Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Γαμος υστερα απο εγκυμοσυνη

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

antri84

# 1 στις 11/12/2013
author
Γυναίκα / 37 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μεταμόρφωση
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1
'Aρεσαν+: 0%

Καλησπέρα!

Με τον Σ.ετοιμαστήκαμε να παντρευτούμε παρ'ολο που δεν ήμασταν και στην καλύτερη φάση της σχέσης μας λόγο της ξαφνικής και μη προγραμματισμένης εγκυμοσύνης μου.Ο γάμος πάντα ήταν κατι το οποίο με τρόμαζε ως θεσμός και το θεωρώ εντελώς τυπικό. Ο γάμος αναβλήθηκε επειδή έμεινα χωρίς δουλειά και τα οικονομικάμας πάνε απο το κακό στο χειρότερο.Εν ολίγοις εγώ στα 29  μ είμαι εγκυος και εξακολουθώ να φιλοξενούμαι απο τους γονείς μου το ιδιο και ο σύντροφος μου στα 30.Είμαι ήδη στον 7ο μήνα και καθημερινά νιώθω όλο και χειρότερα και ιδίως με το σύντροφο μου ο οποίος δεν έχει αντίληψη της κατάστασης και συμπεριφέρεται σαν έφηβος,Ξέρω πως οι άντρες αργούν να συνειδητοποιήσουν κάτι τέτοιο όμως και η αδιαφορία του με ταράζει,ζει σαν να είναι μόνος του,δεν δείχνει να αναλαμβάνει καμία ευθύνη και καμία υποχρέωση ούτε οικονομική ούτε ηθική και δε με στηρίζει πουθενά παρ'ολο που λέει πως θα αναλάβει τις ευθύνες του και όλα θα φτιάξουν.Βέβαια τίποτα δεν αλλάζει κ αυτό είναι το πρόβλημα γιατί η υπομονή μου εξαντλήθηκε περίμενα μια πιο ώριμη και σωστή συμπεριφορά απο τον άνθρωπο που θέλει να κάνει οικογένεια,,έχω τους γονείς μου που συγκρίνουν εμένα και την αδερφή μου που έκανε οικογένεια στα 23 της και πόσο ευτυχισμένη είναι  και πληγώνομαι.Χαίρομαι για κείνη αλλα ξέρω πως εγώ ποτέ δε θα το έχω..Δε ξέρω πια τι να κάνω. 

SunshineJn

# 2 στις 11/12/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Καλησπέρα και καλώς όρισες.

Προς το παρόν ηρέμησε για να έρθει το παιδάκι σας ήρεμα και με υγεία και όλα θα φτιάξουν.
Μη νομίζεις, πολλά ζευγάρια πλέον ζουν έτσι, στους γονείς στα πατρικά τους για να αποφύγουν το κόστος 
συντήρησης ενος σπιτιού.
Δώσε χρόνο και όλα θα γίνουν. Εξάλλου είστε και τα δυο νέα παιδιά και δεν χρειάζεται να είστε αυτό που 
λέμε  "ώριμοι" για να κάνετε οικογένεια. Την ωριμότητα θα τη βρείτε στην πορεία.
Προς το παρόν ζήστε αυτή την περίοδο όσο πιο ήρεμα και αγαπημένα μπορείτε...κι ας είναι δύσκολα.
'Αντε και με το καλό το μπεμπέ σας!

naughtyM

# 3 στις 11/12/2013
author
Γυναίκα / 32 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αμπελόκηποι
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 19.097

Ax...βρε αντρι πως τα κανες έτσι.

Δεν έχεις δουλεια, δεν εισαι οικονομικα ανεξαρτητη, μένεις με γονεις, εμεινες εγκυος, αποφασιζεις να παντρευτεις με κάποιον ο οποιος επισης μένει με τους γονείς του (όχι ότι ειναι κακό αλλα αν ο μισθος είναι μικρός είναι δύσκολο οικονομικα για να εχετε σπιτι δικό σας και ενα παιδακι).Λες επισης οτι δεν ήσασταν στην καλυτερη φάση της σχέσης σας.

Αυτό γιατί το γράφεις; Τι προβλήματα αντιμετωπιζετε;

Εμεινες εγκυος, παρόλα τα παραπάνω αποφάσισες να το κρατήσεις και να προχωρήσεις για γάμο.
Αντε να το δεχτώ ότι δεν ήθελες να σκεφτείς το ενδεχόμενο της αμβλωσης, στο γάμο γιατί να προχωρήσετε;
Η σχέση είναι καλή? Σε ικανοποιεί?
Μπορείτε να ανταπεξέλθετε οικονομικά και για σας και για το σπιτι και για το παιδί?
Είσαι ευτυχισμένη με τον άνθρωπο που είστε μαζί;

Απο τις περιγραφές σου μπορεί να σχηματισει κάποιος μια σχετικά όχι τόσο θετική εικόνα για τη σχέση αυτη.
Λες είναι αδιαφορος. Φερεται ανώριμα...σαν να είναι στο κόσμο του, σα να μην τον ενδιαφέρει.
Τι κάνει και νιώθεις έτσι;

Και αυτό συμβαίνει τώρα ή είναι χαρακτηριστικό του;
Εκείνος πως νιώθει για το παιδί και τη φάση του "γάμου"...

Και μεταξύ μας βρε Αντρι...αν βλέπεις μια τέτοια συμπεριφορά πως παίρνεις όλες αυτές τις αποφάσεις τόσο επιπόλαια?
Γάμος, παιδί...είναι σοβαρά πράγματα και οι συνέπειες τους κρατάνε για όλη μας τη ζωή.

Είσαι ήδη 7 μηνών. Σκεψου το καλύτερο ενδεχόμενο για σένα και το παιδί.
Ενας άντρας που σε αυτή τη φάση δείχνει αδιάφορος, μάλλον δε φαίνεται διαθέσιμος...Μη μπεις σε τρυπάκια απο μόνη σου που μπορεί να μη σε κάνουν ευτυχισμένη. Εκτος και αν είναι προσωρινη για αυτόν φάση.

Και ευτυχισμένη δε θα σε κάνει ο γάμος αλλα οι σωστές επιλογές.

Αρέσει στο μέλος tzamam
Don't forget to fall in love with yourself first...

Titikaka38

# 4 στις 11/12/2013
author
Γυναίκα / 53 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Δραπετσώνα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 1.155

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από antri84

Καλησπέρα!

Με τον Σ.ετοιμαστήκαμε να παντρευτούμε παρ'ολο που δεν ήμασταν και στην καλύτερη φάση της σχέσης μας λόγο της ξαφνικής και μη προγραμματισμένης εγκυμοσύνης μου.Ο γάμος πάντα ήταν κατι το οποίο με τρόμαζε ως θεσμός και το θεωρώ εντελώς τυπικό. Ο γάμος αναβλήθηκε επειδή έμεινα χωρίς δουλειά και τα οικονομικάμας πάνε απο το κακό στο χειρότερο.Εν ολίγοις εγώ στα 29  μ είμαι εγκυος και εξακολουθώ να φιλοξενούμαι απο τους γονείς μου το ιδιο και ο σύντροφος μου στα 30.Είμαι ήδη στον 7ο μήνα και καθημερινά νιώθω όλο και χειρότερα και ιδίως με το σύντροφο μου ο οποίος δεν έχει αντίληψη της κατάστασης και συμπεριφέρεται σαν έφηβος,Ξέρω πως οι άντρες αργούν να συνειδητοποιήσουν κάτι τέτοιο όμως και η αδιαφορία του με ταράζει,ζει σαν να είναι μόνος του,δεν δείχνει να αναλαμβάνει καμία ευθύνη και καμία υποχρέωση ούτε οικονομική ούτε ηθική και δε με στηρίζει πουθενά παρ'ολο που λέει πως θα αναλάβει τις ευθύνες του και όλα θα φτιάξουν.Βέβαια τίποτα δεν αλλάζει κ αυτό είναι το πρόβλημα γιατί η υπομονή μου εξαντλήθηκε περίμενα μια πιο ώριμη και σωστή συμπεριφορά απο τον άνθρωπο που θέλει να κάνει οικογένεια,,έχω τους γονείς μου που συγκρίνουν εμένα και την αδερφή μου που έκανε οικογένεια στα 23 της και πόσο ευτυχισμένη είναι  και πληγώνομαι.Χαίρομαι για κείνη αλλα ξέρω πως εγώ ποτέ δε θα το έχω..Δε ξέρω πια τι να κάνω. 

...δεν ειδες απο πριν ποσο..<δεν ειχε αντιληψη της καταστασης>?...Παρε ενα <δωρακι>απ αυτον τωρα και πορεψου...γιατι δεν τον βλεπω να ασχοληθει και τοσο με το...κουταβακι <σας>!Δεν μπορω να ειμαι πιο...μαλακια...ο τονος στο α(το τελευταιο ντε).Λυπαμαι...σε περιμενει μεγαλο λουκι με το...προσωπο...και οχι μονο

Mystik_Male

# 5 στις 11/12/2013
author
Ανδρας / 52 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 40
Απαντήσεις: 2.599

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από antri84

Καλησπέρα!

Κατ' αρχάς, δεν πρέπει να αγχώνεσαι.

Κάτσε να έρθει με το καλό το μωράκι και μετά βλέπεις τί θα γίνει.

Πιθανότατα, ο σύντροφός σου συμπεριφέρεται σαν έφηβος επειδή έχει κι αυτός (πολύ) άγχος.

Και να θυμάσαι ότι κάθε πατέρας (εάν θέλει να λέγεται σωστός πατέρας) θα αναλάβει όλες τις ευθύνες σε ό,τι αφορά το παιδί του.

Και αν δεν θέλει να λέγεται και να είναι σωστός πατέρας, θα γίνει δια νόμου... με το ζόρι δηλαδή...   

SunshineJn

# 6 στις 11/12/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Έχει δίκιο ο Mystik...

το κυριότερο αυτή τη στιγμή είναι να είσαι ήρεμη
και να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου και την προσμονή 
για το μωρό σου ακόμα και μέσα στις δυσκολίες που ζείς.
Σκέψου οσα ήδη έχεις...ότι έχετε δίπλα σας τους δικούς σας
και κυρίως ο ένας τον άλλο, έστω και με ανωριμότητες όπως λες και
με τα όσα.
Αλλά πάνω απ' όλα η υγεία σου και του μωρού που περιμένεις.
Όσο για όσα θα ακούσεις εδω...θα ναι πολλά κατα πως φαίνεται
αλλά απο τη δική μας μεριά εδω καλό θα ήταν να συνυπολογίζουμε 
οτι η κατάσταση της κοπέλας δεν σηκώνει κηρύγματα και θεωρίες
ούτε επιπλήξεις για τις επιλογές της...
Πάνω απ' όλα την περιμένει μια πολύ ευτυχισμένη στιγμή, ο ερχομός του παιδιού τους!

Όλα να πάνε καλά λοιπόν και θα πάνε!

anemona_62

# 7 στις 11/12/2013
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 5.218

Απόλυτα δικαιολογημένοι οι φόβοι σου, Άντρι.
Όμως προέχει το παιδάκι σας να γεννηθεί γερό με το καλό και να το φροντίσετε όλοι όσο μπορείτε καλύτερα.

Πολλοί άντρες είναι έτσι και μέσα στο γάμο και ως τα βαθειά τους γεράματα. Σε άλλους όμως η πατρότητα και η δημιουργία οικογένειας βγάζει προς τα έξω τον καλύτερό τους εαυτό, συμπεριλαμβανομένων και της προστατευτικότητας, της τρυφερότητας, της υπευθυνότητας.

Θα πρέπει οπωσδήποτε να μιλήσεις με τον Σ, με ειλικρίνεια, σοβαρότητα αλλά και αγάπη. Να μην είναι συζήτηση μέσα στα νεύρα και την κατηγόρια δηλαδή. Η ζωή σας έκανε ένα μεγάλο δώρο: το παιδί είναι ευλογία. Είναι όμως και ευθύνη. Δεν μεγαλώνει μόνο του σαν τα χόρτα του βουνού.

Όταν ο ένας παιδιαρίζει (πιθανόν από νευρικότητα και άγχος για τον επερχόμενο ρόλο του γονέα), ο άλλος πρέπει να στρίβει το κάρο προς την σοβαρότητα, αλλά με ήπιο και σταθερό τρόπο. Εστίασε στην αγάπη.

Ελπίζω όλα να σας πάνε καλά.

Α, και διάβασε κανένα βιβλίο για την εγκυμοσύνη και τον τοκετό, να ξέρεις τι να περιμένεις.
Με το καλό τα γεννητούρια!

teleios35

# 8 στις 11/12/2013
author
Ανδρας / 43 / Ελεύθερος
Ν. Αχαϊας / Αιγιο
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 20

ηρεμησε και ολα θα φτειαξουμε κουκλα μου και να χαιρεσαι το ψυχουλακι που θα ερθει αγορακι ειναι η κοριτσακι?

roxette_

# 9 στις 12/12/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Με το ζορι δεν γινεται κανεις σωστος πατερας βρε Mystik. Τι να σου κανει ο νομος? Να ηταν δημοσιος υπαλληλος το καταλαβαινω θα του κρατουσε την διατροφη απο τον μισθο. Δεν ειναι τοσο ευκολακια τα πραγματα.  

Στο τελος θα της πει οτι μονη της πηγε και γκαστρωθηκε!!Και ποσοι που μενουν κατω απο την ιδια στεγη δεν ασχολ-ου-ντε καν με το μεγαλωμα, το πηγαινε ελα στο σχολειο. Τιμανε με την παρουσια τους? Ενας θεος το ξερει...Ποσοι παππουδες  πληρωνουν τους λογαριασμους,και το πιο βασικο την τροφη -σχεδον τα παντα πλεον. Καποια στιγμη θα μεγαλωσει ..με πολλες ελλειψεις και ισως πονο. Γιατι??

inioxos52

# 10 στις 12/12/2013
author
Ανδρας / 66 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.282

Δεν θελω ναμαι κακος μαζυ σου στην κατασταση σου, αλλα ρε κοπελλια κατηγορεις τον δικο σου ουτε λιγο ουτε πολυ για ανωριμοτητα, και δεν βρισκεις εστω και μια λεξη να καταλογισεις στον εαυτο σου για τις ευθυνες που εσυ κυριως εχεις, και για την δικη σου ανωριμοτητα να μεινεις σε ενδιαφερουσα, με εναν ανθρωπο που ουτε λιγο ουτε πολυ, ειναι αλλου ντ' αλλου. Κι ας τον γνωριζες τον χαρακτηρα του. Κανενας δισταγμος εκ μερους σου. Καμμια προληψη.

Τωρα μην ρωτας τιποτε. Μην ελπιζεις σε τιποτε. Μονη σου θα το τραβηξεις ολο το λουκι, και φροντισε απο τωρα  νασαι ψυχολογικα ετοιμη και δυνατη. Κι αν στην πορεια συνελθει ο δικος σου, κερδος και για τους τρεις σας θαναι. Ομως μεχρι να συμβει αυτο, αν συμβει, βουβα και κολυμπα.

Αρέσει στο μέλος tzamam
...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

SunshineJn

# 11 στις 12/12/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μια γυναίκα που περιμένει τον ερχομό του παιδιού της

έχει να ελπίζει.

flat_line

# 12 στις 12/12/2013
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 5.966

Αγαπητή antri84

Πόσο καιρό είστε μαζί; είναι μια σχέση δοκιμασμένη στον χρόνο; είσαι σίγουρη για τον άνθρωπό σου;

Αν δεν ήσασταν καλά αυτή την περίοδο, είναι επόμενο αυτή η δοκιμασία να επιδεινώσει την κατάσταση ανάμεσα σας. Ο ερχομός ενός παιδιού δεν μπορεί να κάνει καλύτερη την σχέση, αντίθετα φαίνεται να τον έχει γεμίσει με άγχος και ανασφάλεια με αποτέλεσμα ίσως να συμπεριφέρεται ανώριμα.Μάλλον δεν ήταν πραγματικά έτοιμος ο σύντροφός σου για γάμο και την δημιουργία οικογένειας, η δυσαρέσκεια που συσσωρεύεται απο αυτή την υπόθεση πολύ πιθανόν να βγει αργότερα με αρνητικό τρόπο στην σχέση σας.

Σκέψου ότι βρίσκεσαι σε δύσκολη κατάσταση απο οικονομικής άποψης, όπως φαίνεται θα χρειαστείται την βοήθεια απο τους γονείς για να τα βγάλετε πέρα, δεν είναι αναμενόμενο ο σύντροφος σου να αισθάνεται χαμένος καθώς γνωρίζει ότι τον περιμένουν δύσκολες καταστάσεις στην συνέχεια της ζωής του; Είναι ακόμα νέος άνθρωπος όπως και εσύ βέβαια. Το βάρος πρέπει να πέσει στην σχέση σας, αυτή πρέπει τώρα να φροντίσετε και να δουλέψετε καθώς θα υποστείτε πιέσεις στην συνέχεια, και αν διαβρωθεί απο τώρα θα είναι πολύ δύσκολο στην συνέχεια να διαχειριστείτε τα προβλήματα που θα ακολουθήσουν. Αυτό επίσης θα έχει σοβαρό αντίκτυπο και στην εξέλιξη αργότερα του παιδιού.
Προσπαθησε να συζητήσεις με τον σύντροφό σου προκειμένου να βρείτε μια κοινή συνιστώσα όσον αφορά το παιδί και την διαβίωσή σας στην συνέχεια.

Mystik_Male

# 13 στις 13/12/2013
author
Ανδρας / 52 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 40
Απαντήσεις: 2.599

Παράθεση:
Σχόλιο # 9 από roxette_

Με το ζορι δεν γινεται κανεις σωστος πατερας βρε Mystik. Τι να σου κανει ο νομος? Να ηταν δημοσιος υπαλληλος το καταλαβαινω θα του κρατουσε την διατροφη απο τον μισθο. Δεν ειναι τοσο ευκολακια τα πραγματα.  

Στο τελος θα της πει οτι μονη της πηγε και γκαστρωθηκε!!Και ποσοι που μενουν κατω απο την ιδια στεγη δεν ασχολ-ου-ντε καν με το μεγαλωμα, το πηγαινε ελα στο σχολειο. Τιμανε με την παρουσια τους? Ενας θεος το ξερει...Ποσοι παππουδες  πληρωνουν τους λογαριασμους,και το πιο βασικο την τροφη -σχεδον τα παντα πλεον. Καποια στιγμη θα μεγαλωσει ..με πολλες ελλειψεις και ισως πονο. Γιατι??

Θα συμφωνήσω στο ότι υπάρχουν και άντρες ανεύθυνοι.

Είναι ανεύθυνοι όμως σε όλους τους τομείς της ζωής τους. Και όχι μόνο στα παιδιά τους.

Αυτούς όντως δεν τους κάνει καλά κανένας νόμος. Πολύ απλά γιατί συμπεριφέρονται σα ζώα.

Κι όπως όλοι ξέρουμε, στη ζούγκλα υπάρχει μόνο ένας νόμος. Αυτός που λέει ότι το μεγαλύτερο και το πιο δυνατό ζώο τρώει το μικρότερο και το πιο αδύναμο.

Θέλω να πιστεύω ότι ο σύντροφος της θεματοθέτριας δεν είναι τόσο ανεύθυνος παρά όπως είπα και παραπάνω, (πολύ) αγχωμένος.

Διότι όταν έρχεται ένα νέο μέλος (είτε εκούσια, είτε ακούσια) σε μια νέα οικογένεια που ζορίζεται να τα βγάλει πέρα οικονομικά, τότε ψάχνεις να βρεις τρόπους για να μη λείψει τίποτα από κανέναν.

Επομένως, ας μην καταδικάζουμε κάποιους ανθρώπους, γιατί τυγχάνει να γνωρίζω και κάποιες γυναίκες που μου έχουν εκμυστηρευτεί ότι τα ένα από τα μωρά που έχουν δεν είναι του συζύγου, αλλά του πρώην γκόμενου.

Και ο πρώην γκόμενος δεν το ξέρει, ενώ ο σύζυγος νομίζει ότι είναι δικό του.

Και πολλές φορές μπροστά σε άλλους λένε γελώντας: "Κοιτάξτε το, ίδιος ο πατέρας του".

Και καμαρώνει ο κερατάς... μη μπορώντας ούτε να φανταστεί ποιανού παιδί μεγαλώνει.  

Βλέπεις τί συμβαίνει στην κοινωνία που ζούμε;

Ας αφήσουμε τα πράγματα να εξελιχθούν και ο χρόνος είναι ο μόνος που μπορεί να δείξει προθέσεις και αποτέλεσμα.

sissy108

# 14 στις 13/12/2013
author
Γυναίκα / 39 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 448

καλησπερα!!!
σου ευχομαι καταρχην τα καλυτερα και με το καλο να δεχτεις το μωρακι σου που ερχεται...!!!
καταλαβαινω οτι τα πραγματα δεν ηρθαν οπως τα ειχες σχεδιασει...ομως δεν πειραζει πολλες φορεσ τα απροσμενα ειναι και τα καλυτερα!!!το γεγονος οτι εισαι εγκυος σε κανει να εχεις διαφορες μεταπτωσεις στην ψυχολογια σου και αρκετα νευρα παραπανω!!! ισως γι αυτο τα τραγικοποιεις ολα στο μυαλο σου!!!προσπαθησε να μετριασεις οσο μπορεις βεβαια την κυκλοθυμικοτητα που εχεις αυτον τον καιρο  αν και ειναι πολυ δυσκολο!!!πιστεψε με!!!γιατι οι ορμονες την περιοδο της εγκυμοσυνης κανουν κυριολεκτικα παρτυ!!!οι αντρες δυστυχως δεν μπορουν να καταλαβουν ΚΑΘΟΛΟΥ!!! την ψυχολογια της κοπελας που ειναι εγκυος και πολλες φορες κανουν διαφορα και μας νευριαζουν!!!μην στεναχωριασαι ολοι ιδιοι ειναι...!!!αν δεν το δουν το μωρο και δεν το ζησουν δεν καταλαβαινουν τιποτα δυστυχως!!!ελαχιστες ειναι οι εξαιρεσεις...!!!

αυτο πιστευω οτι δημιουργει το προβλημα που λες οτι εχεις ...ειναι βεβαια που μενεις και με τους γονεις σου...λογω της κρισης φανταζομαι...και μαλλον μπορει να σου σπανε τα νευρα καποιες φορες...αλλα μην στενοχωριεσαι .. τι να κανουμε η κριση ειναι για ολους μας...απλα 
εσυ εισαι και πολυ ευαιρεθιστη..και τα μεγαλοποιεις ολα στο μυαλο σου!!

λοιπον αυτο που θα σου προτεινα εγω να κανετε ειναι ενα ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΑΜΟ ο οποιος διαρκει λιγο δεν χρειαζεται καμια προετοιμασια!!! κατι που βολευει στην κατασταση σου αφου δεν χρειαζεται να τρεχεις..!!.  και το σπουδαιοτερο ειναι πολυ οικονομικος ουτε 100 ευρω δεν κανουν ολα τα διαιολογητικα που πρεπει να εχεις!! αργοτερα οταν γεννηθει το μωρο το βλεπετε και για θρησκευτικο αν θελετε..θα σου ελεγα να κανεις οπωσδηποτε τον πολιτικο γαμο τωρα κυριως για την αναγνωριση του μωρου!!αν δεν εισαι παντρεμενη θα πρεπει να αναγνωρισετε το μωρο μεσω συμβολαιογραφου κατι που ειναι πολυ κουραστικο και καλυτερα να το αποφυγεις!!!ενας πολιτικος γαμος οργανωνεται πολυ απλα μεσα σε 10 μερες!!παρε τηλεφωνο το δημο και ψαξε στο ιντερνετ τα δικαιολογητικα και κανονισε το!!!μην το καθυστερησεις αλλο κανονισε τα ολα εσυ  εσυ αν ο συντροφοσ σου βαριεται δεν εχει πολυ τρεξιμο μην ανησυχεις!!!

τελος οσον αφορα που λες για την σχεση που δεν ηταν στα καλυτερα της μην σε ανησυχει καθολου αυτο μιας και δεν υπαρχει κανονας σε αυτα...τωρα πρεπει να προσπαθησετε για αυτο το μωρακι!!!παραμερησε ολα τα αλλα...ειναι πολυ μικρα...ολα τα ζευγαρια εχουν προβληματα...αλλοι μικρα αλλοι μεγαλα...ολα στη ζωη ειναι..τιποτα δεν ειναι ευκολο...κανονισε τον πολιτικο γαμο και μετα σιγα σιγα βλεπετε πως θα γινουν και τα αλλα...ολοι ετσι κανουν πια την εποχη της κρισης...δεν μπορεις να εισαι σιγουρη για τιποτα!!
σου ευχομαι τα καλυτερα!!!να γεννηθει με το καλο το μωρο!!!και μην ξεχνας οτι εισαι πολυ τυχερη!!!που σου εδωσε ο θεος ενα μωρακι...που θα γινεις μανουλα!!!ενα μωρο ειναι ευτυχια και θα το δεισ οταν γεννηθει...καλα κανατε και το κρατησατε...προσπαθησε να μην τα βλεπεις ολα μαυρα...και ζητα την κατανοηση απο τους γυρω σου για οτι λες και οτι  κανεις...γιατι πολυ απλα εισαι εγκυος...!!!κοιτα να το χαρεις!!!ακουσε με ξερω πολυ καλα τι σου λεω!!!
καληνυχτα!!!

Wpiwvas

# 15 στις 13/12/2013
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αιγάλεω
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 31

Συγχαρητήρια που σε μια δύσκολη φάση της ζωής σου επέλεξες να παλέψεις και δε το έριξες. Δε θα σου χρυσώσω το χάπι, έχεις δύσκολο δρόμο να διαβείς. Ωστόσο, δεν υπάρχουν δυσκολίες ανυπέρβλητες. Σημασία έχει να χαίρεσαι τη κάθε στιγμή, εύκολη ή δύσκολη και να μεγαλώσεις το παιδί σου με αγάπη. Το οποίο είναι πλέον η πρώτη σου έννοια. Ο σύντροφος σου δε το έχει συνειδητοποιήσει καλά ακόμη αλλά δε μπορεί να το αποφύγει. Εάν σε αγαπάει, θα σταθεί στο πλάι σου και θα σε βοηθήσει με το παιδί σας. Εάν δεν υπάρχει δυνατό συναίσθημα. δε θα αντέξει και θα φύγει από το πλευρό σου. Ότι και να κάνει πρέπει να του αποσαφηνίσεις ότι το μωρό είναι δικό σας και είναι η πρώτη σας προταιρεότητα ασχέτως του μέλλοντος της σχέσης σας. Δε φταίει το παιδί εάν ήρθε στον κόσμο χωρίς αυτός να είναι οικονομικά ανεξάρτητος και να μην αισθάνεται έτοιμος ή να μην έχει ξεκαθαρίσει τα αισθήματα του απέναντι σου. Το άγχος είναι αναμενόμενο αλλά δε πρέπει να καθορίζει τα βήματα σου. Καλή λευτεριά και καλή δύναμη!

Αρέσει στο μέλος Paralia48

SunshineJn

# 16 στις 13/12/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Δεν έχει κάποια ταλαιπωρία η αναγνώριση τέκνου εκτός γάμου συμβολαιογραφικά.

Ίσα ίσα το μόνο που χρειάζεται είναι μια ληξιαρχική πράξη γέννησης

και οι 2 γονείς ενώπιον του συμβολαιογράφου.
Η πράξη λέγεται: "πράξη  αναγνώρισης εξωγάμου τέκνου" και καθιστά το παιδί νόμιμο κληρονόμο ΚΑΙ του δηλωθέντος πατρός, ακριβώς σαν να είχε γεννηθεί εντός γάμου,

υπογράφουν και οι δυο γονείς, μετά πηγαίνει ληξιαρχείο για τη διόρθωση του επιθέτου

του παιδιού (μια και αν γεννηθεί εκτός γάμου, στο μαιευτήριο δεν δηλώνεται το επίθετο του πατρός)
και καθαρίσατε!

Απο κει και πέρα μπορείτε μετά τη γέννα να κάνετε όποιο είδος γάμου θέλετε πιο χαλαροί.

antri_84

# 17 στις 13/12/2013
author
Γυναίκα / 37 / Σε σχέση
Απαντήσεις: 2

Ευχαριστω για τς απαντήσεις σας...

Καθυστέρησα να απαντήσω γιατι ξέχασα τον κωδικό όπως και τον κωδικό του email.   Με τον φίλο μου είμαστε μαζί 2,5 χρόνια.Για να απαντήσω σε κάποιους που ρώτησαν γιατί κράτησα το παιδί κάτω απο αυτές τις συνθήκες να πω οτι είμαι σε μια ηλικία που δεν είχα άλλες προτεραιότητες όπως σπουδές κλπ,είχα μια δουλειά και αν δεν είχα απολυθεί μαζί με το σύντροφο μου μπορούσαμε να ανταπεξέλθουμε στα έξοδα ενός σπιτιού και του παιδιού.Κ έτσι όμως να μην ήταν πιστεύω πως οι περισσότερες γυναίκες ψάχνουν έναν τρόπο για να κρατήσουν το παιδί ακόμα και με σοβαρά προβλήματα.Οσο ανώριμο κι αν ακούγεται σε κάποιους αποφάσισα να το κρατήσω και δε θα άλλαζα αυτήν μου την απόφαση όσο κ αν αναρωτιέμαι αν ήταν τελικά το σωστό.Ο Στέφανος καταλαβαίνω πως είναι αγχωμένος που σε λιγο καιρό θα έρθει αντιμέτωπος με όλα αυτά και θα πρέπει να αναλάβει ευθύνες όμως με το να απομακρύνεται κάνει χειρότερα τα πράγματα,θα ήθελα να αντιμετώπιζε με ενθουσιασμό τον ερχομό του γιού μας και να ήταν μαζί μου.Όσο και να το συζήτησα μαζί του δεν αλλάζει.Πολλές φορές δεν εμφανίζεται ούτε στα ραντεβού με το γιατρό,με κάποιυς ανθρώπους που το συζήτησα μου είαπν πως θα αλλάξει μόλις τον δει όπως συμβαίνει με πολλούς άντρες αλλά και αυτό απίθανο μου φαινεται.

wish_

# 18 στις 13/12/2013
author
Γυναίκα / 36 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 3.319

Θα σου πρότεινα να τον πάρεις και να καθίσετε να συζητήσετε ήρεμα και ωραία χωρίς νεύρα και εντάσεις για τον μέλλον σας,πώς φαντάζεται τη ζωή σας από τώρα και στο έξης,πώς νιώθει για σένα και το παιδί και ύστερα εξήγησε του και πες του όλα αυτά που μας λες και νιώθεις...ότι τον βλέπεις απομακρυσμένο,ότι φοβάσαι μήπως έχει αλλάξει κτλ κτλ..συζητήστε μαζί οτιδηποτε σε ανησυχεί...εξήγησε του ότι όλοι έχουν προβλήματα αλλά μαζί και με τη βοήθεια της οικογένεια σας θα τα ξεπεράσετε αρκεί να είστε αγαπημένοι.Οταν ένα ζευγαρι είναι ενωμένο και αγαπιέται προσπαθεί και αντιμετωπίζει τα προβλήματα του ακόμα και αν κάποιες φορές η ψυχολογία του είναι στον πάτο.

Εξήγησε του ότι τώρα η ζωή σας θ΄αλλάξει οτι θέλεις να έχετε μια ομορφη σχέση και να μη νιώθει όπως νιώθει...πες οτι ένας πατέρας και σύντροφος δεν έχει μονο οικονομικές υποχρεώσεις αλλά και κάποιες άλλες υποχρεώσεις απέναντι στην οικογένεια του.Να σου ξεκαθαρισει τι θελει και να δει και τη δική σου πλευρά γιατί στην τελική εσύ το περνάς όλο και δε σκέφτεται καθόλου.

ένας πολιτικός δεν κοστίζει πολλά και μπορείτε να τον κάνετε άμεσα.Να του το προτείνεις,όχι τιποτα άλλο αλλά και για τα τυπικά μετά με τα χαρτιά που θα έχεις τρέξιμο.

roxette_

# 19 στις 13/12/2013
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ουσιαστικα εχει παγωσει η σχεση σας. Για 2,5 χρονια ηταν καλα οχι και για ευθυνες antri. 

antri_84

# 20 στις 13/12/2013
author
Γυναίκα / 37 / Σε σχέση
Απαντήσεις: 2

Ναι δεν καταλαβαίνω πως ένας άνθρωπος που λέει πως θέλει και πως αγαπάει τον άλλο δεν προσπαθεί καθόλου,ούτε και για την ευτυχία του,ούτε για το καλό του και το θέμα είναι πως υπάρχει και ένα παιδί που έρχεται και σίγουρα θα χρειάζεται και τους δυο...Για πολιτικό συζητούσαμε εξ'αρχής άλλα και αυτό το θέμα πάγωσε.

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε