Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

14 χρόνια γάμου - τέλος.

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

_Lynx_

# 1 στις 7/10/2012
author
Ανδρας / 50 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Περιστέρι
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 99
'Aρεσαν+: 0%

14 χρόνια γάμου - τέλος.

Είχαμε τα προβλήματά μας, αλλά επίσης είχαμε πολύ καλή επικοινωνία και χωρίς κερατώματα. Μάλλον έφτασε ο κύκλος να χωρίσουμε, απλά είχαμε καταντήσει συγκάτοικοι - μιλάγαμε λίγο, τα Σαββατόβραδα βγαίναμε χωριστά. Οι μόνες κοινές στιγμές ήταν καμιά σειρά/ταινία στο χαζοκούτι και κανάς καφές.. Ξέρω ότι μπορεί να ακούγεται μίζερο για πολλούς, αλλά για μένα ήταν μια συναισθηματική ασφάλεια, αν και (ομολογώ) πολλές φορές το σκεφτόμουνα ως τέλμα. Χωρίσαμε χωρίς καυγάδες και φωνές, απλά με μια (κοινή) διαπίστωση πως είναι η ώρα να χωρίσουμε. Δεν έχει μετακομίσει ακόμα, έχει βρει σπίτι κοντά και (προβλέπεται να) έχουμε πολύ καλές σχέσεις - άλλωστε μας ενώνει μια άτακτη μικρή γατούλα.. Δυστυχώς όσο περνάει ο καιρός να φυγεί, τόσο πιο δύσκολο γίνεται για μένα.. 16 χρόνια σχέσης, 14 χρόνια γάμου.. μια ζωή με φωτογραφίες, μέρη που πήγαμε.. νοιώθω μπερδεμένος και λίγο αγχωμένος στην αλλαγή που έρχεται..

a few thoughts on a Sunday morning..
Just remember, if the world didn't suck, we'd all fall off

archagellos

# 2 στις 7/10/2012
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 3.453
Σφιξε τα δοντια και με τον χρονο ολα θα παρουν την πορεια τους .

Καλη σου τυχη

isixos_geroulis

# 3 στις 7/10/2012
author
Ανδρας / 62 / Παντρεμένος
Ν. Αργολίδας / Νέα Κίος
Θέματα: 44
Απαντήσεις: 7.996

Μια χαρα ειναι...

...εμενα εγινε στα 15 χρονια......με τις ιδιες περιπου συνθηκες
...μετα απο λιγο καιρο θα δεις οτι ειναι ο ωραιοτερος χωρισμος...(αν υπαρχει κατι ωραιο στο χωρισμο)

Ολα ειναι μπροστα σου...
Το χειροτερο σε μια τραγωδια ειναι οι γνωμες που ακολουθουν...

somebody961

# 4 στις 7/10/2012
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017
"Εκτιμώ τους ειλικρινείς ανθρώπους, τις καλογυρισμένες ταινίες και τα καλομαγειρεμένα φαγητά.. Θεωρώ μεγαλύτερό μου προσόν ότι ακούω τους ανθρώπους στα προβλήματά τους και ότι προσπαθώ να δώσω λύση σε αυτό που τους απασχολεί.."
γράφεις στο προφίλ σου.

ΕΣΥ φίλε μας, ποια λύση θα έδινες σε εκείνο που σε απασχολεί;
Ξέρεις, πολλές φορές εμείς οι άνθρωποι ενώ γνωρίζουμε πως εκεί που πάμε είναι ο γκρεμός, συνεχίζουμε να τρέχουμε προς τα εκεί απερίσκεπτα, με άγνοια του κινδύνου..
Σαν ένα παιδί... που φοβάται αυτό που κοιτάει αλλά δεν μπορεί να μην το κοιτάει.

Οταν φτάσουμε και δούμε το χάος από κάτω με ανοιχτές αγκάλες, τότε μας κυριεύει ένα σύγκρυο και λέμε "ΘΕΕ ΜΟΥ, ΤΙ ΚΑΝΑΜΕ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ"; Και σταματάμε τρομαγμένοι.

Στη θέση σου, δεν θα ζητούσα αλεξίπτωτο, αλλά θα γυρνούσα πίσω
γιατί όπως είπες είχατε μια πολύ καλή επικοινωνία χωρίς κερατώματα, που σημαίνει για μένα ότι ελπίδες υπάρχουνε ακόμα..
Αν γίνεται, γυρίστε πίσω.
Αν γίνεται, γυρίστε στο σημείο που όμορφα ξεκινήσατε.

Διαφορετικά, μιας και δεν μας έχεις πει ακόμα λεπτομέρειες, ότι σου είπε ο Archaggelos πιο πάνω..
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

Lora9

# 5 στις 7/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Από σένα εντάξει , όπως μας τα λες ....
Αλλά μήπως η γυναίκα σου έχει κάτι και ήρθαν έτσι τα πράγματα για χωρίσετε ανώδυνα .
Πως είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν υπήρχαν κερατώματα...
ξέρεις καμιά φορά μετά από τόσα χρόνια ,δε είναι και εύκολο να το ομολογήσει κάποιος στον άλλον,
και αφήνει το χρόνο να λύσει το πρόβλημα της σχέσης .

helen66

# 6 στις 7/10/2012
author
Γυναίκα / 55 / Σε σχέση
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 1.260
Ενας χωρισμος οσο αναιμακτος και πολιτισμενος και να ειναι ειναι ενας μικρος θανατος. Δεν ειναι λιγα τα κοινα σας χρονια, σας βοηθαει ομως που δεν εχετε παιδια. Το ξερω οτι ισως να μη καταλαβαινεις ακριβως τι σημαινει αυτο κι οτι το δικο σου ζορι σου φαινεται βουνο, σκεψου ομως οτι το πιο δυσκολο σε ολους μας ειναι να σπασουμε την συνηθεια.
Σεβασου τον χρονο, μην προσπαθησεις να τον μαζεψεις, να τον συμπυκνωσεις και θα σταθει αρωγος σου
καλη πορεια να εχεις

* Αυτο παντως με τον τοσο πολιτισμο τι να πω.....δε μιλαω για ξεκατινιασμα, αλλά 2 ανθρωποι καποτε ερωτευτηκαν, αγαπηθηκαν, κυλιστηκαν στα κρεββατια....τοσος πολιτισμος μου μοιαζει με παντελη ελλειψη συναισθηματος, ενα κενο αερος ενα πραμα...
Κι όμως είμαι ακόμα εδώ...

achinos

# 7 στις 7/10/2012
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Απαντήσεις: 13.764
Αυτο γινεται οταν η...γοητεια των βασικων...ανταλλαγματων ξεφτιζει...κ δεν υπαρχει τπτ αλλο απο κατω...καμμια αλλη γοητεια...ειναι το τιμημα της προτιμησης που εχουμε...στο φαινοτυπο...
Η γατουλα, δεν αντικαθιστα την τεκνογονια...βασικο βημα που σπρωχνει μια σχεση...στα παραπερα, οπου κ ναναι αυτα...

Παντως για να μπαινει εδω...ακομα κατι μπορει να γινει...αλλα δεν ξερω αν βλεπει δρομο...

Mystik_Male

# 8 στις 7/10/2012
author
Ανδρας / 52 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 40
Απαντήσεις: 2.599
Αυτά κάνουν τα πάθη όταν αργά - αργά "ξεφλουδίζουν"... και από κάτω δεν υπάρχει καινούργια στοιβάδα "επιδερμίδας"...

Κάπως έτσι χώρισα κι εγώ.
Ήρεμα και απλά, χωρίς φωνές, χωρίς εντάσεις.

Πράγματι αυτός είναι ο καλύτερος χωρισμός.

Και πού ξέρεις, φίλε μου, στην περίπτωσή σας το ότι θα μένετε κοντά ίσως σας ανοίξει νέους ορίζοντες στη μεταξύ σας σχέση...

_Lynx_

# 9 στις 7/10/2012
author
Ανδρας / 50 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by somebody961
Στη θέση σου, δεν θα ζητούσα αλεξίπτωτο, αλλά θα γυρνούσα πίσω
γιατί όπως είπες είχατε μια πολύ καλή επικοινωνία χωρίς κερατώματα, που σημαίνει για μένα ότι ελπίδες υπάρχουνε ακόμα..
Αν γίνεται, γυρίστε πίσω.
Αν γίνεται, γυρίστε στο σημείο που όμορφα ξεκινήσατε.

Δεν ξέρω αν μπορούμε ή αν θέλουμε πια..

Παράθεση:
Originally posted by helen66
* Αυτο παντως με τον τοσο πολιτισμο τι να πω.....δε μιλαω για ξεκατινιασμα, αλλά 2 ανθρωποι καποτε ερωτευτηκαν, αγαπηθηκαν, κυλιστηκαν στα κρεββατια....τοσος πολιτισμος μου μοιαζει με παντελη ελλειψη συναισθηματος, ενα κενο αερος ενα πραμα...

Αυτό με παραξένεψε και μένα.. ποτέ δεν είχα φανταστεί αν χώριζα, ότι θα ήταν έτσι. 'Η είχαμε απομακρυνθεί τόσο πολύ που δεν μας νοιάζει, ή δεν το έχουμε νοιώσει ακόμα..

Παράθεση:
Originally posted by achinos
Η γατουλα, δεν αντικαθιστα την τεκνογονια...βασικο βημα που σπρωχνει μια σχεση...στα παραπερα, οπου κ ναναι αυτα...

Η τεκνογονία είναι υπερεκτιμημένη (κατ'εμέ) και πολλοί προβαίνουν σε αυτήν για τους λάθος (ή και για καθόλου) λόγους.. Άμα το πρόβλημα είναι στο ζευγάρι, τα παιδιά δεν θα δώσουν τη λύση, απλά θα 'μπαλώσουν' το πρόβλημα για λίγο.. (no offense για τους γονείς)

achinos

# 10 στις 7/10/2012
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Απαντήσεις: 13.764
Σφωνω αλλα το να θες ενα παιδι απο τον συντροφο σου, η να θες να μοιραστεις τη χαρα της ανατροφης...μ αυτον που εχεις επιλεξει για μονιμο συντροφο...ειναι μια βαθυτερη ενωση...
Εσεις μια χαρα ειστε με τη γατα...κι οχι πως οταν εχεις παιδια...το "παντα" δεν αναιρειται...αλλα μου φαινεται καπως...τοσα χρονια να μην εχετε...

Η αληθεια ειναι οτι το γαμο...σα χαρτι, δεν τον εχω κ περι πολλου...αν δεν εκανα παιδια, δε θα τον σκεφτομουν ποτε...κ τοσο που τον σκεφτηκα, κακο μου εκανε...

Εκτος κι αν δεν εκατσε...αραγε η συντροφος το ιδιο πιστευει;
Ειναι το θεμα μητροτητα κ γιαυτην τοσο λαθος...υπερεκτιμημενο;
Σε τετοιες περιπτωσεις ενα εχω να πω...αν φτασεις εδω να ρωτας...υπαρχει πιθανοτητα να βρεις το δρομο να το κρατησεις...

Αυτος που ξερει τους λογους, ειναι παγιωμενοι, κ δεν εχει αλλη εκλογη, φευγει...κι οι γειτονες το καταλαβαινουν μετα απο κανα χρονο...

nadia77

# 11 στις 7/10/2012
author
Γυναίκα / 44 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Απαντήσεις: 313
ειναι ο καλυτερος χωρισμος που εχω ακουσει να περιγραφει καποιος ...
χωρις πληγες, χωρις πληγωμενους , χωρις νευρα , χωρις εκνευρισμενους, χωρις φοβο, χωρις φοβισμενους...
ζησε τη ζωη σου....γεννησου ξανα..

Lora9

# 12 στις 8/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Μετά από 16 χρόνια γιατί να χωρίσουν δύο άνθρωποι αν είναι όλα καλά ?
Και να πάνε που ?
Στο μετά θα φανεί η απώλεια του άλλου .
Αν δεν υπάρχει άλλο πρόσωπο στη μέση , γιατί να τα παρατήσουν στα δύσκολα ?
Δεν είναι έτσι η αγάπη ...

nefelena

# 13 στις 8/10/2012
author
Γυναίκα / 45 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Ιωνία
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1.558
...και ποιος ειπε οτι η αγαπη ειναι αυτοφωτη....αυτοτροφοδοτουμενη....εαν την παρατησεις, σε παρατησε....δεν ξερω εαν η μη τεκνογονια ηταν απο επιλογη ή απο δυσλειτουργια,ομως συμβαλλει ,εαν οχι στο για παντα μαζι, σιγουρα στο παρακατω μαζι.....με τις προυποθεσεις φυσικα τακτοποιημενες αναμεσα στο ζευγαρι.....κατι που απο τα λιγα που διαβασα,διαπιστωνω οτι υπηρχαν.....δεν εχει να φοβηθει τιποτα το ζευγαρι που ειναι ενωμενο....δεμενο....ισχυρο.....αυτη η ισχυς εν τη ενωση αντιμετωπιζει αυτο που ερχεται....απο κοινου....δεν αποδυναμωνεται το μαζι....τουναντιον....ολοκληρωνεται.....οι αλλαγες που φερει δεν ειναι ικανες να κλονισουν το δεσιμο....γιατι εχει προηγηθει σφυρηλατηση απο τους συντροφους....

Ενδεχομενως ομως οταν φτανεις στο μη παρακατω ,η νομιζεις οτι εχεις φτασει,η μεταβαση να γινεται πιο ευκολα και ανωδυνα.....με λιγοτερες ενοχες και προβληματισμους....πιο ελαφρα τη καρδια χωρις να υποτιμαται σε καμια περιπτωση η κοινη πορεια και το μοιρασμα......οταν εχεις μονο το τομαρι σου να προσδιορισεις,τοτε ειναι πιο απενοχοποιημενες οι αποφασεις.....
Θελω τη μερα που θα φυγεις,απ το πρωι να μου γελας...κι οταν την πορτα θα ανοιγεις να ειναι σαν να μ αγαπας...

morgoth

# 14 στις 8/10/2012
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461

Παράθεση:
Originally posted by _Lynx_
Είχαμε τα προβλήματά μας, αλλά επίσης είχαμε πολύ καλή επικοινωνία και χωρίς κερατώματα. Μάλλον έφτασε ο κύκλος να χωρίσουμε, απλά είχαμε καταντήσει συγκάτοικοι - μιλάγαμε λίγο, τα Σαββατόβραδα βγαίναμε χωριστά. Οι μόνες κοινές στιγμές ήταν καμιά σειρά/ταινία στο χαζοκούτι και κανάς καφές.. Ξέρω ότι μπορεί να ακούγεται μίζερο για πολλούς, αλλά για μένα ήταν μια συναισθηματική ασφάλεια, αν και (ομολογώ) πολλές φορές το σκεφτόμουνα ως τέλμα. Χωρίσαμε χωρίς καυγάδες και φωνές, απλά με μια (κοινή) διαπίστωση πως είναι η ώρα να χωρίσουμε. Δεν έχει μετακομίσει ακόμα, έχει βρει σπίτι κοντά και (προβλέπεται να) έχουμε πολύ καλές σχέσεις - άλλωστε μας ενώνει μια άτακτη μικρή γατούλα.. Δυστυχώς όσο περνάει ο καιρός να φυγεί, τόσο πιο δύσκολο γίνεται για μένα.. 16 χρόνια σχέσης, 14 χρόνια γάμου.. μια ζωή με φωτογραφίες, μέρη που πήγαμε.. νοιώθω μπερδεμένος και λίγο αγχωμένος στην αλλαγή που έρχεται..

a few thoughts on a Sunday morning..

τιποτα φιλε. ηρεμια, να ανασυγκροτηθεις, να κανεις πραγματα που θες καινουργια και παλια. Για την αναγεννηση χρειαζεται να σκοτωσεις κατι παλιο.

Lora9

# 15 στις 8/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Οχι εγώ δεν θέλω να χωρίσετε ....
να κάνεις τα πάντα , δε ξέρω τι....
σκέψου...πάλεψε....
να μείνετε μαζί .

VLEMMA

# 16 στις 8/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Ξέρω ότι μπορεί να ακούγεται μίζερο για πολλούς...

ναι...

υ.γ.1
αν ησουν ο ηρωας ενος μυθιστορηματος
που καποτε διαβασες
και δεν θυμασαι το "τελος"...

πως θα την συνεχιζες την ιστορια ΤΟΥ;;;

υ.γ.2
..το μονο "ατακτο"
στην ολη υποθεση...θα ηταν το μικρο γατακι;;

Mary_Poppins

# 17 στις 11/10/2012
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση
Απαντήσεις: 866

Παράθεση:
Μάλλον έφτασε ο κύκλος να χωρίσουμε, απλά είχαμε καταντήσει συγκάτοικοι - μιλάγαμε λίγο, τα Σαββατόβραδα βγαίναμε χωριστά.

Έχετε χωρίσει πολύ καιρό, φίλε μου, απλώς τώρα γίνεται και η χωρική διάσπαση. Όταν το ζευγάρι δεν έχει κοινές εξόδους, κοινό προγραμματισμό, κοινή καθημερινότητα, τότε είναι αυτό που είπες, απλώς συγκάτοικοι. Από τη συγκατοίκηση χωρίζετε, από ζευγάρι έχετε χωρίσει προ πολλού, όση αγάπη και αν έχετε ο ένας για τον άλλο. Κουράγιο και υπομονή. Ποιος ξέρει, ίσως και το διάστημα που μείνετε χώρια να δείτε αλλιώς τα πράγματα, να συνειδητοποιήσετε ότι τελικά δεν μπορείτε χωρίς, ότι κακώς δε μοιραζόσαστε τόσο καιρό άλλες στιγμές πλην του καφέ και της τηλεόρασης. Μπορεί και όχι. Αλλά κανείς δεν ξέρει
...είπε και χάθηκε στον ουρανό με την ομπρέλα της...

Roxanne77

# 18 στις 11/10/2012
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη
Ν. Κεφαλληνίας / Αργοστόλι
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 1.315

Παράθεση:
Originally posted by Mary_Poppins
Ποιος ξέρει, ίσως και το διάστημα που μείνετε χώρια να δείτε αλλιώς τα πράγματα, να συνειδητοποιήσετε ότι τελικά δεν μπορείτε χωρίς, ότι κακώς δε μοιραζόσαστε τόσο καιρό άλλες στιγμές πλην του καφέ και της τηλεόρασης. Μπορεί και όχι. Αλλά κανείς δεν ξέρει

Συνήθως ο πολιτισμός και η απουσία μεγάλων εντάσεων δείχνει πως πρόκειται για τελεσίδικη και παγιωμένη κατάσταση....Συνήθως....

Mary_Poppins

# 19 στις 11/10/2012
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση
Απαντήσεις: 866

Παράθεση:
Originally posted by Roxanne77

Συνήθως ο πολιτισμός και η απουσία μεγάλων εντάσεων δείχνει πως πρόκειται για τελεσίδικη και παγιωμένη κατάσταση....Συνήθως....

Απολύτως σωστό και αυτό. Δείχνει κόπωση και παραίτηση, πλήρη αποδοχή της ψυχικής διάστασης, έχεις δίκιο.
...είπε και χάθηκε στον ουρανό με την ομπρέλα της...

_Lynx_

# 20 στις 12/10/2012
author
Ανδρας / 50 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by Roxanne77

Δεν είχαμε ποτέ μεγάλες εντάσεις, δεν είμασταν από τα ζευγάρια που πετάνε πιάτα και βάζα ο ένας, στον άλλον.. το αντίθετο. Δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να προσμετρήσει βάθος συναισθημάτων από τη συχνότητα/ένταση τσακωμών.. Too civilized?
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε