Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
Υπαρχει πραγματικα ανιδιοτελης αγαπη;

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

vassoulini

# 21 στις 18/11/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Βασικά θα μπορούσα να δώσω μια άκρως αναλυτικότερη απάντηση στη κα theklaki34 αλλά είναι ανούσιο να επιβάλλουμε την άποψή μας στον άλλον, ειδικά όταν μιλάμε για ένα άτομο μεγαλύτερο ηλικιακά που έχει διαμορφώσει κάποιες ακλόνητες θέσεις στα εκάστοτε θέματα. Οπότε η απάντησή μου δεν είχε  σκοπό να μου προσδώσει και καλά επίπεδο, αντιθέτως ήταν άκρως ειλικρινής. Αν, απο την άλλη μεριά, ήθελα να απαντήσω με επιχειρήματα με σκοπό να προσπαθήσω να την κάνω να δει τη δική μου οπτική, θα το έκανα άνετα. Αλλά δεν το κάνω επειδή δεν θέλω. Γλιτώνει χώρο, χρόνο και άσκοπη συζήτηση. Άλλωστε δεν με αφορά η άποψη του καθενός, απλά μπήκα στο θέμα για να πω την άποψή μου στον θεματοθέτη. Συμπερασματικά, άσε τα μυθιστορήματά σου και τις ιστορίες ίντριγκας και κύρους για αλλού. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 18 από Gaios-Logginos

Αυτή η "ξύλινη" απάντηση είναι η στανταριστή-φουνταριστή αρκετών γυναικών σε πολλές άλλες

με τις λέξεις κλειδιά:

1)"υποθέτω" που σημαίνει στην γλώσα τους "μαζεύομαι κι έχω κύρος"

2)"άποψη" που σημαίνει στην γλώσσα τους "λέγε ότι θες γιατί ως γνώμη δεν την δέχομαι"

3)"βιώσει"...πάντα υπάρχει αυτή η λέξη...χωρίς αυτή όλα γκρεμίζονται...πετάμε ένα θολό "βιώσει"

κι ότι γίνει...αντάρτικο θυμίζει!

Αυτό συνέβη διότι η μία γυναίκα (θεκλάκι) έβγαλε κοφτό λόγο στην άλλη (βασουλίνι)

και έτσι για να έχουμε "και καλά" διαφορά επιπέδου...δεν της απάντησε ομοίως.

Χαίρομαι που είμαι άνδρας...εμείς τουλάχιστον είμαστε πιο ευθύβολοι!

Θα λέγαμε (ίσως) άλλα...αν και καμιά φορά τις μιμούμαστε κι εμείς!

(χιούμορ έτσι; δεν κοιτάω τα χάλια μου κι εγώ; )

George_95

# 22 στις 18/11/2013
author
Ανδρας / 27 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γαλάτσι
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 4
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από vassoulini

Υποθέτω πως ο καθένας έχει την άποψή του η οποία έχει διαμορφωθεί αναλόγως τις καταστάσεις τις οποίες έχει βιώσει. 

Το θεμα αυτο προσπαθησα να το αναπτυξω οσο το δυνατον αντικειμενικα...προσωπικα θελω να πιστευω μαλιστα πως υπαρχει ανιδιοτελης αγαπη αλλα η σκεψη αυτη του "παρε - δωσε" μου δημιουργει αμφιβολιες...πρακτικα μαλλον υπαρχει...θεωρητικα ομως ολα ειναι βιολογια στην ουσια και συμβαινουν για καποιο λογο παντα...ποιος ξερει...

Razer_Knight

# 23 στις 18/11/2013
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 269

Η ερώτηση σου είναι περισσότερο ένα παιχνίδι λέξεων , παρά μια πραγματική φιλοσοφική ερώτηση.

Για να καταλάβεις το ανιδιοτελής , καλό είναι να κοιτάξεις το αντίθετο του , δηλαδή το ιδιοτελής .

Για να υπάρχουν αυτές οι δύο λέξεις στο λεξιλόγιο μας , σημαίνει ότι κάτι συμβολίζουν , άρα φυσικά και κάτι υπάρχει.

Όταν λέμε ιδιοτελής , εννοούμαι ότι δηλαδή υπάρχει κάποιο  "τέλος" σε αυτό που κάνουμε ,
δηλαδή κάποιος σκοπός.

Το οποίο απο ηθικής πλευράς , δεν είναι κατα ανάγκη πάντα αρνητικό .
Π.χ :  Θα βγάλω έξω για φαγητό τον τάδε βουλευτή , γιατί θέλω να με βοηθήσει στο τάδε ζήτημα μου.

Ανιδιοτελής αντιθέτος , για να στο κάνω απλό , σημαίνει ότι το κάνω γιατί απλά έτσι το νιώθω .
Αυτό δηλαδή που κάνω είναι και το ιδίος τέλος για εμένα.

Το προηγούμενο παράδειγμα θα γινόταν :
Bγάζω έξω για φαγητό τον τάδε φίλο μου (ακόμα και βουλευτή ) γιατί το θέλω και το νιώθω .
Αυτό είναι και το ιδίο τέλος για εμένα .

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό να μιλάμε για  "ανιδιοτελή αγάπη" ,
Το πιο σωστό πιστεύω είναι να μιλάμε για ανιδιοτελής ή ιδιοτελής πράξεις .
Πάντα υπάρχει "τέλος" , απλά στην ανιδιοτελή πράξη , το τέλος βρίσκεται στην ίδια την πράξη .
...Γιατί έτσι ένιωσες εκείνη τη στιγμή , χωρίς να χρειάζονται περαιτέρω εξηγήσεις.

Αν θέλουμε να χαραχτηρίσουμε μια ανθρώπινη σχέση στο συνολό της (δηλαδή κοιτώντας το γενικό σύνολο ή την πλειοψηφία των πράξεων , την γενική σούμα σα να λέμε) , τότε θα μπορούσαμε να μιλήσουμε για "ανιδιοτελή αγάπη" .

Μια μορφή που συνιθίζουμε να συναντάμε είναι απο τους γονείς προς τα παιδιά .

Η έκφραση " ιδιοτελής αγάπη "  , είναι ένα οξύμωρο σχήμα .
Η αγάπη , για το οτιδήποτε , είναι πάντα ανιδιοτελής .

Σου θυμίζω ότι πάντα υπάρχει ένα "ιδίο τέλος" στην κάθε ανθρώπινη σχέση .

Για να σε ξεμπερδέψω απο όλα αυτά που σου είπα ,θυμίσου απλά αυτά τα δύο παραδείγματα :

1) Όταν κάνεις δώρο , π.χ ένα λουλούδι , σε μια κοπέλα , γιατί έτσι το νιώθεις...  τότε αυτό είναι μια ανιδιοτελής πράξη. (άσχετα αν θα ήθελες ενδεχομένος και να κάνεις και σεξ μαζί της...)

2) Όταν κάποιος , π.χ με αρκετά χρήματα , κάνει δωράκια σε μια κοπέλα  (ακόμα και λουλούδια)
ή για παράδειγμα να την βγάλει έξω σε κάποιο ακριβό εστιατόριο, με απότερο σκοπό να
την "σαγηνέψει"   π.χ για να την ρήξει στο κρεββάτι... ή για άλλους σκοπούς ...
Τότε ναι εκεί μιλάμε για πράξεις με ιδιοτέλεια .

Η διαφορά έγκειται στο συναίσθημα. 

vassoulini

# 24 στις 18/11/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ανιδιοτελής αγάπη υπάρχει όταν ένας γονιός θα έκανε τα πάντα, θα πέθαινε ακόμα για το παιδί του.

Όταν ένας άνθρωπος θα έβαζε τη ζωή του σε κίνδυνο για να σώσει ή να βοηθήσει τον πλησίον του.

Όταν ένα μικρό παιδί έρχεται και σε αγκαλιάζει λέγοντάς σου πόσο σε αγαπάει, ακόμα κι αν δεν του πρόσφερες τίποτα.

Όταν κάποιος σε αγαπάει χωρίς να περιμένει αντάλλαγμα, ή όταν τον έχεις πληγώσει συστηματικά και ανεπανόρθωτα αλλά εκείνος θα έκανε τα πάντα για σενα.

Έφερα μερικά παραδείγματα. Υπάρχουν ενδείξεις ανιδιοτελής αγάπης στη καθημερινότητα. Απλά όταν εξιδανικεύουμε ανθρώπους οι οποίοι δεν ανταποκρίθηκαν στις προσδοκίες ή την αγάπη μας, απογοητευόμαστε και δημιουργούμε μια κυνική σφαιρική εικόνα για τους πάντες.

Δεν μπορούμε να τους βάλουμε σε ένα σακί όλους. Ούτε είναι όλες οι στιγμές ίδιες, ούτε οι άνθρωποι πανομοιότυποι. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 22 από George_95

Gaios-Logginos

# 25 στις 19/11/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 21 από vassoulini

Βασικά θα μπορούσα να δώσω μια άκρως αναλυτικότερη απάντηση στη κα theklaki34 αλλά είναι ανούσιο να επιβάλλουμε την άποψή μας στον άλλον, ειδικά όταν μιλάμε για ένα άτομο μεγαλύτερο ηλικιακά που έχει διαμορφώσει κάποιες ακλόνητες θέσεις στα εκάστοτε θέματα. Οπότε η απάντησή μου δεν είχε  σκοπό να μου προσδώσει και καλά επίπεδο, αντιθέτως ήταν άκρως ειλικρινής. Αν, απο την άλλη μεριά, ήθελα να απαντήσω με επιχειρήματα με σκοπό να προσπαθήσω να την κάνω να δει τη δική μου οπτική, θα το έκανα άνετα. Αλλά δεν το κάνω επειδή δεν θέλω. Γλιτώνει χώρο, χρόνο και άσκοπη συζήτηση. Άλλωστε δεν με αφορά η άποψη του καθενός, απλά μπήκα στο θέμα για να πω την άποψή μου στον θεματοθέτη. Συμπερασματικά, άσε τα μυθιστορήματά σου και τις ιστορίες ίντριγκας και κύρους για αλλού. 

Κομπλέ...φιλάκια! Μην ξεχνάς ότι έγραψα χιούμορ και είπα κιόλας "δεν κοιτάω τα χάλια μου"...

Άσχημα δεν σου μίλησα βρε κουτσούνι...λίγο πείραγμα έβγαλα...

...σόρρυ για το "κουτσούνι" ε;

(φιλικά)

vassoulini

# 26 στις 19/11/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Επιτέλους. Adios.xx

Παράθεση:
Σχόλιο # 25 από Gaios-Logginos

Κομπλέ...φιλάκια! Μην ξεχνάς ότι έγραψα χιούμορ και είπα κιόλας "δεν κοιτάω τα χάλια μου"...

Άσχημα δεν σου μίλησα βρε κουτσούνι...λίγο πείραγμα έβγαλα...σόρρυ για το κουτσούνι ε;

(φιλικά)

Razer_Knight

# 27 στις 19/11/2013
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 24 από vassoulini

Ανιδιοτελής αγάπη υπάρχει όταν ένας γονιός θα έκανε τα πάντα, θα πέθαινε ακόμα για το παιδί του.

Όταν ένας άνθρωπος θα έβαζε τη ζωή του σε κίνδυνο για να σώσει ή να βοηθήσει τον πλησίον του.

Όταν ένα μικρό παιδί έρχεται και σε αγκαλιάζει λέγοντάς σου πόσο σε αγαπάει, ακόμα κι αν δεν του πρόσφερες τίποτα.

Όταν κάποιος σε αγαπάει χωρίς να περιμένει αντάλλαγμα, ή όταν τον έχεις πληγώσει συστηματικά και ανεπανόρθωτα αλλά εκείνος θα έκανε τα πάντα για σενα.

Έφερα μερικά παραδείγματα. Υπάρχουν ενδείξεις ανιδιοτελής αγάπης στη καθημερινότητα. Απλά όταν εξιδανικεύουμε ανθρώπους οι οποίοι δεν ανταποκρίθηκαν στις προσδοκίες ή την αγάπη μας, απογοητευόμαστε και δημιουργούμε μια κυνική σφαιρική εικόνα για τους πάντες.

Δεν μπορούμε να τους βάλουμε σε ένα σακί όλους. Ούτε είναι όλες οι στιγμές ίδιες, ούτε οι άνθρωποι πανομοιότυποι. 

Στο μόνο που θέλω να κάνω ένσταση είναι στο ότι , αγάπη δεν σημαίνει θυσία .
Ναι , συναντάμε πολλές φορές και την θυσία από γονείς προς παιδιά .
Επίσης στην φράση "Όταν κάποιος σε αγαπάει χωρίς να περιμένει αντάλλαγμα"...
Απλά να μην μπλέκουμε την γονεϊκή αγάπη  με την ερωτική αγάπη ...
Στην ερωτική ή και στην φιλική αγάπη , πάντοτε "περιμένουμε" (θέλουμε), σαν "αντάλλαγμα" και εμείς την αγάπη .

Π.χ κάνω παρέα μαζί σου , γιατί σε γουστάρω  και φυσικά περιμένω και μένω σε σχέσεις όπου υπάρχει
αυτή η ανταπόκριση .

Στην γονεϊκή αγάπη , αυτό που λες γίνεται διότι το παιδί , ότι και να κάνει , βιώνεται από τους γονείς σαν
προέκταση του εαυτού τους.
Και όχι αντίστροφα.

Θα σου επισηνάψω ένα κομμάτι από ένα πολύ καλό βιβλίο που έχω διαβάσει .

Αρέσει στο μέλος hns1602

Razer_Knight

# 28 στις 19/11/2013
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος

Απο το βιβλίο :  Ο δρόμος της συνάντησης  - Χορχέ Μπουκάϊ

"
Το πρώτο πράγμα που θεωρούμε πως οφείλουμε να κάνουμε για κάποιον που αγαπάμε ,
είναι να τον φροντίζουμε . Ασχολούμαστε μαζί του , τον ακούμε , του εξασφαλίζουμε τα πράγματα
που τον ευχαριστούν , κάνουμε ότι περνάει απο το χέρι μας για να χαίρεται τη ζωή του και του χαρίζουμε
ότι επιθυμεί . Τον πάμε στα μέρη που του αρέσουν , τον διευκολύνουμε όπως μπορούμε στην δουλειά του ,
και του προσφέρουμε μια άνετη ζωή με αγάπη και κατανόηση.
Αν κι άλλος μας αγαπάει , κάνει ακριβώς το ίδιο.

Τώρα λοιπόν αναρωτιέμαι : Γιατί να μην τα κάνουμε όλ' αυτά και για τον εαυτό μας ;

Τι ωραία που θα ήταν να με φροντίζω , να με ακούω προσεχτικά , να μου παρέχω κάποιες απολαύσεις
να μου κάνω τα πράγματα πιο εύκολα . να μου χαρίζω αυτά που μου αρέσουν.
Να κοιτάζω τη βολή και την άνεση μου όπου βρίσκομαι , να μου αγοράζω τα ρούχα που θέλω ,
να με ακούω με τη δέουσα προσοχή και να με καταλαβαίνω.
Να μου φέρομαι όπως φέρομαι σ' αυτούς που αγαπάω περισσότερο.

Φυσικά, αν ο τρόπος μου για να δείξω την αγάπη μου , είναι να αφήνομαι στο έλεος του άλλου ,
να μοιράζομαι μαζί του ότι χειρότερο και να του προσφέρω θυσία την ζωή μου...
τότε σίγουρα , η σχέση που διαμορφώνω με τον εαυτό μου είναι τέτοια που θα μου δυσκολεύει τη ζωή
από την ώρα που θα ξυπνήσω το πρωί μέχρι το βράδυ που θα ξανακοιμηθώ.

Ο σύγχρονος κόσμος χτυπάει την πόρτα μας και μας πληροφορεί ότι το μοντέλο της γιαγιάς μου
(ζωή σημαίνει γεννιέμαι , υποφέρω και πεθαίνω) όχι μόνο είναι ψέμα αλλά , επιπλέον , είναι και
κακοπροαίρετο (παίζει το παιχνίδι κάποιων που εμπορεύονται τις ψυχές).
"

Και από ένα άλλο σημείο :

"
Η ζωή είναι συναλλαγή : δούναι και λαβείν , είναι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος.
Αν το νόμισμα έχει μόνο μια όψη ,είναι κάλπικο, όποια όψη κι αν του λύπει.
Είναι επίσης απο κάθε άποψη δραματικό να μη θέλει κάποιος να πάρει "τίποτα" από τον
αλλο ενώ του δίνει "τα πάντα"
"

Αρέσει στο μέλος hns1602

somebody961

# 29 στις 19/11/2013
author
Ανδρας / 61 / Σε σχέση
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017

Ιδιοτέλεια (ντύνουμε με μια κυριλέ λέξη το συμφέρον) και αγάπη δεν πάνε μαζί. Τέλος! Ασύμβατα!
Και εδώ 'κλείνει' το θέμα για μένα.

Οποιος έχει 'τολμήσει' να αφεθεί και να τη νιώσει, όποιος έχει αφεθεί να είναι και να ΓΙΝΕΙ Η ΦΥΣΗ ΤΟΥ, καταλαβαίνει..

Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

flat_line

# 30 στις 19/11/2013
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 5.977

Παράθεση:
Σχόλιο # 4 από vassoulini

Υπαρχει ανιδιοτελης αγαπη. Τη βρισκεις ιδιαιτερα στα παιδια των οποιων το πνευμα ειναι καθαρο.

vassoulini

Μου αρέσει η παρουσία σου...

flat_line

# 31 στις 19/11/2013
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 5.977

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από George_95

Εδω και καιρο προσπαθουσα να βρω απαντηση στο θεμα και ειπα να το μοιραστω μαζι σας...

Ο συλλογισμος μου εχει ως εξης:1.)Στις οποιουδηποτε ειδους διαπροσωπικες σχεσεις αγαπης υπαρχει ενα συναισθηματικο "παρε - δωσε" αγαπης(πρεπει τουλαχιστον) ειτε η ελπιδα για αυτο απο τη μια πλευρα(πχ στον ανεκπληρωτο ερωτα)...με λιγα λογια ΔΙΝΕΙΣ αγαπη και ΠΑΙΡΝΕΙΣ ή ΔΙΝΕΙΣ αγαπη και ελπιζεις οτι θα ΠΑΡΕΙΣ.2.)Ακομα και σε περιπτωσεις που εισαι σιγουρος πως δεν προκειται να εχεις μια συναισθηματικη ανταποκριση,δωριζοντας για παραδειγμα ανωνυμα ενα χρηματικο ποσο σε ενα φιλανθρωπικο ιδρυμα,τελικα ΠΑΙΡΝΕΙΣ μια συναισθηματικη ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ για τη πραξη σου...3.)Δεδομενου λοιπον οτι παντα θα υπαρχει αυτη η συναισθηματικη ικανοποιηση μετα απο μια καλη πραξη αγαπης...μηπως απορριπτεται η ιδεα της πραγματικα ανιδιοτελους αγαπης και πως αυτη ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να υπαρχει στην ανθρωπινη φυση;Χωρις αυτο να σημαινει πως ειναι και "κακο"...Περιμενω αποψεις...  

Αγαπητέ George_95

Είσαι ακόμα μικρούλης ηλικιακά...και με παραξένεψε που έφερες τέτοιους προβληματισμούς...

Θέλεις να μου γράψεις πως και πότε ξεκίνησε να σε απασχολεί το συγκεκριμένο θέμα; 

Γράψε μου λίγο για εσένα αν θέλεις, υπήρξε κάποιος πρόσφατος χωρισμό στην ζωή σου; 

Υπήρξε κάποια κοπέλα για παράδειγμα που αισθάνεσαι ότι την αγάπησες;

tanton-

# 32 στις 19/11/2013
author
Ανδρας / 67 / Διαζευγμένος
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 1.862

Δεν ξέρω

αν υπάρχει ανιδιοτελής αγάπη..
Και αν  υπάρχει δεν με ενδιαφέρει ( πάντα είμαι επιφυλακτικός στο τσάμπα ).

Προσωπικά όταν μπαίνω στην περιπέτεια της αγάπης είναι γιατί

έχω ανάγκη και ζητάω κάτι

Και από το πρόσωπο της αγαπούμενης περιμένω ( ζητιανεύω, εκλιπαρώ, απαιτώ ) αυτό το μικρό "πα"

Πως το έλεγε ο αρχαίος μηχανικός; " Δως μου πα στω και ταν Γαν κινήσω"

Έτσι και εγώ επειδή στην ζωή μου θέλω να μπορέσω να κινήσω την Γη

χρειάζομαι αυτό το μικρό πα, αυτό τον μικρό τόπο, να μπορέσω να στηρίξω τον μοχλό μου.

Από την αγάπη ζητάω το κίνητρο, τα υπόλοιπα είναι δικιά μου δουλειά.

seahorse51

# 33 στις 19/11/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Αυτό.

Καλή σου μέρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 32 από tanton-

Δεν ξέρω αν υπάρχει ανιδιοτελής αγάπη..
Και αν  υπάρχει δεν με ενδιαφέρει ( πάντα είμαι επιφυλακτικός στο τσάμπα ).

Προσωπικά όταν μπαίνω στην περιπέτεια της αγάπης είναι γιατί

έχω ανάγκη και ζητάω κάτι

Και από το πρόσωπο της αγαπούμενης περιμένω ( ζητιανεύω, εκλιπαρώ, απαιτώ ) αυτό το μικρό "πα"

Πως το έλεγε ο αρχαίος μηχανικός; " Δως μου πα στω και ταν Γαν κινήσω"

Έτσι και εγώ επειδή στην ζωή μου θέλω να μπορέσω να κινήσω την Γη

χρειάζομαι αυτό το μικρό πα, αυτό τον μικρό τόπο, να μπορέσω να στηρίξω τον μοχλό μου.

Από την αγάπη ζητάω το κίνητρο, τα υπόλοιπα είναι δικιά μου δουλειά.

hns1602

# 34 στις 19/11/2013
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 7.691

Η μόνη ανιδιοτελής αγάπη είναι αυτής του γονιού προς το παιδί... Ό,τι και να κάνει το παιδί, ο γονιός του πάντα θα το αγαπάει...

Οποιαδήποτε άλλη μορφή αγάπης, δεν δύναται να είναι ανιδιοτελής... επειδή οφείλει να είναι αμοιβαία για να υπάρξει... 

Αγαπάω σημαίνει δίνω και για να διατηρηθεί η αγάπη, πρέπει να υπάρχει ανταπόκριση, έτσι ώστε να δυναμώσει ακόμα περισσότερο... Αν η αγάπη δεν είναι αμφίδρομη, τότε κάποια στιγμή αυτός που δίνει συνέχεια, καταλαβαίνει το μάταιο της όλης κατάστασης, απογοητεύεται, κουράζεται και τα συναισθήματα φθίνουν... 

Στην περίπτωση της μη ανταπόκρισης... του ανεκπλήρωτου δηλαδή... δεν είναι αγάπη αυτό που νιώθει αυτός που θέλει... είναι εμμονή και μόνο αυτό... όταν μιλάμε για αγάπη... μιλάμε μόνο για αυτούς που τη βιώνουν αμοιβαία... οτιδήποτε άλλο, δεν κατορθώνει να φτάσει στο στάδιο της αγάπης, το οποίο χρειάζεται δύο για να καλλιεργηθεί... και όχι έναν, ρομαντικό με ζωηρή φαντασία...

Αρέσει στο μέλος Razer_Knight

MILO76

# 35 στις 19/11/2013
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Απαντήσεις: 188

Α. George_95 , νομίζω είναι άλλο η ιδιοτέλεια και άλλο η ηθική ικανοποίηση που μπορεί
    να νιώσει κάποιος  μετά από πράξη αγάπης.
    Η ηθική ικανοποίηση εξάλλου σε κινητοποιεί να αγαπήσεις περισσότερο..

Β. Μην μπερδεύουμε την αγάπη με τη συνήθεια, η αγάπη είναι συναίσθημα, η συνήθεια
    είναι επαναλαμβανόμενη κατάσταση..κατανοώ ότι η αγάπη μπορεί να οδηγήσει σε
    συνήθεια, αλλά αυτό  το ενδεχόμενο δεν ταυτίζει τις δύο έννοιες (για μένα).

Σκεφτείτε (αν σας έχει συμβεί), έναν άνθρωπο που μοιραστήκατε χρόνια από
    τη ζωή σας, αλλά τελικά κάτι  έσπασε.. αυτόν τον άνθρωπο δεν είναι πιθανό
    να τον αγαπάτε ακόμα;

Γ. Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο  hns , ανιδιοτέλεια υπάρχει μόνο
   από γονέα σε παιδί...

Δ. όσο κι αν έψαξα μόνο αυτή την ανιδιοτελή αγάπη βρήκα...

http://www.youtube.com/watch?v=E9zoLzKUQBo

Razer_Knight

# 36 στις 19/11/2013
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος

Με καλύπτει και εμένα απόλυτα η Hns .

Να προσθέσω ότι υπάρχει και άλλη μια μορφή .
Η ανιδιοτελής αγάπη από ένα δάσκαλο προς τον μαθητή του .

Και είναι βεβαίως παρόμοιο και αυτό με το γονεϊκό πρότυπο .

hns1602

# 37 στις 20/11/2013
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 7.691

Παράθεση:
Σχόλιο # 35 από MILO76

Σκεφτείτε (αν σας έχει συμβεί), έναν άνθρωπο που μοιραστήκατε χρόνια από
    τη ζωή σας, αλλά τελικά κάτι  έσπασε.. αυτόν τον άνθρωπο δεν είναι πιθανό
    να τον αγαπάτε ακόμα;

Όταν έχεις αγαπήσει έναν άνθρωπο πραγματικά... δεν παύεις να τον αγαπάς... 

Μπορεί να αλλάξει η μορφή της αγάπης... π.χ. η ερωτική να γίνει φιλική (συμβαίνει και το αντίστροφο)... αλλά δεν παύεις ποτέ να τον νοιάζεσαι... και να θέλεις το καλύτερο γι' αυτόν...

Αν σου είναι αδιάφορος... τότε ίσως θα πρέπει να αναρωτηθείς, αν υπήρξε πράγματι κάτι σημαντικό για εσένα... εξαιρούνται οι περιπτώσεις που ο άλλος φέρεται σαν κάφρος, οπότε δεν σου αφήνει περιθώρια επιλογών... τον βάζεις στη black list...

Αρέσει στο μέλος janeeyre

VLEMMA

# 38 στις 21/11/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από George_95

ΟΧΙ

janeeyre

# 39 στις 22/11/2013
author
Γυναίκα / 55 / Παντρεμένη
Ν. Σάμου / Πυθαγόρειο
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 3.474

Παράθεση:
Σχόλιο # 24 από vassoulini

Αυτό ..δεν είναι αγάπη αλλά εμμονή , εξάρτηση , ανασφάλεια και πολλά άλλα .   

Η  ανιδιοτελής αγάπη με την κυριολεκτική σημασία της, υπάρχει μόνο στα παραμύθια. 

(Και κάποιες φορές πολύ μας αρέσει να μας νανουρίσουν με αυτά ) 

__mikeman

# 40 στις 22/11/2013
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Σουηδία
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 2.295

Παράθεση:

Υπαρχει ανιδιοτελης αγαπη. Τη βρισκεις ιδιαιτερα στα παιδια των οποιων το πνευμα ειναι καθαρο.

Εγώ πάλι...θα διαφωνήσω *εντελώς* με το πρώτο μέρος...

Απο την πολύ συχνή συναναστροφή που έχω με τις ανιψούλες μου(που είναι 7 και 6 χρονών τώρα), η εντύπωση που έχω σχηματίσει είναι οτι όντως το "πνεύμα" τους είναι καθαρό(όσο καθαρό γίνεται τελοσπάντων), κι αυτο γιατί, παρά τα όσα υποστηρίζει αυτός ο μουρτζούφλης και μίζερος Παύλος, ΔΕΝ έχουν...φαει ακόμα απο το "δέντρο της γνώσης του καλου και του κακού" και σαφώς ΔΕΝ έχουν ακόμα...κληρονομήσει το "προπατορικό αμάρτημα"(άρα, το να βαφτίσεις τον μπέμπη σου είναι τσάμπα κόπος, κυριολεκτικα απλώς δεν καταλαβαίνει χριστο!).

Επειδή λοιπόν ακριβώς έχουν "καθαρό" πνεύμα, τα γλυκούλια μου είναι στην ουσία τελείως αμοραλιστικά καθάρματα με...αγγελικά πρόσωπα, που δεν φιλτράρουν σχεδόν τίποτα, λένε και κάνουν ότι τους κατέβει εκείνη την στιγμή και τα αισθάνονται όλα στον υπερθετικό βαθμό...την μια στιγμή μπορεί να σε αγκαλιάσουν και να λένε "ααα σ'αγαπάαααω" και την άλλη στιγμή να σου πετάξουν κανα ποτήρι στο κεφάλι επειδή δεν τα πας να τους αγοράσεις πατατάκια.

Ολα αυτά βέβαια είναι εντελώς μα εντελώς φυσικά κατα την γνώμη μου, και κάθε φορά που βλέπω τις ανιψιές μου και παίζουμε, με αναζωογονεί για 2-3 μέρες...(αρκεί βεβαίως το όλο πανηγύρι να κρατήσει 1-1.5 ώρα, γιατί μετά τα φτύνει το σύστημα μου...ενώ αυτές...συνεχίζουν σαν τα αρκουδάκια της ντούρασελ!)

Τώρα, για "ανιδιοτελη" αγάπη, θα συμφωνήσω οτι μάλλον είναι μόνο αυτή του γονιού προς το παιδί του.
Βέβαια, υπάρχουν γονείς και γονείς, και το ξέρουμε όλοι το εντελώς πνιγηρό και νοσηρό("εγώ για το καλό σου το λέω" - λες και εσύ θες το...κακό σου, ή λες και είναι αδιανόητο το παιδί να είναι απλώς εξυπνότερο και πιο λογικό από το γονιό, και όντως σε μερικά πράγματα να ξέρει καλύτερα - τι να κάνουμε δηλαδή, επειδή κατάφερες και τεκνοποίησες δεν σημαίνει οτι μεταμορφώθηκες στον Κομφούκιο!)

Οπότε, τίποτα δεν είναι *απόλυτο*, ατελή όντα είμαστε που εξελιχθήκαμε απο τα πιθηκοειδή και συνεχίζουμε να εξελισσόμαστε(κανείς δεν ξέρει πως θα είμαστε σε κανα εκατομμύριο χρόνια, αν υπάρχουμε ακόμα δηλαδή), πάντως δεν είναι όλοι οι γονείς έτσι(ή τουλάχιστον προσπαθούν να το ελέγξουν), οπότε αν έπρεπε να βάλω κάτι κάτω απο την κατηγορία "ανιδιοτελής αγάπη", τοτε ναι, μ'ολα τα αναπόφευκτα ψεγάδια και ελαττώματα, θα έβαζα την γονεική αγάπη.

Προσοχή, αυτό δεν σημαίνει οτι επειδή η μάνα σου λογικά πάντα θα σε αγαπάει περισσότερο από οποια γυναίκα συναντήσεις, γι'αυτό κι εσύ θα...κάτσεις να της κάνεις παρέα μέχρι τα 50...υπάρχει η φυσική ροή των πραγμάτων και μέχρι και οι παπάδες το λένε οτι "γι'αυτό θα αφήσει η γυναίκα και ο άντρας τους γονείς τους και θα γίνουν μία σάρκα"...ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων...κι αν αμφιβάλλετε ρωτήστε τον κακομοίρη τον Νορμαν Μπαίητς να σας πει την ιστορία του...λίγη προσοχή πάντως γιατί ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ποιος πραγματικά σου απαντάει

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.