρόκειται δηλαδή για το ίδιο συναίσθημα κάθε φορά που απορρέει σίγουρα από εμάς. Επομένως, ζούμε το συναίσθημα του έρωτα κατά τη διάρκεια της ζωής μας από τη στιγμή που το βιώσαμε έστω και μια φορά. Ένας έρωτας (λοιπόν) απορρέει από μέσα μας και μια ζωή ζούμε κατά τη διάρκειά της οποίας πολλά διαφορετικά συναισθήματα βιώνουμε κατ΄επανάληψη, ένα από αυτά και ο έρωτας.

μα δεν παντρευομαστε ολους τους ερωτες που ζησαμε...αν καταλαβα καλα ...θες να πεις οτι στο τελος ζουμε μια ζωη χωρις ερωτα?δεν σε επιασα...

giannii

# 11 στις 5/8/2012
author
Ανδρας / 48 / Παντρεμένος
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 279

Παράθεση:
Originally posted by hernani
Ο έρωτας περνάει πολύ γρήγορα, κι αν δεν υπολογίσεις άλλα πράγματα και παντρευτείς μόνο απο έρωτα, τότε μετά απο 2-3 χρόνια (και πολύ λέω) προσγειώνεσαι στην πραγματικότητα και τραβάς τα μαλλιά σου. Εγώ είμαι της άποψης οτι ο έρωτας είναι για τα μυθιστορήματα! Ακραία, αλλά είμαι άτομο της λογικής... Το ιδανικό είναι να είσαι ερωτευμένος και να σου επιτρέψουν και οι συνθήκες της ζωής να ζήσεις με αυτό το άτομο. Δύσκολο όμως και όπως έγραψαν και παραπάνω, απο το να είσαι μια ζωή μόνος καλύτερα με ένα σύντροφο που να μην είσαι και τρελλά ερωτευμένος μαζί του. Εννοείται οτι δεν παντρεύεσαι κάποιον που απεχθάνεσαι, αλλά με ένα άτομο που εκτιμάς πιστεύω μπορεί να δέσει η σάλτσα!

καπως ετσι το βλεπω και εγω.
συνηθως με αυτους που εισαι ερωτεμενος στο τελος κατι στραβωνει.
οποτε κανεις καποιους συμβιβασμους.
διαφορετικα εισαι στο περιμενε ΓΙΑ ΟΛΑ Η ΤΙΠΟΤΑ

ELONORA

# 12 στις 5/8/2012
author
Γυναίκα / 48 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Απαντήσεις: 277
Demantz,
Θέλω να πω ότι ο έρωτας υπάρχει μέσα μας, στο συναισθηματικό εξοπλισμό μας, ο οποίος σε ορισμένες προσωπικές συνθήκες (κάποτε) εκδηλώνεται, βιώνεται, άρα (τον) ζούμε (σ)τη ζωή μας (ως συναίσθημα) ακόμα και όταν αυτός δεν αποτελεί ένα από τα κριτήρια επιλογής του συντρόφου ζωής, ακόμα και όταν οι τρέχουσες συνθήκες στη σχέση μας δεν τον συντηρούν.

Ο έρωτας για ένα πρόσωπο απαιτεί αμοιβαιότητα και συμβατότητα κατά την εξέλιξη των δυο προσώπων γιαυτό και συντηρείται (κατά τη γνώμη μου) με δυσκολία ακόμα και όταν αυτός υφίσταται κατά τη στιγμή της επιλογής.

Θέλω να τονίσω ότι ζούμε κάποτε στη ζωή μας το συναίσθημα του έρωτα και ζούμε επίσης τη ζωή μας κάποτε με ένα πρόσωπο όχι απαραίτητα με κριτήριο τον έρωτα.

Στο ερώτημα πως περνάει η ζωή χωρίς έρωτα θα απαντήσω ευθέως ότι περνάει έχοντας ένα σκοπό, τον απώτερο, που για τον κάθε έναν από εμάς είναι ξεχωριστός.

flat_line

# 13 στις 5/8/2012
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 5.966

Ο έρωτας διαρκεί περίπου ένα έξη μήνες με ένα χρόνο. Όμως η σχέση κατά
την γνώμη μου, γίνεται αληθινή όταν περάσει η παραζάλη των ερωτικών
συναισθημάτων. Μέχρι τότε πολλοί φανταζόμαστε τον σύντροφό μας όπως
θέλουμε, και αρνούμαστε να δούμε κατάματα πολλά σημάδια που
καταδεικνύουν ελαττώματα χαρακτήρα, μόνο και μόνο για να μην
διαλυθεί η φαντασίωσή μας.
Κοριτσάκι μου οι μακροχρόνιες σχέσεις και ο γάμος φέρνουν προκλήσεις
και δυσκολίες που το ζευγάρι πρέπει να διαθέτει τους απαραίτητους
διαπροσωπικούς μηχανισμούς για να αντιμετωπίσει. Ο έρωτας μπορεί
να βοηθήσει στην αρχή της σχέσης ώστε κάθε ζευγάρι να δουλέψει τους
απαραίτητους εκείνους τομείς που θα το βοηθήσουν να διαμορφώσει μια
σχέση που θα ενδιαφέρεται να διατηρήσει και μετά το τέλος του έρωτα.

Μια μέρα ξυπνάς, και διαπιστώνεις ότι ο σύντροφος σου είναι γεμάτος
ελαττώματα, ξαφνικά μάλιστα βλέπεις μόνο αυτά μπροστά σου.
Εκνευρίζεσαι με το παραμικρό, δεν προσέχεις πως του μιλάς, δεν
ενδιαφέρεσαι να τον κάνεις να νοιώσει ευχάριστα μαζί σου.
Δεν σε ενδιαφέρει να επιστρέψεις σπίτι για να τον αγκαλιάσεις και
να περάσετε χρόνο μαζί. Είναι σε γενικές γραμμές η σχέση που δεν
δουλεύτηκε όσο υπήρχε ακόμα η φλόγα του έρωτα στην καρδιά.

Μια σχέση χωρίς έρωτα μπορεί να επιβιώσει και λειτουργήσει, και μπορούν
μέσα σε αυτή να δημιουργηθούν βαθιά συναισθήματα αγάπης και οικειότητας.
Ο έρωτας όμως από μόνος του δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι η σχέση θα έχει
διάρκεια και προοπτική για το μέλλον, και όλα αυτά ότι αποτελεί δεξαμενή
θετικών αναμνήσεων για να αντλήσει στις δυσκολίες το ζευγάρι δεν τα
ενστερνίζομαι σε καμιά περίπτωση.

demantz

# 14 στις 5/8/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by flat_line

Ο έρωτας διαρκεί περίπου ένα έξη μήνες με ένα χρόνο. Όμως η σχέση κατά
την γνώμη μου, γίνεται αληθινή όταν περάσει η παραζάλη των ερωτικών
συναισθημάτων. Μέχρι τότε πολλοί φανταζόμαστε τον σύντροφό μας όπως
θέλουμε, και αρνούμαστε να δούμε κατάματα πολλά σημάδια που
καταδεικνύουν ελαττώματα χαρακτήρα, μόνο και μόνο για να μην
διαλυθεί η φαντασίωσή μας.
Κοριτσάκι μου οι μακροχρόνιες σχέσεις και ο γάμος φέρνουν προκλήσεις
και δυσκολίες που το ζευγάρι πρέπει να διαθέτει τους απαραίτητους
διαπροσωπικούς μηχανισμούς για να αντιμετωπίσει. Ο έρωτας μπορεί
να βοηθήσει στην αρχή της σχέσης ώστε κάθε ζευγάρι να δουλέψει τους
απαραίτητους εκείνους τομείς που θα το βοηθήσουν να διαμορφώσει μια
σχέση που θα ενδιαφέρεται να διατηρήσει και μετά το τέλος του έρωτα.

Μια μέρα ξυπνάς, και διαπιστώνεις ότι ο σύντροφος σου είναι γεμάτος
ελαττώματα, ξαφνικά μάλιστα βλέπεις μόνο αυτά μπροστά σου.
Εκνευρίζεσαι με το παραμικρό, δεν προσέχεις πως του μιλάς, δεν
ενδιαφέρεσαι να τον κάνεις να νοιώσει ευχάριστα μαζί σου.
Δεν σε ενδιαφέρει να επιστρέψεις σπίτι για να τον αγκαλιάσεις και
να περάσετε χρόνο μαζί. Είναι σε γενικές γραμμές η σχέση που δεν
δουλεύτηκε όσο υπήρχε ακόμα η φλόγα του έρωτα στην καρδιά.

Μια σχέση χωρίς έρωτα μπορεί να επιβιώσει και λειτουργήσει, και μπορούν
μέσα σε αυτή να δημιουργηθούν βαθιά συναισθήματα αγάπης και οικειότητας.
Ο έρωτας όμως από μόνος του δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι η σχέση θα έχει
διάρκεια και προοπτική για το μέλλον, και όλα αυτά ότι αποτελεί δεξαμενή
θετικών αναμνήσεων για να αντλήσει στις δυσκολίες το ζευγάρι δεν τα
ενστερνίζομαι σε καμιά περίπτωση.

φλατ εισαι 31 χρονων νομιζω δεν παντρευτηκες ακομη ασε........ κατι παραπανω ξερω απο σενα....

MAZI-SOU

# 15 στις 5/8/2012
author
Ανδρας / 52 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Απαντήσεις: 2

achinos

# 16 στις 6/8/2012
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Ελα ρε ντεμαντζ...εγω στα 31, ειχα παντρευτει κι ειχα δυο παιδια...αυτος που δεν εχει...ισως ξερει κατι αλλο...που μου ξεφυγε...
Οταν φευγω απο μια σχεση...οσο κ να κρατησει...εξι μηνες, ενα χρονο, δεκα χρονια, τρια...τερμινα...
τον ερωτα τον παιρνω μαζι μου...τον εχω παντα επανω μου...
ειναι γιατι δεν μπορω να ζησω χωρις αυτον...οτι κ να κανω...για οσο καιρο κ να το κανω...οπου κ οπως κ να ειμαι...
Αυτο για να μαθαινουν τα μικρα...

giannii

# 17 στις 6/8/2012
author
Ανδρας / 48 / Παντρεμένος
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 279

Παράθεση:
Originally posted by achinos
τον ερωτα τον παιρνω μαζι μου...τον εχω παντα επανω μου...
για πολυ ερωτοκτυπημενη σε κοβω.

κρατα τον καλα μη σου ξεφυγει...

lovable1

# 18 στις 6/8/2012
author
Γυναίκα / 36 / Σε σχέση
Ν. Δράμας / Δράμα
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 884

Παράθεση:
Originally posted by Roxanne77
Σκέψου και την άλλη παράμετρο: κάποια στιγμή να αποφασίζεις να παντρευτείς, χωρίς έρωτα, για τους λόγους που ανέφερε ο Χαιβάνης και αφού παντρευτείς και κάνεις παιδιά να γνωρίσεις αυτόν που θα σε συγκινήσει ερωτικά, το μεγάλο πάθος.... Γιατί ο έρωτας δεν έχει ηλικία....Τι κάνεις τότε????

Αυτό ακριβώς αναρωτιέμαι κι εγώ! Τι κάνεις τότε;;; Γιατί αν παντρευτείς επειδή είναι καλό παιδί, τον εκτιμάς και έχει δουλειά, λεφτά και δεν ξέρω κι εγώ τι, και δεν είσαι ερωτευμένη μαζί του (πάντα αναφέρομαι και στους άντρες που παντρεύονται με τέτοιες προϋποθέσεις) είναι σίγουρο ότι κάποια μέρα θα βρεις τον αληθινό έρωτα και θα είσαι έτοιμος να διαλύσεις την οικογένειά σου και τον κόσμο όλο για τον βιώσεις με το άτομο που σε έκανε να νιώσεις έτσι. Έτσι που ο/η σύζυγος σου δεν κατάφερε ποτέ να σε κάνει να νιώσεις...

Αυτό θέλω να μου πείτε όσοι το βιώσατε, τι κάνατε; Τι κάνεις σε μια τέτοια περίπτωση; Δεν μετανιώνεις που δεν έψαξες τον έρωτα; Δεν είσαι δυστυχισμένη/ος που στο/στη σύζυγο βλέπεις μόνο ένα άτομο που εκτιμάς και σέβεσαι και ίσως μετά απο χρόνια αγάπησες αλλά όχι ένα άτομο που είσαι παθιασμένος με αυτό;
Ή
Δεν είσαι δυστυχισμένη/ος που στο/στη σύζυγο βλέπεις μόνο ένα άτομο που εκτιμάς και σέβεσαι και η καρδιά σου ανήκει αλλού, σε κάποιον άλλο;

tzoulia49

# 19 στις 6/8/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
μεσα σ αυτες τις 3 πλευρες της ζωης ειναι η απαντηση ....

αν ειχαμε να επιλεξουμε γαμο .....

με ερωτα .....

με χωρις ερωτα .....

η μοναξια ......

η σωστη επιλογη ειναι γαμος με ερωτα .....

αν ειχαμε τωρα ....

επιλογες .....

γαμο χωρις ερωτα ....

η μοναξια .....

η σωστη επιλογη ειναι γαμος χωρις ερωτα .....

ξερουμε ομως τι μας επιφυλασει το αυριο ?

αν επελθει ποτε γαμος με ερωτα ?

οχι ....

ξερουμε αραγε αν μεινουμε για παντα μονοι ?

οχι ....

αρα ....ο καθενας κανει τις επιλογες του ....

εγω θα ρισκαρα τον ερωτα .....

με τον κινδυνο της μοναξιας ....

αλλα ισως να ειναι πλασματικη η αποψη .μου ...

διοτι και παντρευτηκα ....

και παιδια εκανα ....

το ιδανικοτερο ειναι ....γαμος με ερωτα .....

κι ας μεταλλαχτει σ οτι θελει .....

σ αγαπη .....ακομα και σε διαζυγιο ....

achinos

# 20 στις 6/8/2012
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό

Παράθεση:
Originally posted by giannii

για πολυ ερωτοκτυπημενη σε κοβω.

Ναι ρε συ...αληθεια ειναι...ενα ελαττωμα τοχω...

Παράθεση:
Originally posted by giannii

...δεν γινεται...μουπαν οτι επεσα μεσα, οταν ημουν μικρη...

http://www.youtube.com/watch?v=CgAZ98-ng2o
Επιλέξτε σελίδα: (1-8)
Σελίδες 12345678
Δεν μπορείτε να απαντήσετε