Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Yπάρχει τελικά κρίση στην Ελλάδα;

Επιλέξτε σελίδα: (1-8)
Σελίδες 12345678

elix_geo

# 41 στις 2/10/2012
author
Ανδρας / 68 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 277
Απαντήσεις: 8.590
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by kalaxan3

Κοσμος εβγαινε καθημερινες εκανε λογαριασμους διασκεδαζε..τωρα καμια παρασκευη και κανενα σαββατο βγαινουν ολοι για κανενα ποτο...

Και τώρα εσύ αυτό το λες ΚΡΙΣΗ;;
Το να μη βγαίνουν κάθε μέρα και να ξενυχτάνε και το πρωί να πηγαίνουν στη δουλειά κατά τις δέκα, κουρούμπελα -και να τους έχει "χτυπήσει"την κάρτα στις 8 ο "συνάδελφος."

και θέλεις να ξαναγυρίσουμε στα ίδια για να μην υπάρχει κρίση;

Τι να πω, κάποιοι μεγάλωσαν σε "διαστρεβλωμένη" εποχή αλλά το ξεπέρασαν και κάποιοι άλλοι ζουν ακόμα εκεί μέσα.
Και ούτε θα βγουν...περιμένοντας το Μεσσία να κάνει τα 2 ψάρια 1002 για να χορτάσουν όλοι!!!

Κούνια που τους κούναγε
YES I DOES... Το μόνο που ζητάω είναι να μην προκαλεί και υποτιμάει τη νοημοσύνη μου ο οποιοσδήποτε ανεγκέφαλος, αριβίστας, διψασμένος για εξουσία έναντι οποιουδήποτε τιμήματος, λαϊκιστής πολιτικός! Θα συμμαχήσω και με το διάβολο, είχε πει κάποτε! Θέλουμε γκούλαγκ με αιρ κοντίσιον!

naughtyM

# 42 στις 2/10/2012
author
Γυναίκα / 32 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αμπελόκηποι
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 19.097

Παράθεση:
Originally posted by Dardana

Παράθεση:
Originally posted by sotos-1
Κατα πόσο πιστεύετε ότι υπάρχει κρίση στην Ελλάδα;

Από τη μια έχουμε τα ΜΜΕ να μιλάνε συνεχώς για 'απολύσεις,χαράτσια,μέτρα,περικοπές,πτώχευση,για σχεδόν 2.000.000 ανέργους κλπ κλπ.'

Και από την άλλη να γίνονται διαδηλώσεις γι'αυτήν την κατάσταση και να πηγαίνουν ελάχιστοι όπως είδαμε και τις προάλλες.Οι περισσότεροι ως συνήθως προτιμούν να γεμίζουν καφετέριες,ταβέρνες και παραλίες παρά να αντιδράσουν.

Μήπως τελικά ισχύει αυτό που λένε κάποιοι ότι στην Έλλάδα υπάρχει ακόμα αρκετό 'απόθεμα' και πολλοί δεν έχουν ανάγκη να δουλέψουν;Μήπως κάποιοι βολεύονται με το χαρτζιλίκι και είναι στο 'πέρα βρέχει;'Ή μήπως φοβούνται μην χάσουν κι αυτά που έχουν;Θα ήθελα ν'ακούσω απόψεις γι'αυτό το θέμα.

η κριση υπηρχε πολυ πιο πριν, αλλά δεν την ξεραμε. τρωγαν πιναν , τρωγαμε πιναμε, κι ειμασταν ενταξει. τωρα που τα φαγαμε ολα..μας επιασε και η κριση.
βγηκαν μερικοι αγακτισμενοι στους δρομους, φωναξαν, εσπασαν..
και μετα κουράστηκαν. και ομαδικως χεστηκαμε και για την τροϊκα, και για το ΔΝΤ...βαρεθηκαμε να μας τρομαζουν απο τηλεορασεως για το τι επεται. σου λεει ο μεσος Ελλην...αφου δεν μπορω να αποφυγω τον βιασμο, ας κατσω να τον απολαυσω.
νισαφι πια..
οποτε αν εχουμε εστω 2 ευρω...παμε στην καφετέρια.

Αφου ξερεις πως και να τα 'αποταμιευσεις' αυτα τα 'δυο' ευρω...θα στα παρουν. Αργα ή γρηγορα.
Δε τα τρως καλυτερα................
Don't forget to fall in love with yourself first...

# 43 στις 2/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Σαφώς πιστεύω ότι υπάρχουν οικογένειες που ζορίζονται αλλά όχι σε σημείο να μην έχουν να φάνε όπως λένε κάποιοι.Δεν φτάσαμε σε τέτοια επίπεδα και δε νομίζω ότι θα φτάσουμε ποτέ στην Ελλάδα.

Για να μην πω ότι όλοι αυτοί που δεν παρασύρθηκαν από την καταιγίδα του υπερκαταναλωτισμού που πέρασε κι έζησαν με όσα ΕΠΡΕΠΕ να ζήσουν,νομίζω ότι δεν ζορίζονται τόσο πολύ.Αυτοί όμως που ξόδευαν ασύστολα,που έπαιζαν στα χρηματιστήρια,που χρεώθηκαν στις τράπεζες για πάρουν Πορσε,για να κάνουν ταξίδια με την...Αχλάδω τους και για να να το παίζουν μούρες στα πρώτα τραπέζια των ΒισσοΒανδοΖηνοΠλουταρχων,αυτοί είναι που τώρα τα έχουν δει όλα.

Τί θέλω να πω?Το ότι πολλοί Έλληνες έκοψαν κάποιες από τις συνήθειες που είχαν,και που έπρεπε να κοπούν εδώ που τα λέμε,δε σημαίνει απαραίτητα κρίση αλλά επιστροφή σε μια πιο φυσιολογική ζωή.Το ότι πχ δεν πας στα μπουζούκια κάθε βδομάδα ή από δυο βδομάδες διακοπές κάνεις μια ή πίνεις 2 ποτά λιγότερα ή αντί για Παρίσι πας Πήλιο,ε πιστεύω είναι κάτι που μπορείς να το αντέξεις.

Έχουμε φτάσει σε τέτοια επίπεδα Sotos, υπάρχει κόσμος πολύς που δεν έχει να φάει, και ακόμη περισσότερος που έχει ίσα για να φάει! Όλα τα άλλα μένουν απλήρωτα λογαριασμοί, εφορία, φροντιστήρια, δάνεια (και δεν αναφέρομαι σε καταναλωτικά και κάρτες αλλά σε ένα στεγαστικό που πήρε καθένας για να φτιάξει ένα σπιτάκι να κάνει οικογένεια). Το να αντικαταστήσεις το Παρίσι με το Πήλιο νομιζω είναι αστείο και μόνο να αναφέρεται! Για να μην αναφερθώ στην κατάσταση στα νοσοκομεία και την υγεία που είναι τραγική. Όσο για την απεργία που που αναφερθηκες αυτή τη φορά είχε πολύ περισσότερο κόσμο αλλά δεν έχει νόημα μια απεργία εδώ και μια εκεί! Ή πρέπει να γίνει κάτι δραστικό (π.χ. απεργία διαρκείας) ή δε θα γίνει τίποτα, απλό είναι, τα μέτρα περνάνε παρά τις απεργίες.

nuvola

# 44 στις 2/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by isixos_geroulis
...ξυγκι για "φαγωμα"...ετσι θα ειναι τα πραγματα....

μη σε πω...ότι θα το πάμε μέχρι το μεδούλι...

μετά βλέπουμε

sotos-1

# 45 στις 2/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by naughtyM

Βρε naughty,ναι είχαμε αξιοπρεπείς μισθούς αλλά από που προέρχονταν αυτοί;Από τα δανεικά των ξένων.Και τώρα που τα δανεικά πάπαλα,πάπαλα και οι μισθοί.Άδικο έχω;Τόσα χρόνια ο κόσμος έβγαινε,ξόδευε,έτρωγε,αγόραζε,με λεφτά των Ευρωπαίων.Η Ελλάδα,μια τόσο μικρή χώρα που δεν παράγει τπτ,πώς διάολο ήταν δυνατόν να έχει τέτοιους μισθούς,να αναλαμβάνει Ολυμπιακούς Αγώνες,να έχει τόσα πολυτελή αμάξια στους δρόμους,κόσμο να βγαίνει κάθε μέρα κλπ κλπ κλπ;Τί διαφορά είχαμε εμεις δηλαδή από τα υπόλοιπα τριτοκοσμικά Βαλκάνια για να ζούμε σαν Ευρωπαίοι;

Φυσικά αυτή η εικονική πραγματικότητα που ζούσαμε με τα ψέμματα ήταν ευχάριστη και καμία κυβέρνηση δεν τόλμησε να την σταματήσει για να μην χάσει ψήφους.Όλο αυτό το πελατειακό σύστημα με τα ρουσφέτια,τους διορισμούς,την αργομισθία,την φοροδιαφυγή κλπ ήταν δεδομένο ότι κάποτε θα έσκαγε.Απλά όλοι ελπίζαμε να μην σκάσει όσο ζούμε.Δυστυχώς όμως έσκασε και τώρα όλοι τρέχουν και δεν φτάνουν.

Όμως ξέρεις ποιο είναι το χειρότερο;Όντως 1 στους 2 νέους είναι άνεργος.Αν όμως έρθει ένας πολιτικός και τους τάξει δουλειά,ακόμα και για κάποιους μήνες,θα τον ψηφίσουν και με τα δύο χέρια,τόσο αυτοί όσο και οι συγγενείς τους.Και αν τελικά τους ξεγελάσει,μετά κλαίγονται,καταριούνται 'ο αλήτης,το λαμόγιο κλπ κλπ.';'Αλλά στις επόμενες εκλογές πάλι ξανάμανα τα ίδια.Δυστυχώς στην Ελλάδα κάποιες καταστάσεις είναι βαθιά ριζωμένες και δεν πρόκειται να εξαφανιστούν ποτέ.

sotos-1

# 46 στις 2/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by elix_geo

Το να μη βγαίνουν κάθε μέρα και να ξενυχτάνε και το πρωί να πηγαίνουν στη δουλειά κατά τις δέκα, κουρούμπελα -και να τους έχει "χτυπήσει"την κάρτα στις 8 ο "συνάδελφος."

Τι να πω, κάποιοι μεγάλωσαν σε "διαστρεβλωμένη" εποχή αλλά το ξεπέρασαν και κάποιοι άλλοι ζουν ακόμα εκεί μέσα.
Και ούτε θα βγουν...περιμένοντας το Μεσσία να κάνει τα 2 ψάρια 1002 για να χορτάσουν όλοι!!!

Κούνια που τους κούναγε

Αυτό λέω κι εγώ elix.Αν κάποιοι θεωρούν κρίση το ότι δεν μπορούν να βγουν κάθε μέρα ή το ότι δεν πάνε κάθε Σάββατο στα μπουζούκια,επειδή έτσι συνήθισαν τόσα χρόνια,κακό του κεφαλιού τους.

Καλά ας μην μιλήσουμε και για το τί γινόταν στο δημόσιο,που πήγαινες στις 11 και δεν έβρισκες κανέναν...

# 47 στις 3/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Καλά ας μην μιλήσουμε και για το τί γινόταν στο δημόσιο,που πήγαινες στις 11 και δεν έβρισκες κανέναν...

...O παρατατικός μ αρέσει...

...ενω τωρα πας... και σκιζονται όλοι να τρέξουν να σε υποδεχτουν...να σε βάλουν να κάτσεις....να σε κεράσουν περγαμόντο...

# 48 στις 3/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:

Κούνια που τους κούναγε

Αυτό λέω κι εγώ elix.Αν κάποιοι θεωρούν κρίση το ότι δεν μπορούν να βγουν κάθε μέρα ή το ότι δεν πάνε κάθε Σάββατο στα μπουζούκια,επειδή έτσι συνήθισαν τόσα χρόνια,κακό του κεφαλιού τους.

Eπιλεκτικα διαβαζετε και κρινετε μονο αυτο που θελετε εσεις(ενω λεχθηκαν τοσα και τοσα)... για τους δικους σας λογους ο καθενας φυσικα..

kouklaki123

# 49 στις 4/10/2012
author
Γυναίκα / 32 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 564
Σκaτούλες υπάρχει!
Ένας χαζός λαός υπάρχει που τρώει ότι του σερβίρουν.
Δύο πράγματα συμβαίνουν:παίζονται διάφορα παιχνίδια από τις κυβερνήσεις και ο λαός πληρώνει γaμησιάτικα(πφ πφ πιππέρι στη γλώσσα μου)
On ne voit bien qu'avec le cΕur. L'essentiel est invisible pour les yeux! (Μόνο με την καρδιά βλέπεις καλά. Την ουσία δεν την βλέπουν τα μάτια!)

TAKHS1

# 50 στις 4/10/2012
author
Ανδρας / 64 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 4.258
Αν υπήρχε κρίση, δε θα έκλειναν τόσοι επαγγελματίες τις δουλειές τους και μερικοί να πηγαίνουν επαρχία δήθεν για να σωθούν, στην πραγματικότητα να κάνουν διακοπές...

Αν υπήρχε κρίση δε θα παράταγαν τις δουλειές τους τόσοι άνθρωποι για να παριστάνουν τους άνεργους...

Αν υπήρχε κρίση, ο κόσμος θα ήταν κάθε μέρα σε καφετέριες και ταβέρνες για να ξεδώσει κι όχι μόνο δυο μέρες τη βδομάδα...

Αν υπήρχε κρίση καμιά κυβέρνηση δε θα έπαιρνε τέτοια μέτρα που θα την έκαναν χειρότερη!

Αυτό που ενδεχόμενα υπάρχει, είναι ακρισία...

naughtyM

# 51 στις 4/10/2012
author
Γυναίκα / 32 / Σε σχέση

Παράθεση:

Παράθεση:

Βρε naughty,ναι είχαμε αξιοπρεπείς μισθούς αλλά από που προέρχονταν αυτοί;Από τα δανεικά των ξένων.Και τώρα που τα δανεικά πάπαλα,πάπαλα και οι μισθοί.Άδικο έχω;Τόσα χρόνια ο κόσμος έβγαινε,ξόδευε,έτρωγε,αγόραζε,με λεφτά των Ευρωπαίων.Η Ελλάδα,μια τόσο μικρή χώρα που δεν παράγει τπτ,πώς διάολο ήταν δυνατόν να έχει τέτοιους μισθούς,να αναλαμβάνει Ολυμπιακούς Αγώνες,να έχει τόσα πολυτελή αμάξια στους δρόμους,κόσμο να βγαίνει κάθε μέρα κλπ κλπ κλπ;Τί διαφορά είχαμε εμεις δηλαδή από τα υπόλοιπα τριτοκοσμικά Βαλκάνια για να ζούμε σαν Ευρωπαίοι;

Φυσικά αυτή η εικονική πραγματικότητα που ζούσαμε με τα ψέμματα ήταν ευχάριστη και καμία κυβέρνηση δεν τόλμησε να την σταματήσει για να μην χάσει ψήφους.Όλο αυτό το πελατειακό σύστημα με τα ρουσφέτια,τους διορισμούς,την αργομισθία,την φοροδιαφυγή κλπ ήταν δεδομένο ότι κάποτε θα έσκαγε.Απλά όλοι ελπίζαμε να μην σκάσει όσο ζούμε.Δυστυχώς όμως έσκασε και τώρα όλοι τρέχουν και δεν φτάνουν.

Όμως ξέρεις ποιο είναι το χειρότερο;Όντως 1 στους 2 νέους είναι άνεργος.Αν όμως έρθει ένας πολιτικός και τους τάξει δουλειά,ακόμα και για κάποιους μήνες,θα τον ψηφίσουν και με τα δύο χέρια,τόσο αυτοί όσο και οι συγγενείς τους.Και αν τελικά τους ξεγελάσει,μετά κλαίγονται,καταριούνται 'ο αλήτης,το λαμόγιο κλπ κλπ.';'Αλλά στις επόμενες εκλογές πάλι ξανάμανα τα ίδια.Δυστυχώς στην Ελλάδα κάποιες καταστάσεις είναι βαθιά ριζωμένες και δεν πρόκειται να εξαφανιστούν ποτέ.

Φυσικα και ζουσαμε σε μια εικονικη πραγματικοτητα και τρωγαμε οτι μας σερβιραν γιατι αυτα ξεραμε, αυτα βλεπαμε.
βλεπεις οπως γραψαν παιζονται τοσα παιχνιδια απο τους 'πανω' και τους 'πιο πανω' κοκ...που ο απλος λαος προφανως δεν ειναι σε θεση να γνωριζει με σιγουρια τι του πλασαρουν.

Μπορει να μη γνωριζαμε με ακριβεια την οικονομικη κατασταση του κρατους αλλα γνωριζαμε αυτη του σπιτιου μας, της οικογενειας μας και φυσικα πρατταμε αναλογα.
Δεν μιλω για εκεινους που χρεωναν αβερτα τις πιστωτικες...ειχαν κανει τα καταναλωτικα και τα εορτοδανεια τοςυ ακλυτερους τους φιλους, αλλα εκεινουν που ζουσαν τιμια. Ηταν εγκρατεις και με οσα ειχαν στη τσεπη, με αυτα ζουσαν. Με τιποτα δανεικο, με τιποτα προσκαιρο που για να το καλυψουν μετα επρεπε να δωσουν κ@λο.

Και υπηρχαν αυτοι. Ισως ηταν λιγοι αλλα υπηρχαν. πλεον η τιμιοτητα θεωρω οτι θα παει περιπατο...γιατι θα σου πει αυτος που εκανε φορολογικη δηλωση με το 'σταυρο στο χερι'................"Γιατι να το κανω τωρα αυτο; Μηπως εχω και τιποτα αλλο να μου παρουν; Θα κλεψω και εγω".
και δεν τον αδικω.....
Σε μια χωρα που το δημοσιο ειναι η πληγη της...που αυτη επρεπε να καθαρισει, σε μια χωρα που δεν ηταν ικανη οχι απλα να χειριστει το οικονομικο τομεα αλλα και τους ιδιους της τους πολιτες...τι θα κανουν οι υπολοιποι;

Γιατι φταιμε και εμεις....Φταιω εγω ο δημοσιος υπαλληλος που τοσα χρονια λουφαρα και 'ετρωγα'...αλλα φταιει και ο 'απο πανω' που τι σκατα εκανε και δεν μπορουσε να περασει μια 'βολτιτσα' να ελεγξει καταστασεις...

Τοσα χρονια...ενα ξεφταγκο αμπελι ειμαστε.
Ετσι ειναι.. και σε μια ταξη, αν αφησει ο δασκαλος τους μαθητες ανεξελεγκτους, δε πιστευω να εχει τη προσδοκια να μεινουν ησυχοι στα θρανια τους! ε;
Τωρα θα μου πειτε...δεν ειμαστε ανηλικοι. Σωστα.Αλλα λυπαμαι...υπαρχουν ανθρωποι κλεφτες, ανθρωποι υποκριτες, συμφεροντολογοι κτλ.
Δεν ειναι ολοι ετσι...αλλα αυτοι ειναι πολλοι.

Και σε αλλες χωρες πιθανον να μπορουσε να συμβει κατι παρομοιο. Εκει ομως εχουν 2 πραγματα που εμεις δε τα εχουμε. Οργανωση και ΠΑΙΔΕΙΑ.
Οταν αυτα τα 2 βασικα δεν υπαρχουν...απο την παιδικη μας ηλικια μεχρι τα βαθεια γεραματα...εεε, συγνωμη, πως περιμενετε να ευδοκιμησει αυτος ο τοπος;

Δε με ενδιαφερουν τα κομματα. Προσωπικα τα εχω γραμμενα. Με ενδιαφερουν οι ανθρωποι που τα απαρτιζουν. ΠΟυ συνηθως ειναι/ηταν και σκ@τανθρωποι.΅Ανεξελεγκτοι, αδιαφοροι κατα βαση...με μονο ενδιαφερον την καρεκλα τους, τον παχουλο μισθο τους και τις μιζες τις οποιες κατα καιρους θα προσπαθησουν να 'απραξουν'.

Η κριση....χτυπησε περισσοτερο την μεσαια ταξη. Αυτη βογκαει. Αυτοι ειναι οι 'νεοπτωχοι' που λεμε...
Υπαρχουν βεβαια και αυτοι που τα 'εχουν'. Πως; Δε ξερω ρε παιδια....
Εχω αρχισει να πιστευω οτι με το σταυρο στο χερι σιγουρα αυτα δε γινονται

Οσο για την ανεργια. Εχω διαφορες αποψεις.
Καταρχην αντιλαμβανομα τη πραγματικοτητα γιατι την βιωσα αμεσα.
Περα απο αυτη τη δουλιτσα που εχω...προσαπθω να βρω και κατι επιπλεον. Θελω και εγω η καψερη να κανω ενα μεταπτυχιακο (τζαμπα λες να παει. ΣΚεφτηκα και το εξω πολλες φορες...αλλα ακομα οχι σοβαρα.
Τελοσπαντων, τα χρονια δε με πηραν...
1/2 νεους δεν εχει δουλεια. Ναι...
Αλλα υπαρχουν νεοι που παλευουν σημερα... που τρεχουν απο συνεντευξη σε συνεντευξη, που περιμενουν καθε πρωι με το ενα ματι ανοιχτο το τηλ να χτυπησει και οταν χτυπαει αγνωστο νουμερο πεταγονται μεχρι το ταβανι.
Υπαρχουν νεοι που καθε βραδυ μπαινουν στο "indeed.com", aggelioforos.gr και ολες τις γνωστες ιστοσελιδες με αγγελιες που ανανεωνονται μετα τις 12-12.30 το βραδυ,
Υπαρχουν νεοι που καθε επαγγελματικη 'πορτα' τους ριχνει ψυχολογικα...τους αποθαρρυνει.
¨γιατι δε με πηραν;", "Δεν ειμαι καλος; Τι ειπα λαθος στη συνεντευξη;" κτλ...
Γιατι η συνεχης απορριψη ενω ΒΛΕΠΕΙΣ οτι η συντευξη παει τοσο καλα....δεν ειανι οτι καλυτερο για τη ψυχολογια ενος νεου που ξεκινα με ονειρα.

ΒΕβαια...οποιος θελει βρισκει. Αργα ή γρηγορα. Με πεισμα και υπομονη κατι θα βρεθει.
Υπαρχουν βεβαια και οι αλλοι οι νεοι...............οι βολεμενοι, οι νεοι του καναπε. Αυτοι που περιμενουν ο εργοδοτης να παει να τους βρει...αλλα απο την αλλη δεν εχουν ανοιξει καμια αγγελια και δεν 'κυνηγανε' τιποτα. Φυσικα θα πουν ομως...|Ποοο ρε φιλες πολυ χαλια τα πραγματα δεν εχει δουλειες'.
Αν μου τυχει αυτος ο νεος...θα του απαντησω αναλογα...μπας και 'ξεκουνηθει'.
Ειναι μεγαλη ξεφτιλα για ενα παιδι 23 ετων (ΑΝ εχει τελειωσει τη σχολη του και δε βολευεται με τα λεφτα του μπαμπα) να το παιζει κ καλα ανεργος ενω στην ουσια ειναι αεργος.
Οκ....δεν ειναι ωραιο να δουλευεις. Και ειδικα πανω σε κατι το οποιο δε σε ενδιαφερει, δεν ειναι ο τομεας σου.
Αλλα απο τη ταβανοθεραπεια, την αχρηστεια...το απολυτο τιποτα...ειναι χιλιες φορες καλυτερο.
Φυσικα δε μιλαω για τα βουτηροπαιδα που κυκλοφορουν με τα λεφτα του μπαμπα κ κανουν εφε το τελευταιο μοντελο της πορσε.
Με αυτους δεν αξιζεις να πιασεις συζητηση. Ειναι εκτος τοπου κ χρονου.

Σε μια χωρα λοιπον υπαρχουν διαφοροι τυποι ανθρωπων. Ολοι μαζι δινουν ενα 'ονομα' στη χωρα τους.
Το ονομα της ανοργανοσιας...το ονομα της 'κουλτουρας' , το ονομα της 'επιστημης', της 'εξελιξης', της 'παιδειας'.

Δεν ειναι η Ελλαδα, ειναι οι Ελληνες. Και δυστυχως οχι ολοι.
Δεν καταλαβαινω γιατι παντα υπερισχυει η βλακεια. Η ευφυια που πηγε; Περιπατο;
Αν ναι...θα προχωρησω μερικα χιλιομετρα μπροστα να τη βρω. Με τη βλακεια δεν αντεχω αλλη παρεα. με κουρασε. Και αν περασει τα συννορα θα τα περασω μαζι της. Τουλαχιστον με την κα ευφυια θα εχουμε 'καλυτερα αποτελεσματα'.

elix_geo

# 52 στις 4/10/2012
author
Ανδρας / 68 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 277
Απαντήσεις: 8.590

Παράθεση:

Περα απο αυτη τη δουλιτσα που εχω...προσαπθω να βρω και κατι επιπλεον. Θελω και εγω η καψερη να κανω ενα μεταπτυχιακο (τζαμπα λες να παει. ΣΚεφτηκα και το εξω πολλες φορες...αλλα ακομα οχι σοβαρα.
Αλλα υπαρχουν νεοι που παλευουν σημερα... που τρεχουν απο συνεντευξη σε συνεντευξη, που περιμενουν καθε πρωι με το ενα ματι ανοιχτο το τηλ να χτυπησει και οταν χτυπαει αγνωστο νουμερο πεταγονται μεχρι το ταβανι.
Υπαρχουν νεοι που καθε βραδυ μπαινουν στο "indeed.com", aggelioforos.gr και ολες τις γνωστες ιστοσελιδες με αγγελιες που ανανεωνονται μετα τις 12-12.30 το βραδυ,
Υπαρχουν νεοι που καθε επαγγελματικη 'πορτα' τους ριχνει ψυχολογικα...τους αποθαρρυνει.
Γιατι η συνεχης απορριψη ενω ΒΛΕΠΕΙΣ οτι η συντευξη παει τοσο καλα....δεν ειανι οτι καλυτερο για τη ψυχολογια ενος νεου που ξεκινα με ονειρα.

ΒΕβαια...οποιος θελει βρισκει. Αργα ή γρηγορα. Με πεισμα και υπομονη κατι θα βρεθει.
Υπαρχουν βεβαια και οι αλλοι οι νεοι...............οι βολεμενοι, οι νεοι του καναπε. Αυτοι που περιμενουν ο εργοδοτης να παει να τους βρει...αλλα απο την αλλη δεν εχουν ανοιξει καμια αγγελια και δεν 'κυνηγανε' τιποτα. Φυσικα θα πουν ομως...|Ποοο ρε φιλες πολυ χαλια τα πραγματα δεν εχει δουλειες'.
Ειναι μεγαλη ξεφτιλα για ενα παιδι 23 ετων (ΑΝ εχει τελειωσει τη σχολη του και δε βολευεται με τα λεφτα του μπαμπα) να το παιζει κ καλα ανεργος ενω στην ουσια ειναι αεργος.
............

Σε μια χωρα λοιπον υπαρχουν διαφοροι τυποι ανθρωπων. Ολοι μαζι δινουν ενα 'ονομα' στη χωρα τους.
Το ονομα της ανοργανοσιας...το ονομα της 'κουλτουρας' , το ονομα της 'επιστημης', της 'εξελιξης', της 'παιδειας'.

Αν ναι...θα προχωρησω μερικα χιλιομετρα μπροστα να τη βρω. Με τη βλακεια δεν αντεχω αλλη παρεα. με κουρασε. Και αν περασει τα συννορα θα τα περασω μαζι της. Τουλαχιστον με την κα ευφυια θα εχουμε 'καλυτερα αποτελεσματα'.

naughtyM...
it's you;;;;

Ώριμες και σωστές θέσεις και απόψεις!

Μεγάλωσες απότομα.
Σου πάει όμως
Κυνήγα την ευφυία και δε θα χάσεις!
YES I DOES... Το μόνο που ζητάω είναι να μην προκαλεί και υποτιμάει τη νοημοσύνη μου ο οποιοσδήποτε ανεγκέφαλος, αριβίστας, διψασμένος για εξουσία έναντι οποιουδήποτε τιμήματος, λαϊκιστής πολιτικός! Θα συμμαχήσω και με το διάβολο, είχε πει κάποτε! Θέλουμε γκούλαγκ με αιρ κοντίσιον!

naughtyM

# 53 στις 4/10/2012
author
Γυναίκα / 32 / Σε σχέση

Παράθεση:

Παράθεση:

............

naughtyM...
it's you;;;;

Ώριμες και σωστές θέσεις και απόψεις!

Μεγάλωσες απότομα.
Σου πάει όμως
Κυνήγα την ευφυία και δε θα χάσεις!

Ελικα.....It's you? Με ειπες ωριμη; Oh...
ΥΓ. Μαλλον δε με εχεις 'διαβασει' σωστα, what can I say

sotos-1

# 54 στις 5/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Είπες μια λέξη-κλειδί:' Άεργοι'.Όταν έχεις το μεροκάματο έτοιμο από τους συγγενείς σού,γιατί να πάς να βαρέσεις 12ωρο στο εργοστάσιο;Ή να πλακωθείς στα μπετά;Ποιος...ηλίθιος θα πάει;Πάντως σίγουρα όχι ο Έλληνας,ο...εξυπνότερος όλων των λαών.Άρα,άεργος...και μ'αρέσει.

Κι έχεις και τον καιρό να βαράει 30αρια ως τον Οκτώβριο...ε για δουλειά είμαστε τώρα;Αμαξάκι,φραπεδάκι,γυαλάκι,γκομενάκια οι άντρες...βιτρίνες,ρούχα,παπούτσια,καλλυντικά οι γυναίκες...Και αυτοί οι 'κακοί' οι Ευρωπαίοι να μας λένε...τεμπέληδες;...Ε όχι...Επειδή δηλαδή όλοι θέλουν να τα ξύνουν και να πληρώνονται;...Κακό είναι αυτό δηλαδή;...Αφού αυτός είναι ο στόχος όλων...Όποιος το πετύχαινει είναι και ο πρώτος μάγκας...για όλους μας...

Και όποιος ξεκινάει με όνειρα...εξαρτάται με τί είδους όνειρα ξεκινάει...γιατί εγώ βλέπω ότι τα όνειρα των περισσότερων νέων είναι το καινούριο κινητό των 500 ευρώ...ή το πότε θα πάνε στη Μύκονο...άλλα όνειρα δε βλέπω να έχουν...αν είχαν θα βλέπαμε και κάποια αντίδραση για την κατάσταση που περνάμε...αλλά δεν βλέπουμε καμία...άρα αφού η νεολαία δεν αντιδρά...όλα πάνε καλά...

Τα λέμε.

naughtyM

# 55 στις 5/10/2012
author
Γυναίκα / 32 / Σε σχέση
Σωτο...για αυτον ακριβως το λογο, χωρισα την ελληνικα νεολαια σε ΔΥΟ κατηγοριες!

Θα σου φερω 2 προσωπικα παραδειγματα..πανω σε 2 πραγματακια πο εγραψες κ εσυ.

Πριν καιρο...μου εγινε εμμεσα προταση να 'δουλεψω' για καποιον ο οποιος ασχολειται αμεσα με τη πολιτικη. Καποιος για τον οποιο αν 'δουλεψω', θα παρω. Θα κερδισω...Θα 'χωθω' καπου.
Γνωστος των γονιων μου...Στον οικογενειακο μας κυκλο τελοσπαντων.
Αρνηθηκα. Κατηγοριματικοτατα

Πειτε με χαζη...αλλα αρνηθηκα.
Πρωτον γιατι ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΩ να κανω αυτα που κοροιδευω. Δευτερον γιατι ΟΤΙ κανω, θελω να το κερδιζω. Τριτον...γιατι δε γουσταρω ταμπελακια...τυπου "πρασινη", "μπλε", "κοκκινη"...κτλ.
Το να κανω 'θεληματα' για εναν πολιτικο...με απωτερο σκοπο να με 'χωσει' καπου, να με 'βολεψει' το θεωρω τραγικα αηδιαστικο-μιας κ κατι τετοια μας φτασαν εδω που μας φτασαν.

Οι γονεις μου αντεδρασαν "κλεινω πορτες", ειπαν.
Αρνηθηκα ευγενικα,...εξηγησα τους λογους κ ημουν κατανοητη πιστευω. Η αλλη πλευρα εδειξε να το εκτιμησε (αν δε το κανε και γραμμενο τον εχω ).
Βλεπεις λοιπον.....δε τρεχουν ολοι πισω απο κατι τετοιες 'ευκαιριαρες'.

Δευτερο παραδειγμα...στο θεμα δουλειας.
Φιλος μου στενος...στην ηλικια των 14 ετων ξεκινησε να δουλευει στην οικογενειακη επιχειρηση. Κτημα ο μπαμπας...κοινως αγροτικες εργασιες.
Μεχρι σημερα δεν εχει σταματησει να δουλευει εκει. Τελειωσε το σχολειο, τελειωνει γεωπονος τωρα και συνεχιζει καθημερινα κ οποτε μπορει τελοσπαντων να πηγαινει απο τις 8 το πρωι μεχρι τις 8 το βραδυ στο κτημα.
Δε πληρωνεται "κανονικα"..παιρνει απλα ενα χαρτζιλικι...ομως δουλευει. Δουλεια που το 90% των νεων σημερα δεν εχουν διανοηθει

Δουλειες που κανουν μονο οι αλβανοι και οι βουλγαροι...για την οποια ομως πληρωνονται 900Ε το μηνακι...
Δεν ειναι κατι απλο. Το κανει μεχρι σημερα, τη νιωθει δουλεια του, τη σεβεται, την εξελισει.

Εχω να σου πω και αλλα παραδειγματα απο κοντινους μου ανθρωπους αλλα ειναι αργα κ ξυπναω σε 5 ωρες
Θελω να σου πω λοιπον Σωτο, οτι υπαρχουν και εξαιρεσεις.

Και εγω ασχολουμαι με τη μοδα, με το styling, με τα ψωνια, με τα ταξιδια, με τους γκομενους, με ...με... με...
Αλλα εκτος απο αυτα, δουλευω και εψαχνα πολυ καιρο φτανοντας σε απελπιστικα σημεια, εχω τελειωσει ΑΕΙ, ειμαι μουσικος διδασκοντας απο τα 18 μου κτλ κτλ...
Πολλοι φιλοι/ες μου ειναι στην ιδια 'μοιρα' ή 'κατηγορια' αν θες...
Υπαρχουν εξαιρεσεις, Σωτο. Δυστυχως ειναι λιγες...και δυστυχως ειναι αυτες που δε προβαλονται! Προβαλλεται μονο η βλακεια, η ρηχοτητα, η τεμπελια, η αδιαφορια, το βολεμα.

Εμενα δεν μου αρεσουν αυτα. Ποτε δε τα ειχα κ δε τα θελω κ γυρω μου. Παντα υπαρχουν οι μεν...υπαρχουν κ οι δε. Ο καθενας Σωτο μου, αναλογα με αυτο που ειναι...αυτο θα παρει.

Γιατι να θυμασαι...
Δεν παιρνεις ΠΟΤΕ οτι αξιζεις. Παιρνεις αυτο για το οποιο τρεχεις, κυνηγας, διεκδικεις και προδοκας μεχρι τελους.

Ο βολεμενος θα ξεβολευτει. Αργα ή γρηγορα.

# 56 στις 5/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
naughtym συμφωνω και στα 2 μινι σεντονακια σου μεχρι τελειας...

Ξεχωρισα τη φραση που λες οτι """Δεν παιρνεις ΠΟΤΕ οτι αξιζεις. Παιρνεις αυτο για το οποιο τρεχεις, κυνηγας, διεκδικεις και προδοκας μεχρι τελους."""
το οποιο ειναι και μεγαλη αληθεια και ισχυει σε ολους τους τομεις...
Μπραβο σου που συνεχιζεις και το παλευεις, θα το βρεις το δρομο σου ..

Συγχαρητηρια για το "ακυρο" που εριξες στο πολιτικο προσωπο.. Ελαχιστοι θα το κανανε, δεν ξερω αν συμπεριλαμβανομαι σε αυτους..

naughtyM

# 57 στις 5/10/2012
author
Γυναίκα / 32 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by kalaxan3
naughtym συμφωνω και στα 2 μινι σεντονακια σου μεχρι τελειας...

Ξεχωρισα τη φραση που λες οτι """Δεν παιρνεις ΠΟΤΕ οτι αξιζεις. Παιρνεις αυτο για το οποιο τρεχεις, κυνηγας, διεκδικεις και προδοκας μεχρι τελους."""
το οποιο ειναι και μεγαλη αληθεια και ισχυει σε ολους τους τομεις...
Μπραβο σου που συνεχιζεις και το παλευεις, θα το βρεις το δρομο σου ..

Συγχαρητηρια για το "ακυρο" που εριξες στο πολιτικο προσωπο.. Ελαχιστοι θα το κανανε, δεν ξερω αν συμπεριλαμβανομαι σε αυτους..

Aυτη την εκφραση την πιστευω οσο τιποτα. Πιστευω στη προσπαθεια, τη συνεχη προσπαθεια.
Οσο για το σεντονακι...ειμαι πολυλογου

Κατι θα κανουμε βρε καλαχαν...οσοι 'τρεχουμε'... Ελπιζω δηλαδη...

sotos-1

# 58 στις 6/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σωτο...για αυτον ακριβως το λογο, χωρισα την ελληνικα νεολαια σε ΔΥΟ κατηγοριες!

Θα σου φερω 2 προσωπικα παραδειγματα..πανω σε 2 πραγματακια πο εγραψες κ εσυ.

Πριν καιρο...μου εγινε εμμεσα προταση να 'δουλεψω' για καποιον ο οποιος ασχολειται αμεσα με τη πολιτικη. Καποιος για τον οποιο αν 'δουλεψω', θα παρω. Θα κερδισω...Θα 'χωθω' καπου.
Γνωστος των γονιων μου...Στον οικογενειακο μας κυκλο τελοσπαντων.
Αρνηθηκα. Κατηγοριματικοτατα

Πειτε με χαζη...αλλα αρνηθηκα.
Πρωτον γιατι ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΩ να κανω αυτα που κοροιδευω. Δευτερον γιατι ΟΤΙ κανω, θελω να το κερδιζω. Τριτον...γιατι δε γουσταρω ταμπελακια...τυπου "πρασινη", "μπλε", "κοκκινη"...κτλ.
Το να κανω 'θεληματα' για εναν πολιτικο...με απωτερο σκοπο να με 'χωσει' καπου, να με 'βολεψει' το θεωρω τραγικα αηδιαστικο-μιας κ κατι τετοια μας φτασαν εδω που μας φτασαν.

Οι γονεις μου αντεδρασαν "κλεινω πορτες", ειπαν.
Αρνηθηκα ευγενικα,...εξηγησα τους λογους κ ημουν κατανοητη πιστευω. Η αλλη πλευρα εδειξε να το εκτιμησε (αν δε το κανε και γραμμενο τον εχω ).
Βλεπεις λοιπον.....δε τρεχουν ολοι πισω απο κατι τετοιες 'ευκαιριαρες'.

Δευτερο παραδειγμα...στο θεμα δουλειας.
Φιλος μου στενος...στην ηλικια των 14 ετων ξεκινησε να δουλευει στην οικογενειακη επιχειρηση. Κτημα ο μπαμπας...κοινως αγροτικες εργασιες.
Μεχρι σημερα δεν εχει σταματησει να δουλευει εκει. Τελειωσε το σχολειο, τελειωνει γεωπονος τωρα και συνεχιζει καθημερινα κ οποτε μπορει τελοσπαντων να πηγαινει απο τις 8 το πρωι μεχρι τις 8 το βραδυ στο κτημα.
Δε πληρωνεται "κανονικα"..παιρνει απλα ενα χαρτζιλικι...ομως δουλευει. Δουλεια που το 90% των νεων σημερα δεν εχουν διανοηθει

Δουλειες που κανουν μονο οι αλβανοι και οι βουλγαροι...για την οποια ομως πληρωνονται 900Ε το μηνακι...
Δεν ειναι κατι απλο. Το κανει μεχρι σημερα, τη νιωθει δουλεια του, τη σεβεται, την εξελισει.

Εχω να σου πω και αλλα παραδειγματα απο κοντινους μου ανθρωπους αλλα ειναι αργα κ ξυπναω σε 5 ωρες
Θελω να σου πω λοιπον Σωτο, οτι υπαρχουν και εξαιρεσεις.

Και εγω ασχολουμαι με τη μοδα, με το styling, με τα ψωνια, με τα ταξιδια, με τους γκομενους, με ...με... με...
Αλλα εκτος απο αυτα, δουλευω και εψαχνα πολυ καιρο φτανοντας σε απελπιστικα σημεια, εχω τελειωσει ΑΕΙ, ειμαι μουσικος διδασκοντας απο τα 18 μου κτλ κτλ...
Πολλοι φιλοι/ες μου ειναι στην ιδια 'μοιρα' ή 'κατηγορια' αν θες...
Υπαρχουν εξαιρεσεις, Σωτο. Δυστυχως ειναι λιγες...και δυστυχως ειναι αυτες που δε προβαλονται! Προβαλλεται μονο η βλακεια, η ρηχοτητα, η τεμπελια, η αδιαφορια, το βολεμα.

Εμενα δεν μου αρεσουν αυτα. Ποτε δε τα ειχα κ δε τα θελω κ γυρω μου. Παντα υπαρχουν οι μεν...υπαρχουν κ οι δε. Ο καθενας Σωτο μου, αναλογα με αυτο που ειναι...αυτο θα παρει.

Γιατι να θυμασαι...
Δεν παιρνεις ΠΟΤΕ οτι αξιζεις. Παιρνεις αυτο για το οποιο τρεχεις, κυνηγας, διεκδικεις και προδοκας μεχρι τελους.

Ο βολεμενος θα ξεβολευτει. Αργα ή γρηγορα.

Το ότι αρνείσαι ευκαιρίες για δουλειά,ακόμα και αν προέρχονται από 'μέσον',πάει να πει ότι ο μισθός που θα έπαιρνες θα πήγαινε σε ψώνια,διασκέδαση,δώρα σε γκόμενους κλπ. και όχι στην επιβίωση.Κοινώς,κι εσύ αν μείνεις ακόμα και χρόνια άνεργη,δεν θα ψοφήσεις από την πείνα.Γιατί αν δεν είχες να φας,θα πήγαινες τρέχοντας σε οποιαδήποτε δουλειά που θα σου έβρισκε ο οποιοσδήποτε και δεν θα το έπαιζες αξιοπρεπής και υπερήφανη 'δεν κάνω θελήματα,θα βρω με την αξία μου' κλπ κλπ.

Εννοείται πολλοί θα το έκαναν αυτό και όχι μόνο εσύ.Γιατί αν διέταζε το στομάχι σου θα σκεφτόσουν αλλιώς.Και πιστεύω ότι αυτός είναι ο λόγος που στην Ελλάδα ο πολύς κόσμος δεν αντιδρά.Διότι δεν πεινάει.Η συντριπτική πλειοψηφία ακόμα και αν δεν δουλεύει έχει εξασφαλισμένα φαγητό και στέγη.Αν δεν τα είχε,τότε θα είχαμε επαναστάσεις.Τουλάχιστον ένα καλό της οικογενειοκρατίας στην Ελλάδα είναι το ότι ο γονέας δεν αφήνει το παιδί του να πεινάσει ή δεν τον πετάει στο δρόμο όπως συμβαίνει σε άλλες χώρες.Βέβαια τότε το παιδί μπορεί να βολευτεί μ'αυτήν την κατάσταση με αποτέλεσμα...τις γεμάτες καφετέριες κάθε πρωί.

naughtyM

# 59 στις 6/10/2012
author
Γυναίκα / 32 / Σε σχέση
ΓΙα πες μας...Σωτο...εσυ τι κανεις; Με τι ασχολεισαι; Πως αντιδρας;
Σαν νεος....
Δηλαδη θες να μας πεις οτι πρεπει να πεινασουμε πανελλαδικως για να 'αντιδρασουμε';
Ο καθενας πραττει οπως νομιζει.
Μπορει να μην πειναω, αλλα αυτο δε σημαινει οτι ειμαι κ καλα.
Προφανως και αν δεν ειχα επιλογη...θα αρπαζα την ευκαιρια που μου προσφερθηκε. Εφοσον ειχα την επιλογη επραξα αναλογα με τα πιστευω μου.
Ειναι κακο;

Το οτι μια καφετερια εχει κοσμο τι σημαινει; οτι αυτος ο κοσμος...ολος ο κοσμος ειναι τεμπελης; βολεμενος;
και εγω παω σε καφετεριες...Κανω τις βολτες μου γιατι λεφτα για ξοδεμα δεν υπαρχουν πολλα. Θα παω και για κανενα ποτακι που κ που.
Και;

για να σου 'αποδειξουμε' οτι υπαρχει κριση...πρεπει να κλειστει ο κοσμος μεσα; Στους 4 τοιχους; Να χασει τα σπιτια του; Την αξιοπρεπεια του; Να τρωμε απο τα σκουπιδια;
Αυτο ειναι κριση για σενα;
για μενα αυτο ειναι πατος. Πρεπει δηλαδη να φτασουμε εκει;

sotos-1

# 60 στις 6/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

ΓΙα πες μας...Σωτο...εσυ τι κανεις; Με τι ασχολεισαι; Πως αντιδρας;
Σαν νεος....

Δηλαδη θες να μας πεις οτι πρεπει να πεινασουμε πανελλαδικως για να 'αντιδρασουμε';

Βλέπεις εσύ κόσμο να αντιδράει έντονα με την σημερινή κατάσταση που δεν πεινάμε(ακόμα);Αν δεις πουθενά,πες μου να παω κι εγώ ν'αντιδράσω μαζί τους.Και μην πεις περι 'Αγανακτισμένων' γιατί θα πεθάνω στα γέλια.

Παράθεση:

Ο καθενας πραττει οπως νομιζει.
Μπορει να μην πειναω, αλλα αυτο δε σημαινει οτι ειμαι κ καλα.
Προφανως και αν δεν ειχα επιλογη...θα αρπαζα την ευκαιρια που μου προσφερθηκε. Εφοσον ειχα την επιλογη επραξα αναλογα με τα πιστευω μου.
Ειναι κακο;

Άλλο 'κόβω από την διασκέδαση και τα ψώνια μου' και άλλο 'δεν έχω να φάω'.Αυτός που είναι στην πρώτη κατηγορία μπορεί να ακολουθεί ακόμα τα 'πιστεύω' του.

Παράθεση:

Το οτι μια καφετερια εχει κοσμο τι σημαινει; οτι αυτος ο κοσμος...ολος ο κοσμος ειναι τεμπελης; βολεμενος;
και εγω παω σε καφετεριες...Κανω τις βολτες μου γιατι λεφτα για ξοδεμα δεν υπαρχουν πολλα. Θα παω και για κανενα ποτακι που κ που.
Και;

Υπάρχουν 2 κατηγορίες στις καφετέριες:αυτοί που τρέχουν,ρωτούν,βαράνε πόρτες,παίρνουν τηλέφωνα χωρίς όμως να βρίσκουν δουλειά.Αυτούς εγώ δεν τους κατηγορώ γιατί τουλάχιστον προσπαθούν.Υπάρχουν όμως και αυτοί που...ούτε τρέχουν,ούτε ψάχνουν,ούτε ρωτούν ή...ακόμα το παίζουν φοιτητές.Αυτοί είναι για ξύλο.Ελπίζω να συμφωνείς σ'αυτό.

Παράθεση:

για να σου 'αποδειξουμε' οτι υπαρχει κριση...πρεπει να κλειστει ο κοσμος μεσα; Στους 4 τοιχους; Να χασει τα σπιτια του; Την αξιοπρεπεια του; Να τρωμε απο τα σκουπιδια;
Αυτο ειναι κριση για σενα;
για μενα αυτο ειναι πατος. Πρεπει δηλαδη να φτασουμε εκει;

Αυτή θα ήταν η πραγματική κρίση όμως.Όπως τα είδαμε να συμβαίνουν σε κάποιες άλλες χώρες.Όσο όμως υπάρχει ακόμα το 'λίπος' θα έχουμε κρίση...στο περίπου.Κάτσε να φαγωθεί κι αυτό και τότε να μας δω.
Επιλέξτε σελίδα: (1-8)
Σελίδες 12345678
Δεν μπορείτε να απαντήσετε