Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Την άφησα να μου πάρει τη ζωή ή ήμουν απλά αξιοπρεπής;

Επιλέξτε σελίδα: (1-6)
Σελίδες 123456

elina_30

# 1 στις 11/6/2013
author
Γυναίκα / 38 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 23
'Aρεσαν+: 0%

Την άφησα να μου πάρει τη ζωή ή ήμουν απλά αξιοπρεπής;

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

Θα τα πω όσο πιο περιληπτικά γίνεται...

Στον ένα χρόνο γάμου μας, εγκαταλείπει σπίτι και παιδί μηνών.. Οι γονείς του τον πήγαν σε δικηγόρο από την πρώτη μέρα εμποδίζοντάς με να επικοινωνώ μαζί του. Δεν ήθελαν ποτέ να παντρευτούμε αλλά αυτός ορκιζόταν ότι δε θα επηρεαστεί ποτέ. Τελικά, μια άλλη γυναίκα τον έκανε να ξεχάσει τις υποσχέσεις του και να πάψει να ενδιαφέρεται τόσο για μένα όσο και για το παιδί μας. Η στάση των γονιών του βέβαια, τον βόλευε πλέον! Προσπάθησα να τα ξαναβρούμε αλλά ήταν μάταιο! Ήταν ξεκάθαρο πως δε με ήθελε πια. Το αποδέχτηκα γρήγορα και προσπάθησα να μην απομακρυνθεί από το παιδί. Κι αυτό μάταιο! Ήταν πια ένας άλλος άνθρωπος που θα έβλεπε το παιδί του μόνο αν το ενέκριναν οι γονείς του! (και δεν υπερβάλλω.. λόγια που είπε χωρίς να ντρέπεται..) Αμέτρητα τα μηνύματα που προσπαθούσαν να του θυμίσουν πόσο πολύ ήθελε αυτό το μωρό, πόσο ευτυχισμένος έδειχνε όταν γεννήθηκε, τα όνειρα που κάναμε για το μέλλον του, ότι οι σχέση μεταξύ μας δεν πρέπει να επηρεάσει αυτό, ότι εκείνο δε φταίει σε τίποτα και τόσα άλλα... που τον συγκινούσαν... αλλά δεν τον έκαναν να έρχεται να το βλέπει. Τελευταία φορά ήρθε να το δει όταν έκλεινε χρόνο. ήμασταν οι τρεις μας. Είπαμε το τραγουδάκι , σβήσαμε την τούρτα, παίξαμε με τα δώρα που του έφερε..Όλα αυτά τα τραβούσε βίντεο στο κινητό. βίντεο που είδαν οι γονείς του.. Παρόλο που έφυγε κλαίγοντας λέγοντάς μου ότι μάλλον θα ξαναδώσει ευκαιρία στην οικογένειά μας, μετά από μισή ώρα, χτυπά το τηλ μου δείχνοντας το νούμερό του, ακούω τη μάνα του να με βρίζει και να μου λέει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να τα ξαναβρούμε, να με απειλεί και ο ίδιος να επαναλαμβάνει τα λόγια της μάνας του ακριβώς μετά. Αποφάσισα να επικεντρωθώ στην ανατροφή του παιδιού μου και να κρατήσω την ψυχική και σωματική μου υγεία. Πέρασα πάρα πολλά! Εξωδικα, αγωγές, οικονομικά προβλήματα άπειρα.. Όλες οι αποφάσεις υπέρ μου! Έβγαλε οργή το δικαστήριο εις βάρους του παρ'όλα τα μέσα που χρησιμοποίησε και παρ' όλο το "κύρος" που προσπαθούσε να παρουσιάσει λόγω επαγγέλματος. Το παιδί μου είναι 5 χρονών και δε γνωρίζει τον πατέρα του. Δεν του χω πει τίποτα αρνητικό γι αυτόν, δε προσπαθώ να κατευθύνω τα συναισθήματά του, λέω την αλήθεια ωραιοποιημένη όπως μου έχει πει η παιδοψυχολόγος! Είναι ένα χαρούμενο παιδί, κοινωνικό, έξυπνο, αυθόρμητο και περήφανο για την οικογένειά του (ξέρει ότι η μονογονεϊκή οικογένεια είναι ένα είδος οικογένειας) Γενικά, δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα με την ψυχολογία του. Απλά, όταν του λέω ότι μπορεί να τον πάρει τηλ. ή να πάμε στη δουλειά του να τον δει όποτε θέλει, είναι τελείως αρνητικό! Αυτό μόνο δεν ξέρω τί μπορεί να κρύβει στην ψυχούλα του.. Εγώ δεν προχώρησα τη ζωή μου. Θεώρησα ότι έπρεπε να θυσιάσω τα πάντα και να αφοσιωθώ στο παιδί μου! Και να πω την αλήθεια, βλέποντας πόσο ευτυχισμένο και ήρεμο είναι, πόσο στενή, υγιής και ουσιώδης είναι η σχέση μας, νιώθω δικαιωμένη με την απόφασή μου! Τελικά με "εκείνη" δούλευαν στον ίδιο χώρο, είναι μεγαλύτερή του και σαφώς κατώτερή μου και κατώτερή του (εμφανισιακά). Στον 1μισι χρόνο μετά και πριν βγει το διαζύγιό μας, έκανε παιδί μαζί της. Δεν ξέρω αν πλέον είναι σωστός σύντροφος, αν οι γονείς του είναι υπέρ ή κατά αυτής της σχέσης, αν το δεύτερο παιδί του το αγαπάει πραγματικά... (αναρωτιέμαι πως μπορεί ένας πατέρας που απαρνείται και δεν αγαπά το ένα του παιδί, να αγαπήσει το άλλο) Προσωπικά, πιστεύω ότι είναι ανίκανος να αγαπήσει ουσιαστικά.. Πέρασα από όλες τις φάσεις... Οργή, θυμό, πόνο, θλίψη, μοναξιά, .. Τώρα πια δε νιώθω τίποτα. Κενό για αυτόν τον άνθρωπο.. Τύψεις για μένα που τον επέλεξα κάποτε για πατέρα του παιδιού μου.. Φίλοι και συγγενείς μου έλεγαν κατά καιρούς να βάλω να τον δείρουν, να απειλήσουν την άλλη, και πολλά να... που δεν άκουσα και δεν το μετάνιωσα! Δεν τον εκδικήθηκα! Πρώτον, γιατί ήθελα όλες μου οι δυνάμεις και η προσοχή να είναι στο παιδί μου, δεύτερον γιατί τα θεωρώ πολύ "κατινίστικα" όλα αυτά και τρίτον, γιατί πιστεύω ότι αν κάποιος αξίζει τιμωρία θα τη βρει από το Θεό και όχι από εμένα! Τον άφησα ελεύθερο να με καταστρέψει! Και αυτήν την "άλλη" που ήξερε ότι είναι νιόπαντρος με παιδί... που μάλιστα είχε έρθει και στο γάμο μας... την άφησα και αυτήν να χαρίσει στο παιδί της τον πατέρα που άρπαξε από το δικό μου παιδί!
Στις απόψεις που υποστηρίζουν κάποιοι ότι έπρεπε με τους παραπάνω τρόπους να κρατήσω την οικογένειά μου, "να μην της τον χαρίσω τόσο εύκολα", εγώ απαντώ ότι με το ζόρι δε γίνεσαι ούτε οικογενειάρχης ούτε σύζυγος! Και ότι ακόμα και αν δε χωρίζαμε αν "τις έτρωγε από την αρχή" ή αν απειλούσα την άλλη και έκανε πίσω, και πάλι δε θα είχαμε την οικογένεια που αξίζει στο παιδί μου και σε μένα! Είναι αξιοπρέπεια και ωριμότητα ή δειλία και αβουλία η στάση μου; Λέτε ότι δεν προσπάθησα αρκετά για το παιδί μου;; Οτι μπροστά στο μέλλον του θα έπρεπε να βάλω πίσω τον "εγωισμό" μου όπως χαρακτηρίζουν κάποιοι αυτό που εγώ λέω αξιοπρέπεια;..

achinos

# 2 στις 11/6/2013
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.764
Καλά ολα αυτά ρε ελίνα, αυτό το "θυσίασα τα πάντα για το παιδί μου", τι νοιώθεις όταν το λες, σε κάνει να μην έχεις ενοχές για τον ανύπαρκτο άντρα που πήρες με το ζόρι...μεσ απ της μάνας του την αγκαλιά;
Εκτός αν απο επιλογή σου κλείστηκες στον ρόλο "μητέρα" κ είσαι ευτυχισμένη έτσι, αλλά τότε δε μιλάμε για θυσίες, μιλάμε, έτσι γουστάρω κι έτσι κάνω...κ τι να σου πω...κανόνισε αν είναι κ αγόρι, να μην κολλήσεις τόσο επάνω του, ωστε να επαναλάβεις το μοντελάκι της πεθεράς σου...γιατί μια κλασσικούρα ελληνική, τη βγάζει το ποστ δε λέω...
Κ αυτό κ καλά, μπορουμε να δούμε κ το μπαμπά σου αν θέλεις, τι του το λες. Κ εσύ νάσουνα, αν σε ψήνανε, οτι κάποιος που δεν ξέρεις ούτε τι χρώμα έχει είν ο γονιός σου κ μπορείς αν θέλεις να πας να τον ψάξεις, θ αναρωτιόσουνα αν σε περνάνε για χαζή, η είναι οι ίδιοι κάπως μειωμένης...αντιλήψεως.
Μήπως λες δεν καταλαβαίνει οτι ο άλλος τόχει γραμμένο στα π@π@ρια του; θέλει νάσαι αινστάιν για να το πιάσεις;

Τεσπαν, δε λέω να του πεις τι φρούτο ήτανε, αλλά μη σώνει κ καλά παρουσιάζεις ένα ανύπαρκτο πρόσωπο...κάποια στιγμή τα παιδιά ρωτάνε, κ θέλουν την αλήθεια γιατί είναι κάτι που τα αφορά άμεσα...δεν είναι χάπατα...
Κ βέβαια την ερώτηση στο τέλος δεν την καταλαβαίνω...
Δεν είμαι σίγουρη οτι θα σούλεγε τα ίδια ένας επιστήμονας παιδοψυχοτέτοιος, η οτι άλλο...αλλά τη γνώμη μου αναφέρω...κ το ξέρω το έργο αυτό, από πολλές μπάντες...
Αρέσει στο μέλος 40podarousa

izampo

# 3 στις 11/6/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Νομίζω οτι αυτός ο άνθρωπος δεν μπορεί να σταθεί μόνος του στη ζωή ... Επίσης δεν είναι καλά στο μυαλό .... ότι περιφέρεται (γυναίκα) και του αρέσει το εκτελεί γιατί όχι μονο δεν μπορεί να συγκρατηθεί αλλά και δεν έχει αισθήματα .... είναι παρτάκιας δηλαδή κοιτάει την πάρτη του και κρύβεται πίσω από τους γονείς του και συγκεκριμένα πίσω απο τα φουστάνια της μάνας του .... αν επικοινωνείς μαζί του θα σου κάνει πάντα κακό .... οποτε ζήσε σαν να μην υπάρχει ... και βρες την δυναμη να μεγαλώσεις το παιδί με τις δικές σου δυνάμεις ... υπάρχουν δυνατες γυναίκες .... γίνε και συ μία από αυτές ... ¨οσο γι αυτόν θα σου πω μια φράση που μου είπε μια κοπέλα από το forum Ασε τον να περιφέρει την ανεπάρκειά του στον χώρο .... σε λίγα χρόνια θα δεις πως θα ζει ....θα χει χωρίσει και από την δευτερη και θα είναι άχρηστος ....... πρέπει να τον λυπάσαι ....!!!

morgoth

# 4 στις 12/6/2013
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461
1. τι σημαινει θυσια για το παιδι σου? Αυτό νομιζεις πως θελουν τα παιδια για να μεγαλωσουν? μηπως τελικά οπως λεει και η αχινος σου αρκουσε να κανεις ενα παιδι και να γινεις μανα? Κοιτα να γινεις παλι γυναικα και να μην περιστρεφεις τη ζωη σου γυρω απο το παιδι.
2. Το τι κανει αυτος πλεον με το παιδί του ή τα παιδια του είναι δικο του θεμα και δεν μπορεις να εχεις κανεναν λογο. Οπότε αρκεσου στο τι κανεις εσυ. Παντως πολυ γρηγορα ξαναπαντρευτηκε...
3. Κοιτα τις ευθυνες σου.. Δε νομιζω οτι εχεις παρει σαφη διδαγματα απο αυτον τον γαμο..
4. το γεγονος οτι το παιδι ειναι αρνητικο μπορει να ειναι αποτελεσμα πολλων παραγοντων. απο την αδιαφορια που λες οτι δειχνει μεχρι και τη δικια σου σταση απεναντι στον πατερα του. Ο χρονος θα δειξει. Παντως πιστευω πως αν αυτος ηθελε λογικα θα χε και καλη σχεση με το παιδι, που δε φταιει σε τιποτα να μην γνωριζει το πατερα του. Οπως και να χει δεν μπορεις να κανεις τιποτα... Αλλά κοιτα μην ευθυνεσαι και συ λιγουλακι γιαυτο.. Μηπως αθελα σου του προξενεις αρνητικα συναισθηματα καθε φορα που επικοινωνειτε και τελικά δυσφορει και αρνειται να επικοινωνει ο ίδιος.

Απολο το κειμενο σου παντως βγαινει οτι δεν εχεις ξεπερασει επουδενι τον πρωην.. Και απλά μεσω του παιδιου προσπαθεις να κρατηθεις σε αυτη τη σχεση.... Αλλιως θα χες προχωρησει κουκλα μου. Δε θα σε ενδιεφερε τι κανει, πως το κανει κτλ.

γιατι πηγατε δικαστικώς?? Ηθελε την επιμελεια του παιδιου?

sunnyeyes-

# 5 στις 12/6/2013
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 4.925
Καταρχην δεν εισαι προσφατα χωρισμενη οπως γραφεις στο προφιλ σου.
Κατα δευτερον ..

Οχι, δεν της τον χαρισες, ουτε μπορουσες να της τον χαρισεις διοτι δεν τον ειχες, δεν ηταν στο χερι σου.

Εγω δεν εχω καταλαβει γιατι οι γονεις του δεν σε ηθελαν. Δηλαδη πως το αιτιολογουσαν? Να μην ηθελαν καθολου ο γιος τους να παντρευτει τη καταλαβαινω αυτη την παρανοια, αλλά να μην θελουν εσενα και μαλιστα να υπαρχει παιδι στη μεση, ή τρελοι ειναι οι ανθρωποι, ή ποιος ξερει τι εχει συμβει.

Παντως επειδη δεν αναφερεις κανενα σου αμαρτημα, να ξερεις πως αν εσυ φταις που δεν βλεπει ο πατερας το παιδι του, κανεις μεγαλο σφαλμα. Αν χρησιμοποιουσες το παιδι για να τον προσεγγισεις ξανα, αν δημιουργουσες ιστοριες.. αν χιλιαδες αν... και εφτασες στο σημειο το παιδι σου να στερειται τον πατερα του, οσες "θυσιες" και να κανεις απο εδω και περα... το εχασες και το παιδι σου.

Και να ξερεις.. οι αληθειες αποκαλυπτονται, οσα χρονια και αν περασουν...

Αντι να σκεφτεσαι λοιπον την παρτη σου... και το πως θα εισαι αποκατεστημενη... το ποστ αυτο θα επρεπε να αναφερεται στο παιδι σου και με ποιο τροπο να προσεγγισεις τον πατερα ωστε να εχει επαφη μαζι του. Διοτι τροποι υπαρχουν.. αλλά δε ρωτησες να μαθεις αυτο.
Θελεις να μαθεις αν εκανες καλα που δεν εκδικηθηκες τον πρωην...

Βαλε στην ακρη τους ψευτοεγωισμους και τις θυσιες και πιασε να εχεις μια σωστη σχεση με τον πατερα του παιδιου σου πριν να ειναι εντελως αργα.

Πφφφφ.. σαμπως δεν ξερουμε οτι οι γυναικες εκδικουντε τους αντρες με το να τους στερουν τα παιδια... και μαλιστα το κανουν τοσο επιτηδεια ωστε να φαινεται οτι ο πατερας τα εγκατελειψε.. ντροπη.
"Τους δρακους τους σκιζουμε στα τεσσερα... και καμια φορα και στα 8. Δρακοι πολλοι υπηρξανε. Ηλιος ομως ΕΝΑΣ και ΚΑΙΕΙ."

morgoth

# 6 στις 12/6/2013
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
σκληρή η σαννυ.. ομως αυτο που περιγραφει συμβαινει. και γιαυτο σε τετοιες καταστασεις αμα δεν εχεις αποψη απο κοντα, δε παιρνεις θεση.

achinos

# 7 στις 12/6/2013
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό

Παράθεση:
Originally posted by morgoth
σκληρή η σαννυ.. ομως αυτο που περιγραφει συμβαινει. και γιαυτο σε τετοιες καταστασεις αμα δεν εχεις αποψη απο κοντα, δε παιρνεις θεση.

Ναί, γιατί εμείς καλύτεροι είμασταν...

Αν δεν πηδήξει τη μάντρα σε λίγη ώρα, υπάρχει κ περίπτωση να δει τον άλλο δρόμο...
Btw, η σωστή ερώτηση είναι, "πως μπορώ να φιάξω τη ζωή μου, ωστε να είμαι ευτυχισμένη κ πως θα μπορεί το παιδί μου, νάχει δίπλα του κ τους δυό γονείς του, όπως θάπρεπε", γιατί αυτό που περιγράφει είναι μια απογοητευμένη, μοναχική. πικραμένη γυναίκα που έχει απορριφθεί σε πολλά επίπεδα κ έχει πιαστεί απ το παιδί της κ απ την βιολογική της ιδιότητα, σα ναυαγός σε φουρτούνα. Περιμένοντας να εισπράξει απ αυτά, όλη την ικανοποίηση κ τη χαρά που η ζωή της χρωστάει...
Λάθος αναμονή. Άλλος ένας έλληνας με ασφυκτική μάνα...η κατάρα διαιωνίζεται...

Το σωστό θάτανε να σπάσει αυτός ο κύκλος, είστε νέα κορίτσια.

sunnyeyes-

# 8 στις 12/6/2013
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
H μονη θεση που πηρα ειναι αυτη με το παιδι.

Καποιος πρεπει να την παρει και αυτη.. αν δε το κανουν οι γονεις.

Σκληρη δεν ήμουν.

Σκληρος ειναι αυτος που παιζει τον εγωισμο του πανω σε αθωες ψυχουλες.
"Τους δρακους τους σκιζουμε στα τεσσερα... και καμια φορα και στα 8. Δρακοι πολλοι υπηρξανε. Ηλιος ομως ΕΝΑΣ και ΚΑΙΕΙ."

elina_30

# 9 στις 12/6/2013
author
morgoth δεν ξαναπαντρεύτηκε. Εκτός γάμου το κανε το παιδί εφόσον δεν είχε βγει το διαζύγιό μας. Αποκλείεται να έχω προξενήσει εγώ άσχημα συναισθήματα στο παιδί από τον τρόπο που επικοινωνώ μαζί του γιατί πολύ απλά, ΔΕΝ υπάρχει καμία επικοινωνία. Ούτε με μένα ούτε με το παιδί του. Εγώ εχω δείξει φωτογραφίες και βίντεο του πατέρα του από τους πρώτους μήνες και τη βάφτιση για να ξέρει ότι έχει μπαμπά, ότι το αγαπούσε και εν πάση περιπτώση να έχει μια εικόνα από αυτόν αφού δεν έρχεται να το δει.

""Απολο το κειμενο σου παντως βγαινει οτι δεν εχεις ξεπερασει επουδενι τον πρωην.. Και απλά μεσω του παιδιου προσπαθεις να κρατηθεις σε αυτη τη σχεση...."

Αν αυτό κατάλαβες, δε μπορώ να σου αλλάξω γνώμη. Να κρατηθώ σε ποια σχέση; Δεν έχω καμία επικοινωνία μαζί του λέμε.. Σεβόμενη την επιλογή του.
Δικαστικώς πήγαμε γιατί δε δέχτηκα το συναινετικό παρ'όλες τις απειλές του και με προτροπή του δικηγόρου μου

sunnyeyes- αν δεις στις επιλογές δεν υπάρχει μακροχρόνια χωρισμένη ή διαζευγμένη, οπότε το "πρόσφατα χωρισμένη" είναι πλησιέστερη στην πραγματικότητα από τις υπόλοιπες

""Εγω δεν εχω καταλαβει γιατι οι γονεις του δεν σε ηθελαν. Δηλαδη πως το αιτιολογουσαν? Να μην ηθελαν καθολου ο γιος τους να παντρευτει τη καταλαβαινω αυτη την παρανοια, αλλά να μην θελουν εσενα και μαλιστα να υπαρχει παιδι στη μεση, ή τρελοι ειναι οι ανθρωποι, ή ποιος ξερει τι εχει συμβει.""

Δεν ήθελε η μάνα του να της πάρει μια άλλη το γιο της + γαμος και παιδί αποτελούσαν εμπόδιο στην καριέρα του.(το είχε χωρίσει και με την προηγούμενη από μένα) Δικαιολογημένα σκέφτεσαι ότι η ύπαρξη του παιδιού είναι λόγος για να μη θέλουν διαζύγιο όμως καλή μου η "μάνα" αυτή το παιδί μου το έβλεπε ως απειλή για την περιουσία τους.

""Παντως επειδη δεν αναφερεις κανενα σου αμαρτημα, να ξερεις πως αν εσυ φταις που δεν βλεπει ο πατερας το παιδι του, κανεις μεγαλο σφαλμα. Αν χρησιμοποιουσες το παιδι για να τον προσεγγισεις ξανα, αν δημιουργουσες ιστοριες.. αν χιλιαδες αν... και εφτασες στο σημειο το παιδι σου να στερειται τον πατερα του, οσες "θυσιες" και να κανεις απο εδω και περα... το εχασες και το παιδι σου.""

Αν ίσχυαν όλα αυτά τα "αν" , δε θα λεγόμουν μάνα, απλά!

""Και να ξερεις.. οι αληθειες αποκαλυπτονται, οσα χρονια και αν περασουν...""

Πιστεύω το ίδιο... και σε αυτό στηρίζομαι!! Έτσι κι αλλιώς, υπάρχουν γραπτές και προφορικές αποδείξεις για όλα! Δεν τον νοιάζει να δείξει ένα άλλο πρόσωπο στο παιδί. ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ!!

""Αντι να σκεφτεσαι λοιπον την παρτη σου... και το πως θα εισαι αποκατεστημενη... το ποστ αυτο θα επρεπε να αναφερεται στο παιδι σου και με ποιο τροπο να προσεγγισεις τον πατερα ωστε να εχει επαφη μαζι του. Διοτι τροποι υπαρχουν.. αλλά δε ρωτησες να μαθεις αυτο. ""

Σου είναι δύσκολο να καταλάβεις ότι ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ έτσι; Εκανα τις προσπάθειές μουτον πρώτο χρόνο. Προσπάθησα να τον κανω να καταλάβει ότι αν πάψουμε να είμαστε σύζυγοι δε σημαίνει ότι παύουμε να είμαστε γονείς! Οτι αν έπαψε να αγαπά εμένα, δε σημαίνει ότι παύει να αγαπά το παιδί του! Προσπάθησα και είμαι πολύ ήρεμη γι' αυτό, να είσαι σίγουρη! Οσο για το ότι έπρεπε να ρωτάω για το παιδί μου εδώ .... διαφωνούμε γλυκειά μου! Οι επιστήμονες και η αγάπη μου για το παιδί μου, έδωσαν κάθε απάντηση που αφορά το παιδί μου. Δε θα ρωτούσα σε ένα φόρουμ που γράφει ανώνυμα όποιος να ναι και λέει ότι να' ναι και μάλιστα με ύφος ξερόλα!!

""Θελεις να μαθεις αν εκανες καλα που δεν εκδικηθηκες τον πρωην...""

Για ένα τόσο ανούσιο θέμα (σε σχέση με το προηγούμενο), ναι με ενδιαφέρει η γνώμη ενός απλού φόρουμ!

""Βαλε στην ακρη τους ψευτοεγωισμους και τις θυσιες και πιασε να εχεις μια σωστη σχεση με τον πατερα του παιδιου σου πριν να ειναι εντελως αργα.""

Αν αυτός δε θέλει, δεν μπορώ να τον αναγκάσω βλέπεις.. Να τον απαγάγω μήπως;;; και να φέρω το παιδί μπροστά του;;;

""Πφφφφ.. σαμπως δεν ξερουμε οτι οι γυναικες εκδικουντε τους αντρες με το να τους στερουν τα παιδια... και μαλιστα το κανουν τοσο επιτηδεια ωστε να φαινεται οτι ο πατερας τα εγκατελειψε.. ντροπη.""

Φαίνεσαι τόσο σίγουρη ότι έτσι φέρονται όλες... Προφανώς, έχεις συναντήσει πολλές παρόμοιες στο περιβάλλον σου, δεν εξηγείται αλλιώς αυτή η σιγουριά..

""σκληρή η σαννυ.. ομως αυτο που περιγραφει συμβαινει. και γιαυτο σε τετοιες καταστασεις αμα δεν εχεις αποψη απο κοντα, δε παιρνεις θεση.""

Πολύ σωστό! Και πολύ ώριμο εκ μέρους σου! Είναι κάτι που ΔΥΣΤΥΧΩΣ συμβαίνει συχνά αλλά έστω και από εδώ έστω και ανώνυμα, μπορείς να καταλάβεις ότι όλες οι περιπτώσεις μπορεί και να μην είναι ίδιες!

