Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Θα την ξεχάσω;

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

mutomuto

# 1 στις 2/11/2012
author
Ανδρας / 43 / Παντρεμένος
Ελλάδα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 5
'Aρεσαν+: 0%

Θα την ξεχάσω;

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.

__Είμαι ο Άγγελος ειμαι 35 χρονών. Ο λόγος που σας εκθέτω το πρόβλημα μου είναι γιατί ψάχνω από κάπου να πιαστώ και να βρω μια λύση. Αγαπάω τη γυναίκα μου και θέλω να ξεκινήσω από αυτό γιατί είναι πολύ σημαντικό για να κατανοήσετε τη δυσκολία μου.
__Η σχέση μας κράτησε μέσα από πολλές δυσκολίες και αρκετούς συμβιβασμούς και απο τις δύο πλευρές. Πλεόν κλείνουμε 9 χρόνια κοινής ζωής. Τα τελευταία δύο χρόνια μένουμε μαζί και έτσι και αποφασίσαμε να επισημοποιήσουμε τη σχέση μας.
__ Η ιστορία μου όμως δεν είναι αυτή και το πρόβλημα μου δεν είναι αυτο. Τη γυναίκα μου τη λατρεύω και της οφείλω οτι είμαι σε αυτή τη ζωή. Πριν 3 χρόνια όμως και ενώ διατηρούσαμε σχέση εξ αποστάσεως για ένα διάστημα, ερωτεύτηκα μία άλλη γυναίκα. Δεν το ήθελα, δεν το προκάλεσα, ήρθε μόνο του. Την φαντασιωνόμουν και προσπαθούσα να πείσω τον εαυτό μου να την ξεχάσει. Μεχρί τότε, ουδέποτε είχα σκεφτεί άλλη γυναίκα εκτός απο τη σύντροφο μου. Ήμουν πιστός ψυχή τε και σώματι. Η άλλη γυναίκα ήρθε στη ζωή μου σαν από μηχανής θεός και μου ανέτρεψε όλα μου τα σχέδια. Ήταν όμορφη, ήταν θελκτίκη αλλά πάνω από όλα ήταν και είναι μια ψύχη πολύ όμορφη και αυτό ήταν που ερωτεύτηκα κατά βάθος. Με τραβούσε σαν μαγνήτης. Βρεθήκαμε ένα βράδυ μεθυσμένοι και οι δύο να ήμαστε αγκαλιά τη συνέχεια την γνωρίζετε.
__Αυτό ήταν και η αρχή της καταστροφής του μυαλού μου. Έρωτας πόλεμος μέσα μου. Η σύντροφος μου είχε πια πάει σε δεύτερη μοίρα. Πολεμούσα κάθε μέρα μέσα μου και ένιωθα άθλιος απέναντι και στις δύο γυναίκες που αγαπούσα και εκτιμούσα εξίσου. Κάθε μέρα κέρδιζε έδαφος μέσα μου και μου γινόταν απαραίτητη. Τη γυναίκα μου όμως την αγαπούσα και δεν ήθελα με τίποτα να της κάνω αυτό το κακό. Η άλλη κοπέλα κάποια στιγμή με εγκατέλειψε. Προσπάθησα πολλές φορές να χωρίσω απο τη γυναίκα μου. Το ξέρω είμαι απαράδεκτος αλλά δεν τα κατάφερα. Την έβλεπα που με κοιτούσε με τόσο πόνο και δεν άντεχα σε αυτό το πλάσμα να της κάνω τόσο κακό. Δεν ξέρω αν έχει τύχει σε άλλο άνθρωπο μια παρόμοια κατάσταση αλλά θα ήθελα να το συζητήσω με κάποιον άλλο άντρα. Με την κοπέλα έχω χωρίσει εδώ και πολύ καιρό αν και της είχα ζητήσει να μην με βγάλει από την ζωή της, έστω να διατηρήσουμε μία επικοινωνία εκείνη επέλεξε να μην κρατήσει καμία επαφή μαζί μου. Το σεβάστηκα και πλεον δεν γνωρίζω τίποτα για εκείνη, χάθηκε σαν αερικό και πλέον δεν τολμώ ούτε τηλέφωνο να την πάρω για να δω αν είναι καλά. Όταν χωρίσαμε ένιωσα να έφαγα μπουνιά γνωρίζετε που (..)
__Αυτό που θέλω να συζητήσω μαζί σας είναι οτι από τότε έχω πρόβλημα με τη γυναίκα μου. Αποφασίσαμε να παντρευτούμε για να κάνουμε παιδιά και να προχωρήσουμε τη σχέση μας παρακάτω. Εξάλλου μετά από όσα είχαν συμβεί μόνο με αυτό τον τρόπο θα μπορούσα να είμαι μαζί της. Να έχουμε κοινούς στόχους. Εγώ όμως δεν μπορώ να ξεχάσω την άλλη γυναίκα. Είναι συνέχεια στο μυαλό μου. Ξέρω πως θα μου πείτε οι περισσότεροι να χωρίσω. Όμως δεν θέλω και δεν μπορώ. Μου είναι αδιανόητο να αφήσω αυτή την γυναίκα που έχει κάνει τόσα πολλά για εμένα σε αυτή τη ζωή και με αγαπάει τόσο πολύ και εκείνη και όλη της η οικογένεια. Μου έχουν φερθεί σαν πραγματικό τους παιδί. Ειλικρινά νιώθω πολλές ενοχές που δεν την βλέπω πια ερωτικά. Την αγαπάω όμως και γνωρίζω πως αυτό έχει σημασία και αυτό είναι πιο δυνατό από οτίδηποτε άλλο σε μια σχέση.
__ Θα ξεχάσω κάποια στιγμή την άλλη γυναίκα; Θα μπορέσω να ξαναδώσω στην γυναίκα μου όλο αυτό που της χρωστάω; Η γυναίκα μου είναι η αιτία που ζω και αναπνέω. Εννοείτε ότι δεν σκέφτομαι ποτέ να ξαναμπλέξω σε τέτοιες ιστορίες. Το μόνο που θέλω είναι να ξεχάσω την άλλη γυναίκα και να επιστρέψω στην γυναίκα μου. Αν κάποιος έχει παρόμοια ιστορία με τη δική μου θα ήθελα να μου πει πως το ξεπέρασε.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας αν εμφανιστεί το ποστ.

lovable1

# 2 στις 2/11/2012
author
Γυναίκα / 35 / Σε σχέση
Ν. Δράμας / Δράμα
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 884
Εγώ ένα ξέρω: Όσους γάμους ξέρω που έγιναν τελευταία, όλοι έγιναν απο φιλότιμο! Κανένας δεν ήταν ευτυχισμένος και δεν το έκανε με την καρδιά του
Αρέσει στο μέλος jeyrum

just_a_girl

# 3 στις 2/11/2012
author
Γυναίκα / 39 / Διαζευγμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Απαντήσεις: 193
Σε καταλαβαινω απολυτα βρε Αγγελε. Εχω βρεθει κι εγω στη θεση σου (ευτυχως οχι με τοσο μακροχρονια σχεση). Κι εγω αισθανομουνα ενοχες που μου περασε ο ερωτας. Θα σου πω που εχω καταληξει:

1. Για να μπει μια αλλη γυναικα στη ζωη σου παει να πει οτι αυτο που εχεις με τη γυναικα σου αυτη τη στιγμη μπαζει. Δε σε καλυπτει βρε παιδι μου, πως το λενε. Μπορει παλια να σε καλυπτε και να σε υπερκαλυπτε ισως, τωρα ομως οχι. Κι αυτα τα πραγματα δυσκολα αναστρεφονται. Σχεδον ποτέ. Και δε φταις. Ετσι γινεται σε πολλες σχεσεις. Στις περισσότερες.

2. Λόγω του 1. εχεις αυξημενο κινδυνο διαζυγιου, αν παντρευτεις (παντρευτηκες?). Αν μπεις σε ενα γαμο που "θες και δε θες" ποιος σου λεει οτι μετα απο ενα χρονικο διαστημα δε θα αποφασισεις οτι τελικα δε θες? Οτι πνιγεσαι?

3. Αν μεινεις μαζι της "απο συμπόνια", για να μην την πληγωσεις οπως λες, της κανεις κακο τελικα. Γιατι κι αυτη δικαιουται εναν ανθρωπο που θα ειναι ερωτευμενος μαζι της, που θα τη γουσταρει ερωτικα και που δε θα σκεφτεται καποια αλλη.

Καταλαβαινω οτι αισθανεσαι οτι αν χωρισεις την προδιδεις κι αυτην και την οικογενεια της, αλλα δεν ειναι ετσι. Καλυτερα να τους αντιμετωπισεις με ειλικρινεια, αφου βεβαια πρωτα εισαι ειλικρινης με τον εαυτο σου. Αυτες ειναι οι δικες μου αποψεις βεβαια...

achinos

# 4 στις 2/11/2012
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.764

Παράθεση:
Originally posted by lovable1
Εγώ ένα ξέρω: Όσους γάμους ξέρω που έγιναν τελευταία, όλοι έγιναν απο φιλότιμο! Κανένας δεν ήταν ευτυχισμένος και δεν το έκανε με την καρδιά του

Ειν αληθεια οτι ο θεσμος...τριζει...(μαλλον παει κατα διαολου δλδ)

Γιατι δεν κανετε συμφωνο συμβιωσης; θα σου στοιχισει λιγοτερο και το διαζυγιο...

Κ βεβαια μην ξεχνατε τ αντισυλληπτικα...

archagellos

# 5 στις 2/11/2012
author
Ανδρας / 54 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 3.335
Τυπε καλα τα λες .....αλλα ξερεις και εσυ ο ιδιος πως δεν ειναι ετσι .
Θες την γνωμη αντρα και θα την διαβασεις .

Παιζεις και παιζεις και με τις ψυχες των αλλων .
Ενας εγωιστης του κερατα εισαι που θες να γινετε το δικο σου και ΕΣΥ να περνας καλα .

Εχεις το γυναικακι σου ....ετσι ? ...γωνρισες την αλλη ....σωστα ...αλλα το γυναικακι το κρατησες και το αγαπας κιολας ....
Μωρε τι μας λες ?

Οταν γνωρισες την αλλη επρεπε να χωρισεςι την γυναικα σου ....εχει και αυτη δικαιωμα στην ζωη και σε αυτα που δεν μπορεις πλεον να τις προσφερεςι .
Αλλα ηθελες κα ιτην καβατζα σου ...διοτι απο μπαλακαι μας εχουν ξεμεινει...ετσι ?

Ετσι κανουν ρε αντρες ? Αυτα που κοροιδευουμε στος γυναικες .

Επαιξες το παιχνιδι σου εκ του ασφαλους και τωρα εχεις βγει και ο καημενος που θες και παρηγορια .

Να χωρισεις την γυναικα σου κα ινα πας να κυνηγησεις την αλλη .
Ποιος σου ειπε οτι εχεις δικαιωμα να της κανεις την ζωη μαυρη διοτι εσενα το μυαλο σου ειναι αλλου και δεν την βλεπεις ποια ερωτικα ?
Ποιος ?

Θα ηθελες να ησουν στην θεση της γυναικας σου ?
Θα ηθελες ?

Οχι ρε τυπε ...δεν κανουμε αυτα που δεν θελουμε να μας κανουν .
Γμ Το Φελεκι μου

achinos

# 6 στις 2/11/2012
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Μονακό
Ρε ουριηλ, αμα την ειχε χωρισει την καλη γυναικα τοτε...θα τουμενε κ η αλλη...κ μπορει να μην την ειχε ετσι δοκιμασμενη οπως την παλια...
Ξες τι κοπος ειναι να τη στρωσει παλι απ την αρχη, την καινουρια;

KLELIA22

# 7 στις 2/11/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
...κανεις σας.. εκτος του girl... δεν του προτεινε κατι..
συνεχιστε....

achinos

# 8 στις 2/11/2012
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Μονακό

Παράθεση:
Originally posted by KLELIA22
...κανεις σας.. εκτος του girl... δεν του προτεινε κατι..
συνεχιστε....

Ευχαριστουμε...

KLELIA22

# 9 στις 2/11/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
.. λοιπον....
προταση δικη μου :
οχι γαμος.
οχι επιστροφη στη κοπιλιτσα που σε μουρλανε.
( μηδεν εις το πηλικον... θα αμφιβαλλει παντα για σενα..
θα νομιζει πως θα κανεις τα ιδια....
δεν θα μπορεις να την πεισεις οτι την καψουρευτηκες...
θα νομιζει πως την ηθελες.. μονο επειδη ειχες βαρεθει στη σχεση σου...
και εψαχνες σανιδα σωτηριας...

και δε συμμαζευεται)
μεινε μονος...

και μακρια απο ολες και απο ολους..
απο Πασχα παλι.... οι εξορμησεις!
αυτα.

Mystik_Male

# 10 στις 2/11/2012
author
Ανδρας / 51 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 40
Απαντήσεις: 2.599

Παράθεση:
Originally posted by mutomuto
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.

__Είμαι ο Άγγελος ειμαι 35 χρονών. Ο λόγος που σας εκθέτω το πρόβλημα μου είναι γιατί ψάχνω από κάπου να πιαστώ και να βρω μια λύση. Αγαπάω τη γυναίκα μου και θέλω να ξεκινήσω από αυτό γιατί είναι πολύ σημαντικό για να κατανοήσετε τη δυσκολία μου.
__Η σχέση μας κράτησε μέσα από πολλές δυσκολίες και αρκετούς συμβιβασμούς και απο τις δύο πλευρές. Πλεόν κλείνουμε 9 χρόνια κοινής ζωής. Τα τελευταία δύο χρόνια μένουμε μαζί και έτσι και αποφασίσαμε να επισημοποιήσουμε τη σχέση μας.
__ Η ιστορία μου όμως δεν είναι αυτή και το πρόβλημα μου δεν είναι αυτο. Τη γυναίκα μου τη λατρεύω και της οφείλω οτι είμαι σε αυτή τη ζωή. Πριν 3 χρόνια όμως και ενώ διατηρούσαμε σχέση εξ αποστάσεως για ένα διάστημα, ερωτεύτηκα μία άλλη γυναίκα. Δεν το ήθελα, δεν το προκάλεσα, ήρθε μόνο του. Την φαντασιωνόμουν και προσπαθούσα να πείσω τον εαυτό μου να την ξεχάσει. Μεχρί τότε, ουδέποτε είχα σκεφτεί άλλη γυναίκα εκτός απο τη σύντροφο μου. Ήμουν πιστός ψυχή τε και σώματι. Η άλλη γυναίκα ήρθε στη ζωή μου σαν από μηχανής θεός και μου ανέτρεψε όλα μου τα σχέδια. Ήταν όμορφη, ήταν θελκτίκη αλλά πάνω από όλα ήταν και είναι μια ψύχη πολύ όμορφη και αυτό ήταν που ερωτεύτηκα κατά βάθος. Με τραβούσε σαν μαγνήτης. Βρεθήκαμε ένα βράδυ μεθυσμένοι και οι δύο να ήμαστε αγκαλιά τη συνέχεια την γνωρίζετε.
__Αυτό ήταν και η αρχή της καταστροφής του μυαλού μου. Έρωτας πόλεμος μέσα μου. Η σύντροφος μου είχε πια πάει σε δεύτερη μοίρα. Πολεμούσα κάθε μέρα μέσα μου και ένιωθα άθλιος απέναντι και στις δύο γυναίκες που αγαπούσα και εκτιμούσα εξίσου. Κάθε μέρα κέρδιζε έδαφος μέσα μου και μου γινόταν απαραίτητη. Τη γυναίκα μου όμως την αγαπούσα και δεν ήθελα με τίποτα να της κάνω αυτό το κακό. Η άλλη κοπέλα κάποια στιγμή με εγκατέλειψε. Προσπάθησα πολλές φορές να χωρίσω απο τη γυναίκα μου. Το ξέρω είμαι απαράδεκτος αλλά δεν τα κατάφερα. Την έβλεπα που με κοιτούσε με τόσο πόνο και δεν άντεχα σε αυτό το πλάσμα να της κάνω τόσο κακό. Δεν ξέρω αν έχει τύχει σε άλλο άνθρωπο μια παρόμοια κατάσταση αλλά θα ήθελα να το συζητήσω με κάποιον άλλο άντρα. Με την κοπέλα έχω χωρίσει εδώ και πολύ καιρό αν και της είχα ζητήσει να μην με βγάλει από την ζωή της, έστω να διατηρήσουμε μία επικοινωνία εκείνη επέλεξε να μην κρατήσει καμία επαφή μαζί μου. Το σεβάστηκα και πλεον δεν γνωρίζω τίποτα για εκείνη, χάθηκε σαν αερικό και πλέον δεν τολμώ ούτε τηλέφωνο να την πάρω για να δω αν είναι καλά. Όταν χωρίσαμε ένιωσα να έφαγα μπουνιά γνωρίζετε που (..)
__Αυτό που θέλω να συζητήσω μαζί σας είναι οτι από τότε έχω πρόβλημα με τη γυναίκα μου. Αποφασίσαμε να παντρευτούμε για να κάνουμε παιδιά και να προχωρήσουμε τη σχέση μας παρακάτω. Εξάλλου μετά από όσα είχαν συμβεί μόνο με αυτό τον τρόπο θα μπορούσα να είμαι μαζί της. Να έχουμε κοινούς στόχους. Εγώ όμως δεν μπορώ να ξεχάσω την άλλη γυναίκα. Είναι συνέχεια στο μυαλό μου. Ξέρω πως θα μου πείτε οι περισσότεροι να χωρίσω. Όμως δεν θέλω και δεν μπορώ. Μου είναι αδιανόητο να αφήσω αυτή την γυναίκα που έχει κάνει τόσα πολλά για εμένα σε αυτή τη ζωή και με αγαπάει τόσο πολύ και εκείνη και όλη της η οικογένεια. Μου έχουν φερθεί σαν πραγματικό τους παιδί. Ειλικρινά νιώθω πολλές ενοχές που δεν την βλέπω πια ερωτικά. Την αγαπάω όμως και γνωρίζω πως αυτό έχει σημασία και αυτό είναι πιο δυνατό από οτίδηποτε άλλο σε μια σχέση.
__ Θα ξεχάσω κάποια στιγμή την άλλη γυναίκα; Θα μπορέσω να ξαναδώσω στην γυναίκα μου όλο αυτό που της χρωστάω; Η γυναίκα μου είναι η αιτία που ζω και αναπνέω. Εννοείτε ότι δεν σκέφτομαι ποτέ να ξαναμπλέξω σε τέτοιες ιστορίες. Το μόνο που θέλω είναι να ξεχάσω την άλλη γυναίκα και να επιστρέψω στην γυναίκα μου. Αν κάποιος έχει παρόμοια ιστορία με τη δική μου θα ήθελα να μου πει πως το ξεπέρασε.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας αν εμφανιστεί το ποστ.

Άγγελε, παλικάρι μου, έχεις πολύ μεγάλη καρδιά...
Τους χωράει όλους...
Και τη γυναίκα σου, και την οικογένεια της γυναίκας σου, και τη γκόμενα...
Πω, πω...

Κι όχι τίποτ' άλλο, είναι και υποχρεωτική η δωρεά οργάνων...
Πού θα χωρέσει μία τόσο μεγάλη καρδιά σαν τη δικιά σου;
Σε γίγαντα;

Τέλος πάντων...

Λοιπόν,

Τη γυναίκα σου, από τις περιγραφές σου, δεν την κόβω για γυναίκα όμορφης εξωτερικής εμφάνισης [τουλάχιστον στα δικά σου μάτια].
Μπορεί να έχει λίγα [ή πολλά] παραπάνω κιλά, να είναι κοντούλα, να μην έχει τη θηλυκότητα που θέλεις εσύ να έχει... ή να είναι μεγαλύτερή σου ηλικιακά και αυτό να σε χαλάει...

Και όπως έχουμε πει και παλαιότερα, οι περισσότεροι άνθρωποι [άντρες και γυναίκες] ερωτεύονται με τα μάτια... και τα υπόλοιπα κάποια στιγμή περνάνε σε δεύτερη μοίρα... όσο καλά και βοηθητικά κι αν είναι για τη ζωή τους, όπως στη δική σου περίπτωση.

Δε σου φταίει κανείς, παρά μόνο ο εαυτός σου...

Το ότι μεθύσατε με τη γκόμενα μου ακούγεται σα δικαιολογία.
Δηλαδή αν δεν είχατε μεθύσει, θα είχε αποφευχθεί το "μοιραίο";

Κοίτα να δεις τώρα:
Τη γκόμενα θα την ξεχάσεις μόνο όταν βρεθεί στο δρόμο σου μία άλλη γκόμενα με όλες τις προδιαγραφές της πρώτης (όμορφη, θελκτική, αλλά πάνω απ' όλα με καλή ψυχή...)

Αν είσαι άνεργος (γιατί έχω την εντύπωση ότι εξαρτάσαι οικονομικά από τη γυναίκα σου και την οικογένειά της), βρες μια οποιαδήποτε δουλειά για να απασχολείς το μυαλό σου και να γεμίζεις τις κενές σου ώρες...

Και πού είσαι: Καλό θα ήταν να περιορίσεις τα αλκοολούχα ποτά... σε χαλάνε... τις βλέπεις όλες όμορφες και με καλές ψυχές...

Εγώ στη θέση σου θα έμενα μόνος...
Αλλά εσένα δε σε κόβω να έχεις τα κότσια να το κάνεις...

Μήπως φοβάσαι να ξεβολευτείς;

Ζητώ συγνώμη, αλλά εγώ με το φτωχό μυαλό που διαθέτω, κάτι τέτοιο αντιλαμβάνομαι....

Και το τραγουδάκι το παρακάτω είναι αφιερωμένο από τη γυναίκα σου... με πολλή αγάπη προς εσένα... την κολώνα του σπιτιού της...

https://www.youtube.com/watch?v=ZenG6xV6BFU&playnext=1&list=PLBB620D948D5D27F2&feature=results_video

tzoulia49

# 11 στις 2/11/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
χωρισε την γυναικα σου και πηγαινε παρακατω .....

γιατι ειναι ανεντιμο και ανανδρο να εισαι ερωτευμενος ακομα με την αλλη κι αυτη να την κρατας μονο απο συμπονοια κι απο συνηθεια .....

και για ολα αυτα που λες .....για τους δικους της και κουραφεξαλα ....

μιλησε της ευθεως .....

εξηγησε της οτι θελεις να χωρισετε ....κι οτι δεν εισαι ευτυχισμενος πια σ αυτη τη σχεση .....

μην πεις λεπτομερειες που θα την πληγωσουν για την αλλη γυναικα....

δεν ειναι απαραιτητο ...και θα μεγαλωσουν και το θυμο της .....

αν αυτη παλι σε κοιταξει μ αυτα τα λυπημενα ματια ....κανε πως δεν τα βλεπεις κι αναχωρησε για αλλα ......

καποιοι θα πονεσουν ...ολοι δεν μπορουμε να ειμαστε ευχαριστημενοι .....

και να εισαι σιγουρος οτι αυτο θα ειναι καλυτερο και για τους δυο .....

κι ετσι θα επελθει και η λυτρωση και γι αυτην και για σενα ....

γιατι αν προχωρησεις σε γαμο ...μαζι της ...ειναι με μαθηματικη ακριβεια βεβαιο .,.....

οτι θα ερθει στιγμη που ουτε σπιτι σου θα θες να γυριζεις ....

σου τελειωσε δεν το βλεπεις ?

χωρισε .....τιποτε αλλο δεν εχω να πω....

AMARYLLIS_30

# 12 στις 2/11/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Μάλλον θα χωρίσεις με τη γυναίκα σου και θα γράψεις εδώ μετά από λίγο καιρό το πόσο την αγαπάς και σου λείπει και πόσο μεγάλο λάθος έκανες γιατί δυστυχώς όταν μας λείπει κάποιος τον εξιδανικεύουμε ενώ όταν τον θεωρούμε δεδομένο δεν μας προκαλεί το ενδιαφέρον...
Ίσως δεν ήσουν έτοιμος να παντρευτείς αλλά σε έπνιξε το φιλότιμο και οι υποχρεώσεις προς τους δικούς της...
Πρέπει να είσαι ειλικρινής πρώτα με τον εαυτό σου και μετά με όλους τους άλλους...σε περιμένει μεγάλος δρόμος μέχρι να βρεις τη δύναμη να παραδεχτείς αυτό που αισθάνεσαι και να το πεις με κόστος να χάσεις την αγάπη των άλλων...
Μπορείς;

# 13 στις 2/11/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

και γω το ίδιο σε όσους γάμους έχω πάει νιώθω ότι δεν θα κρατήσουν ......δυστυχώς... και έχουν και στο τέλος και δεξιώσεις.... πολυτελείας ...και μεταξύ τους δεν αγαπιούνται.... αλλά χαμογελούν για τον κόσμο.... μου θυμίζουν τον γάμο του καραγκιόζη......!!!!καραγκιοζιλίκια δηλαδή.... μόνο για να δειχθούν ... και να λένε ότι κάνανε και το πανηγύρι....

# 14 στις 2/11/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

και γω το ίδιο σε όσους γάμους έχω πάει νιώθω ότι δεν θα κρατήσουν ......δυστυχώς... και έχουν και στο τέλος και δεξιώσεις.... πολυτελείας ...και μεταξύ τους δεν αγαπιούνται.... αλλά χαμογελούν για τον κόσμο.... μου θυμίζουν τον γάμο του καραγκιόζη......!!!!καραγκιοζιλίκια δηλαδή.... μόνο για να δειχθούν ... και να λένε ότι κάνανε και το πανηγύρι....

somebody961

# 15 στις 4/11/2012
author
Ανδρας / 59 / Σε σχέση
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017
Οταν δύο άνθρωποι είναι μαζί, είναι 'νόμος' με το καιρό να θεωρούν τους λόγους που το αποφασίσανε πως είναι δεδομένοι.. Οπως δεδομένο είναι πως το πρωί ξημερώνει..
Ετσι αρχίζουν σιγά σιγά να μας ενοχλούν τα συννεφάκια και η πότε πότε βροχή.. παλιόκαιρος λέμε.

Ε, το ίδιο ακριβώς είναι. Μετά από 9 χρόνια σχέσης, έχεις ξεχάσει πια τους σημαντικούς λόγους που είσαι μαζί με τη σύντροφο σου (ξημέρωμα) και επικεντρώνεσαι στα κάποια 'συννεφάκια'.. με μανία όμως.

Και τότε έρχεται η 'κακιά στιγμή', που εμφανίζεται ένας άλλος άνθρωπος, βλέπουμε πολλά θετικά στοιχεία (έχουμε ανάγκη τη παραμύθα όταν επιμένουμε να βλέπουμε συννεφιές) και αυτόματα, ό,τι 'στραβό' βρίσκουμε στην 'επίσημη΄ (απορώ πως πέρασες την 7ετία) το βλέπουμε ως θετικό στον νέο άνθρωπο.
Τον εξιδανικεύουμε, λέμε : "να, αυτή δεν έχει τα 'στραβά' της αλληνής!
Ναι, έχει άλλα όμως..

Που θα τα δεις, εφόσον μέσα σου έχεις 'ανεξόφλητους λογαριασμούς' με πιστωτή το 'γνώθι σαυτόν'..
Δε θες να δεις ότι και στον νέο, τα ίδια ή και χειρότερα θα πάθεις.
Και ο κύκλος συνεχίζεται..

Δες αυτή τη κοπέλα που μπήκε 'σφήνα' στη ζωή σου (επειδή το επέτρεψες),
σαν ΕΝΤΟΛΗ επαναδιαπραγμάτευσης με τον εαυτό σου και με τη σχέση σου.

Δεν είναι 'ανταλλακτικά' φίλε οι γυναίκες, ούτε μαξιλάρι να εξομαλύνουμε τις ανομολόγητες μας αδυναμίες.
Τις ξεπερνάμε πρώτα ΚΑΙ ΜΕΤΑ κάνουμε σοβαρές σχέσεις ζωής!

Εν κατακλείδι:
Είσαι καταπιεσμένος πολύ μέσα σου, έχεις πράγματα που δεν έχεις εκφράσει στη σχέση σου, στον εαυτό σου τον ίδιο, έχεις 'θέματα' να λύσεις
και αυτό οδηγεί μαθηματικά στο ότι τελικά :

ΠΑΙΔΕΥΕΣΑΙ ΚΑΙ ΠΑΙΔΕΥΕΙΣ..
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

OperServ

# 16 στις 4/11/2012
author
Ανδρας / 33 / Ελεύθερος
Απαντήσεις: 24
Εγώ ένα πράγμα δεν μπορώ να καταλάβω σε πάρα πολλές περιπτώσεις κέρατου που διαβάζω και ακούω. "Ήμουν/ήταν/είμασταν μεθυσμένοι" στο τάδε μέρος (σπίτι,bar,κρεβάτι,κοτέτσι,υπόγειο κτλπ) και την συνέχεια την ξέρετε κτλπ.......

Αυτό τελικά είναι μια πάνφθηνη δικαιολογία. Και η κοπέλα δεν ήρθε σαν απομηχανής θεός. Απλά δεν ήσουν ερωτευμένος με την παλιά και έτσι ήρθε η καινούργια. Το ρητό οτι ο έρωτας έρχεται εκεί που δεν το περιμένεις πιστεύω ισχύει μόνο για τους μή ερωτευμένους/ελεύθερους και όχι για τους υπόλοιπους, χωρίς βέβαια να είμαι απόλυτος σε αυτό. Άρα το ήρθε απλά η καινούργια κοπελίτσα "από μόνη της σαν απο μηχανής θεός" είναι και αυτό μια δικαιολογία για να κρύψεις οτι το ήθελες και εσύ και την ερωτεύτηκες, δεν ηρθε ουρανοκατέβατος ο έρωτας ούτε έγινε κάτι μαγικό από μόνο του.

morgoth

# 17 στις 5/11/2012
author
Ανδρας / 43 / Ελεύθερος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461

Παράθεση:
Μου είναι αδιανόητο να αφήσω αυτή την γυναίκα που έχει κάνει τόσα πολλά για εμένα σε αυτή τη ζωή και με αγαπάει τόσο πολύ και εκείνη και όλη της η οικογένεια. Μου έχουν φερθεί σαν πραγματικό τους παιδί. Ειλικρινά νιώθω πολλές ενοχές που δεν την βλέπω πια ερωτικά. Την αγαπάω όμως και γνωρίζω πως αυτό έχει σημασία και αυτό είναι πιο δυνατό από οτίδηποτε άλλο σε μια σχέση.

αγαπας τη γυναικα σου απο υποχρεωση? επειδη εχουν κανει τοσα πολλα για σενα?
Δεν την βλέπεις ερωτικά. Σεξ κανετε? σε αναβει? τι εχει κανει η οικογενεια της και νιωθεις υποχρεωμενος. Μηπως εκει βρισκεται το ολο ζουμι? Μπορεις να αναλυσεις λιγο την κατασταση? Που μενετε, τι εχουν κανει για σενα κτλ κτλ κτλ.
Εισαι αντρας δεν εισαι παιδι. Μηπως σου φερονται σα παιδι? Θελει λιγο ψαξιμο το πραγμα. για μενα δεν ειναι τυχαιο. για να δωθεις συναισθηματικα καπου αλλου σημαινει οτι κατι δε σε καλυπτει εκει που εισαι. Αυτο πρεπει να ψαξεις. Και θα το ψαξεις δυστυχως μονος σου. Ή με τη βοηθεια καποιου τριτου, φιλου σου ακομπλεξαριστου ή ειδικου.

morgoth

# 18 στις 5/11/2012
author
Ανδρας / 43 / Ελεύθερος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461
και βεβαια ολα τα ενδεχομενα ειναι πιθανα. αν βρεις την ισορροπια μεσα σου και ανακαλυψεις τι θες πραγματικα, θα μπορεσεις να παρεις σωστες αποφασεις. Σε νεα βαση, με νεα δεδομενα.

lovable1

# 19 στις 5/11/2012
author
Γυναίκα / 35 / Σε σχέση
Ν. Δράμας / Δράμα
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 884

Παράθεση:
Originally posted by just_a_girl
Σε καταλαβαινω απολυτα βρε Αγγελε. Εχω βρεθει κι εγω στη θεση σου (ευτυχως οχι με τοσο μακροχρονια σχεση). Κι εγω αισθανομουνα ενοχες που μου περασε ο ερωτας. Θα σου πω που εχω καταληξει:

1. Για να μπει μια αλλη γυναικα στη ζωη σου παει να πει οτι αυτο που εχεις με τη γυναικα σου αυτη τη στιγμη μπαζει. Δε σε καλυπτει βρε παιδι μου, πως το λενε. Μπορει παλια να σε καλυπτε και να σε υπερκαλυπτε ισως, τωρα ομως οχι. Κι αυτα τα πραγματα δυσκολα αναστρεφονται. Σχεδον ποτέ. Και δε φταις. Ετσι γινεται σε πολλες σχεσεις. Στις περισσότερες.

2. Λόγω του 1. εχεις αυξημενο κινδυνο διαζυγιου, αν παντρευτεις (παντρευτηκες?). Αν μπεις σε ενα γαμο που "θες και δε θες" ποιος σου λεει οτι μετα απο ενα χρονικο διαστημα δε θα αποφασισεις οτι τελικα δε θες? Οτι πνιγεσαι?

3. Αν μεινεις μαζι της "απο συμπόνια", για να μην την πληγωσεις οπως λες, της κανεις κακο τελικα. Γιατι κι αυτη δικαιουται εναν ανθρωπο που θα ειναι ερωτευμενος μαζι της, που θα τη γουσταρει ερωτικα και που δε θα σκεφτεται καποια αλλη.

Καταλαβαινω οτι αισθανεσαι οτι αν χωρισεις την προδιδεις κι αυτην και την οικογενεια της, αλλα δεν ειναι ετσι. Καλυτερα να τους αντιμετωπισεις με ειλικρινεια, αφου βεβαια πρωτα εισαι ειλικρινης με τον εαυτο σου. Αυτες ειναι οι δικες μου αποψεις βεβαια...

Συμφωνώ απόλυτα με την just_a_girl γιατί και σε μένα συνέβει αυτό σε μακροχρόνια σχέση.

Ο τρίτος δεν μπαίνει σε μία σχέση αν αυτή δεν έχει αφήσει ένα παράθυρο ανοιχτό.
Η δική σας σχέση είχε αφήσει ολόκληρη πόρτα ανοιχτή!
Εσύ το επέτρεψες αυτό! Εσύ την άφησες να μπει!
Άρα κάτι λείπει απο τη σχέση σου με τη γυναίκα σου και έτσι κοίταξες να το συμπληρώσεις με ένα τρίτο άτομο!

Το μόνο που μπορώ να σου προτείνω (αυτό έκανα κι εγώ) είναι να σκεφτείς το μέλλον σου και το πως θα είσαι εσύ ευτυχισμένος. Πάνε ένα βήμα μπροστά και αναλογίσου:
Θα είσαι ευτυχισμένος με τη γυναίκα σου αν συνεχίσετε τον γάμο σας;
Θα μπορέσεις να μείνεις πιστός αν μείνεις μαζί της;
Θα συνεχίσεις να σκέφτεσαι την άλλη;
Θα σου μείνουν απωθημένα;
Αν μείνεις με τη γυναίκα σου και σκέφτεσαι την άλλη (και κάθε άλλη) θα μπορέσεις να το αντέξεις; Δεν θα έχει επίπτωση στο γάμο σας και κατεπέκταση στη σχέση σας; (μείωση σεξουαλικής επιθυμίας για τη γυναίκα σου, άσχημες αντιδράσεις θυμού απέναντί της, ψέμματα, υποκρισία κτλ.)

Προσπάθησε να αναπτύξεις την αυτογνωσία σου, αν σε βοηθάει γράψτα σε χαρτί (εμένα με βοήθησε!), προέβλεψε το μέλλον ανάλογα με την επιλογή που θα κάνεις και δες πως θα είσαι ΕΣΥ καλύτερα και επομένως οι άνθρωποι γύρω σου και η σχέση σου.

Εσύ ξέρεις τον εαυτό σου καλύτερα απ'όλους....

Σκέψου λοιπόν και αποφάσισε....

mutomuto

# 20 στις 5/11/2012
author
Ανδρας / 43 / Παντρεμένος
Ελλάδα
Απαντήσεις: 5
__Καλησπέρα σε όλους. Σας διάβασα πολύ προσεχτικά αν και κανείς σας δεν μου έδωσε την απάντηση που ζήτησα.
__Την γυναίκα μου την Αγαπάω με το (α) κεφαλαίο. Δεν θέλω να την χωρίσω και παντρευτήκαμε πολύ συνειδητά. Με αυτήν την γυναίκα θέλω να περάσω το υπόλοιπο της ζωής μου με αυτή την γυναίκα θέλω να κλείσω τα μάτια μου. Την άλλη κοπέλα την αγαπήσα, την ερωτεύτηκα και ήμουν έτοιμος να τα θυσιάσω όλα για να μείνω μαζί της. Όπως σας είπα δεν με τράβηξε η εμφανισή της, που ήταν σίγουρα μια ελκυστική γυναίκα, στην πορεία με τράβηξε ο χαρακτήρας της και αυτό είναι που το κάνει δύσκολο σε εμένα. Όταν βρισκόμασταν ηρεμούσα και ένιωθα άλλος άνθρωπος. Της οφείλω και εκείνης πολλά γιατί με βοήθησε να βγω από την κατάθλιψη που είχα πέσει. Είχαν συμβεί πολλά στη ζωή μου και η γυναίκα μου πια δεν μπορεί να μου συμπαρασταθεί όπως έκανε παλιά. Αλλά δεν μπορώ να πετάξω όσα μου έχει δώσει και δεν θέλω να τα πετάξω.
Δεν ξέρω πόσο εύκολο σας φαίνεται εσάς να χωρίζετε, αλλά δεν μπορώ να αφήσω αυτή την γυναίκα. Την αγαπάω, την πονάω και έχουμε κοινά όνειρα. Λυπάμαι πολύ που δεν είμαι ακόμα ερωτευμένος μαζί της αλλά δεν θα μπορούσα να είμαι και μετά απο τόσα χρόνια. Είμαι όμως δεμένος μαζί της. Ωστόσο δεν μπορώ να ξεγελάσω τον εαυτό μου. Μου λείπει πολύ η άλλη κοπέλα. Ήμουν χαρούμενος μαζί της. Πλέον νιώθω ότι ζω τη ζωή που είχα φανταστεί αλλά χωρίς χαρά. Δουλειά σπίτι δουλεία σπίτι και το μόνο που περιμένω για να αλλάξουν τα πράγματα με τη γυναίκα μου είναι να κάνουμε ένα παιδί που ξέρω οτι θέλει όσο τίποτα άλλο στο κόσμο. Αυτό μπορώ να της το προσφέρω.
Δεν μένω μαζί της απο συμπόνοια αλλά απο αγάπη. Είναι διαφορετικό αυτό.

__Αρχάγγελος δεν κοροϊδεψα κανέναν. Την γυναίκα μου την αγαπώ και στην κοπέλα δεν της έκρυψα ότι είχα σχέση. Το γνώριζε και ποτέ δεν της είχα υποσχεθεί. Επίσης οι φίλοι μου δεν βλέπουν πλέον ερωτικά τις γυναίκες τους μετά από χρόνια γάμο. Δεν κάνω κάτι διαφορετικό. Θα κάνουμε οικογένεια και πλέον η γυναίκα μου θα γίνει η μητέρα των παιδίων μου. Θα έχει άλλη θέση στη καρδία μου. Έτσι δεν είναι;

__Μυστικ μειλ η γυναίκα μου είναι γοητευτική είναι πιο μεγάλη από εμένα αλλά δεν σημαίνει κάτι αυτο. Έχω πολύ καλή δουλειά και συνεχώς ανεβαίνω επίπεδα και είμαι ικανός να στηρίξω μία οικογένεια. Μένουμε σε δικό μου σπίτι που ανακαινίσαμε λίγο πριν το γάμο. Οι γονείς της και όλη της η οικογένεια μου έχουν σταθεί και ψυχικά και οικονομικά σε πολύ σοβαρές καταστάσεις στη ζωή μου. Φυσικά και νιώθω ευγνωμοσύνη απέναντι τους. Δεν είμαι κανένα κάθαρμα να τα ξεχάσω όλα αυτά όπως μου λέτε οι περισσότεροι να κάνω.

__somebody διάβασα προσεχτικά αυτά που έγραψες και με έβαλες σε σκέψεις. Δεν γνωρίζω αν είσαι παντρεμένος αλλά σίγουρα σε μια σχέση πολύχρονη έχουν συμβεί πολλά και κάποιες φορές απλά τα προσπεράσαμε γιατί δεν μπορούσαμε να κάνουμε διαφορετικά. Δεν έχω όμως τώρα κάτι να της πω. Όταν αποφάσισα οτι θα παντρευτώ αυτή την γυναίκα είπα οτι κάνουμε μια νέα αρχή. Δεν έχω κάτι να της πω απο το παρελθόν γιατί δεν υπάρχει λόγος. Την άλλη γυναίκα όμως δεν μπορώ να την ξεχάσω.

@ ΟΠΕΡ ΣΕΡΒ Όταν έγραψα ότι ήμασταν μεθυσμένοι δεν εννοούσα οτι ρίχνω τις ευθύνες στο ποτό. Προσωπικά και χωρίς ποτό την ήθελα αυτή την γυναίκα κολασμένα. Απλώς με το ποτό χαθήκαν οι αντιστάσεις που είχαμε και οι δύο για τη σχέση.

__Μοργοτ Δεν αγαπάω την γυναίκα μου από υποχρέωση. Έχω απαντήσει παραπάνω στις περισσότερες ερωτήσεις που μου θέτεις. Γιατί νομίζετε ότι την αγαπάω απο υποχρέωση; Έρωτα κάνουμε όχι αρκετά συχνά και κάποιες φορές δεν μου βγαίνει και διακόπτουμε. Το παράξενο είναι οτι μου συνέβαινε και παλιότερα ενώ με την άλλη κοπέλα, επειδή μάλλον την ποθούσα πολύ, ποτέ δεν είχα θέμα δυσλειτουργικό. Με ενοχλεί πολύ αυτό να είμαι ειλικρινής. Την παράλληλη σχέση μου τη γνώριζαν δύο φίλοι μου και ένας ξάδερφος μου. Και οι τρείς μου είχαν πει να μην χαλάσω την οικογένεια μου και οτι αυτό συμβαίνει σε όλους τους άντρες και στις πολύχρονες σχέσεις. Να το ζήσω και να επιστρέψω πίσω όπως και έγινε.

__oveble θα είμαι καλύτερα όταν καταφέρω να ξεχάσω την άλλη γυναίκα. Τότε πιστεύω πως θα είμαι καλύτερα. Απλά δεν ξέρω πότε και πως και για αυτό αναζήτησα βοήθεια στο site μήπως κάποιος έχει παρόμοια ιστορία.

Δεν ζητάω τη συμβουλή σας να χωρίσω. Παντρεύτηκα πριν από 5 μήνες επείδη γνώριζα τι ήθελα. Ζητάω αν κάποιος έχει βιώσει παρόμοια ιστορία με εμένα να μου πει τι έκανε και πως το ξεπέρασε.

Ευχαριστώ πολύ
Άγγελος
Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε