Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Yπάρχει τελικά κρίση στην Ελλάδα;

Επιλέξτε σελίδα: (1-8)
Σελίδες 12345678

# 61 στις 6/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by sotos-1
Βλέπεις εσύ κόσμο να αντιδράει έντονα με την σημερινή κατάσταση που δεν πεινάμε(ακόμα);Αν δεις πουθενά,πες μου να παω κι εγώ ν'αντιδράσω μαζί τους.Και μην πεις περι 'Αγανακτισμένων' γιατί θα πεθάνω στα γέλια.

Ναι υπαρχει πολυς κοσμος που εχει αντιδρασει και που συνεχιζει να αντιδραει..
Περυσι πηγα σε 4 (μεγαλες) πορειες.. Ετυχε να φαω δακρυγονο διπλα μου και να μην μπορω να αναπνευσω..
Φετος δεν πηγα, επειδη δεν μπορουσα..

Εσυ δεν απαντησες.. εκανες τιποτα περα απο τον κριτη του πληκτρολογιου?

..........

Απο την αλλη υπαρχει και φοβισμενος ή αφελής κόσμος, (ή και τα 2) ... περιτρανη αποδειξη το αποτελεσμα των εκλογών.. Οποτε στην τελικη καποιες κατηγοριες οπως μεγαλοι σε ηλικια-συνταξιουχοι/αυτοι που ανηκουν στα ειδικα μισθολογια ΔΕΝ τους λυπαμαι.. Σε μεγαλο βαθμο φταινε ΚΑΙ αυτοι.. ΔΕΝ προκειται ποτε να βαλουν μυαλο μερικοι...

sotos-1

# 62 στις 7/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by kalaxan3

Ναι υπαρχει πολυς κοσμος που εχει αντιδρασει και που συνεχιζει να αντιδραει..
Περυσι πηγα σε 4 (μεγαλες) πορειες.. Ετυχε να φαω δακρυγονο διπλα μου και να μην μπορω να αναπνευσω..
Φετος δεν πηγα, επειδη δεν μπορουσα..

Εσυ δεν απαντησες.. εκανες τιποτα περα απο τον κριτη του πληκτρολογιου?

Καλά,δημόσιος υπάλληλος δεν είπες ότι είσαι;Τί έκανες στις πορείες;Για τις γκόμενες πήγες;

Επιπλέον εγώ δεν κρίνω κανέναν,απλώς βλέπω το τί συμβαίνει γύρω μου.

# 63 στις 7/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Καλά,δημόσιος υπάλληλος δεν είπες ότι είσαι;Τί έκανες στις πορείες;Για τις γκόμενες πήγες;

Επιπλέον εγώ δεν κρίνω κανέναν,απλώς βλέπω το τί συμβαίνει γύρω μου.

Πηγα για μενα για τους γονεις μου για τα παιδια μου(αν κανω ποτε) για σενα για ολους μας..για το μελλον μας.. που μας το στερουνε..

Ναι δ.υ ειμαι με σπιτι και αυτοκινητο και οι γονεις μου εχουν δικια τους δουλεια και λεφτα δικα μου εχω στην τραπεζα..

So what? Πρεπει να φτασω να τρωω απο τα σκουπιδια για να αντιδρασω? Δε βλεπω τι γινεται? Τι θελουν να κανουν?

420+ ευρώ με μειώσανε, εφορία ένα μισθό σχεδον πλήρωνω..η δουλεια των γονιων μου εχει βαλτωσει, τα λεφτα πλεον φτανουν δε φτανουν να πληρωθουν οι λογαριασμοι και τα χαρατσια, χωρις να εχουν παρει ακομη την νεα φουρνια των μετρων...

και ομως υπηρξε κοσμος το καλοκαιρι που ψηφισε νδ και πασοκ μετα απο τοσα που μας εχουν κανει...

ΥΓ Η ζωή δεν είναι μονο "παμε για γκόμενες"..

naughtyM

# 64 στις 7/10/2012
author
Γυναίκα / 32 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αμπελόκηποι
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 19.097
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by naughtyM

ΓΙα πες μας...Σωτο...εσυ τι κανεις; Με τι ασχολεισαι; Πως αντιδρας;
Σαν νεος....

Δηλαδη θες να μας πεις οτι πρεπει να πεινασουμε πανελλαδικως για να 'αντιδρασουμε';

Βλέπεις εσύ κόσμο να αντιδράει έντονα με την σημερινή κατάσταση που δεν πεινάμε(ακόμα);Αν δεις πουθενά,πες μου να παω κι εγώ ν'αντιδράσω μαζί τους.Και μην πεις περι 'Αγανακτισμένων' γιατί θα πεθάνω στα γέλια.

Παράθεση:

Ο καθενας πραττει οπως νομιζει.
Μπορει να μην πειναω, αλλα αυτο δε σημαινει οτι ειμαι κ καλα.
Προφανως και αν δεν ειχα επιλογη...θα αρπαζα την ευκαιρια που μου προσφερθηκε. Εφοσον ειχα την επιλογη επραξα αναλογα με τα πιστευω μου.
Ειναι κακο;

Άλλο 'κόβω από την διασκέδαση και τα ψώνια μου' και άλλο 'δεν έχω να φάω'.Αυτός που είναι στην πρώτη κατηγορία μπορεί να ακολουθεί ακόμα τα 'πιστεύω' του.

Παράθεση:

Το οτι μια καφετερια εχει κοσμο τι σημαινει; οτι αυτος ο κοσμος...ολος ο κοσμος ειναι τεμπελης; βολεμενος;
και εγω παω σε καφετεριες...Κανω τις βολτες μου γιατι λεφτα για ξοδεμα δεν υπαρχουν πολλα. Θα παω και για κανενα ποτακι που κ που.
Και;

Υπάρχουν 2 κατηγορίες στις καφετέριες:αυτοί που τρέχουν,ρωτούν,βαράνε πόρτες,παίρνουν τηλέφωνα χωρίς όμως να βρίσκουν δουλειά.Αυτούς εγώ δεν τους κατηγορώ γιατί τουλάχιστον προσπαθούν.Υπάρχουν όμως και αυτοί που...ούτε τρέχουν,ούτε ψάχνουν,ούτε ρωτούν ή...ακόμα το παίζουν φοιτητές.Αυτοί είναι για ξύλο.Ελπίζω να συμφωνείς σ'αυτό.

Παράθεση:

για να σου 'αποδειξουμε' οτι υπαρχει κριση...πρεπει να κλειστει ο κοσμος μεσα; Στους 4 τοιχους; Να χασει τα σπιτια του; Την αξιοπρεπεια του; Να τρωμε απο τα σκουπιδια;
Αυτο ειναι κριση για σενα;
για μενα αυτο ειναι πατος. Πρεπει δηλαδη να φτασουμε εκει;

Αυτή θα ήταν η πραγματική κρίση όμως.Όπως τα είδαμε να συμβαίνουν σε κάποιες άλλες χώρες.Όσο όμως υπάρχει ακόμα το 'λίπος' θα έχουμε κρίση...στο περίπου.Κάτσε να φαγωθεί κι αυτό και τότε να μας δω.

Εισαι τρελος αγορι μου; εισαι στα καλα σου;

Αυτο για σενα ειναι κριση;
Η εξαθλιωση; Οικονομικη...κοινωνικη...εξαθλιωση; Ο πατος; Το υπογειο;

Ξερεις καταρχην τι στο καλο σημαινει η ρημαδα λεξη κριση;

Παράθεση:
Κριση:

1. Ικανοτητα αναλυσης και συνθεσης
2.αξιολογιση, κριτικη
3.Δυσκολη στιγμη
4.παθολογικη εξαρση

πιασε το 3...και επεξεργασου το!
"ΔΥσκολη στιγμη"....οχι εξευτελισμος.
Αν για να πεισθεις εσυ και καθε ενας τυφλος σ αυτο το τοπο οτι εχουμε κριση...πρεπει να φτασουμε σε τετοια επιπεδα φτωχειας, εξευτελισης, ισοπεδωσης...τοτε σωθηκαμε!

Ο κοσμος αγαπητε Σωτο...κατα τη δικη μου αποψη, δεν αντιδρα γιατι ειναι βολεμενος ουτε γιατι ειναι "καλα" οικονομικα. Δεν αντιδρα γιατι νιωθει κουρασμενος, απηυδησμενος...ισως και γιατι ακομα 'ελπιζει'.
Το χειροτερο ειναι οταν δεν μπορεις να σκοτωσεις την ελπιδα, ειχε πει ο ΝΙτσε και κατανοω πληρως το νοημα του αποφθεγματος.

Ο κοσμος δε χαμογελα...ψαχνει προφασεις κ λογους να το κανει. Δεν ειναι ευχαριστος, εχει ενα μονιμο αγχος. Η ανεργια στο θεο, η νεοπτωχοι πολλαπλασιαζονται, οι αστεγοι αυξανονται και οι αυτοκτονιες βγαινουν στο προσκυνιο η μια μετα την αλλη...γιατι ειδικα αυτο το τελευταιο δε θελουν να παρουσιαζεται στον κοσμο... Αλλωστε ειναι ειδησεις τρομου...Ειδησεις απογνωσης. Πραγμα που δε μου φαινεται καθολου περιεργο.
Αληθεια δε μου απαντησες ομως. Εσυ σαν νεος, πως αντιδρας; Με τι ασχολεισαι; δουλευεις και αν οχι...το κυνηγας;
Πως αντιστεκεσαι...; Εσυ...που με τοση ευκολια κρινεις και περιγραφεις με τετοια απολυτοτητα μια κατασταση που αμφιβαλλω αν τελικα εχεις αντιληφθει.

Και για πες μας ρε Σωτο...εσυ τι προτεινεις; Τη πληρη ταπεινωση μας; Την εξαλειψη του 'λιπους'; Και οταν γινει αυτο...πως ακριβως θα ανακαμψουμε;
Θα παρουμε αναβολικα για να 'φτιαξουμε' μυς;

Καλα....διαβαζεις αυτα που γραφεις;
Don't forget to fall in love with yourself first...

Roxanne77

# 65 στις 7/10/2012
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη
Ν. Κεφαλληνίας / Αργοστόλι
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 1.315
Νότυ, μακάρι να μην αντιδρά ο κόσμος λόγω ψυχικής κούρασης και αηδίας...μακάρι πραγματικά...αυτό θα΄ήταν και παρήγορο και αισιόδοξο με τη λογική ότι κάποια στιγμή θα αλλάξουν οι λεπτές ισορροπίες....

Τείνω να πιστεύω ακριβώς το αντίθετο...η έλλειψη αντίδρασης οφείλεται αλλού...στο ότι όλοι μας (σαν κοινωνία εννοώ) είμασταν συνένοχοι στο έγκλημα που διαπράττονταν για δεκαετίες....και ο συνένοχος έχει πάντα σκυφτό το κεφάλι....ο ευτραφής και για πολλούς και αντιπαθής πολιτικός που το εξέφρασε με τις 3 μαγικές λεξούλες είχε πολλά δίκια....μας αρέσει, δεν μας αρέσει...

Πέραν τούτου, το χειρότερο και πλέον απαισιόδοξο για μένα είναι και κάτι άλλο: δεν έχουμε ταυτότητα....κάπου ο Ντύλαν (sorry αν κάνω λάθος) έγραψε ότι δεν έχουμε κοινωνική ταυτότητα και συνοχή....αμ δε....μόνο αυτό μας λείπει????? υπάρχει κανείς που να πιστεύει ότι υπάρχει πολιτική συνείδηση????? ότι υπάρχει έστω προσωπική ταυτότητα????? Φτερό στον άνεμο είμασταν και θα είμαστε...Και αυτό δεν θα το χαρακτήριζα απαραίτητα κακό αλλά όταν αντί ανέμου υπάρχει τυφώνας καταλαβαίνεις τι συνεπάγεται....

Ανυπαρξία κοινωνικής ταυτότητας, ανυπάρξία προσωπικής ταυτότητας, ανυπαρξία πολιτικής συνείδησης, ανυπαρξία νοήματος στο οτιδήποτε....και όλα αυτά λίγο-λίγο οδηγούν και στην εθνική μας ανυπαρξία....εξάλλου δεν είναι πρώτη φορά....ασφαλώς πάντα επανακάμπτουμε, από "σπόντα" όμως....

Παράθεση:
Από το μέλος naughtyM - 07/10/12 01:54
... Ο κοσμος αγαπητε Σωτο...κατα τη δικη μου αποψη, δεν αντιδρα γιατι ειναι βολεμενος ουτε γιατι ειναι "καλα" οικονομικα. Δεν αντιδρα γιατι νιωθει κουρασμενος, απηυδησμενος...ισως και γιατι ακομα 'ελπιζει'. ...

Παράθεση:

Roxanne77

# 66 στις 7/10/2012
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη
Ν. Κεφαλληνίας / Αργοστόλι
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 1.315
Και ασφαλώς ουδέν καλόν αμιγές κακού...και ουδέν κακόν αμιγές καλού....και ο νοών νοείτω....

Και δυστυχώς θα συμφωνήσω απόλυτα με ένα σχόλιο που έκανε σε πρόσφατη συνέντευξη ο Σ.Ράμφος: Ανάσταση χωρίς να έχει προηγηθεί Θάνατος δεν υπάρχει...Και, ευτυχώς ή δυστυχώς, ο Θάνατος αργεί ακόμα....ο Θάνατος του παλιού...

helen66

# 67 στις 7/10/2012
author
Γυναίκα / 55 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 1.260
Οσο υπαρχουν ανθρωποι που αναρωτιουνται αν υπαρχει κριση, οχι μονο θα υπαρχει αλλά δε θα υπαρχει και καμμια αλλαγη.

Οι αλλαγες ξεκινουν απο εμας τους ιδιους και μετα περνανε σε συλλογικο επιπεδο. Δε μου λεει τπτ να κατεβαινει ο κοσμος στην πορεια ή στο συλλαλητηριο αν δεν ειναι ετοιμος απο μεσα του να κανει την αλλαγη. Αν το μονο που ξερει ειναι να εχει μια οργη, ειτε εντεχνως καθοδηγουμενη π.χ. λαθρομεταναστες, ειτε γνησια και δικαιη αλλά σκετη και απλη οργη, τοσο θα ειναι απλα θεατης που αντε να βρισει, να μουτζωσει και να εκτονωθει για να παει παλι σπιτακι του. Και δεν ακυρωνω πορεις και συγκεντρωσεις, απλα λεω οτι δε φτανουνε.
Ολοι θελουνε ν αλλαξουν τα πραγματα, αλλά χωρις να χαθει και κανενα κεκτημενο, μόνο που δεν παει ακριβως ετσι.

Γνωστη νο1. Σε συζητηση περι κρισης (ημερων γεγονος) ακουσα (κι εμεινα στηλη αλατος) οτι τωρα καταλαβε οτι δεν ειναι εφιαλτης και καποια στιγμη θα ξυπνησει. Δασκαλα η γυναικα, της κοβανε της πετσοκοβανε, αλλά πιστευε οτι καποια στιγμη θα σταματησει. Το καταλαβε οταν στου αντρα της την δουλεια, στελεχος σε βιομηχανια, για να μην κανουν απολυσεις τους βαλανε ολους σε 3 μερες την εβδομαδα εργασια κι ενιωσε απολυτα στο πετσι της τι σημαινει μειωση εσοδων και αυξηση εξοδων.

Γνωστη νο2. Προημερων εβριζε την αναξιοκρατια στις δουλειες, επειδη εκοψαν την κορη της απο θεση δημοσιου κι οχι τπτ σπουδαιο, εποχικη θα ηταν. Αστραφτε και βρονταγε για το κρατος και το συστημα και δικαιολογημενα, δε λεω. Ξεχασε ομως να θυμηθει οτι ο αντρας της καπως ετσι προσληφθηκε, με τα σωστα κονε και το γνωστο ζπρωξιμο...

Τι θελω να πω? οσο κοιταμε την καμπουρα του αλλου κι οχι εμας και τι κανουμε εμεις για να γινουμε καλυτεροι ανθρωποι, τοσο η κριση θα βαθαινει και θα βαθαινει κι εχουμε κι αλλα πολλα να δουμε ακομα.
Κι όμως είμαι ακόμα εδώ...

naughtyM

# 68 στις 7/10/2012
author
Γυναίκα / 32 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by Roxanne77
Νότυ, μακάρι να μην αντιδρά ο κόσμος λόγω ψυχικής κούρασης και αηδίας...μακάρι πραγματικά...αυτό θα΄ήταν και παρήγορο και αισιόδοξο με τη λογική ότι κάποια στιγμή θα αλλάξουν οι λεπτές ισορροπίες....

Τείνω να πιστεύω ακριβώς το αντίθετο...η έλλειψη αντίδρασης οφείλεται αλλού...στο ότι όλοι μας (σαν κοινωνία εννοώ) είμασταν συνένοχοι στο έγκλημα που διαπράττονταν για δεκαετίες....και ο συνένοχος έχει πάντα σκυφτό το κεφάλι....ο ευτραφής και για πολλούς και αντιπαθής πολιτικός που το εξέφρασε με τις 3 μαγικές λεξούλες είχε πολλά δίκια....μας αρέσει, δεν μας αρέσει...

Πέραν τούτου, το χειρότερο και πλέον απαισιόδοξο για μένα είναι και κάτι άλλο: δεν έχουμε ταυτότητα....κάπου ο Ντύλαν (sorry αν κάνω λάθος) έγραψε ότι δεν έχουμε κοινωνική ταυτότητα και συνοχή....αμ δε....μόνο αυτό μας λείπει????? υπάρχει κανείς που να πιστεύει ότι υπάρχει πολιτική συνείδηση????? ότι υπάρχει έστω προσωπική ταυτότητα????? Φτερό στον άνεμο είμασταν και θα είμαστε...Και αυτό δεν θα το χαρακτήριζα απαραίτητα κακό αλλά όταν αντί ανέμου υπάρχει τυφώνας καταλαβαίνεις τι συνεπάγεται....

Ανυπαρξία κοινωνικής ταυτότητας, ανυπάρξία προσωπικής ταυτότητας, ανυπαρξία πολιτικής συνείδησης, ανυπαρξία νοήματος στο οτιδήποτε....και όλα αυτά λίγο-λίγο οδηγούν και στην εθνική μας ανυπαρξία....εξάλλου δεν είναι πρώτη φορά....ασφαλώς πάντα επανακάμπτουμε, από "σπόντα" όμως....

Παράθεση:
Από το μέλος naughtyM - 07/10/12 01:54
... Ο κοσμος αγαπητε Σωτο...κατα τη δικη μου αποψη, δεν αντιδρα γιατι ειναι βολεμενος ουτε γιατι ειναι "καλα" οικονομικα. Δεν αντιδρα γιατι νιωθει κουρασμενος, απηυδησμενος...ισως και γιατι ακομα 'ελπιζει'. ...

Παράθεση:

Ναι...δεν εχεις αδικο....
ΑΛλα οσον αφορα τον 'οικονομικο' τομεα, εχει ευθυνη μια μεριδα ανθρωπων.|Οι ηλικιες που σημερα φτανουν μεχρι και τα 30-35, τι προλαβαν να κανουν;
Οχι οτι βγαζουμε την ουρα μας απεξω....

Αλλα με τη λογικη...καπως ετσι δε παει; Και το ενα φερνει το αλλο...
Και μεγαλωνεις μεσα σε μια κοινωνια με ανυπαρκτο ονομα...νοημα....
Και το 'αποκτας' κ εσυ. Μηδεν ταυτοτητα.
Εκει που μεγαλωσες.

naughtyM

# 69 στις 7/10/2012
author
Γυναίκα / 32 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by helen66
Οσο υπαρχουν ανθρωποι που αναρωτιουνται αν υπαρχει κριση, οχι μονο θα υπαρχει αλλά δε θα υπαρχει και καμμια αλλαγη.

Οι αλλαγες ξεκινουν απο εμας τους ιδιους και μετα περνανε σε συλλογικο επιπεδο. Δε μου λεει τπτ να κατεβαινει ο κοσμος στην πορεια ή στο συλλαλητηριο αν δεν ειναι ετοιμος απο μεσα του να κανει την αλλαγη. Αν το μονο που ξερει ειναι να εχει μια οργη, ειτε εντεχνως καθοδηγουμενη π.χ. λαθρομεταναστες, ειτε γνησια και δικαιη αλλά σκετη και απλη οργη, τοσο θα ειναι απλα θεατης που αντε να βρισει, να μουτζωσει και να εκτονωθει για να παει παλι σπιτακι του. Και δεν ακυρωνω πορεις και συγκεντρωσεις, απλα λεω οτι δε φτανουνε.
Ολοι θελουνε ν αλλαξουν τα πραγματα, αλλά χωρις να χαθει και κανενα κεκτημενο, μόνο που δεν παει ακριβως ετσι.

Γνωστη νο1. Σε συζητηση περι κρισης (ημερων γεγονος) ακουσα (κι εμεινα στηλη αλατος) οτι τωρα καταλαβε οτι δεν ειναι εφιαλτης και καποια στιγμη θα ξυπνησει. Δασκαλα η γυναικα, της κοβανε της πετσοκοβανε, αλλά πιστευε οτι καποια στιγμη θα σταματησει. Το καταλαβε οταν στου αντρα της την δουλεια, στελεχος σε βιομηχανια, για να μην κανουν απολυσεις τους βαλανε ολους σε 3 μερες την εβδομαδα εργασια κι ενιωσε απολυτα στο πετσι της τι σημαινει μειωση εσοδων και αυξηση εξοδων.

Γνωστη νο2. Προημερων εβριζε την αναξιοκρατια στις δουλειες, επειδη εκοψαν την κορη της απο θεση δημοσιου κι οχι τπτ σπουδαιο, εποχικη θα ηταν. Αστραφτε και βρονταγε για το κρατος και το συστημα και δικαιολογημενα, δε λεω. Ξεχασε ομως να θυμηθει οτι ο αντρας της καπως ετσι προσληφθηκε, με τα σωστα κονε και το γνωστο ζπρωξιμο...

Τι θελω να πω? οσο κοιταμε την καμπουρα του αλλου κι οχι εμας και τι κανουμε εμεις για να γινουμε καλυτεροι ανθρωποι, τοσο η κριση θα βαθαινει και θα βαθαινει κι εχουμε κι αλλα πολλα να δουμε ακομα.

Ειδικα αυτο το 2ο ρε ελενη,...πως με εκνευριζει.
να μιλας για αναξιοκρατεια ενω την εχεις εκμεταλλευτει κανονικοτατα στο παρελθον ή στο παρον.
Εκνευριστικοτατο...
Μη μιλας τουλαχιστον!

Ετσι ακριβως ειναι. Και εκει ειναι που σκεφτομαι παντα το εξωτερικο.
Δεν υπαρχει αυτο ρε παιδι μου...
Δεν υπαρχουν πολλα, ειδικα σε χωρες με πολυ καλο επιπεδο οργανωσης κ παιδειας.
Αλλα σαν την Ελλαδα, ποια ειναι;...σε οσα καλα της εχουν απομεινει ή μαλλον σε οσα καλα εμεις αφησαμε!
γιατι αν ηταν στο χερι μας....αν μπορουσαμε να το ελεγξουμε, και τον ηλιο μας θα ειχαμε εξαφανισει.

helen66

# 70 στις 7/10/2012
author
Γυναίκα / 55 / Σε σχέση
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 1.260
Κοριτσακι μου γλυκο θα σου μιλησω οπως θα μιλαγα στα παιδια μου, θα μπορουσα αλλωστε να μαι μαμα σου

Φυγε, για λιγο? για πολυ? δε ξερω...αλλά φυγε....

Δε λυπαμαι εμας, αλλά εσας, εσενα, τα παιδια μου, 2 γενιες πανε για καταστροφη και κανενος αρμοδιου δεν ιδρωνει το αυτακι του....
Θεστηκανε θα μου πεις, αυτοι τα δικα τους παιδια τα εξασφαλισαν.
Οι υπολοιποι ομως?
Σκεψου τον εαυτο σου σε 4-5-8 χρονια.
Πιστευεις οτι εκει που γκρεμοτσακισαν τους μισθους θα ξανανεβουν?
Χλωμο το βλεπω...
Και εισαι μια χαρα με το παλικαρι σου και σκεφτεστε να μεινετε μαζι... εδω γελανε... ή μαλλον κλαινε. Με τι προσοντα? Κι αντε και πες οτι καπως το κανετε και τα καταφερνετε...θα κανετε ποτε παιδια? εδω ειναι ο οδυρμος...
Οχι, ουτε εσυ ουτε οι γιοι μου ουτε κανενας για 2 γενιες τουλαχιστον.

Το σχεδιο ειναι απλο, 2 ταξεις και πολλες ειναι.
Εχεις τα οικογενειακα προσοντα να εισαι στην υψηλη καστα? Μεινε.
Θα γινεις αλλη μια αναλωσιμη εργατρια? Οχι.... την κοπανας κανονικα καπου που να μπορεις να εχεις πανω απ ολα αυτοεκτιμηση και αυτοσεβασμο, να μπορεις να ονειρευεσαι και να δουλευεις και να το γουσταρεις και να ανταμειβεσαι γι αυτο.
Εγω τουλαχιστον δε χαλαλιζω τα παιδια μου για γραναζακια, σ ενα εργο που δε με ρωτησαν καν αν θελω να παιξω...

Τι θα συμβει στον πληθυσμο της Ελλαδας? Που θα παει η Ελλαδα?
Στις 22 Ιουλίου 2011 ανακοινώθηκαν κάποια πρώτα προσωρινά στοιχεία, σύμφωνα με το οποίο ο πληθυσμός ανέρχεται σε 10.787.690 κατοίκους, είναι δηλαδή ελαφρώς μειωμένος σε σύγκριση με την προηγούμενη απογραφή.
(wiki)
Αν ειμαστε ζωντανοι μεχρι την επομενη απογραφη εκει να δουμε ποσο ακομα θα εχουμε συρρικνωθει σαν χωρα....

Αν ησουνα κορη μου και με τις σπουδες που εχεις θα σε παροτρυνα να φυγεις, σου μιλαω με το χερι στη καρδια
Κι όμως είμαι ακόμα εδώ...

naughtyM

# 71 στις 7/10/2012
author
Γυναίκα / 32 / Σε σχέση
Ax Eλενη...και εγω το σκεφτομαι
Το εχω στο πισω μερος του μυαλου μου. Θελω να κανω μεταπτυχιακο. Μετα απο αυτο θα γινει πιο σοβαρη η σκεψη.

Παρολο που ανεκαθεν σκεφτομουν το εξω, απο μικρη...το να το κανεις πραγματικοτητα ειναι πολυ πιο δυσκολο.
Ασε που Ελενη μου...δε ξερω αν εχω τη δυνατοτητα :-/
Ακομα ειναι υπο σκεψη.
Σε ευχαριστω παντως για τις συμβουλες Ευχομαι και στα παιδια σου τυχη...τη χρειαζομαστε ολοι ρε γμτ!

flat_line

# 72 στις 7/10/2012
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 5.966

Παράθεση:
την κοπανας κανονικα καπου που να μπορεις να εχεις πανω απ ολα αυτοεκτιμηση και αυτοσεβασμο, να μπορεις να ονειρευεσαι και να δουλευεις και να το γουσταρεις και να ανταμειβεσαι γι αυτο.
Εγω τουλαχιστον δε χαλαλιζω τα παιδια μου για γραναζακια, σ ενα εργο που δε με ρωτησαν καν αν θελω να παιξω...

Ελένη συγχαρητήρια....
Αυτά ακριβώς σκέφτομαι και εγώ κάθε μέρα που περνάει.
Να μπορέσω να ζήσω σε ένα μέρος με αξιοπρέπεια....που θα ανταμείβομαι
για αυτά που προσφέρω, που δεν θα μου ζητούν να πουλήσω την ψυχή
μου στο διάολο για μερικά ευρώ....

Που τελικά θα έχω το δικαίωμα να ονειρεύομαι και να διατηρώ τον
αυτοσεβασμό μου.

Ευχαριστώ Ελένη και μόνο που τα έγραψες, άξιζε για να τα διαβάσει
μια νέα κοπέλα....

sotos-1

# 73 στις 7/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Όχι αγαπητή naughty.Ο πολύς κόσμος δεν αντιδρά πρώτον γιατί τα ΜΜΕ τον έχουν κατατρομοκρατήσει ότι αν ξεσηκωθεί θα χάσει κι αυτά που έχει και δεύτερον επειδή νιώθει συνένοχος.Γιατί τόσα χρόνια έτρεχε πίσω από τους πολιτικούς για να βολευτεί.Έκλεβε την εφορία.Δεν έκοβε αποδείξεις.Έπαιρνε δάνεια για να κάνει φιγούρα.Και πολλά άλλα.

Θα πεις 'τί φταίμε εμείς οι νεότεροι;'.Κι όμως φταίμε.Γιατί θυμάμαι πώς όταν είχα πάει πρώτη μέρα στο πανεπιστήμιο για να γραφτώ,αμέσως οι νεολαίες των κομμάτων,που έφεραν την Ελλάδα εδω πέρα,πήγαν να με βάλουν στους στρατούς τους.Μάλιστα κάποιοι μου έλεγαν στεγνά ότι αν έρθεις σε μας,θα περνάς τα μαθήματα ευκολότερα γιατί εμείς είμαστε οι 'κόβω και ράβω' της σχολής.Για να μην πω ότι έπεφτε και ξύλο μεταξύ τους καμιά φορά.Όπως βλέπεις λοιπόν και η νεολαία δεν είναι τόσο αθώα.

Και για το εξωτερικό που θέλεις να φύγεις,τί νομίζεις,ότι θα πας εκεί και θα βρεις αμέσως δουλειά πάνω σ'αυτό που σπούδασες;Αυτό ούτε και ο πιο αφελής δεν το σκέφτεται.Δηλαδή εκεί δεν έχουν δικούς τους άνεργους ψυχολόγους και περιμένουν τον Έλληνα να τους πάρει τη δουλειά;Τις προάλλες διάβαζα για κάποιον που εδώ ήταν ιατρικός επισκέπτης και πήγε στην Σουηδία.Ξέρεις τί δουλειά κάνει εκεί;Καθαρίζει δημόσιες τουαλέτες.Βαρέθηκα αυτήν την πιπίλα του εξωτερικού που λένε κάποιοι,οκ αν έχεις γνωστούς εκεί που θα σου βρουν ότι δουλειά να'ναι να πας αλλά μόνος τί θα βρεις,αν δεν μιλάς και την γλώσσα κιόλας;

Ρωτάς πως αντιδράω εγώ.Όπως όλοι.Το πρωί πάω στη δουλειά,το απόγευμα αν βρω κανέναν βγαίνω για καφέ και το βράδυ tv και υπολογιστή ή κανένα ποτό πάλι αν βρω κανέναν εύκαιρο.Ότι κάνουν οι περισσότεροι,εκτός από τους άνεργους που πίνουν καφέ και το πρωί.Τί αντίδραση περιμένεις δηλαδή;
Υ.Γ Ευχαριστώ και για τα μαθήματα νεοελληνικών...

sotos-1

# 74 στις 7/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by kalaxan3

Πηγα για μενα για τους γονεις μου για τα παιδια μου(αν κανω ποτε) για σενα για ολους μας..για το μελλον μας.. που μας το στερουνε..

Ναι δ.υ ειμαι με σπιτι και αυτοκινητο και οι γονεις μου εχουν δικια τους δουλεια και λεφτα δικα μου εχω στην τραπεζα..

So what? Πρεπει να φτασω να τρωω απο τα σκουπιδια για να αντιδρασω? Δε βλεπω τι γινεται? Τι θελουν να κανουν?

420+ ευρώ με μειώσανε, εφορία ένα μισθό σχεδον πλήρωνω..η δουλεια των γονιων μου εχει βαλτωσει, τα λεφτα πλεον φτανουν δε φτανουν να πληρωθουν οι λογαριασμοι και τα χαρατσια, χωρις να εχουν παρει ακομη την νεα φουρνια των μετρων...

και ομως υπηρξε κοσμος το καλοκαιρι που ψηφισε νδ και πασοκ μετα απο τοσα που μας εχουν κανει...

ΥΓ Η ζωή δεν είναι μονο "παμε για γκόμενες"..

Και δηλαδή πηγαίνοντας σε μια πορεία πιστεύεις ότι το μέλλον το δικό μου,το δικό σου,των γονιών και των παιδιών σου θ'αλλάξει;Και ότι δεν είναι ήδη αποφασισμένο;

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε απ'ότι φαίνεται είναι να προσαρμοστούμε όπως οι χαμαιλέοντες.Άλλωστε ο λαός απέδειξε και πάλι στις εκλογές ότι αυτό προτιμά.

Υ.Γ Ναι η ζωή δεν είναι μόνο 'πάμε για γκόμενες' αλλά κι αυτές χρειάζονται όμως για να μην τρελαθείς κι εντελώς.

naughtyM

# 75 στις 7/10/2012
author
Γυναίκα / 32 / Σε σχέση
Τοτε λοιπον...πως 'κρινεις'; Πως κατακρινεις;
Τη νεολαια και οποιον δεν αντιδρα;
Ξερεις..ο καθενας απο εμας, φερεται οπως φερεται για διαφορετικους λογους.

Σιγουρα ειναι η τρομοκρατια των ΜΜΕ, σιγουρα ειναι το βολεμα 'καποιων', σε άλλους απογνωση...χιλιοι δυο λογοι.
Ξερεις πολλοι....παρα πολλοι θελουν να αντιδρασουν αλλα αισθανομαι πως νιωθουν φοβο. γιατι; Για τη δουλεια τους; Για το πως θα ζησουν τα παιδια τους;

Παρα πολλοι αυτη τη στιγμη δουλευουν κατω απο αθλιες συνθηκες. Οσοι δουλευουν τελοσπαντων...
Με εναν ταπεινωτικο μισθο, με ωραριο που ξεπερνα τις 8 και 9 ωρες καθημερινα...με υπερωριες που δεν πληρωνονται, με ρεπο που 'προσπερνιουνται' και με αλλα πολλα.
και λες..."τι να πω; να πω οχι; να αντιδρασω; να δειξω δυσαρεσκεια;"
Οταν ειμαι οικογενειαρχης και εχω σπιτι 3-4 ατομα να ζησω.
Οταν κανενας αλλος δε τολμαει να μιλησει...πως καποιος θα το κανει μονος του; Θα βγαλει το φιδι απο την τρυπα ή θα πεσει μεσα στη τρυπα τελικα;
Ακομα και για αυτο που γραφεις για τα ελληνικα πανεπιστημια και τις γνωστες παραταξεις.
Ειναι κατι που αντιμετωπισαμε ολοι οι πρωτοετεις φοιτητες.
θεωρεις οτι φταιει η παραταξη για το 'χαλι' αυτο;
Ο πρυτανης τι κανει; Ο υπουργος παιδειας που ειναι; Τα ξυνει; Μηπως;
Αν δεν υπαρχουν "νομοι" και κανονες...ολα...ειναι ενα ξεφραγκο αμπελι. Γιατι παραξενευεσαι;
Αν τεθει βετο σε ολα αυτα τα καραγκιοζιλικια στα πανεπιστημια θα εξαφανιστει και η δαπ και η πασπ...
Αλλα....καποιους εξυπηρετει φυσικα.

Ο καθενας επι΄λεγει οπως εγραψα πως θα πραξει.
Σε πλησιασαν και δεχτηκες...'γραφτηκες' και εκμεταλλευτηκες τα 'συν' του να εισαι σε παραταξη; Οκ...γουστο σου.
Αλλοι δε το καναν, γιατι οι πολιτικες παραταξεις ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ καμια θεση μεσα στα ΑΕΙ!

Οσο για το εξωτερικο....
Καταρχην δε ξεκινας να πας σε μια ξενη χωρα, 'ετσι'! Χωρις τιποτα, με μια βαλιτσα γεματη ρουχα κ ελπιδες.
Που ζουμε;
Θελει οργανωση, ψαξιμο. Πρωτα ψαχνεις, βρισκεις δουλεια, σπιτι...κανονιζεις οτι εχει να κανει με χαρτια, γραεφιοκρατειες κτλ...και υστερα φευγεις!
Καθε χωρα εχει ανεργους. Προφανως!
Αν εγω ομως και καθε νεος ελληνας εχουμε τα καταλληλα προσοντα για μια θεση στο εξωτερικο καλο ειναι να το διεκδικησουμε!..
Θελει υπομονη, επιομνη...σιγουρα βοηθεια απο τους δικους μας για αρχη (οσοι μπορουμε).

οποιος ψαχνει, βρισκει Σωτο.
Το τι δουλεια θα βρω εγω αν παω Αγγλια (πχ) δεν μπορεις να το ξερεις ουτε εσυ ουτε κανενας. Εδω εγω δε μπορω να το ξερω.

Η ζωη δε θελει παραιτηση. Ειναι μια λεξη που δεν υπαρχει στο δικο μου λεξικο. Καλο ειναι να την 'εξαφανισεις' κ εσυ...γιατι με το δικο σου σκεπτικο, θα δεναμε μια πετρα στο λαιμο μας και θα βουτουσαμε στο θερμαικο...καλη ωρα...

Εγραψες στον καλαχαν περι προσαρμογης.
Ξερεις η προσαρμογη δεν ειναι κακη παντα...και ιδιαιτερα σε συνδιασμο με την εξελιξη. την προσωπικη αν θες.
Το θεμα ειναι να μπορεσεις και να μαθεις στον εαυτο σου να το κανει...
Αν θες, ετσι; Γιατι πανω απολα η θεληση μετραει...και οτι ακουω παραπανω ειναι περιττο.

elix_geo

# 76 στις 7/10/2012
author
Ανδρας / 68 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 277
Απαντήσεις: 8.590

Παράθεση:

Και εισαι μια χαρα με το παλικαρι σου και σκεφτεστε να μεινετε μαζι... εδω γελανε... ή μαλλον κλαινε. Με τι προσοντα? Κι αντε και πες οτι καπως το κανετε και τα καταφερνετε...θα κανετε ποτε παιδια? εδω ειναι ο οδυρμος...
Οχι, ουτε εσυ ουτε οι γιοι μου ουτε κανενας για 2 γενιες τουλαχιστον.

Το σχεδιο ειναι απλο, 2 ταξεις και πολλες ειναι.
Εχεις τα οικογενειακα προσοντα να εισαι στην υψηλη καστα? Μεινε.
Θα γινεις αλλη μια αναλωσιμη εργατρια? Οχι.... την κοπανας κανονικα καπου που να μπορεις να εχεις πανω απ ολα αυτοεκτιμηση και αυτοσεβασμο, να μπορεις να ονειρευεσαι και να δουλευεις και να το γουσταρεις και να ανταμειβεσαι γι αυτο.

Καλή είσαι και συ.
Μήπως σε ρώτησε κανείς αν θες να παίξεις στο έργο που λέγεται απλά ζωή;
Κι όπου είσαι γρανάζι ούτως ή άλλως.
Και μήπως ρώτησες τα παιδιά σου αν ήθελαν να τα κάνεις γρανάζια σε τουτο το έργο;
Από ποιο σημείο και μετά, από ποιο επίπεδο ζωής και μετά, από ποιο μοντέλο κινητού και μετά -γύρω στα 600 Ευρώ- από από ποιας αξίας επώνυμης μάρκας μωρουδιακού καροτσιού -βρήκα με 929 Ευρώ, με πιο ευρύχωρο σάκο για τα πράγματα του μωρού ή τα ψώνια- και μετά...
θεωρείς ότι αν αποκτηθούν αυτά τα ...απολύτως αναγκαία αγαθά, θα μπορούν τα παιδιά μας να κάνουν παιδιά;
Για 2 γενιές τουλάχιστον λες ούτε να το σκεφτούν.
Λες και κανείς μπορεί να σταματήσει τη ζωή.
Κι αν οι γονείς γαλουχούν τα παιδιά τους με τέτοιες προσδοκίες και τέτοια κούφια όνειρα...
τι περιμένουμε να κάνουν τα παιδιά;
Αντί να τους πούμε ότι κάναμε βλακείες και φτάσαμε να ζούμε σε επίπεδο που δεν ανταποκρίνεται σε αυτά που παράγουμε σα χώρα και ότι θα πρέπει να κάνουμε πίσω...

Όχι...
όπως έκαναν οι γονείς μας εμάς και οι γονιοί των γονιών μας τους γονείς μας...
-δεν ξέρω αν ανήκεις σε υψηλή κάστα, όπως λες, οπότε εξαιρείσαι- ...
έτσι θα κάνουν και τα παιδιά μας παιδιά .
Και πολύ καλύτερα.

Αυτή η μεμψιμοιρία πια, αυτή η καταστροφολογία, αυτή η άρνηση του να δεχτούμε να ζήσουμε με λιγότερα χρήματα αλλά με περισσότερες αξίες που δεν αγοράζονται με χρήματα...
κάνει τα πράγματα χειρότερα και οδηγεί τους νέους να κυνηγάνε χίμαιρες και να παρασύρονται από όποιους τις υπόσχονται -που καταφέρνουν για τους δικούς τους λόγους να την περνάνε στους νέους-
YES I DOES... Το μόνο που ζητάω είναι να μην προκαλεί και υποτιμάει τη νοημοσύνη μου ο οποιοσδήποτε ανεγκέφαλος, αριβίστας, διψασμένος για εξουσία έναντι οποιουδήποτε τιμήματος, λαϊκιστής πολιτικός! Θα συμμαχήσω και με το διάβολο, είχε πει κάποτε! Θέλουμε γκούλαγκ με αιρ κοντίσιον!

naughtyM

# 77 στις 7/10/2012
author
Γυναίκα / 32 / Σε σχέση
Maλλον παρεξηγησες αυτο που εγραφε η Ελενη.
Καθε γονιος θελει το καλυτερο για το παιδι του.
Αν το μελλον μιας χωρας ειναι η φτωχεια (πραγμα το οποιο ειναι υποθετικο ετσι; Κανεις δε ξερει τα μελλουμενα), τοτε σαφως και θα σκεφτεις αν θα κανεις παιδι ή οχι.
Οτι θα μπορεσεις...ειναι βεβαιο...
Αλλα πως θα το μεγαλωσεις; Αν εσυ...τα βγαζεις ισα ισα με τα εξοδα σπιτιου, με ενοικιο (γιατι ποιος εχει τη δυνατοτητα να αγορασει σπιτι αν δεν εχει ηδη απο τους γονεις του, με ασφαλεια, με...με...

Οι οικονομικες και πολιτικες συνθηκες αυτης της χωρας μπορει να ειναι πολυ χειροτερες σε μια δεκαετια (τοτε πες...οτι θα εχω εγω παιδια ). Μπορει βεβαια να ειναι και καλυτερες-αλλα αυτο δε το γνωριζει κανεις, σωστα;
Αρα, ειναι λογικο και επομενο να το σκεφτω και μια, και δυο φορες.

Αλλο να μαθω να ζω με λιγοτερα. Σαφως το χρημα δεν ειναι προτεραιοτητα. Και αλλο να ζω με πολυ λιγα...που καλα καλα δε φτανουν για μενα, για το συντροφο μου, θα φτασουν για να καλυψουν τις αναγκες ενος παιδιου;
Αν ερθει...σαφως και θα κανω το @@@@ παξιμαδι, θα κανω θυσιες για να τουπαρεχω οτι ειναι δυνατον. Αλλα μεχρι να ρθει θα ειναι μια σκεψη που θα ταλανιζει οχι μονο εμενα, αλλα καθε νεο ανθρωπο που θελει να φτιαξει οικογενεια αλλα νιωθει ανασφαλεια μεσα σε ολη αυτη την κατασταση.

elix_geo

# 78 στις 7/10/2012
author
Ανδρας / 68 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by Roxanne77
Και δυστυχώς θα συμφωνήσω απόλυτα με ένα σχόλιο που έκανε σε πρόσφατη συνέντευξη ο Σ.Ράμφος: Ανάσταση χωρίς να έχει προηγηθεί Θάνατος δεν υπάρχει...Και, ευτυχώς ή δυστυχώς, ο Θάνατος αργεί ακόμα....ο Θάνατος του παλιού...

Μα τι λες καλή μου;
Εδώ ο θάνατος...
κατ΄άλλους έχει συμβεί προ πολλού, απλά δεν το ξέρουμε -έχουμε πτωχεύσει μα δεν το ξέρουμε, σ΄αγαπώ μα δεν το ξέρεις, κλπ. κλπ. -

κατ΄άλλους συμβαίνει κατά τακτά χρονικά διαστήματα, τριμηνιαία ή και τρις εβδομαδιαία και φυσικά κανείς από τους ...νεκροθάφτες δεν ερυθριά που δεν του βγαίνει ο εκάστοτε θάνατος, απεναντίας με την κάθε διάψευση παίρνει νέα δύναμη και ξανά προς την ...πτώχευση τραβά!!!-όρα Καζάκη, Βαρουφάκη και λοιπούς ανατείλαντες αστέρες στο οικονομικό στερέωμα-

τέλος δε, κατ΄άλλους, όπως εσύ...
αργεί πολύ ακόμα, δυστυχώς κατ΄εσέ, γιατί έτσι αργεί και η Ανάσταση.

Ξεχνάς κάτι όμως...
θάνατοι υπήρξαν τρις εκατομμύρια στον πλανήτη.
Ανάσταση καμία.
Κι αν κάτι φαινομενικά αναστήθηκε, κουτρουβαλιάστηκε μετά από λίγο.

Η ρήση του Ράμφου μου θυμίζει εκείνη την περιβόητη του Κοέλιο...
"Αν θέλεις κάτι πολύ, το Σύμπαν θα συνομωτήσει να συμβεί"
Και η οποία ρηση, έκανε τις κοπιλίτσες των 18 Μαίων να τρέμουν σύγκορμες και να έρχονται σε οργασμό!!!
YES I DOES... Το μόνο που ζητάω είναι να μην προκαλεί και υποτιμάει τη νοημοσύνη μου ο οποιοσδήποτε ανεγκέφαλος, αριβίστας, διψασμένος για εξουσία έναντι οποιουδήποτε τιμήματος, λαϊκιστής πολιτικός! Θα συμμαχήσω και με το διάβολο, είχε πει κάποτε! Θέλουμε γκούλαγκ με αιρ κοντίσιον!

elix_geo

# 79 στις 7/10/2012
author
Ανδρας / 68 / Ελεύθερος

Παράθεση:

Αλλο να μαθω να ζω με λιγοτερα. Σαφως το χρημα δεν ειναι προτεραιοτητα. Και αλλο να ζω με πολυ λιγα...που καλα καλα δε φτανουν για μενα, για το συντροφο μου, θα φτασουν για να καλυψουν τις αναγκες ενος παιδιου;
Αν ερθει...σαφως και θα κανω το @@@@ παξιμαδι, θα κανω θυσιες για να τουπαρεχω οτι ειναι δυνατον. Αλλα μεχρι να ρθει θα ειναι μια σκεψη που θα ταλανιζει οχι μονο εμενα, αλλα καθε νεο ανθρωπο που θελει να φτιαξει οικογενεια αλλα νιωθει ανασφαλεια μεσα σε ολη αυτη την κατασταση.

Επειδή δε συμφωνώ και δε θάθελα να μπλέξουμε σε ατελείωτους διαλόγους για το ποιος έχει δίκιο...

θα πρότεινα να ρωτήσουμε ένα Κινέζο και να καταλήξουμε.
Δυστυχώς δεν ξέρω Κινέζικα αλλά ευτυχώς υπάρχει ο γκούγκλης...

Τι λέτε για την ανασφάλεια των γονέων στη σημερινή εποχή που δεν έχουν 929 Ευρώ να αγοράσουν καροτσάκι;

父母的不安全感,在今天的世界上,没有买 929 欧元访问如何?

Για να δούμε τι θα απαντήσει;

naughtyM

# 80 στις 7/10/2012
author
Γυναίκα / 32 / Σε σχέση
Σωστα ρε Ελικα.... Ολοι οι νεοι γονεις εχουν στοχο το καροτσακι των 929Ε.
Ολοσωστα....
Δεν πειραζει...Next time.

Επιλέξτε σελίδα: (1-8)
Σελίδες 12345678
Δεν μπορείτε να απαντήσετε