Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
ΜΕΣ ΤΗΝ ΑΠΟΓΝΩΣΗ, ΖΗΤΩ ΒΟΗΘΕΙΑ

Σελίδα : 1

antonis1968

# 1 στις 17/4/2013
author
Ανδρας / 53 / Σε διάσταση
Ν. Ηλείας / Καλλιθέα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1
'Aρεσαν+: 0%

Μες την απογνωση, ζητω βοηθεια

ΑΓΑΠΗΤΕ FORUM ΚΑΛΗMΕΡΑ KAI ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ..

ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΜΟΥ, ΕΠΙΓΡΑΜΜΑΤΙΚΑ
ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΔΙΑΣΤΑΣΗ :

ΕΜΜΟΝΗ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ (ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ. ΑΛΛΑ Κ ΕΠΕΙΔΗ ΗΜΟΥN ΠΟΛΥ ΔΕΜΕΝΟΣ ΜΑΖΙ ΤΗΣ). ΑΥΤΟ ΕΙΧΕ ΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ:

1. ΝΑ ΕΧΩ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΑΓΧΟΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ
2. ΜΕΙΩΣΗ ΕΡΩΤΙΚΗΣ ΕΠΙΘΥΜΙΑΣ - ΑΙΣΘΗΜΑ ΑΠΟΤΥΧΙΑΣ (ΜΠΟΡΕΙ Κ ΝΑ ΚΑΝΑΜΕ 2-3 ΦΟΡΕΣ ΣΕΧ ΤΟ ΜΗΝΑ)
3. ΕΠΗΡΕΑΖΩ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΜΟΥ
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Α. ΧΑΘΗΚΕ Η ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ
Β. Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΛΟΓΩ ΕΜΜΟΝΗΣ ΜΟΥ:
- ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΝΤΑΞΙΩΘΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ Κ ΝΑ ΠΑΩ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ.
- ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΚΟΝΤΙΝΟΤΕΡΗ ΠΟΛΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΟΙΚΟΙΟΥΣ ΜΟΥ.

Γ. ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΝΙΩΘΗ ΜΗ ΠΟΘΗΤΗ – ΕΠΙΘΥΜΗΤΗ

Δ. ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΔΙΑΞΥΦΙΣΜΟΥΣ ΤΗΝ ΕΧΩ ΒΡΙΣΕΙ

Ε. ΤΡΕΙΣ (3) ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΜΕΣΩ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ (ΟΧΙ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ) ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙ. Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΘΕΩΡΗΣΕ ΟΤΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
ΟΜΩΣ ΥΠΗΡΧΕ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΕΡΩΤΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝ ΜΕ ΑΦΗΣΕΙΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΧΩΡΙΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ, ΕΜΕΙΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΜΑΖΙ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΕ 20 ΗΜΕΡΕΣ ΣΤΟ :

1. ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΩ ΓΝΩΜΗ Κ ΑΣ ΚΑΤΕΒΕΙ Κ Ο ΘΕΟΣ
2. ΣΤΟ ΝΑ ΜΕ ΜΙΣΕΙ
3. ΣΤΟ ΝΑ ΜΕ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΑΠΑΝΘΡΩΠΟ.

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΤΣΙ, Κ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ?
ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΣΠΥΡΙ ΜΕΓΑΛΩΝΕ Κ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΠΑΣΦΑΛΙΣΕ (ΤΗΝ ΓΜΩΜΗ ΣΑΣ)
ΕΤΣΙ ΠΙΑ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΑΖΕΨΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΠΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΗΜΕΡΑ Κ ΧΘΕΣ Κ ΝΑ ΜΕΝΕΙ ΑΛΛΟΥ (ΕΧΕΙ ΝΟΙΚΙΑΣΕΙ)

ΕΓΩ ΤΗΝ ΘΕΛΩ Κ ΤΗΝ ΑΓΑΠΩ. ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΦΤΑΙΩ Κ ΤΗΣ ΖΗΤΗΣΑ ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΝΔΟΤΗ.

Α. ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΕΙ ΔΙΑΖΥΓΙΟ? ΤΙ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΡΕΝΑΡΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΣΘΩ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ Κ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΩ ΞΑΝΑ. ΝΑ ΘΕΣΩ ΠΙΟ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΑΜΕΛΕΙΑΣ?

Β. ΣΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΛΦ ΝΑ ΕΥΧΗΘΩ?

Γ. ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ Η ΑΛΛΑΓΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ
ΞΑΝΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ? Κ ΑΝ ΝΑΙ, ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ

- ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΑΠΟΦΑΣΗ Κ ΝΑ ΠΑΨΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΙΘΕΡΟΒΑΜΩΝ?

- ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ? ΝΑ ΞΕΥΤΙΛΙΣΤΩ? ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΜΟΥ?

- ΝΑ ΕΠΙΜΕΝΩ ΜΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΚΟΣΤΟΣ?

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ.
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΙΚΑ ΑΝΤΩΝΗΣ

archagellos

# 2 στις 17/4/2013
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 3.453
Αγαπητε το θεμα δεν ειναι το ποιο ευκολο και πιστευω οτι το γνωριζεις.

Θα πρεπει να λαβεις υποψη σου οτι πρωτα απο ολα θα πρεπει να ΑΛΛΑΞΕΙΣ τροπο σκεψεις και συμπεριφορας .

Η γονεις μας τα αδελφια μας ο κυκλο μας ειναι αυτα που οριζει το καθε ενα απο αυτα .
Η Γυναικα μας και η οικογενεια ΜΑΣ ειναι Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΑΣ.

Εσυ μεχρι στιγμης εβαζες αλλους παραγοντες πρωτους πριν την οικογενεια ΣΟΥ .
Οταν δημιουργουμε οικογενια ο πυλωνας κα ιτο κεντρο ειναι η Οικογενεια μας .....ολοι οι υπολοιποι εινια δορυφοροι . ΟΛΟΙ .

Εσυ μεσα στον γαμο σου εχεις φερει μαλλον πολλοι κοσμο .

Η γυναικα σου δεν παντρευτηκε μονο εσενα ....αλλα μαλλον και την μανα σου .
Η μητερα μας ειναι ιερο προσωπο .....ιερο ετσι ? αλλα δεν νομιζω οτι και η ιδια η μητερα σου θα ηθελε να ειναι μεσα στο γαμο σου ( βεβαια υπαρχουν και αυτες οι περιπτωσεις ?

Οποτε αυτο που εχεις δειξει μεχρι τωρα ειναι οτι ΔΕΝ ΗΣΟΥΝ ετοιμος για γαμο .

Την γυναικα σου απο οτι φενεται δεν την εχεις στηριξει πουθενα .
Η ΔΙΚΗ σου οικογενεια ηταν επικουρικη και οχι η βασικη ...........

Ξερεις κατι ? Και εγω στην θεση της θα εφευγα .

Οτι εχει γινει εχει γινει .....δεν μπορεις να το αλλαξεις .
Αυτη αποφασισε να φυγη ( και καλα εκανε ) εσυ την θες πισω .

Η ΠΡΩΤΗ σκεψη θα πρεπει να ειναι .......Την θες πισω γιατι ?
Γιατι εχασες την σιγουρια σου ?
Την θες πισω γιατι ? για να συνεχεισεις να την βασανιζεις και να την ταπεινωνεις με την συμπεριφορα σου ?
Εαν αυτοι ειναι οι λογοι ....θα σου πω κατι ...Αστη να φυγη μηπως βρεις κανεναν ανθρωπο και της χαρισει την οικογενεια που θελει .
Γιατι η κοπελα οικογενεια θελει και εσυ δεν μπορεις να την προσφερεις .

αλλο πραγμα

Γνωριμια ,αλλο
Σχεση ,αλλο
Δεσμος ,αλλο
ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ...............

Για να ξαναγυρισει θα πρεπει να αλλαξεις ολοκληρωτικα και οχι επιδερμικα .
Θα πρεπει και εκεινη να βεβιαωθει οτι δεν θα την "ξαναπουλησεις".
Τι να λενε χιλιες συγνωμες και παρακαλετα εαν δεν ακολουθησουν και οι πραξεις που υπαγορευουν αυτη την αλλαγη ? ε ?

Παρακαλετα και κλαμματα ...........ΟΧΙ .
Αξιοπρεπεια πανω απο ολα .
ΦΤΑΙΣ........δειξε μεταμελεια , πραγματικη ομως και ισως κατι να αλλαξει .
Μη περιμενεις απο την μια στιγμη στην αλλη ....θα παρει χρονο ...θα παρει πολυ χρονο .
Εαν εισαι προετοιμασμενος για κατι τετοιο ........στρωσου στην δουλεια .

θα σου προτεινα να δεις καποιον ψυχολογο που σιγουρα θα σε βοηθησει να απογαλαχτιστεις .
και στην πορεια εναν συμβουλο γαμου ετσι ωστε να πας μαζι με την γυναικα σου ,εφοσον και εκεινη συμφωνησει .

απο το internet τετοιες καταστασεις δεν χρηζουν βοηθειας .

Καλη σας τυχη

Ran_Tan_Plan

# 3 στις 17/4/2013
author
Ανδρας / 62 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.705
Αντε στη μαμα σου και αστην να φτιαξει τη ζωη της.
Εσυ κι η μαμα σου της την κανατε κουβαρι!
Δεν φευγει μαι γυναικα απο το σπιτι χωρις να υπαρχει σοβαρος λογος και χωρις να εχει εξαντλησει ολα τα περιθωρια εκτος κι αν παιζει γκομενος.
Ακομα λοιπον κι αν την καταφερεις με κλαματα και παρακαλια να γυρισει δεν θα μεινει για πολυ επειδη εσενα δεν σε βλεπω να ξεκοβεις απο τα φουστανια της μαμας σου.
Απλα κοιτα στην επομενη να μην κανεις τα ιδια λαθη για να πας καλα ή περιμενε να ξαναμπλεξεις σοβαρα οταν πια θα εχει μετακομισει η μαμα στας αιωνιους μονας.

"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

psaromallis

# 4 στις 17/4/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by antonis1968

........ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΕ 20 ΗΜΕΡΕΣ ΣΤΟ :

1. ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΩ ΓΝΩΜΗ Κ ΑΣ ΚΑΤΕΒΕΙ Κ Ο ΘΕΟΣ
2. ΣΤΟ ΝΑ ΜΕ ΜΙΣΕΙ
3. ΣΤΟ ΝΑ ΜΕ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΑΠΑΝΘΡΩΠΟ.........
.......ΕΤΣΙ ΠΙΑ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΑΖΕΨΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΠΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΗΜΕΡΑ Κ ΧΘΕΣ Κ ΝΑ ΜΕΝΕΙ ΑΛΛΟΥ (ΕΧΕΙ ΝΟΙΚΙΑΣΕΙ).........

ΠΕΤΑΞΕ ΤΟ ΠΟΥΛΑΚΙ, ΑΝΤΩΝΑΚΗΗΗΗ...

achinos

# 5 στις 17/4/2013
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.764
Όταν λέω εγώ κάτι τέτοια...κάνουν σα να τους έχει χτυπήσει κεραυνός...

KLELIA22

# 6 στις 17/4/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αντωνη.....
καταλαβες.
ειδες.
καλη αρχη.... εχεις αγωνα μακρυ.....
μα αν δειξεις πιστη... και υπομονη...
ολα.... μπορουν να αλλαξουν....
και να το γυρισεις υπερ σου.
μονο.
αν ησουν κεφαλι αγυριστο.
αν δεν μπορουσες να δεις τα σφαλματα σου.
αν την εβγαζεις τρελη, αχαριστη και απληστη.
δεν θα χες ελπιδα.
αυτο το"ξεφτυλιστω"..... δεν μου χτυπησε καλα......
ακομα το "εγω" σου θεριεμενο ειναι....

morgoth

# 7 στις 17/4/2013
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461
με προβληματιζει (ισως και με εκπλησσει ευχαριστα) που λες οτι φταις διοτι εχεις γενικα κολλημα με τη μανα σου... Αυτο σημαινει πως ισως δεν εχεις τρελο κολλημα τελικα και μηπως σε φορτωσε η πρωην με αυτην την ενοχή. οπως και να χει:

φιλε κοιτα να δουλεψεις με τις εμμονες σου.
Αυτην αστην... Αμα ειναι θα γυρισει.. Αλλά χωρις πιεση απο σενα.. Που μεταξυ μας αν δεν εχετε και κανα παιδι να σας συνδεει.. δυσκολο...
Κοιτα να βελτιωσεις τον εαυτο σου εφοσον νιωθεις πως κατι τετοιο χρειαζεται.. Και σκεψου πως και αυτη εχει τις ευθυνες της... Δε γινεται να φταιει μονο ο ενας... Πως να το κανουμε. καποιο μεριδιο θα της αναλογει. Το ποιο ειναι αυτο ας το ανακαλυψει μονη της. Δε σε απασχολει. Σε πρωτη φαση ομως ψαξε τον εαυτο σου (μονος σου ή με βοηθεια) και θα βρεις τις απαντησεις σου.

sunnyeyes-

# 8 στις 17/4/2013
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 4.925

Παράθεση:
Originally posted by morgoth
με προβληματιζει (ισως και με εκπλησσει ευχαριστα) που λες οτι φταις διοτι εχεις γενικα κολλημα με τη μανα σου... Αυτο σημαινει πως ισως δεν εχεις τρελο κολλημα τελικα και μηπως σε φορτωσε η πρωην με αυτην την ενοχή. οπως και να χει:

φιλε κοιτα να δουλεψεις με τις εμμονες σου.
Αυτην αστην... Αμα ειναι θα γυρισει.. Αλλά χωρις πιεση απο σενα.. Που μεταξυ μας αν δεν εχετε και κανα παιδι να σας συνδεει.. δυσκολο...
Κοιτα να βελτιωσεις τον εαυτο σου εφοσον νιωθεις πως κατι τετοιο χρειαζεται.. Και σκεψου πως και αυτη εχει τις ευθυνες της... Δε γινεται να φταιει μονο ο ενας... Πως να το κανουμε. καποιο μεριδιο θα της αναλογει. Το ποιο ειναι αυτο ας το ανακαλυψει μονη της. Δε σε απασχολει. Σε πρωτη φαση ομως ψαξε τον εαυτο σου (μονος σου ή με βοηθεια) και θα βρεις τις απαντησεις σου.

Σου λεει ο ανθρωπος
ηταν ετοιμος να συνταξιοτηθει λογω της νευρωσης με τη μανα του...
κανονιζε να μετακομισει...
το σεξ το ξεχασε..

και του λες οτι η δικια του βρηκε αφορμη???

Μπα σε καλο μας.. Επειδη γνωριζει τη νευρωση του,
του δινεις συγχωροχαρτι. ?
Και εγω σκοτωνω καποιον..
και γνωριζω το λαθος μου και το ομολογω...
Φταιει και ο αποθαμενος???

Αντωνη εχεις προβλημα. Δεν ειναι το προβλημα
οτι εφυγε η γυναικα σου.
Εχεις προβλημα εξαρτησης με τη μανα σου
και δυστυχως δεν φταις εσυ για αυτο, αλλά η μανα σου.
Κριμα γιατι μία ζωη εχεις.. και της την χαριζεις.. Ψαξε να δεις
πως θα σωθεις γιατι δε σε βλεπω καλα στο μελλον.
"Τους δρακους τους σκιζουμε στα τεσσερα... και καμια φορα και στα 8. Δρακοι πολλοι υπηρξανε. Ηλιος ομως ΕΝΑΣ και ΚΑΙΕΙ."

morgoth

# 9 στις 17/4/2013
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Απαντήσεις: 3.461
δε διαφωνω γενικα.

θεωρω οτι εφοσον η γυναικα του λεει πως αναγνωριζει το προβλημα και την εμμονη (εξαρτηση με μανα) ισως δε θα πρεπε να τον μισει κτλ. Πως γινεται να μισεις καποιον που θεωρεις οτι εχει εμμονή (αρα εχει καποιο ψυχολογικο θεμα). Το να μη μπορεις να ανεχτεις την εμμονη του το καταλαβαινω. το να τον μισεις οομως και να τον θεωρεις απανθρωπο?? Ισως τελικα η εμμονη με τη μανα ειναι κατι αλλο?
και βεβαια αν ειδες λεω μιση φραση για αυτο που εσυ αναλυεις σε 10. Διοτι θεωρω πιο σημαντικο να ψαχτει ο ιδιος με τον εαυτο του. Κατι βεβαια που εφοσον το παραδεχτηκε στη γυναικα του θα μπουρουσε να το κανει με την αμεριστη συμπαρασταση της.
Δεν την κακιζω σε καμια περιπτωση, ετσι ενιωσε ετσι του λεει. ουτε οτι βρηκε αφορμη. Απλα μπορει ετσι να χαρακτηρισε η ιδια την αδυναμια επικοινωνιας, διαφορετικών αντιληψεων κτλ.. Μπορει να μην της αρεσε που θελει ο θεματοθετης να αλλαξουν περιβαλλον κτλ.
Και σαφως εφοσον υπαρχει τετοια εξαρτηση φταιει και ο ιδιος. οχι μονο η μανα του...
Σε καθε περιπτωση ηρθε η ωρα για ενδοσκοπηση. και βοηθεια απο ειδικο.

+το γεγονος οτι προσπαθησανε για παιδι και τζιφος... μαλιστα τον κατηγορησε οτι εχει στο μυλαο τη μανα του γιαυτο δεν τα καταφεραν..... καλα πως μου ξεφυγε αυτο....
η μανα του ειναι το ονομα που χει δωσει η γυναικα του σε ολα τα επιμερους που λεει ο θεματοθετης...

sunnyeyes-

# 10 στις 17/4/2013
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 4.925

Παράθεση:
δε διαφωνω γενικα.

Αυτο σου λειπε..

τα γραφω τοσο ωραια!!!

Παράθεση:

...
Και σαφως εφοσον υπαρχει τετοια εξαρτηση φταιει και ο ιδιος. οχι μονο η μανα του...
Σε καθε περιπτωση ηρθε η ωρα για ενδοσκοπηση. και βοηθεια απο ειδικο.

Το θεμα με το οιδιποδειο..

οσον αφορα τους αντρες..
θεωρω (και δυστυχως ειναι αληθεια), οι αντρες δεν ειναι σε θεση
να απογαλακτιστουν μονοι τους..
εαν δεν τους βοηθησει η μανα..

Και συνηθως η μανα δεν βοηθαει τους γιους.. (ελληνικη κοινωνια)
και μαλιστα σχεδον συνειδητα
Ρωτα μια μανα να σου πει

Οι μητερες εχουν ισχυ πανω στα αγορια και ενω οι κορες
καταφερνουν να κοβουν τη συνδεση με τη μανα ..
και να προχωρανε μπροστα, -ασχετα αν η μανα δινει το οκευ ή οχι,-
τα αγορια μπροστα στη γυναικεια υπεροχη ειναι εντελως αδυναμα.
Αυτο οι ελληνιδες μητερες το εκμεταλλευονται στο Ε Π Α Κ Ρ Ο Ν...
και δεν μιλαω μονο για τις προηγουμενες γενιες...

για αυτο και η παρα πολυ μεγαλη αυξηση της ομοφυλοφιλιας στη χωρα μας τα τελευταια χρονια.. (εγω τον χαρακτηριζω μισογυνισμο που προερχεται απο τον ανεκφραστο θυμο προς τη μανα που δεν αφηνει
το γιο να ανοιξει τα φτερα... που εκδηλωνεται σε ομοφυλοφιλια κατα ενα μεγαλο ποσοστο και οχι τοσο ορμονικες διαταραχες που μας λενε- )

Δυστυχως η μανα εχει μεγαλη επιρροη στο γιο.. Σας αρεσει δεν σας αρεσει.. αυτη ειναι η αληθεια.
Τωρα για το μισος που λεει ο φιλος μας. Καταρχην αυτος το εισπραττει
σαν μισος, δεν ξερουμε τι κανει η αλλη κοπελα.. Μπορει απλα
να ειναι αγανακτισμενη και με τα χιλια δικια της. Ο Αντωνης
δεν ειναι και ενας συναισθηματικα ισορροπημενος
ανθρωπος αυτη τη στιγμη για να παιρνεις τοις μετρητοις αυτα που γραφει..

(σορυ Αντωνη, ουτε εγω ειμαι συναισθηματικα ισορροπημενη στα δικα μου )

Το αν θελει να κατσει να ανεχτει αλλα τοσα χρονια ή οχι
μια σχεση η οποια την διελυσε..
ειναι εντελως δικαιωμα της και θεμα αντοχων της.

Παράθεση:

+το γεγονος οτι προσπαθησανε για παιδι και τζιφος... μαλιστα τον κατηγορησε οτι εχει στο μυλαο τη μανα του γιαυτο δεν τα καταφεραν..... καλα πως μου ξεφυγε αυτο....
η μανα του ειναι το ονομα που χει δωσει η γυναικα του σε ολα τα επιμερους που λεει ο θεματοθετης...

Η μανα ειναι το προβλημα.. αυτο ειναι η ριζα...
Το μονο καλο με αυτους τους δυο, ειναι οτι
το προβλημα τους ειναι θεοφανερο και δεν χρειαζονται
να ψαχνουν.
"Τους δρακους τους σκιζουμε στα τεσσερα... και καμια φορα και στα 8. Δρακοι πολλοι υπηρξανε. Ηλιος ομως ΕΝΑΣ και ΚΑΙΕΙ."

inioxos52

# 11 στις 18/4/2013
author
Ανδρας / 66 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.282
Ρε συ Αντωνη, ειπαμε ναχουμε οι αντρες ενα κολλημα με τις μανες μας, αλλα εσυ το παραχεσες ρε φιλε. Εγινες 45 χρονω αντρας, και εδειχνες μεγαλυτερη προτιμηση στην μανα σου απο οτι στην συντροφο σου? Ειναι δυνατον?

Εν πασει περιπτωσει, οπως τα εκανες, θα σου ελεγα να της ζητησεις μια μεγαλη σγν υποσχομενος ριζικη αλλαγη σου, και μετα να περιμενεις σιωπηλος στην γωνια σου να αποφασισει τι θα κανει με σενα.

Εννοειται φυσικα πως εαν αποφασισει να ξαναγυρισει -πραγμα δυσκολο εκει που εφτασαν τα πραγματα- θασαι ενας αλλος ανθρωπος σε οτι αφορα τις προτεραιοτητες σου αναμεσα στις δυο γυναικες της ζωης σου. Η συντροφος προηγειται λογικα, και η μανα ακολουθει. Ποτε το αντιθετο.

Προσωπικα σου ευχομαι να πανε ολα καλα, και ναρθει στην ζωη σας μια τριτη γυναικα, που θα σε τρελλανει πραγματικα με τα γελακια τα φιλακια και τις αγκαλιες της, και μαλιστα για μια ζωη. Κι ας ειναι μια σταλια ανθρωπακι αρχικα.

...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

# 12 στις 18/4/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Δυστυχως φίλε μου καλέ... έφτασαν τα πράγματα σε τέτοιο σημείο που πρέπει να επιλέξεις... γυναικα η μάνα... και μ αυτο που λεω δεν εννοω να πετάξεις τη μάνα σου... φυσικά και οχι... απλά πρέπει να κανεις κατι που μαλλον δεν εχεις κανει ολα αυτα τα χρονια... μια συζήτηση μαζι της εφ ολης της ύλης..."μανα τουτο...μανα κείνο...μάνα τ αλλο". Μιλα της για τα αδιέξοδά σου... για τα συναισθήματά σου...για τα πάντα... Δειξε της ποσο θελεις πισω τη γυναικα σου...Αν σ αγαπαει πραγματικά θα κανει πισω...θα κατσει στ αυγα της και θα παψει να σε γεμιζει ενοχες ( ειναι σιγουρο οτι κατι τετοιο παιζει )...
Κατα καποιο τροπο θα διεκδικησεις και θα κοψεις επιτελους τον ομφάλιο λώρο που σε συγκρατει τοσα χρόνια και δε σ αφηνει να δεις τη πραγματικοτητα που ειναι μία...Οι γονεις μας ειναι πανω απ ολους και ολα...Μ Ε Τ Α ομως απο την οικογένειά μας... Η οικογένεια ειναι απο τα πιο σημαντικά πράγματα που φτιάχνει ο άνθρωπος στη διάρκεια της ζωής του... Θέλει απιστευτα μεγάλο κοπο να φτάσεις να συμβιώνεις αρμονικά με αλλους ανθρωπους που εσυ επελεξες ή εσυ δημιούργησες...δεν ειναι καθολου ευκολη δουλειά... Δε γινεται να εκθετεις την όποια προσπάθειά σου σε εξωτερικους κινδυνους... ακομα κι αν αυτοι λέγονται " μαμα¨"
Αυτο που λεει ο παπας στο γάμο..."καταλείψει ανθρωπος το πατέρα αυτού και τη μητέρα και προσκολληθήσεται προς την γυναίκα αυτου... " δεν ειναι να το περνάς στο ντούκου...
Καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο να αλλαξεις συνηθειες μετα απο τοσα χρονια...αλλα δε γινεται αλλιως... ειναι ενας "επωδυνος τοκετος " αυτος που σε περιμένει... οπλισου με υπομονη και θαρρος...
καλη τυχη φιλε...

tzoulia49

# 13 στις 18/4/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
φιλε αντωνη οση ωρα διαβαζα το ποστ σου δεν πιστευα στα ματια μου για την τοσο αρωστημενη σχεση που εχεις με την μανα σου.....

πατερας υπαρχει;

μηπως λειτουργεις σαν προστατης μπροστα σε καποια αδυναμια της .....

εχουν σημασια αυτες οι λεπτομερειες .....

αλλα οπως και να εχει η κατασταση ομως .....

δεν δικιολογειται ο αξονας ολος της ζωης σου να περιστρεφεται γυρω απο την μανα σου .....

ειμαι μητερα εχω γιο και δεν θα ηθελα ποτε να φανταστω τον γιο μου να ειναι τοσο πολυ κολημενος πανω μου κι ας ειμαι μονη ....

οι υγιεις σχεσεις μητερας γιου ....

θελουν τον γιο να απογαλακτιζεται μετα την μετεφηβεια να γινεται ενηλικας και αντρας....

και σταδιακα να απομακρυνεται απο τους γονεις του και κυριως την μητερα .....

χτιζει την δικη του ζωη ...μια προσωπικη σχεση με μια γυναικα μια δικη του οικογενεια .....

ουτε η γυναικα ειναι πρωτη ουτε η μανα .....

ειναι και οι δυο πρωτες σε διαφορετικη θεση .....

η καθε μια γυναικα εχει το ρολο της στην ζωη σου ....

και φυσικα η μανα ειναι το σπουδαιοτερο προσωπο στην ζωη καθε ανθρωπου .....

αλλα .....

εχει την θεση της και τον χρονο της .....

σε πρωτη πρωτεραιοτητα ερχεται η συντροφος και πιθανον μια οικογενεια .....

τα παιδια οφειλουν να χουν σεβασμο προς την μητερα να την αγαπανε και να την νιαζονται .....

να της αφιερωνουν απο καποιον ελευθερο χρονο τους αλλα αλλο αυτο ....

αλλο βαζω την συντροφο μου πισω και φερνω μπροστα την μανα μου .....

αν οντως εγιναν στο βαθμο που τα λες εχεις ψυχολογικο προβλημα ....

να επισκεφτεις ειδικο ......

δυστυχως για πολλα διαζυγια ευθυνονται τριτα προσωπα ....

πεθερικα κλπ .....

ειναι κριμα εως βλακωδες να διαλυεται μια οικογενεια πολλες φορες με παιδια επειδη δεν τεθηκαν σωστα ορια ......

πολλα πεθερικα και κυριως με χαμηλο μορφωτικο επιπεδο παρεμβαινουν σε σχεσεις ζευγαριου ....

και δημιουργουν πολλαπλα προβληματα μεχρι και διαζυγιο .....

εσυ οχι μονο δεν εβαλες τα ορια ...

αλλα περιορισες τα ορια στην γυναικα σου και κοιταγες να πας οσο γινοταν ακομα κοντυτερα στους δικους σου .....

εισαι ενας ωριμος αντρας ....δεν δικιολογεισαι να φερεσαι σαν ανωριμο παιδι που θελει την μαμα του .....

κι αυτο που φοβαμαι ειναι οτι η συζυγος σου αδειασε .....

δεν μας λες ποσα χρονια εισασταν μαζι .....

θα σε συμβουλευα να την βρεις να της μιλησεις .....

να αναγνωρισεις οτι για ολα φταις εσυ .....

οτι την αγαπας κι οτι υποφερεις χωρις αυτην .....

και να την παρεις να φυγεται ακομα και σ αλλη πολη .....
τοσο μακρια απο τους δικους σου οσο γινεται μακρυτερα .....

μονο ετσι θα πειστει οτι πραγματι θες να κανεις σοβαρα βηματα μεταμελειας .....

αλλιως μην ελπιζεις και πολλα .....

ηδη την εχει κουρασει το οτι δεν μπορειτε να κανετε παιδι ......

να δειξεις σοβαρος κι ωριμος και να κανεις πραξεις .....

αν σ αγαπαει θα γυρισει ....

αν δεν γυρισει σημαινει οτι της τελειωσε ...μην επιμεινεις .....

elena8

# 14 στις 21/4/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Sunnyeyes τα ειπες τελεια...

Ο συζυγος μου εχασε τον πατερα του οταν ηταν 10χρονων παιδακι.Η μητερα του λοιπον εμεινε χηρα με δυο μικρα παιδια στα 30 της.Μετα απο καποια χρονια η αδερφη του αντρα μου εφυγε απο καρκινο.Ουτε που μπορει να χωρεσει ο νους μου τα βασανα που εχει τραβηξει η πεθερα μου.

Φανταζεσαι το δεσιμο που εχει ο αντρας μου με τη μητερα του?Φανταζεσαι πως αισθανεται εκεινη η γυναικα για τον μοναδικο ανθρωπο που της εχει απομεινει?Και φυσικα την αγαπη αλλα και το βαρος που αισθανεται ο συζυγος μου γνωριζοντας πως η μανα του ζει μονη της σε ενα χωριο και κρεμεται απο μας.Απο αυτον,απο μενα,απο την εγγονη της....

Ποσο πιο δυσκολη μπορει να ειναι η περιπτωση σας????

Εγω εχω την τυχη και την ευλογια να εχω μια λογικη πεθερα και εναν αντρα που ξερει να κραταει τις ισορροπιες.

Δεν ξερω τη σταση τη δικης σου μητερας ξερω ομως ποσο σε επηρεαζει.Αν η μανα δε μπορει να χωνεψει οτι ο γιος ειναι ευτυχισμενος με "ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΓΥΝΑΙΚΑ" τοτε ασ΄τα να πανε.Δυστυχως για τους περισσοτερους αντρες η μανα ειναι κατι σαν το πρασινο φως.

Ειτε η μητερα σου ειναι κολλημενη πανω σου ειτε ειναι μια νορμαλ γυναικα αυτο που πρεπει να καταλαβεις ειναι πως οταν παντρευεσαι τον πρωτο λογο τον εχει το ταιρι σου.Αν δε μπορεις να εισαι απολυτος σ΄αυτο τοτε ασε τη γυναικα να παει στο καλο.Διαφορετικα δωσ΄της χρονο (και ΙΣΩΣ) γυρισει.Να θυμασαι πως αν μπει στο μυαλο της γυναικας η ετικετα "μαμακιας" θελει ΜΕΓΑΑΑΑΑΛΗ προσπαθεια για να βγει...

spring84

# 15 στις 5/5/2013
author
Γυναίκα / 37 / Διαζευγμένη
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη
Απαντήσεις: 9
πωπωπω ειναι τοσο τραγικα αυτα που διαβαζω...εγω πιστευω οτι οι μανες φταινε που οι αντρες ειναι κολλημενοι πανω τους..μια μανα που θελει την ευτυχια του παιδιου της πρεπει να αφηνει πισω τα δικα της ψυχολογικα και εγωιστικα θεματα και να τον μαθει να ειναι ανεξαρτητος και μαγκας.Και για μενα μαγκας ειναι αυτος που με τοσες δυσκολιες και προκλησεις που υπαρχουν στη ζωη ειναι εκεινος που θα ειναι βραχος και προτυπο για την οικογενεια του.Ειναι μαγκας αυτος που θα κανει τη γυναικα του και τα παιδια του ευτυχισμενα.Αυτες οι μανες που επειδη μπορει να εχουν τα χιλια προβληματα σε θεματα σχεσεων με αντρες βρισκουν τη "θεραπεια" στη σχεση με τον γιο. Με αποτελεσμα να κανουν δυστυχισμενο το ιδιο το παιδι τους..Φοβερο.. η δικια μου πρωην πεθερα ηταν σαν γκομενα με τον γιο και ο γιος δεν παραδεχοταν οτι ειναι μαμακιας. Στον δρομο για παραδειγμα περπατουσαμε οι τρεις μας για βολτα και ηταν γελοια η εικονα καθως εγω εμενα πισω κι εκεινοι οι δυο προχωρουσαν διπλα διπλα, γεννουσα και αντι να αγκαλιαζει εμενα αγκαλιαζε την μανουλα του. 50 φορες μιλουσε στο τηλ με την μανα του 2 με εμενα.Tragic...ΑΧ, ελληνιδες μαναδες........ποσα λαθη κανετε...........και πληγωνεται ανθρωπους ...εσυ φιλε μου οσον αφορα το θεμα σου αν την αγαπας αστην να παει να κανει την οικογενεια που θελει κ ονειρευεται με οποιον θελει γιατι για σενα η γυναικα σου ειναι η μαμα σου και της εισαι πολυ πιστος για να την προδωσεις και να την απατησεις με αλλη.Μπορει να μιλαω λιγο σκληρα αλλα αυτη ειναι η πραγματικοτητα...ο θεος να σε φωτισει και να μην φτασεις στο τελος της ζωης σου για να καταλαβεις οτι χαραμιστηκες..
Σελίδα : 1

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.
lastpost