Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Yπάρχει τελικά κρίση στην Ελλάδα;

Επιλέξτε σελίδα: (1-8)
Σελίδες 12345678

methismeno_troufaki

# 121 στις 12/10/2012
author
Γυναίκα / 31 / Σε σχέση
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 20.565
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by kalaxan3

Παράθεση:
Originally posted by methismeno_troufaki
Η απάντηση μου σε όλα αυτά είναι ότι δεν πρόκειται να γίνει τίποτε γιατί το ωραιότατο αυτό χαζόκουτο το μόνο που κάνει είναι να τρομοκρατεί τον κόσμο για να κάθεται στο σπίτι του και να λέει κι ευχαριστώ για ότι έχει.

Ετσι ακριβως..
Η προπαγανδα καλα κρατει..
Ανα εξαμηνο πανω κατω λαμβανονται νεα μετρα χωρις πολλες πολλες αντιδρασεις, με πρωτο στοχο οι μισθοι να φτασουν σε επιπεδα Βουλγαριας οπως εχουν παραδεχθει οι ευρωπαιοι πολλακις, και ο αλλος να τους ξεπουλησουμε καποια στιγμη τα παντα σε εξευτελιστικες τιμες και να συνεχιζουμε ακομα να τους χρωσταμε και να ειμαστε υποτελεις ωστε στο τελος να αγοραζουν και μας τους ιδιους για ψιχουλα..(ε ναι που να τρεχουν στην νοτιοανατολικη ασια..)
Καποιοι (κυριως οι νεοτεροι) ξυπνησανε, αντιδρασανε, ψηφησανε αντιμνημονιακα (μηπως και αγχωθουνε λιγο οι ευρωπαιοι και δωσουν μια πολιτικη βιωσιμη και μονιμη λυση στην οικονομικη κριση μπρος στο κινδυνο της συνολικης καταρευσης της ε.ε) αλλα δυστυχως οι υπολοιποι οι οποιοι ευθυνονται και σε μεγαλο βαθμο για τις κρισεις που βιωνουμε επιμενουν με σθενος σε αυτον τον βεβαιο αργο θανατο..Οποτε μια χαρα προχωραει το σχεδιο..

Οχι τιποτα αλλο, αλλα οι εκλεγμενοι μας ειναι αποδεδειγμενα ειτε ανικανοι ειτε προδοτες/συνενοχοι/κλεφτες/ψευτες..(και δεν υπηρχε η δικαιολογια της αγνοιας το καλοκαιρι..)
Απο το 2009 και τον γαπ ακουμε για τα 30 δις της φοροδιαφυγης αλλα μεχρι τωρα τιποτα..Τους περισσοτερους μας εχουν ξεσκισει αλλα αυτα δεν μπορουνε να τα βρουν και να τα εισπραξουν.. αντιθετα αρχισαμε να ακουμε για χαμενα cd, συγκαλειψη ονοματων(ειδικα οταν αρχισουν και μπλεκονται πολιτικοι οπως κατι μεϊμαρακιδες..) , διαφυγοντα κεφαλαια εκατονταδων χιλιαδων ευρω ακομα και εκατομμυριων στο εξωτερικο...
Ενταξει ειδαμε και εναν τσοχατζοπουλο με τη γυναικα του στη φυλακη για να μην παραπονιομαστε και να λεμε οτι κατι κινειται, ειχαμε αναγκη να δουμε εναν πολιτικο στη φυλακη....Α και το Γαβαλα να μπαινοβγαινει 3-4 φορες στο κρατητηριο..

Όταν ακούς "δεν μπορούσα να μην ψηφίσω πασοκ/νδ... Δεν πήγαινε το χέρι μου..." τι να περιμένεις από αυτή την κοινωνία?? Που ψηφίζει όχι με πολιτική συνείδηση αλλά με βάση τι συνήθισε να κάνει τόσα χρόνια... Κι ας πεινάνε τα παιδιά του... Κι ας μην έχει χρήματα ούτε για τα βασικά στην τσέπη του...

Όσο για τον Τσοχατζόπουλο... Δουλευόμαστε?? Ποια φυλακή?? Για τα μάτια του κόσμου είναι έξω... Για να λέει ο κόσμος "να αυτόν τον βάλανε στη φυλακή, τον τιμώρησαν" ενώ αυτός καλοπερνάει και στην ουσία τον πληρώνουμε πάλι...
Μην ψάχνεις την ευτυχία, είναι πάντα μέσα σου...

methismeno_troufaki

# 122 στις 12/10/2012
author
Γυναίκα / 31 / Σε σχέση
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη

Παράθεση:
Originally posted by sotos-1

Παράθεση:

Αν είναι το άλλο Ρωξάνη την έχουμε βάψει... Η δική του και η δική μου γενιά θα πρέπει να αλλάξουμε την κατάσταση στην Ελλάδα... Το τελευταίο πράγμα που χρειαζόμαστε είναι να είμαστε στενόμυαλοι και να μην θέλουμε την αλλαγή και το διαφορετικό...

Είσαι σίγουρη ότι όλοι θέλουν 'την αλλαγή και το διαφορετικό;' Τους ρώτησες;

Αν εσύ δηλαδή είχες το μέσον να βολέψεις τα παιδιά σου θα προτιμούσες να τα στείλεις στο εξωτερικό ή να τα έχεις όλη μέρα σπίτι άνεργα;Εγώ δεν θα το έκανα πάντως και το παραδέχομαι.

Και πιστευώ ότι 9 στους 10 γονείς το ίδιο θα έλεγαν...

Πραγματικά απογοητεύομαι να διαβάζω κάτι τέτοιο από έναν άνθρωπο της ηλικίας μου... Αντί να είμαστε αυτοί που θα αποτινάξουμε τη βρωμιά και τη ρεμούλα από πάνω μας, βλέπω ότι θέλουμε να τη διαιωνίσουμε αφού έτσι είναι πιο εύκολο... Δεν είναι όμως ο πιο εύκολος δρόμος η καλύτερη επιλογή Σώτο... Αυτό το είδαμε άλλωστε... Βλέπουμε που μας οδήγησε αυτή η νοοτροπία κι όσο αυτή υπάρχει τίποτε δεν θα μπορεί να αλλάξει στην Ελλάδα και τα πράγματα θα γίνουν όλο και χειρότερα.

Χρειάζεται δραστική αλλαγή, χρειάζεται να κάνουμε κάτι κι όχι να καθόμαστε και να προσπαθούμε να βολευτούμε με μέσο, με τον γνωστό, τον βουλευτή, το λάδωμα κλπ...

Κι αν μιλάς για μένα προσωπικά, ναι προτιμώ να φύγω έξω και να προσπαθήσω να καταφέρω κάτι μόνη μου παρά να με βολέψουν κάπου...

# 123 στις 12/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Όταν ακούς "δεν μπορούσα να μην ψηφίσω πασοκ/νδ... Δεν πήγαινε το χέρι μου..." τι να περιμένεις από αυτή την κοινωνία?? Που ψηφίζει όχι με πολιτική συνείδηση αλλά με βάση τι συνήθισε να κάνει τόσα χρόνια... Κι ας πεινάνε τα παιδιά του... Κι ας μην έχει χρήματα ούτε για τα βασικά στην τσέπη του...

Δυστυχως το θλιβερο ειναι οτι ακουσα το παραπανω να το λεει 26χρονη για το Πασοκ..Ειχε τρεξει λεει χρονια για αυτο το κομμα και δεν μπορουσε σε αυτες τις εκλογες να μην το ψηφισει..
Το κομμα που απο το "λεφτα υπαχουν" και θα γινουν αυξησεις κτλ μας οδηγησε στο πηγαδι διχως πατο σε μολις 2 χρονια..
Που αν ειχα ειχαν λιγο αξιοπρεπεια οι ψηφοφοροι του επρεπε να το στειλουν να κανει παρεα στο λα.ος εκτος βουλης.. (δυστυχως και γω το ψηφησα καποτε δε βγαζω την ουρα μου απ'εξω )

Επισης τα αλλα ακομη πιο ηλιθια που ακουσα ειναι οτι δεν παει το χερι μου να ψηφισω αριστερα και ειδικοτερα συριζα και για αυτο ψηφιζω ν.δ (για να μη βγει ο συριζα..)
.......

sotos-1

# 124 στις 12/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Κι αν μιλάς για μένα προσωπικά, ναι προτιμώ να φύγω έξω και να προσπαθήσω να καταφέρω κάτι μόνη μου παρά να με βολέψουν κάπου...

Και έξω πού θα προτιμούσες να πας τί θα κατάφερνες;Μήπως κι εσύ νομίζεις ότι θα πας εκεί,θα κάνεις ότι δουλειά σου αρέσει και θα παίρνεις και 3000 το μήνα;Γιατί κάτι τέτοια λένε και κάποιοι γνωστοί μου.Κι εγώ τους απαντώ ότι αν είναι να πάω να καθαρίζω τουαλέτες ή να μαζεύω σκουπίδια,καλύτερα εδώ στους φραπέδες.

Πήγαινε πες εσύ στους γονείς σου ότι δεν θα βολευτείς εαν σου δοθεί η ευκαιρία και προτιμάς να κάθεσαι άνεργη ή να ξεσπιτωθείς στα ξένα γιατί...πρέπει ν'αλλάξει η νοοτροπία του Έλληνα.Πιστεύω ότι αυτοί θα σου αλλάξουν γνώμη.

sotos-1

# 125 στις 12/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Το κομμα που απο το "λεφτα υπαχουν" και θα γινουν αυξησεις κτλ μας οδηγησε στο πηγαδι διχως πατο σε μολις 2 χρονια..
Που αν ειχα ειχαν λιγο αξιοπρεπεια οι ψηφοφοροι του επρεπε να το στειλουν να κανει παρεα στο λα.ος εκτος βουλης.. (δυστυχως και γω το ψηφησα καποτε δε βγαζω την ουρα μου απ'εξω )

Μόνος σου τα λες.Ο κόσμος ακούγοντας το 'λεφτά υπάρχουν' πίστεψε ότι θα ξαναγυρίσει στις εποχές του 80' με διορισμούς στο δημόσιο,αυξήσεις κλπ.Μην πει κανείς ότι ψήφισε τον ΓΑΠ...για να τ'άλλάξει όλα.Αυτό ούτε τα παιδάκια δεν το τρώνε.

Κι αυτό το λέω γι'αυτούς που πιστεύουν ότι ο Έλληνας έχει πολιτική συνείδηση και δεν ψάχνει για βόλεμα.Βλέπουμε τώρα το ΠΑΣΟΚ που δεν έχει βόλεμα πού έφτασε...
Υ.Γ Είναι μεγάλη αχαριστία για κάποιους που βολεύτηκαν από ένα κόμμα τώρα να του γυρνούν την πλάτη και να το απαρνούνται.Κλείνει η παρένθεση...

KLELIA22

# 126 στις 12/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Υ.Γ Είναι μεγάλη αχαριστία για κάποιους που βολεύτηκαν από ένα κόμμα τώρα να του γυρνούν την πλάτη και να το απαρνούνται.Κλείνει η παρένθεση...

... συγγνωμη που χωνομαι..
αλλα δεν εχει σχολασει η Κικη..
επειδη ...ομως μερικες χιλιαδες ειχαν βολευτει....
και δεν ηταν αγνωμονες..
μας φορτωσαν.. 2 κομματα τα τελευταια 30 χρονια....

sotos-1

# 127 στις 12/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by KLELIA22

επειδη ...ομως μερικες χιλιαδες ειχαν βολευτει....
και δεν ηταν αγνωμονες..
μας φορτωσαν.. 2 κομματα τα τελευταια 30 χρονια....[/color]

Και τότε πώς εξηγείται ότι το πασοκ έπεσε στο 10%;

# 128 στις 12/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Μόνος σου τα λες.Ο κόσμος ακούγοντας το 'λεφτά υπάρχουν' πίστεψε ότι θα ξαναγυρίσει στις εποχές του 80' με διορισμούς στο δημόσιο,αυξήσεις κλπ.Μην πει κανείς ότι ψήφισε τον ΓΑΠ...για να τ'άλλάξει όλα.Αυτό ούτε τα παιδάκια δεν το τρώνε.

Κι αυτό το λέω γι'αυτούς που πιστεύουν ότι ο Έλληνας έχει πολιτική συνείδηση και δεν ψάχνει για βόλεμα.Βλέπουμε τώρα το ΠΑΣΟΚ που δεν έχει βόλεμα πού έφτασε...

Αλλα πραγματα λες εσυ αλλα λεω εγω... Και αν μη τι αλλο εστιαζω στο τωρα οχι στο 2009.... Το παραδειγμα του 2009 το ανεφερα για να δειξω την πληρη ασυνεπεια του πασοκ(που ομοια της δεν εχει υπαρξει-σε τετοιο βαθμο στην ιστορια) και παρ'ολα αυτα πηρε ενα μεγαλο ποσοστο για αυτα προκαλεσε..

Ε ξερεις, δεν ψηφιζουν ολοι με γνωμονα αν βολευτηκαν και σιγουρα ο περισσοτερος κοσμος δε βολευτηκε οπως ισχυριζεσαι..
Προσωπικα δεν το ψηφισα μηπως βολευτηκε η βολευτει καποιος απο την οικογενεια μου αλλα για αλλους λογους..

Και δεν υπηρχε καμια δικαιολογια το 2012..ουτε και για αυτους που "βολευτηκαν" οπως λες..

KLELIA22

# 129 στις 12/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Και τότε πώς εξηγείται ότι το πασοκ έπεσε στο 10%;

... πηραν συνταξη ρε Σωτο.. αυτοι που διοριστηκαν.. πριν απο 25 χρονια!!!!
μπωωωωωωωωωω

KLELIA22

# 130 στις 12/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

sotos-1

# 131 στις 12/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Ε ξερεις, δεν ψηφιζουν ολοι με γνωμονα αν βολευτηκαν και σιγουρα ο περισσοτερος κοσμος δε βολευτηκε οπως ισχυριζεσαι..
Προσωπικα δεν το ψηφισα μηπως βολευτηκε η βολευτει καποιος απο την οικογενεια μου αλλα για αλλους λογους..

Και δεν υπηρχε καμια δικαιολογια το 2012..ουτε και για αυτους που "βολευτηκαν" οπως λες..

Πραγματικά δεν ξέρω αν το 2009 ο κόσμος ήταν τόσο αφελής να πιστέψει ότι 'λεφτά υπάρχουν' κι ενώ η Ευρώπη μας βάραγε ήδη τις καμπάνες.Ή...τον έκαναν αφελή τα ΜΜΕ που στήριζαν ΓΑΠ με τα χίλια.Μην τα ξεχνάμε αυτά.

Και αν με τους 'άλλους λόγους' εννοείς ότι υπάρχει κόσμος,και ιδίως νέοι,που ακόμα πιστεύει σε ιδεολογίες,σορυ αλλά μάλλον κι εσύ είσαι αφελής.Εκτός αν εννοείς αυτούς τους ηλικιωμένους που ακόμα νομίζουν ότι ψηφίζουν...Ανδρέα,Κων/νο Καραμανλή,Παπαδόπουλο κλπ.

# 132 στις 12/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
δε μιλησα για ιδεολογιες..

sotos-1

# 133 στις 12/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Ούτε βόλεμα,ούτε ιδεολογία.

Από συνήθεια τότε;

KLELIA22

# 134 στις 12/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Από συνήθεια τότε;

# 135 στις 12/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:

Από συνήθεια τότε;

a) λιγοτερο χειροτερος/κλεφτης/ψευτης
b)που δινει μια καποια ελπιδα με καποιες πιθανοτητες να πραγματοποιηθουν
c)που προασπιζει περισσοτερο το συλλογικο συμφερον(των περισσοτερων ελληνων)
d) που προασπιζει περισσοτερο το ατομικο συμφερον καθως και της οικογενειας του
e)που δεν εχει υποστei τη φθορα της εξουσιας
επιγραμματικα καποια απο τα κριτηρια που θα μπορουσε να ψηφισει καποιος περα απο τα 3 ακυρα (για μενα) που αναφερεις...

methismeno_troufaki

# 136 στις 12/10/2012
author
Γυναίκα / 31 / Σε σχέση
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη

Παράθεση:

Αυτό είναι το κακό Καλαχαν... Ότι δεν μιλάμε πλέον για ιδεολογία...

# 137 στις 12/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:

Mα εδω και πολλα χρονια εχουν εξαλειφθει οι οποιες ιδεολογιες...

Και στο κατω κατω πολυ καλουπωμενες τις θεωρω.. Καμια δε με καλυπτει πανω απο 60 %...

Τοσο δυσκολο ειναι καποιος να παρει καποιες σωστες ιδεες απο τον αριστερο χωρο και να τις προσαρμοσει στο σημερα με γνωμονα παντα το συνολικο συμφερον του ελληνικου λαου?

Μη μου πειτε για πασοκ και λοιπα κεντρωα κομματα..μπορει ετσι να λανσαρονται αλλα αυτο ειναι ο φερετζες..Το αποτελεσμα αλλα εδειξε..

methismeno_troufaki

# 138 στις 12/10/2012
author
Γυναίκα / 31 / Σε σχέση
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη

Παράθεση:

Παράθεση:

Και έξω πού θα προτιμούσες να πας τί θα κατάφερνες;Μήπως κι εσύ νομίζεις ότι θα πας εκεί,θα κάνεις ότι δουλειά σου αρέσει και θα παίρνεις και 3000 το μήνα;Γιατί κάτι τέτοια λένε και κάποιοι γνωστοί μου.Κι εγώ τους απαντώ ότι αν είναι να πάω να καθαρίζω τουαλέτες ή να μαζεύω σκουπίδια,καλύτερα εδώ στους φραπέδες.

Πήγαινε πες εσύ στους γονείς σου ότι δεν θα βολευτείς εαν σου δοθεί η ευκαιρία και προτιμάς να κάθεσαι άνεργη ή να ξεσπιτωθείς στα ξένα γιατί...πρέπει ν'αλλάξει η νοοτροπία του Έλληνα.Πιστεύω ότι αυτοί θα σου αλλάξουν γνώμη.

Πρώτον επειδή λόγω των σπουδών μου και των λοιπών εξωπανεπιστημιακών δραστηριοτήτων που έχω, γνωρίζω πολλά άτομα που είναι στο εξωτερικό, τόσο Έλληνες όσο και ξένους και τις συνθήκες εργασίας που επικρατούν.

Υπάρχουν όλα όπως κι εδώ... Έχω γνωστό που τελείωσε την ίδια σχολή με μένα και βρήκε δουλειά στο εξωτερικό με 3000€ και πληρωμένη διαμονή κι από την άλλη έχω γνωστό που δουλεύει για 700€...

Το καλό είναι όμως ότι στο εξωτερικό τρέχεις, κουράζεσαι και δουλεύεις 10 φορές περισσότερο απ'ότι στην Ελλάδα αλλά ο κόπος σου ανταμείβεται είτε οικονομικά είτε ηθικά.

Όσο για τους γονείς μου, ξέρουν ότι ετοιμάζω τα χαρτιά μου για το εξωτερικό και συμφωνούν! Αλλά και να μην συμφωνούσαν αυτή η απόφαση είναι δικό μου, όχι δική τους!

methismeno_troufaki

# 139 στις 12/10/2012
author
Γυναίκα / 31 / Σε σχέση
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη

Παράθεση:

Παράθεση:

Παράθεση:

Mα εδω και πολλα χρονια εχουν εξαλειφθει οι οποιες ιδεολογιες...

Και στο κατω κατω πολυ καλουπωμενες τις θεωρω.. Καμια δε με καλυπτει πανω απο 60 %...

Τοσο δυσκολο ειναι καποιος να παρει καποιες σωστες ιδεες απο τον αριστερο χωρο και να τις προσαρμοσει στο σημερα με γνωμονα παντα το συνολικο συμφερον του ελληνικου λαου?

Μη μου πειτε για πασοκ και λοιπα κεντρωα κομματα..μπορει ετσι να λανσαρονται αλλα αυτο ειναι ο φερετζες..Το αποτελεσμα αλλα εδειξε..

Δεν μιλάω για παγιωμένες ιδεολογίες της πολιτικής αλλά για ανθρώπους με ιδεολογία και με όραμα. Θεωρώ πολύ αρνητικό να μην έχει κάποιος μια ιδεολογία αλλά ταυτόχρονα δεν θα πρέπει να είναι κολλημένος σ'αυτή, θα πρέπει να μπορεί να κρίνει αν τον καλύπτει ή όχι, αν εξακολουθεί να τον εκφράζει...

Όσο γι'αυτό που λες, για το αν είναι δύσκολο να εφαρμοστούν οι σωστές ιδέες από κάποιον πολιτικό χώρο, προσαρμοσμένες στις ανάγκες της σημερινής κοινωνίας, όχι δεν είναι δύσκολο αρκεί να το θέλει κάποιος! Κι αυτό δεν είναι κάτι που θέλουν οι κυβερνήσεις!

sotos-1

# 140 στις 13/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Το καλό είναι όμως ότι στο εξωτερικό τρέχεις, κουράζεσαι και δουλεύεις 10 φορές περισσότερο απ'ότι στην Ελλάδα αλλά ο κόπος σου ανταμείβεται είτε οικονομικά είτε ηθικά.

Ε τότε τί κάθεσαι εδώ;Βουρ για τα ξένα λοιπόν,εκεί όπου μόνο θα δουλεύεις...και τπτ άλλο.

Επιλέξτε σελίδα: (1-8)
Σελίδες 12345678
Δεν μπορείτε να απαντήσετε