Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Τα "μουτρα"

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Andreanna

# 1 στις 20/2/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Τα "μουτρα"

Γιατί κατα τη γνώμη σας κάποιοι άνθρωποι όταν η εξέλιξη των καταστάσεων ή η συμπεριφορά των άλλων δεν είναι αυτή που επιθυμούν , κηρύσσουν "πόλεμο" νεύρων ;
Στο διάστημα που ΄χει περάσει έχουν συμβεί πολλά. Αναλύσεις , τσακωμοί , εξηγήσεις . Πλέον έχω την αίσθηση πως δεν έχω να πω τίποτα άλλο αφού κουράστηκα να ακούω πως αυτός τα έχει κάνει όλα σωστά και δεν μπορώ με τίποτα να του αποδείξω ποια είναι τα σφάλματά του .
Ετσι ,επειδή δεν έχω δυνατότητα να μείνω κάπου αλλού ζήτησα απο το σύζυγο μου για ένα διάστημα να μην κοιμόμαστε μαζί , ώστε και οι σκέψεις μου να ξεκαθαρίσουν και για να πω την αλήθεια γιατι δεν τον άντεχα πια δίπλα μου όλοκληρη τη νυχτα. Εδώ και πολύ καιρό με διάφορες προφάσεις πήγαινα να κοιμηθώ στον καναπέ.
Στην αρχή δεν πίστεψε ότι θα αντέξω να κοιμηθούμε χωριστά γιατί στα τόσα χρόνια με δική μου πρωτοβουλία σπάνια έχει συμβεί Πάντα του ζητούσα να επιστρέψει στο κρεββάτι ή επέστρεφα εγώ .
Τώρα όμως όσο περνουν οι μέρες κι εγώ είμαι πιο ήρεμη και δεν του ζητάω να επιστρεψει , ούτε καλημέρα δεν μου λέει και το απόγευμα μιλαμε μόνο για τα παιδιά.

Κυρίως δεν ξέρω τι να νιώσω .
Προς το παρόν νιώθω ενοχή που κάνω σε κάποιον κατι κακό .

mordxw30

# 2 στις 20/2/2013
author
Ανδρας / 60 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 186
'Aρεσαν+: 0%
Η κρεβατομουρμούρα έχει κλείσει πολλά σπίτια.

ESPERANTZA

# 3 στις 20/2/2013
author
Γυναίκα / 51 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 1.895
Δυσκολη φαση φιλεναδα. Κρισιμη καμπη οσα περιγραφεις. Η αρχη του τελους, η καλυτερα ή σιγουρη αρχη του σιγουρου τελους.
"Πλέον έχω την αίσθηση πως δεν έχω να πω τίποτα άλλο αφού κουράστηκα να ακούω πως αυτός τα έχει κάνει όλα σωστά και δεν μπορώ με τίποτα να του αποδείξω ποια είναι τα σφάλματά του ." Το εχω ζησει, και πιστευα πως ειχα δικιο. Ειλικρινα, ετσι πιστευα. Εγω δεν ειχα. Δεν "ακουγα" δεν "εβλεπα" τιποτε αλλο, περαν του "δικιου μου".
Ομως εσυ μπορει πραγματικα να εχεις δικιο, οπότε συνειδητα κανεις τις καταλληλες κινησεις για την πληρη ρηξη.
Ή οχι;
Δεν ξερω, σκεψου το.
Μόνο μην προσπαθήσεις να με προσγειώσεις, Ξέρεις, ο κόσμος μου δεν είναι εκεί που κοιτάς.

Andreanna

# 4 στις 20/2/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Μάλλον αστειεύεσαι , αλλά θέλω να σου πω πως ποτέ δεν έχω μουρμουρίσει στην κρεββατοκάμαρα . Κυρίως γιατί κοιμάται τόσο γρήγορα και τόσο βαθιά , που ακόμη και κάτι όμορφο να πω , δεν θα το ακούσει.

Είναι χώρος ύπνου εδώ και πολλά χρόνια.

morgoth

# 5 στις 21/2/2013
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461
οι αντοχες του καθενος ειναι πολυ διαφορετικες.

απλά ειναι κριμα για μενα να σαι με καποιον και απλα να περιμενεις να περασει η ζωη να σε παρει ο χαρος. ή να μεγαλωσουν τα παιδια και να χωρισεις διοτι δεν εχεις τι αλλο να πεις με τον "συντροφο" σου.

επισης οταν ο αλλος λεει οτι ολα τα κανε σωστά και συ λαθος, ειναι βεβαιο πως δυσκολα θα βρεις ακρη. αν δεν βλέπεις πως ο αλλος πληγωνεται απο τη σωστη συμπεριφορα σου, πως θα την διορθωσεις για να παψει να πληγωνεται?

aladdin30

# 6 στις 21/2/2013
author
Ανδρας / 37 / Σε σχέση
Ν. Κορινθίας / Λουτράκι-Περαχώρα
Θέματα: 33
Απαντήσεις: 4.292
Τα προβληματα δε λυνοντε με το διαλογο. Το κακο σε ποιον το κανεις? Ξυπνα και σταματα να σαι δεδομενη. Για να αλλαξει καποιος αποψεις πρεπει να αλλαξει συναισθηματικη κατασταση, οχι να τον κατατροπωσεις με τα επιχειρηματα, ας εχεις δικιο. Δε μας λες ομως ποια ειναι τα σημεια τριβης, γτ ισως να εχεις κ συ μεριδιο ευθυνης.

Andreanna

# 7 στις 21/2/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Aladdin, δεν υπάρχουν σημεία τριβής.
Δεν εισακούγονται τα παράπονα μου και πολλές φορές τα θεωρεί ανυπόστατα , κανοντας με να νιώθω παράλογη .

Εγώ ζητάω βοήθεια τα τελευταία τρία χρόνια τόσο στη συντήρηση του σπιτιού όσο και στον χρόνο που αφιερώνει για κάνουμε πράγματα μαζί. Έχω ζητήσει να είναι παρών στη ζωή μου με όλους τους τρόπους με γλυκύτητα , με "κόλπα" , με θυμό , με γκρίνια και τώρα τελευταία , με ευγενική αδιαφορία , όπως μου είχε προτείνει μια φίλη απο το σάιτ προ καιρού.

Πολύ πρόσφατα , πάλι με συστάσεις που έλαβα απο τη σύζητηση που είχα με τα μέλη προχώρησα σε ριζική ανανέωση . Αντιμετώπισα μια πολύ παράξενη συμπεριφορά .Ενώ με είδε διαφορετική , θύμωσε . Ενώ είδε την αναγκη μου να "αλλάξω" καθημερινότητα προσπάθησε να την απαξιώσει .Ενώ χαιρόμουν με διάφορα μικροπράγματα που συνέβησαν τα αγνόησε επιδεικτικά.
Η μόνη αφορμή για ένταση και φασαρία είνα όταν ζητάω μια φορά στις δεκαπέντε μέρες να βγω με καποια φίλη μου για ποτό ( σε αποσταση 2 τετραγώνων από το σπίτι μας ).Και ακόμη αν δεν μιλήσει εκείνη την ημέρα μετά έχει μούτρα και για εκδικήση βγαίνει τρία βράδια συνεχόμενα με τους φίλους του ενω το αποφεύγει συνηθως γιατί γυρίζει αργά και κουρασμένος.
Με πλήρη ειλικρίνεια όμως λέω πως θέλω να μάθω ποια είναι τα λάθη μου και να τα εξαλειψω.

morgoth

# 8 στις 21/2/2013
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461
κανεις δε θα σου πει ποια ειναι τα λαθη σου και σε κανεναν δε πρεπει να βασιστεις που θα σου πει κανε εκεινο και το αλλο.
Μονη σου θα βρεις τα τυχον λαθη σου. Μονη σου θα βρεις τι ειναι καλυτερο για σενα.

Andreanna

# 9 στις 21/2/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Δεν ζήτησα από κάποιον να πάρει την ευθύνη της ζωής μου .

Σίγουρα όμως μια άλλη οπτική από ανθρώπους που δεν προσκείνται θετικά σε κανέναν από τους δυο μας ή από ανθρώπους που έχουν βρεθεί στην ίδια θέση θα μου ήταν χρήσιμη.

Σ'ευχαριστώ πολύ όμως , διαβάζω προσεκτικά όλα όσα μου γράφετε και τα επεξεργάζομαι.

ESPERANTZA

# 10 στις 21/2/2013
author
Γυναίκα / 51 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 1.895
Τι να σου πω, το πως καταλαβαινει ο καθενας μας τα λαθη του ειναι υποκειμενικο θεμα.
Εγω παντως τα ανακαλυψα μονο οταν βρηκα πρωτα και δεχτηκα "τα αδιαπραγματευτα μου"
Ολα εκεινα δηλαδη που χωρις αυτα δεν θα μπορουσα να ζησω.
Μόνο μην προσπαθήσεις να με προσγειώσεις, Ξέρεις, ο κόσμος μου δεν είναι εκεί που κοιτάς.

mordxw30

# 11 στις 21/2/2013
author
Ανδρας / 60 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Απαντήσεις: 186

Παράθεση:
Originally posted by Andreanna
Δεν ζήτησα από κάποιον να πάρει την ευθύνη της ζωής μου .

Σίγουρα όμως μια άλλη οπτική από ανθρώπους που δεν προσκείνται θετικά σε κανέναν από τους δυο μας ή από ανθρώπους που έχουν βρεθεί στην ίδια θέση θα μου ήταν χρήσιμη.

ΟΚ λοιπόν...
Είπες στην αρχή : "δεν μπορώ με τίποτα να του αποδείξω ποια είναι τα σφάλματά του"

Πες μας λοιπόν ποια είναι τα σφάλματά του κατά την άποψή σου.

Εξ όσων κατάλαβα, δεν πίνει, δεν ξενυχτάει (εκτός αν θέλει να σε εκδικηθεί) , δεν ξενοπηδάει (καθώς φαίνεται το έχετε κόψει το άθλημα στο κρεβάτι). ,

Προφανώς κάπου θα δουλεύει , έτσι δεν είναι ;
Τι ώρες επιστρέφει στο σπίτι, σε τι κατάσταση, τι έχει αντιμετωπίσει στη δουλειά του και τι του ζητάς εσύ να κάνετε από κοινού εκείνη την ώρα.

Αφού μας τα πεις αυτά θα μπορέσουμε να κρίνουμε αντικειμενικά την κατάσταση.

KLELIA22

# 12 στις 22/2/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by morgoth

απλά ειναι κριμα για μενα να σαι με καποιον και απλα να περιμενεις να περασει η ζωη να σε παρει ο χαρος. ή να μεγαλωσουν τα παιδια και να χωρισεις διοτι δεν εχεις τι αλλο να πεις με τον "συντροφο" σου.

Θέλει μαγκιά για ν΄αρνηθείς της σιγουριάς τα κυβικά .....

Andreanna

# 13 στις 22/2/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Mordxw , μπήκα σε μια διαδικασία να σκεφτώ και να αρχισω να απαριθμώ όλα όσα με αφήνουν παραπονούμενη από τον σύζυγό μου.

Αλλά για κάποιο λόγο , δεν θέλω να γίνω αναλυτική .Στο πρώτο μου θέμα είχα αναφέρει κάποια από αυτά , αν θέλεις μπορείς να ανατρέξεις.

Το να στήσω έναν άνθρωπο στον τοίχο , με τον όποιο έχω μοιραστεί χρόνια από τη ζωή μου από επιλογή, δεν με τιμά και δεν μου είναι οικεία ως συμπεριφορά .
Δεν θα νιώσω εγώ σημαντικότερη αν βγάλω αυτόν λιγότερο.
Το πιθανότερο είναι να νιώσω ανόητη και επιπόλαιη που δεν είχα τη δυνατότητα να αντιληφθώ το χαρακτήρα του , καθώς και το πως δεν ταιριάζαμε , πολύ νωρίτερα, πριν το γάμο.
Ένας καλός φίλος μου έδωσε μία διάσταση που δεν την είχα σκεφτεί .
Δεν υπολόγισα τις συναισθηματικές μου ανάγκες και δεν φρόντισα να έχω τη δυνατότητα να τις καλύπτω ετσι όπως μου αξίζει.
Παραήταν πρακτική και υπολογιστική η αντιμετώπιση της ζωής μου .Νόμιζα πως ήμουν αλλιώτικη. Όταν πριν από 3 χρόνια με "είδα" , και ζήτησα κάτι άλλο ήταν μάλλον αργά , η συμφωνία είχε κλείσει , με άλλους όρους.

pitsirikii

# 14 στις 21/2/2013
author
Γυναίκα / 33 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αιγάλεω
Απαντήσεις: 479
Τελικα..Τα περισσοτερα σπιτια εχουν απο εναν τετοιο μπουνταλα..

aladdin30

# 15 στις 22/2/2013
author
Ανδρας / 37 / Σε σχέση
Ν. Κορινθίας / Λουτράκι-Περαχώρα
Θέματα: 33
Απαντήσεις: 4.292
Ε τοτε τι μου λες οτι δεν υπαρχουν σημεια τριβης? Ουσιαστικα δεν εχετε σχεση. Σωστη σχεση εννοω.

achinos

# 16 στις 22/2/2013
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Απαντήσεις: 13.764
H διαφορα ειναι στ αυτί του καθενος, εγω γιατί νομίζω οτι ήδη έχει πει πάρα πολλά, δε χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση, εκτός αν θέλει κανείς να κάνει τούμπα τα μπιφτέκια...αν ήταν να ακούσει κάποιος, θ αφουγκραζόταν κ τον ψίθυρο...
Οταν μου λένε "πες τι θες τελοσπάντων, δεν καταλαβαίνω", ξέρω οτι έχει έρθει το τέλος της συννενόησης...

Γιατί δλδ έχω ώρες-ώρες την αίσθηση οτι "ακούω" πριν καν μιλήσει ο άλλος, ο τρόπος που στέκεται δίπλα μου δε λέει τι σκέφτεται;

Έχουν πολύ πλάκα, αυτοί που νομίζουν οτι κανείς δεν καταλαβαίνει τι σκέψεις κάνουν, λέγοντας απλώς "τι φαι έχει σήμερα;", η "που ήσουν;", η "θα βγω για καφέ". Είναι πιο έξυπνοι αφού...

inioxos52

# 17 στις 22/2/2013
author
Ανδρας / 66 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.282

Παράθεση:
Originally posted by Andreanna
.........να σου πω πως ποτέ δεν έχω μουρμουρίσει στην κρεββατοκάμαρα .

Είναι χώρος ύπνου εδώ και πολλά χρόνια.

Ναι ε? Κριμα. Ανηκει φαινεται κι αυτος στους καταδρομεις του σεχ, οι οποιοι εχουν ως μοτο το "ο τολμων νικα οπουδηποτε αλλου, πλην κρεβατοκαμαρας".

Κατα τα αλλα, κανενα κακο δεν κανεις σε κανεναν, πλην του εαυτου σου. Εαν εχεις παραπονα απο τον συζυγο αλλα δεν μπορεις να του αντιπαρατεθεις, δεν φταιει αυτος. Εσυ πρεπει να βρεις δυναμεις τετοιες, που θα σε βοηθησουν να περασεις και τις δικες σου θεσεις και αποψεις. Εαν δεν τα καταφερεις, ο γαμος σου παει προς διαλυση, μιας και τα παραπονα σου σωρευονται, και μοιραια καποια στιγμη θα το κανεις το μπαμ.

Παντως μην νομιζεις πως εισαι η πρωτη. Ουτε φυσικα και η τελευταια που θα πληρωσεις την πριν απο χρονια βιασυνη σου να κλεισεις την "συμφωνια" χωρις να μελετησεις λεπτομερειακα τους ορους, και χωρις να θεσεις και τους δικους σου. Ασχετα με το γεγονος πως μολις τους εθετες πιθανως θα σχολουσε η σεμνη τελετη, και σημερα ισως νασουν με αλλον, η και μονη.

...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

just_a_girl

# 18 στις 23/2/2013
author
Γυναίκα / 40 / Διαζευγμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 193
Γεια σου Αντριάννα, θυμαμαι ολο το προηγουμενο θεμα σου. Αυτο που βλεπω ειναι εναν αντρα να λεει οτι τα εχει κανει ολα σωστα (μα πώς?να μου μαθει και μενα!) και μια γυναικα που ρωταει τι λαθη εκανε. Νομιζω πως καταλαβαινω τοσα χρονια πώς ζουσαν αυτοι οι ανθρωποι μαζι και ποια ηταν τα "μοτιβα" της σχεσης τους. Αυτο που ξερω ειναι οτι δε θα εμπιστευομουν πια τη ζωη μου στα χερια ενος ανθρωπου που πιστευει οτι "τα κανει ολα σωστα". Ειναι φανερο οτι το μετρο που χρησιμοποιει για το σωστο δε συμπεριλαμβανει τα δικα μου συναισθηματα...

Υ.Γ. τα μουτρα και τον ψυχολογικο πολεμο τα εχω φαει με το κουταλι. Ειναι μια ανώριμη αντιδραση με καταστροφικες συνεπειες κατα την αποψη μου.

achinos

# 19 στις 23/2/2013
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Απαντήσεις: 13.764
"Ξέρεις γιατι δε σου μιλούσα μια βδομάδα;"

"Όχι, αλλά δε θέλω κ να μάθω."
Απίστευτοι διάλογοι...ξεχασμένοι...

KLELIA22

# 20 στις 23/2/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by just_a_girl
Υ.Γ. τα μουτρα και τον ψυχολογικο πολεμο τα εχω φαει με το κουταλι. Ειναι μια ανώριμη αντιδραση με καταστροφικες συνεπειες κατα την αποψη μου.

.. τι προσπαθει... να πετυχει.... αυτος που τα κανει??
ασχετο.....

δεν εχω διαβασει... να της εχει ζητησει ουτε μια φορα συγγνωμη... ή να δειξει μετανοια.... για κατι στα τοσα χρονια....
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε