Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
Υπαρχει πραγματικα ανιδιοτελης αγαπη;

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

George_95

# 1 στις 18/11/2013
author
Ανδρας / 27 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γαλάτσι
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 4
'Aρεσαν+: 0%

Εδω και καιρο προσπαθουσα να βρω απαντηση στο θεμα και ειπα να το μοιραστω μαζι σας...

Ο συλλογισμος μου εχει ως εξης:1.)Στις οποιουδηποτε ειδους διαπροσωπικες σχεσεις αγαπης υπαρχει ενα συναισθηματικο "παρε - δωσε" αγαπης(πρεπει τουλαχιστον) ειτε η ελπιδα για αυτο απο τη μια πλευρα(πχ στον ανεκπληρωτο ερωτα)...με λιγα λογια ΔΙΝΕΙΣ αγαπη και ΠΑΙΡΝΕΙΣ ή ΔΙΝΕΙΣ αγαπη και ελπιζεις οτι θα ΠΑΡΕΙΣ.2.)Ακομα και σε περιπτωσεις που εισαι σιγουρος πως δεν προκειται να εχεις μια συναισθηματικη ανταποκριση,δωριζοντας για παραδειγμα ανωνυμα ενα χρηματικο ποσο σε ενα φιλανθρωπικο ιδρυμα,τελικα ΠΑΙΡΝΕΙΣ μια συναισθηματικη ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ για τη πραξη σου...3.)Δεδομενου λοιπον οτι παντα θα υπαρχει αυτη η συναισθηματικη ικανοποιηση μετα απο μια καλη πραξη αγαπης...μηπως απορριπτεται η ιδεα της πραγματικα ανιδιοτελους αγαπης και πως αυτη ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να υπαρχει στην ανθρωπινη φυση;Χωρις αυτο να σημαινει πως ειναι και "κακο"...Περιμενω αποψεις...  

Gaios-Logginos

# 2 στις 18/11/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από George_95

Όχι...

Aggelo

# 3 στις 18/11/2013
author
Ανδρας / 52 / Σε διάσταση
Ν. Ηλείας / Τραγανό
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 7.115

Πολυ το εκλογικευεις και δεν θα βρεις ακρη,οπως πανε τα πραγματα στη ζωη

να θυμασε οτι καποιες φορες στη ζωη αγαπαμε μεχρι κοκκαλο...απλα επειδη το γουσταρουμε

η διοτι μας εμπνεει το σκηνικο......αυτο δεν σημαινει οτι θα ειναι και αμφιδρομη η αγαπη

η υπαρχει θετικη καταληξη...

ΥΓ 7 στις 10 φορες αγαπαμε χωρις ανταποκριση...και μαλλον ειμαι επιεικης......

...

vassoulini

# 4 στις 18/11/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Υπαρχει ανιδιοτελης αγαπη. Τη βρισκεις ιδιαιτερα στα παιδια των οποιων το πνευμα ειναι καθαρο.

Nifada_

# 5 στις 18/11/2013
author
Γυναίκα / 32 / Ελεύθερη
Ν. Ημαθίας / Αλεξάνδρεια
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1

Ναι η αγάπη είναι ανιδιοτελής..όταν τη πραγματικά τη δίνεις το κάνεις απλόχερα, χωρίς να κοιτάς το πόσο δίνεις,και όταν παίρνεις πάλι δεν μπορείς να το ποσοτικοποιήσεις ούτε να του βάλεις ταμπέλα, πήρα τόσα γραμμάρια αγάπης σήμερα από το τάδε άτομο...δεν είσαι ψιλικατζής να κάθεσαι να την μετράς την αγάπη...σκέψου το εξής αν έχεις αδέρφια,τα αγαπάς ακόμα και όταν συναναστρέφονται με άτομα που εσύ μπορεί να μην συμπαθείς για τους δικούς σου λόγους, δε σημαίνει ότι τα αγαπάς ή ότι εκείνα δεν σε αγαπάνε...ας μην ξεχνάμε ότι δεν αγαπάς κάποιον απλά και μόνο για να αισθάνεσαι ωραία

Αρέσει στο μέλος aerati

Gaios-Logginos

# 6 στις 18/11/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 4 από vassoulini

Υπαρχει ανιδιοτελης αγαπη. Τη βρισκεις ιδιαιτερα στα παιδια των οποιων το πνευμα ειναι καθαρο.

Aν υπήρχε ανιδιοτελής αγάπη οι άνδρες κι οι γυναίκες θα είχαν τουλάχιστον ανιδιοτελή συμπεριφορά

(κάτι που δεν υπάρχει)

Εμένα αυτό με νοιάζει κι όχι τα αγγελούδια και τα βρέφη που δεν έχουν καταλήξει στο τι και πως.

Σαν πολύ τα εξιδανικεύεις...ιδεαλίστρια είσαι μάλλον...

Gaios-Logginos

# 7 στις 18/11/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Θα αναφερθώ μόνο στο τι βλέπω έξω στην ζωή...

Είναι τουλάχιστον ευτελές (για να μην χρησιμοποιήσω άλλη λέξη) πολλοί άνθρωποι στην ζωή

που ζούμε...να μοιράζουν απλόχερα συναισθήματα (στα λόγια) για να παριστάνουν τους ευάλωτους.

Όταν μπουν σε μια διαδικασία...βλέπω τι κάνουν...είμαι πολύ χαρούμενος που είμαι

"άδειος γκαζοτενεκές" και το απολαμβάνω...πάλεψα και ξεκόλλησα από την αρρώστεια-ψευτοπρέζα

της αγάπης και μου έμεινε μόνο ο έρωτας...έτσι τα ζω (και) γύρω μου!

Αυτοί κι αυτές που με ξέρουν...το ξέρουν...οι υπόλοιποι νομίζουν ότι είμαι πληγωμένος κτλ.

Αυτό είναι η λογική αντίδραση όμως όσων δεν αρέσουν αυτά που λέω...ας κάνουν ότι νομίζουν!

Αλλά όλοι ξέρουμε την αλήθεια...η συνήθεια θα έρθει είτε το θέλουμε είτε όχι.

Κακό δεν είναι αν έρθει...δεν θα πεθάνουμε κιόλας...αλλά να το λέμε τουλάχιστον

κι όχι να το παίζουμε "love manager".

Το βλέπω,το νιώθω,είναι παντού...και τρελλαίνομαι!

Κι αναγκάζομαι...και πιέζομαι...και δαιμονίζομαι...και τρέμω από σύγχιση (νεύρο)

και όχι σύγχυση (μπέρδεμα)...όταν "πρέπει" να αφήνω παράθυρα επειδή απλά

δεν γνωρίζω όλο τον κόσμο...

Gaios-Logginos

# 8 στις 18/11/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Κι όταν έρθει η συνήθεια στην αγάπη (αυτό το πράγμα τελοσπάντων)...κι έχουμε ανάγκη τον άλλον

στο βιοχημικό μας "πακετάκι"...δεν θα μπορούμε ούτε και τυπικά πια να λέμε για ανιδιοτέλεια...

σόρρυ ε; αλλά ο καθένας...όπως τα βλέπει!

theklaki34

# 9 στις 18/11/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από George_95

Εδω και καιρο προσπαθουσα να βρω απαντηση στο θεμα και ειπα να το μοιραστω μαζι σας...

Ο συλλογισμος μου εχει ως εξης:1.)Στις οποιουδηποτε ειδους διαπροσωπικες σχεσεις αγαπης υπαρχει ενα συναισθηματικο "παρε - δωσε" αγαπης(πρεπει τουλαχιστον) ειτε η ελπιδα για αυτο απο τη μια πλευρα(πχ στον ανεκπληρωτο ερωτα)...με λιγα λογια ΔΙΝΕΙΣ αγαπη και ΠΑΙΡΝΕΙΣ ή ΔΙΝΕΙΣ αγαπη και ελπιζεις οτι θα ΠΑΡΕΙΣ.2.)Ακομα και σε περιπτωσεις που εισαι σιγουρος πως δεν προκειται να εχεις μια συναισθηματικη ανταποκριση,δωριζοντας για παραδειγμα ανωνυμα ενα χρηματικο ποσο σε ενα φιλανθρωπικο ιδρυμα,τελικα ΠΑΙΡΝΕΙΣ μια συναισθηματικη ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ για τη πραξη σου...3.)Δεδομενου λοιπον οτι παντα θα υπαρχει αυτη η συναισθηματικη ικανοποιηση μετα απο μια καλη πραξη αγαπης...μηπως απορριπτεται η ιδεα της πραγματικα ανιδιοτελους αγαπης και πως αυτη ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να υπαρχει στην ανθρωπινη φυση;Χωρις αυτο να σημαινει πως ειναι και "κακο"...Περιμενω αποψεις...  

...oχι βρε πουλακι μου...συνελθε!Ειναι σαν να ρωτας..<Υπαρχει Αγιος Βασιλακης>???...Στο Αγιον Ορος μπορει...ισως να εχει ξεμεινει κανενας γεροντας <φευγατος> σε καποια τρυπα και να τη νοιωθει αυτη την..περιζητητη αγαπη...εδω γυρω παντως μη ψαχνεις...χαμενος χρονος.Ελπιζω να μην σε...πληγωσα...

vassoulini

# 10 στις 18/11/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Οσοι ανθρωποι είναι καθαροι και διαθετουν αγαθο πνευμα και ανιδιοτελεια, αγαπουν και ανιδιοτελως. Ολο αυτο προυποθετει εσωτερικο αγωνα με τον κακο μας εαυτο με σκοπο την εξαλλειψη των κακων μας στοιχειων. Γι αυτο ανεφερα για τα παιδια, τα οποια ειναι πολυ πιο καθαρα απο τους ενηλικες. Οι ενηλικες εχουν μαχη να δωσουν αν θελουν να τεινουν προς το καλο και στη κατακτηση της ανιδιοτελειας.

Gaios-Logginos

# 11 στις 18/11/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 10 από vassoulini

Οσοι ανθρωποι είναι καθαροι και διαθετουν αγαθο πνευμα και ανιδιοτελεια, αγαπουν και ανιδιοτελως. Ολο αυτο προυποθετει εσωτερικο αγωνα με τον κακο μας εαυτο με σκοπο την εξαλλειψη των κακων μας στοιχειων. Γι αυτο ανεφερα για τα παιδια, τα οποια ειναι πολυ πιο καθαρα απο τους ενηλικες. Οι ενηλικες εχουν μαχη να δωσουν αν θελουν να τεινουν προς το καλο και στη κατακτηση της ανιδιοτελειας.

Σωστά (ίσως) ανέφερες τα παιδιά γιατί τέτοιο ενήλικο "εγώ" τουλάχιστον δεν έχω γνωρίσει.

Όμως...γιατί είσαι εδώ και δεν παλεύεις με κάποιον από αυτούς όπως τους περιγράφεις;

δεν βρήκες ε;

αυτή είναι η κατάσταση...

θες να την ζήσεις; διάλεξε κάποιον ρόλο και γλέντα

θες να την αλλάξεις; μπες μέσα της και κατέβασε τις ασφάλειες

θες να μην την βλέπεις; τράβα σε μοναστήρι και σιώπησε

επέλεξε "εσύ" τι θα κάνεις...τα υπόλοιπα που ακούμε στην ζωή είναι φοβίες,ανασφάλειες,βολέματα

γλυψίματα και μπούρδες για ευρεία κατανάλωση της απαίδευτης μάζας...

ξέρεις τι κάνεις εδώ; εκφράζεις τις επιθυμίες και τις ανάγκες σου όπως όλοι μας γιατί είσαι ανθρώπινο ον!

(κουβέντα κάνουμε ε; )

vassoulini

# 12 στις 18/11/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Και πού ξέρεις τί κάνω εγώ και τί όχι στη ζωή μου;

Παράθεση:
Σχόλιο # 11 από Gaios-Logginos

Σωστά (ίσως) ανέφερες τα παιδιά γιατί τέτοιο ενήλικο "εγώ" τουλάχιστον δεν έχω γνωρίσει.

Όμως...γιατί είσαι εδώ και δεν παλεύεις με κάποιον από αυτούς όπως τους περιγράφεις;

δεν βρήκες ε;

αυτή είναι η κατάσταση...

θες να την ζήσεις; διάλεξε κάποιον ρόλο και γλέντα

θες να την αλλάξεις; μπες μέσα της και κατέβασε τις ασφάλειες

θες να μην την βλέπεις; τράβα σε μοναστήρι και σιώπησε

επέλεξε "εσύ" τι θα κάνεις...τα υπόλοιπα που ακούμε στην ζωή είναι φοβίες,ανασφάλειες,βολέματα

γλυψίματα και μπούρδες για ευρεία κατανάλωση της απαίδευτης μάζας...

ξέρεις τι κάνεις εδώ; εκφράζεις τις επιθυμίες και τις ανάγκες σου όπως όλοι μας γιατί είσαι ανθρώπινο ον!

(κουβέντα κάνουμε ε; )

Gaios-Logginos

# 13 στις 18/11/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από vassoulini

Και πού ξέρεις τί κάνω εγώ και τί όχι στη ζωή μου;

Aπό διαίσθηση μίλησα και γιατί όχι...με την δική μου λογική!

Εγώ ας πούμε αν ήμουν ερωτευμένος ή κάτι άλλο...δεν θα έμπαινα εδώ να μιλάω γράφοντας.

Τουλάχιστον στην αρχή μου θα πετούσα τόσο πολύ που δεν θα υπήρχε χρόνος να μπω.

Θα έμπαινα αν δεν ήμουν ερωτευμένος ή βαριόμουν λόγω συνήθειας...ή γιατί όχι;

για να βρω γκόμενα  όπως και κάνω...με σκοπό να περάσουμε ωραία!

Το ξέρω ότι ακούγεται σχεδόν αηδιαστικό αλλά είναι αλήθεια...

έγινα τόσο πεζός για να μην "κουράζομαι"...

vassoulini

# 14 στις 18/11/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Η διαίσθησή σου θέλει σέρβις. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 13 από Gaios-Logginos

Aπό διαίσθηση μίλησα και γιατί όχι...με την δική μου λογική!

Εγώ ας πούμε αν ήμουν ερωτευμένος ή κάτι άλλο...δεν θα έμπαινα εδώ να μιλάω γράφοντας.

Τουλάχιστον στην αρχή μου θα πετούσα τόσο πολύ που δεν θα υπήρχε χρόνος να μπω.

Θα έμπαινα αν δεν ήμουν ερωτευμένος ή βαριόμουν λόγω συνήθειας...ή γιατί όχι;

για να βρω γκόμενα  όπως και κάνω...με σκοπό να περάσουμε ωραία!

Το ξέρω ότι ακούγεται σχεδόν αηδιαστικό αλλά είναι αλήθεια...

έγινα τόσο πεζός για να μην "κουράζομαι"...

theklaki34

# 15 στις 18/11/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

...

Παράθεση:
Σχόλιο # 10 από vassoulini

...σαν ενηλικη απαντησα...οσο ημουν παιδακι...<νομιζα>τα δικα μου...μετα??? ηρθαν τα πανηγυρια!!!...ασε ρε παιδι...γιατι παιδι εισαι ακομα κι εσυ...σ αρεσει το παραμυθακι...ξερω μη νομιζεις.

vassoulini

# 16 στις 18/11/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Υποθέτω πως ο καθένας έχει την άποψή του η οποία έχει διαμορφωθεί αναλόγως τις καταστάσεις τις οποίες έχει βιώσει. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 15 από theklaki34

...

...σαν ενηλικη απαντησα...οσο ημουν παιδακι...<νομιζα>τα δικα μου...μετα??? ηρθαν τα πανηγυρια!!!...ασε ρε παιδι...γιατι παιδι εισαι ακομα κι εσυ...σ αρεσει το παραμυθακι...ξερω μη νομιζεις.

Gaios-Logginos

# 17 στις 18/11/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από vassoulini

Η διαίσθησή σου θέλει σέρβις. 

Αλλά η λογική μου (ίσως) όχι...κάτι είναι κι αυτό!

Gaios-Logginos

# 18 στις 18/11/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από vassoulini

Υποθέτω πως ο καθένας έχει την άποψή του η οποία έχει διαμορφωθεί αναλόγως τις καταστάσεις τις οποίες έχει βιώσει. 

Αυτή η "ξύλινη" απάντηση είναι η στανταριστή-φουνταριστή αρκετών γυναικών σε πολλές άλλες

με τις λέξεις κλειδιά:

1)"υποθέτω" που σημαίνει στην γλώσα τους "μαζεύομαι κι έχω κύρος"

2)"άποψη" που σημαίνει στην γλώσσα τους "λέγε ότι θες γιατί ως γνώμη δεν την δέχομαι"

3)"βιώσει"...πάντα υπάρχει αυτή η λέξη...χωρίς αυτή όλα γκρεμίζονται...πετάμε ένα θολό "βιώσει"

κι ότι γίνει...αντάρτικο θυμίζει!

Αυτό συνέβη διότι η μία γυναίκα (θεκλάκι) έβγαλε κοφτό λόγο στην άλλη (βασουλίνι)

και έτσι για να έχουμε "και καλά" διαφορά επιπέδου...δεν της απάντησε ομοίως.

Χαίρομαι που είμαι άνδρας...εμείς τουλάχιστον είμαστε πιο ευθύβολοι!

Θα λέγαμε (ίσως) άλλα...αν και καμιά φορά τις μιμούμαστε κι εμείς!

(χιούμορ έτσι; δεν κοιτάω τα χάλια μου κι εγώ; )

George_95

# 19 στις 18/11/2013
author
Ανδρας / 27 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από Aggelo

Πολυ το εκλογικευεις και δεν θα βρεις ακρη,οπως πανε τα πραγματα στη ζωη

να θυμασε οτι καποιες φορες στη ζωη αγαπαμε μεχρι κοκκαλο...απλα επειδη το γουσταρουμε

η διοτι μας εμπνεει το σκηνικο......αυτο δεν σημαινει οτι θα ειναι και αμφιδρομη η αγαπη

η υπαρχει θετικη καταληξη...

ΥΓ 7 στις 10 φορες αγαπαμε χωρις ανταποκριση...και μαλλον ειμαι επιεικης......

...

Σωστα...αλλα η ελπιδα οτι θα υπαρξει ανταποκριση δεν θα υπαρχει εστω και λιγο?

George_95

# 20 στις 18/11/2013
author
Ανδρας / 27 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 9 από theklaki34

...oχι βρε πουλακι μου...συνελθε!Ειναι σαν να ρωτας..<Υπαρχει Αγιος Βασιλακης>???...Στο Αγιον Ορος μπορει...ισως να εχει ξεμεινει κανενας γεροντας <φευγατος> σε καποια τρυπα και να τη νοιωθει αυτη την..περιζητητη αγαπη...εδω γυρω παντως μη ψαχνεις...χαμενος χρονος.Ελπιζω να μην σε...πληγωσα...

Οχι καθολου!!Απλα το θεμα ειναι εαν εστω και σε ΕΝΑΝ ανθρωπο ΜΠΟΡΕΙ να υπαρξει...το τι γινεται στη πραγματικοτητα ειναι ενα αλλο θεμα που νομιζω το ξερουμε ολοι!!

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.