Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ΑΔΙΕΞΟΔΟ

Σελίδα : 1

reggina00

# 1 στις 30/9/2012
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Ν. Λευκάδας / Βασιλική
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2
'Aρεσαν+: 0%

Αδιεξοδο

Καλησπέρα σε όλους σας!Είμαι καινούρια εδώ στο forum και θέλω να με ακούσετε για το πρόβλημα μου και ίσως να μου πείτε και την γνώμη σας!
Έχω μια σχέση εδώ και έξι χρνια η οποία έχει περάσει από αρκετές δυσκολίες, αλλά ακόμη είμαστε μαζί!Τα προβλήματά μας είναι η ανεργία και η μετάθεση!Εγώ είμαι στρατιωτικός και μου ήρθε μετάθεση για Αθήνα εντός μηνός πρέπει να έχω φύγει. Ο φίλος μου είναι άνεργος. Ύστερα από τόσα χρόνια του είπα ότι ή κάνουμε παιδί και προχωράμε ή χωρίζουμε ενόψει και της μετάθεσής μου. Αυτός με αγαπάει πολύ το ίδιο και εγώ. Αλλά φοβάται να κάνουμε παιδί λόγω του ότι δεν έχει δουλειά. Από την άλλη εγώ και ο φίλος μου νιώθουμε ότι η σχέση έχει βαλτώσει και πρέπει να περάσει σε άλλο επίπεδο!Και αυτό που σκέφτομαι είναι ότι αν είμαστε μαζί όλα τα προβλήματα μπορούμε να τα λύσουμε!Άλλωστε τόσα ζευγάρια είναι που έχουν αυτό το πρόβλημα και όμως προχωρήσανε παρακάτω. Ποια είναι η άποψή σας σχετικά με το δίλημμα που του έχω θέσει ή παιδί ή τέλος;

# 2 στις 30/9/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Πρωτα φτιαχνεις τη σχεση με το συντροφο σου, μετα φτιαχνεις τα οικονομικα σου και μετα κανεις παιδι

sunnyeyes-

# 3 στις 30/9/2012
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 4.925
Ενα ειναι το σιγουρο. οτι με τον ερχομο ενος παδιου η σχεση θα ξε-βαλτωσει για τα καλα.
Τα παιδια εχουν αυτες τις ιδιοτητες.. ξεσκαρταρουν στο πι & φι.
"Τους δρακους τους σκιζουμε στα τεσσερα... και καμια φορα και στα 8. Δρακοι πολλοι υπηρξανε. Ηλιος ομως ΕΝΑΣ και ΚΑΙΕΙ."

Roxanne77

# 4 στις 30/9/2012
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη
Ν. Κεφαλληνίας / Αργοστόλι
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 1.315

Παράθεση:
Από το μέλος reggina00 - 29/09/12 10:43
... Ύστερα από τόσα χρόνια του είπα ότι ή κάνουμε παιδί και προχωράμε ή χωρίζουμε
Αυτός με αγαπάει πολύ το ίδιο και εγώ. ...

Παράθεση:

Την συγκεκριμένη πρακτική την εφαρμόζουν αρκετές, όχι όλες ούτε πολλές...Αρκετές όμως....Εμένα γιατί μου φαίνεται ως ένας στυγνός και φθηνός συηνεισθηματικός εκβιασμός, του χειρίστου είδους?????? Μάλλον σε προηγούμενη ζωή θα ήμουν άνδρας....

Στο όνομα πάντα της υποτιθέμενης αγάπης....

archagellos

# 5 στην 1/10/2012
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 3.449
Θα χωρισετε που θα χωρισετε ......καντε και ενα παιδι.........

morgoth

# 6 στην 1/10/2012
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461
κοιτατε ρεαλιστικα αν η σχεση σας μπορει να προχωρησει... Αν μπορειτε να στε μαζι και να λυνετε καταρχας τα προβληματα σας χωρις τη παρουσια ενος παιδιου. διοτι το παιδι θα σας προσθεσει παρα πολλα προβληματα, που αν δεν αγαπιεστε πραγματικα δεν θα τα ξεπερασετε.

inioxos52

# 7 στην 1/10/2012
author
Ανδρας / 66 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.282
Ακου κοπελλια. Σου προτεινω να καταστρωσεις ενα αλλο σχεδιο, στο οποιο θα προβλεπεται γαμος με συναδελφο ενστολο.

Αυτη η λυση, εχει το καλο πως ειστε παντα μαζυ οπου και να σας παει η υπηρεσια, εχετε δυο μισθους στο σπιτι βρεξει χιονισει, οποτε μπορεις να κανεις και το σπιτι σου, και τα παιδια σου, και οτι αλλο επιθυμεις.

Θα μου πεις. Γινονται αυτα κατα παραγγελια? Θα σου απαντησω, πως με γυναικες που σκεφτονται και δρουν οπως εσυ, γινονται και παραγινονται.
...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

lovable1

# 8 στην 1/10/2012
author
Γυναίκα / 36 / Σε σχέση
Ν. Δράμας / Δράμα
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 884

Παράθεση:
Originally posted by morgoth
κοιτατε ρεαλιστικα αν η σχεση σας μπορει να προχωρησει... Αν μπορειτε να στε μαζι και να λυνετε καταρχας τα προβληματα σας χωρις τη παρουσια ενος παιδιου. διοτι το παιδι θα σας προσθεσει παρα πολλα προβληματα, που αν δεν αγαπιεστε πραγματικα δεν θα τα ξεπερασετε.

Για άλλη μια φορά θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα morgoth! Κοιτάξτε να τα βρείτε οι δυο σας πρώτα και μετά δες για το παιδί, για να μην τραβήξει μετά αυτό τα αποτελέσματα των δικών σας επιπόλαιων αποφάσεων και στο τέλος μείνεις μόνη σου με το παιδί.

Η αλήθεια είναι ότι στην Αθήνα έχει πολλά έξοδα και θα είναι δύσκολα αλλά φαντάζομαι ότι θα είναι για λίγα χρόνια μόνο όπως είναι όλες οι μεταθέσεις. Εγώ θα πρότεινα να το δοκιμάσετε (χωρίς παιδί όμως) και να δείτε πως θα πάει.

tzoulia49

# 9 στις 6/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
αν η σχεση σας δεν εχει αλλα προβληματα ......

φορτωνεις τα πραγματα σου και τον συτροφο ......

ερχεστε αθηνα ......βρισκει ο συντροφος μια δουλεια .....εχει πιο πολλες ευκαιριες απο την επαρχια .....λιγες αλλα κατι θα βρει ψαχνοντας ......

και οσο ψαχνει μια και εισαι 32 και εσυ εχεις μια σταθερη δουλιτσα βαλε μπρος για το παιδακι .....

δεν ειναι κακη σκεψη .....

αν αγαπιεστε ε ...αν οχι ....καλυτερα αφησε τον στην ζακυνθο και ψαξε για κατι αλλο στην αθηνα ......

θα σου θυμισω μονο οτι οι σχεσεις δεν ειναι ευκολες ....

Mystik_Male

# 10 στις 6/10/2012
author
Ανδρας / 52 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 40
Απαντήσεις: 2.599

Παράθεση:
... Ύστερα από τόσα χρόνια του είπα ότι ή κάνουμε παιδί και προχωράμε ή χωρίζουμε
Αυτός με αγαπάει πολύ το ίδιο και εγώ. ...

Παράθεση:
Originally posted by Roxanne77
Την συγκεκριμένη πρακτική την εφαρμόζουν αρκετές, όχι όλες ούτε πολλές...Αρκετές όμως....Εμένα γιατί μου φαίνεται ως ένας στυγνός και φθηνός συηνεισθηματικός εκβιασμός, του χειρίστου είδους?????? Μάλλον σε προηγούμενη ζωή θα ήμουν άνδρας....

Στο όνομα πάντα της υποτιθέμενης αγάπης....

Ας μην καταφεύγουμε σε βαριές εκφράσεις τύπου "συναισθηματικός εκβιασμός".

Ας πούμε ότι είναι μια γεύση από την... πειθαρχία που οφείλουν να ακολουθούν οι σύντροφοι των περισσότερων στρατιωτικών...

Και όσων βεβαίως έχουν γαλουχηθεί με τέτοια νοοτροπία...

Και για να υφίσταται ακόμη αυτή η σχέση, οφείλω να πω ότι ο φίλος εδώ είναι πολύ καλά εκπαιδευμένος στο να πειθαρχεί...

Εγώ θα συμβούλευα να έρθουν μαζί στην Αθήνα, να τακτοποιηθεί κι εκείνος [πρωτίστως οικονομικά, παίζει πολύ μεγάλο ρόλο], και αφού εγκλιματιστούν, τότε να αρχίσουν να σκέφτονται και το μεγάλωμα παιδιών...

Roxanne77

# 11 στις 7/10/2012
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by Mystik_Male

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by Roxanne77
ΤΕμένα γιατί μου φαίνεται ως ένας στυγνός και φθηνός συηνεισθηματικός εκβιασμός, του χειρίστου είδους?????? (

[color=Maroon] Ας μην καταφεύγουμε σε βαριές εκφράσεις τύπου "συναισθηματικός εκβιασμός".

Μystic Male, κατέθεσα την προσωπική μου άποψη...εννοείται πως δεν έχω το αλάνθαστο....και εννοείται πως δεν θεωρώ βαριά έκφραση τη συγκεκριμένη...και εννοείται πως η θεματοθέτρια σε μία παράγραφο και μόνο δεν μπορεί να απεικονίσει 6 χρόνια κοινής πορείας με τον σύντροφό της....

Σε μία παράγραφο και μόνο και ήδη από την πρώτη γραμμή κάνει λόγο για αρκετές δυσκολίες...."ακόμα όμως είμαστε μαζί"....ο χρόνος αυτός προσωπικά δεν μου λεει κάτι....Η ανεργία όντως είναι πρόβλημα μεγάλο αλλά η μετάθεση προέκυψε προσφατα....Οπότε, στην καλύτερη των περιπτώσεων μιλάμε για οικονομικά προβλήματα....Η ανεργία όμως έχει και άλλες παρενέργειες, πλην της οικον.στενότητας....Δεν μας γράφει πως την "εισπράττει" ο σύντροφός της....Μπορεί να το φέρει βαρέως και να τον καταβάλλει ψυχικά....Η αντίδρασή του στην ανεργία του (και όχι καθ εαυτή η ανεργία) προκαλεί ισχυρότατους κλυδωνισμούς στη σχέση....

Και ξαφνικά προκύπτει και η μετάθεση...Σαν κερασάκι στην ήδη υπάρχουσα τούρτα...Μάλλον το κερασάκι είναι το δίλημμα που τίθεται....Εγώ το εισπράττω καθαρά ως έναν συναισθηματικό εκβιασμό....Η εκπλήρωση της επιθυμίας που θα ικανοποιήσει το Εγώ της θεματοθέτριας αδιαφορώντας παντελώς για τα ήδη τρέχοντα θέματα του συντρόφου....Πρέπει να παρθεί και άμεσα η απόφαση....Υπάρχει χρονικός περιορισμός....Μέχρι να καταγραφεί κάτι νέο και διαφορετικό από τη θεματοθέτρια μόνο μία διόρθωση μπορώ να κάνω....Αντικαθιστώ τον συναισθηματικό εκβιασμό με άλλη λέξη...Αυτή του "στραγγαλισμού"....Μεταφορικά μιλώντας πάντα....

Mystik_Male

# 12 στις 7/10/2012
author
Ανδρας / 52 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 40
Απαντήσεις: 2.599
Δεν έγινα αντιληπτός... δεν πειράζει όμως...

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι αυτό που εσείς, Roxanne77, αλλά κι εγώ και οποιοσδήποτε άλλος ονομάζουμε "συναισθηματικό εκβιασμό", "στραγγαλισμό" ή ο,τιδήποτε άλλο, η θεματοθέτρια το βλέπει ως μια απολύτως φυσιολογική πράξη που απορρέει από τη νοοτροπία της στρατιωτικής πειθαρχίας μέσα στην οποία έχει γαλουχηθεί. ["Εγώ διατάζω / έχω το πάνω χέρι σε αυτή τη σχέση, αν με αγαπάς ακολουθείς τα "θέλω" μου].

Κι όχι μόνο αυτή η συγκεκριμένη γυναίκα, αλλά και αρκετές άλλες όπως εύστοχα αναφέρατε σε άλλο post σας.

Το γεγονός λοιπόν ότι "ακόμα είναι μαζί" με το σύντροφό της μετά από τόσες δυσκολίες [συμπεριλαμβανομένης και της ανεργίας του], δείχνει ότι ο σύντροφός της είναι καλά εκπαιδευμένος στο να πειθαρχεί και να ακούει διαταγές, οι οποίες πιθανότατα βγαίνουν αβίαστα από τη θεματοθέτρια...

Αυτή λοιπόν είναι - προφανώς- η άλλη πλευρά του νομίσματος, και -όπως όλα δείχνουν- και η οπτική γωνία της θεματοθέτριας.

Roxanne77

# 13 στις 8/10/2012
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη
Kαλημέρα Mystic,

κάτι ο καφές που δεν είχα πιει, κάτι τα εικονίδια που δεν υπήρχαν για να δώσουν έναν άλλον τόνο, κατάλαβα ότι έπρεπε να απολογηθώ για την έκφραση.... Οκ, εμείς συμφωνούμε....τι καλά που θα ταν να συμφωνούσε και η θεματοθέτρια...

Την καλημέρα μου....

reggina00

# 14 στις 21/10/2012
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Ν. Λευκάδας / Βασιλική
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2
Πολλοί μιλήσατε για στιγνους ψυχολογικούς εκβιασμούς και γυναίκες του είδους μου καθώς και για στρατιωτικούς που βάζουν τον συντροφο τους να πειθαρχει και να υπακούει τα θέλω τα δικά τους μονο!Ισως αυτο να καταλαβατε!Θα συμφωνησω σε αυτο που εγραψε καποιος οτι δεν γινεται μεσα σε μια παραγραφο να απεικονιστει μια σχεση 6 ετων!Ωστοσο αυτο που ηθελα να προσθεσω ειναι οτι δεν βαζω ουτε χρονικα ορια αλλά ούτε και απαιτω πραγματα!θεωρω απλα και το τονιζω οποτε το συζητω με το συντροφο μου και επιμενω το ΣΥΖΗΤΩ δεν το εκβιαζω ειναι να κοιταξουμε και αυτο το ενδεχομενο (του παιδιου εννοω) διοτι η σχεση μας οπως αποδειχθηκε στα εξι χρονια ειναι ανθεκτικη(πρεπει να πω οτι περασαμε αλλη μια μεταθεση μαζι και η αποσταση αν και υπηρχε δεν αποτελεσε εμποδιο για να ειμαστε μαζι).Αντιθετα, με οσα αναφερθηκαν δεν ειμαι μια γυναικα με τη νοοτροπια του στρατιωτικου οπως γραφτηκε,(αλιμονο μακρια απο εμενα οι καραβαναδες,δεν συναδει με την νοοτροπια μου) και επιπλεον μονο το δικο μου δεν γινεται!τον αγαπαω τοσο πολυ που δεν του χαλαω χατιρι σε οτι θελει και μαλλον εγω πειθαρχω σε αυτον και οχι αυτος σε εμανα. Απλα μετα απο τοσα χρονια πιστευω οτι χρειαζεται ενα βημα παραπανω για να εξελιχθει η σχεση και να προχωρησει.Αλλωστε εχουμε αποδειξει οτι αντεχουμε στις δυσκολιες και ακομη ειμαστε μαζι!Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας και ευχομαι το καλυτερο για μενα και το συντροφο μου και ολους εσας!!!
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost