Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

συνέχεια

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

georgios-ch

# 1 στις 14/10/2012
author
Ανδρας / 46 / Διαζευγμένος
Ν. Δράμας / Δράμα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 6
'Aρεσαν+: 0%

συνέχεια

Καλησπέρα είναι η συνέχεια του θέματος που είχα ανοίξει πριν 2 εβδομάδες . Δυστυχώς τα πράγματα δεν πάνε και πολύ καλά . Μετά από πολλές συζητήσεις έχουμε φτάσει σε συναισθηματικό αδιέξοδο . Στο μόνο που συμφωνούμε απόλυτα είναι να προστατεύσουμε τα παιδιά . Δηλαδή πιστεύουμε ότι δεν πρέπει να χωρίσουμε για χάρη των παιδιών μια που είναι σε κρίσιμη ηλικία . Επιμένει ότι επειδή έχει παντρευτεί μικρή έχει καταπιεστεί όπως και την έχω καταπιέσει και τώρα θέλει την ηρεμία της επίσης έχει καταπιεστεί τόσο πολύ στο παρελθόν που δεν θέλει να το ξεπεράσει . Χωρίς να την έχω πιέσει την είπα ότι εγώ την αγαπάω ακόμη και αυτό που νοιώθω μέσα μου για αυτή δεν έχει σβήσει . Όμως η απάντησή της είναι ότι όλα αυτά τα αισθάνομαι λόγω της συνήθειας και ότι θα πρέπει και εγώ να τα βρω με τον εαυτό μου για να μην στεναχωριέμαι. Έχω πάρει τις αποφάσεις μου θα μήνω και θα τη διεκδικήσω μέχρι τέλος όσο και να στραπατσαριστώ όσο και να πληγωθώ δεν έχω τίποτα να χάσω . Θα προσπαθήσω με αυτοεκτίμηση αξιοπρέπεια και αυτοσεβασμό . Μιλήσαμε ξανά πριν λίγο της άνοιξα πάλι την καρδιά μου που είπε πως με καταλαβαίνει αλλά δεν μπορεί να κάνει τίποτα . Αυτή τη στιγμή έχει φύγει με το αυτοκίνητο για να κάνει μια βόλτα μάλλον τυραννιέται και αυτή . Θα ήθελα τις απόψεις σας όπως επίσης να σας ενημερώσω ότι δεν υπάρχει άλλος .

morgoth

# 2 στις 15/10/2012
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 3.461
και αλλος να υπηρχε το αποτελεσμα δεν αλλαζει.

ρωτα την τι θα ηθελε αυτη? λεει την ηρεμια της. τι σημαινει αυτο? να μεινετε χωρια? να κανει οτι γουσταρει και να ζειτε μαζι?

πρακτικα τι μπορειτε να κανετε, οχι λογια του αερα, σαγαπω μαγαπας και μου με βαζεις...

archagellos

# 3 στις 15/10/2012
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 3.449
Οσο και να της ανοιγεις την καρδια σου .....τζαμπα ο κοπος .

Μπορει μονο και μονο απο εκδικηση να θελει να σε βλεπει ετσι .
Εαν ενιωθε καταπιεσμενη ή οτι αλλο , να σε βλεπει να προσπαθεις και ισως να της λες πραγματα που δεν της ειχες πει μεχρι τωρα ....να το χαιρεται κιολας .
Εσυ πεφτεις ποιο κατω στα ματια της .
Και οσο βλεπει οτι εχει περιθωρια να σε παει και ακομα ποιο κατω .

Θσ συμφωνησω με τον Morgoth ....θεσε ξερα τα θεματα επι ταπητος .....Ξερα ομως χωρις να δειξεις οτι εχεις διαθεση να κανεις πισω σε τιποτα και μην κανεις πισω σε τιποτα .
Οσο βλεπει εσενα οτι τα εχεις παρει....μπορει να κανει ενα βημα πισω και να βρειτε καποια χρυση τομη .
Το ολο θεμα ηρεμα και χωρις αγαπες και λουλουδια .....ξερα υπολογιστικα .
Στο φιναλε νεος ανθρωπος εισαι ...μπορεις να ξαναφτιαξεις την ζωη σου .
Δε καταλαβα ? Θα κατεβασεις απο τωρα ρολλα ?
Ε ..οχι .
Καλη σου τυχη

georgios-ch

# 4 στις 15/10/2012
author
Ν. Δράμας / Δράμα
Σας ευχαριστώ για τις γνώμες σας . Αλλά έχω και 3 παιδιά δεν είναι και τόσο εύκολα τα πράγματα ώστε να ξεκαθαρίσουν. Την έχω ρωτήσει αν θέλει να φύγω από το σπίτι και η απάντηση είναι κατηγορηματικά όχι. Δεν μπορεί να πάρει μία τέτοια ευθύνη για τα παιδιά δηλαδή να μεγαλώσουν χωρίς τον πατέρα τους . Εδώ την καταλαβαίνω απόλυτα . Αλλά στην ουσία απλώς μου ζητάει μια συμβίωση . Και όταν εγώ είπα τις αντιρρήσεις moy πάνω σε αυτό η απάντηση της ήταν ότι δεν μπορώ να την ζητάω να υποκρίνεται για τα αισθήματα της η να μου δίνει ψεύτικες ελπίδες . Και πάλι να είστε καλά .

archagellos

# 5 στις 15/10/2012
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Απαντήσεις: 3.449
Αγαπητε ,

Το να ειμαστε μαζι για τα παιδια ....ειναι κουραφεξαλα .
Εχεις την εντυπωση οτι τα παιδια δεν καταλαβαινουν ή δεν αισθανονται ?

Απεναντι στα παιδια θα πρεπει να εισται ΞΕΚΑΘΑΡΟΙ .
Χωριζουμε γιατι δεν μπορουμε αλλο .
Ποιος ειπε οτι δεν θα βλεπεις τα παιδια σου ?
Εχεις καταλαβει οτι τα θελει ολα δικα της ?

Τα παιδια απο οτι γνωριζεις πολυ καλα παιρνουν τα παραδειγματα απο την οικογενεια ....οταν η οικογενεια ειναι ξεκαθαρη .
Ειμαστε χωρια ....τελος .
Εχετε αποτυχοι σαν συζηγοι .....δεν εχετε δικαιωμα να αποτυχετε σαν γονεις .
Οταν ξεκαθαρισεται οτι σαν συζηγοι δεν ειστε μαζι ....αλλα ο Μπαμπα και η Μαμα ειναι εκει για τα παιδια ....και εκεινα θα καταλαβουν τι γινεται .
Αλλιως θα εχουν λαθασμενες αντιληψεις για τον θεσμο της οικογενειας
και πως το κινησε μεσα σε αυτη .
Οταν θα βλεπουν την μανα να ειναι στον κοσμο της και τον πατερα το ιδιο ....τι προτυπο θα εχουν οταν θα πανε να κανουν δικη τους οικογενεια .

Σε ενα γαμο δεν καθεσαι για τα παιδια .....αλλα γιατι εισαι καλα μεσα σε αυτον τον γαμο .

Παρτε την βοηθεια καποου παιδοψυχολογουυ και θα δεις τι θα σας πει .

Μην το αφηνεις στην τυχη του το θεμα .

Lora9

# 6 στις 16/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Λογικό είναι μια γυναίκα αν ασχολείται με το μεγάλωμα των παιδιώνκαι μόνο.. να φτάνει σε αυτό το σημείο και να σκέφτεται το παρελθόν της ...

Εχεις και εσύ ευθύνη γιατί όλο αυτό το διάστημα δεν έδωσες την σημασία που έπρεπε στις εσωτερικές της ανάγκες και έφτασαν εδω τα πραγματα...

Και τα παιδιά μεγαλώνοντας έχουν δικά τους πρότυπα πλέον για τις σχέσεις και την οικογένεια ...
Η μισή Ελλάδα είναι χωρισμένοι..... τα παιδιά έχουν γνώση και κρίση να πράξουν το σωστό ...
Παλαιότερα που δεν υπήρχαν οι παιδοψυχολόγοι , δεν έκαναν σωστές οικογένειες , όσοι μεγάλωσαν με προβλήματα ?
Θέλει δουλειά του "εγώ " να τα ξαναβρείτε ....αρκεί να υπάρχει θέληση και υπομονή .

morgoth

# 7 στις 16/10/2012
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
κλασσικα σε αυτες τις περιπτωσεις οι δικοι μας φοβοι και ανασφάλειες μεταφραζονται "για το καλο των παιδιών".

Ρητορική ερωτηση: Εφοσον οι περισσοτεροι σημερα προερχονται απο οικογενειες που δεν υπήρχαν "προβλήματα" (μη χωρισμος) γιατί αυξανονται οι προβληματικοι γαμοι?

Πατερας θα εισαι ειτε χωρισετε είτε οχι. Ακου τι του πε.... Δεν θελει λεει τα παιδια να μεγαλωσουν χωρις το πατερα τους... Σιγουρα εαν χωρισετε δεν θα εισαι καθημερινα στη ζωή τους. Ομως θα μπορεις να εχεις ποιοτικο χρονο μαζι τους και ξεκαθαρο πελον ρολο απεναντι τους..

Απο την αλλη και συ δεν αξιζει να ζεις ετσι. Σε μια συμβαση. Οκ, δεχεσαι και ειναι ανθρωπινο αυτο που σου λεει. Οτι της τελειωσε κτλ. Τι να κανουμε. Συμβαινει. απο κει και περα ομως κοιτας και συ τι θα κανεις... Μου φαινεται σου ριχνει το μπαλακι... Για να τη χωρισεις εσύ.
Κοιταξε οτι κανεις να το κανεις σε συνεργασια με δικηγορο.

georgios-ch

# 8 στις 15/10/2012
author
Ν. Δράμας / Δράμα
Σε ευχαριστώ μου δίνεις πολύ κουράγιο.

tzoulia49

# 9 στις 18/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
αν και δεν θυμαμαι το προηγουμενο ποστ .....

θ απαντησω σ αυτα που γραφεις ....

πιστευω οτι η γυναικα σου εχει βρει αλλον αντρα ....

για να ειναι τοσο πολυ αμετακινητη στις αποψεις της....

αυτο υποψιαζομαι και σχεδον ειμαι βεβαιη ....

γιατι εμεις οι γυναικες εγκαταλειπουμε μονο οταν συναισθηματικα δεν υπαρχει γυρισμος ....

επειδη λειτουργουμε με ανασφαλεια για εμας πρωτα ....και μετα για τα παιδια μας .....

αφου λοιπον δεν ακουει τιποτα ...σημαινει οτι δεν εχει αισθηματα για σενα ...κι αυτο συνηθως συμβαινει οταν υπαρχει αλλος .....αντρας ....

αν θελει να μεινετε μαζι για χαρη των παιδιων ...το κανει απο ανασφαλεια .....

και προφανως εκει που ειναι δεν ειναι κατι που ν αξιζει .....

θα σε συμβουλευα να το διαχειριστεις με λεπτοτητα και αξιοπρεπεια .....

γιατι δεν προκειται να βγαλεις τιποτα με το να την παρακαλας ....

μην μεινετε μαζι για χαρη των παιδιων .. ...παρ ολου οτι πρακτικα θα ειναι καλυτερο .....

συναισθηματικα θα ειναι ολεθριο ....και το ρηγμα στη σχεση σας θα μεγαλωσει κι αλλο ....

αυτο το συμβουλευω καθαρα για την δικη σας ψυχικη ισοροπια ....

για να ειμαι ειλικρινης καλυτερα για τα παιδια ειναι να ζουν σε μια μισογκρεμισμενη εστια παρα σε μια γκρεμισμενη εντελως ....εστια ....

και αυτο το λεω μετα λογου γνωσεως .....

αν και σταδιακα τα παιδια βρισκουν το δρομο τους το σημειο αναφορας που λεγεται εικογενεια ....

μεσα στο μυαλο τους θα ειναι διαλυμενο ....

αλλα αν μεινετε υπο αυτη τη μορφη οι εαυτοι σας θα υποστουν μεγαλο πληγμα ....

ειλικρινα οτι και να σου προτεινω.... ειναι οδυνηρο .....

κρατησε μια πολιτισμενη σταση ....ειναι η καλυτερη ...ισως σε βαθος χρονου αντιληφθει οτι ηταν λαθος της και ξαναγυρισει πισω .....

το οτι πιθανον το αλλο που υπαρχει να μην βγει πουθενα ...την κανει και αναθεωρησει .....

παντως μην την πιεσεις για τιποτα ...εξηγησε της αυτο που νιωθεις απλα....

οτι την αγαπας ...κι οτι δεν θελεις να την χασεις .....αλλα σεβεσαι την επιθυμια της .....

χωρις αντριλικια και σαχλους τσαμπουκαδες ...και κανε οτι σου πει.....μ αξιοπρεπεια και σεβασμο προς εσενα ....

ειναι η μονη λυση ....αν βγει κατι ....και τραβηξου πισω ...αν θελει να φυγει ας φυγει .....

να εισαι οσο σωστοτερος πατερας γινεται προς τα παιδια σου ....

γιατι εμεις οι γυναικες εχουμε δυο πλευρες ...

της γυναικας .....και της μητερας ....

και οταν ο συζυγος δεν ειναι καλος για συντροφος και καλος πατερας βγαζουμε τον ιδιο θυμο και για τα δυο .....

τα λεω απο προσωπικη πειρα .....

φερσου απλα .....και σεβασου αυτο που θελει .....

και πανω απ ολα προσεχε το ιδιο τα παιδια σου ....ειτε εισαι μεσα ....ειτε εξω απο το σπιτι ....

ESPERANTZA

# 10 στις 18/10/2012
author
Γυναίκα / 51 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 1.895

Παράθεση:
Originally posted by georgios-ch
Καλησπέρα είναι η συνέχεια του θέματος που είχα ανοίξει πριν 2 εβδομάδες . Δυστυχώς τα πράγματα δεν πάνε και πολύ καλά . Μετά από πολλές συζητήσεις έχουμε φτάσει σε συναισθηματικό αδιέξοδο . Στο μόνο που συμφωνούμε απόλυτα είναι να προστατεύσουμε τα παιδιά . Δηλαδή πιστεύουμε ότι δεν πρέπει να χωρίσουμε για χάρη των παιδιών μια που είναι σε κρίσιμη ηλικία . Επιμένει ότι επειδή έχει παντρευτεί μικρή έχει καταπιεστεί όπως και την έχω καταπιέσει και τώρα θέλει την ηρεμία της επίσης έχει καταπιεστεί τόσο πολύ στο παρελθόν που δεν θέλει να το ξεπεράσει . Χωρίς να την έχω πιέσει την είπα ότι εγώ την αγαπάω ακόμη και αυτό που νοιώθω μέσα μου για αυτή δεν έχει σβήσει . Όμως η απάντησή της είναι ότι όλα αυτά τα αισθάνομαι λόγω της συνήθειας και ότι θα πρέπει και εγώ να τα βρω με τον εαυτό μου για να μην στεναχωριέμαι. Έχω πάρει τις αποφάσεις μου θα μήνω και θα τη διεκδικήσω μέχρι τέλος όσο και να στραπατσαριστώ όσο και να πληγωθώ δεν έχω τίποτα να χάσω . Θα προσπαθήσω με αυτοεκτίμηση αξιοπρέπεια και αυτοσεβασμό . Μιλήσαμε ξανά πριν λίγο της άνοιξα πάλι την καρδιά μου που είπε πως με καταλαβαίνει αλλά δεν μπορεί να κάνει τίποτα . Αυτή τη στιγμή έχει φύγει με το αυτοκίνητο για να κάνει μια βόλτα μάλλον τυραννιέται και αυτή . Θα ήθελα τις απόψεις σας όπως επίσης να σας ενημερώσω ότι δεν υπάρχει άλλος .

Η αποφαση σου ειναι εντελώς σωστη κατ εμε, εφοσον πραγματικα την αγαπάς και δεν σε ωθει ο εγωϊσμος της επικειμενης απόρριψης να πολεμησεις.
Αυτο που πρεπει να της πεις και να την πεισεις ειναι πως δεν την θελεις διπλα σου για τα παιδια και τη δικη τους ηρεμια, αλλα ΓΙΑ ΣΕΝΑ. Μονο για σενα, για το "εμεις" που σου δινει ζωη και ανασα. Πραγματικα πιστευω πως ολα θα πανε κατ ευχην. Αρκει να κανεις αυτο που εσυ ειπες:

"θα τη διεκδικήσω μέχρι τέλος όσο και να στραπατσαριστώ όσο και να πληγωθώ δεν έχω τίποτα να χάσω . Θα προσπαθήσω με αυτοεκτίμηση αξιοπρέπεια και αυτοσεβασμό"

Ειναι μεγάλες οι κουβεντες που εγραψες. Εφάρμοσε τες τωρα και ζησε ευτυχισμενος με την οικογενεια σου.
Μόνο μην προσπαθήσεις να με προσγειώσεις, Ξέρεις, ο κόσμος μου δεν είναι εκεί που κοιτάς.

Mystik_Male

# 11 στις 18/10/2012
author
Ανδρας / 52 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 40
Απαντήσεις: 2.599

Παράθεση:
Originally posted by georgios-ch

Φίλε μου, ωραία τα λες και τα γράφεις.
Εγώ όμως θα σε στενοχωρήσω, αν και δεν το θέλω.

Όταν μια γυναίκα έχει πείσει τον εαυτό της ότι είναι κουρασμένη από την οικογενειακή και συζυγική ζωή, ότι δεν αντέχει άλλο, και ότι "καταλαβαίνει αλλά δεν μπορεί να κάνει τίποτα", έχει έρθει η αρχή του τέλους.

Θέλει να αποτινάξει από πάνω της αυτό το κάτι που την πνίγει [και δυστυχώς, -εν προκειμένω- μέσα σε αυτό συμπεριλαμβάνεσαι εσύ και ο πρότερος βίος σου], και να βρει κάτι άλλο / κάποιον άλλον που θα την αναζωογονήσει .

Και μπορεί αυτό το κάτι άλλο / αυτός ο κάποιος άλλος να μην έχει βρεθεί ακόμα αλλά σύντομα θα βρεθεί γιατί είτε το θέλεις είτε όχι, έχει μπει σε λειτουργία αυτόματα το... ραντάρ αναζήτησης...

Εκτός βέβαια αν εσύ ο ίδιος μεταμορφωθείς στον πρίγκηπα με το άσπρο άλογο που θα κάνει ένα "φραααααααπ" και με μία θεαματική κίνηση την αρπάξει και τη βγάλει από το αδιέξοδο στο οποίο ζει, ανεβάζοντάς την πίσω του στο άσπρο άλογο...

Μπορείς;
Αν μπορείς, με την ευχή μου... και πάνω απ' όλα για τα 3 σας παιδιά...
Τα οποία- αν δεν αλλάξει κάτι μεταξύ σας- πρέπει να μάθουν την αλήθεια και να μη ζήσουν το θέατρο του παραλόγου...

vasiliki_2

# 12 στις 19/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by tzoulia49

πιστευω οτι η γυναικα σου εχει βρει αλλον αντρα ....

για να ειναι τοσο πολυ αμετακινητη στις αποψεις της....

αυτο υποψιαζομαι και σχεδον ειμαι βεβαιη ....

γιατι εμεις οι γυναικες εγκαταλειπουμε μονο οταν συναισθηματικα δεν υπαρχει γυρισμος ....

....

γιατί αποκλείεις την περίπτωση απλά να έχει "ξενερώσει";

tzoulia49

# 13 στις 21/10/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
αν η γυναικα απλα εχει ξενερωσει και μονο ...

κανοντας ενα συνηθισμενο καυγα παρτυ....

καθεται στ αυγα της και η ζωη συνεχιζεται .....

και μολις ο συζυγακος της κανει και δυο χατηρια....

την αλλη μερα ολα θα ειναι μελι γαλα σαν να μην συνεβη τιποτα ....

ως που να επελθει ο νεος γυρος και ξανα μανα τα ιδια .....

οταν ομως η γυναικα παραξενερωσει ....

βρισκει εναν αλλον αντρα για να τον χρησιμοποιησει ως δεκανικι .....

και εκει αρχιζουν οι αναταραξεις στον οικογενειακο βιο .....και γι αυτο η γυναικα ειναι αμετακινητη ......

γιατι η γυναικα βασιλικη .....λειτουργει με συναιθηματικη ανασφαλεια .....κυριως για τον εαυτο της .....και κατοπιν για τα παιδια της ......

δεν ειναι τοσο χαζη να βγει μονη της στ αγγουρια ....να το πω στην απλη λαικιστη ....

αν αυτη η γυναικα εχει ξενερωσει ....ειναι μια απλη γριπη που με λιγα κολπα του συζυγου την εχει φερει πισω σε χρονο dt....

εγω πιστευω οτι αφου η ιστορια παει για σταθερο χωρισμο .....

σκιζω και τα πτυχια μου οτι αφορμη ειναι αλλος αντρας .....

δεν εξεταζουμε τις αιτιες .....

οι αιτιες προυπηρξαν και πολλες φορες ειναι παρα πολυ αργα για να βρεθει καποια λυση .,....γι αυτες ....

.οι οποιες ευκαιριες ηδη θα χουν δοθει μεσα στο γαμο ....και ο θεματοθετης τις γνωριζει .....καλυτερα απ ολους ....

εγω παντως την απαντηση μου την εδωσα ...τα ιδια θα πω ...

nadia77

# 14 στις 10/12/2012
author
Γυναίκα / 44 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Απαντήσεις: 313
Το οτι ηρθε η αρχη του τελους αγαπητε θεματοθετη , ειναι αληθεια .
Το οτι η γυναικα σου ειναι εξαιρετικα αποφασισμενη να μη συνεχισει αλλο μαζι σου το εχεις ηδη αντιληφθει.
Αυτο που δεν αντιληφθηκες ακομη ειναι πως η καλη σου γυναικουλα αυτο το σχεδιαζει πολυ καιρο στο μυαλο της και εχει ηδη παρει συναισθηματικο διαζυγιο απο σενα.
Ειτε γιατι , οπως λεει η αγαπητη τζουλια, εχει βρει το ''δεκανικι'' της, εναν αλλο ανδρα....ειτε γιατι απλα μπουχτησε απο την κοινη σας ζωη .
Το οτι σου τονιζει οτι παντρευτηκε μικρη δηλωνει πως συνειδητοποιησε πως μεγαλωνει και η ιδια, τα χρονια περνανε και τα περιθωρια στενευουν οσον αφορα το δικαιωμα στην ευτυχια. Αφου δεν ηταν μαζι σου ευτυχισμενη , αποφασισε να δωσει στον εαυτο της μια δευτερη ευκαιρια να βρει ερωτα ,αγαπη, κατανοηση, οτι επιτελους της ελειπε απο τη σχεση σας.
Καποιοι το λενε κριση ηλικιας... εγω θα το πω ''επιθυμια να ζησει'' . Να ζησει συμφωνα με τους δικους της ορους, τα δικα της θελω.
Τα παρακαλια σου ειναι ακυρα και μαλιστα της τονωνουν το εγω.
Δεξου απλα οτι ειχες μια ευκαιρια πολλων χρονων να την κανεις δικη σου ....και απετυχες...απετυχες παταγοδως.

# 15 στις 10/12/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
συμφωνώ με τη τζουλια και τη ναντια δυστυχώς ...
ομως η ζωη συνεχιζεται και μετα απ αυτο θα εισαι δυνατότερος και σοφοτερος
στην δευτερη ευκαιρια ζωης δεν θα κανεις τα ιδια λαθη ουτε η πρωην σου
και θα ζησετε αρμονικα με αλλα ταιρια ...
προσπαθηστε να ειστε αγαπημενοι ως γονεις να εχετε σεβασμο και να στηριξετε τα παιδια σας
να ξερεις η αγαπη σας παντα θα υπαρχει ειστε ο ενας κομματι του αλλου...
μην το χαλασεις για χαριν εγωισμου, γιατι μονο ΑΥΤΟ ειναι,και κτητικοτητας...
καλυτερα να μην ερχεται αυτη η στιγμη στα ζευγαρια...
ΟΜΩΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΦΤΑΙΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ

morgoth

# 16 στις 11/12/2012
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by MsAITHRA
συμφωνώ με τη τζουλια και τη ναντια δυστυχώς ...
ομως η ζωη συνεχιζεται και μετα απ αυτο θα εισαι δυνατότερος και σοφοτερος
στην δευτερη ευκαιρια ζωης δεν θα κανεις τα ιδια λαθη ουτε η πρωην σου
και θα ζησετε αρμονικα με αλλα ταιρια ...
προσπαθηστε να ειστε αγαπημενοι ως γονεις να εχετε σεβασμο και να στηριξετε τα παιδια σας
να ξερεις η αγαπη σας παντα θα υπαρχει ειστε ο ενας κομματι του αλλου...
μην το χαλασεις για χαριν εγωισμου, γιατι μονο ΑΥΤΟ ειναι,και κτητικοτητας...
καλυτερα να μην ερχεται αυτη η στιγμη στα ζευγαρια...
ΟΜΩΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΦΤΑΙΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ

ετσι ειναι.

lovable1

# 17 στις 11/12/2012
author
Γυναίκα / 36 / Σε σχέση
Ν. Δράμας / Δράμα
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 884
Είναι πολύ δυσάρεστη η κατάσταση που βιώνεις
Πραγματικά λυπάμαι.... πρέπει να είναι πολύ δύσκολο το να μην είναι στο χέρι σου κάτι, να μην μπορείς να το ελέγξεις γιατί πολύ απλά.... είναι απόφαση άλλου και απλά παίρνει κι εσένα η μπάλα.... Δυστυχώς έτσι είναι οι σχέσεις κι απο τη μία χαίρομαι που έφυγα κι εγώ απο μια 10ετή σχέση που με είχε κουράσει πριν το γάμο και τα παιδιά. Είμαι σίγουρη ότι απέφυγα μια μελλοντική κατάσταση σαν τη δική σου. Κάπως έτσι θα καταλήγαμε κι εμείς...

Δυστυχώς πρέπει να τα "μάζευε" καιρό........ ίσως και χρόνια και τώρα έγινε το μπαμ. Ίσως γι'αυτό είναι και τόσο αποφασισμένη. Νιώθει ότι δεν έκανε τίποτα στη ζωή της, ότι έχει απωθημένα, ότι πιέζεται απο τις ευθύνες και τις υποχρεώσεις και ότι δεν πρόλαβε να ζήσει τα νιάτα της και πολλά πολλά άλλα...
......και όλα αυτά βγαίνουν τώρα. Προφανώς δεν αντέχει άλλο....

Γι'αυτό και το αίσθημα της καταπίεσης....
Μη φοβάσαι, δεν την καταπίεσες εσύ αλλά οι καταστάσεις και οι επιλογές της που απλά συμμετείχες κι εσύ σ'αυτές σαν σύζυγός της.

Όλα αυτά βέβαια τα λέω με βάση τη δική μου προσωπική εμπειρία... Ίσως και να μην ισχύουν για τη σύντροφό σου.

Αλήθεια σου είπε πόσο καιρό την απασχολεί αυτό το πρόβλημα, αυτές οι σκέψεις;

KLELIA22

# 18 στις 11/12/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by lovable1

Μη φοβάσαι, δεν την καταπίεσες εσύ αλλά οι καταστάσεις και οι επιλογές της που

απλά

συμμετείχες κι εσύ σ'αυτές σαν σύζυγός της.

.... οταν λες..... απλα....?
αμοιρος ευθυνων ο Γιωργης.....?
μαλιστα......
δηλαδη Λοβ... εσενα ο πρωην.. αν ειχε δειξει μια αλλη συμπεριφορα ...
δεν υπηρχε περιπτωση να σε κρατησει...?

lovable1

# 19 στις 12/12/2012
author
Γυναίκα / 36 / Σε σχέση
Ν. Δράμας / Δράμα
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 884
Δεν μπορώ να ξέρω γιατί πολύ απλά...... ΔΕΝ έδειξε άλλη συμπεριφορά.... αν και του το είχα ζητήσει επανειλημμένως....

περίπου για ένα χρόνο (πριν χωρίσουμε) του ζητούσα να αλλάξει κάποια πράγματα που δεν μου άρεσαν (μη νομίζεις, δεν ζητούσα κάτι τραγικό, το ξέρει κι ο ίδιος, μου το είπε στα χωρίσματα ότι δεν ήταν δύσκολο να βελτιώσει κάποια πράγματα, συνήθειες, συμπεριφορές που του ζητούσα).... απλά είχε δέσει το γαιδαράκο του και είχε επιλέξει να μην προσπαθήσει για την ανανέωση της σχέσης μας... μέχρι που βάλτωσε.... έγινε το μπαμ κι έσκασα σαν βόμβα! Με είχε δεδομένη... μέγα λάθος... Μετά ότι κι αν έκανε για να με κρατήσει (δώρα, γλύκες, χατήρια, ταξίδια κτλ) ήταν απλά μια αποτυχία γιατί εμένα είχε τελειώσει μέσα μου... δεν άλλαζε τίποτα.

Η διαφορά όμως είναι ότι εγώ του τα ζητούσα για περίπου ένα χρόνο... δεν ξύπνησα μια μέρα και είπα "Α! δεν έχω τι να κάνω σήμερα... ας χωρίσω!"

Η γυναίκα του georgios-ch δεν ξέρω αν έκανε κάτι παρόμοιο! Του ζήτησε να αλλάξει, να βελτιωθεί; Αν ναι τότε φταίει και ο ίδιος, αλλιώς αν δεν του είπε τίποτα, πως θα μπορούσε να το φανταστεί ο άνθρωπος;

KLELIA22

# 20 στις 12/12/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by lovable1
Η διαφορά όμως είναι ότι εγώ του τα ζητούσα για περίπου ένα χρόνο... δεν ξύπνησα μια μέρα και είπα "Α! δεν έχω τι να κάνω σήμερα... ας χωρίσω!"

Η γυναίκα του georgios-ch δεν ξέρω αν έκανε κάτι παρόμοιο! Του ζήτησε να αλλάξει, να βελτιωθεί; Αν ναι τότε φταίει και ο ίδιος, αλλιώς αν δεν του είπε τίποτα, πως θα μπορούσε να το φανταστεί ο άνθρωπος;

... το αποκλειω....
να μην ειχε φτασει στα ορια της και να μην ειχε πει τι εχει αναγκη!

τεσπα....
συνηθως.. αυτοι οι τυποι....
αναρωτιουνται..." μα δεν μπορω να καταλαβω τι εκανα λαθος..?"
Γιωργη.... μονοι μας τα γραφουμε... μονοι μας τα διαβαζουμε....
Λοβ.. σεχω βρει ενα αβαταρ μουρλια... να πας να το παραλαβεις στο καφενειο!
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε