Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Yπάρχει τελικά κρίση στην Ελλάδα;

Επιλέξτε σελίδα: (1-8)
Σελίδες 12345678

elix_geo

# 81 στις 7/10/2012
author
Ανδρας / 68 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 277
Απαντήσεις: 8.590
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by naughtyM
Σωστα ρε Ελικα.... Ολοι οι νεοι γονεις εχουν στοχο το καροτσακι των 929Ε.
Ολοσωστα....
Δεν πειραζει...Next time.

Από πότε έχεις να πας σε βαφτίσια;
Να δεις τα τελευταία μοντελάκια;

Και δεν είπα στόχο, όνειρο είπα.
και τα όνειρα δεν είκαι κατ΄ανάγκην κακά.
YES I DOES... Το μόνο που ζητάω είναι να μην προκαλεί και υποτιμάει τη νοημοσύνη μου ο οποιοσδήποτε ανεγκέφαλος, αριβίστας, διψασμένος για εξουσία έναντι οποιουδήποτε τιμήματος, λαϊκιστής πολιτικός! Θα συμμαχήσω και με το διάβολο, είχε πει κάποτε! Θέλουμε γκούλαγκ με αιρ κοντίσιον!

helen66

# 82 στις 8/10/2012
author
Γυναίκα / 55 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 1.260

Παράθεση:
Originally posted by elix_geo
Αυτή η μεμψιμοιρία πια, αυτή η καταστροφολογία, αυτή η άρνηση του να δεχτούμε να ζήσουμε με λιγότερα χρήματα αλλά με περισσότερες αξίες που δεν αγοράζονται με χρήματα...
κάνει τα πράγματα χειρότερα και οδηγεί τους νέους να κυνηγάνε χίμαιρες και να παρασύρονται από όποιους τις υπόσχονται -που καταφέρνουν για τους δικούς τους λόγους να την περνάνε στους νέους-

Δε ξερω καλε μου Ελικα ανθρωπους που θελουν το συγκεκριμενο καροτσακι που προειπες, δεν ηταν ποτε στον περιγυρο μου.
Αντιθετα ξερω ανθρωπους (σε 2 βαφτισια πηγα προσφατα) που εκαναν μαζωξη σπιτι τους και μαζευτηκαν φιλοι και φτιαξανε τις μπουμπουνιερες. Α, μη ξεχασω κι εναν γαμο. Και οι ξαδερφες της νυφης στολισαν και την εκκλησια και το μαγαζι. Και ο λογος δεν ηταν η οικονομικη στενοτητα, αλλά επειδη εμεις ετσι κανουμε. Δε κυνηγαμε το ταδε ταγιερακι για να κανουμε την απαστραπτουσα εμφανιση, αλλά αγαπαμε τους ανθρωπους μας και συμετεχουμε στις γιορτες και τις χαρές τους.
Εμενα η μανα μου ετσι με μεγαλωσε κι ετσι μεγαλωνω κι εγω τους γιους μου. Κι ακομα δεν εχω ακουσει απ το στομα τους θελω την ταδε μαρκα παπουτσια ή τζην.

Δε μιλαω λοιπον για την πλαστη ευμαρια που αναφερεις και την γνωριζω μονο εγκυκλοπαιδικα, μιλαω για επιβιωση.
Κι αν εσυ δεν αναγνωριζεις τετοιους ανθρωπους στον γυρω σου κυκλο, δε ξερω να πω αν χαιρομαι ή λυπαμαι, ξερω ομως να πω οτι υπαρχουν, στον δικο μου κυκλο τουλαχιστον.
Και για να το χοντρυνω και να το κανω ακομα πιο προσωπικο, ειμαι μια απ αυτους που παλευουν καθε μερα να επιβιωσουν.
Δε μεμψιμοιρω, ουτε γκρινιαζω, απλα και μονο παλευω. Κι ας τρωω καθε τοσο τα μουτρα μου. Κι ας εχουν φτασει τα χρεη μου στο Δημοσιο στο ταβανι. Κι ας ειμαι ανασφαλιστη 3 χρονια τωρα. Ρυθμισεις επι ρυθμισεων και καθε τοσο να τις χανω γιατι δε μπορουσα να μαζεψω το σωστο ποσο... Εσυ κι οποιοσδηποτε εσυ πως θα ενιωθες αν μετα απο 26 χρονια ανελλειπους εργασιας ξαφνικα εισαι ακομα ενας «απατεωνας» «λαμογιο» ή δε ξερω και γω τι αλλο? Απ το '97 στο τοτε ΤΕΒΕ και μεχρι το 2009 κυρια στις εισφορες μου και ξαφνικα εγινα απατεωνισσα?
Αναγκαστηκα να κλεισω βιβλια μετα απο 15 χρονια για να «παγωσω» τα χρεη, ετσι κι αλλιως εσοδα δεν ειχα τοσα πολλα, τα εξοδα με καβαλαγαν σταθερα. Δε ξερω εσυ πως θα το βιωνες, ξερω ομως εγω που το εζησα...η απολυτη ταπεινωση, η απολυτη ξεφτιλα.....Γιατι λαμογιο δεν ημουνα ποτε μου, να δουλευω εχω μαθει και μαλιστα πολυ σκληρα. Και το μονο που γουσταρα τρελλα κι ηταν η πολυτελεια μου ηταν τα ταξιδια. Οποτε μπορουσα εκανα. Ποτέ ομως σε βαρος της καθημερινοτητας μου, ουτε σε χρεωση της πιστωτικης μου. Ξερεις ποτε εβαλα δανειο πανω μου και ματωσα κι ακομα ματωνω? Οταν εκριναν 1-2-3-4 τραπεζες, οτι δεν πληρουσα τις προϋποθεσεις για επαγγελματικο δανειο και με προετρεψαν να παρω καταναλωτικο. Κι ο λαλακας το εκανα και το πηρα, γιατι χρειαζομουν μηχανηματα.... κι ας μη συνεχισω αλλο γιατι πραγματικα με ποναει...

Ομως οσο κι αν πεφτω, ξανασηκωνομαι.Γιατι εχω παιδια και θελω να μαθουν οτι το χαμογελο ειναι το τελευταιο πραγμα που θα σβησει πανω μου. Αλλά βαθια μεσα μου εχω κουραστει γιατι ειναι αγωνας ανισος.
Για τετοια πραγματα απλα μιλαω που δε συμβαινουν μονο σε εμενα, αλλά σε πολλους γυρω μου.

Την καλημερα μου και καλη βδομαδα
Κι όμως είμαι ακόμα εδώ...

DiathesimosNikos

# 83 στις 8/10/2012
author
Ανδρας / 75 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παλαιό Φαλήρο
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 26

Υπάρχει κρίση, αλλά είναι διαφορετική από αυτή που λένε τα ΜΜΕ και στις διαδηλώσεις

Η κρίση που περνάμε διατυπώνεται με ένα παράδοξο σχήμα, την ύπαρξη του οποίου αρνούνται διαρρήδην όλοι.

Α) Ο λαός έχει δώσει το εξής μήνυμα στην κυβέρνηση:

1. Να μείνει η χώρα στο ευρώ.
2. Να μη λήφθεί κανένα μέτρο για την εξοικονόμηση χρημάτων από κρατικές σπατάλες.
3. Να μην αλλάξει το φορολογικό σύστημα (έτσι ώστε να μην πληρώνουν φόρο οι εξυπνάκηδες οι ελεύθεροι επαγγελματίες που δηλώνουν ό,τι γουστάρουν και να πληρώνουν φόρο μόνο οι βλάκες οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι).
4. Να μην αλλάξει καθόλου η δομή του σπάταλου δημόσιου τομέα.
5. Να μην κυνηγηθούν οι φοροφυγάδες, αφού δεν είναι μόνο οι μεγάλοι φοροκλέφτες, αλλά και οι μεσαίων εισοδημάτων, που με τις ψήφους τους θα κρίνουν αν θα κυβερνήσει η ΝΔ ή ο ΣΥΡΙΖΑ στους οποίους μετακινούνται από και προς, προειδοποιητικά, ανάλογα με το τι εκστομίζουν κάθε φορά.
6. Να συνέχίσουν να παίρνουν επιδόματα οι ψευτοτυφλοί, να παίρνουν συντάξεις οι συγγενείς των πεθαμένων δικαιούχων, να συνταγογραφούν ότι φανταστικά φάρμακα θέλουν οι γιατροί και οι φαρμακοποιοί.
7. Μέσω των αντιμνημονιακών κομμάτων που υποστηρίζουν (τα οποία εκστομίζουν απειλητικές κορώνες προς τους δανειστές μας "ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ") να εξοργίζουν και να προετοιμάζουν τους δανειστές μας, έτσι ώστε να μας εξοντώσουν οικονομικά για να μην θεωρηθούν κορόιδα μπροστά στους δηλωμένους μπαταξήδες.
8. Μέσω των αντιμνημονιακών κομμάτων να προειδοποιούν τους υποψήφιους αγοραστές της ιδιωτικής περιουσίας και των προς πώληση ΔΕΚΟ, έτσι ώστε τελικά να πουληθούν το ελάχιστο δυνατό τίμημα, εξανεμίζοντας το προσδωκόμενο κέρδος του ελληνικού δημοσίου.

Β) Η κυβέρνηση, που στηρίζεται σε ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΔΗΜΑΡ, (αλλά και οι προηγούμενες):

9. Διστάζει να πάρει οποιοδήποτε μέτρο, με αποτέλεσμα να αυξάνονται οι περικοπές σε βάρος των κορόιδων, δηλαδή των μισθωτών και των συνταξιούχων.
10. Υπόσχεται στους δανειστές και στην τρόικα ιδιωτικοποιήσεις και καθιέρωση δίκαιου, αποτελεσματικού φορολογικού συστήματος σαν και αυτά που ισχύουν στη Δ. Ευρώπη.
11. Κλείνει το ματάκι στους ψηφοφόρους της, λέγοντας στα κρυφά "μην πιστεύετε αυτά που λέμε στην τρόικα, δεν πρόκειται να κάνουμε τίποτα".
12. Δίνει την εντύπωση σε όλο τον κόσμο ότι έχουμε μια τελείως αναξιόπιστη και μη σοβαρή κυβέρνηση που
- αδυνατεί είτε να αποφασίσει (κάθε φορά λένε "τα μέτρα 11 1/2 δις κλείδωσαν" και την επομένη οι Κουβέλης και Βενιζέλος λένε "δεν συμφωνήσαμε τίποτα")
- αδυνατεί να εφαρμόσει, όσα συμφώνησε αφού σε αυτά ή διαφωνεί η τρόικα ή διαφωνούν οι ψηφοφόροι της ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΔΗΜΑΡ.

ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ; ΔΙΑΦΩΝΕΙΤΕ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΆΝΩ;

methismeno_troufaki

# 84 στις 8/10/2012
author
Γυναίκα / 31 / Σε σχέση
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 20.565
Κρίση υπάρχει, αλλά όχι μόνο οικονομική... Πρώτα απ'όλα υπάρχει κρίση αξιών και ηθικής... Κι αυτή δεν ξεκίνησε τα τελευταία 5 χρόνια... Το "κακό" έχει ξεκινήσει πολύ πριν και πέρασε τόσο ύπουλα και τόσο καλά καλυμμένο που κανείς δεν έδωσε σημασία. Γιατί να δώσουμε άλλωστε αφού τα είχαμε όλα? Δουλειές υπήρχαν, το χρήμα έρεε άφθονο, οι παππούδες με συντάξεις από τη ΔΕΗ στα 20 χρόνια έδιναν χαρτζιλίκια αβέρτα για να διασκεδάζουν τα εγγόνια τους στα εκάστοτε in μαγαζιά και να φοράνε τα must ρούχα... Όλα "καλά" με λίγα λόγια...

Και τώρα εμάς τους νέους μας έμαθαν να είμαστε βολεμένοι, να κοιτάμε μόνο την πάρτι μας και να πατάμε επί πτωμάτων αν χρειαστεί για να ανέβουμε... Μας έμαθαν ότι δεν χρειάζεται προσπάθεια για να βρούμε μια δουλειά, παρά μόνο θείος στην Κορώνη... Και πουλήσαμε τα πιστεύω και την ηθική μας για μια θέση στο δημόσιο και έναν σίγουρο μισθό χωρίς να χρειαστεί να δουλέψουμε καθόλου... "Και μην είσαι κορόιδο ρε συ, θα κάνεις και τις δουλειές σου απ'έξω, θα παίρνεις και το κατιτίς σου"...

Όταν ακούω λοιπόν παιδιά στην ηλικία μου όταν τους λέω τ"ι θα κάνουμε ρε παιδιά μ'αυτή την κατάσταση, που παίρνουμε ένα χαρτί στα χέρια μας και δεν έχει αξία ούτε για χαρτί τουαλέτας??" και η απάντηση τους είναι "εε τι να κάνουμε? Τίποτε" τότε είναι που νευριάζω και απελπίζομαι ταυτόχρονα... Γιατί αν έκανε κάποιος κάτι, θα ήταν η δική μου γενιά... Αλλά δυστυχώς μας έχουν κοιμήσει πολύ καλά κι ακόμη δεν είμαστε σε θέση να ξυπνήσουμε ή δεν θέλουμε κιόλας μιας κι ακόμη ψιλοβολευόμαστε κάπως... Κι αυτό φάνηκε κι από τις τελευταίες εκλογές άλλωστε...

Όσο για το αν έχουμε κόψει βασικά πράγματα Σώτο, για έλα μια βόλτα από εδώ που μένω... Να δεις ανθρώπους να ψάχνουν τα σκουπίδια κάθε μέρα, να δεις γιαγιάδες που μέχρι πριν λίγα χρόνια τις έβλεπες και τις χαιρόσουν να πηγαίνουν στη λαϊκή να παίρνουν από αυτά που τα πετάνε στους κάδους γιατί δεν έχουν πλέον χρήματα για να τα αγοράσουν, να δεις παιδιά να μην έχουν να φάνε στο σχολείο ή να ζητάνε στο δρόμο από τη μητέρα τους κουλούρι, να μην έχει χρήματα να το πάρει και να μην ξέρει τι να πει... Για έλα στην πολυκατοικία μου που φέτος δεν θα μπει πετρέλαιο γιατί οι μισοί δεν έχουν χρήματα να πληρώσουν... Ναι υπάρχουν οικογένειες που έκοψαν μόνο τα εξτραδάκια τους, την εκδρομούλα, τον καφέ, την διασκέδαση... Αλλά υπάρχουν και οικογένειες που τα βγάζουν πλέον δύσκολα πέρα...
Μην ψάχνεις την ευτυχία, είναι πάντα μέσα σου...

sotos-1

# 85 στις 8/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by helen66

Δε κυνηγαμε το ταδε ταγιερακι για να κανουμε την απαστραπτουσα εμφανιση, αλλά αγαπαμε τους ανθρωπους μας και συμετεχουμε στις γιορτες και τις χαρές τους.

Το κατα πόσο χαιρεται με τις γιορτές και τις χαρές του διπλανού του ο Έλληνας,ειδικά αν δεν τις γεύεται και ο ίδιος,είναι μια περίεργη ιστορία.Προσωπικά πολύ αμφιβάλλω γι'αυτό.Από μπροστά μπορεί να το παίζουν όλοι χαρούμενοι αλλά από πίσω...ασ'τα.Και ιδίως με σας τις γυναίκες συμβαίνει αυτό.Ειδικά όταν βλέπετε μια πολύ όμορφη ή μια που κατάφερε να τυλίξει κάποιον περιζήτητο με καλό εισόδημα,εκεί παίρνετε φτυάρια και αρχίζετε.Εννοείται και στους άντρες συμβαίνει αυτό,αυτός που είναι με μπάζο πάντα θα ζηλεύει αυτόν που είναι με μοντελάκι.

Κι επειδή πιάσαμε γιορτές και πανηγύρια,στην Ελλάδα όλοι ξέρουμε ότι περιστάσεις όπως γάμοι,βαφτίσια κλπ.είναι μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για φιγούρα.Για όλους.Θα βάλει η κυρά το καινούριο ακριβό της ταγεράκι και την τακουνάρα,η άλλη θα βάλει το σουπερ μίνι,ο άλλος θα δείχνει την γκόμενά του,οι γονείς θα ξοδέψουν όσα περισσότερα λεφτά γίνεται 'μη μας πουν και σπάγγους'(ειδικά στην επαρχία τα γλέντια είναι τρικούβερτα),και πάει λέγοντας.

Η επιδειξιομανία πάντα θα είναι στο DNA του Έλληνα όσες 'κρίσεις' και να έρθουν...

Roxanne77

# 86 στις 8/10/2012
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη
Ν. Κεφαλληνίας / Αργοστόλι
Απαντήσεις: 1.315
Bρε Σώτο, άλλος για Χίο τράβηκε κι άλλος για Μυτιλήνη....Θα γκρινιάξεις, δεν υπάρχει περίπτωση....Τώρα θα γκρινιάξεις για τις γιορτές και τα πανηγύρια....

Επειδή έχω μία σχετική γνώση από εταιρίες τροφοδοσίας-catering ή οτιδήποτε σχετικό αναλαμβάνει τέτοιες διοργανώσεις και στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη σε πληροφορώ ότι κάνεις τεράστιο λάθος....Έχουν κοπεί τα πολλά-πολλά....Σε τέτοιο σημείο που υπάρχει πρόβλημα επιβιωσης αυτών των επιχειρήσεων και των οικογενειών που απασχολούνται εκεί....Ακόμα και οι μεγαλύτερες εταιρίες Αθηνών και Θεσσαλονίκης έχουν αναγκασθεί να κατεβάσουν έως και 30-45% τη τιμή των παρεχομένων υπηρεσιών...Η δε φορολογία δεν τους χτυπάει απλώς, τους έχει τσακίσει....άσε και το περίφημο νόμο περί πνευματικών δικαιωμάτων ως προς τη μουσική....

Δεν επεκτείνομαι γιατί έχω καταλάβει ότι θα γκρινιάξεις ούτως ή άλλως...κάτι θα βρεις...οπότε δεν έχει νόημα....άσχετο, αλλά μερικές φορές η γκρίνια σου είναι χαριτωμένη....μερικές φορές, όχι πάντα....

KLELIA22

# 87 στις 8/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by sotos-1

... παξιμαδακι... κονιακακι...?

KLELIA22

# 88 στις 8/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Roxanne77

Δεν επεκτείνομαι γιατί έχω καταλάβει ότι θα γκρινιάξεις ούτως ή άλλως...κάτι θα βρεις...οπότε δεν έχει νόημα....άσχετο, αλλά μερικές φορές η γκρίνια σου είναι χαριτωμένη....μερικές φορές, όχι πάντα....

... παιδι μου το χει στο αιμα του!

τον εχω ηδη εξετασει...
πανε φαε πουλι μου ..μια μακαροναδα.. που χει αμυλο... να χαλαρωσεις!! και να κοιμηθεις !!
ωχου!

sotos-1

# 89 στις 8/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by methismeno_troufaki

Όσο για το αν έχουμε κόψει βασικά πράγματα Σώτο, για έλα μια βόλτα από εδώ που μένω... Να δεις ανθρώπους να ψάχνουν τα σκουπίδια κάθε μέρα, να δεις γιαγιάδες που μέχρι πριν λίγα χρόνια τις έβλεπες και τις χαιρόσουν να πηγαίνουν στη λαϊκή να παίρνουν από αυτά που τα πετάνε στους κάδους γιατί δεν έχουν πλέον χρήματα για να τα αγοράσουν, να δεις παιδιά να μην έχουν να φάνε στο σχολείο ή να ζητάνε στο δρόμο από τη μητέρα τους κουλούρι, να μην έχει χρήματα να το πάρει και να μην ξέρει τι να πει... Για έλα στην πολυκατοικία μου που φέτος δεν θα μπει πετρέλαιο γιατί οι μισοί δεν έχουν χρήματα να πληρώσουν... Ναι υπάρχουν οικογένειες που έκοψαν μόνο τα εξτραδάκια τους, την εκδρομούλα, τον καφέ, την διασκέδαση... Αλλά υπάρχουν και οικογένειες που τα βγάζουν πλέον δύσκολα πέρα...

Αυτά σας λένε στις ειδήσεις και σας τρομοκρατούν.Δεν είναι έτσι όμως.Ούτε απ'τα σκουπίδια τρώει ο κόσμος,ούτε τα παιδιά στερούνται το κουλούρι τους.Μια χαρά είναι τα περισσότερα παιδιά ακόμα,με τα κινητά τους,τα φροντιστήριά τους,τους καφέδες τους κλπ.Δε λέω ότι δεν υπάρχουν κάποιοι,αλλά για να φτάσεις να τρως απ'τα σκουπίδια μάλλον εσύ ο ίδιος θα έφταιξες πρώτος που δεν κρατησες πέντε φράγκα στην άκρη.

helen66

# 90 στις 8/10/2012
author
Γυναίκα / 55 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 1.260
Βρε Σωτο εχεις παγιωμενες αντιληψεις κι αυτο δεν ειναι καλο. Δεν ειναι, ξερεις, ολος ο κοσμος μαυρο ή ασπρο. Εχουμε κι αλλες φορες ερθει σε «αντιπαραθεση» με αφορμη τις αντιληψεις σου που εχουνε «κλειδωσει» και δε δεχονται τπτ περα απ αυτο που γνωριζουν ή νομιζουν οτι γνωριζουν. Και ειναι κριμα γιατι εισαι μικρος ακομα, προσπαθησε να αποκτησεις μια πιο ευελικτη σταση απεναντι στη ζωη. Και μην ακυρωνεις τους αλλους οταν μιλανε για κατι που εσυ μπορει ακομα να μην εχεις δει-βιωσει-γνωρισει. Δεν ειμαστε ολοι ιδιοι.
Κι όμως είμαι ακόμα εδώ...

sotos-1

# 91 στις 8/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Bρε Σώτο, άλλος για Χίο τράβηκε κι άλλος για Μυτιλήνη....Θα γκρινιάξεις, δεν υπάρχει περίπτωση....Τώρα θα γκρινιάξεις για τις γιορτές και τα πανηγύρια....

Επειδή έχω μία σχετική γνώση από εταιρίες τροφοδοσίας-catering ή οτιδήποτε σχετικό αναλαμβάνει τέτοιες διοργανώσεις και στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη σε πληροφορώ ότι κάνεις τεράστιο λάθος....Έχουν κοπεί τα πολλά-πολλά....Σε τέτοιο σημείο που υπάρχει πρόβλημα επιβιωσης αυτών των επιχειρήσεων και των οικογενειών που απασχολούνται εκεί....Ακόμα και οι μεγαλύτερες εταιρίες Αθηνών και Θεσσαλονίκης έχουν αναγκασθεί να κατεβάσουν έως και 30-45% τη τιμή των παρεχομένων υπηρεσιών...Η δε φορολογία δεν τους χτυπάει απλώς, τους έχει τσακίσει....άσε και το περίφημο νόμο περί πνευματικών δικαιωμάτων ως προς τη μουσική....

Ναι γιατί σε γιορτές και πανηγύρια φαίνεται η ματαιοδοξία πολύ κόσμου.Όταν οι γονείς λένε 'μια φορά παντρεύω το παιδί μου' ή 'βαφτίζω την εγγόνα μου' καταλαβαίνετε τί σημαίνει αυτό.

Κι εδώ που τα λέμε,οι περισσότεροι σε Αθήνα-Θεσ/νίκη από επαρχία δεν είναι;Ε εκεί πηγαίνουν παντρεύονται και κάνουν και τα γλέντια τους γι'άυτό και βαράνε διάλυση τα catering.

methismeno_troufaki

# 92 στις 8/10/2012
author
Γυναίκα / 31 / Σε σχέση
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη

Παράθεση:
Αυτά σας λένε στις ειδήσεις και σας τρομοκρατούν.Δεν είναι έτσι όμως.Ούτε απ'τα σκουπίδια τρώει ο κόσμος,ούτε τα παιδιά στερούνται το κουλούρι τους.Μια χαρά είναι τα περισσότερα παιδιά ακόμα,με τα κινητά τους,τα φροντιστήριά τους,τους καφέδες τους κλπ.Δε λέω ότι δεν υπάρχουν κάποιοι,αλλά για να φτάσεις να τρως απ'τα σκουπίδια μάλλον εσύ ο ίδιος θα έφταιξες πρώτος που δεν κρατησες πέντε φράγκα στην άκρη.

Σώτο δεν σου λέω πράγματα που ακούω, αλλά πράγματα που βλέπω με τα ίδια μου τα μάτια... Ειδήσεις έχω σταματήσει να βλέπω εδώ και 4 χρόνια σχεδόν και δεν ξέρω καν τι ακούγεται εκεί.

Αυτούς τους ανθρώπους που σου λέω ότι τρώνε από τα σκουπίδια τους βλέπω κάθε πρωί από το παράθυρο του σπιτιού μου... Το ίδιο και το κοριτσάκι που σου είπα ότι ζητούσε να του πάρουν κουλούρι και δεν είχε η μητέρα του...

Μην κρίνεις τόσο "αυστηρά" τα πράγματα, δεν ξέρεις τι μπορεί να έτυχε σε κάποιον. Ειδικά αν υπολογίσεις ότι πριν λίγα χρόνια οι άνθρωποι για να αποκτήσουν το δικό τους σπίτι έπαιρναν κάποιο δάνειο, αν δεν είχαν κάποιο από τους γονείς, για το οποίο βάζανε ως εγγύηση κάποιο μισθό και με τις απολύσεις που έγιναν υπάρχει περίπτωση να τους ήρθαν πολλά μαζί. Γιατί όσα και να έχεις στην άκρη, αν πχ έχεις ένα μωρό στο σπίτι δεν μπορείς να κάνεις πολλές περικοπές ούτε στο φαγητό του, ούτε στους γιατρούς του, ούτε στη θέρμανση, ούτε στα ρούχα.

Μην είσαι τόσο απόλυτος λοιπόν... Κάποια πράγματα μπορεί να μην τα έχεις δει ή να μην τα έχεις βιώσει αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν συμβαίνουν...

sotos-1

# 93 στις 8/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Βρε Σωτο εχεις παγιωμενες αντιληψεις κι αυτο δεν ειναι καλο. Δεν ειναι, ξερεις, ολος ο κοσμος μαυρο ή ασπρο. Εχουμε κι αλλες φορες ερθει σε «αντιπαραθεση» με αφορμη τις αντιληψεις σου που εχουνε «κλειδωσει» και δε δεχονται τπτ περα απ αυτο που γνωριζουν ή νομιζουν οτι γνωριζουν. Και ειναι κριμα γιατι εισαι μικρος ακομα, προσπαθησε να αποκτησεις μια πιο ευελικτη σταση απεναντι στη ζωη. Και μην ακυρωνεις τους αλλους οταν μιλανε για κατι που εσυ μπορει ακομα να μην εχεις δει-βιωσει-γνωρισει. Δεν ειμαστε ολοι ιδιοι.

Επειδή δεν βλέπω κόσμο να τρώει απ'τα σκουπίδια;Μα αφού δεν βλέπω,τι να κάνουμε;Εσεις βλέπετε κόσμο να κάνει ουρές στους κάδους;Αν εννοείται τους ναρκομανείς και τους μέθυσους εντάξει,τέτοιους έχω δει.

Roxanne77

# 94 στις 8/10/2012
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη
Ξέρεις Σώτο, θα κάνω μία βαρύγδουπη δήλωση....Προσωπικά δεν με έχει αγγίξει η κρίση, ακόμα τουλάχιστον..ούτε στο ελάχιστο...και με απόλυτη ειλικρίνεια, βγάζω και έχω πολυ περισσότερα απ όσα έβγαζα την περίοδο της υποτιθέμενης ευμάρειας...και ξέρεις γιατί???? γιατί τότε έπρεπε να "πουλήσω" κι άλλα πέραν των όποιων ικανοτήτων έχω....και αυτά τα άλλα ήταν περιζήτητα, μόνο που εγώ δεν τα είχα για πούλημα...

Δυστυχώς κάνω ένα επάγγελμα, άσχετο με το αντικείμενο σπουδών μου, που συναναστρέφομαι ανθρώπους όλων των κατηγοριών, όλων των τάξεων και εισπράττω ακριβώς αυτά που εσύ αρνείσαι να δεις....για πρώτη φορά στη ζωή μου, και είμαι 35, φεύγω το πρωί για τη δουλειά μου με "βαριά καρδιά"...και γυρίζω με "βαριά καρδιά"....γιατί είμαι σχεδόν υποχρεωμένη να έρχομαι σε επαφή με όλη τη δυστυχία και τη λαίλαπα που έχει πέσει....επί δικαιων και αδίκων....και ζω σε ένα νησί με υψηλότατο βιωτικό επίπεδο....στην πόλη μου που δεν είναι ούτε 10.000 άτομα υπάρχουν υποκαταστήματα από όλες ανεξαιρετως τις τραπεζες, συμπεριλαμβανομένης και της Τράπεζας της Ελλάδος...κι όμως η δυστυχία στο νησί μου δεν έχει προηγούμενο....άνθρωποι που ρευματοδοτούνται με γεννήτριες γιατί έκοψαν το ρεύμα λόγω χαρατσιού....άνθρωποι που παίρνουν συσσίτια από ιδρύματα...άνθρωποι με σκυφτό κεφάλι....

Έλεος, βρε Σώτο...μακάρι να μην το ζήσεις ποτέ...μην προκαλείς όμως...σημείο αναφοράς δεν είναι ούτε οι καφετέριες ούτε τα πανηγύρια....σημείο αναφοράς είναι η πείνα...και δυστυχώς υπάρχει....Λυπάμαι αφάνταστα που δεν μπορείς να κατανοήσεις καν το μέγεθος του προβλήματος....λυπάμαι γιατί είσαι νέο παιδί και έπρεπε να έχεις άλλες ευαισθησίες...λυπάμαι που υπάρχουν άνθρωποι τόσο εγωκεντρικοί που δεν μπορούν να δουν τι συμβαίνει δίπλα τους....λυπάμαι αφάνταστα γιατί αυτό, πέραν της όποιας αναλγησίας που δείχνει, μπορεί να γίνει και επικίνδυνο....

methismeno_troufaki

# 95 στις 8/10/2012
author
Γυναίκα / 31 / Σε σχέση
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη

Παράθεση:

Παράθεση:

Επειδή δεν βλέπω κόσμο να τρώει απ'τα σκουπίδια;Μα αφού δεν βλέπω,τι να κάνουμε;Εσεις βλέπετε κόσμο να κάνει ουρές στους κάδους;Αν εννοείται τους ναρκομανείς και τους μέθυσους εντάξει,τέτοιους έχω δει.

Σώτο ώρες ώρες δεν μπορώ να καταλάβω αν απλώς είσαι στενόμυαλος και δεν δέχεσαι τίποτε περισσότερο από αυτά που έχεις δει εσύ ή αν απλώς το κάνεις γιατί θέλεις να προκαλέσεις εδώ μέσα...

Μέχρι και οικογένειες έχω δει να τρώνε από τα σκουπίδια τον τελευταίο χρόνο...

Roxanne77

# 96 στις 9/10/2012
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη

Παράθεση:

Σώτο ώρες ώρες δεν μπορώ να καταλάβω αν απλώς είσαι στενόμυαλος και δεν δέχεσαι τίποτε περισσότερο από αυτά που έχεις δει εσύ ή αν απλώς το κάνεις γιατί θέλεις να προκαλέσεις εδώ μέσα...

Μεθυσμένο Τρουφάκι, νομίζω ότι ισχύει το δεύτερο...σαν να έχει βάλει στοίχημα πόσες σελίδες θα αναπτυχθούν με το θέμα του....με τα εξωφρενικά που γράφει θα προκαλέσει αντιδράσεις...οπότε τσουπ γεμίζουν και οι σελίδες.... προσωπικά δεν μπορώ να δεχτώ κάτι άλλο...αποκλείεται...

methismeno_troufaki

# 97 στις 9/10/2012
author
Γυναίκα / 31 / Σε σχέση
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη

Παράθεση:

Παράθεση:

Μεθυσμένο Τρουφάκι, νομίζω ότι ισχύει το δεύτερο...σαν να έχει βάλει στοίχημα πόσες σελίδες θα αναπτυχθούν με το θέμα του....με τα εξωφρενικά που γράφει θα προκαλέσει αντιδράσεις...οπότε τσουπ γεμίζουν και οι σελίδες.... προσωπικά δεν μπορώ να δεχτώ κάτι άλλο...αποκλείεται...

Αν είναι το άλλο Ρωξάνη την έχουμε βάψει... Η δική του και η δική μου γενιά θα πρέπει να αλλάξουμε την κατάσταση στην Ελλάδα... Το τελευταίο πράγμα που χρειαζόμαστε είναι να είμαστε στενόμυαλοι και να μην θέλουμε την αλλαγή και το διαφορετικό...

elix_geo

# 98 στις 9/10/2012
author
Ανδρας / 68 / Ελεύθερος

Παράθεση:

Μέχρι και οικογένειες έχω δει να τρώνε από τα σκουπίδια τον τελευταίο χρόνο...

Δηλαδή, μπαμπάς, μαμά, παιδάκια, πιθανόν και παππούς και γιαγια όλοι μαζί γύρω από τα σκουπίδια είχαν στρώσει τραπέζι;
Υπάρχει και κανένα βιντεάκι;

Δίχως να θέλω να αμφισβητήσω την αξιοπιστία της...μάρτυρος...
λέω ότι καλό είναι να μη γράφουμε υπερβολές και να κρατάμε κάποιο μέτρο σε όσα προβάλλουμε...
άραγε γιατί;
για να ...διεγείρουμε τον ανθρωπισμό των αναγνωστών και να βοηθήσουν;
για τη συγκίνηση του καναπέ -μεταξύ των "Επικίνδυνων αποστολών" και του LIFE, συνοδεία ουίσκι και αλμυρών αμυγδάλων, καλό είναι να τρέξει ένα αλμυρό δάκρυ συμπόνιας για αυτούς που υποφέρουν, πεινάνε και είναι εξαθλιωμένοι.

Ναι γίνομαι κυνικός αλλά αυτή η υποκρισία της...συμπόνιας που φτάνει μέχρι αναρτήσεων σε φόρουμ και φέις μπουκ -εκεί να δείτε δακρύβρεχτες κυρίες να ...συμπονούν επί 24ώρου βάσεως εκτός των ωρών που φοράνε τα επώνυμα συνολάκια τους και πάνε, όοοοχι σε δεξιώσεις αλλά σε πορείες γιατί αυτόν τον καιρό είναι ιν -
και δε θέλω να πω τι κάνει αυτή η pouτανα η μοναξιά...

με κάνει έξω φρενών.

Είσαι του καναπέ κυρία μου; -και δεν αναφέρομαι προσωπικά, εντάξει; -
Μεγιά σου με χαρά σου και καλά κάνεις.

Κάτσε αναπαυτικά, φάε τα αλμυρά σου, δες τον Τομ Κρουζ που είναι και πολύ τεκνό...

και μη μας ζαλίζεις τον έρωτα.
Είμαι κυνικός, ναι.
YES I DOES... Το μόνο που ζητάω είναι να μην προκαλεί και υποτιμάει τη νοημοσύνη μου ο οποιοσδήποτε ανεγκέφαλος, αριβίστας, διψασμένος για εξουσία έναντι οποιουδήποτε τιμήματος, λαϊκιστής πολιτικός! Θα συμμαχήσω και με το διάβολο, είχε πει κάποτε! Θέλουμε γκούλαγκ με αιρ κοντίσιον!

naughtyM

# 99 στις 9/10/2012
author
Γυναίκα / 32 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αμπελόκηποι
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 19.097
Eσυ Ελικα δεν εισαι του καναπε ε;
ποια η δικη ΣΟΥ διαφορα με αυτη της καθε 'καναπεδο-κυριας';

ΓΙα να μη κρινουμε μονο.....
Don't forget to fall in love with yourself first...

elix_geo

# 100 στις 9/10/2012
author
Ανδρας / 68 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Έλεος, βρε Σώτο...μακάρι να μην το ζήσεις ποτέ...μην προκαλείς όμως...σημείο αναφοράς δεν είναι ούτε οι καφετέριες ούτε τα πανηγύρια....σημείο αναφοράς είναι η πείνα...και δυστυχώς υπάρχει....Λυπάμαι αφάνταστα που δεν μπορείς να κατανοήσεις καν το μέγεθος του προβλήματος....λυπάμαι γιατί είσαι νέο παιδί και έπρεπε να έχεις άλλες ευαισθησίες...λυπάμαι που υπάρχουν άνθρωποι τόσο εγωκεντρικοί που δεν μπορούν να δουν τι συμβαίνει δίπλα τους....λυπάμαι αφάνταστα γιατί αυτό, πέραν της όποιας αναλγησίας που δείχνει, μπορεί να γίνει και επικίνδυνο....

Δε νομίζω ότι ο Σοτος ή και οποιοσδήποτε Σότος έχει ανάγκη από λύπηση επειδή είναι ρεαλιστής και βλέπει την πραγματικότητα καθαρά και όχι μέσα από τους παραμορφωτικούς φακούς της συμπόνιας του καναπέ.

Για πείτε μας κυρία Ρωξάνη, εσείς που ξέρετε...
ποιο είναι το μέγεθος του προβλήματος;
και μη μου πείτε για το όριο της φτώχειας που βρίσκονται εκατοντάδες χιλιάδες Έλληνες και που δεν επιτρέπει την κατανάλωση κρέατος, πουλερικών και ψαριών 3 φορές την εβδομάδα -βασει του διεθνούς ορισμού-
αυτοί δεν ψάχνουν οικογενειακώς τα σκουπίδια απλά τρώνε περισσότερες φακές, φασόλια και μακαρόνια...

για πείτε λοιπόν με στατιστικά στοιχεία και όχι με μεμονωμένα, φωναχτά παραδείγματα...
ποιο είναι το μέγεθος του προβλήματος;

πριν λίγο καιρό ήσαν οι άστεγοι...ναααααααα δάκρυ στον καναπέ.
Μας τελείωσαν.
Τους θυμήθηκε κανείς εδώ και 6 μήνες; Δεν υπάρχουν πια; Ή παραφορέθηκαν;

μετά οι αυτόχειρες...ναααααααααα ξανά δάκρυ στον καναπέ.
μας τελείωσαν -αλήθεια από πότε έχετε να ακούσετε αυτοκτονία λόγω κρίσης, κανά τρίμηνο; Και μη μου πείτε τη μπούρδα ότι δεν τις αναφέρουν, λες και θα άφηναν ανεκμετάλλευτο τέτοιο κελεπούρι οι έμποροι της εξαθλίωσης -

Τώρα, λόγω εποχής, δεν έχουν προλάβει οι σχεδιαστές εξαθλίωσης να πλασάρουν νέο μοντελάκι.

Ναι είμαι κυνικός, αλλά δε μοπρώ τα κροκοδείλια δάκρυα των εμπόρων της δυστυχίας.
Επιλέξτε σελίδα: (1-8)
Σελίδες 12345678
Δεν μπορείτε να απαντήσετε