Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Συνέχεια παλιού θέματος

Σελίδα : 1

sophia77

# 1 στις 15/12/2012
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγιος Δημήτριος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 21
'Aρεσαν+: 0%

Συνέχεια παλιού θέματος

http://www.sxeseis.gr/viewthread.php?tid=36718&page=3

Πολλές φορές έχω ακούσει μέλη να λένε ότι δεν μαθαίνουν τη συνέχεια καποιου θέματος. Είπα λοιπόν να σας πω τη δικιά μου και να ακούσω και τις απόψεις σας. Παραθέτω το θέμα μου παραπάνω.

Μετά από 10 μήνες καθόλου επικοινωνίας και αφού τελείωσε πριν ένα μήνα το πρόβλημα της υγείας του (από ότι έμαθα από κοινούς φίλους) μου έστειλε μήνυμα ότι "αυτό που μου οφείλει δεν το ξέχασε". Του απάντησα ότι αν έχω ξεχάσει κάτι δεν το χρειάζομαι. Μετά από τόσο βρίσιμο δεν μου μπορούσα να πιστεψω ότι εννοούσε κάτι άλλο. Με πήρε τηλ και μου είπε ότι εννοεί ανθρώπινα και του απάντησα ότι ότι έκανα το έκανα απο μόνη και δεν υπάρχουν οφειλές για αυτό. Το τηλεφωνημα ήταν τυπικό και "φιλικό".

Δεν υπήρξε κάποια επικονωνία για τις επόμενες 15 μέρες και μου στέλνει παλι μύνημα ότι "είμαι στο ........, πιωμένος και σε ευχαριστώ!" δεν απάντησα και πήρε τηλ. Δεν μου έδωσε απάντηση για ποιο λόγο με ευχαριστεί..

Τα συναισθήματά μου είναι ότι ευτυχώς νοιώθω ότι δεν με αγγίζει. Παρόλο που τον αγάπησα πάρα πολύ εμαθα να ζω χωρις αυτόν. Χαρηκα όμως παρα πολύ που είναι καλά και ακουγόταν καλά και του το είπα. Παρόλο που δεν είμασταν μαζί όσο ήταν άρρωστος υπέφερα πραγματικά μαζί του. Η απορία όμως μου έμεινε.....

Θελει κάτι από εμένα? Οταν χωρίσαμε μου έλεγε ότι εγω εφταιγα για όλα ακόμα και για την αρρώστια του και ελεγε σε κοινούς γνωστούς ότι είμαι τρελή. Τι με ευχαριστεί? Που δεν υπάρχω στη ζωή του???

Ελπίζω να μη σας ενόχλησε που επαναφέρω τόσο παλιά κατάσταση αλλά ήθελα τη γνωμη σας. Αλλωστε έσας είχα κοντά μου όταν περνούσα τα ζόρια μου....

inioxos52

# 2 στις 16/12/2012
author
Ανδρας / 65 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.281
Ειναι γνωστο πως οι γυναικες ως επι το πλειστον, δρουν και αντιδρουν στην ερωτικη τους ζωη με τροπο κυριως συναισθηματικο. Οι περισσοτερες βεβαιως χρησιμοποιουν και την κοινη λογικη, αλλα και το συμφερον τους προκειμενου να παρουν καποιες αποφασεις που αφορουν την κοινη ζωη τους με τον συντροφο που επιλεγουν καθε φορα, και μεχρι να κατασταλαξουν στον κατ' αυτες ιδανικο.

Υπαρχουν ομως και καποιες γυναικες, οι οποιες πεισματικα αντιστεκονται στην κοινη λογικη, επιμενοντας σε αγαπες και ερωτες αδιεξοδους, με αντρες ανωριμους, νοητικα προβληματικους, και σε καθε περιπτωση αφερεγγυους σε οτι αφορα το μελλον μαζυ τους. Τι αραγε ωθει αυτες τις γυναικες να παραβλεπουν την λογικη, η οποια επιτασσει την με καθε τροπο απομακρυνση τους απο τετοιου τυπου αντρες?

Προσωπικα πιστευα και εξακολουθω να πιστευω, πως αυτες οι γυναικες κανουν τεραστιες εκπτωσεις στα θελω τους, προκειμενου να αποκατασταθουν, και ετσι να τελειωσει η σφοδρη πιεση που αντιμετωπιζουν απο το οικογενειακο και κοινωνικο τους περιβαλλον.

Υπο αυτο λοιπον το πρισμα, σχολιασα με τον τροπο που σχολιασα τοτε, την αποφαση σου να παραμενεις πεισματικα κολλημενη, σε εναν αντρα που σε εφτυσε πολλαπλα, που σε καμμια περιπτωση δεν σε τιμησε σαν συντροφο του, που δεν εκτιμησε τιποτε απο οσα γιαυτον εκανες, και γενικοτερα δεν σου εδωσε ουτε ενα χαμογελο αγαπητη θεματοθετρια. Τι να το κανω που εισουν -και εισαι?- τρελλα ερωτευμενη μαζυ του?

Ρωτας τωρα τι θελει απο την ζωη σου, και σε ευχαριστει, και σου μιλαει, και σου τηλεφωνει, και διαφορα τετοια. Ηλιου φαεινοτερο το τι θελει, και το γνωριζεις πολυ καλα. Εσενα θελει. (Ξερει βλεπεις τι επιδραση εχει επανω σου). Σε θελει οχι ομως ως πραγματικη συντροφο, αλλα ως νοσοκομα πιθανον, ως βολικη νοικοκυρα ενδεχομενως, και αλλα τετοια χρειαζουμενα σε εναν αντρα. Εφοσον σου αρεσουν αυτα, ξαναγυρνα. Αν δεν σου αρεσουν ομως, κοψε τις επαφες μαχαιρι, και κοιταξε τι θα κανεις στην μετα αυτον ζωη σου, γιατι τα χρονια περνουν, και σιγουρα θα θελεις να κανεις και συ την οικογενεια σου.

Μονο φροντισε οι επιλογες σου απο δω και περα ναναι διαφορετικες, γιατι μια ταση και ροπη προς τους προβληματικους, διαβλεπω πως την εχεις.

...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

KLELIA22

# 3 στις 16/12/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by sophia77
Δεν υπήρξε κάποια επικονωνία για τις επόμενες 15 μέρες και μου στέλνει παλι μύνημα ότι "είμαι στο ........, πιωμένος και σε ευχαριστώ!" δεν απάντησα και πήρε τηλ. Δεν μου έδωσε απάντηση για ποιο λόγο με ευχαριστεί..

τι σου ειπε στο τηλεφωνο..
θελεις να τον ξαναεχεις στη ζωη σου....?
ενδεχομενως.....
να εχει "αλλαξει".....

θελεις να το διαπιστωσεις..?
ή φοβασαι πως θα εχεις παλι τα ιδια?

sophia77

# 4 στις 16/12/2012
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Καλημέρα!
Ηνίοχε από τις απαντήσεις σου εδώ ξέρω το πρίσμα από το οποίο εξεταζεις καποιο θέμα και δίνεις τις απαντήσεις σου. Αυτό που μου αρέσει σε σένα και εκτιμώ είναι ότι έχεις επιχειρήματα σε αυτά που λές. Και θέλω να ακούω κάτι διαφορετικό από αυτά που πιστεύω για τις σχεσεις γενικά γιατί το μόνο σίγουρο είναι ότι κάτι κάνω λάθος έως τώρα το οποίο ψάχνω να το βρώ. Να μου πεις είμαι 36 και ακόμα? Τι να κάνουμε...δεν είναι για όλους πάντα το ίδιο εύκολο. Το σημαντικότερο είναι ίσως να συνειδητοποιώ ότι κάτι κάνω λάθος στην ερωτική μου ζωή γιατί αυτό θα είναι η μισή λύση του προβλήματος.

Σίγουρα δεν θέλω να γίνω κυνική και συμφεροντολόγος. Όσο και να πονάει πιστευω ότι είναι όμορφη η στιγμή που γυρνάς πίσω και ξέρεις πως δεν "δάγκωσες" κανέναν, πως δεν εκμεταλλεύτηκες κανέναν και ότι έκανες ότι μπορούσες.

Αντιδρώ καποιες φορές στα λεγόμενα σου γιατί η λογική μου - όλοι έχουμε απλώς σε κάποιους ή σε κάποιες στιγμές το συναίσθημα έρχεται και τη σβήνει - λέει πως αν το ζητούμενο μου ήταν μόνο να παντρευτώ θα προχώρούσα άλλιώς.

Αυτό είναι που με μπερδέυει. Το άγχος της αποκατάστασης το έχω και το παραδέχομαι. Δεν ντρέπομαι άλλωστε για αυτό. Φυσικά και θα ήθελα να έχω την οικογένεια μου και με στεναχωρεί που δεν μου ήρθαν βολικά τα πράγματα μέχρι στιγμής. Αυτό το άγχος όμως με ωθεί να κάνω απέλπιδες προσπάθεις να νοιώσω κάτι ή να προσπαθήσω να κάνω κάτι με τους "πιο σωστούς" για οικογένεια άντρες - τα γνωστά ως "κελεπούρια" που οι φίλοι μου μου πιπιλανε τα αυτιά μπας και τα χάσω - που έχουν εμφανίστεί στη ζωή μου μετά το χωρισμό. Εκεί έρχεται όμως το συναίσθημα για τον άλλον και δεν με αφήνει να κανω αυτό που η λογική προστάζει.

Ζω όμως γύρω μου καταστάσεις με φίλες μου οι οποίες παντρευτηκαν οχι γιατί ερωτεύτηκαν ή αγάπησαν αλλά γιατί αυτός που γνώρισαν θα ήταν καλός πατέρας. Είναι αυτές που μου δίνουν συμβουλές μην παντρευτώ κάποιον που αγαπάω πολύ γιατί η καθημερινότητα με παιδιά είναι πολύ δύσκολη για να αντέξεις και συναισθηματισμούς που παθιασμένοι έρωτες φέρνουν. Κάπου έχουν δίκιο γιατι βλέπω ότι υπάρχει ηρεμία. Αλλα και καθόλου ζεστασιά που εγώ δεν μπορώ χωρίς αυτή.....

Εχω χαθεί στο παρασύνθημα ρε Ηνίοχε....πραγματικά.....σε ευχαριστώ όμως που ακόμα μια φορά μου έδωσες τη δική σου άποψη και τη δική σου οπτική γωνία

sophia77

# 5 στις 16/12/2012
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Κλέλια καλημέρα και σε σένα!

Στο τηλέφωνο μιλήσαμε ελάχιστα γιατί ήμουν κάπου που δεν μπορούσα. Με ρώτησε τι κάνω, μου είπε ότι ήταν με κάτι φίλους του εκεί. Κάποια στιγμή που αναφέρθηκε μια πρωην φίλη μου του είπα ότι δεν έχω επαφές μαζί της και με ρώταγε τι έγινε γιατί όπως είπε "εσύ δεν είσαι παράλογη, κάτι σου έκανε". Ηθελα να του πω αφού τρελή με έλεγες παντού αλλά πραγματικά με χαροποιησε τόσο ότι τον άκουσα τόσο καλά και χαρούμενο που δεν ήθελα να μπω στη διαδικασία βρισίματος...

Αργότερα το βράδυ μου ξαναέστειλε μήνυμα επειδή ήμουν ψιλοάρρωστη πως νοιώθω του απάντησα "μια χαρά! μην ανησυχείς!" πήρα ένα οκ για απάντηση και αυτά.

Όσον αφορά αν θα ήθελα να γυρίσω......

Σε ερώτηση που έκανα στον εαυτό μου αν θα ήθελα να είμαστε μαζί μάλλον κρίση πανικού έπαθα στη σκέψη ότι θα ξαναβρεθώ μέσα στο σπίτι του, θα το μάθουν οι δικοί μου, θα ξαναδώ τη μάνα του.....Νοιώθω ότι ο τοίχος που έχει υψωθεί ανάμεσά μας δεν μπορεί να πέσει πια....Απλώς ότι υπάρχει πίσω του κάποιος που αγαπάω πολύ και όπως είπα εμαθα να ζω χωρίς αυτόν. Η ζωή μου και η καθημερινότητα μου είναι όμορφες πια...αλλά με το κενό του που αν συμπληρωνόταν θα ήμουν απολυτα ευτυχισμένη. Αλλωστε δεν μπορεί πριν 1 χρόνο να τον λατρευα και σήμερα να μην σημαίνει κάτι για μένα. Απλως είναι παραγεμισμένο με πόνο, απόρριψη, πίκρα και φόβο.

Όσοι περνούν από τοσο δύσκολες καταστάσεις όπως εκείνος πάντα αλλάζουν κατα τη γνώμη μου. Απλώς δεν ξέρω αν είναι προς το καλό ή προς το κακό. Αν πάντως εκείνος δεν στέλνει μηνύματα απλώς λόγω τύψεων γιατί πραγματικά με είχε κάνει σάκο του μποξ στα προβληματά του αλλά για επανασύνδεση δεν νομίζω ότι το κάνει και πολύ καλά. Πετάει κατι ευχαριστώ και λοιπά στο άσχετο. Δεν ξέρω....

achinos

# 6 στις 16/12/2012
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.762
Κοιτα, οποιος σε χανει απο τη ζωη του...να σε χανει για παντα...μονο ετσι καταλαβαινει τα λαθη του...μονο ετσι γινεται καλυτερος ανθρωπος...κ συ το ιδιο...κ μονο ετσι προχωρας παραπερα...

inioxos52

# 7 στις 16/12/2012
author
Ανδρας / 65 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.281

Παράθεση:
Ζω όμως γύρω μου καταστάσεις με φίλες μου οι οποίες παντρευτηκαν οχι γιατί ερωτεύτηκαν ή αγάπησαν αλλά γιατί αυτός που γνώρισαν θα ήταν καλός πατέρας. Είναι αυτές που μου δίνουν συμβουλές μην παντρευτώ κάποιον που αγαπάω πολύ γιατί η καθημερινότητα με παιδιά είναι πολύ δύσκολη για να αντέξεις και συναισθηματισμούς που παθιασμένοι έρωτες φέρνουν. Κάπου έχουν δίκιο γιατι βλέπω ότι υπάρχει ηρεμία. Αλλα και καθόλου ζεστασιά που εγώ δεν μπορώ χωρίς αυτή.....

Aυτες οι φιλες σου τελικα, ισως ναναι και οι εξυπνες της υποθεσης, δεδομενου πως γαμος ειτε απο ερωτα, ειτε απο συμφερον, τελικα μετα απο καποια χρονια σε πιθανο διαζυγιο θα καταληξει, μιας και ολοι οι γαμοι σημερα εχουν ημερομηνια ληξης. Διαζυγιο, το οποιο παντοτε ευχομαι ναναι βελουδινο για το καλο των παιδιων που στο μεταξυ θαχουν ερθει.

Οσον αφορα την ζεστασια, θα πρεπει να ακολουθησεις αυτο που λενε καποιες πολυπειρες γυναικες και θα το επαναλαβω ακομη μια φορα:

Οι εξυπνες γυναικες Σοφια, ΔΕΝ παντρευονται αυτους που λατρευουν και αγαπουν, αλλα αυτους που ΤΙΣ λατρευουν και αγαπουν, για οσο βεβαια κρατησει. Τα'παμε αυτα. Τωρα σωστο λαθος, θα σε γελασω και δεν θα τοθελα.

...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

star-dust

# 8 στις 16/12/2012
author
Γυναίκα / 36 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 990
@sophia77

...δεν νομίζω ότι η προσπάθεια επικοινωνίας από τη μεριά του είναι από τύψεις... μετά από τόσο χρονικό διάστημα χλωμό... εφόσον διαβάζοντας και το παλιό σου θέμα κατάλαβα ότι μιλάς για έναν "βαρύ" άνθρωπο...

ξέρει πολύ καλά τι έκανες για εκείνον... και ο τρόπος για να στο εκφράσει...αυτός ο άτσαλος και άγαρμπος που περιγράφεις... είναι ο μοναδικός που ξέρει προφανώς... στις αναγκαστικές αλλαγές πιστεύω κι εγώ... αλλά όπως είπες έχουν 2 κατευθύνσεις...

δύσκολη κατάσταση... δύσκολο το ζύγισμα του τι θέλεις και του τι δε θέλεις στην περίπτωση σου ... δύσκολη η έλλειψη αυτής της ζεστασιάς που αναφέρεις... μακάρι να ήξερα να σου πω αν τελικά αξίζει ο συμβιβασμός που περιγράφεις... και ομολογουμένως βλέπουμε τόσο συχνά γύρω μας... εγώ πάντως δε μπορώ να πω ότι "ζηλεύω" το κενό που υπάρχει σε αυτά τα ζευγάρια... γιατί υπάρχει και κάνει ΜΠΑΜ μάλιστα... απεναντίας θα έλεγα ότι με τρομάζει.....πολύ κιόλας ακόμα κι αν συνοδεύεται από τη δημιουργία οικογένειας... σεβαστή η εκπλήρωση μιας τόσο σημαντικής επιθυμίας μεν... αλλά όταν υπάρχει κάτι που δεν κολλάει... δε μπορεί να μην έχει επιπτώσεις.... όχι μόνο σε αυτούς που συμφώνησαν από κοινού... αλλά και στον άμαχο πληθυσμό της υπόθεσης..... (δεν είναι κρίμα κι άδικο να πάρει η ευχή??)
... it's the first day of the rest of your life ...

star-dust

# 9 στις 16/12/2012
author
Γυναίκα / 36 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by inioxos52
Τωρα σωστο λαθος, θα σε γελασω και δεν θα τοθελα.

μα έτσι κι αλλιώς δε νομίζω ότι υπάρχει "σωστό ή λάθος", "έξυπνο ή χαζό" στα προσωπικά μας... το ζύγι είναι αυστηρά προσωπικό και τελικά κάθε επιλογή μας είναι ένας δρόμος.... κάτι κερδίζουμε και κάτι χάνουμε... καλό είναι απλά να έχουμε συνείδηση εκ των προτέρων κατά που φαίνεται ότι θα μας βγάλει... για να μην μοιράζουμε ευθύνες μετά... δεξιά κι αριστερά...

KLELIA22

# 10 στις 16/12/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Όσοι περνούν από τοσο δύσκολες καταστάσεις όπως εκείνος πάντα αλλάζουν κατα τη γνώμη μου. Απλώς δεν ξέρω αν είναι προς το καλό ή προς το κακό. Αν πάντως εκείνος δεν στέλνει μηνύματα απλώς λόγω τύψεων γιατί πραγματικά με είχε κάνει σάκο του μποξ στα προβληματά του αλλά για επανασύνδεση δεν νομίζω ότι το κάνει και πολύ καλά. Πετάει κατι ευχαριστώ και λοιπά στο άσχετο. Δεν ξέρω....

... αν ειχες ... καποιον αλλο... να σε αφορα..
θα ηταν πιο ξεκαθαρα....τα πραγματα μεσα σου....

εννοω φυσικα... καποιον αλλο... που να σου φερεται...
ομορφα.. μ να σε νοιαζεται... να σε υπολογιζει...
τωρα....λειτουργεις και λιγο με φοβο...

αναρωτιεσαι.. μηπως δεν βρεις καποιον αλλο .... κλπ κλπ...

αυτο θολωνει την κριση σου......

και μαζι με τις ομορφες στιγμες του παρελθοντος σας...
μενεις στασιμη.....
βγες... με καμμια φιλη σου...
γινε ομορφη... διεκδικησε την προσοχη ενος αλλου αντρα..

και στο μεσοδιαστημα....μην στειλεις ποτε πρωτη στον πρωην μηνυμα!

αν εχεις τη διαθεση .. οταν επιδιωκει να επικοινωνησει.. μαζι σου ...
ανταποκρισου.

μεχρι εκει....

μην τρεφεις προσδοκιες....

achinos

# 11 στις 16/12/2012
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.762
Οταν οι πρωην...γυρνανε...γιατι παντα γυρνανε, για καποιον λογο που δε θελω να αναλυσω...ειναι καλα να περασουν πρωτα απο τα σαραντα κυματα...ετσι γινεται κ στα παραμυθια...οποιος τα καταφερει, ισως να παρει στο τελος το κοριτσι...ισως...το πιο πολυ που ειδα, ηταν ενας που εφτασε...τα τριανταεννεα...

KLELIA22

# 12 στις 16/12/2012
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by achinos
ειναι καλα να περασουν πρωτα απο τα σαραντα κυματα...

και αυτο επισης σοφο...
κοιτα στα πρωτα 5.... θα καταλαβει κιολας... και αυτη.. αν θελει...ή αν εχει ξενερωσει με τα παρελθοντα καραγκιοζιλικια...

nefelena

# 13 στις 18/12/2012
author
Γυναίκα / 44 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Ιωνία
Απαντήσεις: 1.558
Αλλο ενα αιωνιο ερωτημα....αλλαζει ο ανθρωπος?.....

Who knows for sure?

Το θεμα ειναι εαν καποιος εχει τα ψυχικα αποθεματα και την απαλλαγμενη απο το παρελθον καχυποπτη ματια να το ανακαλυψει....οταν εχεις δωσει ανισο αγωνα να απεγκλωβιστεις απο μια νοσηρη κατασταση,ποσο διατεθιμενος εισαι να εκθεσεις παλι τον εαυτο σου σε κινδυνο?.....τοσοι κοποι...τοση προσπαθεια...τοσες αξημερωτες νυχτες...τοσες ανυποφορες μερες.....ολα αυτα τα διακινδυνευεις?...τα θυσιαζεις για ενα "ισως"?...."κι αν"?....."βρες λες"?......ναι το κενο μπορει να ειναι εκει....μπορει να μην γεμισει ποτε......ομως ρισκαρεις να "γεμισεις" αυτο το ενα δημιουργωντας σωρεια αλλων?να ζεις τη μερα της Μαρμοτας ξανα και ξανα και ξανα?

Οταν ενας ανθρωπος πασχει συμπεριφορικα σε πολλους τομεις,ερχεσαι απλα και αναρωτιεσαι......"σε ποσους μπορει να εγινε καλυτερος?".......σε 1?2?....με τους υπολοιπους τι κανω?......κι επισης για να γινει "επαναξιολογηση",προσωπικα θεωρω οτι απαραιτητα θα πρεπει να υπαρχει το λιγοτερο ενας τομεας που να μην εχει πληγει ανεπανορθωτα....διαφορετικα εαν δεν εχει μεινει τιποτα ορθιο να πιαστεις.....πως να σηκωσεις το κεφαλι να δεις απο την αλλη μερια της μαντρας?

Κι οπως επισημανθηκε πολυ σωστα.....τις περισσοτερες δεν χρειαζονται τα 40 κυματα.....στα 5-10 πρωτα φαινεται ο Καπετανιος.....
Θελω τη μερα που θα φυγεις,απ το πρωι να μου γελας...κι οταν την πορτα θα ανοιγεις να ειναι σαν να μ αγαπας...

morgoth

# 14 στις 18/12/2012
author
Ανδρας / 43 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 3.461
να μενεις στις πραξεις και οχι στα λογια. επισης να ακους τον εαυτο σου. μιλαει παντα με γνωμονα αυτο που ειναι καλο για την υγεια μας.
ειναι λογικο να τον αγαπας και να θες να ειναι καλα. αυτο δειχνει υγεια. δε σημαινει ομως οτι μπορεις να εισαι παλι μαζι του απο τη στιγμη που εχεις φθαρει τοσο πολυ.

star-dust

# 15 στις 19/12/2012
author
Γυναίκα / 36 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by nefelena
Αλλο ενα αιωνιο ερωτημα....αλλαζει ο ανθρωπος?.....

Who knows for sure?

Nobody my dear...

αυτό που έχω δει πάντως live μέχρι στιγμής... είναι να αλλάζει κάποιος... μόνο γιατί δε μπορεί να επιβιώσει αλλιώς...

οι αλλαγές που αποφασίζονται κατ'επιλογήν και όχι κατ'ανάγκη... είναι εντελώς άλλη περίπτωση... στοιχήματα με πολύ μεγάλο ρίσκο...γιατί όση αποφασιστηκότητα και ειλικρινής διάθεση και να υπάρχει... ακόμα και να περάσει τα 40 κύματα κάποιος... κάποια στιγμή θα έρθει η έξωθεν δυσκολία... το απροσδόκητο ζόρι... κάτι εντελώς απρόβλεπτο που ανατρέπει τα δεδομένα... και τότε το πιο εύκολο....είναι να επιστρέψει ο παλιός "καλός" εαυτός... τι πιο φυσιολογικό από το να φερθεί ο άλλος όπως ήξερε πάντα? αφού έτσι έμαθε να "επιβιώνει"... και να τη βγάζει καθαρή στα ζόρια...

αυτό είναι κατά τη γνώμη μου το ultimate test... και άντε να βρεις αυτόν που θα το περάσει κι αυτό.... ο ψύλλος του ψύλλου λέμε.... εντελώς όμως...

nefelena

# 16 στις 20/12/2012
author
Γυναίκα / 44 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Ιωνία
Απαντήσεις: 1.558

Παράθεση:
Originally posted by star-dust
Nobody my dear...

αυτό που έχω δει πάντως live μέχρι στιγμής... είναι να αλλάζει κάποιος... μόνο γιατί δε μπορεί να επιβιώσει αλλιώς...

οι αλλαγές που αποφασίζονται κατ'επιλογήν και όχι κατ'ανάγκη... είναι εντελώς άλλη περίπτωση... στοιχήματα με πολύ μεγάλο ρίσκο...γιατί όση αποφασιστηκότητα και ειλικρινής διάθεση και να υπάρχει... ακόμα και να περάσει τα 40 κύματα κάποιος... κάποια στιγμή θα έρθει η έξωθεν δυσκολία... το απροσδόκητο ζόρι... κάτι εντελώς απρόβλεπτο που ανατρέπει τα δεδομένα... και τότε το πιο εύκολο....είναι να επιστρέψει ο παλιός "καλός" εαυτός... τι πιο φυσιολογικό από το να φερθεί ο άλλος όπως ήξερε πάντα? αφού έτσι έμαθε να "επιβιώνει"... και να τη βγάζει καθαρή στα ζόρια...

αυτό είναι κατά τη γνώμη μου το ultimate test... και άντε να βρεις αυτόν που θα το περάσει κι αυτό.... ο ψύλλος του ψύλλου λέμε.... εντελώς όμως...

Αυτο πιστευω κι εγω....ο "κεντρικος αξονας" μενει σταθερος....και μονο το ενστικτο ισως επιφερει καποια αλλαγη......
Φεξε μου!
Θελω τη μερα που θα φυγεις,απ το πρωι να μου γελας...κι οταν την πορτα θα ανοιγεις να ειναι σαν να μ αγαπας...
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost