Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Τα πεθερικά σε απόσταση!!!!

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

Stavros_1984

# 1 στις 13/6/2013
author
Ανδρας / 37 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 10
'Aρεσαν+: 0%

Τα πεθερικά σε απόσταση!!!

Καλησπέρα σε όλους !

Είμαι 29 ετών και μαζί με τη σύντροφό μου(2 χρόνια μεγαλύτερη) περιμένουμε παιδί λιγότερο από 7 μήνες.Για γάμο λέμε το Σεπτέμβριο(πολιτικό).
Η σχέση με τη σύντροφο πάει καλά αλλά με τα πεθερικά θα έλεγα καθόλου καλά.Ζούμε στην Αθήνα (τώρα πια στο δικό μου σπίτι) και οι γονείς μας στην επαρχία.
Τα προβλήματα μου έιναι δύο.

Τοπρώτο πρόβλημα είναι ότι δε μου αρέσουν τα σχέδια των γονιών της να έρχονται κάθε χειμώνα και να μένουν 3 μήνες Αθήνα.Το έκαναν και πέρσυ(στο σπίτι που έμενε η σύντροφος και ο αδερφός της) και παρατήρησα πως η σχέση άρχιζε και χαλούσε από τη παρουσία τους.Όλο κρύωναν και χρέωσαν τα παιδιά τους 400 ευρώ ρεύμα για να ζεσταίνονται.Εγώ στο σπίτι μου θέλω να είμαιμε την η οικογένεια μου και οι γονείς και των δύο να φιλοξενούνται για 3-4 μέρες .Το ξεθαράρισμα έγινε και το μήνυμα ελήφθη από την άλλη πλευρά μετά από μεγάλο τσακωμό με τη γυναίκα.

Αν ξαναγίνει τι κάνουμε?

Το δεύτερο θέμα είναι ότι ενώ η δικιά μου μου είχε αναφέρει πως σε αυτή θα δώσουν ένα σπίτι στη Πάτρα σαν προίκα,τώρα ποια λέει η μάνα της πως αυτή έχει το πτυχίο της και το διορισμό της(700) και για αυτό ξηλώθηκαν(?) και τη σπούδασαν για να μην έχει ανάγκη κανένα.Και πόσο μάλλον να δώσουν σπίτι στο γαμπρό που δε τους θέλει.Το σπίτι θα δωθεί σε όποιον τους κοιτάξει στα γεράματα(δλδ απειλεί με το σπίτι τα ίδια της τα παιδιά.έχει άλλους δυο γιούς)

Εμένα αυτό που με πειράζει είναι ότι ή η δικιά μου μου είπε ψέματα ή αυτοί είδαν πως εγώ κάτι έχω και δε δίνουν μια ή και τα δύο..Δε νευριάζω για το σπίτι.Έχω 3.Με πειράζει η κοροιδία και το παρασκήνιο.Εξάλού προίκα στη κόρη τους το δίνουν.Όχι σε εμένα.

Πως το χειρίζομαι αυτό?

methismeno_troufaki

# 2 στις 13/6/2013
author
Γυναίκα / 31 / Σε σχέση
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 20.565
Πρώτα απ'όλα με το καλό να έρθει το μωράκι σας!

Τώρα, σχετικά με την επίσκεψη των γονιών της κοπέλας σου, η σχέση σας χαλούσε από την παρουσία τους για ποιο λόγο? Υπήρχαν εντάσεις ή καυγάδες για κάποιο θέμα ή γενικά τους θέλεις? Υπάρχει κάποιος λόγος που έρχονται στην Αθήνα αυτούς τους 3 μήνες? Αν δεν θέλεις να έρχονται στο σπίτι σου, ίσως θα πρέπει να κάνεις μια ήρεμη συζήτηση αυτή τη φορά και να εξηγήσεις τους λόγους που δεν θέλεις, αν πχ κάνουν κάτι που σε ενοχλεί, αν σε προσβάλει κάτι κλπ. Θα σου θυμίσω όμως, ότι αυτοί οι άνθρωποι είναι οι γονείς της κοπέλας σου και στην ουσία αυτοί την έκαναν αυτό που είναι, αυτό που σ'αρέσει και αγαπάς σήμερα. Οπότε μάλλον έκαναν καλή δουλειά με την ανατροφή της. Θα πρέπει λοιπόν να τους φερθείς ανάλογα και με τον σεβασμό που τους αξίζει, όπως θα ήθελες να φερθεί η κοπέλα σου στους γονείς σου.

Όσο για την προίκα, για να αποκτηθεί αυτό το σπίτι πιστεύω πως δεν δούλεψε ούτε η κοπέλα σου, ούτε τα αδέρφια της, ούτε εσύ. Οι ίδιοι μόχθησαν για να το αποκτήσουν. Άρα το σπίτι είναι δικό τους και είναι δικαίωμα τους να το δώσουν σε όποιον θέλουν και όποτε εκείνοι αποφασίσουν χωρίς να ρωτήσουν κανέναν. Και μεταξύ μας τώρα, αν αύριο μεθαύριο που θα γίνεις πατέρας, ο γαμπρός ή η νύφη σου πει κάτι αντίστοιχο πώς θα νιώσεις? Δεν θα σκεφτόσουν ότι θέλει το παιδί σου μόνο και μόνο για το σπίτι ή την όποια περιουσία? Ειδικά από τη στιγμή που έχετε κάπου να μείνετε και δεν τίθεται τέτοιο θέμα, δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να κάνεις τέτοιες συζητήσεις. Αν πάλι, σου είπε ψέματα η κοπέλα σου είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

Και να κάνω και το κλασικό ερώτημα που ακούω/διαβάζω πάντα σε τέτοια θέματα: αν ήταν οι δικοί σου γονείς που ερχόταν για να μείνουν 3 μήνες τον χειμώνα θα το έκανες θέμα κι αν το έκανε θέμα η κοπέλα σου πώς θα ένιωθες?
Μην ψάχνεις την ευτυχία, είναι πάντα μέσα σου...

izampo

# 3 στις 13/6/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
ρε φιλε ο γαμος σου είναι καταδικασμένος .... γιατί δεν την αγαπάς ... την πήρες από συμφέρον ...λυπάμαι την κοπελα που πηρε για αντρα της εναν σαν εσένα ...... το σπίτι ανήκει στους γονείς της και όπου θέλουν θα το δώσουν .... μπορεί και να το φάνε σε μια νύχτα στα μπουζούκια ... Επίσης ναι η κοπέλα μπορεί να ζήσει και μόνη της με τα 700 ευρω που παίρνει και δεν σε εχει ανάγκη ... αν ήθελες ένα γαμο με ορους ας τα έλεγες πριν τον γάμο και όχι να φανταζόσουν ότι θα της δώσουν το σπίτι ..... Επίσης τα λεφτά για την θερμανση τα έδωσαν τα παιδιά τους και τα ζήτησαν από εσένα .... εγω ξερω γαμπρούς που υποστηρίζουν τα πεθερικά τους ... Λυπάμαι την κοπέλα που σε παντρεύτηκε .... όσα σπίτια και να έχεις αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είσαι παρτάκιας και ωφελιμιστής ... έπρεπε να παντρευτείς μία άλλη κοπέλα που θα χε σπίτια για να τα κάνεις περισσότερα ....

izampo

# 4 στις 13/6/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
πίσης τα λεφτά για την θερμανση τα έδωσαν τα παιδιά τους και δεν τα ζήτησαν από εσένα ....

katerina_val

# 5 στις 13/6/2013
author
Γυναίκα / 36 / Ελεύθερη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 30
Αυτά τα προβλήματα που περιγράφεις μήπως είναι η επιφάνια? Μήπως κατα βάθος σε ενοχλεί που η γυναίκα σου δεν βάζει τα όρια που θα ήθελες να βάλει? Εντόπισε πρώτα την ουσία του προβλήματος για να μπορέσει να βρεθεί η λύση.

ReaLiTy92

# 6 στις 14/6/2013
author
Ανδρας / 35 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 63
Φιλε Σταυρο καταρχην με το καλο να ερθει το Μπουμπουκι σας!

Δευτερον,σε καταλαβαινω ειναι ενοχλητικο που θελουν να ερχονται καθε χειμωνα.Καταρχην θα επρεπε να ντρεπονται.Γιατι παντρευτηκατε να μενετε μονοι σας εφοσον μπορειτε και οχι να μενεις με την πεθερα και τον πεθερο.Ενταξει να τους φιλοξενεις οκ.Βλεπουν και το παιδι τους.Τους βλεπεις και εσυ.Αλλα 3 μηνες παει πολυ.Αυτο ειναι ξεφτιλα.
Τριτον,τι σε νοιαζει το σπιτι που θα το δωσουν και τι θα κανουν.Οσο ασχολεισαι τοσο θα σου ανεβαινουν στον σβερκο.Μην δινεις σημασια ρε αγορι μου.Αφου εσυ εχεις σπιτι και μενεις μια χαρα με την γυναικα σου αστους τους αλλους να τσακωνονται για το σπιτι.
Πρεπει να κανεις μια συζητηση με την γυναικα σου.Να βαλετε καποιους κανονες που θα συμφωνησετε και οι δυο.Πες την να μιλησει στους γονεις της.Να δουν οτι υπαρχει και ζωη για αυτους.Να χτισουν ενα εξωχικο που λεει ο λογος.Εμενα οι γονεις μου ζουν μονιμα σε ενα εξωχικο.Και μας επισκεπτονται που και που.Να δουν τι κανουμε να δουν το μωρο η πηγαινουμε και εμεις.
Βαλε μια ταξη οσο ειναι νωρις,πριν το γαμο.Ασε σπιτια και μαλακιες.

Φιλικα.
Άλλοι λένε πως ο έρωτας είναι ένα μαχαίρι που πληγώνει αλλά αφήνει σημάδι. Ξεχνούν όμως πως τα μαχαίρια καμιά φορά σκοτώνουν

somebody961

# 7 στις 14/6/2013
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017

Παράθεση:
Originally posted by izampo
ρε φιλε ο γαμος σου είναι καταδικασμένος .... γιατί δεν την αγαπάς ... την πήρες από συμφέρον ...λυπάμαι την κοπελα που πηρε για αντρα της εναν σαν εσένα ...... το σπίτι ανήκει στους γονείς της και όπου θέλουν θα το δώσουν .... μπορεί και να το φάνε σε μια νύχτα στα μπουζούκια ... Επίσης ναι η κοπέλα μπορεί να ζήσει και μόνη της με τα 700 ευρω που παίρνει και δεν σε εχει ανάγκη ... αν ήθελες ένα γαμο με ορους ας τα έλεγες πριν τον γάμο και όχι να φανταζόσουν ότι θα της δώσουν το σπίτι ..... Επίσης τα λεφτά για την θερμανση τα έδωσαν τα παιδιά τους και τα ζήτησαν από εσένα .... εγω ξερω γαμπρούς που υποστηρίζουν τα πεθερικά τους ... Λυπάμαι την κοπέλα που σε παντρεύτηκε .... όσα σπίτια και να έχεις αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είσαι παρτάκιας και ωφελιμιστής ... έπρεπε να παντρευτείς μία άλλη κοπέλα που θα χε σπίτια για να τα κάνεις περισσότερα ....

Αει γεια σου, έγραψες όσα είχα κατά νου να γράψω.

Κοίτα ρε προβλήματα που έχει ο κόΖμος..
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

Stavros_1984

# 8 στις 13/6/2013
author
Ανδρας / 37 / Σε σχέση
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 10
Το κύριο θέμα που με πειράζει είναι πως βλέπω τη δικιά μου να επηρεάζεται από αυτούς και δε τολμάει να γυρίσει κουβέντα.

Οι δικοί μου δε το έκαναν ποτέ να μείνουν τόσο καιρό σπίτι μου και ο πατέρας που έμεινε ποια μετά από το πρόσφατο χαμό της μητέρας μου δε θα το κάνει ποτέ.Ούτε χωρίς τηλέφωνο δεν έρχονταν ποτέ στο σπίτι μου.Και εξάλλου η ζωή τους δεν ήταν γύρω από τα παιδιά τους.Έχουν δουλειές,φίλους ,ασχολίες στο τόπο τους.Ενώ οι άλλοι 3 μήνες έρχονται επειδή κρυώνουν στο χωριό και δεν έχει και κάτι το χειμώνα(δικα τους λόγια).Ενώ το καλοκαίρι όλα καλά!Αφηγούνται στους συχωριανούς τους τις εμπειρίες τους από τα θέατρα της πρωτεύουσας για να ζηλεύουν(πάλι δικα τους λόγια).Έπειδή αυτοί την ανέθρεψαν δε σημαίνει πως θα ξεχειμωνιάζουμε αγκαλίτσα.Θέλω το χώρο μου!!!!
Διαφορά επιπέδου και νοοτροπίας κατ'εμε.

Όσο για την άποψη σου izampo την γυναίκα αυτή την αγαπάω,δε τη πήρα για το συμφέρον και το μόνο που θέλω να αποβάλει είναι αυτή η υποταγή απέναντί στους δικούς της.Με άλλον πάει να κάνει οικογένεια.Όχι με τον πατέρα της.

Και όσον αφορά το σπίτι του παππού είναι.Η μάνα της δε δούλεψε ποτέ(ενώ μπορούσε).Και δεν είναι τυχαίο που πάντα παίζει το θύμα.Η γυναίκα του ενός γιού ήδη την έχει πετάξει από το σπίτι (μένουν στο ίδιο χωριό).Τυχαίο?

morgoth

# 9 στις 14/6/2013
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461
σταυρε.
καταρχας ειναι δικαιωμα σου να μη θελεις να χεις αρμενικες βιζιτες στο νεο σας σπιτικο. Και πολυ θεμιτο θα ελεγα. Το ιδιο να πραττεις και για τους δικους σου.
Απο κει και περα τα σπιτια κτλ να μη σε ενδιαφερουν. Και καλυτερα να λες γιατι οπως τα παρουσιαζεις δειχνει το πραγμα πως θελουν τα πεθερικα να κρατανε απο τα @@ τα παιδια τους για τα γεραματα τους. Εχεις τη γυναικα σου το παιδι σου, δοξα τω θεω και καβαντζα. οποτε μη σε ενδιαφερει. Ειναι θεμα δικο τους. Φωτια βαζουν και το καινε που λεει ο λογος.
Οσες λιγοτερες οικονομικες εξαρτησεις εχεις, τοσο καλυτερα.
Κοιτα να συννενοείσε σε σωστη βαση με τη γυναικα σου και να τις εκφραζεις ομορφα τους προβληματισμους σου.

psaromallis

# 10 στις 14/6/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Το καινούργιο ανέκδοτο με τα σπίτια και τα δυσβάστακτα χαράτσια ΔΕΝ το έχεις ακούσει;

" Τι λέει μια μαμά στο μωράκι της που αρνείται να καταπιεί τη μπουκιά του;
-Φάε το φαγητό σου ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΩ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ "

Και εσύ χολοσκάς που ο πεθερός ΔΕΝ θα βάλει μπελάδες και έξοδα ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ;;;

VLEMMA

# 11 στις 15/6/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Stavros_1984

Η σχέση με τη σύντροφο πάει καλά αλλά ...

οταν υπαρχει το "α λ λ ά"...

οτι εχει ειπωθει ή γραφτει

πριν του...

ειναι (ας το πω κομψα)...ψ ε υ δ ε ς...

ML-1984

# 12 στις 16/6/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Λιγο τζαμπαντζηδες ειναι τελικα εδω που τα λεμε.Εχουν αλλα 3 παιδιααα μαλιστα και ερχονται σε εσας.
Δεν προκειτε να γινει αφου το μηνυμα το πηραν να ξερεις οτι και σου εστειλαν μηνυματακι οτι τελικα για
αλλου προοριζουν τα ακινητα τους ή τελος παντων το δηλωσαν θα το παρει οποιος τους δει.
Εσυ καλα κανεις και τους εχεις απο μακρια.Μην σκας καθολου αυτο θα το λυσει και η δικια σου γυναικα.Αυτη συνφωνει με τα οσα λες? μακρια και αγαπημενοι δηλαδη? Αν τωρα γεννησει και θελει βοηθεια σιγουρα θα πει να ερθει η μανα της και λογικο το βρισκω.Αν και προσπαθησε να την βοηθησεις εσυ με το μωρακι σας για να μην τους εχεις και πολλες μερες!

Τι να κανεις του συγγενεις τους ανεχεσαι ετσι λεει ο λαος!
Ξεκινα να καταπινεις!Αν δεν αντεχεις τοτε μιλα και μην καταλαβενεις τιποτα δεν θα παθεις εσυ για να εχουν οι αλλοι...πες και στην γυναικα σου πως νιωθεις  και οτι δεν μπορεις να καταπιεζεσαι εσυ για χαρη αλλον.

Σε καταλαβενω το θεμα ειναι αν γινουμε εμεις πεθερικα θα θελαμε να μας συμπεριφερονται ετσι?

Μια λυση ειναι γιατι δεν νοικιαζουν κατι οικονομικο κοντα σε εσας ή στον αλλο αδερφο! Μονο για 3 μηνες εχει δυαρακια ή γκαρσονιερες μπορουν να βολευτουν!Προτεινε το!

newmammy123

# 13 στις 17/6/2013
author
Γυναίκα / 38 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Δραπετσώνα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 50

Σταύρο καλημέρα,

Έμαθα και εγώ με πολύ άσχημο τρόπο ότι τα πεθερικά πρέπει να είναι σε απόσταση. Ακόμα και οι καλύτεροι άνθρωποι του κόσμου να φαίνεται ότι είναι το καλύτερο είναι να υπάρχει μια τυπική απόσταση γιατί δε ξέρεις τι σου ξημερώνει...
Δυστυχώς στη δικιά μου περίπτωση από τα πολλά πάρε δώσε (και επειδή δεν ήταν και οι καλύτεροι άνθρωποι του κόσμου) ήρθαμε σε μεγάλη ρήξη και κινδύνεψε και ο γάμος μας!!Αυτό το να μένουν για τόσο μεγάλο διάστημα μαζί σας δεν είναι φυσιολογικό!!! Αν θέλουν επειδή είναι από επαρχία να είναι για κάποιο διάστημα κοντά στο παιδί τους καλό θα είναι να νοικιάσουν ένα διαμέρισμα ή να βρουν άλλη λύση...Δεν είναι ποτέ καλό να μένουν μαζί με ένα ζευγάρι τρίτα άτομα και σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο .

Τώρα για το άλλο θέμα με το σπίτι, πιστεύω έχεις άδικο. Καταρχήν είναι καθαρά δικό τους ζήτημα. Εγώ πραγματικά ποτέ μα ποτέ δεν είχα παράπονα από τα πεθερικά για θέματα χρημάτων και ας μη δώσανε τίποτα απολύτως για να στηρίξουν το γάμο μας. Ποτέ δεν εξέφρασα παράπονα γι αυτό στον άντρα μου και να σου πω την αλήθεια δε με νοιάζει κιόλας. Εμένα με πείραξε που με ''βίαζαν'' συναισθηματικά. Δε θα με ένοιαζε να μην δίνουν τίποτα αρκεί να μου φερόντουσαν ευγενικά...Τέλος πάντων θέλω να σου πω ότι είναι καθαρά δικό τους πρόβλημα το που θα δώσουν το σπίτι τους και τι θα κάνουν...Εσένα μη σε απασχολεί καθόλου είναι μεταξύ τους (εκείνην αφορά όχι εσένα). Και στο κάτω κάτω της γραφής για να κάνουμε και καμιά πλάκα!!Καλύτερα να μη της το δώσουν εγώ που έχω πολλά ακίνητα έχω αγανακτήσει και δε ξέρω ποιον να βρώ να τα πουλήσω. Είναι βαρύ φορτίο τα ακίνητα στις μέρες μας πίστεψέ με!!!

methismeno_troufaki

# 14 στις 18/6/2013
author
Γυναίκα / 31 / Σε σχέση
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από Stavros_1984
Το κύριο θέμα που με πειράζει είναι πως βλέπω τη δικιά μου να επηρεάζεται από αυτούς και δε τολμάει να γυρίσει κουβέντα.

Οι δικοί μου δε το έκαναν ποτέ να μείνουν τόσο καιρό σπίτι μου και ο πατέρας που έμεινε ποια μετά από το πρόσφατο χαμό της μητέρας μου δε θα το κάνει ποτέ.Ούτε χωρίς τηλέφωνο δεν έρχονταν ποτέ στο σπίτι μου.Και εξάλλου η ζωή τους δεν ήταν γύρω από τα παιδιά τους.Έχουν δουλειές,φίλους ,ασχολίες στο τόπο τους.Ενώ οι άλλοι 3 μήνες έρχονται επειδή κρυώνουν στο χωριό και δεν έχει και κάτι το χειμώνα(δικα τους λόγια).Ενώ το καλοκαίρι όλα καλά!Αφηγούνται στους συχωριανούς τους τις εμπειρίες τους από τα θέατρα της πρωτεύουσας για να ζηλεύουν(πάλι δικα τους λόγια).Έπειδή αυτοί την ανέθρεψαν δε σημαίνει πως θα ξεχειμωνιάζουμε αγκαλίτσα.Θέλω το χώρο μου!!!
Διαφορά επιπέδου και νοοτροπίας κατ'εμε.

Όσο για την άποψη σου izampo την γυναίκα αυτή την αγαπάω,δε τη πήρα για το συμφέρον και το μόνο που θέλω να αποβάλει είναι αυτή η υποταγή απέναντί στους δικούς της.Με άλλον πάει να κάνει οικογένεια.Όχι με τον πατέρα της.

Και όσον αφορά το σπίτι του παππού είναι.Η μάνα της δε δούλεψε ποτέ(ενώ μπορούσε).Και δεν είναι τυχαίο που πάντα παίζει το θύμα.Η γυναίκα του ενός γιού ήδη την έχει πετάξει από το σπίτι (μένουν στο ίδιο χωριό).Τυχαίο?

Και πάλι εξακολουθώ να πιστεύω ότι θα πρέπει να τους σέβεσαι όπως θέλεις να σεβαστεί και η κοπέλα σου τον πατέρα σου. Ούτε χρειάζεται να τους γυρίζει κουβέντα. Τώρα αν εσύ έμαθες ότι μπορείς να βρίζεις τους γονείς σου όποτε θέλεις από τη στιγμή που μεγάλωσες ή από τη στιγμή που κάνεις οικογένεια είναι άλλο θέμα. Μπορεί να τους εξηγήσει, όπως κατάλαβα από αυτά που έγραψες ότι έχει ήδη κάνει, ότι δεν θέλεις να έρχονται για πολύ καιρό στο σπίτι σου.

Από κει και πέρα όμως και οι ίδιοι μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν με την περιουσία που έχουν. Ακόμη κι αν αυτή την βρήκαν έτοιμη όπως λες, αυτό που σου είπα πριν εξακολουθεί να ισχύει. Δεν κουράστηκες ούτε εσύ, ούτε η γυναίκα σου με τα αδέρφια της και δεν είναι πράγματα που σας ανήκουν!

Το ότι την έχει πετάξει η γυναίκα του ενός γιου σου δίνει το δικαίωμα να κάνεις το ίδιο?

Αύριο μεθαύριο που θα γεννηθεί με το καλό το μωρό σας να φανταστώ δεν θα αφήσεις την πεθερά σου να έρθει να βοηθήσει εε? Θα βοηθάς εσύ τη γυναίκα σου. Γιατί μου φαίνεται λίγο παράλογο να τη δεχτείς για να βοηθήσει με το μωρό και όταν δεν την χρειάζεσαι πια να τη στείλεις πίσω στο χωριό λέγοντας ότι δεν τους θέλεις στο σπίτι σου.

Όσο για την υποταγή που λες στην izampo, δεν είναι υποταγή, είναι σεβασμός και εκτίμηση για δύο ανθρώπους που έκαναν ό,τι θεωρούσαν καλύτερο για τα παιδιά τους.

morgoth

# 15 στις 18/6/2013
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος

ο σεβασμος κερδιζεται, δε χαριζεται.

Αρέσει στο μέλος newmammy123

morgoth

# 16 στις 18/6/2013
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος

και φιλε αποσταση, απο τους μεν και απο τους δε. τα πολλα κολλητιλικια με γονεις-συμπεθερια οταν εχεις φτιαξει την οικογενεια σου μακροπροθεσμα βλαπτουν. Το τι θα κανουν με περιουσιες μη σε απασχολει. οπως δεν πρεπει να απασχολει και τη γυναικα σου για τη δικη σου περιουσια..

methismeno_troufaki

# 17 στις 18/6/2013
author
Γυναίκα / 31 / Σε σχέση
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη

Παράθεση:
Σχόλιο # 15 από morgoth

ο σεβασμος κερδιζεται, δε χαριζεται.

Για μένα είναι αρχικά εξ' ορισμού. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι είναι και αμετάκλητος.

morgoth

# 18 στις 18/6/2013
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος

αλλαξε το. ο σεβασμος ειναι μεγαλο πραγμα. και πιστεψε με αρκετοι "μεγαλοι" δε το αξιζουν με τη καμια..
αλλο να εισαι ευγενικος κτλ. και αλλο να σεβεσαι τον αλλο και να τον εχεις σε εκτιμηση..

με τις πραξεις του θα σε κερδισει ο αλλος, οχι με την ηλικια του και την ιδιοτητα του ως γονιος.

Αρέσει στο μέλος newmammy123

methismeno_troufaki

# 19 στις 18/6/2013
author
Γυναίκα / 31 / Σε σχέση
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη

Παράθεση:
Σχόλιο # 18 από morgoth

αλλαξε το. ο σεβασμος ειναι μεγαλο πραγμα. και πιστεψε με αρκετοι "μεγαλοι" δε το αξιζουν με τη καμια..
αλλο να εισαι ευγενικος κτλ. και αλλο να σεβεσαι τον αλλο και να τον εχεις σε εκτιμηση..

με τις πραξεις του θα σε κερδισει ο αλλος, οχι με την ηλικια του και την ιδιοτητα του ως γονιος.

Προσωπικά νομίζω ότι η σωστή ανατροφή ενός παιδιού τόσο όσο αφορά τις βιολογικές του ανάγκες όσο και τις ψυχικές και η διάπλαση μιας ολοκληρωμένης προσωπικότητας με σωστές προσλαμβάνουσες από το σπίτι αποτελεί από μόνη της μια πράξη άξια σεβασμού. Σαφώς, δεν αναφέρομαι σε άτομα που παραμελούν τα παιδιά τους ή τους φέρονται με αντίστοιχο τρόπο. Τέτοια άτομα δεν θα έπρεπε να φέρνουν στον κόσμο ένα παιδί και σίγουρα δεν αξίζουν τον σεβασμό.

morgoth

# 20 στις 18/6/2013
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος

απο το ενα ακρο (το ιδανικο) πας στο αλλο (το χειριστο). υπαρχουν και αλλες χιλιαδες ενδιαμεσες καταστασεις ανατροφής.

αν και το θεμα δεν ειναι η ανατροφή. αλλα το πως φερονται σε τριτους οι γονεις και τα συμπεθερια. και η ελληνικη κοινωνια κυριολεκτικα ξεχειλιζει απο συμπεριφορες που δεν "αξιζουν" σεβασμο..

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε