Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Απώλεια

Σελίδα : 1

kajira

# 1 στις 4/4/2003
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 11
'Aρεσαν+: 0%

Απώλεια

Δεν ξέρω αν γράφω στο κατάλληλο σημείο, απλώς έχω μια "απορία": πόσο καιρό μετά τον χωρισμό απο μια ουσιαστική σχέση, την ξεπερνάς; Γίνεται αυτό ποτέ;

Χώρισα πριν 9 μήνες (με δική μου πρωτοβουλία κιόλας!) κι ενώ , γνώρισα κάποιον άλλον και είμαστε καλά μαζί(όχι τέλεια), η σκέψη μου δεν ξεκολλά απο τον πρώην με τον οποίο είμασταν ενάμισι χρόνο μαζί. Μέρα με την μέρα η κατάσταση χειροτερεύει και η αίσθηση απώλειας που νιώθω γίνεται όλο και πιο τρομακτική, με αποτέλεσμα να σκέφτομαι να γυρίσω πίσω.. Μα σε όποιον το είπα αυτό, μου είπε πως "εκεί που φτύνεις, δεν γλείφεις μετά..", αλλά πραγματικά νιώθω πως ο χωρισμός μας ήταν το μεγαλύτερο λάθος μου. Ή μήπως δεν έχει περάσει αρκετός καιρός;;

# 2 στις 4/4/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Πέρασα ακριβώς την ίδια κατάσταση πριν δυόμιση χρόνια.
Η πρώην σχέση μου ήταν ότι ωραιότερο έχω να θυμάμαι.
3 μήνες μετά έκανα νέα σχέση που μοιραία χαρακτηρίζεται σχέση ανάγκης, η οποία κυριολεκτικά με διέλυσε έως σήμερα!
Παγίδα πρώτη : Αδύνατον να μην αναπoλείς τον πρώην σου σε βαθμό που να εκφράζεσαι και να προκαλείς τις αρνητικότερες αντιδράσεις του νυν και να σε σφάζει η σκέψη απώλειας του πρώην κοινώς: ΦΑΥΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ.
Παγίδα δεύτερη: Kάποιες επαφές με τον πρώην που θα είναι ψύχραιμες και ανθρώπινες και θα μεταφέρουν άρωμα γλυκών αναμνήσεων θα σε χαντακώνουν για την σίγουρη αδυναμία του νυν να σε λυτρώσει από τις σκέψεις για τον πρώην.
Λύση?
Χώρισε όμορφα τώρα και μείνε επειγόντως μόνη σου!!!
Ούτε πίσω ούτε πιό πίσω...
Καθάρισε ψυχολογικά για όσο διάστημα χρειαστεί δημιούργησε νέα ενδιαφέροντα και φίλους και μετά προχώρησε με μεγάλη!!!!!!!! προσοχή σε νέα καθαρή και δυνατή μόνο σχέση.
Ένας παθών!
Καλή τύχη.......

# 3 στις 5/4/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Το θέμα είναι αν νοιώθεις ότι είναι λάθος σου γιατί αισθάνεσαι ακόμα λυπημένη που τον χώρισες, ή αν όντως μετά από τόσο καιρό ξεκαθάρισες τις αποφάσεις σου και βλέπεις ότι αντέδρασες υπερβολικά με αποτέλεσμα να υποφέρεις τώρα....
Όταν κάνουμε λάθη, πρέπει να έχουμε και τη δύναμη να τα διορθώνουμε...

bilacos

# 4 στις 5/4/2003
author
Ανδρας / 49 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 114
Απαντήσεις: 313
πιστευω αγαπητη μου οτι ολα ειναι θεμα ψυχολογιας!
ειχε δικιο ο φιλος nicks για τη σχεση του αμεσως μετα...
ειναι οντως μια σχεση αναγκης μια σχεση επιβεβαιωσης αν θελεις.
αυτο που ειναι κατι παραπανω απο σιγουρο ειναι οτι ειναι απειροελαχιστες οι πιθανοτητες να παει καλα μια τετοια σχεση...
δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα ολοι εχουμε περασει λιγο η πολυ απο τετοιες καταστασεις και τελικα το αποτελεσμα ηταν το ιδιο...
καλο ειναι να αφησεις το χρονο να σου απαλυνει τις πληγες και οχι να τις γιατρεψει...
δυστυχως ποτε δεν θα παψεις να θυμασαι...
απλα με το περασμα του χρονου θα μεινει μια γλυκια αναμνηση και θα σβηστουν οι κακες αναμνησεις.ισως βοηθαει και το γεγονος οτι εχουν καταλαγιασει τα συναισθηματα και το βλεπουμε πιο αντικειμενικα το πραγμα...
περιπλανωμενος στην αιωνιοτητα...

koyrsaros

# 5 στις 10/4/2003
author
Ανδρας / 57 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Καλαμαριά
Θέματα: 226
Απαντήσεις: 1.831

Το τέλος μιας σχέσης

Ένας χωρισμός συνοδεύεται σχεδόν πάντα από θλίψη, πόνο ή και θυμό. Αυτός είναι ένας δρόμος που πρέπει να διασχίσουμε για να μπορέσουμε να οδηγηθούμε σε κάτι καλύτερο. Δεν είναι όμως απαραίτητο να ακολουθήσεις την πιο... μακρινή διαδρομή.

Τις περισσότερες φορές η σχέση που πρέπει να σωθεί είναι αυτή που έχετε με τον εαυτό σας και όχι αυτή με τον πρώην σύντροφο σας. Μην επιδιώξεις -από την αρχή τουλάχιστον- να παραμείνετε φίλοι με τον πρώην. Ο φίλος που πραγματικά χρειάζεστε αυτήν την περίοδο είναι ο εαυτός σας!

Αντιμετωπίστε δεσποινίς ,τον πόνο σαν μια διαδικασία που πρέπει να περάσετε για να καταλήξετε κάπου καλύτερα και μην αφήσετε την θλίψη να σας καταβάλλει και να σας ρουφήξει. Μέρα με την μέρα θα νιώθετε περήφανη που κάνετε ένα βήμα μπροστά!

-Ανακαλύψτε ποιές είναι οι πραγματικές προσδοκίες σας. Θέλετε πράγματι να διακόψετε την σχέση ή μήπως ενδόμυχα αποζητάτε την επανασύνδεση; Πρέπει να γνωρίζετε ότι δύσκολα θα μπορέσετε να προχωρήσετε αν δεν κατανοήσετε και αποδεχείτε ότι όλα τελείωσαν.

- Απέφευγε να περιγράφεις την κατάσταση και τα συναισθήματα σου με τα μελανότερα χρώματα. Αν πείσεις τον εαυτό σου ότι αυτό που περνάει είναι ένας εφιάλτης, ότι είναι μια κατάσταση αφόρητη που σε κάνει να υποφέρεεις φρικτά, αυτό που θα καταφέρεις είναι να μείνεις παθητική απέναντι στα γεγονότα.

Συγκεντρωθείτε λοιπόν δις ,σε αυτά που μπορούν να σας κάνουν να νιώσετε καλύτερα και διοχετεύστε την ενέργεια σας σε πιο θετικές σκέψεις!

-Μην ξεχνάς ότι ο πόνος δεν θα περάσει αν πρώτα δεν ακούσεις η ίδια τον εαυτό σου. Εκφράστε τον θυμό ή την θλίψη που νιώθετε και επιτρέψτε στον εαυτό σας να εξωτερικεύσει αυτά που νιώθει. Αλλωστε μην ξεχνάτε ότι είναι καλύτερα να θυμώσετε με κάποιον άλλον παρά με τον εαυτό σας.

- Μην επιτρέψετε στον εαυτό σας να οδηγηθεί σε καταστάσεις που σίγουρα κάποια μέρα θα σας κάνουν να αισθανθείτε ταπεινωμένη. Με το να κάνετε κύκλους γύρω από το σπίτι του πρώην φίλου σας, να του στέλνετε συνεχώς e-mail ή να του τηλεφωνείτε στο σπίτι για να δείτε αν είναι εκεί, όχι μόνο δεν θα καταφέρετε ποτέ να απαγκιστρωθείτε από αυτήν την σχέση αλλά του δίνετε την χαρά να σας δει να πονάτε.

Και τέλος, μάθετε να εμπιστεύεστε ξανά τους ανθρώπους. Κάθε σχέση έχει ρίσκο και κανένας δεν μπορεί να σας εγγυηθεί ότι δεν θα ξαναπονέσετε. Μήν αφήσετε όμως μια άσχημη εμπειρία να σας αποτρέψει από το να ζήσετε την ζωή- με τα θετικά και τα αρνητικά της- στο έπακρον!

aakatamaxitos

# 6 στις 25/7/2003
author
Ανδρας / 50 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 38
EΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΑΠΛΑ..ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΕΝΕΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΑΝ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΠΩΣ ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΚΑΝΑΜΕ ΛΑΘΗ ΚΑΙ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΟ ΧΩΡΙΣΜΟ....ΔΥΣΚΟΛΟ ΤΟ ΠΕΡΝΑΩ ΚΑΙ ΓΩ ΤΩΡΑ....ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΞΗΓΗΣΗ....ΑΠΛΑ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ....ΙΣΩΣ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΛΙ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ?ΦΙΛΑΚΙΑ.....ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΕΙΝΗ.....

Μυρτώ

# 7 στις 25/7/2003
author
Γυναίκα / 49 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744

Τα λάθη...

διορθώνονται...σωστά;

Φίλη μου kajira εάν αισθάνεσαι ότι έκανες λάθος βρές το κουράγιο να το παραδεχτείς και επεδίωξε να το διορθώσεις με όποιο κόστος.
Αν δεν είσαι ευχαριστημένη από την σχέση σου :
α- αδικείς πρώτα από όλους τον εαυτό σου , που υποφέρει
β- τον σύντροφο σου , που πιστεύει ότι περνάς καλά μαζί του και μπορεί να κάνει όνειρα για σας
γ- τον πρώην σου , αν ακόμα αυτός ενδιαφέρεται για σένα!

Φτιάξε την ζωή σου...γίνε ευτυχισμένη , το αξίζεις....
Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

zili_

# 8 στις 30/7/2003
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Παρασκευή
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 64

Παράθεση:
Originally posted by nicks
Πέρασα ακριβώς την ίδια κατάσταση πριν δυόμιση χρόνια.
Η πρώην σχέση μου ήταν ότι ωραιότερο έχω να θυμάμαι.
3 μήνες μετά έκανα νέα σχέση που μοιραία χαρακτηρίζεται σχέση ανάγκης, η οποία κυριολεκτικά με διέλυσε έως σήμερα!
Παγίδα πρώτη : Αδύνατον να μην αναπoλείς τον πρώην σου σε βαθμό που να εκφράζεσαι και να προκαλείς τις αρνητικότερες αντιδράσεις του νυν και να σε σφάζει η σκέψη απώλειας του πρώην κοινώς: ΦΑΥΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ.
Παγίδα δεύτερη: Kάποιες επαφές με τον πρώην που θα είναι ψύχραιμες και ανθρώπινες και θα μεταφέρουν άρωμα γλυκών αναμνήσεων θα σε χαντακώνουν για την σίγουρη αδυναμία του νυν να σε λυτρώσει από τις σκέψεις για τον πρώην.
Λύση?
Χώρισε όμορφα τώρα και μείνε επειγόντως μόνη σου!!!
Ούτε πίσω ούτε πιό πίσω...
Καθάρισε ψυχολογικά για όσο διάστημα χρειαστεί δημιούργησε νέα ενδιαφέροντα και φίλους και μετά προχώρησε με μεγάλη!!!!!!!! προσοχή σε νέα καθαρή και δυνατή μόνο σχέση.
Ένας παθών!
Καλή τύχη.......

Σ' ευχαριστώ

simply-red

# 9 στην 1/8/2003
author
Ανδρας / 51 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 6
Λένε,οτι ο χρόνος επουλώνει όλες τις πληγές. Έχουν περάσει περίπου δέκα χρόνια,και όμως πάλι αναπολώ εκείνη τη στιγμή που έχασα την ευτυχία της ζωής μέσα απ'τα χέρια μου.

Janus

# 10 στις 8/8/2003
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Δάφνη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 6

Παράθεση:
Originally posted by simply-red
Λένε,οτι ο χρόνος επουλώνει όλες τις πληγές. Έχουν περάσει περίπου δέκα χρόνια,και όμως πάλι αναπολώ εκείνη τη στιγμή που έχασα την ευτυχία της ζωής μέσα απ'τα χέρια μου.

Εμενα 11, αλλα μαλλον δεν κερδιζω τιποτα...
Απλα σταματησα να ψαχνω αυτο που ειχα βρει τοτε, σε καθε τι νεο που εβρισκα. Δεν εχει νοημα.Το βλεπω πια σαν μια εμπειρια υπεροχη που μου εδωσε παρα πολλα απο οσα ειμαι τωρα.
Ισως αν δεν συνεβαινε ποτε να ημουν κατι χειροτερο...πιο "γουρουνισιος" πχ κατα την αγαπημενη εκφραση των γυναικων.
Για οσα μου εδωσε,για οσα με εμαθε να δινω, την ευχαριστω.
Για το κομματι εκεινο που παντα θα λειπει απο μεσα μου...
μια γλυκια λυπη και μια τρυφερη αναμνηση...

ξανυς ςυοδ με νυτριτ, με δεστρυιτ

demimak

# 11 στις 14/8/2003
author
Γυναίκα / 35 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Φιλαδέλφεια
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 96
Μου εχει συμβει ακριβως το ιδιο μετα απο 6 μηνες σχεση χωρισαμε, και εγω σαν εσενα, με δικη μου πρωτοβουλια.Με αποτελεσμα να πεσω σε καταθληψη για 2 μηνες να κλαιω συνεχως και να εχω κανει 2 αποπειρες αυτοκτονιας και να με τρεχουν στα νοσοκομεια....!Και ολα αυτα επειδη εκεινος τα εφταιξε με καποια αλλη.Η μονη λυση ηταν να τα φτιαξω με καποιον αλλον ωστε να ξεχασω τον πρωην.Αυτο εκανα αν και ηρεμισαν πολυ τα πραγματα ειχα ξαναβρει τον εαυτο μου και τον ευθυμο χαρακτηρα μου αλλα δεν επαψα να τον σκεφτομαι!Ετσι χωρησα, χωρησε και εκεινος και τωρα ειμαστε 1 χρονο μαζι!!!!! αλλα δεν υπαρχει παντα happy end σε αυτες τις ιστοριες για αυτο προσπαθησε να τον ξαχασεις,να μην τον σκεφτεσαι και να φτιαξεις την ζωη σου!
Οσο ονειρευομαι...υπαρχω!!!

silvia

# 12 στις 15/8/2003
author
Γυναίκα / 46 / Παντρεμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Πολίχνη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 19
το οτι χωριζεις δεν σημαινει οτι σταματας να αγαπας.απλα φευγεις απο την κατασταση αυτη.σκεψου τους λογους που χωρισες.πραγματικα ξερω πως αισθανεσαι το περασα και εγω.καποτε πιστευα οτι χωρις αυτον δεν θα μπορουσα να ζησω!!εκανα μεγαλο λαθος.και ζω και ειμαι μια χαρα!!!ξερω οτι αν και η μερα περναει ευκολα τα βραδια ειναι τα πιο δυσκολα.εγω παντως εκανα το εξης καθε φορα που σκεπτομουν κατι καλο της σχεσης προσπαθουσα να στρεψω την σκεψη μου στα αρνητικα της σχεσης.λιγο πριν κοιμηθω ελεγα ΟΧΙ!!!αξιζω κατι καλυτερο απο αυτον!!!!ελπιζω να σε βοηθησα εστω και λιγο!!!

# 13 στις 15/8/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by moo693
Κάποτε ζούσα γιατί δεν ήξερα ότι υπάρχει.
Τώρα που τον γνώρισα, δεν ξέρω πως να ζήσω μακρυά του.
Προσπαθώ να μάθω...

Συνήθως αυτό το μαθαίνεις όταν πέσεις στα βαθιά νερά και αναγκαστείς να κολυμπήσεις...

Δυστυχώς πάσης φύσεως βοηθήματα, όπως μπρατσάκια, σωσίβια δεν ενδεικνύονται σε αυτή την περίπτωση...
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost