Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ΔΙΛΗΜΜΑ

Σελίδα : 1

IO-ANNA

# 1 στις 30/1/2013
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παλαιό Φαλήρο
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2
'Aρεσαν+: 0%

Διλημμα

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.

Είμαι 35 ετών κι έχω σχέση που πλησιάζει τα 2 χρόνια. Μένουμε μαζί σχεδόν από το πρώτο διάστημα και η αλήθεια είναι ότι περνάμε όμορφα παρά τις όποιες δυσκολίες.
Με πρότυπο και οι δυο τις υγιείς οικογένειές μας, αλλά και με εφόδιο το σεβασμό και την αγάπη που νιώθουμε ο ένας για τον άλλο, σχεδιάζουμε το γάμο μας με μεγάλη χαρά.

Αυτό που με προβληματίζει και θα ήθελα τη γνώμη σας είναι το εξής: Τελευταία του έγινε μια όχι και τόσο νόμιμη πρόταση στη δουλειά του την οποία δείχνει να είναι διατεθιμένος να αποδεχθεί.
Το ζήτημα που αντιμετωπίζω είναι το γεγονός ότι αδυνατώ να υποστηρίξω την επιλογή του αυτή, καθώς κάτι τέτοιο αντιτίθεται στις αρχές μου αφενός και αφετέρου πλήττει την εικόνα μου για εκείνον.

Δυστυχώς δε μπορώ να σας δώσω περισσότερα στοιχεία και πιστεύω το καταλαβαίνετε κι εσείς, παρ'όλα αυτά θα ήθελα να μου πείτε (αν φυσικά έχετε βρεθεί σε παρόμοια θέση) πως είναι σοφότερο να αντιμετωπίσουμε τη σύγκρουση των αρχών μας με τις αποφάσεις του συντρόφου μας.

Σας ευχαριστώ πολύ, έτσι κι αλλιώς για το χρόνο σας

archagellos

# 2 στις 30/1/2013
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 3.453
Θα σου απαντησω λιγο διαφορετικα και πιστευω θα το καταλαβεις μια που ετοιμαζεις τον γαμο σου .

Εαν ρωτησεις ολους οσους εχουν χωρισει καινεις δεν θα σου πει οτι εκανε εναν γαμο για να χωρισει .
Ολοι ξεκινησαν με τις καλυτερες προοπτικες και αρχες για μια κοινη ζωη .
Το οτι πολλοι που πηραν διαζυγιο πηγαν αντιθετα στις αρχες τους για οικογενεια δεν σημαινει οτι δεν εχουν αρχες .
Απλα σε καποια δεδομενη στιγμη και κατω απο καποιες δεδομενες συνθηκες επρεπε να παραβιασουν τις αρχες τους για καποιο σκοπο και λογο .

Εσι και ο δικο σου δεν σημαινει οτι "πεφτει" στα ματια σου μια που καλειται να κανει κατι στην δουλεια του που δεν του αρεσει εκεινου και σε εσενα .
Σιγουρα το κανει για καποιο λογο .
Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι ξεφτιλας .
Και βεβαια απο την στιγμη που δεν μπορεις να μας αποκαλυψεις τι ειναι αυτο δεν σημαινει οτι και απαραιτητα παρανομο .

Στην τελικη εαν δεν το γουσταρει δηλωνει παραιτηση και σηκωνεται και φευγη ......και μετα αντε να βρεις δουλεια αυτη την εποχη .
Καποιες φορες ο σκοπος αγιαζει τα μεσα .
Χαλαρωσε

giannii

# 3 στις 30/1/2013
author
Ανδρας / 48 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 279
Δεν ξερω τι ακριβως του ζητηθηκε.
αλλα γνωστος μου που δουλευε σε βυτιο που εκτελουσε παραγγελιες σε πετρελαιο στα σπιτια. οταν του ζητηθηκε απο τον ιδιοκτητη να κλεβει τους
πελατες και να μοιραζονται τα κερδη.
παραιτηθηκε.

tzoulia49

# 4 στις 30/1/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
δεν ειναι ετσι απλο αυτο ......

εχει βαθος .....κι εχει σημασια για τι ειδους παρανομια μιλαμε ....

αν ησουν πιο σαφης ισως σου εδινα μια πιο σωστη απαντηση .....

ειναι λαθος να πω οτι να ναι.....

sunnyeyes-

# 5 στις 30/1/2013
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 4.925
μμμμ και ξανα μμμμ...
Ενω φαινομενικα λες οτι εχεις διλημμα..

ουσιαστικα δεν εχεις!

Οταν λεμε και αποφασιζουμε οτι με αυτον τον ανθρωπο θα ζησουμε ΚΟΙΝΗ ζωη,
καποια θεματα οπως πχ ΚΟΙΝΕΣ ΑΞΙΕΣ ζωης

επιβαλλεται να βρισκονται σε ιδιο επιπεδο!.. Για πολλους και διαφορους λογους.

Πρωτον και κυριο λογο.. οταν ο ενας παρανομει, ουσιαστικα
σε κανει συνεργο του εφοσον ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ και φυσικα κινδυνευεις ανα πασα
στιγμη να βρεθεις μπλέγμενη.

Σε θεματα παρανομιας εννοειτε οτι ο συντροφος εχει ΛΟΓΟ και μαλιστα ισχυρο.

Μπορει ο συντροφος σου να βρισκεται σε αδυναμια και να το επιχειρει..
αλλά οφειλεις να ΣΑΣ προστατεψεις!... Σε αυτες τις περιπτωσεις δηλαδη
φυσικα και επεμβαινεις. Δεν τον αφηνεις ελευθερο να κανει οτι του κατεβει

Μα ακομα και ενας απλος φιλος σου να ηταν.. σου πεφτει λογος! Ποσο μαλλον
να ειναι συντροφος και νυν συζηγος. Μιλαμε για κοινη ζωη!!.. μοιραζεστε τα παντα..
και την ευτυχια.. αλλάααα και τη παρανομια. Το καταλαβαινεις φανταζομαι.
Και φυσικα ολοι ειμαστε εν δυναμει παρανομοι. Υπαρχουν στιγμες
στη ζωη μας που αρκετοι ισως παρασσυρονται ενω στην ουσια
υποστηριζουν αλλες αξιες απο αυτες που πραττουν.
Σε αυτο το σημειο ερχονται οι ανθρωποι που τους αγαπανε και
τραβανε το αυτι. Γερα ομως το τραβανε.. Δεν το αφηνουν.
Δεν θα εστιαστω σε τι θα παρανομησει.. για να εχεις τετοιο διλημμα
φανταζομαι οτι μιλαμε για παρανομια που κλωνιζει και τις αξιες τις δικες σου.
Διοτι παρανομιες καθημερινα γινονται αλλά πλεον αυτες εχουν
νομιμοποιηθει..

πχ φακελακια..
πχ εργολαβιες - κλεψιμο απο το κρατος..

αν εισαι συζηγος ενος γιατρου πχ που παιρνει φακελακια.. φανταζομαι
δεν θα ειχες το ιδιο διλημμα
(ασχετα φυσικα που ειναι ανηθικο να παιρνεις λεφτα απο τον γερουλη
που μαζευει ευρουλακι ευρουλακι απο τη πενιχρη του συνταξη για να τον εγχειρησει )
Το πρωτο βημα ειναι οτι δεν το δεχεσαι και το αποτρεπεις. (ειπαμε ελευθερια
στη σχεση και στη ζωη του αλλου, αλλά εφοσον δεν πληττονται οι βασεις
και οι αξιες)

Δευτερο βημα ξανακοιτας σιωπηλα τον ανθρωπο σου να δεις αν οντως
εχει διαφορετικα πιστευω απο εσενα και δεν το εβλεπες
ή ειναι σε συγχιση. Καλυτερα πριν παρα μετα.
"Τους δρακους τους σκιζουμε στα τεσσερα... και καμια φορα και στα 8. Δρακοι πολλοι υπηρξανε. Ηλιος ομως ΕΝΑΣ και ΚΑΙΕΙ."

Climentini

# 6 στις 30/1/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by IO-ANNA

Δυστυχώς δε μπορώ να σας δώσω περισσότερα στοιχεία και πιστεύω το καταλαβαίνετε κι εσείς, παρ'όλα αυτά θα ήθελα να μου πείτε (αν φυσικά έχετε βρεθεί σε παρόμοια θέση) πως είναι σοφότερο να αντιμετωπίσουμε τη σύγκρουση των αρχών μας με τις αποφάσεις του συντρόφου μας.

Και γιατί να μη μας δώσετε περισσότερα στοιχεία, καλή μου κυρία;
Σάμπως είμαστε το ΣΔΟΕ;;
Τεσπα, τί να σας πώ τώρα κι εγώ...

Οταν ήταν να με προσλάβουν στη δουλειά που είμαι τώρα, με περάσανε από ένα φορερό και τρομερό ψυχοτέστ - ίσαμε τρεις ώρες έγραφα - για να μου πουν αυτά που ήξερα από τριώ χρονώ παιδί: οτι ψυχολογικά είμαι λίγο ... εεε ... χμμμ. οτι κατά τα άλλα είμαι .... τεσπα, όπως είμαι και οτι "έχω την τάση να παραβιάζω τους κανόνες", πράγμα που σημαίνει οτι αυτή τη στιγμή είμαι μακραν η καλύτερη πλαστογράφος στην εταιρεία, σε φυσικά και ηλεκτρονικά αρχεία, με ειδικότητα στην παλαίωση εγγράφων και την αλλοίωση .pdf . Επίσης, μπορώ να πω οποιοδήποτε ψέμμα χωρίς να παίξει ούτε το βλέφαρό μου και να μιμηθώ οποιαδήποτε υπογραφή.

Αυτό που δεν θα μπορούσα ποτέ και κατά κανένα τρόπο να κάνω είναι να κλέψω - ούτε συνδετήρα - να λαδωθώ (μου έχει προταθεί και αρνήθηκα) και να κάτσω του αφεντικού (ομοίως ).

Από την άλλη ο καλός μου (και επί εικοσαετία plus συζυγός μου) φρικάρει με την ιδέα να πει ψεματα αλλά δεν έχει τον παραμικρό ενδοιασμό να παραβιάσει το όριο ταχύτητας ή/και προσπέρασης υπο συγκεκριμένες συνθήκες και δεν είμαι εντελώς σίγουρη αν θα αρνιόταν να κάτσει του αφεντικού του, στην απίθανη περίπτωση που δεν ήταν πενηντάρης, με κοιλίτσα και καραφλίτσα, όπως είναι τα αφεντικά του τα τελευταία τριάντα χρόνια.
Τί θέλω να πω: αν είναι κάτι που αντιτίθεται στις αρχές του αλλά το αποδέχεται, έχει πρόβλημα εκείνος
αν είναι κάτι που αντιτίθεται στις δικές σας αρχές, έχετε πρόβλημα εσείς
Και πάλι, αναρωτιέμαι, τί είναι τόσο σοβαρό και απόρρητο, που να μην μπορείτε να το μοιραστείτε με 300.000 αγνώστους...

sunnyeyes-

# 7 στις 31/1/2013
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 4.925

Παράθεση:
Originally posted by Climentini
Και πάλι, αναρωτιέμαι, τί είναι τόσο σοβαρό και απόρρητο, που να μην μπορείτε να το μοιραστείτε με 300.000 αγνώστους...

Για να λεει η γυναικα οτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ...

σημαινει οτι τα λεφτα ειναι καλα

Τωρα θα μου πεις.. αν μπεις στη διαδικασια να κινδυνευσεις..
τουλαχιστον να αξιζει το κοπο
Αλλά αφου δεν μπορεις να πεις τι ειδους παρανομια ειναι
πες μας τουλαχιστον.. για ποσα χρονια φυλακη μιλαμε?
"Τους δρακους τους σκιζουμε στα τεσσερα... και καμια φορα και στα 8. Δρακοι πολλοι υπηρξανε. Ηλιος ομως ΕΝΑΣ και ΚΑΙΕΙ."

somebody961

# 8 στις 31/1/2013
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017

Παράθεση:
Originally posted by IO-ANNA
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.
Τελευταία του έγινε μια όχι και τόσο νόμιμη πρόταση στη δουλειά του την οποία δείχνει να είναι διατεθιμένος να αποδεχθεί.

Ωστε αμφιβάλλεις για την εμπιστοσύνη που του έχεις και πας για γάμο.
Μάλιστα..

Αλλο είναι αυτό που σε προβληματίζει, και όχι η πρόταση στη δουλειά.
Αυτή είναι απλώς η αφορμή.

Ετσι για την ιστορία θα σου πω κάτι παλιό μου:
Μου έλαχε μια θεούσα κάποτε που μου είπε ότι η δουλειά της στη τράπεζα την έκανε να νιώθει αμαρτωλή και αντίθετη με τα πιστεύω της.
Την έδιωξα γιατί πολύ 'μη μου άπτου' ήταν και με κούραζε.

ΥΓ: Ωραία γραμματοσειρά.
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

IO-ANNA

# 9 στις 31/1/2013
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παλαιό Φαλήρο
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2
Καλημέρα σε όλους.
Ευχαριστώ και πάλι και για το χρόνο σας και για τις εύστοχες επισημάνσεις. Υπήρχαν προτάσεις που με προβλημάτισαν αρκετά.

@Archagellos – Τα μέσα ωστόσο, ποτέ δεν αγίασαν το σκοπό. Και ναι, για να με προβληματίζει και για εκείνον και για μένα, σημαίνει ότι από κάθε πλευρά, τουλάχιστον στο δικό μου μικρόκοσμο, είναι ένα σημαντικό ζήτημα.

@Sunnyeyes – Είναι ακριβώς όπως το θέσατε "πλήττονται οι βάσεις και οι αξίες". Δε θα μπορούσα να το αποδώσω ακριβέστερα.

@Climentini – Κατάλαβα τι θέλετε να πείτε, αλλά απέχει πολύ το παράδειγμά σας από την περίπτωσή μας.

@Somebody961 – Όταν περιμένεις κάποιον "με το δίκανο στη γωνία", όλο και κάποιον θα βρεις να "σκοτώσεις". Έτσι και στην κοινή ζωή σου με κάποιον, μπορούν και τα δυο μέρη να βρουν άπειρες αφορμές μέσα στην ημέρα, πόσο μάλλον στην πορεία των ετών. Συνεπώς, δεν είναι αφορμή αυτό που έχουμε εδώ.

Στους ανθρώπους που κατάφεραν να γίνουν ένα, αυτό που υπάρχει μέσα τους συμβαδίζει. Δεν είναι αντίγραφα ο ένας του άλλου, αλλά συμβαδίζουν. Ή έτσι το έχω εγώ στο δικό μου μυαλό.

Ευχαριστώ και πάλι.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να βρω χρόνο και ηρεμία να ξεκαθαρίσω τι θέλω να "υποστηρίξω" περισσότερο.

# 10 στις 2/2/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αν εχεις αμφιβολιες για τις παρανομιες που θα κανει ο συντροφο σου στον εργασιακο τομεα...και θες να συνεχισεις (καλα κανεις να σχεδιαζεις τον γαμο σου...)αυτο που μπορω να σου δωσω μια ταπεινη συμβουλη μην κανεις ποτε κοινη φορολογικη μαζι με τον αντρα σου αυτο τουλαχιστον ειναι στο δικο σου χερι.Ασχετα αν ειστε ζευγαρι μπορειτε να εχετε ξεχωριστες Ε4 ή Ε9!οποτε τι σκας μην τον κλεισουν μεσα...?
Απο την στιγμη που το μοιραστηκε μαζι σου και δεν το εκριψε..σκεψου το και αυτο να στο εκριβε..μην φοβασαι.Τωρα δεν μπορω να φανταστω τι παρανομοια ειναι αυτη για να φοβασαι και παει εναντια στις αρχες σου..να μου λεγες ειναι αστυνομικος και κανει διακινιση ναρ...κων να σου ελεγα ναι να φοβασαι ή λαθρεμποριο λευκης σαρκως και εκει να φοβοσουν αλλα αν εχει να κανει με επιχειρησεις και λεφτα σου ειπα μην κανεις κοινη φορολογικη!

Συνεχισε να ζεις την ζωη σου καλες και οι αρχες κουκλιτσα αλλα σε αλλο παραμυθι μιλαμε για την χωρα μας!να μου λεγες να κανει παρανομοιες στην Αγγλια εκει και το στενακι της γειτονιας εχει καμερα!οχι οτι δεν γινονται αλλα τους πιανουν κατευθειαν!Εμεις αργουμε...
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε