Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Tέλος με την εργασία μου...

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

tzoulia59

# 21 στις 2/2/2014
author
Γυναίκα / 79 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 6.943
'Aρεσαν+: 0%

φλατ σορυ κι ολας αν φανει οτι σε αμφισβητω ...

κι ουτε θελω να περασω το μηνυμα οτι λες μυθοπλασιες ...
αλλα μου φαινονται κοματακι υπερβολικα αυτα που αναφερεις ...
γιατι κι εγω στην παραγωγη βρισκομαι και στην ιδια πολη αρα ιδια νοοτροπια αγορας ...
για ποιο λογο να υπαρχει ενα κλιμα προκαταληψης απεναντι σ εναν συγκεκριμενο υπαλληλο οπως εισαι εσυ και να δημιουργουνται τετοιου ειδους ιντρικες εναντιον σου μεσα σ εναν εργασιακο χωρο ετσι ωστε μονιμως να σου την εχουν στημενη ...
κατι δεν μου κολαει ...
μηπως εισαι ατομο που προκαλεις με την συμπεριφορα σου; 
μηπως εισαι ιδιορυθμος σαν χαρακτηρας και αυτα δεν ειναι ευπεπτα σε εργασιακους χωρους που σημερα για να κρατησουν υπαλληλο σου κανουν και χαρη; 
να υπαρχει τοσος οργανωμενος  μηχανισμος και να βαλονται ολοι εναντιον σου με σκοπο να σε οδηγησουν στην απολυση καπως μου κανει ...

__mikeman

# 22 στις 3/2/2014
author
Ανδρας / 37 / Ελεύθερος
Σουηδία
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 1.991

Τελικά είτε σε καταδιώκουν...είτε έχεις "σύνδρομο καταδίωξης" φιλάρα μου...

Το θέμα είναι πoιο είναι πιο πιθανό...

Αρέσει στο μέλος velvet2

flat_line

# 23 στις 3/2/2014
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 5.945

Παράθεση:
Σχόλιο # 22 από __mikeman

Τελικά είτε σε καταδιώκουν...είτε έχεις "σύνδρομο καταδίωξης" φιλάρα μου...

Το θέμα είναι πoιο είναι πιο πιθανό...

Τίποτα απο τα δύο...

Κάνε μια προσπάθεια να απαντήσεις, μπορεις και καλύτερα...Θα το εκτιμούσα αν το έκανες...

__mikeman

# 24 στις 3/2/2014
author
Ανδρας / 37 / Ελεύθερος
Σουηδία
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 1.991

Ε, τι να σου πω, κι εγώ τώρα μίλαγα με ένα γνωστό μου, που μου έλεγε ότι στην δουλειά του δεν περνάει καλά, γιατί κάτι είχε γίνει με μια κοπέλα(δεν ξέρω τι), και από τότε όλο τον σχολιάζουν και του κάνουν την ζωή ποδήλατο...κι αυτόν γενικά τον ξέρω ότι είναι πολύ ισορροπημένο άτομο...αλλα γενικά ρε συ φλατ, μία παραπονιέσαι οτι τα αφεντικά σου σε παρακολουθουν, μία για αυτό με την κοπέλα, μία με το βιβλιάριο...

Εγώ ξέρω οτι πλέον έτσι οπως έχουμε φτάσει είμαστε ο ένας έτοιμος να φάει το αυτί του αλλουνού με το παραμικρό, οπότε μην έχεις πολλά πολλά στην επόμενη δουλειά...πας, κάνεις την δουλειά σου, αστειεύεσαι με τους συναδέλφους αλλά μέχρι ενός σημείου, και σχολάς...ξερω γω...

VLEMMA

# 25 στις 3/2/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

στα θριλερ
ετσι γινεται...

οταν ολα δειχνουν να πηγαινουν καλα..
τοτε το ζομπι π.χ.
ξαναρχεται
ή
ο σκοτωμενος κακος...ανασηκωνεται
και παιρνει το μαχαιρι κτλ. κτλ. κτλ.

flat
ΔΕ σε πηγαινε
ΔΕΝ τους πηγαινες

συμβαινει...

προχωρα με δυναμη
στα καινουργια!!!

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από flat_line

Και ενώ όλα φαίνονταν να πηγαίνουν καλά, έκανα την δουλίτσα μου και δεν με...

flat_line

# 26 στις 3/2/2014
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 25 από VLEMMA

στα θριλερ
ετσι γινεται...

οταν ολα δειχνουν να πηγαινουν καλα..
τοτε το ζομπι π.χ.
ξαναρχεται
ή
ο σκοτωμενος κακος...ανασηκωνεται
και παιρνει το μαχαιρι κτλ. κτλ. κτλ.

flat
ΔΕ σε πηγαινε
ΔΕΝ τους πηγαινες

συμβαινει...

προχωρα με δυναμη
στα καινουργια!!!

XAXAXAAA

Σε ευχαριστώ. 

Θα περάσω ένα διάστημα στο ταμείο ανεργίας μέχρι να ηρεμήσω  και θα ξαναπροσπαθήσω...

Αρέσει στο μέλος somebody961

somebody961

# 27 στις 5/2/2014
author
Ανδρας / 58 / Σε σχέση
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.019

Είμαι απολύτως σίγουρος, πως η επόμενη σου εργασία (εργασία λέω, όχι δουλειά! - που δουλειά είναι για μένα συνώνυμο της δουλείας ) θα έχει να κάνει με κάτι από εκείνα που αγαπάς!

Και αγαπάς, από όσο σε έχω καταλάβει, αξίες άξιες να αγαπηθούν. (και πείτε μου τώρα εσείς οι ..άτονοι, πώς θα γινόταν κατανοητό το προηγούμενο χωρίς τόνους; )

Μην επιτρέπεις λοιπόν να σε 'νικήσει' κάτι τόσο ΑΣΗΜΑΝΤΟ και ποταπό που, ασήμαντο και ποταπό ήταν κρίνοντας και από τις προηγούμενες σου δημοσιεύσεις.

Θα έρθει μια μέρα ΣΥΝΤΟΜΑ που θα λες ένα μεγάλο ευχαριστώ που σου κάνανε τη χάρη και σε απολύσανε! Δε σου κλείσανε το δρόμο, στον ανοίξανε!

Οπως και εμένα το 1994 που ήμουν στην ηλικία σου, και μου κάναν αυτή τη μεγάλη χάρη και τώρα, τα τελευταία 18 χρόνια, είμαι στη δουλειά που ήθελα πάντα να κάνω, επειδή την αγαπώ. Ηθελα να τους πω ευχαριστώ, αλλά μετά που με διώξανε, ..κλείσανε. Ας πρόσεχαν!

Αυτή η απόλυση για μένα, είναι σαν απόλυση στρατού! Απαλλάχθηκες από κάτι που στην ουσία σε κράταγε δεμένο/δέσμιο πίσω. Πιστεύω πως δε σε βοηθούσε σε τίποτα στο κεφάλαιο της ζωής που λέγεται αυτοπραγμάτωση.
Τα καλά μυαλά, οφείλουν στον εαυτό τους να μη τους 'βάζει κάτω' τίποτα
Ισα ίσα, τα δυναμώνει.

Και επίσης, και χωρίς να είμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει σωστά σχετικά με τα/το χαρτί που σου 'χάσανε' και είπαν ότι σου το έδωσαν, ξέρω από την τωρινή μου δουλειά πως, όταν μου δίνουν ένα έγγραφο ζωτικής σημασίας, (π.χ. ένσημα ικα), υπογράφω για την παραλαβή.
Δες λοιπόν και πες τους ΣΘΕΝΑΡΑ: Μου το δώσατε; ΠΟΥ είναι η υπογραφή μου ότι το παρέλαβα;

Αρέσει στο μέλος anemona_62

somebody961

# 28 στις 5/2/2014
author
Ανδρας / 58 / Σε σχέση

Και κάτι ακόμα: Γ@μησε τους όσο και με όποιο τρόπο μπορείς!

Κάποτε αυτό το χάλι θα πρέπει να σταματήσει! Μη μένουμε στα λόγια και στο μαζοχιστικό 'μαζί τα φάγαμε'!
Μπορεί μαζί να τα φάγαμε, αλλά εγώ ρε πστ μου γιατί είμαι ακόμα νηστικός; ..
Σηκωθείτε από καναπέδες, καρέκλες, κρεβάτια, ανάκλιντρα κ λοιπά έπιπλα και γ@μήστε τους γιατί χανόμαστε που λέει και ο Τζιμάκος!!

Θεωρώ άκρως παθητικό το 'φταίμε εμείς για τη κρίση'.. Τεμπελιά ολκής μου κάνει και βόλεμα ανεπίτρεπτο,
με θύμα την αξιοπρέπεια και αυτοσεβασμό μας.

Στην αδικία γίνομαι θηρίο ανήμερο..

Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

flat_line

# 29 στις 5/2/2014
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος

somebody.

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια...Δεν μπορώ να κάνω τίποτα, δεν έχω μάρτυρες σε αντίθεση με αυτούς που έχουν ανθρώπους απο ότι κατάλαβα που μπορούν να ισχυριστούν οτιδήποτε...
Και τέλος δεν έχω και το κουράγιο, αισθάνομαι οτι και να τους βρίσεις χανεις τα λόγια σου, να τους φτύσεις, πάει χαμένο το σάλιο σου. Αν αυτό είναι το ηθικό ανάστημα του νεοέλληνα, δεν θα πρέπει να μας φαίνεται περίεργο που καταστραφήκαμε...

sotos-1

# 30 στις 6/2/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 28 από somebody961

Και κάτι ακόμα: Γ@μησε τους όσο και με όποιο τρόπο μπορείς!

Κάποτε αυτό το χάλι θα πρέπει να σταματήσει! Μη μένουμε στα λόγια και στο μαζοχιστικό 'μαζί τα φάγαμε'!
Μπορεί μαζί να τα φάγαμε, αλλά εγώ ρε πστ μου γιατί είμαι ακόμα νηστικός; ..
Σηκωθείτε από καναπέδες, καρέκλες, κρεβάτια, ανάκλιντρα κ λοιπά έπιπλα και γ@μήστε τους γιατί χανόμαστε που λέει και ο Τζιμάκος!!

Θεωρώ άκρως παθητικό το 'φταίμε εμείς για τη κρίση'.. Τεμπελιά ολκής μου κάνει και βόλεμα ανεπίτρεπτο,
με θύμα την αξιοπρέπεια και αυτοσεβασμό μας.

Στην αδικία γίνομαι θηρίο ανήμερο..

Ναι και όσο αυτός θα τους γ@μάει θα του δίνετε εσύ με το Τζιμάκο κανα ψιλό για να βγάζει το μήνα?

Γιατί κι εμεις γινόμαστε θηρία ανήμερα όταν ακούμε 'δε φταίμε εμείς για την κρίση' από εκπροσώπους μιας γενιάς που δεν άφησε τίποτα όρθιο και τώρα έχει το θράσος να λέει σ'εμάς 'σηκωθείτε και γ@μήστε τους'.

somebody961

# 31 στις 6/2/2014
author
Ανδρας / 58 / Σε σχέση

Δε θα επιτρέψω στον εαυτό μου να σε βρίσει γιατί έχεις το ακαταλόγιστο.

Σέβομαι το γεγονός ότι αυτά σου τα λόγια βοηθάνε κάπως τη ψυχολογική σου κατάσταση, οπότε μαζί σου!

Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

sotos-1

# 32 στις 6/2/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Όλοι οι νέοι έχουμε το ακαταλόγιστο φίλε και θα λέμε ό,τι θέλουμε.Γιατί εμεις τρώμε τώρα τα σκ@τά.

Οπότε,όλοι εσεις που άλλος λιγότερο άλλος περισσότερο,ευνοηθήκατε από το πελατειακό κράτος και βγάλατε κάποια φράγκα,αντί να μας λέτε 'γ@μήστε τους' φροντίστε να ζείτε και τα άνεργα παιδιά σας τώρα μέχρι τα 35-40 τους ή στείλτε τους να πλένουν πιάτα στη Γερμανία.

flat_line

# 33 στις 7/2/2014
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος

Υπαρχουν και άλλα...

Η πρώτη επαφή μου με την συγεκριμένη εταιρία ήταν πριν ένα χρόνο, οπότε είχα στείλε βιογραφικό και ε κάλεσαν σε ένα κατάστημα τους για να με δουν. Εκεί, με έβαλαν,χωρίς να έχω ρούχα εργασίας, και χωρίς να είμαι ακόμα υπάλληλος της εταιρίας να δουλέψω για κάποιες ώρες. Στην συνέχεια ένας γενικός προιστάμενος μου ζήτησε να πάμε μέχρι μια διπλανή καφετέρεια. Είχα άγχος και λίγο νευρικότητα, πίστευα ότι ήθελε απλά να μου κάνει κάποιες ερωτήσεις σχετικα με την δουλειά, αν και είχα ήδη δείξει πως την γνωρίζω.

Εκεί άρχισε να με ρωτάει αν είμαι χρήστης ναρκωτικών, και αν έχω γενικά σχέση με τα ναρκωτικά. Φυσικά δεν έχω καμιά σχέση με ουσίες, και το είπα, αλλά είχε ένα ύφος μάγκικο όταν μου μιλούσε, που με προκαλούσε να σηκωθώ εκείνη την στιγμή και να του κόψω τα γόνατα. Αν  και ένιωθα άσχημα με τη συζήτηση παρέμεινα ψύχραιμος, άρχισε να μου λέει πως ρωτάει επειδή πέρασαν υπάλληλοι που πουλούσαν ναρκωτικά μέσα στο κατάστημα.

Στην συνέχεια με ρώτησε αν μπορώ να ανεβάσω τους οικονομικούς δείκτες σε ένα συγκεκριμένο πόστο αν προσληφθώ, και πάλι μου δημιούργησε έκπληξη η ερώτηση, απάντησα με ειλικρίνεια πως αυτό δεν μπορώ να το γνωρίζω απο τώρα και πως μπορω μόνο να υποσχεθώ ότι θα κάνω ότι μπορώ.

Όσα γράφω στο θέμα μου, είναι αλήθεια μέχρι την τελευταία γραμμή. Αγαπητοί συνδίκτυοι, δεν θα είχα ποτέ κανένα λόγο να γράφω ψέματα. Περνάω μια δύσκολη φάση στην ζωή μου άνεργος και με χρέη απέναντι σε εκπαιδευτικό ίδρυμα που επέλεξα να συνεχίσω τις σπουδές μου.  

Όσα γράφω στο θέμα μου, είναι αλήθεια μέχρι την τελευταία γραμμή. Αγαπητοί συνδίκτυοι, δεν θα είχα ποτέ κανένα λόγο να γράφω ψέματα. Τελικά τότε για καποιο λόγο που δεν καταλαβ δεν μου έκαναν πρόσληψη. Περνάω μια δύσκολη φάση στην ζωή μου άνεργος και με χρέη απέναντι σε εκπαιδευτικό ίδρυμα που επέλεξα να συνεχίσω τις σπουδές μου. Αν δεν πιστεύεται το θέμα απλά μην συμμετέχετε... 

flat_line

# 34 στις 9/2/2014
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος

Mετά απο μερικούς μήνες με ξαναθυμήθηκαν, οπότε μου ζήτησαν να κατέβω σε ένα απο τα καταστήματα για να μιλήσω με ένα απο τους προιστάμενους της εταιρείας. Κατέβηκα κανονικά ντυμένος, μπήκα στο κατάστημα με λίγο άγχος, περίμενα να μου κάνει κάποιες ερωτήσεις να τελειώνουμε. Αυτός απλά με χαιρέτησε, και μετά με κοιτούσε αμίλητος, μετά απο κάποια λεπτά αμηχανίας που μου προκαλούσε θυμηδία που έθετα υπο έλεγχο, δεν ήθελα να πιστέψει ότι είχα ειρωνική διάθεση, έφυγα.

Τελικά με ξανακαλέσαν πάλι μετά απο αρκετούς μήνες και μου έκαναν πρόσληψη. Αρχικά παρακάλεσα για δύο φόμρες εργασίας της εταιρίας, ώστε να έχω την δυνατότητα να παρουσιάζομαι καθημερινά με καθαρά και σιδερωμένα ρούχα. Με διαβεβαίωσαν ότι θα έχω αυτό πο υ θέλω. Όμως οι μέρες περνούσαν και δεν έπαιρνα τίποτα. Τελικά την μέρα που παρουσιάστηκα για δουλειά μου έδωσαν μια ποδιά που ήταν τεράστια πάνω μου, βρώμικη, φθαρμένη και χωρίς κουμπιά σε κάποια σημεία. Την είχε πετάξει ο προηγούμενος υπάλληλος φεύγοντας. Ένιωσα ντροπιασμένος αλλά αργάστηκα σαν να μην συμβαίνει τίποτα.

Της επόμενες μέρες διαπίστωσα ότι δεν υπήρχαν ούτε αποδυτήρια όπου μπορούσα να αλλάξω. Αναγκαζόμουν να φορέσω εκείνη την ποδιά είτε μέσα σε ένα ψυγείο όπου ζητούσα απο συνάδελφο να προσέχει να μην μπει κανένας, είτε μέσα σε μια άθλια, απίστευτα βρώμικη τουαλέτα, όπου ένιωθα φοβερη' συχαμάρα. Απο την  πρώτη στιγμή έσπασε το ηθικό μου, η θέληση μου για εργασία.

karamelitsameli

# 35 στις 17/2/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Flat στεναχωριέμαι πολύ μαυτο που συνεβη στη δουλειά σου, γιατί σε έχω συμπαθησει πολύ , φαίνεσαι πολύ σοβαρός και αξιοπρεπής άνθρωπος απο τον τρόπο που γράφεις. Ισως το μόνο που σου λείπει να είναι λίγη περισσότερη μαχητικότητα. Και δε στο λεω για να σου κάνω την εξυπνη, και για τον εαυτό μου τα ίδια πιστεύω..  Τουλάχιστον στην επόμενη δουλεια σου, μη τους δείξεις υπερβολική ευγενεια και ανοχη. Να εισαι τυπικος και συνεπης στα καθηκοντα σου, αλλά μην αφήσεις κανεναν να σε "καβαλήσει" .
 Σε φιλώ και σου εύχομαι συντομα να μπεις στο forum και να μας πεις τα ευχαριστα ότι βρηκες άλλη δουλεια.

MiltosRNLI1930

# 36 στις 17/2/2014
author
Ανδρας / 57 / Χήρος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βούλα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 4.651

Μα τι λετε Μανταμ 

Εδω μιλαμε περι αγιου ανθρωπου ! Αν ειχε κανει την επανασταση του εδω και καιρο τωρα θα τρεμανε .

Παράθεση:
Σχόλιο # 21 από tzoulia59

φλατ σορυ κι ολας αν φανει οτι σε αμφισβητω ...

κι ουτε θελω να περασω το μηνυμα οτι λες μυθοπλασιες ...
αλλα μου φαινονται κοματακι υπερβολικα αυτα που αναφερεις ...
γιατι κι εγω στην παραγωγη βρισκομαι και στην ιδια πολη αρα ιδια νοοτροπια αγορας ...
για ποιο λογο να υπαρχει ενα κλιμα προκαταληψης απεναντι σ εναν συγκεκριμενο υπαλληλο οπως εισαι εσυ και να δημιουργουνται τετοιου ειδους ιντρικες εναντιον σου μεσα σ εναν εργασιακο χωρο ετσι ωστε μονιμως να σου την εχουν στημενη ...
κατι δεν μου κολαει ...
μηπως εισαι ατομο που προκαλεις με την συμπεριφορα σου; 
μηπως εισαι ιδιορυθμος σαν χαρακτηρας και αυτα δεν ειναι ευπεπτα σε εργασιακους χωρους που σημερα για να κρατησουν υπαλληλο σου κανουν και χαρη; 
να υπαρχει τοσος οργανωμενος  μηχανισμος και να βαλονται ολοι εναντιον σου με σκοπο να σε οδηγησουν στην απολυση καπως μου κανει ...

Αρέσει στο μέλος flat_line

flat_line

# 37 στις 18/2/2014
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος

Σας ευχαριστώ...

ClaymoreGirl

# 38 στις 26/3/2014
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 116

Παράθεση:
Σχόλιο # 18 από flat_line

XAXAXAXAAA

Και δεν τα έγραψα όλα...

Όταν ζήτησα μετάθεση, μετά απο λίγο με κατηγόρησαν για παρνόχληση επειδή φίλισα μια κοπέλα στο μάγουλο...

Στην συνέχεια μου έδωσαν να υπογράψω επίπληξη για άρνηση εξυπηρέτησης πελάτη, κάτι που αρνήθηκα να κάνω γιατί δεν είχε συμβεί ποτέ. Στην συνέχεια επειδή είπα πως όσα αναγράφει η επίπληξη είναι φαντασιοπληξίες, και αποκυήματα φαντασιώσεων, η διευθύντρια μου πέταξε το χαρτί της επίπληξης στο στήθος.

Αυτό βέβαια που δεν γνώριζαν... είναι πως εκείνο το βράδυ ου υποτίθεται έλαβε χώρα το περιστατικό υπήρχε μια συνάδελφο δίπλα μου, η οποία όταν έμαθε για την επίπληξη δέχτηκε να με στηρίξει αν χρειαστεί, διότι γνώριζε πως αυτά ήταν ψέματα...Κάτι που τελικά δεν χρειάστηκε να κάνει. Διότι αν και πάνω στην επίπληξη έγραψα πως αυτό δεν συνέβη, αντί να την υπογράψω, οι απο πάνω δεν την διερεύνησαν, μυστηριωδώς πέρασε στο ντούκου. Και αφού με υπομονή και επαγγελματισμό υπέμεινα όλα αυτά, μέχρι την ημέρα που με πήγαν σε άλλο κατάστημα, ακολούθησε αυτό που έγραψα πιο πάνω.

Μπορείς να γράψεις οτι σου αρέσει στο θέμα μου, ο καθένας ειναι ελεύθερος να εκφράζει την άποψη του.

Διαβάζοντας και αυτό, έχω καταλάβει και για ποιό κατάστημα πρόκειται (αν μιλάμε για αλυσίδα). Καθόλου απίθανα, καθόλου!

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε