Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Προετοιμασίες γάμου και παιχνίδια εξουσίας από πεθερικά

Σελίδα : 1

Sigaminklapsw

# 1 στις 30/4/2013
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2
'Aρεσαν+: 0%

Προετοιμασίες γάμου και παιχνίδια εξουσίας από πεθερικά

Ζουμε στο εξωτερικο 2 χρονια. Πριν απο λιγες μερες και ενω μου φεροταν σαν παιδι τους, τα πεθερικα μου, στην ανακοινωση του γαμου μας για το καλοκαιρι, κατεβασαν μουτρα, δεν ειπαν ουτε ενα τυπικο "με το καλο". Μεχρι τωρα, παρ ολα αυτα, εκφραζοταν πολυ θετικα για μενα και ανυπομονουσαν να μας αρραβωνιασουνε (τουλαχιστον). Μας εχουν βοηθησει οικονομικα χωρις να το χρειαζομαστε και χωρις να τους το ζητησουμε. Την εκπληξη τους για το γαμο την αιτιολογουνε στο οτι δεν τους το ειπαμε νωριτερα για να προετοιμαστουνε. Επιλογη εκκλησιας εκανε ο φιλος μου, το γλεντι επεμενε οτι θα διαλεγε και θα ρυθμιζε ο πεθερος. Η μητερα μου διακριτικη οπως παντα και μεγαλη σε ηλικια δεν μπλεχτηκε πουθενα, ουτε οικονομικα. Επαναλαμβανω οτι εμεις με τον φιλο μου εχουμε τη δυνατοτητα και ζουμε στο εξωτερικο ανεξαρτητοι και τον γαμο μπορουμε να τον κανουμε ανετα χωρις καμια βοηθεια. Εκεινος εζησε ολοκληρη τη ζωη του στο πατρικο του σπιτι και η δουλεια του ηταν σχεδον παντα στο μαγαζι του πατερα του. Η αποφαση να φυγουμε στο εξωτερικο αν και ηταν δικο μου ονειρο κα οχι δικο του, παρθηκε απο κοινου και χωρις καμια πιεση εκ μερους μου. Μετα απο 2 χρονια πλεον, φαινεται οτι εχει αρχιζει και προσαρμοζεται και προτιμα -κυριως λογω κρισης- να παραμεινει εκει. Η οικογενεια του ειναι πολυ δεμενη αλλα μαλλον παραξενη και σχετικα υπεροπτικη. Χθες λοιπον, ο καλος μου παραδεχτηκε μπροστα στον μπαμπα του οτι μου εκανε προταση γαμου επειδη η μαμα μου ειναι αρρωστη και αμεσως μετα ο πεθερος μου αναρωτηθηκε μηπως οπως ολες οι γυναικες αναφερω επιτηδες την ασθενεια της μανας μου για να κανω το γυιο τους να με παντρευτει. Εγω, μετα απο αυτη τη συζητηση ακυρωσα τις προετοιμασιες του γαμου. Τι να κανω; προσπαθω να του πω οτι τον αγαπαω αλλα η οικογενεια του παρεμβαινει και χαλαει τη σχεση μας. Και πλεον θελω απτες αποδειξεις οτι τους αφηνει απ' εξω!

morgoth

# 2 στις 30/4/2013
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461
γιατι ακυρωσες τις προετοιμασιες του γαμου? απο μονη σου? δεν ειναι κατι που απο κοινου πρεπει να συζητησετε? επειδη ειπε μια μαλακια ο πεθερος σου? Πρεπει να συζητησεις με τον καλο σου οπως λες... Αν θελει να παντρευτειτε οχι για τη μανα σου, αλλα για σας τους ιδιους...

και οσο λιγοτερες εξαρτησεις τοσο καλυτερα. μη ξαναπαρετε λεφτα, ουτε βοηθειες σε ετοιμασιες, ουτε στα γλεντια, ουτε τιποτα. να κανετε τα πραγματα οπως θελετε σεις οι δυο και μονο.

θα στρωσει το πραγμα αρκει να βαλετε ορια. ειστε πολυ μακρια για να μπλεκονται. απλα ειναι νωρις ακομα.. αυτοι πιστευουν οτι το αγορακι τους θα γυρισει πισω στην ελλαδα να τον εχουν απο κοντα.

newmammy123

# 3 στις 30/4/2013
author
Γυναίκα / 38 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Δραπετσώνα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 50
Γενικά δεν είμαι και το καταλληλότερο άτομο ειδικά αυτή τη περίοδο να δίνω συμβουλές σε άλλους...όμως επειδή είμαι καμμένη στο θέμα πεθερικά και είδα ότι έχεις διαβάσει και τι περνάω, εγώ θα σου έλεγα να θέσεις όρια.
Αναφέρεις ότι είχες πολύ καλές σχέσεις μαζί τους, πως είναι δυνατόν τώρα να σε κατηγορούν για ένα τόσο λεπτό ζήτημα όπως η υγεία της μαμάς σου...??!!Μήπως τώρα συνειδητοποιούν ότι όντως ο γιος τους θα παντρευτεί και μάλιστα μια γυναίκα που θέλει να ζήσει στο εξωτερικό και φρίκαραν....Πρόσεξε γιατί είδες τι περνάω και εγώ.... Επειδή εγώ αντέδρασα μόνη μου αυτοβούλως εναντίον τους τώρα έιμαι το μαύρο πρόβατο. Αν όμως έβαζα τον άντρα μου να αντιδράσει ή αν δε το έκανε απλά ελέγα ότι εγώ δεν αντέχω να τους βλέπω και να ακούω τις προσβολές τους τώρα θα ήμουν εντελώς δικαιολογημένη.

Όμως επειδή αντέδρασα άσχημα έχουν βγει και απο πάνω τώρα!!!Μίλα με τον άνθρωπό σου και άσε εκείνον να μιλήσει με τους δικούς του και να τους βάλει στη θέση τους. Εσύ θέσε τα όρια σου και μη τους αφήνεις να σε προσβάλλουν λέγοντας ότι είσαι ψεύτρα...Πολλές φορές οι άνθρωποι φοράνε μάσκα (όπως η πεθερά μου καλή ώρα) όμως στη δύσκολη κατάσταση (η ανακοίνωση του γάμου σας) η μάσκες πέφτουν και δείχνουν το αληθινό τους πρόσωπο.

Το ότι ζείτε στο εξωτερικό δεν εμποδίζει να επεμβαίνουν στη ζωή σας και εγώ πιστεύω ότι η απόσταση δεν είναι λύση τα προβλήματα και οι σχέσεις υπάρχουν όσο μακριά και να είσαι απλά κουκουλώνεται το πρόβλημα με την ασπίδα της απόστασης....Από ότι είδα στο μήνυμα που μου έστειλες είσαι 36 ετών γυναίκα και έχεις πάρει τη ζωή στα χέρια σου δεν είσαι κοριτσάκι για να παίζεις (θέλω να πω ότι εννοείται πως ή παντρεύεστε ή χωρίζετε σε τέτοιες ηλικίες)..

Καλή τύχη ειλικρινά

ΥΓ. Αν σ αγαπάει πραγματικά θα σε παντρευτεί και θα τους θέσει όρια και από δω και πέρα να μη χαλαρώνεις ποτέ μαζί τους κράτα τυπική στάση και μη ξεχάσεις ποτέ αυτά που σου κάνουν τώρα!!Κράτα τους σε απόσταση από τη ζωή σας

archagellos

# 4 στις 30/4/2013
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 3.453
Θα μπορουσα να πω απο αυτα που διαβασα οτι εισια κακομαθημενη και εγωιστρια .

Επειδη τα πεθερικα σου δεν κανανε τουμπες απο την χαρα τους ....ακυρωσες τον γαμο ...μονομερος .
Ελα ρε τεραστια .!!!!!!!!!!!!!!!!
Τον αλλο τον κοπανο τον ρωτησες που τον ακυρωσες ? ΟΧΙ βεβαια ...σιγα να μην του πεφτει και λογο ετσι .
Απο την συμπεριφορα σου μαλλον εισαι μοναχοπαιδι ....και αυτο μαθε να λειτουργεις ομαδικα ...και οχι ατομικα .
Δικο σου ονειρο λες οτι ηταν το εξωτερικο ...κα ιο αλλος στο εκανε πραγματικοτητα .........εξω θα συνεχισεται να ζειτε .........
τι ψαχνεις ? τι θες ?
Και ο δικο σου μπροστα στους γονεις του στηριξε την επιλογη του ....ειπε οτι σου εκανε προταση γαμου ......μηπως ηθελες να τους βαλει και να βαρανε και προσοχες ?

Ακυρωσε τον γαμο .....και αστον και ησυχο ...καλο θα του κανεις .

Εαν χωρισετε ...ο ανθρωπος δεν θα χωρισει ....θα ΣΩΘΕΙ..............

lampazero

# 5 στην 1/5/2013
author
Ανδρας / 34 / Ελεύθερος
Ν. Δράμας / Δράμα
Θέματα: 29
Απαντήσεις: 541

Παράθεση:
Originally posted by archagellos
Θα μπορουσα να πω απο αυτα που διαβασα οτι εισια κακομαθημενη και εγωιστρια .

Επειδη τα πεθερικα σου δεν κανανε τουμπες απο την χαρα τους ....ακυρωσες τον γαμο ...μονομερος .
Ελα ρε τεραστια .!!!!!!!!!!!!!!!!
Τον αλλο τον κοπανο τον ρωτησες που τον ακυρωσες ? ΟΧΙ βεβαια ...σιγα να μην του πεφτει και λογο ετσι .
Απο την συμπεριφορα σου μαλλον εισαι μοναχοπαιδι ....και αυτο μαθε να λειτουργεις ομαδικα ...και οχι ατομικα .
Δικο σου ονειρο λες οτι ηταν το εξωτερικο ...κα ιο αλλος στο εκανε πραγματικοτητα .........εξω θα συνεχισεται να ζειτε .........
τι ψαχνεις ? τι θες ?
Και ο δικο σου μπροστα στους γονεις του στηριξε την επιλογη του ....ειπε οτι σου εκανε προταση γαμου ......μηπως ηθελες να τους βαλει και να βαρανε και προσοχες ?

Ακυρωσε τον γαμο .....και αστον και ησυχο ...καλο θα του κανεις .

Εαν χωρισετε ...ο ανθρωπος δεν θα χωρισει ....θα ΣΩΘΕΙ..............

mordxw30

# 6 στην 1/5/2013
author
Ανδρας / 60 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Απαντήσεις: 186

Παράθεση:
Originally posted by Sigaminklapsw
Και πλεον θελω απτες αποδειξεις οτι τους αφηνει απ' εξω!

Δεν πας καλά. Τους γονείς του θα αφήσει ;

aladdin30

# 7 στις 2/5/2013
author
Ανδρας / 37 / Σε σχέση
Ν. Κορινθίας / Λουτράκι-Περαχώρα
Θέματα: 33
Απαντήσεις: 4.292
Και σενα τι σε νοιαζει που κατεβασανε μουτρα με την ειδηση του γαμου????
Στα χιδια σου.

Gelly2013

# 8 στις 7/5/2013
author
Γυναίκα / 33 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αλιμος
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3
Πιστεύω και επιμένω πως πρέπει να κρατήσεις απόσταση από τους γονείς του χωρίς να τραβάς και τον φίλο σου μαζί σου. Ξεκαθάρισε τη θέση σου για την αρρώστια της μητέρας σου αλλά από εκεί και πέρα μην παίρνεις πρωτοβουλίες πχ ακύρωσης προετοιμασιών και γάμου αν δεν το εννοείς, περισσότερο κακό θα κάνεις παρά καλό.

MiltosRNLI1930

# 9 στις 12/5/2013
author
Ανδρας / 59 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βούλα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 5.531
Ειχα την ευκαρια να παραστω σε προετοιμασιες γαμου στο Δενδροποταμο.
Η οικογενεια της υποψηφιου προς νυμφευση ειχαν υπογραψει ειδικο κοντρατο με την AMSTEL και ειχαν μαλιστα προσκαλεσει και την Εφη Θωδη ειδικα για το τραγουδι " Σημερα γαμος γινεται " σε ειδικη διασκευη.Παρεπιπτοντως παρεστειν εις τας εργασιας κατασκευης πλατφορμας εν παρακειμενω καφενειον και εις την εκφορτωσιν κρεατων στερφας προβατινας ειδικα επιλεγμενων εκ Θεσσαλονικης.
Δεν θα ηθελα να επιφερω νοσηρας αναμνησεις και να σας κουραζω αλλα ο γαμος διελυθει η Εφη Θωδη ευτυχως παρεμεινε εις την Καρδιτσα ινα επισκευθει ποιμνιοστασιον πρωτου εξαδελφου της στα Αγραφα.

marymary200

# 10 στις 26/6/2015
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Πριν τον γάμο!

Καλησπέρα και από εμένα! 

Σε λίγες εβδομάδες είναι ο γάμος μου και παρόλα αυτά θα προτιμούσα να πάμε να υπογράψουμε στο Δημαρχείο και να γυρίσω σπιτι. Με τον μέλλοντα σύζυγο είμαστε μαζί  απο το σχολείο. Έχω κάνει πολύ υπομονή για σχολή, στρατό, εύρεση εργασίας και τέλος για συγκατοίκηση για την οποία και πίεσα αρκετά. Έχω αναλάβει τα πάντα για τον γάμο μόνη μου και η αλήθεια είναι πως έχω αρχίσει και κουράζομαι και ξενερώνω με την στάση του. Γενικά υπάρχει πολύς εκνευρισμός και αντιπαράθεση που με έχουν κουράσει. Είναι η διαδικασία πριν τον γάμο; η...;???

achinos

# 11 στις 26/6/2015
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Απαντήσεις: 13.764

Η. 

inioxos52

# 12 στις 27/6/2015
author
Ανδρας / 66 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.282

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Sigaminklapsw

...Ζουμε στο εξωτερικο 2 χρονια.  Η αποφαση να φυγουμε στο εξωτερικο αν και ηταν δικο μου ονειρο κα οχι δικο του, παρθηκε απο κοινου και χωρις καμια πιεση εκ μερους μου.

...Μετα απο 2 χρονια πλεον, φαινεται οτι εχει αρχιζει και προσαρμοζεται και προτιμα -κυριως λογω κρισης- να παραμεινει εκει.

...Η οικογενεια του ειναι πολυ δεμενη αλλα μαλλον παραξενη και σχετικα υπεροπτικη.

...Χθες λοιπον, ο καλος μου παραδεχτηκε μπροστα στον μπαμπα του οτι μου εκανε προταση γαμου επειδη η μαμα μου ειναι αρρωστη και αμεσως μετα ο πεθερος μου αναρωτηθηκε μηπως οπως ολες οι γυναικες αναφερω επιτηδες την ασθενεια της μανας μου για να κανω το γυιο τους να με παντρευτει. Εγω, μετα απο αυτη τη συζητηση ακυρωσα τις προετοιμασιες του γαμου.

...Τι να κανω; προσπαθω να του πω οτι τον αγαπαω αλλα η οικογενεια του παρεμβαινει και χαλαει τη σχεση μας. Και πλεον θελω απτες αποδειξεις οτι τους αφηνει απ' εξω!

Οπως τα λες κοπελλια. Παιχνιδια εξουσιας με τα πεθερικα, που ενω μεχρι τωρα τα κουλαντριζες καταλληλως λογω της επιβολης σου στον δικο σου, τωρα σου τα χαλανε γιατι  τσινισαν στον βιαστικο γαμο που τεχνηεντως προκαλεσες.

Δεν φτανει που στερησες την οικογενειακη τους επιχειρηση απο την διαδοχη κατασταση της, με την συμπεριφορα σου εξωθεις τον δικο σου να τα σπασει εντελως με την οικογενεια του. Και το απαιτεις μαλιστα. Και αυτος αντι να σε ξαποστειλει, καθεται και σε ακουει.

Εκτος βεβαια του γεγονοτος πως θεωρεις τον πεθερο σου μεγα χαπατο οταν παραδεχεσαι πως ο δικος σου ειπε στον πατερα του πως σου εκανε προταση γαμου οχι επειδη εχει αισθηματα για σενα, αλλα επειδη η μητερα σου ειναι αρρωστη. Αλλος βλαξ.

Εσενα εαν σου το ελεγε αυτο ο γιος σου, πως θα αισθανοσουν εαν βεβαια αισθανοσουν?

Επιπλεον κοπελλια, οταν αγαπαμε εναν ανθρωπο, του το δειχνουμε με πραξεις συνεχως και αδιαλειπτως γιατι δεν αρκει το να προσπαθουμε απλως να του το πουμε οπως παραδεχεσαι  εσυ.

Βεβαια αυτο συμβαινει οταν εχουμε μια σχεση φυσιολογικη, και οχι μια διαμαχη για το ποιος θα επιβληθει και θα εξουσιασει περισσοτερο  εναν ανθρωπο μαλλον χωρις προσωπικοτητα που αγεται και φερεται μεχρι και απο την ολιγομηνη συντροφο του οπως ο δικος σου.

Μιας λοιπον και ως δυναμικη και αποφασιστικη γυναικα ακυρωσες τα παντα επειδη θεωρησες πως αμφισβητηθηκε η εξουσια σου ως αρχηγου της σχεσης, θα σου ελεγα να παραμεινεις σταθερη στην θεση σου αυτην, αφηνοντας ησυχο τον ανθρωπο να βρει μια γυναικα που πρωτιστως θα τον αγαπαει, και δευτερευοντως θα μοιραζεται μαζι του κοινα ονειρα.

Και στον επομενο που θα βρεις, ελπιζω να μην εφαρμοσεις την ιδια τακτικη, γιατι υποτιθεται πως πλεον εμαθες πως ενας γαμος ειναι παντοτε μια ασκηση λεπτων ισορροπιων μεταξυ του ζευγους πρωτιστως, αλλα και των οικογενειων τους δευτερευοντως, και οχι μια μαχη εξουσιας της γυναικας με την οικογενεια του συμβιου της.

...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

Cristina87

# 13 στις 29/6/2015
author
Γυναίκα / 34 / Παντρεμένη
Απαντήσεις: 1

.

Βρε παιδιά συγνώμη αλλά εγώ κατάλαβα πως εξεπλάγην απο αυτο που ειπε ο φίλος της πιο πολυ.. "Παραδέχτηκε ουι μου έκανε πρόταση γάμου επειδή είναι άρρωστη η μαμά μου"..
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost