Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
Υπαρχει πραγματικα ανιδιοτελης αγαπη;

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

vassoulini

# 41 στις 22/11/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Αν τα παιδιά τα έχουν κακομαθει όσο δεν πάει, ειναι άλλο πακέτο. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 40 από __mikeman

Εγώ πάλι...θα διαφωνήσω *εντελώς* με το πρώτο μέρος...

Απο την πολύ συχνή συναναστροφή που έχω με τις ανιψούλες μου(που είναι 7 και 6 χρονών τώρα), η εντύπωση που έχω σχηματίσει είναι οτι όντως το "πνεύμα" τους είναι καθαρό(όσο καθαρό γίνεται τελοσπάντων), κι αυτο γιατί, παρά τα όσα υποστηρίζει αυτός ο μουρτζούφλης και μίζερος Παύλος, ΔΕΝ έχουν...φαει ακόμα απο το "δέντρο της γνώσης του καλου και του κακού" και σαφώς ΔΕΝ έχουν ακόμα...κληρονομήσει το "προπατορικό αμάρτημα"(άρα, το να βαφτίσεις τον μπέμπη σου είναι τσάμπα κόπος, κυριολεκτικα απλώς δεν καταλαβαίνει χριστο!).

Επειδή λοιπόν ακριβώς έχουν "καθαρό" πνεύμα, τα γλυκούλια μου είναι στην ουσία τελείως αμοραλιστικά καθάρματα με...αγγελικά πρόσωπα, που δεν φιλτράρουν σχεδόν τίποτα, λένε και κάνουν ότι τους κατέβει εκείνη την στιγμή και τα αισθάνονται όλα στον υπερθετικό βαθμό...την μια στιγμή μπορεί να σε αγκαλιάσουν και να λένε "ααα σ'αγαπάαααω" και την άλλη στιγμή να σου πετάξουν κανα ποτήρι στο κεφάλι επειδή δεν τα πας να τους αγοράσεις πατατάκια.

Ολα αυτά βέβαια είναι εντελώς μα εντελώς φυσικά κατα την γνώμη μου, και κάθε φορά που βλέπω τις ανιψιές μου και παίζουμε, με αναζωογονεί για 2-3 μέρες...(αρκεί βεβαίως το όλο πανηγύρι να κρατήσει 1-1.5 ώρα, γιατί μετά τα φτύνει το σύστημα μου...ενώ αυτές...συνεχίζουν σαν τα αρκουδάκια της ντούρασελ!)

Τώρα, για "ανιδιοτελη" αγάπη, θα συμφωνήσω οτι μάλλον είναι μόνο αυτή του γονιού προς το παιδί του.
Βέβαια, υπάρχουν γονείς και γονείς, και το ξέρουμε όλοι το εντελώς πνιγηρό και νοσηρό("εγώ για το καλό σου το λέω" - λες και εσύ θες το...κακό σου, ή λες και είναι αδιανόητο το παιδί να είναι απλώς εξυπνότερο και πιο λογικό από το γονιό, και όντως σε μερικά πράγματα να ξέρει καλύτερα - τι να κάνουμε δηλαδή, επειδή κατάφερες και τεκνοποίησες δεν σημαίνει οτι μεταμορφώθηκες στον Κομφούκιο!)

Οπότε, τίποτα δεν είναι *απόλυτο*, ατελή όντα είμαστε που εξελιχθήκαμε απο τα πιθηκοειδή και συνεχίζουμε να εξελισσόμαστε(κανείς δεν ξέρει πως θα είμαστε σε κανα εκατομμύριο χρόνια, αν υπάρχουμε ακόμα δηλαδή), πάντως δεν είναι όλοι οι γονείς έτσι(ή τουλάχιστον προσπαθούν να το ελέγξουν), οπότε αν έπρεπε να βάλω κάτι κάτω απο την κατηγορία "ανιδιοτελής αγάπη", τοτε ναι, μ'ολα τα αναπόφευκτα ψεγάδια και ελαττώματα, θα έβαζα την γονεική αγάπη.

Προσοχή, αυτό δεν σημαίνει οτι επειδή η μάνα σου λογικά πάντα θα σε αγαπάει περισσότερο από οποια γυναίκα συναντήσεις, γι'αυτό κι εσύ θα...κάτσεις να της κάνεις παρέα μέχρι τα 50...υπάρχει η φυσική ροή των πραγμάτων και μέχρι και οι παπάδες το λένε οτι "γι'αυτό θα αφήσει η γυναίκα και ο άντρας τους γονείς τους και θα γίνουν μία σάρκα"...ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων...κι αν αμφιβάλλετε ρωτήστε τον κακομοίρη τον Νορμαν Μπαίητς να σας πει την ιστορία του...λίγη προσοχή πάντως γιατί ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ποιος πραγματικά σου απαντάει

vassoulini

# 42 στις 22/11/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Λατρεμενη μου Jane Eyre, 

γύρισες και παντρευτηκες τον αγαπημένο σου, παρα το γεγονος οτι ενα χρονο πριν σου ειχε αποκρυψει το γεγονος οτι ειχε ψυχοπαθη συζυγο εν ζωη και το εμαθες την ωρα του γαμου σας. Τον συγχωρεσες, τον παρατησες γιατι αυτο ηταν το σωστο, και οταν η Μπερθα εκαψε το Θορνφιλντ και ο Εντουαρντ τυφλωθηκε και του εκοψαν το χερι, ξαναγυρισες για να μεινεις μαζι του για παντα. Αν αυτο δεν ειναι ανιδιοτελης αγαπη, τοτε τί ειναι;

Παράθεση:
Σχόλιο # 39 από janeeyre

Αυτό ..δεν είναι αγάπη αλλά εμμονή , εξάρτηση , ανασφάλεια και πολλά άλλα .   

Η  ανιδιοτελής αγάπη με την κυριολεκτική σημασία της, υπάρχει μόνο στα παραμύθια. 

(Και κάποιες φορές πολύ μας αρέσει να μας νανουρίσουν με αυτά ) 

aerati

# 43 στις 22/11/2013
author
Γυναίκα / 60 / Διαζευγμένη
Ν. Σερρών / Σέρρες
Θέματα: 322
Απαντήσεις: 66.664
'Aρεσαν+: 0%

~ 'Σαν τα χιόνια ~

Παράθεση:
Σχόλιο # 39 από janeeyre

Αυτό ..δεν είναι αγάπη αλλά εμμονή , εξάρτηση , ανασφάλεια και πολλά άλλα .

~ Όταν κι εάν..έχεις διάθεση και χρόνο..

πολύ..θά 'θελα..να μου γράψεις..ποια είναι..τα ' πολλά άλλα ' ~

janeeyre

# 44 στις 22/11/2013
author
Γυναίκα / 55 / Παντρεμένη
Ν. Σάμου / Πυθαγόρειο
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 3.474

Παράθεση:
Σχόλιο # 42 από vassoulini

Λατρεμενη μου Jane Eyre, 

γύρισες και παντρευτηκες τον αγαπημένο σου, παρα το γεγονος οτι ενα χρονο πριν σου ειχε αποκρυψει το γεγονος οτι ειχε ψυχοπαθη συζυγο εν ζωη και το εμαθες την ωρα του γαμου σας. Τον συγχωρεσες, τον παρατησες γιατι αυτο ηταν το σωστο, και οταν η Μπερθα εκαψε το Θορνφιλντ και ο Εντουαρντ τυφλωθηκε και του εκοψαν το χερι, ξαναγυρισες για να μεινεις μαζι του για παντα. Αν αυτο δεν ειναι ανιδιοτελης αγαπη, τοτε τί ειναι;

χμμ ναι , έτσι φαίνονται τα γεγονότα. 

Αλλά κοίταξε να δεις. Μεγάλωσα σε ορφανοτροφείο και δεν αισθάνθηκα ποτέ πως ανήκω κάπου. 

Ένα άχρωμο σπουργιτάκι...

Όλα απάνω μου,  αδιάφορα. Ένα από εκείνα τα πρόσωπα που τα προσπερνάς στο δρόμο και δεν τα βλέπεις. 

O Εντουάρντ ήταν ο πρώτος άνθρωπος που με πρόσεξε   και με "έντυσε"   με χρώματα λαμπερά . 

Ένας δυναμικός , έξυπνος άνδρας που θα μπορούσε να είχε όποια ήθελε !

Τυφλώθηκα φυσικά. 

Εκείνο το βράδυ ( είτε απόγευμα ..δεν θυμάμαι -πέρασαν πολλά χρόνια από τότε βλέπεις ) που  αποκαλύφθηκε η αλήθεια , πληγώθηκα. 

Ήμουν μικρή και ποτισμένη με τα ήθη της εποχής. Ούτε να διανοηθώ να με σκεφτώ  εκτός "κοπαδιού" . 

Και δεν υπήρχαν τότε  όπως ξέρεις,  καθωσπρέπει ζευγάρια που να ζουν μαζί χωρίς να έχουν πρώτα περάσει από την εκκλησία. Θα καιγόμουν στην κόλαση για πάντα. Οπότε έφυγα γιατί δεν μπορούσα να κάνω αλλιώς. 

Δεν μπορούσα να προδώσω το μοναδικό πράγμα που νόμιζα πως είχα , την τιμιότητα μου.

Να μη στα πολυλογώ, γύρισα γιατί τον είχα ανάγκη. Και δεν με ένοιαζε που τον βρήκα στην κατάσταση που ξέρεις. Εξάλλου δεν τον είχα αγαπήσει για την ομορφιά του, αλλά επειδή είχα κοντά του όλα εκείνα που είχα ανάγκη. 

Δεν υπήρχε θέμα συγχώρεσης .Μου είχε κρύψει την αλήθεια μόνο και μόνο για να μην με χάσει.  

Διότι με αγαπούσε πολύ . 

janeeyre

# 45 στις 22/11/2013
author
Ν. Σάμου / Πυθαγόρειο

Παράθεση:
Σχόλιο # 43 από aerati

~ 'Σαν τα χιόνια ~

~ Όταν κι εάν..έχεις διάθεση και χρόνο..

πολύ..θά 'θελα..να μου γράψεις..ποια είναι..τα ' πολλά άλλα ' ~

τα πολλά άλλα είναι τα εξής : 

Όταν κάποιον τον "φτύνουν" και εκείνος νομίζει πως βρέχει. 

υγ. επιφυλάσσομαι για περαιτέρω ανάλυση του εν λόγω θέματος , εν ευθέτω χρόνω.

vassoulini

# 46 στις 22/11/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Πάντως γύρισες. Αυτο έχει σημασία. Και ήσουν πρόθυμη να τα βγάλεις πέρα με τις αναπηρίες του.

Αν ήθελες κάτι αλλο, υπήρχε και ο Σαιντ Τζον.

Επίσης θα μπορούσες να μείνεις ανυπαντρη, καθως στα 19 σου δεν σε ενδιεφερε ο γαμος γενικοτερα.

Για μένα, τον Εντουαρντ Φερφαξ Ροτσεστερ τον αγαπησες ανιδιοτελως.

Αν διακοσια χρονια μετα εχεις διαφορετικη αποψη για τη πρωτη σου αγαπη και παντοτινη (η ΙΟΝ δεν ειχε βγει τοτε) σε παρακαλω αφησε με στην αγνοια για να μην απομυθοποιηθει η ιστορια της ζωης σου.

Με αγαπη,

μια παλια σου συμμαθητρια απο το Λογουντ.

Παράθεση:
Σχόλιο # 44 από janeeyre

χμμ ναι , έτσι φαίνονται τα γεγονότα. 

Αλλά κοίταξε να δεις. Μεγάλωσα σε ορφανοτροφείο και δεν αισθάνθηκα ποτέ πως ανήκω κάπου. 

Ένα άχρωμο σπουργιτάκι...

Όλα απάνω μου,  αδιάφορα. Ένα από εκείνα τα πρόσωπα που τα προσπερνάς στο δρόμο και δεν τα βλέπεις. 

O Εντουάρντ ήταν ο πρώτος άνθρωπος που με πρόσεξε   και με "έντυσε"   με χρώματα λαμπερά . 

Ένας δυναμικός , έξυπνος άνδρας που θα μπορούσε να είχε όποια ήθελε !

Τυφλώθηκα φυσικά. 

Εκείνο το βράδυ ( είτε απόγευμα ..δεν θυμάμαι -πέρασαν πολλά χρόνια από τότε βλέπεις ) που  αποκαλύφθηκε η αλήθεια , πληγώθηκα. 

Ήμουν μικρή και ποτισμένη με τα ήθη της εποχής. Ούτε να διανοηθώ να με σκεφτώ  εκτός "κοπαδιού" . 

Και δεν υπήρχαν τότε  όπως ξέρεις,  καθωσπρέπει ζευγάρια που να ζουν μαζί χωρίς να έχουν πρώτα περάσει από την εκκλησία. Θα καιγόμουν στην κόλαση για πάντα. Οπότε έφυγα γιατί δεν μπορούσα να κάνω αλλιώς. 

Δεν μπορούσα να προδώσω το μοναδικό πράγμα που νόμιζα πως είχα , την τιμιότητα μου.

Να μη στα πολυλογώ, γύρισα γιατί τον είχα ανάγκη. Και δεν με ένοιαζε που τον βρήκα στην κατάσταση που ξέρεις. Εξάλλου δεν τον είχα αγαπήσει για την ομορφιά του, αλλά επειδή είχα κοντά του όλα εκείνα που είχα ανάγκη. 

Δεν υπήρχε θέμα συγχώρεσης .Μου είχε κρύψει την αλήθεια μόνο και μόνο για να μην με χάσει.  

Διότι με αγαπούσε πολύ . 

janeeyre

# 47 στις 22/11/2013
author
Ν. Σάμου / Πυθαγόρειο

Παράθεση:
Σχόλιο # 46 από vassoulini

Πάντως γύρισες. Αυτο έχει σημασία. Και ήσουν πρόθυμη να τα βγάλεις πέρα με τις αναπηρίες του.

Αν ήθελες κάτι αλλο, υπήρχε και ο Σαιντ Τζον.

Επίσης θα μπορούσες να μείνεις ανυπαντρη, καθως στα 19 σου δεν σε ενδιεφερε ο γαμος γενικοτερα.

Για μένα, τον Εντουαρντ Φερφαξ Ροτσεστερ τον αγαπησες ανιδιοτελως.

Αν διακοσια χρονια μετα εχεις διαφορετικη αποψη για τη πρωτη σου αγαπη και παντοτινη (η ΙΟΝ δεν ειχε βγει τοτε) σε παρακαλω αφησε με στην αγνοια για να μην απομυθοποιηθει η ιστορια της ζωης σου.

Με αγαπη,

μια παλια σου συμμαθητρια απο το Λογουντ.

Ο Saint  John , δεν με αγαπούσε. Με ήθελε μόνο και μόνο διότι με θεωρούσε ικανή και ανθεκτική για το συγκεκριμένο ρόλο που  επιφύλαξε για τον εαυτό του. 

Αν ήμουν ενσυνείδητα ανιδιοτελής θα είχα θυσιαστεί...

ΥΓ1. Υπάρχουν και άνθρωποι που παίρνουν δίνοντας. Κάτι που θα μπορούσε  να ονομαστεί ανιδιοτελής αγάπη, αλλά και πάλι υπάρχει το "πάρε" και το " δώσε" . 

ΥΓ2  Σου εύχομαι να μείνεις όπως είσαι . Αλλά μόνο με ανθρώπους (αποδεδειγμένα) των ιδίων αντιλήψεων. 

velvet2

# 48 στις 29/11/2013
author
Ανδρας / 54 / Ελεύθερος
Αλλη χώρα
Θέματα: 38
Απαντήσεις: 1.634

Μονο η ανιδιοτελής αγαπη είναι αληθινη

Η ανώτερη μορφη αγαπης είναι εξ ορισμού ανιδιοτελης 

αρκει να παψει ο καθενας να "αγαπά" εγωιστικά τον εαυτο του 
και να κανει την υπέρβαση αγαπώντας πρωτα τον αλλον 
Και ναι υπαρχουν άνθρωποι που αγαπουν χωρις να περιμένουν ανταπόδοση 
Θα μπορούσα να αναφέρω πολλα παραδείγματα στην ανθρώπινη ιστορια 
Ενας από αυτούς ηταν ο Ιησους ο Ναζωραίος

__mikeman

# 49 στις 30/11/2013
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Σουηδία
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 2.295

Χμ...

Ο Ιησούς ρε συ δεν περίμενε ανταπόδοση??

Νομίζω δεν έχεις διαβάσει την Καινή Διαθήκη με πολλή προσοχή...

Αφού το λέει ξεκάθαρα...αν δεν πιστεύεις ότι ο Ιησούς είναι Θεός που σταυρώθηκε και αναστήθηκε, πας κατ'ευθείαν στο πυρ το εξώτερο...

"John 3:16" ρε συ, μέχρι και σε πινακίδες αυτοκινήτων το βάζουν...!

Το οποίο είναι ολίγον τι περίεργο, καθώς αν υπάρχει Θεός η απόσταση ανάμεσα σ'αυτό το ον και τον άνθρωπο είναι μεγαλύτερη απο την απόσταση ενός ανθρώπου από ένα βακτήριο...και τι να πω, προσωπικά δεν χάνω τον ύπνο μου αναρωτώμενος αν τα βακτήρια στο στομάχι μου με αγαπάνε...

tanton-

# 50 στις 30/11/2013
author
Ανδρας / 67 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 1.862

Αμ

Παράθεση:
Σχόλιο # 49 από __mikeman

Χμ...

Το άλλο που είπε:*

" μοίρασε την περιουσία σου, άφησε τον πατέρα και την μητέρα σου και ακολούθησέ με" 

Αυτό

και η πιο ιδιοτελής στρίγγλα γκόμενα δεν στο ζητάει!

* το είπε σε εισαγωγικά. Υποτίθεται ότι το είπε ένας από τους "λογοτεχνικούς Ιησούς των Ευαγγελίων.

Γιατί  ιστορικό πρόσωπο με αυτή την δράση  δεν υπήρξε.

achinos

# 51 στις 30/11/2013
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.762

Αν...υπήρχε πάντως...κι έβλεπε από κάπου...τι χαμός έγινε μετά την αποχώρηση του απ αυτό το μάταιο κόσμο...κι όλο αυτο, "εξ ονόματός του"...θα ξαναγυρνούσε...όπως μας λένε δλδ...μόνο που αντί για περιστέρια στην κεφαλή...θα μοίραζε...ζβουριχτες...

vassoulini

# 52 στην 1/12/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ο Ιησους εδωσε ελευθερη βουληση στον ανθρωπο. Δεν τον πιεσε για να τον ακολουθησει. Ειναι αποφαση του καθενος μας αν θα τον ακολουθησουμε ή οχι. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 50 από tanton-

Αμ

Το άλλο που είπε:*

" μοίρασε την περιουσία σου, άφησε τον πατέρα και την μητέρα σου και ακολούθησέ με" 

Αυτό

και η πιο ιδιοτελής στρίγγλα γκόμενα δεν στο ζητάει!

* το είπε σε εισαγωγικά. Υποτίθεται ότι το είπε ένας από τους "λογοτεχνικούς Ιησούς των Ευαγγελίων.

Γιατί  ιστορικό πρόσωπο με αυτή την δράση  δεν υπήρξε.

Παράθεση:
Σχόλιο # 49 από __mikeman

Χμ...

Νομίζω δεν έχεις διαβάσει την Καινή Διαθήκη με πολλή προσοχή...

Αφού το λέει ξεκάθαρα...αν δεν πιστεύεις ότι ο Ιησούς είναι Θεός που σταυρώθηκε και αναστήθηκε, πας κατ'ευθείαν στο πυρ το εξώτερο...

"John 3:16" ρε συ, μέχρι και σε πινακίδες αυτοκινήτων το βάζουν...!

Το οποίο είναι ολίγον τι περίεργο, καθώς αν υπάρχει Θεός η απόσταση ανάμεσα σ'αυτό το ον και τον άνθρωπο είναι μεγαλύτερη απο την απόσταση ενός ανθρώπου από ένα βακτήριο...και τι να πω, προσωπικά δεν χάνω τον ύπνο μου αναρωτώμενος αν τα βακτήρια στο στομάχι μου με αγαπάνε...

__mikeman

# 53 στην 1/12/2013
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Σουηδία

Παράθεση:
Σχόλιο # 52 από vassoulini

Ο Ιησους εδωσε ελευθερη βουληση στον ανθρωπο. Δεν τον πιεσε για να τον ακολουθησει. Ειναι αποφαση του καθενος μας αν θα τον ακολουθησουμε ή οχι. 

Ναι...μόνο που στο τέλος, όσοι δεν πίστευαν ότι ο Ιησούς ήταν Θεός, είτε γιατί πίστευαν σε άλλο θεό(κυρίως γιατί γεννήθηκαν σε μη χριστιανική χώρα, για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους), είτε γιατί δεν πίστευαν σε θεούς γενικότερα, θα πάνε σε ένα μέρος όπου θα υποφέρουν ανείπωτα βασανιστήρια για όλη την αιωνιότητα, ανεξάρτητα απο τι έκαναν στην ζωή τους ή πως συμπεριφέρονταν στους άλλους ανθρώπους...το "είσαι ελεύθερος να μην με αγαπήσεις, αλλά θα σε ρίξω σε μια φωτιά που δεν σβήνει ποτέ αν δεν το κάνεις"...δεν μου ακούγεται και για πολύ "αγαπησιάρικο"...

vassoulini

# 54 στην 1/12/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μα, τί σε κάνει να τα πιστεύεις όλα αυτα;; Ποιος σου τα είπε;;;

Η ουσία είναι οτι πρέπει να είμαστε καλοί άνθρωποι. Όταν είμαστε καλοί άνθρωποι και βοηθάμε τον συνάνθρωπο, είμαστε κοντά στον Θεό, ακόμα κι αν δεν τον έχουμε γνωρίσει ακόμα.

Παράθεση:
Σχόλιο # 53 από __mikeman

Ναι...μόνο που στο τέλος, όσοι δεν πίστευαν ότι ο Ιησούς ήταν Θεός, είτε γιατί πίστευαν σε άλλο θεό(κυρίως γιατί γεννήθηκαν σε μη χριστιανική χώρα, για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους), είτε γιατί δεν πίστευαν σε θεούς γενικότερα, θα πάνε σε ένα μέρος όπου θα υποφέρουν ανείπωτα βασανιστήρια για όλη την αιωνιότητα, ανεξάρτητα απο τι έκαναν στην ζωή τους ή πως συμπεριφέρονταν στους άλλους ανθρώπους...το "είσαι ελεύθερος να μην με αγαπήσεις, αλλά θα σε ρίξω σε μια φωτιά που δεν σβήνει ποτέ αν δεν το κάνεις"...δεν μου ακούγεται και για πολύ "αγαπησιάρικο"...

__mikeman

# 55 στην 1/12/2013
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Σουηδία

Παράθεση:
Σχόλιο # 54 από vassoulini

Μα, τί σε κάνει να τα πιστεύεις όλα αυτα;; Ποιος σου τα είπε;;;

Η ουσία είναι οτι πρέπει να είμαστε καλοί άνθρωποι. Όταν είμαστε καλοί άνθρωποι και βοηθάμε τον συνάνθρωπο, είμαστε κοντά στον Θεό, ακόμα κι αν δεν τον έχουμε γνωρίσει ακόμα.

Κατ'αρχάς, βασουλίνι, προφανώς αυτά ΔΕΝ τα πιστεύω εγώ γιατί δεν πιστεύω γενικά. Αλλά φαίνεται να υποννοείς οτι ο Χριστιανισμός και η Εκκλησία λένε οτι το σημαντικότερο είναι να είσαι "καλός άνθρωπος" και να "βοηθάς τους συνανθρώπους σου" και αν το κάνεις αυτό θα σωθείς, κι εγώ έχω "παρεξηγήσει" τα πράγματα. Είσαι δικαιολογημένη γιατί είναι η αλήθεια οτι πλέον οι περισσότεροι που δηλώνουν χριστιανοί πιστεύουν αυτο το "αν είσαι καλός άνθρωπος θα πας στο παράδεισο ο,τι κι αν πιστεύεις", κι αυτό γιατί έχουν σχεδόν τέλεια άγνοια για το ΤΙ πραγματικά λέει η εκκλησία, η Βιβλος, οι Πατέρες, οι απόστολοι κτλ κτλ. Είναι η αλήθεια λίγο αστείο που μου λες "τι σε κάνει να πιστεύεις όλα αυτά, ποιος σου τα είπε"...γιατί το ερώτημα είναι τι σε κάνει ΕΣΕΝΑ να πιστεύεις οτι ο χριστιανισμός διδάσκει πως οι..."καλοί άνθρωποι" πάνε κι αυτοί στον παράδεισο.

Μπορείς να βρεις απο πολλές πηγές ποια είναι η πραγματική θέση της εκκλησίας για την "σωτηρία", αλλά ας δούμε την πιο ευκολη...

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%89%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%AF%CE%B1_(%CE%B8%CE%B5%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1)#.CE.9F.CF.81.CE.B8.CF.8C.CE.B4.CE.BF.CE.BE.CE.B7_.CE.95.CE.BA.CE.BA.CE.BB.CE.B7.CF.83.CE.AF.CE.B1

Παράθεση:

Η σωτηρία απαιτεί πίστη στον Ιησού Χριστό. Οι άνθρωποι δεν μπορούν να σωθούν από τις καλές πράξεις τους. Η σωτηρία είναι "πίστη εργαζόμενη μέσω της αγάπης." Είναι μια συνεχής, ισόβια διαδικασία. Δεδομένη, από τη μία πλευρά, γιατί εκχωρήθηκε στο ανθρώπινο γένος μέσω του θανάτου και της Ανάστασης του Ιησού. Πρέπει όμως να κατακτηθεί γιατί ο πιστός "σώζεται" από την ενεργό συμμετοχή του μέσω της πίστης του στην ένωσή του με το Χριστό διά του Αγίου Πνεύματος.

http://euxh.gr/index.php/%CE%BF%CF%81%CE%B8%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CE%BE%CE%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9/182-%CE%BF-%CE%BC%CF%8D%CE%B8%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%8D-%CE%B1%CE%BD%CE%B8%CF%81%CF%8E%CF%80%CE%BF%CF%85.html

AYTΟ είναι το δόγμα βασουλίνι. Αν εσύ πιστεύεις κάτι άλλο, τότε απλώς στο συγκεκριμένο θέμα είσαι ενάντια στην εκκλησία και πιστεύεις σε μια δική σου έκδοση του χριστιανισμού. Ο Παύλος το γράφει εντελώς ξεκάθαρα, δεν υπάρχουν "καλοί άνθρωποι", σχεδόν όλη η ουσία του χριστιανισμού είναι οτι ΟΛΟΙ οι άνθρωποι είναι κακοί και αμαρτωλοί, και είναι *αδύνατον* για οποιονδήποτε άνθρωπο να "κερδίσει" τον παράδεισο με οποιοδήποτε τρόπο, με οποιαδήποτε πράξη, εκτός απο το να πιστέψει ότι ο Ιησούς θυσιάστηκε για χάρη του και "πλήρωσε" το τίμημα για τις αμαρτίες του, με την σταύρωση και την ανάσταση. 

Αν δεν το πιστεύεις αυτό και δεν είσαι μέλος της εκκλησίας, του..."σώματος του χριστού" οπως την αποκαλούνε, είσαι καταδικασμένος, ακόμα κι αν το μόνο που κάνεις 24 ώρες το 24ωρο είναι να βοηθάς τους άλλους. Αν τώρα εσύ το βρίσκεις αυτο παράλογο, κακό, άδικο...ε, γιατί νομίζεις οτι εγώ δεν πιστεύω?? Πολλοί που "πιστεύουν" θα άλλαζαν γνώμη αν κάθονταν και διάβαζαν τι πραγματικά λέει η  Βίβλος

Γιατί βέβαια όλα τα παραπάνω(οπως αυτά που γράφονται στο δεύτερο λινκ που παρέθεσα) είναι καθαρές μπούρδες μισανθρώπων γέρων που καταρρέουν με την πρώτη επαφή που θα έχουν με το πραγματικό κόσμο και την πραγματική ζωή. Θα αναφέρω ένα παράδειγμα, γιατί αυτό θυμάμαι, των 2 Πακιστανών(μουσουλμάνων δηλαδή) που σκοτώθηκαν πριν κάποιο καιρό προσπαθώντας να απεγκλωβίσουν ένα άγνωστο τους ηλικιωμένο ζευγάρι απο τις ράγες. Φυσικά εύκολα μπορούμε να φανταστούμε οτι θα μπορούσαν στην θέση τους να ήταν χριστιανοί, εβραίοι, βουδιστές, άθεοι κτλ κτλ. 

Αλλά κατά τα..."φωτεινά" μυαλά των..."Αγίων" και "Πατέρων", είναι..."ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΑΝΗ" να πιστεύεις οτι αυτοί οι άνθρωποι θα "σωθούν"...ακόμα και η τελευταία τους πράξη, αυτή με την οποία έκλεισαν την ζωή τους, και που ήταν να ρισκάρουν την ίδια τους την ζωή για 2 αγνώστους, ήταν, κατ'αυτούς, μια "επιφανειακά" και "φαρισαικά"..."καλή πράξη"...σαν να λέμε πως πάει η Βαρδιονογιάνναινα και χτίζει μια πτέρυγα με τα λεφτά που περίσσεψαν απο το τελευταία ψώνια στο Λονδίνο? Κάπως έτσι...απλώς μια..."καλή πράξη"...που δεν μπορεί να αναιρέσει το γεγονός οτι, ως μη μέλη του "σώματος χριστού" είναι καταδικασμένοι για πάντα...

Αυτά, και...καλά Χριστούγεννα να έχουμε.

somebody961

# 56 στις 2/12/2013
author
Ανδρας / 61 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017

Τι θλιβερή αντίθεση με το "ουδείς εκών κακός του Πλάτωνα"..

Δε λεω άλλα, αγανάκτησα πάλι.

Τα ΠΑΝΤΑ για να πουλήσουνε αγάπη και ενοχές που θαρρούν πως την έχουν μονοπώλιο της ηθικής. Ποιοι; Να γελάσω τώρα ή αργότερα;

Τι είναι ΡΕ η αγάπη; Καρπούζι να τη πουλάς με το κιλό;

Αλλο Θεός του κάθε ενός, και άλλο, εντελώς άλλο οι θρησκείες..

Αρέσει στο μέλος zerox

vassoulini

# 57 στις 2/12/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Α?τη ?στ?ν ? ?ντολ? ? ?μ? ?να ?γαπ?τε ?λλήλους καθ?ς ?γάπησα ?μ?ς

Κράτα αυτό...και όλα τα άλλα είναι περιττά. Ας μη χάνουμε την ουσία και ας μη σκανδαλιζομαστε με τα ανθρωπινα. Και οι ιερεις και οι μοναχοι ανθρωποι ειναι που κανουν λαθη. Και στη Βιβλο μπορει να βρεις κατι που να μη σου αρέσει..Ο Χριστος, ομως, δεν ειπε "Πιστευε και μη ερευνα". Αυτο το ειπαν οι ανθρωποι. Ο Χριστος ειπε "Ερευνατε τας γραφας".Καλο ειναι που ψαχνεσαι και ερευνεις. Αλλα αν ειναι να χανουμε τη πιστη μας εξαιτιας ανθρωπινων παρεμβασεων και λαθων...αστα να πάνε...Αγάπα εσύ το πλησίον σου...και άσε τις λεπτομέρειες...Όποιος έχει αγαθή καρδιά δεν πάει στη κόλαση. Και αν ποτέ το ξανασκεφτείς, χωρίς πίεση απο κανένα, κράτα τα λόγια του Ιησού. Η ουσία είναι εκεί και όχι στις επιπρόσθετες λεπτομέρειες.
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.