Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Yπάρχει τελικά κρίση στην Ελλάδα;

Επιλέξτε σελίδα: (1-8)
Σελίδες 12345678

elix_geo

# 101 στις 9/10/2012
author
Ανδρας / 68 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 277
Απαντήσεις: 8.590
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by naughtyM
Eσυ Ελικα δεν εισαι του καναπε ε;
ποια η δικη ΣΟΥ διαφορα με αυτη της καθε 'καναπεδο-κυριας';
ΓΙα να μη κρινουμε μονο.....

Ναι είμαι του καναπέ.
Και η διαφορά μου με τις "καναπεδοκυρίες" είναι ότι, αφ΄ενός εγώ το παραδέχομαι και αφ΄ετέρου ότι εγώ δεν πουλάω συμπόνια ούτε επανάσταση εκ του ασφαλούς.

Αν όλοι "οι επαναστάτες" και οι "αγανακτισμένοι" του δικτύου είχαν την παραμικρή υποψία ότι θα μπορούσαν να γίνουν πραγματικότητα αυτά που με τόσο μένος ζητάνε...
θα είχαν λακίσει και θα είχαν πουλήσει και τον υπολογιστή!!!
YES I DOES... Το μόνο που ζητάω είναι να μην προκαλεί και υποτιμάει τη νοημοσύνη μου ο οποιοσδήποτε ανεγκέφαλος, αριβίστας, διψασμένος για εξουσία έναντι οποιουδήποτε τιμήματος, λαϊκιστής πολιτικός! Θα συμμαχήσω και με το διάβολο, είχε πει κάποτε! Θέλουμε γκούλαγκ με αιρ κοντίσιον!

Climentini

# 102 στις 9/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Πραγματικά, κρίση δεν υπάρχει, όλα είναι ένα παιχνίδι του μυαλού.
Κι αν γνωρίζετε ανθρώπους άνεργους, απολυμένους, ζορισμένους και εν γένει πτωχούς, δε σας φταίει κανείς που συχνάζετε σε λάθος μέρη και συναναστρέφεστε λάθος ανθρώπους!
Ε, μα πιά!

methismeno_troufaki

# 103 στις 9/10/2012
author
Γυναίκα / 31 / Σε σχέση
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 20.565

Παράθεση:
Originally posted by elix_geo

Παράθεση:
Originally posted by methismeno_troufaki

Σώτο ώρες ώρες δεν μπορώ να καταλάβω αν απλώς είσαι στενόμυαλος και δεν δέχεσαι τίποτε περισσότερο από αυτά που έχεις δει εσύ ή αν απλώς το κάνεις γιατί θέλεις να προκαλέσεις εδώ μέσα...

Μέχρι και οικογένειες έχω δει να τρώνε από τα σκουπίδια τον τελευταίο χρόνο...

Δηλαδή, μπαμπάς, μαμά, παιδάκια, πιθανόν και παππούς και γιαγια όλοι μαζί γύρω από τα σκουπίδια είχαν στρώσει τραπέζι;
Υπάρχει και κανένα βιντεάκι;

Δίχως να θέλω να αμφισβητήσω την αξιοπιστία της...μάρτυρος...
λέω ότι καλό είναι να μη γράφουμε υπερβολές και να κρατάμε κάποιο μέτρο σε όσα προβάλλουμε...
άραγε γιατί;
για να ...διεγείρουμε τον ανθρωπισμό των αναγνωστών και να βοηθήσουν;
για τη συγκίνηση του καναπέ -μεταξύ των "Επικίνδυνων αποστολών" και του LIFE, συνοδεία ουίσκι και αλμυρών αμυγδάλων, καλό είναι να τρέξει ένα αλμυρό δάκρυ συμπόνιας για αυτούς που υποφέρουν, πεινάνε και είναι εξαθλιωμένοι.

Ναι γίνομαι κυνικός αλλά αυτή η υποκρισία της...συμπόνιας που φτάνει μέχρι αναρτήσεων σε φόρουμ και φέις μπουκ -εκεί να δείτε δακρύβρεχτες κυρίες να ...συμπονούν επί 24ώρου βάσεως εκτός των ωρών που φοράνε τα επώνυμα συνολάκια τους και πάνε, όοοοχι σε δεξιώσεις αλλά σε πορείες γιατί αυτόν τον καιρό είναι ιν -
και δε θέλω να πω τι κάνει αυτή η pouτανα η μοναξιά...

με κάνει έξω φρενών.

Είσαι του καναπέ κυρία μου; -και δεν αναφέρομαι προσωπικά, εντάξει; -
Μεγιά σου με χαρά σου και καλά κάνεις.

Κάτσε αναπαυτικά, φάε τα αλμυρά σου, δες τον Τομ Κρουζ που είναι και πολύ τεκνό...

και μη μας ζαλίζεις τον έρωτα.
Είμαι κυνικός, ναι.

Γιαγιάδες μόνο στη λαϊκή να παίρνουν από τα πεταμένα έχω δει, αλλά την επόμενη φορά θα φροντίσω να σου βγάλω μια φωτογραφία από το παράθυρο μου και θα σου στείλω το link για να την δεις! Όταν λέω οικογένειες λοιπόν αναφέρομαι σε γονείς και παιδιά/μωρά! Και όχι, τα μωρά δεν έψαχναν στα σκουπίδια!

Προσωπικά συνεχίζω να κάνω ό,τι έκανα και προ κρίσης και όσο μπορώ θα συνεχίζω να το κάνω! Είτε αυτό είναι από έναν καναπέ, είτε από μια πορεία, είτε είναι από ένα μαγαζί με τρόφιμα! Αν έχεις κάτι καλύτερο να προτείνεις για την αντιμετώπιση του προβλήματος, γιατί είναι όντως ένα πρόβλημα είτε θέλουμε να το δούμε είτε όχι, ευχαρίστως να το ακούσω και να το συζητήσουμε!
Μην ψάχνεις την ευτυχία, είναι πάντα μέσα σου...

methismeno_troufaki

# 104 στις 9/10/2012
author
Γυναίκα / 31 / Σε σχέση
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 20.565

Παράθεση:
Originally posted by elix_geo

Παράθεση:
Originally posted by Roxanne77
Έλεος, βρε Σώτο...μακάρι να μην το ζήσεις ποτέ...μην προκαλείς όμως...σημείο αναφοράς δεν είναι ούτε οι καφετέριες ούτε τα πανηγύρια....σημείο αναφοράς είναι η πείνα...και δυστυχώς υπάρχει....Λυπάμαι αφάνταστα που δεν μπορείς να κατανοήσεις καν το μέγεθος του προβλήματος....λυπάμαι γιατί είσαι νέο παιδί και έπρεπε να έχεις άλλες ευαισθησίες...λυπάμαι που υπάρχουν άνθρωποι τόσο εγωκεντρικοί που δεν μπορούν να δουν τι συμβαίνει δίπλα τους....λυπάμαι αφάνταστα γιατί αυτό, πέραν της όποιας αναλγησίας που δείχνει, μπορεί να γίνει και επικίνδυνο....

Δε νομίζω ότι ο Σοτος ή και οποιοσδήποτε Σότος έχει ανάγκη από λύπηση επειδή είναι ρεαλιστής και βλέπει την πραγματικότητα καθαρά και όχι μέσα από τους παραμορφωτικούς φακούς της συμπόνιας του καναπέ.

Για πείτε μας κυρία Ρωξάνη, εσείς που ξέρετε...
ποιο είναι το μέγεθος του προβλήματος;
και μη μου πείτε για το όριο της φτώχειας που βρίσκονται εκατοντάδες χιλιάδες Έλληνες και που δεν επιτρέπει την κατανάλωση κρέατος, πουλερικών και ψαριών 3 φορές την εβδομάδα -βασει του διεθνούς ορισμού-
αυτοί δεν ψάχνουν οικογενειακώς τα σκουπίδια απλά τρώνε περισσότερες φακές, φασόλια και μακαρόνια...

για πείτε λοιπόν με στατιστικά στοιχεία και όχι με μεμονωμένα, φωναχτά παραδείγματα...
ποιο είναι το μέγεθος του προβλήματος;

πριν λίγο καιρό ήσαν οι άστεγοι...ναααααααα δάκρυ στον καναπέ.
Μας τελείωσαν.
Τους θυμήθηκε κανείς εδώ και 6 μήνες; Δεν υπάρχουν πια; Ή παραφορέθηκαν;

μετά οι αυτόχειρες...ναααααααααα ξανά δάκρυ στον καναπέ.
μας τελείωσαν -αλήθεια από πότε έχετε να ακούσετε αυτοκτονία λόγω κρίσης, κανά τρίμηνο; Και μη μου πείτε τη μπούρδα ότι δεν τις αναφέρουν, λες και θα άφηναν ανεκμετάλλευτο τέτοιο κελεπούρι οι έμποροι της εξαθλίωσης -

Τώρα, λόγω εποχής, δεν έχουν προλάβει οι σχεδιαστές εξαθλίωσης να πλασάρουν νέο μοντελάκι.

Ναι είμαι κυνικός, αλλά δε μοπρώ τα κροκοδείλια δάκρυα των εμπόρων της δυστυχίας.

Προσωπικά τουλάχιστον όπως είπα και πιο πριν, δεν ασχολήθηκα ποτέ με το τι λέει η τηλεόραση και τα τελευταία 4 χρόνια έχω σταματήσει να βλέπω ειδήσεις. Δεν είναι λίγες οι φορές όμως που με έχει πάρει η μάνα μου μέσα στον πανικό και τον τρόμο για να μου πει την επόμενη καταστροφή που έρχεται στην Ελλάδα... "Δεν θα μας δώσουν την επόμενη δόση, θα κάνουν στάση πληρωμών, ετοιμάζονται απολύσεις"... Η απάντηση μου σε όλα αυτά είναι ότι δεν πρόκειται να γίνει τίποτε γιατί το ωραιότατο αυτό χαζόκουτο το μόνο που κάνει είναι να τρομοκρατεί τον κόσμο για να κάθεται στο σπίτι του και να λέει κι ευχαριστώ για ότι έχει.

Δεν μπορώ να αρνηθώ όμως και αυτά που βλέπω γύρω μου και να λέω ότι τίποτε από αυτά δεν υπάρχει, ότι είναι όλα μόνο και μόνο για να προκαλέσουν τη συμπόνια μερικών από τους καναπέδες τους...

Και μια και θέλεις βιντεάκι, θα σου βγάλω έναν από την κεντρική οδό της Ξάνθης που μέχρι και πέρσι ήταν γεμάτη μαγαζιά που δούλευαν πυρετωδώς και τώρα κλείνουν με ταχύτατους ρυθμούς...
Μην ψάχνεις την ευτυχία, είναι πάντα μέσα σου...

# 105 στις 9/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Η απάντηση μου σε όλα αυτά είναι ότι δεν πρόκειται να γίνει τίποτε γιατί το ωραιότατο αυτό χαζόκουτο το μόνο που κάνει είναι να τρομοκρατεί τον κόσμο για να κάθεται στο σπίτι του και να λέει κι ευχαριστώ για ότι έχει.

Ετσι ακριβως..
Η προπαγανδα καλα κρατει..
Ανα εξαμηνο πανω κατω λαμβανονται νεα μετρα χωρις πολλες πολλες αντιδρασεις, με πρωτο στοχο οι μισθοι να φτασουν σε επιπεδα Βουλγαριας οπως εχουν παραδεχθει οι ευρωπαιοι πολλακις, και ο αλλος να τους ξεπουλησουμε καποια στιγμη τα παντα σε εξευτελιστικες τιμες και να συνεχιζουμε ακομα να τους χρωσταμε και να ειμαστε υποτελεις ωστε στο τελος να αγοραζουν και μας τους ιδιους για ψιχουλα..(ε ναι που να τρεχουν στην νοτιοανατολικη ασια..)
Καποιοι (κυριως οι νεοτεροι) ξυπνησανε, αντιδρασανε, ψηφησανε αντιμνημονιακα (μηπως και αγχωθουνε λιγο οι ευρωπαιοι και δωσουν μια πολιτικη βιωσιμη και μονιμη λυση στην οικονομικη κριση μπρος στο κινδυνο της συνολικης καταρευσης της ε.ε) αλλα δυστυχως οι υπολοιποι οι οποιοι ευθυνονται και σε μεγαλο βαθμο για τις κρισεις που βιωνουμε επιμενουν με σθενος σε αυτον τον βεβαιο αργο θανατο..Οποτε μια χαρα προχωραει το σχεδιο..

Οχι τιποτα αλλο, αλλα οι εκλεγμενοι μας ειναι αποδεδειγμενα ειτε ανικανοι ειτε προδοτες/συνενοχοι/κλεφτες/ψευτες..(και δεν υπηρχε η δικαιολογια της αγνοιας το καλοκαιρι..)
Απο το 2009 και τον γαπ ακουμε για τα 30 δις της φοροδιαφυγης αλλα μεχρι τωρα τιποτα..Τους περισσοτερους μας εχουν ξεσκισει αλλα αυτα δεν μπορουνε να τα βρουν και να τα εισπραξουν.. αντιθετα αρχισαμε να ακουμε για χαμενα cd, συγκαλειψη ονοματων(ειδικα οταν αρχισουν και μπλεκονται πολιτικοι οπως κατι μεϊμαρακιδες..) , διαφυγοντα κεφαλαια εκατονταδων χιλιαδων ευρω ακομα και εκατομμυριων στο εξωτερικο...
Ενταξει ειδαμε και εναν τσοχατζοπουλο με τη γυναικα του στη φυλακη για να μην παραπονιομαστε και να λεμε οτι κατι κινειται, ειχαμε αναγκη να δουμε εναν πολιτικο στη φυλακη....Α και το Γαβαλα να μπαινοβγαινει 3-4 φορες στο κρατητηριο..

shelby

# 106 στις 8/10/2012
author
Ανδρας / 37 / Ελεύθερος
Ν. Λάρισας / Αγιά
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 7
Σε αυτους που υποστηριζουν το εξωτερικο
μην νομιζετε οτι ειναι ευκολα τα πραγματα εξω καλυτερα απο την ελλαδα ναι αλλα οχι ευκολα
ο λογος απλος μεγαλη προσφορα χεριων λιγες οι θεσεις.... ασε που θα προτιμησουν τον ντοπιο κυριως και μετα τον ηδη γνωριζων την γλωσσα του κρατους...
ακομα ποιο απλα; θες τυχη
αξιζει το ρισκο ομως; ναι

DiathesimosNikos

# 107 στις 9/10/2012
author
Ανδρας / 75 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παλαιό Φαλήρο
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 26
Κρίμα που έγραψα εδώ. Ήταν λάθος που νόμισα ότι γράφουν για την κρίση. Εδώ γράφουν μόνο για τον .... Σώτο.

elix_geo

# 108 στις 9/10/2012
author
Ανδρας / 68 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by Climentini
Πραγματικά, κρίση δεν υπάρχει, όλα είναι ένα παιχνίδι του μυαλού.

Κι αν γνωρίζετε ανθρώπους άνεργους, απολυμένους, ζορισμένους και εν γένει πτωχούς, δε σας φταίει κανείς που συχνάζετε σε λάθος μέρη και συναναστρέφεστε λάθος ανθρώπους!

Ε, μα πιά!

Φυσικά και υπάρχει κρίση κυρία μου.
Όχι όμως στο μέγεθος που θέλουν να την παρουσιάσουν κάποιοι που έχουν συμφέροντα.
Δεν είναι ΟΛΟΣ ο λαός εξαθλιωμένος και πεινασμένος, όπως τον παρουσιάζουν κάποιοι που θέλουν ντε και καλά ...να σώσουν τη χώρα.

(και να βολέψουν φυσικά τις στρατιές των ...δικών τους, κολλητών του Φωτόπουλου και άλλων συνδικαλησταράδων)
Ξέρεις πόσοι περιμένουν στη σειρά με χαρτάκι προτεραιότητας όμως !!!

Ε μα πια!
YES I DOES... Το μόνο που ζητάω είναι να μην προκαλεί και υποτιμάει τη νοημοσύνη μου ο οποιοσδήποτε ανεγκέφαλος, αριβίστας, διψασμένος για εξουσία έναντι οποιουδήποτε τιμήματος, λαϊκιστής πολιτικός! Θα συμμαχήσω και με το διάβολο, είχε πει κάποτε! Θέλουμε γκούλαγκ με αιρ κοντίσιον!

Roxanne77

# 109 στις 9/10/2012
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη
Ν. Κεφαλληνίας / Αργοστόλι
Απαντήσεις: 1.315
Κε Έλικα, έχω ξαναδηλώσω την παντελή αδυναμία μου να κοντραρισθώ μαζί σας....ούτε στατιστικά στοιχεία μπορώ να επισυνάψω ούτε να κάνω βολική επιλογή άρθρων από φυλλάδια αμφιβόλου αξιοπιστίας....δεν ασχολούμαι τόσο για να είμαι σε θέση να τα προσκομίσω....απορίας άξιον είναι πως ζητάτε στατιστικά στοιχεία...έχουν χάσει κι αυτά την αξιοπιστία τους, πάει αρκετός καιρός....Ο σεφ του εκλεκτού μαγειρείου "δημιουργεί" με βάση πάντα τις επιθυμίες των πελάτών του....και έχει μία ιιδιοτυπία αυτός ο σεφ....μπερδεύει τις γεύσεις τόσο που είναι αδύνατον να διακρίνεις τα όποια συστατικά....τα εισπράττεις μετά καθώς νιώθεις έντονη δυσπεψία....και γαστροραγία μπορώ να πω...

Το μόνο που γνωρίζω είναι ό,τι προκύπτει από τη δική μου παρατήρηση...χωρίς παραμορφωτικά γυαλιά...και διατηρώντας και μία στενή επαφή με φίλους ανά την Ελλάδα που εμπιστεύομαι το "βλέμμα" τους....Δικαιούμαι πάντως να έχω την όποια άποψη θέλω επειδή ουδέποτε μα ουδέποτε είχα την εύνοια κανενός...ίσα ίσα....

Δεν ανήκω στις κυρίες του καναπέ (και εννοείται δεν μιλάω για τις κοπελιές εδώ μέσα, μιλάω για έξω)....παρά ταύτα στρογγυλοκάθομαι ωραιότατα στον καναπέ μου...γιατί η χαοτική κατάσταση που επικρατούσε στο παρελθόν (αν και τότε ήταν εξευγενισμένη) εξακολουθεί να κρατεί καλά....και με όρους όχλου και μάζας ουδέποτε συμπορεύθηκα....περιμένω και περιμένω και περιμένω....όντας πεπεισμένη ότι, έστω αργά, θα ανατείλει το νέο...δειλά δειλά....μέχρι τότε αρκούμαι στο να βοηθώ όσο μπορώ ανθρώπους δίπλα μου...στον δικό μου μικρόκοσμο...σε απλά και καθημερινά πράγματα...και μέχρι στιγμής το κάνω άψογα....όλα τα υπόλοιπα, τα μεγάλα, τα αφήνω σε εσάς και σε όσους άλλους κηρύττουν ΄για το λυκαυγές του νέου ενώ δεν βλέπουν ότι βρισκόμαστε ακόμα στο δείλι....η μεγάλη και βαθιά νύχτα είναι μπροστά μας....

Και μην παραδεχεσθε τόσο άμεσα και ωμά ότι είστε κυνικός...ακυρώνει όλα όσα γράφετε....Τα φιλιά μου σε έναν συμπαθέστατο, κατά τα άλλα, συμφορουμίτη....

sotos-1

# 110 στις 10/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:

Σώτο ώρες ώρες δεν μπορώ να καταλάβω αν απλώς είσαι στενόμυαλος και δεν δέχεσαι τίποτε περισσότερο από αυτά που έχεις δει εσύ ή αν απλώς το κάνεις γιατί θέλεις να προκαλέσεις εδώ μέσα...

Μεθυσμένο Τρουφάκι, νομίζω ότι ισχύει το δεύτερο...σαν να έχει βάλει στοίχημα πόσες σελίδες θα αναπτυχθούν με το θέμα του....με τα εξωφρενικά που γράφει θα προκαλέσει αντιδράσεις...οπότε τσουπ γεμίζουν και οι σελίδες.... προσωπικά δεν μπορώ να δεχτώ κάτι άλλο...αποκλείεται...

Τα εξωφρενικά μάλλον εσείς τα λέτε.Σε μερικά χρόνια όντως μπορεί να συμβούν αυτά που λέτε,δηλαδή να τρώμε απ'τα σκουπίδια.Όταν δηλαδή φύγουν από τη ζωή οι γονείς και οι παππούδες μας που κακα τα ψέμματα με τα δικά τους λεφτά συντηρούμαστε πολλοί.Γιατί τότε όντως θα ζούμε μόνο με τα 300-400 ευρώ που θα βγάζουμε και όχι με τη δική τους υποστήριξη.Τότε να δω τη μαγκιά του Έλληνα,που θα τα βγάζει πέρα όπως όπως.

Αλλά τώρα...όσο ζουν αυτοί και παίρνουν κανονικά μισθούς-συντάξεις...υπάρχει λίπος και για φαγητό και για διασκέδαση και για τα πάντα.Οπότε για τα επόμενα 10-15 χρόνια οκ θα ζοριζόμαστε αλλά πείνα δε θα πέσει.Μετά...βλέπουμε.

sotos-1

# 111 στις 10/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Αν είναι το άλλο Ρωξάνη την έχουμε βάψει... Η δική του και η δική μου γενιά θα πρέπει να αλλάξουμε την κατάσταση στην Ελλάδα... Το τελευταίο πράγμα που χρειαζόμαστε είναι να είμαστε στενόμυαλοι και να μην θέλουμε την αλλαγή και το διαφορετικό...

Είσαι σίγουρη ότι όλοι θέλουν 'την αλλαγή και το διαφορετικό;' Τους ρώτησες;

Αν εσύ δηλαδή είχες το μέσον να βολέψεις τα παιδιά σου θα προτιμούσες να τα στείλεις στο εξωτερικό ή να τα έχεις όλη μέρα σπίτι άνεργα;Εγώ δεν θα το έκανα πάντως και το παραδέχομαι.

Και πιστευώ ότι 9 στους 10 γονείς το ίδιο θα έλεγαν...

elix_geo

# 112 στις 10/10/2012
author
Ανδρας / 68 / Ελεύθερος

Παράθεση:
....περιμένω και περιμένω και περιμένω....όντας πεπεισμένη ότι, έστω αργά, θα ανατείλει το νέο...δειλά δειλά....μέχρι τότε αρκούμαι στο να βοηθώ όσο μπορώ ανθρώπους δίπλα μου...στον δικό μου μικρόκοσμο...

Πάρα πολύ καλά κάνετε και περιμένετε...περιμένετε...περιμένετε...
μπορεί εκτός των άλλων αγαθών να εμφανιστεί και ο Γκοντό ή, ακόμα καλύτερα, ο πρίγκιπας πάνω στο άσπρο άλογο...
Μόνο στη δεύτερη περίπτωση...
βεβαιωθείτε ότι δεν είναι ο Λούκι μεταμφιεσμένος και ιππεύων τη Ντόλυ!!!

Ανταποδίδω τα ...αποδοθέντα σε μένα!!!

Roxanne77

# 113 στις 11/10/2012
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη
Ελαφρώς άσχετο σε πρώτη ανάγνωση....

Απλώς το "αλίευσα" και με επικόλληση το ποστάρω....Ο μπόμπιρας "δεν παίζεται"....

Η νεολαία μας....

Μια έκθεση με “επίκαιρα” μηνύματα: “Ολυμπιακοί Αγώνες δεν σημαίνουν αναβολικά και μίση αλλά φιλία…ειρήν稔
Έλληνας μαθητής της ΒΆ Γυμνασίου, από τα Γιαννιτσά ήταν ο νικητής του διεθνούς διαγωνισμού έκθεσης της Παγκόσμιας Ταχυδρομικής Ένωσης (UPU). Το θέμα του φετινού διαγωνισμού ήταν «Γράψτε μια επιστολή σε έναν αθλητή ή μια μορφή του αθλητισμού που θαυμάζετε, για να εξηγήσετε τι σημαίνουν για εσάς οι Ολυμπιακοί Αγώνες». Στο διαγωνισμό πήραν μέρος πάνω από .. 1 εκατομμύριο νέοι από 55 χώρες, μέσω των ταχυδρομείων τους και νικητής αναδείχτηκε ο 14χρονος Έλληνας.

«Η σύνθεση είναι πρωτότυπη, πολύ προσωπική και δημιουργική, ενώ αναδεικνύονται έντονα οι Ολυμπιακές αξίες», αναφέρει η διεθνής κριτική επιτροπή επισημαίνοντας τον απλό και δημιουργικό τρόπο γραφής του Μάριου Χατζηδήμου.
Ο νικητής θα βραβευθεί την Παγκόσμια Ημέρα Ταχυδρομείου, δηλ. στις 9 Οκτωβρίου 2012, στην Ντόχα του Κατάρ, στο πλαίσιο του 25ου Παγκόσμιου Συνεδρίου της ΠΤΕ που θα διεξαχθεί με τη συμμετοχή 149 χωρών.

Τον Απρίλιο ο 14χρονος είχε αναδειχτεί νικητής στον αντίστοιχο πανελλήνιο διαγωνισμό και η έκθεση διαβιβάστηκε στο διεθνές γραφείο της Π.Τ.Ε μέσω των ΕΛ.ΤΑ, όπου και έγινε η τελική κρίση των εκθέσεων των μαθητών από όλες τις χώρες.

Ακολουθεί η έκθεση του Μάριου Χατζηδήμου:

«Γιαννιτσά, 25/01/12
Κύριο Ρότζερ Φεντερερ,
Tennis sport club of Bussel,
Switzerland.

Αγαπητέ Ρότζερ Φέντερερ,
Είμαι ο Μάριος, ένας από τους χιλιάδες, φαντάζομαι θαυμαστές σου. Ένας μικρός, ασήμαντος Μάριος, μπροστά σΆ έναν γίγαντα του αθλητισμού. Κι ο λόγος που σου γράφω; Για να σΆ ευχαριστήσω… να σΆ ευχαριστήσω, που ξύπνησες μέσα μου την αγάπη για τον αθλητισμό και το τένις!

Χρόνια παρακολουθώ τους αγώνες και τις προσπάθειές σου στα γήπεδα, χειροκροτώ τις νίκες σου και θαυμάζω την επιμονή σου στις δύσκολες στιγμές. Το ανέβασμα σου όμως στο βάθρο του νικητή στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου, ήταν το «σερβίς», για την δική μου είσοδο στο άθλημα.

¶ρπαξα την παρατημένη ρακέτα του αδελφού μου και αποφασιστικά μπήκα στο γήπεδο, έτοιμος να νικήσω. Τότε συνειδητοποίησα πόσο διαφορετικό είναι, να βλέπεις την ρακέτα στα χέρια του Φέντερερ από το να προσπαθείς να την κουμαντάρεις στα δικά σου χέρια. Παιδεύτηκα, ίδρωσα, άκουσα δικαιολογημένα τις φωνές του προπονητή μου, όμως δεν τα παράτησα. Η μορφή σου στο βάθρο του Ολυμπιονίκη, με κρατούσε εκεί και συνέχιζα…

Συνέχιζα και ονειρευόμουνα… Κάποια μέρα, κτυπώντας το μπαλάκι, εκ σφενδονίστηκε μαζί και η φαντασία μου, μακριά, πολύ μακριά στον χρόνο και στον τόπο. Βρέθηκα, λέει, εκεί, στην Αρχαία Ολυμπία, στην μεγάλη γιορτή του αθλητισμού, στους πρώτους επίσημους Ολυμπιακούς Αγώνες. 776 π.Χ.- οι κήρυκες γυρνούν όλη την Ελλάδα και αναγγέλλουν το γεγονός. Οι πόλεμοι σταματούν, γιατί ο αθλητισμός ενώνει και συμφιλιώνει τους ανθρώπους, έτσι τουλάχιστον ήταν τότε! Νέοι από κάθε άκρη της χώρας, καταφθάνουν εκεί με λεβέντικη ψυχή και σώμα, για νΆ αγωνισθούν τον «καλόν αγώνα», το «Ευ αγωνίζεσθαι». Τι υπέροχες λέξεις, τι φανταστική ατμόσφαιρα!

Ήσουν κι εσύ, λέει, εκεί. Οι ιστορικές μου γνώσεις σε απορρίπτουν, όμως η φαντασία μου σε θέλει εκεί. ΝΆ αγωνίζεσαι και να στεφανώνεσαι με την αγριελιά. Να ποτίζεις με τον ιδρώτα σου, το χώμα της αρχαίας Ολυμπίας και να δοξάζεσαι μαζί με τον Διαγόρα της Ρόδου, τον Πολυδάμα, τον Θεαγένη.
Ναι, είμαι περήφανος, που η δική μου πατρίδα, η Ελλάδα, έθεσε τα θεμέλια του σύγχρονου αθλητισμού. Το αθλητικό πνεύμα, σαρκώθηκε και μορφοποιήθηκε στους αγώνες της αρχαιότητας. Η Ολυμπιακή φλόγα, λαμπρυνόμενη με τις άξιες του Ελληνικού πολιτισμού, φώτισε την οικουμένη. Η αγωνιστικότητα, η ευγενής άμιλλα, ο αυτοέλεγχος, η συνεργασία, μέσΆ από τον αθλητισμό, εμπλούτισαν και όλη την στάση του ανθρώπου απέναντι στην ζωή…
…Στεκόσουν εκεί, στεφανωμένος, ακτινοβολώντας την χαρά της νίκης, όταν σε πλησίασα ντροπ αλά, σου έπιασα το χέρι, σε κοίταξα στα μάτια και σε ρώτησα:

- Πως νοιώθεις, Ρότζερ; Τι σημαίνουν για σένα όλα αυτά;
- ¶κου μικρέ μου, μου απάντησες με μια φωνή κρυστάλλινη, που ακόμα αντηχεί στΆ αυτιά μου. «Αγωνίζομαι» σημαίνει «νικώ», να το θυμάσαι αυτό. Η συμμετοχή, ο αγώνας, είναι ήδη μια μεγάλη νίκη, ανεξάρτητα απΆ το τρόπαιο. Νίκη ενάντια στους φόβους, τις ανασφάλειες και τις δυσκολίες του εαυτού σου, ενάντια στον εγωισμό και την φιλαυτία σου. Νίκη υπέρβασης του εαυτού σου. Και κάτι ακόμα: «Νικώ» σημαίνει «Αγαπώ». Αγαπώ τον συναγωνιστή μου, που μου έδωσε την ευκαιρία νΆ αγωνιστώ, τον προπονητή μου, που μου έμαθε τον τρόπω νΆ αγωνίζομαι και να νικώ, τον κόσμο που με στηρίζει στην προσπάθεια και στον δρόμο προς τη νίκη, τον Θεό, που μου χαρίζει την δυνατότητα νΆ αγωνίζομαι και να νικώ!

- ¶ουτ! Μάριε, συγκεντρώσου επιτέλους στο παιχνίδι! Ήταν η φωνή του προπονητή μου, που με έβγαλε ξαφνικά από την ονειροπόλησή μου. Όμως όχι, εκείνη την ημέρα, δεν ήταν δυνατόν να συγκεντρωθώ σε κανένα παιχνίδι. Ήθελα να διηγηθώ, όλα αυτά που έζησα, στους πρώτους Ολυμπιακούς αγώνες. Όλοι μαζί, ο προπονητής και οι συμπαίκτες μου, γίναμε μια συντροφιά κι αναβαπτισθήκαμε στο πνεύμα των Ολυμπιακών αγώνων. Μιλήσαμε για το περίφημο «Ευ αγωνίζεσθαι», αυτό που οι σύγχρονοι άνθρωποι, μπορούν τέλεια να ερμηνεύσουν ετυμολογικά, όσον όμως αφορά την πράξη, δυσκολεύονται από λίγο έως τραγικά! Στοχεύοντας αποκλειστικά στον πρωταθλητισμό, λούζονται στα βρώμικα κι επικίνδυνα νερά των αναβολικών, θυσιάζοντας στον βωμό της εφήμερης δόξας, την καθαρότητα της ψυχής και του σώματος. Η εξόντωση του αθλητή και η δυσφήμιση των αγώνων, είναι το μόνο αντίτιμο που εισπράττει κανείς από τέτοιες ενέργειες.
Ε, λοιπόν για μένα οι Ολυμπιακοί Αγώνες δεν σημαίνουν, ούτε αναβολικά, ούτε πρωταθλητισμό, ούτε οικονομικά συμφέροντα, οικονομική κρίση, αντιζηλίες και μίση. Σημαίνουν χαρά για την συμμετοχή, «ευ αγωνίζεσθαι», φιλία, ειρήνη και σΆ αυτό το πνεύμα εύχομαι να σταθούν οι φετινοί Ολυμπιακοί Αγώνες.

Σταματώ εδώ την φλυαρία μου, που ίσως σε κούρασε και σου εύχομαι μέσα απΆ την ψυχή μου, σε όλη σου την ζωή, νΆ αγωνίζεσαι, να νικάς και νΆ αγαπάς, όπως ακριβώς εσύ μου δίδαξες. ΣΆ ευχαριστώ για άλλη μια φορά και σε περιμένω, εκεί που πρωτοσυναντηθήκαμε… Στην αρχαία Ολυμπία, στην Ελλάδα, στην πατρίδα του πολιτισμού και του αθλητισμού. Στην πανέμορφη και πολυαγαπημένη μου πατρίδα, που όσες δυσκολίες και τρικυμίες κι αν περνά τώρα, « δεν την σκιάζει φοβέρα καμιά», γιατΆ «έχει στο κατάρτι της βιγλάτορα, παντοτινό, τον Ήλιο, τον Ηλιάτορα»!

Με αγάπη και θαυμασμό,
Μάριος Α. Χατζηδήμου»

Roxanne77

# 114 στις 11/10/2012
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη
Αααχ, τι έπαθα βραδυάτικα η γυναίκα....

Με συγκίνησε το ατιμούλικο... Και έχει διαγνώσει ο οφθαλμίατρός μου ξηροφθαλμία, χρόνια τώρα.....

# 115 στις 11/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
<<<Το ένα τέταρτο του εργατικού δυναμικού και το 54,2% των νέων είναι άνεργοι
Νέο ρεκόρ ανεργίας 25,1% τον Ιούλιο
ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: Πέμπτη 11 Οκτωβρίου 2012>>

Απο σημερινη eφημεριδα..

Και οι εποχιακοι μεσα.. Φανταστειτε τον αλλο μηνα ποσο θα φτασει η ανεργια...
Απο την αλλη εχουν αυξηθει πολυ οι "μαυροι" αλλα και αυτο αποτελεσμα της κρισης ειναι..

isixos_geroulis

# 116 στις 11/10/2012
author
Ανδρας / 62 / Παντρεμένος
Ν. Αργολίδας / Νέα Κίος
Θέματα: 44
Απαντήσεις: 7.996

Μηπως ηταν...

...στην Αυγη?.....
Αν ναι...δεν μετραει....
Το χειροτερο σε μια τραγωδια ειναι οι γνωμες που ακολουθουν...

# 117 στις 11/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by isixos_geroulis
...στην Αυγη?.....
Αν ναι...δεν μετραει....

χαχα απο φιλοκυβερνητικη ειναι.. "τα νεα"

isixos_geroulis

# 118 στις 11/10/2012
author
Ανδρας / 62 / Παντρεμένος
Ν. Αργολίδας / Νέα Κίος
Θέματα: 44
Απαντήσεις: 7.996

Τα νεα???!!!

Σα δε ντρεπεται ο ΔΟΛ.....τζαμπα τοσα δανεια....
Το χειροτερο σε μια τραγωδια ειναι οι γνωμες που ακολουθουν...

helen66

# 119 στις 11/10/2012
author
Γυναίκα / 55 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 1.260
Υπαρχει και η Ελληνικη Στατιστικη Υπηρεσια, μη τρεχετε και σε φυλλαδες και ψαχνεστε....

http://www.statistics.gr/portal/page/portal/ESYE
Κι όμως είμαι ακόμα εδώ...

sotos-1

# 120 στις 11/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by kalaxan3

<<<Το ένα τέταρτο του εργατικού δυναμικού και το 54,2% των νέων είναι άνεργοι
Νέο ρεκόρ ανεργίας 25,1% τον Ιούλιο
ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: Πέμπτη 11 Οκτωβρίου 2012>>

Απο σημερινη eφημεριδα..

Και οι εποχιακοι μεσα.. Φανταστειτε τον αλλο μηνα ποσο θα φτασει η ανεργια...
Απο την αλλη εχουν αυξηθει πολυ οι "μαυροι" αλλα και αυτο αποτελεσμα της κρισης ειναι..

Και οι ιδιοκτήτες καφετεριών πανηγυρίζουν...
Επιλέξτε σελίδα: (1-8)
Σελίδες 12345678
Δεν μπορείτε να απαντήσετε