Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
Τα πεθερικά σε απόσταση!!!!

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

methismeno_troufaki

# 21 στις 18/6/2013
author
Γυναίκα / 31 / Σε σχέση
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 20.565
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Σχόλιο # 20 από morgoth

απο το ενα ακρο (το ιδανικο) πας στο αλλο (το χειριστο). υπαρχουν και αλλες χιλιαδες ενδιαμεσες καταστασεις ανατροφής.

αν και το θεμα δεν ειναι η ανατροφή. αλλα το πως φερονται σε τριτους οι γονεις και τα συμπεθερια. και η ελληνικη κοινωνια κυριολεκτικα ξεχειλιζει απο συμπεριφορες που δεν "αξιζουν" σεβασμο..

Στο θέμα της συμπεριφοράς προς τους τρίτους, νύφες, γαμπρούς, συμπεθέρια κλπ, για μένα όπως και να μου συμπεριφέρονται δεν παύουν να είναι γονείς του ανθρώπου που αγαπάω. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι τους αγαπάω κι αυτούς αλλά τους αποδέχομαι γιατί αυτοί μου "χάρισαν" αυτόν τον άνθρωπο.

Η ένσταση μου στο θέμα του Σταύρου δεν είναι ότι δεν τους θέλει στο σπίτι του, γούστο του και καπέλο του. Είναι ο τρόπος με τον οποίο το κάνει. Με καυγάδες δεν βγαίνει κάτι θετικό. Όλοι άνθρωποι όταν νιώθουμε ότι μας επιτίθενται έστω και λεκτικά προσπαθούμε να αμυνθούμε κι αυτό συνήθως έχει τα αντίθετα από τα επιθυμητά αποτελέσματα μέσα στην οποιαδήποτε σχέση. Γι'αυτό και ανέφερα ότι θα πρέπει να τους σέβεται. Άλλωστε, δεν είδα πουθενά να λέει ότι πήγαν να μείνουν στο δικό του σπίτι. Στο σπίτι των παιδιών τους έμεναν πέρσι, οπότε δεν μπορούμε να τους καταλογίσουμε κάτι σε σχέση με την συμπεριφορά προς τον γαμπρό από αυτά που λέει.

Το μόνο που βλέπω ως "άσχημη" συμπεριφορά προς τον ίδιο είναι αυτό που αναφέρει για το σπίτι, αλλά εκεί είναι άλλο θέμα.

Stavros_1984

# 22 στις 20/6/2013
author
Ανδρας / 37 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 10

Εγώ στη δικιά μου τα έχω πει όλα όσα πιστεύω.Ότι οι δικοί της χρησιμοποιούν το σπίτι σα μέσο απειλής και πως έπρεπε να της το είχαν γράψει ήδη πριν παντρευτεί.(πλήρωνε και τα κοινόχρηστα όλο το χειμώνα σαν ιδιοκτητης..?).Και ότι αυτούς τους φθηνούς εκβιασμούς δε τους ανέχομαι.Τώρα έχουμε ανάγκη το σπίτι να μας έδινε κάποιο ποσό από το ενοίκιο.Σε 20 χρόνια τι να το κάνουμε?Όταν γεννήσει η κόρη τους με το καλό να έρθουν να βοηθήσουν και το απογευματάκι να πηγαίνουν στον αδερφό της.Εδώ δε χωράμε όλοι.Όσον αφορά για το παιδί όπως και τώρα κάνω όλες τις δουλείες του σπιτιού έτσι και τότε θα κάνω τα αντίστοιχα.Δεν έχω τύψεις για το πως τους φέρομαι.Έχουν φερθεί πολύ άσχημα και ύπουλα.Εκτός και αν νόμισαν πώς επειδή έφυγε η μάνα μου από τη ζωή αυτόι θα με γ...!Όταν ήρθε ο πατέρας της σπίτι μου της είπε απευθυνόμενος μόνο σε αυτή πως το σπίτι είναι μακριά από τη δουλεία της και πως να πάει να βρει ένα σπίτι πιο κοντά.Εμένα δε με λογάριασε καθόλου.Ούτε ότι η δουλειά μου είναι 3 φορές πιο μακριά και χρησιμοποιώ μμμ.Άσε που ήρθαν και χωρίς τηλέφωνο.Ο πεθερός είχε τάξει ότι θα δώσει και κάποια χρήματα για τη γέννα.Για να δούμε.Κάτι μου λέει πως ούτε ευρώ δε θα δώσει.Και για να συνεχιστεί το εργάκι η ενώ εγώ και η γυναίκα αποφασίσαμε να μείνουμε σπίτι μου και ας πάει και ενός το παιδί (για να μαζέψουμε κανένα φράγκο) μου έκανε κουβέντα πάλι για σπίτι και πως σκέφτεται εμένα που θα με ξυπνάει το μωρό μες τη νύχτα και δε θα μπορώ να ανταπεξέλθω στη δουλειά μου?! 

Εδώ και λίγες μέρες που κατάλαβαν πως ούτε παιδί με κρατάει ούτε η κόρη τους(γιατί με το φτωχό τους μυαλό νόμιζαν ότι και με αυτό θα με απειλούσαν) έχω χορτάσει τηλέφωνα από το σόι τους και προσφορές για φαγητά κτλ.Δυστυχώς ένας υπέρηχος μας έδειξε πως ενώ το έμβρυο αναπτύσσεται κανονικά έχουμε μεγάλη αποκόλληση πλακούντα.Έχω πολύ άγχος όπως και η γυναίκα μου.Και για πρώτη φορά σήμερα με κατανόησε,παραδέχτηκε τις απαράδεκτες συμπεριφορές και των δύο γονιών της και μου έδωσε το ελεύθερο να απαντάω σε ότι με πειράζει. Δεν παζαρεύω την υγεία της γυναίκας μου ,του παιδιού μου και της δικής μου(γιατί και εγώ έχω πόνο σε στήθος και λαιμό από στεναχώρια) για τη βολή κανενός.Με τη παραμικρή αφορμή θα τους πετάξω έξω και αν με παραβιδώσω καλύτερα να αλλάξουν πλανήτη. Σαν συμπέρασμα οι τύποι είναι θρασύτατοι και παρτάκηδες αλλά δε θα τους περάσει.Όχι τουλάχιστον στη δική μου οικογένεια.

methismeno_troufaki

# 23 στις 20/6/2013
author
Γυναίκα / 31 / Σε σχέση
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη

Παράθεση:
Σχόλιο # 22 από Stavros_1984

Εγώ στη δικιά μου τα έχω πει όλα όσα πιστεύω.Ότι οι δικοί της χρησιμοποιούν το σπίτι σα μέσο απειλής και πως έπρεπε να της το είχαν γράψει ήδη πριν παντρευτεί.(πλήρωνε και τα κοινόχρηστα όλο το χειμώνα σαν ιδιοκτητης..?).Και ότι αυτούς τους φθηνούς εκβιασμούς δε τους ανέχομαι.Τώρα έχουμε ανάγκη το σπίτι να μας έδινε κάποιο ποσό από το ενοίκιο.Σε 20 χρόνια τι να το κάνουμε?Όταν γεννήσει η κόρη τους με το καλό να έρθουν να βοηθήσουν και το απογευματάκι να πηγαίνουν στον αδερφό της.Εδώ δε χωράμε όλοι.Όσον αφορά για το παιδί όπως και τώρα κάνω όλες τις δουλείες του σπιτιού έτσι και τότε θα κάνω τα αντίστοιχα.Δεν έχω τύψεις για το πως τους φέρομαι.Έχουν φερθεί πολύ άσχημα και ύπουλα.Εκτός και αν νόμισαν πώς επειδή έφυγε η μάνα μου από τη ζωή αυτόι θα με γ...!Όταν ήρθε ο πατέρας της σπίτι μου της είπε απευθυνόμενος μόνο σε αυτή πως το σπίτι είναι μακριά από τη δουλεία της και πως να πάει να βρει ένα σπίτι πιο κοντά.Εμένα δε με λογάριασε καθόλου.Ούτε ότι η δουλειά μου είναι 3 φορές πιο μακριά και χρησιμοποιώ μμμ.Άσε που ήρθαν και χωρίς τηλέφωνο.Ο πεθερός είχε τάξει ότι θα δώσει και κάποια χρήματα για τη γέννα.Για να δούμε.Κάτι μου λέει πως ούτε ευρώ δε θα δώσει.Και για να συνεχιστεί το εργάκι η ενώ εγώ και η γυναίκα αποφασίσαμε να μείνουμε σπίτι μου και ας πάει και ενός το παιδί (για να μαζέψουμε κανένα φράγκο) μου έκανε κουβέντα πάλι για σπίτι και πως σκέφτεται εμένα που θα με ξυπνάει το μωρό μες τη νύχτα και δε θα μπορώ να ανταπεξέλθω στη δουλειά μου?! 

Εδώ και λίγες μέρες που κατάλαβαν πως ούτε παιδί με κρατάει ούτε η κόρη τους(γιατί με το φτωχό τους μυαλό νόμιζαν ότι και με αυτό θα με απειλούσαν) έχω χορτάσει τηλέφωνα από το σόι τους και προσφορές για φαγητά κτλ.Δυστυχώς ένας υπέρηχος μας έδειξε πως ενώ το έμβρυο αναπτύσσεται κανονικά έχουμε μεγάλη αποκόλληση πλακούντα.Έχω πολύ άγχος όπως και η γυναίκα μου.Και για πρώτη φορά σήμερα με κατανόησε,παραδέχτηκε τις απαράδεκτες συμπεριφορές και των δύο γονιών της και μου έδωσε το ελεύθερο να απαντάω σε ότι με πειράζει. Δεν παζαρεύω την υγεία της γυναίκας μου ,του παιδιού μου και της δικής μου(γιατί και εγώ έχω πόνο σε στήθος και λαιμό από στεναχώρια) για τη βολή κανενός.Με τη παραμικρή αφορμή θα τους πετάξω έξω και αν με παραβιδώσω καλύτερα να αλλάξουν πλανήτη. Σαν συμπέρασμα οι τύποι είναι θρασύτατοι και παρτάκηδες αλλά δε θα τους περάσει.Όχι τουλάχιστον στη δική μου οικογένεια.

Δεν κατάλαβα, τι σχέση έχει το σπίτι, με το μωρό και το ότι θα σε ξυπνάει το βράδυ? 

Στο είπα και πιο πάνω, όπως το σπίτι είναι δικό τους και θα αποφασίσουν αυτοί αν σας το δώσουν ή όχι, έτσι και με τα χρήματα... Πρόσεξε όμως, γιατί αν σας δώσουν χρήματα ή το σπίτι πχ μπορεί να σας το χτυπάνε αύριο μεθαύριο... Για τους γονείς να απαντάς, αλλά και πάλι πιστεύω ότι θα πρέπει να το κάνεις ψύχραιμα χωρίς να προσβάλλεις κανέναν.

Τώρα όσο για τη γυναίκα σου, λογικά είναι στο κρεβάτι πλέον εε? Είχε αιμορραγία ή μόνο πονούσε και το καταλάβατε? Υπομονή και ηρεμία μέχρι να γεννήσει... Το άγχος δεν κάνει καλό γενικά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, πόσο μάλλον σε μια εγκυμοσύνη με προβλήματα... Όσο για σένα, είναι καιρός να προσέχεις περισσότερο την υγεία σου. Δεν είσαι πλέον μόνος και σε λίγο καιρό θα έχεις και ένα παιδί που θα έχει ανάγκη τη φροντίδα και την αγάπη από τους γονείς του...

Με μωρό παιδί και σκέφτεσαι να μαζεύψεις και χρήματα? Δύσκολο αν δεν έχεις κάποιο καλό εισόδημα... Από τις πάνες μόνο τα έξοδα θα είναι πολλά, αν υποθέσουμε ότι θα θηλάσει η γυναίκα σου και δεν θα έχετε έξοδα για γάλατα...

Stavros_1984

# 24 στις 21/6/2013
author
Ανδρας / 37 / Σε σχέση

Μα με σκέφτεται η πεθερούλα να μη πηγαίνω νυσταγμένος στη δουλειά.

Η γυναίκα είχε αιμορραγία και τώρα φάνηκε αποκόλληση.Στο κρεββάτι μέχρι νεοτέρας.
Μετά από τα δικά μου ξεκαθαρίσματα και επειδή ήρθα στα όρια μου σε σημείο να λέω πως θα τα διαλύσω όλα επιτέλους αποφάσισε να μιλήσει η γυναίκα στους δικούς της και να τους πει να μην ανακατεύονται και να μη με ρωτάνε αν έφαγα,αν κουράζομαι ,αν αν αν ...Ούτε παιδί τους θα γίνω ούτε τίποτα!Θα έχουμε τυπικές σχέσεις και τέλος.Έτσι και αλλίως από αυτούς μέχρι τώρα πήρα αδιακρισία και αηδία.Τίποτε άλλο.
Όταν υπάρχει διαφορά επιπέδου αυτά γίνονται.Και ενώ εγώ κρατούσα απόστασεις από την αρχή οι βλάχοι πήραν μόνοι τους το θάρρος.Αυτοί με όλο κάποιον τσακώνονται και παρεξηγιούνται.Εγώ θα γλύτωνα?

methismeno_troufaki

# 25 στις 21/6/2013
author
Γυναίκα / 31 / Σε σχέση
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη

Παράθεση:
Σχόλιο # 24 από Stavros_1984

Μα με σκέφτεται η πεθερούλα να μη πηγαίνω νυσταγμένος στη δουλειά.

Η γυναίκα είχε αιμορραγία και τώρα φάνηκε αποκόλληση.Στο κρεββάτι μέχρι νεοτέρας.
Μετά από τα δικά μου ξεκαθαρίσματα και επειδή ήρθα στα όρια μου σε σημείο να λέω πως θα τα διαλύσω όλα επιτέλους αποφάσισε να μιλήσει η γυναίκα στους δικούς της και να τους πει να μην ανακατεύονται και να μη με ρωτάνε αν έφαγα,αν κουράζομαι ,αν αν αν ...Ούτε παιδί τους θα γίνω ούτε τίποτα!Θα έχουμε τυπικές σχέσεις και τέλος.Έτσι και αλλίως από αυτούς μέχρι τώρα πήρα αδιακρισία και αηδία.Τίποτε άλλο.
Όταν υπάρχει διαφορά επιπέδου αυτά γίνονται.Και ενώ εγώ κρατούσα απόστασεις από την αρχή οι βλάχοι πήραν μόνοι τους το θάρρος.Αυτοί με όλο κάποιον τσακώνονται και παρεξηγιούνται.Εγώ θα γλύτωνα?

Πώς γίνεται να λες ότι αγαπάς τη γυναίκα σου, αλλά ταυτόχρονα να την απειλείς (γιατί στην ουσία αυτό έκανες) ενώ περιμένει το παιδί σας, ότι θα τα διαλύσεις όλα, δεν το καταλαβαίνω...

Μήπως πριν ακόμη συμβεί κάτι με τα πεθερικά, εσύ δεν ήθελες σχέσεις μαζί τους? Γιατί το να σε ρωτάνε αν κουράζεσαι, αν έφαγες κλπ σου φαίνεται τόσο κακό? Μήπως γενικά δεν τους ήθελες ακριβώς επειδή πιστεύεις ότι δεν έχουν το επίπεδο που έχεις εσύ? Πιστεύεις το ίδιο και για τη γυναίκα σου? Γιατί από αυτούς τους ανθρώπους μεγάλωσε κι εφόσον τους θεωρείς βλάχους, το ίδιο δεν θα είναι κι εκείνη? Με τις ίδιες αξίες δεν θα έχει γαλουχηθεί? Τις δικές τους συμπεριφορές δεν είχε σαν παράδειγμα?

Τέλος πάντων, όπως και να έχει πιστεύω ότι ίσως ο τρόπος συμπεριφοράς σου, κρίνοντας από το πως γράφεις εδώ τουλάχιστον, δεν είναι και ο καλύτερος. Είναι όμως ο δικός σου τρόπος, οπότε δεν μπορώ να πω και πολλά παραπάνω...

achinos

# 26 στις 21/6/2013
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.764

Τρουφίτσα, δεν είναι όλες οι οικογένειες σε αρμονικές κ αμοιβαίες σχέσεις σεβασμού, απέναντι σε όλα τους τα μέλη, η παραδοσιακή ελληνική οικογένεια είναι αμέτρως ρατσιστική, δλδ πατριαρχική κ με πολλές προκαταλήψεις όσον αφορά το φύλο, την περιουσία, τα μοιραζόμενα προνόμια, τις δυνατότητες μόρφωσης κ ανέλιξης των μελών τους, το βλέπουμε κάθε μέρα, απο τέτοια οικογένεια προέρχομαι κ γω κ πολλοί φίλοι μου κ γνωστοί μου. Το να πετάξεις όλα αυτά τα σκουπίδια που σε φορτώνουν από τα γεννοφάσκια σου, είναι μερικές φορές ακατόρθωτο. Θέλει μεγάλη υπομονή, κυριαρχία κ @@.

Το οτι του βγαίνει ο...τσαμπουκάς του θεματοθέτη, το βρίσκω αναμενόμενο, έτσι μεγάλωσε. Αυτό που δεν είναι κ τόσο προετοιμασμένος να κάνει, είναι μπροστά στο πρόβλημα της γυναίκας του, αυτή τη συγκεκριμμένη στιγμή, να κατεβάσει τους τόνους κ να αποσυρθεί διακριτικά, να καταλάβει οτι θα μπει σε κατάσταση αναμονής, safe mode.

Aν ήμουν σ αυτή τη θέση, θα κρατούσα μια απόσταση, θα απέφευγα να είμαι τις ίδιες ώρες στο ίδιο μέρος δε θάκανα καμμία συζήτηση κ θα τα ανέβαλα όλα για μετά. Δε θα κρατήσει η εγκυμοσύνη εκατό χρόνια, καθε μέρα που περνάει είναι μέρα κερδισμένη, το κορίτσι μου θάτανε σε μια ευαίσθητη κατάσταση κ θάθελα να το προστατέψω κι αυτό κ το μωρό μας.

Μη στεναχωριέσαι καλέ...οι αποκολλήσεις...κολλάνε με τον καιρό οι πιο πολλές...σου εύχομαι...

corto_malteze

# 27 στις 21/6/2013
author
Γυναίκα / 38 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 27

??

Γκουχου Γκουχου...ειπε καπου ο θεματοθετης  οτι θελει η γυναικα του να αποβαλει την υποταγη στους δικους της..Μαζι σου οταν κανουμε οικογενεια οπως και να το κανουμε οι γονεις περνανε σε δευτερη μοιρα..μηπως θες να την υποταξεις εσυ ομως??Κανονικα το μελημα σου θα πρεπε να ειναι το μελλοντικο σου παιδι και οχι σπιτια γονεις επισκεψεις...προικες..Ειναι δυνατον να ξεκινανατα γαμο και αντι να το χερεστε και να το απολαμβανετε αναλωνεστε σε μικροαστικες αντιληψεις..

Stavros_1984

# 28 στις 22/6/2013
author
Ανδρας / 37 / Σε σχέση

methismeno_troufaki σε όλα έχει να κάνει ο τρόπος που σου λένε κάτι.Άλλο να σε λέει κάποιος "κάτσε γιατί είσαι κουρασμένος'' και άλλο ''είσαι κουρασμένο και εσύ κα'ι'μένο,δουλεύεις και σηκώνεσε νωρίς..''Όχι δεν είμαι κα'ι'μένος απλά δουλεύω,εσύ είσαι άεργη και τεμπέλα πεθερούλα και δεν έχεις βγάλει δεκάρα στη ζωή σου.Και αυτό γιατί βρήκες έναν ηλίθιο που νόμιζε πως αν σε στείλει σε δουλεία θα πηδ...με όλους.Έμαθα να ξεχωρίζω τι μου λέει κάποιος από το ύφος του.Αυτό το εσύ κα'ι'μένος εγώ κρίμα και τρέχα γύρευε έχει να κάνει με τη στάση ζωής που έχουν υιοθετήσει  να  να τους λυπούνται οι άλλοι για να καβατζώνονται αυτοί και να περνάνε καλά.

Την αγαπάω τη γυναίκα μου αλλά αγαπάω και εμένα.Και συγνώμη που θα το πω και είσαι γυναίκα αλλά δε ταιριάζουμε μόνο με έναν άνθρωπο.Αν δεν ήταν αυτή θα ήταν κάποια άλλη όπως και κάποιος άλλος για αυτή.
achinos αυτό που θέλω να δω τον άνθρωπό μου να τάσσετε υπέρ μου όταν λέω πως δε θέλω να ξανακούσω γνώμες και απόψεις για θέμα εκτός του παιδιού και της συγκεκριμένης κατάστασης.Και στη τελική στη δική μου οικογένεια δε θα περνάει ο καθένας και θα ρίχνει μια γνώμη.(Αν πληρώναμε όταν μιλάμε που λέει και η παροιμία θα μιλούσαμε ελάχιστα)Δε ζει μαζί μου,δε πληρώνει,δε μιλάει και ας είναι και ο θεός ο ίδιος.Safe mode δεν παίζει.Όχι όταν έχεις να κάνεις με ανθρώπους που περιμένουν να εκμεταλλευτούν την αδύναμη στιγμή για να χτυπήσουν.

corto_malteze το να φαίνεται πως θέλω να υποτάξω τη γυναίκα μου είναι ένα επικίνδυνο σημείο.Θέλει πολύ προσοχή στους χειρισμούς και καλές ισορροπίες.Εγώ είμαι όσο πιο χαλαρός μπορώ και δίνω χωρίς να φοβάμαι μη δε τα πάρω πίσω...αν δε τα πάρω,δε τα πήρα.Δε με πειράζει.

methismeno_troufaki

# 29 στις 22/6/2013
author
Γυναίκα / 31 / Σε σχέση
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη

Παράθεση:
Σχόλιο # 28 από Stavros_1984

methismeno_troufaki σε όλα έχει να κάνει ο τρόπος που σου λένε κάτι.Άλλο να σε λέει κάποιος "κάτσε γιατί είσαι κουρασμένος'' και άλλο ''είσαι κουρασμένο και εσύ κα'ι'μένο,δουλεύεις και σηκώνεσε νωρίς..''Όχι δεν είμαι κα'ι'μένος απλά δουλεύω,εσύ είσαι άεργη και τεμπέλα πεθερούλα και δεν έχεις βγάλει δεκάρα στη ζωή σου.Και αυτό γιατί βρήκες έναν ηλίθιο που νόμιζε πως αν σε στείλει σε δουλεία θα πηδ...με όλους.Έμαθα να ξεχωρίζω τι μου λέει κάποιος από το ύφος του.Αυτό το εσύ κα'ι'μένος εγώ κρίμα και τρέχα γύρευε έχει να κάνει με τη στάση ζωής που έχουν υιοθετήσει  να  να τους λυπούνται οι άλλοι για να καβατζώνονται αυτοί και να περνάνε καλά.

Την αγαπάω τη γυναίκα μου αλλά αγαπάω και εμένα.Και συγνώμη που θα το πω και είσαι γυναίκα αλλά δε ταιριάζουμε μόνο με έναν άνθρωπο.Αν δεν ήταν αυτή θα ήταν κάποια άλλη όπως και κάποιος άλλος για αυτή.
achinos αυτό που θέλω να δω τον άνθρωπό μου να τάσσετε υπέρ μου όταν λέω πως δε θέλω να ξανακούσω γνώμες και απόψεις για θέμα εκτός του παιδιού και της συγκεκριμένης κατάστασης.Και στη τελική στη δική μου οικογένεια δε θα περνάει ο καθένας και θα ρίχνει μια γνώμη.(Αν πληρώναμε όταν μιλάμε που λέει και η παροιμία θα μιλούσαμε ελάχιστα)Δε ζει μαζί μου,δε πληρώνει,δε μιλάει και ας είναι και ο θεός ο ίδιος.Safe mode δεν παίζει.Όχι όταν έχεις να κάνεις με ανθρώπους που περιμένουν να εκμεταλλευτούν την αδύναμη στιγμή για να χτυπήσουν.

corto_malteze το να φαίνεται πως θέλω να υποτάξω τη γυναίκα μου είναι ένα επικίνδυνο σημείο.Θέλει πολύ προσοχή στους χειρισμούς και καλές ισορροπίες.Εγώ είμαι όσο πιο χαλαρός μπορώ και δίνω χωρίς να φοβάμαι μη δε τα πάρω πίσω...αν δε τα πάρω,δε τα πήρα.Δε με πειράζει.

Δεν διαφωνώ, μπορεί να υπήρχε και κάποια που σου ταίριαζε περισσότερο.

Από τη στιγμή όμως που επέλεξες να είσαι μαζί με τη συγκεκριμένη και όχι με κάποια άλλη και από τη στιγμή που είναι έγκυος το πρώτο πράγμα που θα έπρεπε να σε νοιάζει είναι αυτό. Η εγκυμοσύνη της και το παιδί. Γι'αυτό το λόγο νομίζω πως σου λέει η αχινός να μπεις σε safe mode. Αυτή την περίοδο το έχει ανάγκη η γυναίκα σου και το παιδί σου. Κι εσύ αντί να είσαι δίπλα της, ειδικά τώρα που αντιμετωπίζει και το πρόβλημα της αποκόλλησης, φροντίζεις απλώς να της δημιουργήσεις περισσότερες εντάσεις και επιπλέον άγχος πέρα από αυτό που έχει για την υγεία του μωρού. Κάνε εσύ τον "δυνατό" και τον ηγέτη, μην μπαίνεις στο safe mode που πρότεινε η αχινός και ξέχνα την υγεία της γυναίκας σου και του παιδιού σου. Δεν πειράζει, η ζωή κάνει κύκλους άλλωστε...

Έχε υπόψη σου ότι οι γνώμες και οι συμβουλές ανθρώπων με μεγαλύτερη εμπειρία από τη δική μας δεν είναι πάντα κάτι κακό. Μπορείς να ακούς τη γνώμη κάθε ανθρώπου που είναι διατεθειμένος να στην πει κι αν δεν σου ταιριάζει να την απορρίπτεις ή να την προσαρμόζεις στα δικά σου δεδομένα. Αφού όπως λες δεν πληρώνουν άρα δεν έχουν δικαίωμα να λένε τίποτε, καλύτερα που δεν σας έδωσαν το σπίτι. Αν σας το είχαν δώσει αυτό θα τους έδινε ένα ακόμη δικαίωμα να λένε τη γνώμη τους.

izampo

# 30 στις 23/6/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

εχεις άσχημο χαρακτήρα ...η γυναίκα σου έχει προβλήματα με την εγκυμοσύνη και συ τρώγεσαι με τα σπίτια , με τα ενοίκια που θα έπαιρνες, με την πεθερά σου ... γενικά δεν ταιριάζεις με άνθρωπο...μας λες ότι θα ταιριαζες και με άλλες κοπέλες αν δεν ήταν η γυναίκα σου , μετά μας λες πως την αγαπάς ...!!πανικός ...!!! βλέπω πυκνά σύννεφα στον ορίζοντα ... αν θες να βοηθήσεις τον εαυτό σου και να κρατήσεις την οικογένειά σου πρέπει να αλλάξεις...  να ψάξεις τρόπους για να αλλάξεις χαρακτήρα και να αγαπήσεις όλους αυτούς γιατί είναι η οικογένειά σου και τότε όλα θα πάνε κατ ευχήν ...η αγάπη είναι το κλειδί ...όταν αγαπάς ολα αυτά σου φαίνονται ασήμαντα και μετά όλα κυλούν αρμονικά ...!!!

Stavros_1984

# 31 στις 24/6/2013
author
Ανδρας / 37 / Σε σχέση

Το συμπέρασμα ότι δε συμπαραστέκομαι στη γυναίκα μου πως το βγάλατε?Τέτοια εντύπωση η γυναίκα μου δεν έχει.Και κανένα παράπονο πάνω σε αυτό.

Γιατί έχω  άσχημο χαρακτήρα εγώ που λέω ''μέχρι εδώ '' και να μην έχει ο άλλος που επεμβαίνει στη ζωή  μου και με πολύ άχαρο και αδιάκριτο τρόπο μάλιστα?Συγνώμη που θα το πω κορίτσια αλλά κανένας λογικός κι σύγχρονος άντρας δε θα σας ήθελε πακέτο με την οικογένειά σας και να του κάθονται στο σβέρκο όπως έγινε με εμένα.Εκτός και αν θέλει να τον υπηρετούν.Δεν αλλάζει ο χαρακτήρας μου στα 29 και δε θα αγαπήσω κάποιους επειδή είναι γονείς ή αδέρφια μιας κοπέλας που είναι μαζί μου.Αν έρθει το συναίσθημα καλώς να έρθει.Δηλαδή αν χωρίσω πρέπει να τους μισήσω? Το πρότυπο της ευτυχισμένης οικογένειας με τους παππούδες και τις γιαγιάδες χαρούμενες μόνο σε διαφημίσεις του ΒΙΤΑΜ.

methismeno_troufaki

# 32 στις 24/6/2013
author
Γυναίκα / 31 / Σε σχέση
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη

Παράθεση:
Σχόλιο # 31 από Stavros_1984

Το συμπέρασμα ότι δε συμπαραστέκομαι στη γυναίκα μου πως το βγάλατε?Τέτοια εντύπωση η γυναίκα μου δεν έχει.Και κανένα παράπονο πάνω σε αυτό.

Γιατί έχω  άσχημο χαρακτήρα εγώ που λέω ''μέχρι εδώ '' και να μην έχει ο άλλος που επεμβαίνει στη ζωή  μου και με πολύ άχαρο και αδιάκριτο τρόπο μάλιστα?Συγνώμη που θα το πω κορίτσια αλλά κανένας λογικός κι σύγχρονος άντρας δε θα σας ήθελε πακέτο με την οικογένειά σας και να του κάθονται στο σβέρκο όπως έγινε με εμένα.Εκτός και αν θέλει να τον υπηρετούν.Δεν αλλάζει ο χαρακτήρας μου στα 29 και δε θα αγαπήσω κάποιους επειδή είναι γονείς ή αδέρφια μιας κοπέλας που είναι μαζί μου.Αν έρθει το συναίσθημα καλώς να έρθει.Δηλαδή αν χωρίσω πρέπει να τους μισήσω? Το πρότυπο της ευτυχισμένης οικογένειας με τους παππούδες και τις γιαγιάδες χαρούμενες μόνο σε διαφημίσεις του ΒΙΤΑΜ.

Συγνώμη, αλλά τη συμπαράσταση της παρέχεις όταν, σε μας τουλάχιστον, λες ότι έφτασες σε σημείο να λες ότι θα τα διαλύσεις όλα, ακόμη κι αν περιμένετε παιδί? Όταν λες ότι δεν μπορείς να μπεις σε safe mode για χάρη της εγκυμοσύνης και για χάρη του παιδιού που περιμένετε αυτή τη στιγμή? 

Δεν θα τους αγαπήσεις αλλά θα πρέπει να δεχτείς ότι είναι συγγενείς σου εξ' αγχιστείας...

Ευτυχώς για μένα έζησα και τις δύο καταστάσεις... Και το πρότυπο της ευτυχισμένης οικογένειας που λες και τα προβλήματα που μπορεί να υπάρξουν μέσα σε μια οικογένεια...

achinos

# 33 στις 24/6/2013
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.764

Κανένας δε θα σε κατηγορήσει γιατί δεν άφησες να σου κάτσουν στο σβέρκο, κ κανείς δε θέλει μαζί με τον σύντροφό του, να φορτωθεί κιόλους τους συγγενείς του κι άμα είναι κ άλλων αντιλήψεων, ακόμα περισσότερο "από μακριά κ αγαπημένοι" κι άμα πάνε να σου βάλουν χέρι, καλό είναι να αμύνεσαι κ να τους απωθείς κ σ αυτό νάσαι σταθερός...απ αυτό το σημείο όμως μέχρι το "μη μου κολλάτε, γιατί θα τα διαλύσω όλα"...έχει κάποια απόσταση. Κ καλά να το λες σαν επιχείρημα, όταν βλέπεις οτι αυτή η γλώσσα είναι η μόνη που καταλαβαίνουν...αλλά αν το ακούσει η άλλη πούναι ταύλα στο κρεββάτι...δε θα της φανεί κάπως; το να τα διαλύσεις όλα, είναι ν αφήσεις τη γυναίκα, να πας να μείνεις αλλού...κ να μην την ξαναδείς ε;

Pianist_

# 34 στις 24/6/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Καλά κρασιά...Το παιδάκι λυπάμαι που θα μεγαλώσει σε μονογονεική οικογένεια κάποια στιγμή.Αμαρτίες(και απερισκεψίες θα προσθέσω) γονέων...

Stavros_1984

# 35 στις 24/6/2013
author
Ανδρας / 37 / Σε σχέση

Η απάντηση που θα δώσω ίσως να φανεί εγωιστική αλλά εγώ αυτό πιστεύω.

Για να φτάσω ως εδώ κάποιοι έκαναν θυσίες να με μεγαλώσουν,να με μορφώσουν,να μου δώσουν κάποια αρχικά  εφόδια για να πάρω ένα δρόμο ας το πούμε σωστό.Από τη πλευρά μου πάλι και κώλο έστρωσα να σπουδάσω, έτρεξα για να βρω δουλειά , πιέζομαι στη καθημερινότητά μου όπως όλοι μας και τις σχέσεις με άλλους ανθρώπους τις κρατάω σε πολύ καλό επίπεδο ,κάνω πράγματα ,έχω ενδιαφέρονται και γενικά μου αρέσει αυτό που είμαι.Αυτό που είμαι δε μου αρέσει  να το φθείρουν άλλοι αλλά  ούτε και καταστάσεις που δημιουργούν.Όταν εγώ βλέπω το Σταύρο να φθείρεται σωματικά και ψυχικά από τις πιέσεις που έχω εξηγήσει παραπάνω τότε η μόνη λύση εφόσον δεν αλλάζει κάτι είναι να πάρω απόσταση αναλαμβάνοντας όμως και τις ευθύνες μου(και μην αρχίσουμε τους χαρακτηρισμούς ευθυνόφοβος κλπ λογο της κατάστασης..).Πιο λειτουργικός θα είμαι από απόσταση.Θεωρώ τη ζωή μου μοναδική όπως και ο καθένας μας  για να την αναλώνω σε τέτοια  πράγματα.Εξάλλου αν η γυναίκα μου ήθελε να κάνει τα χατήρια των δικών της και να μην συνεργαστεί με τον άντρα της  μπορούσε να επιλέξει.Επέλεξε να τους βάλει όρια και αυτό για να προλάβει εμένα.Θα πρέπει οι σύγχρονες γενιές να αποβάλλουμε πολλά άσχημα από πάνω μας όπως μένω για τα παιδιά ,θυσιάζομαι για την οικογένεια κτλ.Αυτά είναι ξεπερασμένα.

methismeno_troufaki

# 36 στις 24/6/2013
author
Γυναίκα / 31 / Σε σχέση
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη

Όπως και οι γονείς σου έκαναν θυσίες, αυτές που έρχεσαι εσύ σήμερα και ισοπεδώνεις θεωρώντας ότι είναι ξεπερασμένες, έτσι και για τη γυναίκα σου οι γονείς της έκαναν κάποιες προσπάθειες, να τη μορφώσουν, να τις δώσουν κάποια εφόδια, κάποιες αρχές κλπ. Πώς από τη μια αναγνωρίζεις (και μπράβο σου) όσα έκαναν οι γονείς σου για σένα και δεν δέχεσαι να αναγνωρίσεις τα αντίστοιχα για τη γυναίκα σου? Πώς γίνεται οι θυσίες των δικών σου γονέων να μετράνε περισσότερων από τις θυσίες των γονέων της γυναίκας σου?

Από αυτά που λες, καταλαβαίνω ότι έχεις πάνω απ'όλους τον εαυτό σου. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, αλλά αυτό που υποψιάζομαι είναι ότι την πρώτη, δεύτερη, τρίτη δυσκολία που θα κληθείτε να αντιμετωπίσετε ως οικογένεια, εσύ δεν θα την αντέξεις. Θα θεωρήσεις ότι σε φθείρει και ίσως τα παρατήσεις όλα, όπως απειλείς και τώρα.

Η γυναίκα σου δεν ξέρω κατά πόσο επέλεξε να τους βάλει όρια όπως λες ή κατά πόσο εξαναγκάστηκε από την συμπεριφορά σου να κάνει κάποια πράγματα. Αυτό ούτε εσύ μπορείς να το ξέρεις. Μόνο η ίδια το γνωρίζει αυτή τη στιγμή. Ο χρόνος όμως θα δείξει τι από τα δύο συνέβη.

Όσο γι'αυτό που λες, το μένω για τα παιδιά... Ναι δεν μένεις για τα παιδιά, ειδικά όταν μένοντας το αποτέλεσμα είναι εντάσεις και περισσότερα προβλήματα. Αλλά για μένα τουλάχιστον, στην παρούσα φάση δεν έκανες το σωστό. Έθεσες και ίσως θέτεις ακόμη την υγεία του παιδιού σου και της γυναίκας σου σε κίνδυνο, μόνο και μόνο για να μην πιεστείς εσύ, να μην βγεις από τη βολή σου ή για να περάσει το δικό σου.

Τέλος, όσο ξεπερασμένο κι αν σου φανεί, προσωπικά πιστεύω ότι από τη στιγμή που γίνεσαι γονιός το πρώτο που πρέπει να σε νοιάζει είναι το παιδί σου. Πρώτα μπαίνουν οι δικές του ανάγκες και μετά οι δικές σου, δεν είσαι πλέον υπεύθυνος μόνο για σένα, αλλά και για έναν άνθρωπο απόλυτα εξαρτημένο από εσένα.

sunnyeyes-

# 37 στις 24/6/2013
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 4.925

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

.. εγω παλι, συμφωνω με τον σταυρο... the most
Σταυρο εχεις εναν υποστηρικτη, αλλά δεν νομιζω να βρεις δευτερο :p 

Δεν πειραζει βρε, μην απογοητευεσαι.. Λιγοι και καλοι σε αυτο το κοσμο.. 
Δεν ειναι αναγκη να περιμενεις φαν κοινο... κανε αυτο που ειναι να κανεις σιωπηλα.

Stavros_1984

# 38 στις 24/6/2013
author
Ανδρας / 37 / Σε σχέση

Παράθεση:
Σχόλιο # 34 από Pianist_

Καλά κρασιά...Το παιδάκι λυπάμαι που θα μεγαλώσει σε μονογονεική οικογένεια κάποια στιγμή.Αμαρτίες(και απερισκεψίες θα προσθέσω) γονέων...

Και εγώ θα το λυπάμαι αν μεγαλώσει χωρίς πατέρα.

Παράθεση:
Σχόλιο # 36 από methismeno_troufaki

Όπως και οι γονείς σου έκαναν θυσίες, αυτές που έρχεσαι εσύ σήμερα και ισοπεδώνεις θεωρώντας ότι είναι ξεπερασμένες, έτσι και για τη γυναίκα σου οι γονείς της έκαναν κάποιες προσπάθειες, να τη μορφώσουν, να τις δώσουν κάποια εφόδια, κάποιες αρχές κλπ. Πώς από τη μια αναγνωρίζεις (και μπράβο σου) όσα έκαναν οι γονείς σου για σένα και δεν δέχεσαι να αναγνωρίσεις τα αντίστοιχα για τη γυναίκα σου? Πώς γίνεται οι θυσίες των δικών σου γονέων να μετράνε περισσότερων από τις θυσίες των γονέων της γυναίκας σου?

Από αυτά που λες, καταλαβαίνω ότι έχεις πάνω απ'όλους τον εαυτό σου. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, αλλά αυτό που υποψιάζομαι είναι ότι την πρώτη, δεύτερη, τρίτη δυσκολία που θα κληθείτε να αντιμετωπίσετε ως οικογένεια, εσύ δεν θα την αντέξεις. Θα θεωρήσεις ότι σε φθείρει και ίσως τα παρατήσεις όλα, όπως απειλείς και τώρα.

Η γυναίκα σου δεν ξέρω κατά πόσο επέλεξε να τους βάλει όρια όπως λες ή κατά πόσο εξαναγκάστηκε από την συμπεριφορά σου να κάνει κάποια πράγματα. Αυτό ούτε εσύ μπορείς να το ξέρεις. Μόνο η ίδια το γνωρίζει αυτή τη στιγμή. Ο χρόνος όμως θα δείξει τι από τα δύο συνέβη.

Όσο γι'αυτό που λες, το μένω για τα παιδιά... Ναι δεν μένεις για τα παιδιά, ειδικά όταν μένοντας το αποτέλεσμα είναι εντάσεις και περισσότερα προβλήματα. Αλλά για μένα τουλάχιστον, στην παρούσα φάση δεν έκανες το σωστό. Έθεσες και ίσως θέτεις ακόμη την υγεία του παιδιού σου και της γυναίκας σου σε κίνδυνο, μόνο και μόνο για να μην πιεστείς εσύ, να μην βγεις από τη βολή σου ή για να περάσει το δικό σου.

Τέλος, όσο ξεπερασμένο κι αν σου φανεί, προσωπικά πιστεύω ότι από τη στιγμή που γίνεσαι γονιός το πρώτο που πρέπει να σε νοιάζει είναι το παιδί σου. Πρώτα μπαίνουν οι δικές του ανάγκες και μετά οι δικές σου, δεν είσαι πλέον υπεύθυνος μόνο για σένα, αλλά και για έναν άνθρωπο απόλυτα εξαρτημένο από εσένα.

Δε θα συγκρίνω το επίπεδο των δικών μου με το δικό τους.Ούτε τη λεπτή και σεβαστική συμπεριφορά τους μπροστά στην χοντροκομμένη και άξεστη συμπεριφορά των άλλων.Και δεν είναι μόνο δική μου άποψη αυτή.

Το αν αντέχω ή όχι σε δυσκολίες που έχω κληθεί να αντιμετωπίσω το έχει δείξει η ιστορία.Είμαι οκ με τα δύσκολα αλλά πάντα κουράζουν.Και ότι βγαίνεις πιο δυνατός αυτά είναι παραμύθια.Απλά κουράζεσαι.

Η γυναίκα μου δεν βρέθηκε σε ένα σταυροδρόμι και επέλεξε δρόμο.Απλά της είπα στο δρόμο που πηγαίναμε να κλείσει το παράθυρο γιατί με χτυπάει ο αέρας στη πλάτη.Όσον αφορά την υγεία της ρίξη υπήρχε από την αρχή.Απλά δεν φαινόταν σε υπέρηχο.Η Μητέρα φύση ορίζει.Έκρινα πως έκανα το σωστό γιατί αν είναι τώρα να μη μιλάς λόγο εγκυμοσύνης ,μετά να μη μιλάς λόγω λοχείας, και μετά να μη μιλάς επειδή το παιδί καταλαβαίνει τότε κλάφτα!!!Πέρασε το τρένο και σε έκοψε!!

Όσον αφορά την τελευταία σου παράγραφο έχω σαν αρχή μου να σέβομαι τον άνθρωπο ,τη ζωή του και τις απόψεις του αρκεί να μη βλάπτουν κάποιον τρίτο.Δίνω ζωή για τη ζωή και δεν παζαρεύω την ευημερία κάποιου πόσο μάλλον κάποιου τόσο δικού μου.Απλά δε θέλω να χρησιμοποιούν το παιδί σαν εργαλείο για να βολεύονται κάποιοι και στη προκυμένη τα πεθερικά.(νομίζω ότι βγάζεις εύκολα συμπεράσματα με απόψεις που έχεις ακούσει και όχι εξετάζοντας τη κάθε περίπτωση ξεχωριστά.Μπες στη θέση μου και εσύ ,νιώσε ότι νιώθω και μετά απάντησε)

Παράθεση:
Σχόλιο # 37 από sunnyeyes-

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

.. εγω παλι, συμφωνω με τον σταυρο... the most
Σταυρο εχεις εναν υποστηρικτη, αλλά δεν νομιζω να βρεις δευτερο :p 

Δεν πειραζει βρε, μην απογοητευεσαι.. Λιγοι και καλοι σε αυτο το κοσμο.. 
Δεν ειναι αναγκη να περιμενεις φαν κοινο... κανε αυτο που ειναι να κανεις σιωπηλα.

Εγώ είμαι ΟΚ με εμένα και με τις αποφάσεις μου!Για να μη βρεθώ κάποια στιγμή και ζητήσω τη ζωή μου πίσω!

Αρέσει στο μέλος alistrath

sunnyeyes-

# 39 στις 25/6/2013
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 4.925

Παράθεση:
Σχόλιο # 38 από Stavros_1984

Εγώ είμαι ΟΚ με εμένα και με τις αποφάσεις μου!Για να μη βρεθώ κάποια στιγμή και ζητήσω τη ζωή μου πίσω!

Yes Stavros.. συμφωνω. 

Απλα, υπαρχει και ενα αλλά.. 

Πρωτον, δεν σου εχει παρει κανεις ακομα τη ζωη για να εισαι θυμωμενος..

Δευτερον, τα ορια μας τα βαζουμε με ψυχραιμια και αποφασιστικοτητα απλα. 

Ουτε με φωνες, ουτε με απειλες. Ειδαλλως δεχομαστε τα βελη τους.  

Ο θυμος σου ειναι αδικαιολογητος και εχω μια μικρη υποψια 

οτι δεν οφειλεται εξ ολοκληρου στο σκηνικο με τα πεθερικα σου, αλλά νομιζω 

οτι στη συγκεκριμενη φάση της ζωης σου, σου ηρθαν πολλες αλλαγες 

και ευθυνες, τυχες και ατυχιες και ισως να σε "εζμπρωξε" η ζωη 

να την αναλαβεις με πιο πυγμη. 

Εισαι αγχωμενος Σταυρο.. υπερ αγχωμενος.. 

και μαλλον νιωθεις οτι σου εφυγε η συμπαρασταση..

Απο το λιγο που διαβασα, δεν εχεις να αγχωνεσαι για τιποτα.

Τις δομες σου τις εχεις, τα θελω σου τα ξερεις... 

Συμπαραστατη απο εδω και περα θα εχεις τη γυναικα σου

και το παιδι σου και ολα τα προβληματα θα λυνονται. Δεν εισαι μονος. 

Με το καλο το μωρακι σας.. 

Stavros_1984

# 40 στις 25/6/2013
author
Ανδρας / 37 / Σε σχέση

Παράθεση:
Σχόλιο # 39 από sunnyeyes-

Yes Stavros.. συμφωνω. 

Απλα, υπαρχει και ενα αλλά.. 

Πρωτον, δεν σου εχει παρει κανεις ακομα τη ζωη για να εισαι θυμωμενος..

Δευτερον, τα ορια μας τα βαζουμε με ψυχραιμια και αποφασιστικοτητα απλα. 

Ουτε με φωνες, ουτε με απειλες. Ειδαλλως δεχομαστε τα βελη τους.  

Ο θυμος σου ειναι αδικαιολογητος και εχω μια μικρη υποψια 

οτι δεν οφειλεται εξ ολοκληρου στο σκηνικο με τα πεθερικα σου, αλλά νομιζω 

οτι στη συγκεκριμενη φάση της ζωης σου, σου ηρθαν πολλες αλλαγες 

και ευθυνες, τυχες και ατυχιες και ισως να σε "εζμπρωξε" η ζωη 

να την αναλαβεις με πιο πυγμη. 

Εισαι αγχωμενος Σταυρο.. υπερ αγχωμενος.. 

και μαλλον νιωθεις οτι σου εφυγε η συμπαρασταση..

Απο το λιγο που διαβασα, δεν εχεις να αγχωνεσαι για τιποτα.

Τις δομες σου τις εχεις, τα θελω σου τα ξερεις... 

Συμπαραστατη απο εδω και περα θα εχεις τη γυναικα σου

και το παιδι σου και ολα τα προβληματα θα λυνονται. Δεν εισαι μονος. 

Με το καλο το μωρακι σας.. 

+1!Όντως ένιωσα μόνος και χωρίς συμπαράσταση από τη γυναίκα μου .Έβλεπα πως υιοθετούσε τη συμπεριφορά των δικών της για να μη τους χαλάσει χατήρι και είχε βάλει εμένα(και δυστυχώς και το παιδί νομίζω) σε δεύτερη μοίρα.Με τη κίνηση που έκανε με ικανοποίησε.Ελπίζω όλα να κυλήσουν ομαλά από εδώ και πέρα.

Υ.Γ. : Εδώ μπορεί να ακούγομαι εριστικός αλλά όταν τους μιλάω είμαι πολύ ήρεμος και σταθερός.Όχι φωνές όχι νεύρα.

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.