Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
Την άφησα να μου πάρει τη ζωή ή ήμουν απλά αξιοπρεπής;

Επιλέξτε σελίδα: (1-6)
Σελίδες 123456

Razer_Knight

# 21 στις 13/6/2013
author
Ανδρας / 39 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 269
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by sunnyeyes-
Δεν θα ζητησω και συγνωμη
Εξαλλου αν ο "αλλος" ηταν τοσο καραγκιοζης οπως τον περιγραφει στο ποστ της, η Ελινα δεν θα αναζητουσε εξηγησεις 5 χρονια μετα για το αν εκανε καλα που τον αφησε ...

Θα εμπαινε απλα και θα τον εβριζε.

Ετσι θα τον εβριζα και εγω.

Και μια τελευταια συμβουλη Ελινα αφου την ζητας

Αν εισαι "κατινα" καλυτερα να συμπεριφερθεις σαν "κατινα", παρα να προσποιεισαι οτι δεν εισαι... ετσι ωστε μην βασανιζεσαι 5 χρονια μετα για το τι επρεπε να κανεις.

Καλη τυχη.

Δεν πρόκειται να ζητήσεις συγνώμη γιατί ποτέ δεν πρόκειται να παραδεχτείς ότι μπορεί να έκανες λάθος στην αρχική σου εκτίμηση.

Αν η κοπέλα έμπαινε και έβριζε (θυμός δηλαδή) θα σήμαινε ότι είναι ακόμα κολλημένη με τον πρώην.
θυμός = θέλω να είμαστε μαζί , αλλά όχι έτσι .

Είχες μια αρχική εικόνα και απάντησες σύμφωνα με αυτή . Κανείς δεν σε καταδικάζει .
Όμως η κοπελιά σου εξήγησε και απάντησε ήρεμα και πολιτισμένα.
Δεν έχεις δικαίωμα να την ακυρώνεις έτσι και να την λες και Κατίνα.
Και ψεύτρα(γιατί δεν την πιστεύεις) και κατίνα και ανεύθυνη την βγάζεις .

Και να σου πω κάτι ???
ΠΟΣΟΣ ΤΗΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΑΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΛΑ Η΄ ΟΧΙ .
ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΗ !!!!!!

Απλά ήθελε να μοιραστεί λίγο την ιστορία της . Με κάποιον.
Τόσο κακό είναι ????
Μου φαίνεται δεν γνωρίζεις τι θα πει μοναξιά.

Να εύχεσαι να μην περάσεις ποτέ αυτά που πέρασε αυτή η κοπέλα.
Και να μην νιώσεις την μοναξιά της .

Ελινα.
Μην ανησυχείς κοπέλα μου .
Ο Θεός είναι πραγματικά μαζί σου
Εγώ βλέπω σε εσένα μια γυναίκα . ώριμη . που μέσα από αυτές τις εμπειρίες έγινε καλύτερος άνθρωπος .
Σε βλέπω συγκεντρωμένη . λογική . ανεξάρτητη . ελεύθερη . με επιστημονικό μυαλό !!!

Η αγάπη δεν θα αργήσει να έρθει

Σου αξίζουν συγχαρητήρια .

Και δεν έφταιγες σε τίποτα . Απλά έπρεπε να τα περάσεις αυτά

elina_30

# 22 στις 12/6/2013
author
Γυναίκα / 38 / Διαζευγμένη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 23
Ελίνα μου ειλικρινά όταν διάβασα αυτά που έγραψες στενοχωρέθηκα πολύ γιατί κάτι τέτοια κελεπούρια με καλές δουλειές ,λεφτά, μεταπτυχιακά και μαμάκηδες που όταν κάνουν κάτι λάθος κρύβονται κάτω από την φούστα της μάνας τους υπάρχουν πολλά εκεί έξω .... και τα πληρώνουν κυρίως καλά κορίτσια σαν εσένα που δεν μπορούν να τους αποκρυπτογραφήσουν εύκολα ..... Αυτός ο ηλίθιος δεν αγαπά καμία σας ... ούτε εσένα, ούτε την καινούργια , ούτε και την μάνα του ... παρα μόνο την πάρτι του ...άσε που πιστεύω ότι θα βρει και άλλες ... για να διαιωνίσει το σπάνιο είδος του ....μια που είναι και κελεπούρι ..... Λογικά θα ήταν τρυφερός μαζί σου γι αυτό και έκλαιγε ... γενικά οι μαμάκηδες το συνηθίζουν να είναι τρυφεροί .... Μη στενοχωριέσαι πολλά κορίτσια την έχουν πατήσει δεν είσαι η μόνη.... Καλά έκανες που ήσουν αξιοπρεπής καθότι η οικογένειά του μάλλον θα είναι η οικογένεια της κατινιάς ..και του δήθεν .... Μην νευριάζεις με την κατάσταση ... αυτή δεν σου πήρε τίποτα είναι και αυτή ένα θύμα του που δεχτηκε να κάνει παιδί με έναν που δεν έχει διαζύγιο ...πρέπει να την λυπάσαι .... Αυτό που με προβληματίζει είναι η σχέση του με το παιδί ... πρέπει να ρωτήσεις ειδικούς για το πως θα το διαχειριστείς .... αλλά ειλικρινά αυτό που θα πρέπει να κάνεις είναι να ξαναφτιάξεις την ζωή σου είσαι ακόμα πολύ μικρή .... και ξέρεις όταν και συ θα βρεις την πραγματική ευτυχία θα δεις τότε σε ποια κατάσταση θα είναι όλη αυτοί οι δήθεν και ψεύτες .... τα φιλιά μου

Σε ευχαριστώ πολύ για τα όμορφα λόγια σου! Μιλώ από την αρχή με παιδοψυχολόγο και έχει συμβάλλει καθοριστικά σε ό,τι έχω καταφέρει με το παιδί μου!! Να είσαι καλά!!

elina_30

# 23 στις 12/6/2013
author
Και εγω λαϊκο δικαστηριο για να δω ποιος ειναι καλυτερος γονιος
δεν θα κανω, οπως ζηταει η Ελινα μεσα απο το πονεμενο και θυματοποιημενο ποστ της. Ουτε θα εστιαστω σε αυτο.

Εξαλλου αν ο "αλλος" ηταν τοσο καραγκιοζης οπως τον περιγραφει στο ποστ της, η Ελινα δεν θα αναζητουσε εξηγησεις 5 χρονια μετα για το αν εκανε καλα που τον αφησε ...

Ακούς τι λες;;;; Βλέπεις τί γράφεις;;;; Καταλαβαίνεις όταν διαβάζεις;;; Εισαι ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ κοπελιά! Το χεις καταλάβει;;;

Σου απάντησαν και άλλοι για το τι είσαι αλλά ούτε αυτό μπορείς να καταλάβεις..

Δε χρειάζεται να ξαναπαντήσεις.. Αποσυντονίζεις τη συζήτηση.. Ευχαριστώ για την προσπάθεια πάντως..

elina_30

# 24 στις 12/6/2013
author

Παράθεση:
Originally posted by morgoth
για ποιο λογο δεν δεχτηκες να πατε σε συναινετικο?? ποτε διακοπηκε η επικοινωνια μεταξυ σας?? διατροφη εχει επιδικαστεί? την δινει? ο δικηγορος σου τι σου πε που σε προετρεψε να πατε σε αντιδικια?

Συναινετικό δεν ήθελα στην αρχή γιατί πολύ απλά, δεν είχα συναινέσει στη διάλυση του γάμου μου.Μετά σκέφτηκα ότι προκειμένου να τρέχουμε στα δικαστήρια και το παιδί να γίνει μπαλάκι, δέχτηκα συναινετικά.. Ευτυχώς, τελευταία στιγμή αποδείχθηκε ότι είχε πληρώσει το δικηγόρο μου(που είχα βρει μέσω ιντερνετ στον πανικό μου) ώστε να μην έχουν καμία ισχύ οι όροι που θα υπογράφαμε. Με το που του είπα ότι άλλαξα δικηγόρο (οικογενειακό φίλο), έκανε πίσω και το πήγε σε αντιδικία. ¨οσο για τη διατροφή, δήλωσε ψευδώς ότι είναι άνεργος και βγήκε το ποσό των 150 ευρώ. Το δίνει γιατί είναι δικαστική απόφαση και δε μπορεί να κάνει αλλιώς. Και γιατί αν δεν τα δώσει τα τραβάνε από το μισθό του. Το παιδί εχει να το δει από τα πρώτα του γενέθλια. . Οπως και να μιλήσει μαζί μου.

morgoth

# 25 στις 13/6/2013
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461

Παράθεση:
Originally posted by elina_30

Παράθεση:
Originally posted by morgoth
για ποιο λογο δεν δεχτηκες να πατε σε συναινετικο?? ποτε διακοπηκε η επικοινωνια μεταξυ σας?? διατροφη εχει επιδικαστεί? την δινει? ο δικηγορος σου τι σου πε που σε προετρεψε να πατε σε αντιδικια?

Συναινετικό δεν ήθελα στην αρχή γιατί πολύ απλά, δεν είχα συναινέσει στη διάλυση του γάμου μου.Μετά σκέφτηκα ότι προκειμένου να τρέχουμε στα δικαστήρια και το παιδί να γίνει μπαλάκι, δέχτηκα συναινετικά.. Ευτυχώς, τελευταία στιγμή αποδείχθηκε ότι είχε πληρώσει το δικηγόρο μου(που είχα βρει μέσω ιντερνετ στον πανικό μου) ώστε να μην έχουν καμία ισχύ οι όροι που θα υπογράφαμε. Με το που του είπα ότι άλλαξα δικηγόρο (οικογενειακό φίλο), έκανε πίσω και το πήγε σε αντιδικία. ¨οσο για τη διατροφή, δήλωσε ψευδώς ότι είναι άνεργος και βγήκε το ποσό των 150 ευρώ. Το δίνει γιατί είναι δικαστική απόφαση και δε μπορεί να κάνει αλλιώς. Και γιατί αν δεν τα δώσει τα τραβάνε από το μισθό του. Το παιδί εχει να το δει από τα πρώτα του γενέθλια. . Οπως και να μιλήσει μαζί μου.

Πριν μερικα ποστς ειπες βρε κοριτσι οτι εσύ το πηγες σε αντιδικια με προτροπη του δικηγορου σου. Τωρα λες οτι εσύ ναι μεν στην αρχη συναινεσες αλλά επειτα απο την αλλαγη δικηγορου που εκανες αυτος το πηγε σε αντιδικια.. Τελος παντων μικρη σημασια εχει.
Ακομα λες οτι ολα τα δικαστηρια βγηκαν υπερ σου, ομως στη διατροφη βγηκε ενα 150αρι επειδη δηλωσε ανεργος ψευδως. Ο δικηγορος σου δεν ειχε ψαξει να βρει στοιχεια αν δουλευε και που δουλευε κτλ κτλ?? Τι δουλεια κανει ο πρωην και ποσα παιρνει πρπ καθαρα? σορυ που ρωταω, αλλα ειναι καποια πραγματα πολυ κρισιμα σε τετοιες υποθεσεις και δεν χωρανε παρερμηνιες. Και τα δικαστηρια δεν ελεγχουν συναισθηματικους κοσμους. Ουτε ιστορικα σε γαμους -πλη εξαιρεσεων-. Τα βλεπουν πολυ τεχνοκρατικα τα πραγματα.
Για την επικοικωνια εγινε δικαστηριο? Συνομολογησες? Ή προτεινατε καποιο αλλο μοντελο επικοινωνιας και τι τελικά αποφασισθηκε ή συμφωνηθηκε?

sunnyeyes-

# 26 στις 13/6/2013
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 4.925
Πρεπει ντε και καλα να με πεισετε να πω μπραβο στη κοπελα?

Ηντα 'ναι αυτη η εμμονη σας με εμενα..
Μπραβο θα πω στην Ελινα και στην καθε ελινα, οταν παραμερισει εγωισμους προβληματα δηθεν αξιοπρεπειες κτλ.. και μιλησει το παιδι με τον πατερα του. Και το μπραβο αυτο θα ειναι πλεονασμος διοτι ειναι υποχρεωμενη να το κανει. Απλα θα της πω μπραβο που ξεπερασε ενα σημαντικο εφιαλτη του εαυτου της.
Ας βρει το παιδι του τον πατερα του.. και το οτι με βρισατε-κρινατε ενα δυο τρεις .. πεντε.. σαραντα ..θα το ξεπερασω Χαρουμενη ειμαι και μονο που γυρισε το ποστ στο θεμα του παιδιου..

Btw Razer... στατιστικα ... η σανυ δεν κανει λαθος. Αλλα και λαθος να κανει, μικρο το κακο. Άλλα λαθη να κυνηγας αφου σε ενδιαφερει η δικαιοσυνη.
"Τους δρακους τους σκιζουμε στα τεσσερα... και καμια φορα και στα 8. Δρακοι πολλοι υπηρξανε. Ηλιος ομως ΕΝΑΣ και ΚΑΙΕΙ."

methismeno_troufaki

# 27 στις 13/6/2013
author
Γυναίκα / 31 / Σε σχέση
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 20.565

Παράθεση:
Originally posted by sunnyeyes-

Εγω δεν εχω καταλαβει γιατι οι γονεις του δεν σε ηθελαν. Δηλαδη πως το αιτιολογουσαν? Να μην ηθελαν καθολου ο γιος τους να παντρευτει τη καταλαβαινω αυτη την παρανοια, αλλά να μην θελουν εσενα και μαλιστα να υπαρχει παιδι στη μεση, ή τρελοι ειναι οι ανθρωποι, ή ποιος ξερει τι εχει συμβει.

Επειδή λες για παράνοια, το "παρά 5" το έχεις δει? Αν ναι θα θυμάσαι τη Θεοπούλα που δεν ήθελε τη νύφη της επειδή ήταν κοντή! Και μην βιαστείς να πεις ότι αυτά γίνονται στην τηλεόραση μόνο, γιατί εμένα η γιαγιά μου δεν ήθελε τη μάνα μου επειδή είναι κοντή (1.60) ενώ ο πατέρας μου ψηλός (1.90) και έλεγε ότι δεν θέλει ο γιος της, λεβέντης άντρας που τον ήθελαν καν και καν να παντρευτεί μια που είναι κοντή! Οι μανάδες έχουν συνήθως πιο ιδιαίτερη σχέση με τους γιους και δεν ξέρεις πολλές φορές τι σκέφτονται και γιατί!
Μην ψάχνεις την ευτυχία, είναι πάντα μέσα σου...

achinos

# 28 στις 13/6/2013
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.764
Αυτό με το ύψος, ξεπερνιέται, πόσες κ πόσες πεθερούλες δε βλέπουν τη νύφη λίγη για το γιούτσικο, μόλις έρθει ο διάδοχος κι ακούσουνε τόνομα, μια χαρά...
Ετούτοι εδώ ήταν αμετανόητοι, κάτι έγινε που δεν το ξέρουμε, για να μαντέψω...
Μήπως δε χωνέψανε οτι τον "τύλιξε", για την περιουσία του, αφού "δε φυλάχτηκε" ο νεαρός, την "κατέστησε" έγκυος, κι ουτε να σκεφτεί να το "ρίξει"...
Έβαλα όλα τα κλισέ μαζί...α η πλάκα θάναι, νάχε από χρόνια, κρυφή σχέση με την συνάδελφο, την "κατώτερη" τους...κ απλώς να το επισημοποιήσανε, όταν η Νταιάνα έφυγε από τη μέση...
Μα τι να λέει ρε γμτ, η βασιλική οικογένεια, αυτά τάχει...ψωμοτύρι...

newmammy123

# 29 στις 13/6/2013
author
Γυναίκα / 38 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Δραπετσώνα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 50
Καλημέρα,

Συγγνώμη που θα πάρω θέση σε όσα γράφτηκαν δε θέλω ούτε να υπερασπίσω ούτε και να κατηγορήσω κανέναν εφόσον δε ξέρω και το χαρακτήρα κανενός, είμαι άγνωστοι μεταξύ αγνώστων.
Απλά όπως και εγώ πριν κάποιο καιρό έγραψα για το θέμα που με είχε στεναχωρήσει και απασχολήσει έτσι έκανε νομίζω εδώ και η ελίνα.
Δε πιστεύω ότι θα έγραφε κάτι ψέμματα ή παραπλανητικά γιατί δε θα είχε και νόημα να δικαιολογηθεί σε αγνώστους. Η κοπέλα ήταν ξεκάθαρη προσπάθησε να φέρει τον εν λόγω ''κύριο''-- σε επαφή με το παιδί και να έχουν επαφή, ποτέ δε μίλησε για εκείνον άσχημα στο παιδί, αλλά εκείνος αδιαφόρησε πλήρως για το παιδί του!!!Και μάλιστα ενώ από ότι κατάλαβα από το μήνυμα ήταν ενθουσιασμένος πριν το φέρουν στο κόσμο να κάνουν παιδί!!Μετά μάλλον του πέρασε του ''κυρίουλη'' ο ενθουσιασμός...

Συμφωνώ επίσης στο γεγονός ότι η κοπέλα δε του έδωσε συναινετικό διαζύγιο και γιατί να του δώσει??Δηλαδή έρχεται κάποιος μας παραμυθιάζει παίζει με τα όνειρά μας μετά βαριέται ή δε ξέρω εγώ τι του καπνίζει να φύγει και ούτε γάτα ούτε ζημιά???Ε δεν έγινε και τίποτα μωρέ τι έκανε άφησε μια κοπέλα με όνειρα και ελπίδες και ένα παιδάκι που συμφωνώ δεν έφταιγε σε τίποτα απολύτως??και τι θα του δώσει και συναινετικό να συμφωνήσει με τους όρους του και να φύγει ακόμη πιο ''κύριος''από ότι ήρθε σα να μην έγινε ποτέ τίποτα και να τα πληρώνει όλα η κοπέλα???? Ήταν επιλογή της κοπέλας το να κάνει μόνη της παιδί???Όχι!!Παντρεύτηκε τον εμπιστεύτηκε έφερε στο κόσμο το παιδάκι τους και αυτός ξύπνησε μια ωραία πρωία (Αφού τον είχαν ''φάει'' οι δικοί του να τη χωρίσει και αφού βρήκε μια που του γυάλισε περισσότερο) και την έκανε!!!Μήπως να του δώσουμε και θερμά μας συγχαρητήρια??ΜΗ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ!!!

Η ανωριμότητα στο έπακρο!!Η κοπέλα φαίνεται σαν θύμα στην ιστορία γιατί είναι θύμα, και βγάζει μια λογική πικρία και είναι λογικό να τα σκέφτεται όχι για 5 αλλά για 25 χρόνια αυτά που έπαθε γιατί της σημάδεψαν τη ζωή! Προς Θεού δε λέω να κολλήσει σε αυτά και να μην προχωρήσει. Όπως και η ίδια είπε προχώρησε τη ζωή της αλλά είναι απόλυτα λογικό να μη μπορεί να το ξεπεράσει και να επουλώνει ακόμα τις πληγές!!!και εγώ έτσι θα ένιωθα!!

Νομίζω στη ζωή υπάρχουν άνθρωποι και άνθρωποι!! Οκ μπορεί να μας φύγει ο έρωτας αλλά η αγάπη δε φεύγει ποτέ όσα χρόνια και αν περάσουν αν υπήρξε αληθινή αγάπη. Αυτή είναι που μας βάζει στη σχέση να επαναφέρουμε τον έρωτα και να προσπαθούμε. Προφανώς ο άνθρωπος αυτός δεν αγάπησε ποτέ την Ελίνα και δεν αγαπάει και τον εαυτό του καθώς φαίνεται γιατί το παιδί που έφεραν στο κόσμο είναι προέκταση του εαυτού του και εκείνος δεν ενδιαφέρεται καν!! Ειλικρινά το πιστεύω ότι ο άνθρωπος αυτός είναι βαθιά δυστυχισμένος και δε θα φτιάξει ποτέ σωστά τη ζωή του γιατί η ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕ ΧΤΙΖΕΤΑΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗ ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ!!Όμως πιστεύω επίσης ότι η ελίνα δε πρέπει πλέον να νοιάζεται για το τι έκανε τι κάνει και τι θα κάνει αυτός ο ''άνθρωπος'' (που στην ουσία είναι να τον λυπάται κανείς για τα μυαλά που κουβαλάει)..

Ελίνα, σε αυτό που γράφεις αν έπρεπε να τον κυνηγήσεις πιστεύω πως όχι δεν έπρεπε!!Γιατί για να φτάσεις να παντρευτείς και να κάνεις παιδάκι μαζί του, να τον εμπιστευτείς και να παραβλέψεις την άρνηση της πατρικής του οικογένειας (που για εκείνον δεν είναι πατρική αλλά η μόνη που γνώρισε και ξέρει) φαντάζομαι ότι έχεις κάνει τις προσπάθειες σου και με το παραπάνω. Λοιπόν πες πως πετύχαινες και το πάλευες ως εκεί που δε παίρνει και δεν τον έδινες στην άλλη που λες. Και τι έγινε ακόμα και αν το πετύχαινες τότε με το χαρακτήρα που έδειξε ο άνθρωπος αυτός κάποια άλλη θα βρισκόταν στο μέλλον..ή κάτι άλλο θα γινόταν!!!Εδώ μιλάμε ότι τον άνθρωπο δεν τον ενδιαφέρει το παιδί του!!! Έτσι θα ήθελες να περάσεις την υπόλοιπη ζωή σου παλέυοντας μη και τον χάσεις???Άσε τον να πάει στο δια..λο!!Δε μπορώ αλλά με εκνεύρισε πολύ η συμπεριφορά του!!!

Επίσης καλά έκανες και δε πήρες συναινετικό!!Ότι δικαιούσε και εσύ και το παιδί σου από αυτόν να το παρεις!!! Και να προσέχεις!!! Γιατί έμπλεξες με πολύ παλιάνθρωπους!!! Αυτά που λες για τους δικούς του είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ο λόγος που δε με ήθελαν και μένα οι γονείς του άντρα μου- εκτός του ότι εκείνοι δεν έχουν καθόλου περιουσία- με τους οποίους δε μιλιόμαστε πλέον!!Και εμένα ο άντρας μου δε με υποστήριξε μπροστά τους ενώ μου έχουν φερθεί απαίσια και ξέρω ότι σε ένα βαθμό τον επηρεάζουν, δείχνει όμως να νοιάζεται για το παιδί μας πολύ και σε αυτό αισθάνομαι τυχερή!!Και εγώ έχω τους ενδοιασμούς μου που δε με υποστήριξε στην άθλια συμπεριφορά τους και κρατάω πισινή να σου πω την αλήθεια για το μέλλον...είναι άσχημες αυτές οι καταστάσεις...

Και εγώ σου εύχομαι τα καλύτερα και να τον σκέφτεσαι όλο και λιγότερο όσο περνάει ο καιρός!!Ο πανδαμάτωρ χρόνος όλα τα γιατρεύει. Θα δεις έχει η ζωή γυρίσματα!!

Υ.Γ. Μη κάνεις καθόλου πίσω πάντως στο να διεκδικήσεις τη περιουσία που αναλογεί στο παιδί σου από αυτόν!!έτσι για να μάθει τουλάχιστον ο ''κύριος'' ότι δε σπέρνουμε παιδιά, παίζουμε με όνειρα και φεύγουμε!!Και ναι αφού αυτός δεν ενδιαφέρεται να μη ξαναμιλήσεις για αυτόν στο παιδί σου

newmammy123

# 30 στις 13/6/2013
author
Συγνώμη,

Να προσθέσω στο ποστ μου γιατί φοβάμαι ότι σίγουρα θα παρεξηγηθώ. Καταρχήν να πω ότι συμφωνω απόλυτα με όσα γράφει ο morgoth και γενικά με βοήθησαν και εμένα πολύ αυτά που μου έγραφε στο δικό μου ποστ.

Εννοείται ότι πρέπει και είναι πολύ βασικό να έχει το παιδί επικοινωνία με τον πατέρα!!Έχει πολύ μεγάλη σημασία για το παιδί!!Και αυτό είναι και το πρώτο που έβαλα εγώ στη δική μου περίπτωση και παρόλου που εκείνη τη μέρα μαζί με τους γονείς του και ο άντρας μου τσαλαπάτησε την αξιοπρέπειά μου όχι μόνο γιατί δε με υποστήριξε στις χυδαίες προσβολές και βρισιές που άκουσα αλλά γιατί δικαιολόγησε εκείνους!!Όμως το γεγονός ότι είναι πραγματικά πολύ καλός πατέρας τον βάζει πολύ ψηλά στην εκτίμησή μου και αν ποτέ χωρίσουμε εγώ θα φροντίζω αφού ξέρω ότι και ο ίδιος το θέλει να βλέπει το παιδί όσο συχνότερα γίνεται!!

Όταν χωρίζουμε με κάποιον παούμε να είμαστε ζευγάρι αλλά δε παούμε να είμαστε γονείς!!! Όμως εδώ στη προκειμένη περίπτωση και συγνώμη αν έχω καταλάβει λάθος η κοπέλα προσπάθησε να φέρει σε επαφή τον πρώην της με το παιδί αλλά εκείνος δεν ενδιαφέρονταν!!Μάλιστα από ότι κατάλαβα σε ένα σημείο λέει ότι η μάνα του θα καθόριζε αν και πότε θα έβλεπε το παιδί!!ΕΛΕΟΣ !ΕΛΕΟΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΛΕΟΣ!!!!!

Λοιπόν τι πρέπει να κάνει η κοπέλα?Να τον παρακαλά και να πέσει στα πόδια του για να κάνει το καθήκον του ως πατέρας αφού ο ίδιος αδιαφορεί?? Αν είναι θέμα εγωισμού της και δε το κατάλαβα συγχωρήστε με και εννοείται ότι διαφωνώ πλήρως!!!
Ακόμα και τώρα αν θέλει ο πατέρας να βλέπει το παιδί εννοείται πως πρέπει να παραμερήσουν τις διαφορές τους και να φερθούν σα γονείς!!Αλλά άμα εκείνος δε θέλει κάν???

Τι να πώ? Είναι πολύ θλιβερά όλα αυτά...Όμως δε θα πεθάνει κιολας το κορίτσι που την έπαθε έτσι και εμπιστεύτηκε το λάθος άνθρωπο ούτε και το παιδί πρέπει να τη πληρώσει βλέποντας μια έναν πατέρα και μετά να κάνει χρόνια να τον δει και να τον ξαναδεί όταν του καπνίσει.
Επειδή απο τα λεγόμενα της αν ισχύουν (που φαντάζομαι ότι ισχύουν γιατί να πει ψέμματα???δεν έχει λόγο εδω μέσα να το κάνει) βλέπω ότι μιλάμε για έναν άνθρωπο ασταθή συναισθηματικά και αδιάφορο φοβάμαι μήπως δεχθεί να δει το παιδί και μετά ξανά αδιαφορήσει. Αυτό δε θα είναι απάνθρωπο για το παιδάκι??
Αν είναι να έχουν επαφή θα πρέπει να διασφαλίσει ότι θα είναι σταθερή η επαφή αυτή όχι να τον βλέπει μια φορά το χρόνο ή μια φορά στα 5 χρόνια ή όποτε τον αφήσει η μάνα του ή ο οποιοσδήποτε γιατί εδώ μιλάμε για συμπεριφορά ενός ανθρώπου που άγεται και φέρεται...δυστυχώς!!!

Εννοείται και είμαι πάρα μα πάρα πολύ υπέρ στην επικοινωνία πατέρα - παιδιού!!!

υ.Γ. Εμένα ο δικός μου παρόλο που με βλέπει πολύ περισσότερο λόγω του ότι ο άντρας μου δουλεύει πολλές ώρες όλο μπαμπά και μπαμπά λέει και τον ψάχνει μέσα στο σπίτι παντού....σε περιπτώσεις όμως που ο πατέρας είναι αδιάφορος και φαντάζομαι υπάρχουν πολλές τι μπορεί να κάνει κανείς???ΠΑΤΕΡΑΣ ΚΑΙ ΜΑΝΑ ΔΕ ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ ΓΙΝΕΣΑΙ!!!

methismeno_troufaki

# 31 στις 13/6/2013
author
Γυναίκα / 31 / Σε σχέση
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη
Ελίνα να σου πω ότι προσωπικά δεν είμαι ούτε παντρεμένη, ούτε έχω παιδί για να μπορώ να έχω προσωπική εμπειρία στο θέμα, θα σου πω όμως τη γνώμη μου σαν τρίτος παρατηρητής με βάση όσα λες.

Αρχικά, να σου πω ότι φταις κι εσύ. Σίγουρα με τον άντρα σου ήσασταν κάποιο καιρό μαζί πριν παντρευτείτε και θα έπρεπε να ξέρεις τι άνθρωπος είναι. Θα έπρεπε να έχεις καταλάβει ότι επηρεάζεται εύκολα είτε από τρίτους είτε από τους γονείς του και θα έπρεπε να σκεφτείς και αυτό πριν κάνεις μαζί του οικογένεια. Το καταλαβαίνω ότι μπορεί να τον αγαπούσες/αγαπάς, αλλά αυτό δεν είναι πάντα αρκετό όταν υπάρχουν κι άλλα θέματα.

Σχετικά με το αν έπρεπε να προσπαθήσεις παραπάνω, δεν μπορώ να σου πω πολλά γιατί δεν ξέρω τι προσπάθειες έχεις κάνει. Ωστόσο, θεωρώ ότι αν μια σχέση δεν μπορεί να κρατηθεί στη ζωή για τους όποιους λόγους, θα πρέπει να λήγει. Κι αυτό το πιστεύω και για την περίπτωση του γάμου, ειδικά όταν υπάρχουν παιδιά στη μέση αφού θα αντιληφθούν ακόμη και την ψυχρότητα μεταξύ των δύο γονέων ή το άσχημο κλίμα που μπορεί να επικρατεί. Κι αφού η μια πλευρά δεν ήθελε τη συνέχεια αυτού του γάμου, είσαι υποχρεωμένη να το δεχτείς και να το σεβαστείς. Τώρα για τη δικαστική διαμάχη που επικρατεί, παρόλο που δεν είμαι υπέρ γενικά σε κάτι τέτοιο, μπορεί μερικές φορές να είναι και απαραίτητο. Δηλαδή, αν πηγαίνατε σε συναινετικό διαζύγιο με τον πρώην άντρα σου πιστεύεις ότι θα υπήρχε κάποια διαφορά? Θα είχατε καλύτερες σχέσεις μεταξύ σας? Θα μπορούσατε να συνυπάρξετε για χάρη του παιδιού σας? Θα ήθελε να βλέπει το παιδί και να έχει σχέση μαζί του ή θα καταλήγατε πάλι στα ίδια? Αν ναι, τότε ίσως έπρεπε να είχατε κάνει διαφορετικές κινήσεις με τον δικηγόρο σου. Αν όχι, κράτα απλώς το παιδί σου μακριά απ'όλα αυτά και μεγάλωσε το όσο καλύτερα μπορείς και πρόσφερε του την αγάπη που χρειάζεται. Κι αφού συμβουλεύεσαι ήδη ειδικό, ό,τι κι αν σου πούμε εμείς δεν έχει σημασία και δεν ξέρω αν πρέπει να το λάβεις καν υπόψη σου, ακόμη κι αν αυτά προέρχονται από άτομα με παιδιά και με περισσότερη εμπειρία. Να σου πω όμως ότι τα παιδιά καταλαβαίνουν τα πάντα. Ακόμη κι αν πηγαίνατε να βλέπει τον πατέρα του, αν ο ίδιος δεν έδειχνε ότι θέλει να ασχοληθεί μαζί του και το έκανε μόνο και μόνο επειδή πήγατε, καταναγκαστικά δηλαδή, το παιδί αργά ή γρήγορα θα το καταλάβαινε και ίσως του δημιουργούσε πρόβλημα αργότερα. Ήδη βιώνει στην ουσία μια άσχημη κατάσταση, αφού ο πατέρας του δεν θέλει να το δει, δεν ξέρω λοιπόν πως θα ήταν τα πράγματα έβλεπε στα μάτια του πατέρα του ή από την συμπεριφορά του ότι του είναι βάρος. Όπως και να έχει, θεωρώ πως θα πρέπει εσύ από την πλευρά σου να κάνεις οτιδήποτε περνάει από το χέρι σου για να υπάρχει με το παιδί σωστή επικοινωνία. Αν έχεις ήδη κάνει ότι μπορείς, δυστυχώς δεν είναι πλέον δική σου απόφαση και θα πρέπει να δεχτείς την κατάσταση και να βοηθήσεις το παιδί σας να την κατανοήσει.

Κάτι που μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση είναι η στάση της οικογένειας του άντρα σου, όχι τόσο απέναντι σε σένα άλλωστε δεν είσαι η πρώτη νύφη που δεν την ήθελε η οικογένεια του άντρα της, αλλά απέναντι στο παιδί. Δεν έχουν ζητήσει σαν παππούδες να το δούνε? Να είναι κοντά του? Να το γνωρίζουν και να έχουν μια κάποια σχέση?

newmammy123

# 32 στις 13/6/2013
author

Παράθεση:
Originally posted by achinos
Αυτό με το ύψος, ξεπερνιέται, πόσες κ πόσες πεθερούλες δε βλέπουν τη νύφη λίγη για το γιούτσικο, μόλις έρθει ο διάδοχος κι ακούσουνε τόνομα, μια χαρά...
Μήπως δε χωνέψανε οτι τον "τύλιξε", για την περιουσία του, αφού "δε φυλάχτηκε" ο νεαρός, την "κατέστησε" έγκυος, κι ουτε να σκεφτεί να το "ρίξει"...

Καλά μη το ψάχνεις γίνεται και παραγίνεται και το όνομα τους να δώσεις στο παιδί!!!

Εγώ μετά και από όσα μου έχει σούρει ο πεθερός μου και που δε θέλει να με ξαναδεί και να μου ξαναμιλήσει επειδή τόλμησα και αντέδρασα μετά από 5 χρόνια προσβολών και βρισιών μπροστά σε όλους που μου εξαπέλυε παρόλα αυτά σεβάστηκα την επιθυμία του άντρα μου και βγάλαμε το όνομά του!! Ε και τι έγινε???
Εκείνοι συνεχίζουν να θέλουν να μας διαλύσουν!!! Να διαλύσουν κάτι για το οποίο δεν κοπίασαν εκείνοι αλλά το παιδί τους και εγώ και ούτε νοιάζονται φυσικά για το εγγόνι τους αν θα είναι παιδί χωρισμένων γονιών!! Ε λοιπόν!!Όσο και αν πόνεσα το δούλεψα και το δουλεύω με τον άντρα μου μαζί σε ειδικό σύμβουλο γάμου και κατάλαβα ότι μερικοί άνθρωποι δεν αλλάζουν με τίποτα!!

Ποιός ξέρει τι σκέφτονται και γιατί??? Εμένα όμως πλεον δε με απασχολεί!!Όπως είπα και στη κοπέλα για οποιονδήποτε μας κάνει κακό η αδιαφορία είναι η καλύτερη εκδίκηση

Έβαλα όλα τα κλισέ μαζί...α η πλάκα θάναι, νάχε από χρόνια, κρυφή σχέση με την συνάδελφο, την "κατώτερη" τους...κ απλώς να το επισημοποιήσανε, όταν η Νταιάνα έφυγε από τη μέση...

methismeno_troufaki

# 33 στις 13/6/2013
author
Γυναίκα / 31 / Σε σχέση
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη

Παράθεση:
Originally posted by achinos

Εμένα ευτυχώς οι γονείς μου δεν έχουν τα γνωστά κολλήματα με το όνομα των παππούδων και δεν υπήρχε περίπτωση να σκεφτούν να μου δώσουν από εκεί το όνομα!

Όπως το θέτεις, ίσως να είχαν όντως σχέση με την συνάδελφο και να ήταν και αυτή που "ενέκριναν" οι γονείς. Μπορεί να ήταν κάποια του χεριού τους, κάποια που λόγω της θέσης της οικογένειας και των χρημάτων θα μπορούσαν να την κάνουν ό,τι θέλουν, που δεν θα σήκωνε κεφάλι και θα τους "τιμούσε" όπως μπορεί να έχουν στο μυαλό τους. Ωστόσο και πάλι δεν μπορώ να δικαιολογήσω την συμπεριφορά απέναντι στο εγγόνι τους.

methismeno_troufaki

# 34 στις 13/6/2013
author
Γυναίκα / 31 / Σε σχέση
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη

Παράθεση:
Originally posted by newmammy123
Καλά μη το ψάχνεις γίνεται και παραγίνεται και το όνομα τους να δώσεις στο παιδί!!!

Εγώ μετά και από όσα μου έχει σούρει ο πεθερός μου και που δε θέλει να με ξαναδεί και να μου ξαναμιλήσει επειδή τόλμησα και αντέδρασα μετά από 5 χρόνια προσβολών και βρισιών μπροστά σε όλους που μου εξαπέλυε παρόλα αυτά σεβάστηκα την επιθυμία του άντρα μου και βγάλαμε το όνομά του!! Ε και τι έγινε???
Εκείνοι συνεχίζουν να θέλουν να μας διαλύσουν!!! Να διαλύσουν κάτι για το οποίο δεν κοπίασαν εκείνοι αλλά το παιδί τους και εγώ και ούτε νοιάζονται φυσικά για το εγγόνι τους αν θα είναι παιδί χωρισμένων γονιών!! Ε λοιπόν!!Όσο και αν πόνεσα το δούλεψα και το δουλεύω με τον άντρα μου μαζί σε ειδικό σύμβουλο γάμου και κατάλαβα ότι μερικοί άνθρωποι δεν αλλάζουν με τίποτα!!

Ποιός ξέρει τι σκέφτονται και γιατί??? Εμένα όμως πλεον δε με απασχολεί!!Όπως είπα και στη κοπέλα για οποιονδήποτε μας κάνει κακό η αδιαφορία είναι η καλύτερη εκδίκηση

Προσωπικά νομίζω ότι είναι καλύτερο να είσαι παιδί χωρισμένων γονιών, παρά να ζεις σε ένα σπίτι με διάφορα προβλήματα... Είναι νομίζω χειρότερο για το παιδί να βιώνει την αποξένωση ανάμεσα στους γονείς του, να γίνεται μάρτυρας από άσχημα σκηνικά ή ακόμη κι αν αυτά δεν γίνονται αντιληπτά άμεσα από το ίδιο, να νιώθει την τεταμένη ατμόσφαιρα ή τις τυπικές/παγωμένες σχέσεις.

newmammy123

# 35 στις 13/6/2013
author
Νταιάνα,

Μη σου κάνει εντύπωση η συμπεριφορά των παππούδων!!Βέβαια και εγώ δεν έχω εμπειρία γιατί παρόλο που οι γονείς του δικού μου άντρα δεν ήθελαν εμένα και δεν ήθελαν γενικά ο γιός τους να παντρευτεί το έχουν δηλώσει ξεκάθαρα και οι ίδιοι και έχουν πει ότι όποια και να ήταν στη θέση μου το ίδιο θα φερόντουσαν και μια παραπάνω γιατί δεν τους άρεσε λένε και ο χαρακτήρας μου πάντως το παιδί μας δείχνουν να το θέλουν ή να θέλουν να το βλέπουν και δείχνουν να νοιάζονται. Να το αγαπάνε δε ξέρω γιατί η αγάπη είναι μεγάλη κουβέντα και εμπεριέχει πολλά!!!

Τέλος πάντων δε θα αναλύσω τα δικά μου στη περίπτωση της ελίνας από ότι καταλαβαίνω όμως όχι δε τους νοιάζει καθόλου το παιδί και μάλιστα από ότι είπε και η ίδια το θεωρούν απειλή για την περιουσία τους!!!αν είναι δυνατόν!!υπάρχουν όμως τέτοιοι άνθρωποι το πιστεύω !!!ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!και γι αυτό το λόγο της είπα και να προσέχει γενικότερα γιατί οι συγκεκριμένοι έτσι όπως τα περιέγραψε είναι εντελώς -υπάνθρωποι- και γι αυτό είπα ότι το παιδί δεν έχει τίποτα να κερδίσει από την επαφή μαζί τους!!!!

sunnyeyes-

# 36 στις 13/6/2013
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 4.925

Παράθεση:
Originally posted by elina_30
.. Εισαι ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ κοπελιά! Το χεις καταλάβει;;;
..

Φυσικα...
Δεν ειμαι χαζη. Εκτος θεματος Σου ειμαι απο την αρχη.

Παράθεση:
....σε περιπτώσεις όμως που ο πατέρας είναι αδιάφορος και φαντάζομαι υπάρχουν πολλές τι μπορεί να κάνει κανείς???ΠΑΤΕΡΑΣ ΚΑΙ ΜΑΝΑ ΔΕ ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ ΓΙΝΕΣΑΙ!!!

Νεα μαμα, διαβασα τα ποστ εχθες με τα πεθεροπληκτα και τον πεθερο γενικως . Ομολογω οτι εχεις δωσει ρεσιταλ υπομονης, αλλά οκευ, ο ανδρας σου προφανως σε υποστηριζει εμπρακτα οπως ειπε και η ψυχολογος, οποτε κακως φοβασαι.

Το να μην θελει καποιος να γινει πατερας, το καταλαβαινω. Δεν το επικροτω, αλλά υπαρχουν ανθρωποι που φοβουντε τις ευθυνες και στριβουν χλμετρα. Αυτοι ναι, εγκαταλειπουν τα παιδια τους.
Οταν ομως ο ιδιος, εχει δημιουργησει άλλη οικογενεια... που σημαινει οτι τις ευθυνες του σαν γονιος τις εχει αποδεχτει, τοτε κατι αλλο τον απομακρυνει και απο το πρωτο του παιδι.. και σιγουρα δεν ειναι το παιδι. Και τα πεθερικα δεν φοβουντε μη χασουν τη περιουσια τους απο το αλλο παιδι? Το μωρο της ελινας φοβηθηκαν?

Παράθεση:
Originally posted by methismeno_troufaki
... η γιαγιά μου δεν ήθελε τη μάνα μου επειδή είναι κοντή (1.60) ενώ ο πατέρας μου ψηλός (1.90) ..

Τρουφακι θελω να γνωρισω τη γιαγια σου Εχουμε πολλα κοινα
Και εγω ειμαι κατα της εντονης διαφορας υψους Και ενα μπραβο στη μαμα σου που μπορει και κουλαντριζει τοση μεγαλη διαφορα
"Τους δρακους τους σκιζουμε στα τεσσερα... και καμια φορα και στα 8. Δρακοι πολλοι υπηρξανε. Ηλιος ομως ΕΝΑΣ και ΚΑΙΕΙ."

newmammy123

# 37 στις 13/6/2013
author

Παράθεση:
Originally posted by methismeno_troufaki

Παράθεση:

Προσωπικά νομίζω ότι είναι καλύτερο να είσαι παιδί χωρισμένων γονιών, παρά να ζεις σε ένα σπίτι με διάφορα προβλήματα... Είναι νομίζω χειρότερο για το παιδί να βιώνει την αποξένωση ανάμεσα στους γονείς του, να γίνεται μάρτυρας από άσχημα σκηνικά ή ακόμη κι αν αυτά δεν γίνονται αντιληπτά άμεσα από το ίδιο, να νιώθει την τεταμένη ατμόσφαιρα ή τις τυπικές/παγωμένες σχέσεις.

Συμφωνώ ότι αν είναι βλέπει άσχημα σκηνικά μέσα στο σπίτι είναι καλύτερα να χωρίζουν οι γονείς όταν βλέπει τόσο άσχημα σκηνικά το παιδί και εγώ δε μένω με το σύζυγο για το παιδί! Απλά λέω ότι στα θετικά του βάζω πολύ και το γεγονός ότι ενδιαφέρεται απίστευτα για το παιδί και μου αρέσει να ζούνε στο ίδιο σπίτι. Γι αυτό και είπα ότι αν τελικά χωρίσουμε θέλω να κρατήσουν καλή επικοινωνία οι δυό τους. Εγώ είμαι άλλη περίπτωση γιατί μπορεί να μη με θέλουν τα πεθερικά ο άντρας μου όμως παρόλο που δε με υποστήριξε και φτάσαμε στα όρια χωρισμού για το λόγο αυτό λέει ότι με αγαπάει και το δείχνει με πράξεις και προσπαθεί. Τώρα έχουμε πάει και σε σύμβουλο γάμου και μας βοηθά να ξεπεράσουμε αυτή τη κρίση και να βρει και εκείνος τη δύναμη απέναντι στον πατέρα του να μιλήσει. Βλέπω ότι προσπαθεί και γι αυτό προσπαθώ και εγώ. Σίγουρα δε ξέρω που θα καταλήξει και γι αυτό είπα ότι έχω και μια πισινή διότι άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου...

Εκείνος έχει μάθει γενικά έχει μεγαλώσει με τρόπο που τον έμαθαν να μην αντιμιλά στο πατέρα του γι αυτό και δε μπόρεσε να με υποστηρίξει εκείνη τη μέρα αλλά μου λέει από μόνος του ότι ο πατεράς του έχει σκατοχαρακτήρα το παραδέχεται απλά επειδή τον έχει σπουδάσει λέει και έχει θυσιαστεί για αυτόν φοβάται να του αντιμιλησει κτλ. Και εγώ δε συμφωνώ σε αυτό αλλά τι να κάνω αυτό είναι το πρόβλημά μας.

Γενικά στη ζωή δεν έρχονται όλα όπως τα θέλουμε και το τέλειο δεν υπάρχει. Το σκέφτηκα και κατέληξα ότι αφού δεν έχουμε άλλο πρόβλημα στο γάμο μας και γενικά είναι καλός σύζυγος και πατέρας και μου φέρεται κατά τα άλλα καλά είναι κρίμα να χωρίσουμε για αυτό το λόγο!!

Τώρα και εγώ δε ξέρω όλα τα δείχνει ο χρόνος!!!

newmammy123

# 38 στις 13/6/2013
author
1) συγνώμη για το νταιάνα δε ξέρω πως μου ήρθε στο προηγούμενο ποστ, μεθυσμένο τρουφάκι ήθελα να πω

2) sunnyeyes συμφωνώ μαζί σου σε αυτά που λες γιατί όντως υπάρχει και αυτο υπάρχουν κάποιες μητέρες που για να εκδικηθούν το πόνο τους από το διαζύγιο ή επειδή της απέριψαν οι σύζυγοι χρησιμοποιούν τα παιδιά τους (και αυτό είναι αηδιαστικό) τα στρέφουν εναντιόν των συζύγων και διεκδικούν τρελές διατροφές και προσπαθούν να κόψουν και την επικοινωνία πατεράδων παιδιών κάνοντας το μεγαλύτερο κακό στα ίδια τα παιδιά τους. Γενικά είναι πολύ αποκρουστικό να χρησιμοποιεί οποιαδήποτε πλευρά (μητέρα ή πατέρας) αθώες ψυχές - τα παιδιά τους τα ίδια- και να δηλητηριάζουν τις ψυχές τους για να εξαπολύσουν το μεταξύ τους δηλητήριο.....

Μπορεί εγώ να έχω καταλάβει λάθος αλλά νομίζω στη περίπτωση της ελίνας ο πατέρας δεν ενδιαφέρεται και εμένα δε μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι έφτιαξε άλλη οικογένεια αφού για κάποιους λόγους (που μάλλον για το αρρωστημένο του μυαλό είναι αδικαιολόγητοι, μπορεί να είναι η επήρεια των δικών του, ότι με την άλλη τα ''βρήκε''καλύτερα, ότι βαρέθηκε και δεν ήταν εξαρχής ώριμος για γάμο ή και όλα αυτά μαζί μάλλον). Δεν έφταιγε όμως σε τίποτα ούτε η ελίνα ούτε το παιδί..

Φυσικά αυτά με βάση τα όσα περιγράφει και έτσι όπως τα περιγράφει, τώρα αν λέει ψέμματα (που όπως είπα δε έχει λόγο να το κάνει εδώ) ή αν τα παραποιεί ή αν κρύβεται κάτι πίσω από αυτά που το φτωχό μου μυαλό δε το καταλαβαίνει συγχωρήστε με δε το ξέρω..

Το γεγονός ότι έκανε παιδί με άλλη γυναίκα δεν τον κάνει οικογενειάρχη και ώριμο. Ούτε επειδή παντρεύτηκε την ελίνα εξαρχής σημαίνει ότι ήταν έτοιμος για γάμο και οικογένεια καθώς αυτό αποδείχθηκε σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενα της. Τώρα το αν η πατρική οικογένεια του κυρίου θέλει ή όχι το δεύτερο παιδί και τη δεύτερη οικογένεια δε το γνωρίζουμε. Και να τους θέλουν όμως ενώ δεν ήθελαν την Ελίνα ούτε αυτό μου κάνει εντύπωση. Μερικές φορές έιναι τόσο έντονο το μίσος των ανθρώπων που γεννιέται επειδή ας πούμε ο γιος τους ξέφυγε αρχικά από τις εντολές τους και παντρεύτηκε που μπορεί την άλλη να την αποδέχθηκαν μόνο και μόνο για να δείξουν ότι είχαν δίκιο για τη πρώτη δε ξέρω. Πιστεύω και εγώ πως κάποια άλλη και η οικογένεια του άντρα μου τώρα μπορεί να τη δέχονταν από αντίδραση για εμένα (ενώ αν είχε έρθει εκείνη πρώτη να την είχαν απορίψει και εκείνη πανυγυρικώς) καταλαβαίνετε τι θέλω να πώ...

Εγώ δε ξέρω τι ακριβώς έχει συμβεί εγώ διάβασα απλά μια ιστορία που αν είναι έτσι ακριβώς όπως τη περιγράφει μιλάει για έναν άνθρωπο ανεύθυνο και ανώριμο εντελώς. Τώρα αν κρύβονται άλλα απο πίσω δε μπορώ να το ξέρω..
Μπορεί κάποιος πάντως μέσα στον ενθουσιασμό της περιόδου που ζει να κάνει ένα γάμο και να θέλει και παιδί και να μην είναι μετά έτοιμος να το υποστηρίξει όλο αυτό, αυτό το πιστεύω...Δυστυχώς αλλά και αυτά συμβαίνουν..

Τώρα για τη δική μου περίπτωση και εγώ μερικές φορές απορώ με την υπομονή μου όχι σε σχέση με εκείνους μόνο αλλά και όταν ο άντρας μου, μου λέει έπρεπε να μη δίνεις σημασία!!Αυτό ναι με εξοργίζει!!όπως είπα όμως και όπως με συμβουλέψανε και κάποιοι στο δικό μου ποστ μπροστά στη διάλυση μιας οικογένειας μερικές φορές πρέπει να γινόμαστε ρεαλιστές. Και εγώ τα έβλεπα όλα ιδανικά και νόμιζα ότι θα με στήριζε αλλιώς και αυτό δε σημαίνει να βρίσει τους γονείς του. Επειδή όμως τώρα βλέπω ότι το προσπαθεί και ότι παρόλο που δε τους βάζει επιθετικά στη θέση τους τουλάχιστο τους το κόβει όταν μιλάνε για εμένα πιστεύω ότι αξίζει να το προσπαθήσω για όλα αυτά που ζήσαμε και δημιουργήσαμε και γιατί ξέρω ότι αγάπη υπάρχει. Στο θέμα ''γονείς''είναι αδύναμος αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε με αγαπά και ελπίζω και με τη ψυχοθεραπεία που κάνουμε στη ψυχολόγο μπορεί να τον βοηθήσει, βλέπω πάντως βελτίωση και θέληση από τη μεριά του γι αυτό και δε τα παρατάω. Νομίζω ότι σε ένα γάμο πρέπει να κάνουμε και κάποιους συμβιβασμούς αν αυτό είχε γίνει στην αρχή αρχή της σχέσης μας και δεν υπήρχε αγάπη σίγουρα θα είχα φύγει όχι με ελαφρά αλλά με μεγάλα πηδήματα... Θα δείξει...

tzoulia49

# 39 στις 13/6/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
elina εχω ενα ερωτημα.....

πως μια γυναικα εμπλεκεται σε μια σχεση μ εναν αντρα ο οποιος ειναι τοσο πολυ εξαρτημενος απο τους δικους του και τον παντρευεται και παει και κανει μαζι του ενα παιδι ......

θεωρω οτι το βασικο λαθος ειναι δικο σου .....

ακομα και 25 χρονων να ησουν σε μια νεαρη ηλικια μεν ....
αλλα.....

μυαλο και κριση ειχες να καταλαβεις οτι εδω προκειται περι χερσου εδαφους με απειλη μακροχρονιας ξηρασιας .....

θεωρω οτι πληρωνεις τις επιλογες σου και το κακο ειναι οτι τις πληρωνει και το αθωο παιδι σου ......

λενε οτι οι αντρες αγαπαν τα παιδια τους οταν αγαπαν την μητερα

οταν αδιαφορουν για την μητερα δυστυχως αδιαφορουν και για το παιδι ......

ειναι συνηθισμενη μια τετοια συμπεριφορα απο τους αντρες οταν φευγουν κι απομακρυνονται απο τα παιδια τους ......

ο τυπος αυτος ηταν ανωριμοτατος και τηλεκατευθυνομενος απο την οικογενεια του .....

δεν πηρε ειδηση οτι εφερε στον κοσμο ενα παιδι και οτι οι ευθυνες του ειναι πλεον αλλες .....

παρ ολα αυτα φευγει εγκαταλειπει τελειως το παιδι .....

προφανως ειχε οδηγιες απο την οικογενεια του και παει παρα κατω και κανει αλλο ενα παιδι .....

με μια αλλη γυναικα την οποια δεν την εχει παντρευτει γιατι λες δεν ειχε διαζυγιο ......

δεν εχει προβλημα να μπαινει σε γαμους αλλωστε .......

μηπως η νυν ηταν ερωτας του ;

μηπως ηθελε αυτην και πριν παντρευτει εσενα;

αν ισχυει αυτο πιθανον αγαπουσε εκεινη και κακως παντρευτηκε εσενα πραγμα το οποιο οφειλες να το αντιληφθεις .....

αλλα το θεμα παιδι ειναι αλλη υποθεση .....

βεβαια το δικο σου ερωτημα ειναι αν επραξες καλα που φερθηκες μ αξιοπρεπεια ολα αυτα τα χρονια ......

δεν ξερω τι ενοεις αξιοπρεπεια ,,,,,,

το οτι δεν τον κυνηγησες νομικα για να βλεπει το παιδι;

η να τον χωρισεις απο την αλλη ;

θεωρεις οτι μ ενα μαλιοτραβηγμα αυτο θα μπορουσε να επιτευχθει;

δυστυχως τετοιος νομος να βλεπει το παιδι με το ζορι δεν υπαρχει ......

με την ελληνικη νομοθεσια καθαριζεις με πιστολι .....

ακομα και οι δικαστες ειναι ανεπαρκεις ......

ειναι ασχετοι απο ψυχολογια ......

θεωρουν μικροτερο πληγμα το να βγαλεις ενα παιδι τραυματισμενο στη ζωη απο το να μην εχει να φαει ......

σαφως και το φαγητο ειναι επιβιωση αλλα και η ηθικη στηριξη ειναι βασικοτατη .....

λοιπον ελινα το διακαστηριο δεν υποχρεωνει κανεναν γονιο να βλεπει το παιδι του αν δεν το θελει αλλα σε υποχρεωνει με νομο να του το δινεις αν το επιθυμει .....

αυτο λοιπον που θα μπορουσες να του κανεις ηταν δικαστηριο για τα οικονομικα εξοδα του παιδιου να αποδειξεις οτι εχει εισοδημα μεγαλυτερο και πρεπει να δινει περισσοτερα ......

αυτο παει αναλογικα με το εισοδημα .....

αφου σε επικοινωνια οπως λες τα πατε χαλια .....

αφου σε κρατανε μακρια εσενα σαν κατι λεπρο ......

και σ αυτο κατι δεν μου κολαει ....γιατι τοση αρνηση απο την αρχη ......μου κανει εντυπωση ......

αυτο που επρεπε να κανεις λοιπον ολο αυτο τον καιρο η να αποχτησετε αυτη την επικοινωνια μονο και μονο για το παιδι η να τον διαγραψεις οπως εκανες και να μεγαλωσεις μονη σου το παιδι σου .......

απ την αλλη γυναικα δεν μπορουσες να τον παρεις ουτως η αλλως .....

αυτος δειχνει οτι δεν θελει καμια σχεση μαζι σου οποτε ματαιος κοπος .....

θα ειχες μπλεξει και το παιδι σου σε ψυχικη φθορα μ ολη αυτη την προσπαθεια ......

θεωρω οτι εκανες το καλυτερο ,,,,,,δεν ειχες περιθωρια για κατι αλλο και δεν θα καταφερνες κατι μ αλλο χειρισμο ....

αφου ο κυριος εξαφανιστηκε συνεχισε τον δρομο σου ......

γι αυτο εχουμε απειρες περιπτωσεις με αντρες αδιαφορους προς τα παιδια τους ......

εδω αυτος ο αντρας δειχνει οτι ποτε δεν ειχε αισθηματα για σενα αρα η οποια προσπαθεια να τα βρισκατε σαν ζευγαρι αργα η γρηγορα θα κατεληγε εκει .......

το διαζυγιο ειτε το θες ειτε οχι το παιρνει αυτος μεσα σε 2 χρονια αρκει να υποβαλει αιτηση διαζυγιου .....

κοιτα λοιπον μπροστα με δυναμη κι ολα θα πανε καλα .....

να ξερεις οτι οποια μητερα μεγαλωνει μονη της το παιδι της πρεπει να θυσιασει πραγματα απο εκεινη για να θεωρειται σωστη μητερα ......

η εξυπναδα ειναι να τα συνδιασεις αν μπορεις προσωπικη ζωη και μητρικη .....

αν και το ενα λειτουργει εις βαρος του αλλου επιλεγεις ......

ποιο θα επιβαρυνεις ....

σ εμενα υπερισχυσε η μητρικη αγαπη ......

ακομα δεν καταφερνω να τα συνδιασω μετα 6 χρονια που ειμαι μονη μου .......

επειδη εχεις πολυ δρομο ελινα ακομα ως που να ενηλικιωθει το παιδι ......

επειδη εισαι νεο κοριτσι θα σε συμβουλευα να βρεις χρονο για σενα .....

να ζητησεις βοηθεια απο τους δικους σου ν αφηνεις το παιδι για καποιες ωρες και να κοιταξεις και τις προσωπικες σου αναγκες .....

κι αν μπορεσεις και σου δοθει ευκαιρια αποκατεστησε τις σχεσεις σου με τον πατερα του παιδιου σου .....

αν και καποια στιγμη το παιδι θα βγαλει απεχθεια και θυμο προς το προσωπο του ηδη το κανει κανε εσυ την προσπαθεια και σεβασου αυτο που θα πει το παιδι .....

σου ευχομαι το καλυτερο ......κι ολα θα πανε καλα .....

Andreanna

# 40 στις 13/6/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Ελίνα πιστεύω οτι είχες λάθος καθοδήγηση .
Οι δικηγόροι μόνο κέρδος έχουν με το να σε στέλνουν στο δικαστήριο.
Καλύτερα να σταματήσεις άμεσα τις όποιες διαδικασίες διεκδίκησης διατροφής και ενδιαφέροντος .
Morgoth, επειδή φαίνεται να έχεις ασχοληθεί με το θέμα διαζύγιο μπορείς να μου πεις τι γίνεται όταν θέλεις να ακολουθήσεις όλες τις νομικές διαδικασίες που απαιτούνται για να βγουν διαζύγιο και διατροφή , χωρίς όμως να είσαι στην ίδια στέγη με τον σύζυγο;
Κυρίως γιατί έχει κλονιστεί ανεπανόρθωτα η ψυχική σου ύγεια.

Οι νομικοί το απαγορεύουν γιατί θα θεωρηθεί αρπαγή ανηλίκων.
Όμως έγω φοβάμαι οτι αν αρχίσω τις διαδικάσιες ενω συγκατοικούμε ακόμη
θα έχω άσχημες αντιδράσεις .Ηδη εδώ και μήνες είναι απόλυτα αρνητικός σε συναινετικό. Προτιμά να συγκατοικούμε σε λευκό γάμο επ άπειρον.
Επιλέξτε σελίδα: (1-6)
Σελίδες 123456

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.