""Btw, η σωστή ερώτηση είναι, "πως μπορώ να φιάξω τη ζωή μου, ωστε να είμαι ευτυχισμένη κ πως θα μπορεί το παιδί μου, νάχει δίπλα του κ τους δυό γονείς του, όπως θάπρεπε", γιατί αυτό που περιγράφει είναι μια απογοητευμένη, μοναχική. πικραμένη γυναίκα που έχει απορριφθεί σε πολλά επίπεδα κ έχει πιαστεί απ το παιδί της κ απ την βιολογική της ιδιότητα, σα ναυαγός σε φουρτούνα. Περιμένοντας να εισπράξει απ αυτά, όλη την ικανοποίηση κ τη χαρά που η ζωή της χρωστάει...""

Χαμογελώ γιατί αν ήξερες ποια γράφει.. αν με είχες δει στην καθημερινότητά μου.. θα χαμογελούσες κι εσύ με το "απογοητευμένη, μοναχική. πικραμένη γυναίκα που έχει απορριφθεί σε πολλά επίπεδα κ έχει πιαστεί απ το παιδί της κ απ την βιολογική της ιδιότητα, σα ναυαγός σε φουρτούνα." Δε σε παρεξηγώ όμως! Από ένα φόρουμ και από λίγες γραμμές που προσπαθούν να περιγράψουν ιστορία που θα χωρούσε και σε βιβλίο, είναι εύκολο να βγουν λάθος συμπεράσματα!

""H μονη θεση που πηρα ειναι αυτη με το παιδι.
Καποιος πρεπει να την παρει και αυτη.. αν δε το κανουν οι γονεις.
Σκληρη δεν ήμουν.
Σκληρος ειναι αυτος που παιζει τον εγωισμο του πανω σε αθωες ψυχουλες.""

Λυπάμαι αλλά είσαι εντελώς ανίδεη για να μιλήσεις για το παιδί μου και γι 'αυτό η ερώτηση που έκανα δεν αφορούσε εκείνο!! Από την ευκολία που βγάζεις συμπεράσματα και μάλιστα με τόση σιγουρια, φαίνεται πόσο ρηχή είσαι!

Οσο για τη λέξη "θυσίασα" που μάλλον παρεξηγήθηκε από κάποιους, εννοώ ότι δεν κράτησα χρόνο για εξόδους με φίλες ή γκόμενους, ότι δεν έκανα το μεταπτυχιακό που άνετα έκανε ο πρώην με την αποποίηση ευθυνών του και τα λεφτά των γονιών του, ότι απλά, ΕΠΕΛΕΞΑ και ΔΕΝ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ να είμαι κοντά στο παιδί μου σε αυτή την έτσι κι αλλιώς δύσκολη φάση που λέγεται διαζύγιο! Ημουν κατα πάνω του με συμβουλές παιδοψυχολόγου, κατά τα άκρως σημαντικά 5 πρώτα χρόνια της ζωής του! Χρονια καθοριστικά για τη διαμορφωση του χαρακτήρα του (για όσους γνωρίζουν..) Και όπως γράφω και στο αρχικό μου ποστ, πέτυχα να έχω ένα παιδί ευτυχισμένο! περήφανο! κοινωνικό(που αποδεικνύει ότι δεν το πνίγει η αγάπη μου) Είναι γνώμες και απόψεις επιστημόνων και δασκάλων που δεν έχω ανάγκη να ρωτήσω εδώ!! Αν έχετε να πείτε κάτι για την ερώτηση που έθεσα πείτε το! Το παιδί μου δεν είναι το αντικείμενο μιας τέτοιας συζήτησης. Δε θα το επέτρεπα..

Και τέλος, το ότι θυσίασα ότι θυσίασα, δεν το λέω ότι έκανα κάτι τρομερό! Έκανα το ελάχιστο που άξιζε στο παιδί μου και το ελάχιστο που θα έκανε κάθε μάνα που της αρμόζει να λέγεται έτσι! Και το ότι δεν προχώρησα τη ζωή μου, δε σημαίνει ότι δε θα το κάνω ποτέ! Είπα εγώ κάτι τέτοιο;;;; Δεν το έκανα έως τώρα, για να πετύχω αυτά που πέτυχα! Απλά! και όμορφα!! Και φυσικά συνεχίζεται η ζωή... και μάλιστα είναι ωραία!!!!!!

Τα φιλιά μου!

newmammy123

# 10 στις 12/6/2013
author
Γυναίκα / 38 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Δραπετσώνα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 50
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!
Υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι??Κάτι τέτοια διαβάζω και λέω ότι ο δικός μου μπορεί να είναι λίγο μαμάκιας αλλά με κάνεις και αισθάνομαι τυχερή (παρόλο που είχα πέσει σε μαύρη κατάθλιψη λίγο καιρό πριν με αυτά που μου συνέβησαν με τα πεθερικά μου). Έχω και γω ένα παιδάκι μικρό και σε καταλαβαίνω πόσο το αγαπάς όμως μη κάνεις το λάθος και ''γραπωθείς'' συναισθηματικά πάνω του. Είσαι νέα, φτιάξε τη ζωή σου και προσπάθησε να ξεπεράσεις τη λάθος επιλογή που έκανες.. όταν λέω φτιάξε τη ζωή σου δεν εννοώ απαραίτητα και μόνο να βρεις κάποιον άλλον αλλά εννοώ γενικά να σταθείς στα πόδια σου.

Η συμπεριφορά του εν λόγω ''άντρα''- ο Θεός να τον κάνει!!είναι επιεικώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ!!!Αφού επηρεαζόνταν τόσο από τους γονείς του και εκείνοι είχαν έντονη αντίθεση για το γάμο σας με ποιό ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΕ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕ????Τέλος πάντων τώρα ότι έγινε - έγινε!!!ο χρόνος για κανέναν δε γυρνάει πίσω...

Δυστυχώς η ζωή έχει και ατυχίες προσπάθησε όμως να σκεφτείς τα θετικά που έχεις. Έχεις ένα παιδάκι, άλλες παρακαλάνε να κάνουνε παιδί και ο Θεός δε τους δίνει ποτέ...Καλά κάνεις όπως λες και το μεγαλώνεις με αρχές και ξέρει ότι ανήκει σε μονογονεική οικογένεια και βέβαια θεωρείται οικογένεια η μονογονεική!!
Στο ερώτημά σου πιστεύω ότι έκανες πολύ καλά και δε μπήκες σε διαδικασία να εκδικηθείς..η αδιαφορία είναι η καλύτερη εκδίκηση!!Ο άνθρωπος είναι απαράδεκτος και αυτό φαίνεται και από το τρόπο που σου συμπεριφέρθηκε αλλά ειδικά από το τρόπο που συμπεριφέρθηκε στο παιδί σου (γιατί παιδί του δε του αξίζει να λέγεται!!). Συγχήστηκα τώρα!! Τέλος πάντων, αδιαφόρησε ΕΝΤΕΛΩΣ πια για εκείνον και για τη δεύτερη οικογένεια που έκανε, για το αν θα τον τιμωρήσει ή όχι ο Θεός δεν αξίζει τη παραμικρή σου σκέψη πραγματικά!!

Είναι μερικοί άνθρωποι που πρέπει να πάταμε Delete από τη ζωή μας γιατί μόνο κακό μας κάνουν!!
Σου εύχομαι να είσαι πάντα καλά και δυνατή για να μεγαλώνεις το παιδάκι σου και σιγά σιγά να βάλεις τα θεμέλια για να φτιάξεις ξανά τη ζωή σου!!

elina_30

# 11 στις 12/6/2013
author

Παράθεση:
Originally posted by izampo
Νομίζω οτι αυτός ο άνθρωπος δεν μπορεί να σταθεί μόνος του στη ζωή ... Επίσης δεν είναι καλά στο μυαλό .... ότι περιφέρεται (γυναίκα) και του αρέσει το εκτελεί γιατί όχι μονο δεν μπορεί να συγκρατηθεί αλλά και δεν έχει αισθήματα .... είναι παρτάκιας δηλαδή κοιτάει την πάρτη του και κρύβεται πίσω από τους γονείς του και συγκεκριμένα πίσω απο τα φουστάνια της μάνας του .... αν επικοινωνείς μαζί του θα σου κάνει πάντα κακό .... οποτε ζήσε σαν να μην υπάρχει ... και βρες την δυναμη να μεγαλώσεις το παιδί με τις δικές σου δυνάμεις ... υπάρχουν δυνατες γυναίκες .... γίνε και συ μία από αυτές ... ¨οσο γι αυτόν θα σου πω μια φράση που μου είπε μια κοπέλα από το forum Ασε τον να περιφέρει την ανεπάρκειά του στον χώρο .... σε λίγα χρόνια θα δεις πως θα ζει ....θα χει χωρίσει και από την δευτερη και θα είναι άχρηστος ....... πρέπει να τον λυπάσαι ....!!!

Είδα στο προφιλ σου ότι έχεις τελειώσει ΑΕΙ! Ισως γι' αυτό να κατάλαβες τί διαβάζεις..! Γιατί δεν είσαι και μεγάλη ώστε να οφείλεται στην ωριμότητα των παραπάνω χρόνων.. Μέσα σε λίγες γραμμές κατάλαβες την ουσία και την πραγματικότητα! Εύγε...
Αρέσει στο μέλος kondylenia

elina_30

# 12 στις 12/6/2013
author

Παράθεση:
Originally posted by newmammy123
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!
Υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι??Κάτι τέτοια διαβάζω και λέω ότι ο δικός μου μπορεί να είναι λίγο μαμάκιας αλλά με κάνεις και αισθάνομαι τυχερή (παρόλο που είχα πέσει σε μαύρη κατάθλιψη λίγο καιρό πριν με αυτά που μου συνέβησαν με τα πεθερικά μου). Έχω και γω ένα παιδάκι μικρό και σε καταλαβαίνω πόσο το αγαπάς όμως μη κάνεις το λάθος και ''γραπωθείς'' συναισθηματικά πάνω του. Είσαι νέα, φτιάξε τη ζωή σου και προσπάθησε να ξεπεράσεις τη λάθος επιλογή που έκανες.. όταν λέω φτιάξε τη ζωή σου δεν εννοώ απαραίτητα και μόνο να βρεις κάποιον άλλον αλλά εννοώ γενικά να σταθείς στα πόδια σου.

Η συμπεριφορά του εν λόγω ''άντρα''- ο Θεός να τον κάνει!!είναι επιεικώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ!!!Αφού επηρεαζόνταν τόσο από τους γονείς του και εκείνοι είχαν έντονη αντίθεση για το γάμο σας με ποιό ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΕ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕ????Τέλος πάντων τώρα ότι έγινε - έγινε!!!ο χρόνος για κανέναν δε γυρνάει πίσω...

Δυστυχώς η ζωή έχει και ατυχίες προσπάθησε όμως να σκεφτείς τα θετικά που έχεις. Έχεις ένα παιδάκι, άλλες παρακαλάνε να κάνουνε παιδί και ο Θεός δε τους δίνει ποτέ...Καλά κάνεις όπως λες και το μεγαλώνεις με αρχές και ξέρει ότι ανήκει σε μονογονεική οικογένεια και βέβαια θεωρείται οικογένεια η μονογονεική!!
Στο ερώτημά σου πιστεύω ότι έκανες πολύ καλά και δε μπήκες σε διαδικασία να εκδικηθείς..η αδιαφορία είναι η καλύτερη εκδίκηση!!Ο άνθρωπος είναι απαράδεκτος και αυτό φαίνεται και από το τρόπο που σου συμπεριφέρθηκε αλλά ειδικά από το τρόπο που συμπεριφέρθηκε στο παιδί σου (γιατί παιδί του δε του αξίζει να λέγεται!!). Συγχήστηκα τώρα!! Τέλος πάντων, αδιαφόρησε ΕΝΤΕΛΩΣ πια για εκείνον και για τη δεύτερη οικογένεια που έκανε, για το αν θα τον τιμωρήσει ή όχι ο Θεός δεν αξίζει τη παραμικρή σου σκέψη πραγματικά!!

Είναι μερικοί άνθρωποι που πρέπει να πάταμε Delete από τη ζωή μας γιατί μόνο κακό μας κάνουν!!
Σου εύχομαι να είσαι πάντα καλά και δυνατή για να μεγαλώνεις το παιδάκι σου και σιγά σιγά να βάλεις τα θεμέλια για να φτιάξεις ξανά τη ζωή σου!!

Διαβάζοντας το μήνυμά σου μετά από κάποιων άλλων, κατάλαβα ότι και το φόρουμ είναι μικρόκοσμος της κοινωνίας! Άλλοι λένε άλλα ντ' άλλων και χαίρονται και άλλοι συμμετέχουν σε συζήτηση κι διάλογο! Και κυρίως!! ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ!!

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Έχω προχωρήσει τη ζωή μου. Εννοώντας ότι έχω βρει δουλειά και έχω σταθεί στα πόδια μου. Το ερώτημα αφορούσε κάποιες στιγμές που σκέφτομαι τα όσα έγιναν.. Αυτές οι στιγμές δεν είναι όλη μου η ζωή... Κάποιες στιγμές μόνο που εδώ που τα λέμε φυσιολογικό να υπάρχουν ύστερα από ότι πέρασα...

Σε ευχαριστώ και πάλι!!! Ό,τι καλύτερο σου εύχομαι!!!

katerina_val

# 13 στις 12/6/2013
author
Γυναίκα / 36 / Ελεύθερη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 30
Αγαπητή Sunny,

Ντροπή σου...μόνο αυτό έχω να πώ για σένα...από την στάση που έχεις απέναντι στο θέμα με έκανες να νιώσω αποστροφή για τον χαρακτήρα σου.

Δεν είσαι μάνα και δεν μπορείς να έχεις άποψη για αυτό. Δεν ξέρεις την όλη κατάσταση και δεν μπορείς να βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα κα μάλιστα με τόσο απόλυτες δηλώσεις. Καλό θα ήταν από το να μολύνεις τα forums και τις πονεμένες ψυχές ανθρώπων να πάς σε έναν ψυχολόγο να σε κοιτάξει.

Πήγαινε να βρείς την ευτυχία και σταμάτα να στεναχωρείς τους άλλους...αυτό δείχνει, το λιγότερο, έναν δυστυχισμένο άνθρωπο....ή μάλλον μισάνθρωπο.

Και πάλι ντροπή σου...και....αν ήμουν ίδιας πάστας άνθρωπος με σένα θα σου ευχόμουν να νιώσεις βαθύ πόνο μπάς και μπορέσεις να αποκτήσεις ενσυναίσθηση...

Κοπέλα μου συγνώμη που δεν μπορώ να απαντήσω στο θέμα σου..λυπάμε πολύ για ό,τι έχεις ζήσει...αλλά η sunny με έκανε να ντραπώ τόσο εκ μέρους της και να μην μπορώ να σου εκφράσω την άποψή μου για το θέμα από τα νεύρα που μου προκάλεσε.

Σου εύχομαι καλή τύχη στην ζωή σου.
Αρέσει στο μέλος kondylenia

elina_30

# 14 στις 12/6/2013
author

Παράθεση:
Originally posted by katerina_val
Αγαπητή Sunny,

Ντροπή σου...μόνο αυτό έχω να πώ για σένα...από την στάση που έχεις απέναντι στο θέμα με έκανες να νιώσω αποστροφή για τον χαρακτήρα σου.

Δεν είσαι μάνα και δεν μπορείς να έχεις άποψη για αυτό. Δεν ξέρεις την όλη κατάσταση και δεν μπορείς να βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα κα μάλιστα με τόσο απόλυτες δηλώσεις. Καλό θα ήταν από το να μολύνεις τα forums και τις πονεμένες ψυχές ανθρώπων να πάς σε έναν ψυχολόγο να σε κοιτάξει.

Πήγαινε να βρείς την ευτυχία και σταμάτα να στεναχωρείς τους άλλους...αυτό δείχνει, το λιγότερο, έναν δυστυχισμένο άνθρωπο....ή μάλλον μισάνθρωπο.

Και πάλι ντροπή σου...και....αν ήμουν ίδιας πάστας άνθρωπος με σένα θα σου ευχόμουν να νιώσεις βαθύ πόνο μπάς και μπορέσεις να αποκτήσεις ενσυναίσθηση...

Κοπέλα μου συγνώμη που δεν μπορώ να απαντήσω στο θέμα σου..λυπάμε πολύ για ό,τι έχεις ζήσει...αλλά η sunny με έκανε να ντραπώ τόσο εκ μέρους της και να μην μπορώ να σου εκφράσω την άποψή μου για το θέμα από τα νεύρα που μου προκάλεσε.

Σου εύχομαι καλή τύχη στην ζωή σου.

Τί να πω τώρα... Τα πες όλα!!!! Σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου και τις ευχές σου! Το ότι ενοχλήθηκες τόσο για προσβολές που αφορούσαν άλλο πρόσωπο και μάλιστα άγνωστο σε σένα και μάλιστα πήρες θέση, λέει πολλά για το χαρακτήρα σου! Ενα έχω να πω: Τυχεροί όσοι σε έχουν δίπλα τους!!

Να σαι καλά κοπέλα μου!

morgoth

# 15 στις 12/6/2013
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
για ποιο λογο δεν δεχτηκες να πατε σε συναινετικο?? ποτε διακοπηκε η επικοινωνια μεταξυ σας?? διατροφη εχει επιδικαστεί? την δινει? ο δικηγορος σου τι σου πε που σε προετρεψε να πατε σε αντιδικια?

izampo

# 16 στις 12/6/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by elina_30

Παράθεση:
Originally posted by izampo

Είδα στο προφιλ σου ότι έχεις τελειώσει ΑΕΙ! Ισως γι' αυτό να κατάλαβες τί διαβάζεις..! Γιατί δεν είσαι και μεγάλη ώστε να οφείλεται στην ωριμότητα των παραπάνω χρόνων.. Μέσα σε λίγες γραμμές κατάλαβες την ουσία και την πραγματικότητα! Εύγε...

Ελίνα μου ειλικρινά όταν διάβασα αυτά που έγραψες στενοχωρέθηκα πολύ γιατί κάτι τέτοια κελεπούρια με καλές δουλειές ,λεφτά, μεταπτυχιακά και μαμάκηδες που όταν κάνουν κάτι λάθος κρύβονται κάτω από την φούστα της μάνας τους υπάρχουν πολλά εκεί έξω .... και τα πληρώνουν κυρίως καλά κορίτσια σαν εσένα που δεν μπορούν να τους αποκρυπτογραφήσουν εύκολα ..... Αυτός ο ηλίθιος δεν αγαπά καμία σας ... ούτε εσένα, ούτε την καινούργια , ούτε και την μάνα του ... παρα μόνο την πάρτι του ...άσε που πιστεύω ότι θα βρει και άλλες ... για να διαιωνίσει το σπάνιο είδος του ....μια που είναι και κελεπούρι ..... Λογικά θα ήταν τρυφερός μαζί σου γι αυτό και έκλαιγε ... γενικά οι μαμάκηδες το συνηθίζουν να είναι τρυφεροί .... Μη στενοχωριέσαι πολλά κορίτσια την έχουν πατήσει δεν είσαι η μόνη.... Καλά έκανες που ήσουν αξιοπρεπής καθότι η οικογένειά του μάλλον θα είναι η οικογένεια της κατινιάς ..και του δήθεν .... Μην νευριάζεις με την κατάσταση ... αυτή δεν σου πήρε τίποτα είναι και αυτή ένα θύμα του που δεχτηκε να κάνει παιδί με έναν που δεν έχει διαζύγιο ...πρέπει να την λυπάσαι .... Αυτό που με προβληματίζει είναι η σχέση του με το παιδί ... πρέπει να ρωτήσεις ειδικούς για το πως θα το διαχειριστείς .... αλλά ειλικρινά αυτό που θα πρέπει να κάνεις είναι να ξαναφτιάξεις την ζωή σου είσαι ακόμα πολύ μικρή .... και ξέρεις όταν και συ θα βρεις την πραγματική ευτυχία θα δεις τότε σε ποια κατάσταση θα είναι όλη αυτοί οι δήθεν και ψεύτες .... τα φιλιά μου

sunnyeyes-

# 17 στις 12/6/2013
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο

Για εμενα ολη αυτη η εν-τροπη?
Παιδια λυπαμαι που σας εκανα τοσο touch...

Εχω ευαισθησια στα παιδια που τα εγκαταλειπουν οι γονεις τους.
Δεν με ενδιεφερε τιποτα αλλο στο ποστ της κοπελας παρα μονο αυτο.

Ελινα σου απαντησα στη τριτη γραμμη αυτο που ζητουσες να μαθεις.
Δεν θα ζητησω και συγνωμη παντως που διαβασα, 10 αραδες αποκαλυπτικες γραμμες για τη ζωη ενος παιδου που η ιδια του η μανα περιγραφει οτι ισως να του εχει αφησει τραυματα η συμπεριφορα του πατερα. Ουτε με νοιαζει ποιος φταιει.
Το παιδι παντως δεν φταιει.

Και εγω λαϊκο δικαστηριο για να δω ποιος ειναι καλυτερος γονιος
δεν θα κανω, οπως ζηταει η Ελινα μεσα απο το πονεμενο και θυματοποιημενο ποστ της. Ουτε θα εστιαστω σε αυτο.

Εξαλλου αν ο "αλλος" ηταν τοσο καραγκιοζης οπως τον περιγραφει στο ποστ της, η Ελινα δεν θα αναζητουσε εξηγησεις 5 χρονια μετα για το αν εκανε καλα που τον αφησε ...

Θα εμπαινε απλα και θα τον εβριζε.

Ετσι θα τον εβριζα και εγω.

Και μια τελευταια συμβουλη Ελινα αφου την ζητας

Αν εισαι "κατινα" καλυτερα να συμπεριφερθεις σαν "κατινα", παρα να προσποιεισαι οτι δεν εισαι... ετσι ωστε μην βασανιζεσαι 5 χρονια μετα για το τι επρεπε να κανεις.

Καλη τυχη.

achinos

# 18 στις 13/6/2013
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Το θέμα πιθανώς έχει άμεση σχέση με τα...μπικικίνια...
Ε, τι να γίνει, δεν μπορείς να λύσεις κ όλα τα θέματα της ζωής σου, μέσα από ένα γάμο...η ένα διαζύγιο.

Αυτά τα κάνουν οι αστέρες του χόλυγουντ...

morgoth

# 19 στις 13/6/2013
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
οποιος εχει ανακατευτει, εστω και λιγο, με οικογενειακο δικαιο, θα γινει μαρτυρας πολλων τραγωδιών και εγκληματων κατα των παιδιών. ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ απορρεουν απο τους εγωισμους και τις μικροπρεπειες. Και βεβαια σχεδόν ολοι (για να μην ειμαι απολυτος) δικαιολογουν την συμπεριφορά τους με γνωμονα το "καλό" των παιδιών.
Ετσι βλέπεις μανες να μην δινουν τα παιδιά, να βαζουν τα παιδια να μην πηγαινουν στο πατερα τους με αποτελεσμα την αποξενωση, την κουραση του γονεα και τελικά την απομακρυνση του, πατεραδες που δεν δινουν διατροφες και κοιτανε να παρουνε την επιμελεια χρησιμοποιώντας ότι μπορει να φανταστει κανεις (συκοφαντιες, στρεψοδικιες κτλ) και άλλα πολλά..
Για τη διατροφη δε συζητώ καν.. Το τι τερατα ακουγονται... Μισθωτοι, μεροκαματιαρηδες να παρουσιαζονται ως κροισοι, τα παιδιά να ζουνε στο οριο της φτωχιας και πολλά αλλα ομορφα..
Οποιος επιλέγει αντιδικία αντί συνεναινεση πρεπει να ειναι προετοιμασμενος για εναν πολεμο βρωμικο που οι παραπλευρες απωλειες ειναι τα παιδια και μονο.
Το λαθος της ελινας που πιθανον πληρωνει και το πιτσιρικι είναι πως πηγε σε αντιδικια. Κονομησε ο δικηγορος της αρκετα χιλιαρικα και το παιδακι εμεινε με εναν γονεα.
Ελινα δεν ειναι αργά. Ισως για χαρη του παιδιου χρειαστεί να παραμερισεις την αξιοπρεπεια σου (που οι φιλοι σου που σε γνωριζουν λιγο περισσοτερο απο μας ονομαζουν εγωισμο) και να φερεις σε επαφη τον πρωην με το παιδι του.

morgoth

# 20 στις 13/6/2013
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
και κατι τελευταιο που κατα τη γνωμη μου ελινα δειχνει πως εχεις αντιληφθει λιγο λαθος το ολο πραγμα.
Δεν σου πηρε κανεις τον αντρα. Μονος του ανοιξε την πορτα και εφυγε. Ηταν επιλογή του. Δεν ειναι μωρο παιδί. Ασχετως των επιρροών που μπορει να ειχε απο τριτους, η αποφαση ηταν δικια του. Και βεβαια κανεις δε σου πηρε τη ζωή. Ζεις και δοξα τω θεω να ζησεις πολλα χρονια ακομα. Ασε που βαση αυτων που λες, γλιτωσες κιολας... Κοιτα να κανεις στροφη στη ζωή σου, να δεις με καθαρή ματια το παρελθόν για να εχεις καλυτερο μελλον.
Αρέσει στο μέλος 40podarousa
Επιλέξτε σελίδα: (1-6)
Σελίδες 123456
Δεν μπορείτε να απαντήσετε