Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Πως του το λες?

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

alistrath

# 1 στις 6/2/2014
author
Γυναίκα / 32 / Παντρεμένη
Ν. Σερρών / Αλιστράτη
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 61
'Aρεσαν+: 0%

Πως του το λες?

Καλημερα σε ολη την παρεα,

θα μπω κατευθειαν στο θεμα.Εχω καταληξει οτι τα προβληματα που εχουμε με τον αντρα μου ξεκινανε απο το γενονος οτι ειναι πολυ νευρικος και εγωκεντρικος.Σε αυτο(το δευτερο) φυσικα εχει συνεναισει και η πολυαγαπημενη μου πεθερουλα.Απο μικρο δεν του ελεγε ποτε οχι,παντα τον παινευε και του τα εδινε ολα στο χερι.Αυτο οπως καταλαβαινεται ειχε σαν αποτελεσμα να μην συμμετεχει στα του σπιτιου παρα μονο κανενα τυπικο που και που για να μπορει να πει οτι δεν καθεται και στο γεγονος οτι δεν εχει υπομονη.Αν ξεκινησει να κανει κατι και δεν τα καταφερει με την πρωτη προσπαθεια γινεται χαμος.

Επισης ειναι ανθρωπος που δεν μπορει να παραδεχτει οτι εχει κανει λαθος στο παραμικρο και ταυτοχρονα νομιζει οτι οτι και να του πεις και με οποιο τροπο και να του το πεις οτι τον κατηγορεις.

Πως μπορω σε εναν τετοιο ανθρωπο να του πω οτι χρειαζεται να δει ψυχολογο?Θελω κια εγω να παω μαζι του γιατι καπου θα φταιω κι εγω...ειμαι της λογικης οτι ποτε δεν φταιει μονο ο ενας.Μπορει υποσυνειδητα να του τα προκαλω ολα αυτα και να μην το καταλαβαινω.

Σας ευχαριστω εκ των πρωτερων για τις συμβουλες σας.

somebody961

# 2 στις 6/2/2014
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017

Μπράβο σου που βάζεις και τον εαυτό σου ότι μπορεί να φταίει, αλλά προσωπικά δεν το νομίζω.
Δώσε του ενθάρρυνση σε ό,τι κάνει μαζί με γενναίες δόσεις αγάπης και αναγνώρισης γιατί, ξέρεις τι πιστεύω; Πως όλα αυτά που περιγράφεις, είναι αποτέλεσμα έλλειψης τους.
Είναι η άμυνα του για να μην τρελαθεί.

Εκείνος που είναι ισχυρογνώμων και εγωιστής, στην ουσία ΟΥΡΛΙΑΖΕΙ να ακουστεί στο "Ρεεε, είμαι και εγώ εδώ"!
Από εκεί προέρχεται και η ευθιξία.. Φοβάται να γκρεμίσουν την εικόνα που ο ίδιος έχει φτιάξει για τον ίδιο.

Δεν χρειάζεται ψυχολόγο νομίζω. ΕΣΕΝΑ χρειάζεται.
Ηθελα να πω παραπάνω αλλά πρέπει να φύγω, συγγνώμη.

KLELIA22

# 3 στις 6/2/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

εσυ..δεν εχεις δουλεια να του πεις τιποτα.

αυτες ειναι απολυτα προσωπικες διεργασιες.

απο αντιδραση και μονον... δεν θα παει ποτε.

στην προκειμενη περιπτωση ομως...
εσυ χρειαζεσαι βοηθεια..

αυτος.. και ο καθε αντρας ... ( που εχεις συναντησει ή που θα συναντησεις)
θα εχει καποια στοιχεια στο χαρακτηρα του που δεν θα συμβαδιζουν με τον δικο σου.

εσυ τι?

καθε φορα.. θα προσαρμοζεσαι?
θα αλλαζεις?

θα μπαινεις στο τριπακι να τον αλλαξεις...?

και στο τελος εσυ? που θα εισαι?

προσδιορισου.
αναγκες. επιθυμιες.

δειξ'τες! διεκδικησε τες!

οχι με γκρινια και ζητιανια...

ειναι δικος σου ο δρομος.

δικη σου η καθημερινοτητα... η ζωη...

αυτη φτιαξε .γεμισε .. με προσωπα... με εικονες.. με στιγμες που θα σε γεμιζουν.

οχι με φορα... λιγο λιγο...

δουλεια εχεις?
ικανοποιητικο μισθο?
χομπυ?
οι δικοι σου ?
σε στηριζουν?

* δεν θα σε αφησει κανενας ψυχολογος .. να κανεις επαναστασεις αν δεν δει πως εισαι ετοιμη
πρακτικα ..και ουσιαστικα...
οποτε μην πας εκει για να βρεις.. καποιον.. να σε μπριζωσει...
θα απογοητευτεις.

alistrath

# 4 στις 6/2/2014
author
Ν. Σερρών / Αλιστράτη

θεωρω οτι οσα λετε ισως εχουν μια δωση αληθειας ομως κι εγω ειμαι ανθρωπος και δεν αντεχω καποιες συμπερηφορες.Πως μπορεις να εισαι τρυφερος και δοτικος σε εναν ανθρωπο οταν εκεινος σου μιλαει αποτομα και νευρικα.Δεν θυμαμαι ποτε να με επιασε και να μου ειπε κατι με ομορφο και γλυκο τροπο.Βλεπω αλλους φιλους η απλα γνωστους η απλα τυχενει και γνωριζω καποιον και το πρωτο πραγμα που παρατηρω ειναι η ηρεμια που εχει και η σταθεροτητα.Ο νατρας μου για να καταλαβαεται εαν ξαπλωσει το μεσημερι να κοιμηθει οταν ξυπνησει θα ειναι μεσα στα νευρα.Του μιλαω λιγο λεγοντας καμια βλακιουλα εκνευριζεται,δεν του μιλαω καθολου δινονυας του χρονο να συνελθει παλι εκνευριζεται γιατι δεν του μιλαω.Γενικα εχω πιασει τον εαυτο μου να φοβαμαι να του μιλησω για να μην νευριασει η προσπαθω να βρω τις καταλληλες λεξεις ετσι ωστε να μην παρεξηγηθει .(υποτηθεται οτι ειναι ο ανθρωπος μου και πως δεν θα πρεπει να πρεξηγηται με το παραμικρο,αν δλδ προσεχω στον αντρα μου με τους φιλους και γνωστους τι θα πρεπει να κανω?)
Το εχω σκεφτει πολυ το θεμα και κατεληξα στον ψυχολογο.Ειχε παει και παλιοτερα πριν γνωριστουμε και μου ειπε οτι το μονο που του ειπε ειναι οτι πρεπει να κοψει τους καφεδες και την coca cola.Ειχε και τοτε θεματα με τα νευρα του και μου ειπε οτι η πρωην του του τα προκαλουσε.Τωρα του τα προκαλω εγω.Δεν νομιζω οτι ολοι οι αλλοι φταιμε.Δεν μπορει!Ακομη και γνωστοι και φιλοι του το εχουν πει οτι ειναι νευρικος αλλα δεν αντιδρα γιατι δεν θελει να τους επιβεβαιωσει.
Οποτε ξαναγυριζουμε στην ιδια ερωτηση 'πως του το λες?'

morgoth

# 5 στις 6/2/2014
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461

μην κανεις κατι που θα του θυμισει τη μανα του... δηλαδη να του πεις κανε αυτο κανε εκεινο...

ισως πρεπει να πας σε ψυχολογο για σενα πρωτα απολα. αυτο που λεει η κλελια..

δε μπορεις να αλλαξεις τον αλλον. μονο ο ιδιος μπορει να αλλαξει - μαλλον να βελτιωθει κατα το ακριβοτερον.

ηταν ετσι απο την αρχή? ή στη πορεια βγαζει ολον αυτο τον εκνευρισμό?

flat_line

# 6 στις 6/2/2014
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 5.966

Αγαπητή φίλη.

Βρίσκεσαι σε μια κακοποιητική σχέση.
Αν και έχεις εστιάσει το πρόβλημα στην έλλειψη ορίων απο την οικογένεια του, αυτό που γίνεται φανερό σε εμένα είναι συμπεριφορές ανθρωπου που έχει κακοποιηθεί σαν παιδί, και που έχει εξωτερικεύσει την εμπειρία της κακοποίησης. Η έλλειψη ορίων και ο ανεπαρκής αυτοέλέγχος είναι δευτερεύον ψυχολογικό ζήτημα.

Αν θέλεις να βοηθήσεις τον γάμο σου, η και να τον σώσεις θα πρέπει να πάρετε βοήθεια απο κάποιον ειδικό της ψυχικής υγείας. Εξήγησε στον άνδρα σου ότι έχεις κάνει ότι μπορείς για να βοηθήσεις την σχεση σας, και ότι πρέπει να αναζητήσει βοηθεια προκειμένου να σώσετε τον γάμο σας. Σε διαφορετική περίπτωση ίσως να χρειαστεί να σκεφτείς σοβαρά για το μέλλον σας και για το αν σου αξίζει να παραμένεις σε ένα γάμο όπου φοβασαι να μιλήσεις, δεν πορείς να συζητήσεις ομαλά, και ζεις με τον φόβο του θυμού του άνδρα σου.
Αρέσει στο μέλος alistrath

aladdin30

# 7 στις 6/2/2014
author
Ανδρας / 37 / Σε σχέση
Ν. Κορινθίας / Λουτράκι-Περαχώρα
Θέματα: 33
Απαντήσεις: 4.292

Ολα αυτα που περιγραφεις, δεν τα ειχε πριν το γαμο? Πως και το παντρευτηκες το κελεπουρι???

IM____

# 8 στις 6/2/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

alistrath άσχετα με το πως έμαθε ο σύντροφός σου από μικρός, παίζει ρόλο και ο τρόπος με τον οποίο τον έμαθες εσύ, με βάση την ανοχή σου, η οποία του "φανέρωσε" τα όριά σου.

Πιστεύω πως θα πρέπει να αποκτήσεις διεκδικητική συμπεριφορά (να διεκδικείς δηλαδή τα δικαιώματά σου στη σχέση). Εξήγησέ του με σοβαρό και όμορφο τρόπο, ότι δεν πρόκειτε να συνεχίσεις να ανέχεσε μια τέτοια συμπεριφορά από την πλευρά του. Εάν δεν αλλάξει, κράτα ψυχρή στάση και απομακρύνσου.

Πιστεύω πως υπάρχεις στη συνείδησή του ως "καρπαζοεισπράκτορας". Άλλαξέ το!

Titikaka38

# 9 στις 6/2/2014
author
Γυναίκα / 53 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Δραπετσώνα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 1.155

Παράθεση:
Σχόλιο # 6 από flat_line

Αγαπητή φίλη.

Βρίσκεσαι σε μια κακοποιητική σχέση.
Αν και έχεις εστιάσει το πρόβλημα στην έλλειψη ορίων απο την οικογένεια του, αυτό που γίνεται φανερό σε εμένα είναι συμπεριφορές ανθρωπου που έχει κακοποιηθεί σαν παιδί, και που έχει εξωτερικεύσει την εμπειρία της κακοποίησης. Η έλλειψη ορίων και ο ανεπαρκής αυτοέλέγχος είναι δευτερεύον ψυχολογικό ζήτημα.

Αν θέλεις να βοηθήσεις τον γάμο σου, η και να τον σώσεις θα πρέπει να πάρετε βοήθεια απο κάποιον ειδικό της ψυχικής υγείας. Εξήγησε στον άνδρα σου ότι έχεις κάνει ότι μπορείς για να βοηθήσεις την σχεση σας, και ότι πρέπει να αναζητήσει βοηθεια προκειμένου να σώσετε τον γάμο σας. Σε διαφορετική περίπτωση ίσως να χρειαστεί να σκεφτείς σοβαρά για το μέλλον σας και για το αν σου αξίζει να παραμένεις σε ένα γάμο όπου φοβασαι να μιλήσεις, δεν πορείς να συζητήσεις ομαλά, και ζεις με τον φόβο του θυμού του άνδρα σου.

...καποια στιγμη,αν εχεις χρονο και ορεξη φυσικα...θα ηθελα να αναλυσεις τι ειναι για σενα κακοποιητικη σχεση.Πως την εχεις στο μυαλο σου και τι νομιζεις οτι δημιουργει στην ψυχη ετσι ωστε  να τρεχει καποιος σε ειδικους μετα?...Γιατι εχω την εντυπωση οτι ολοι εχουμε κακοποιηθει και κακοποιουμαστε συνεχως μεχρι να τα τιναξουμε,ειτε σαν παιδια,σε σχεση,σε εργασια..?.Παντου!Μ αυτη τη λογικη θα πρεπε τον ψυχολογο να τον εχουμε αυτοκολλητο  <συγκατοικο>.( δε συμφερει )!Ποτε θεωρεις οτι ο αλλος εχει περασει την κοκκινη γραμμη και πραγματι κακοποιει τον αλλον?...Καλησπερα!

tzoulia59

# 10 στις 6/2/2014
author
Γυναίκα / 81 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Απαντήσεις: 7.323

αυτον σε δεκα ψυχολογους να τον πας ο ιδιος κι απαραλαχτος θα ειναι ...

αντε θα εχει αναλαμπες βελτιωσης οταν κερδιζει η ομαδα του ...
ειναι ο καλος που εχει στον εγκεφαλο κοινως...
το dna ενιοτε ...το περιβαλλον κλπ ...που εχει εμποτισει ...τον λουλουδοχαρακτηρα του ...
αντε τωρα να κανεις μεταμοσχευση ...μυαλου...σ αυτον ...
γινεται ; 
δεν γινεται ...
εσυ ξερεις το ποσο σου κανει τη ζωη αφορητη ...
υπαρχουν παιδια; 
κανε εναν υπολογισμο ...καρτα αλλαγης σου δωσε η μαμα του; 
αστειευομαι ...
.κι αν δεν σου βγαινει ...λοιπον...κοριτσακι ...
αλλαξε τον μ εναν αλλο ...
και να εισαι πιο προσεκτικη αυτη τη φορα ...φιλικα ...

alistrath

# 11 στις 7/2/2014
author
Ν. Σερρών / Αλιστράτη

Καλημερα και παλι,
δυστυχως αυτη τη συμπερηροφα αρχισε να την εμφανιζει απο τοτε που αρραβωνιαστικαμε και τοτε θεωρουσα οτι ηταν εκνευρισμος λογο του αρραβωνα.Μετα αποφασισαμε σε συνδιασμο με πιεση των γονιων,το γιατι δεν το ξερω,να παντρευτουμε και συνεχιζοταν η κατασταση.Ηρθε και η απωληση και εξακολουθουσε η νευρικοτητα και η αποτομη συμπερηφορα.Τοτε οπως ανεφερα θεωρουσα οτι ηταν δικαιολογημενα.Η αληθεια ειναι οτι τωρα που το σκεφτομαι και πριν τον αρραβωνα μια με δυο φορες ειχε τυχει να κανει σκηνικα νευρικοτητα και επιθετικοτητας προς εμενα μπροστα σε φιλο του ο οποιος θυμαμαι οτι τον ειχε ρωτησει γεματος απορεια για ποιο λογο εκνευριστικε.Αν το αναλυσω το θεμα μαλλον επειδη του ελεγα τη γνωμη μου,εκεινος με ειχε ρωτησει, για το πως και που να τοποθετηση καποια επιπλα στο σπιτι του και επειδη ηταν οι πιο σωστες λυσεις κατα τη γνωμη του,εχω σπουδασει πολιτικος μηχανικος και μου αρεσει ιδιαιτερα η διακοσμηση εσωτερικων χωρων και εχω ψυλοασχοληθει,δεν του αρεσε που καποιος αλλος πηρε τα 'πρωτια'.
Οπως εχω αναφερει δυστυχως οι γονεις του ειναι αυτοι που τον εχουν κανει ετσι.Οταν τον γνωρισα εκανε ολες τις δουλειες του σπιτιου και μαγειρευε κιολας.επειδη εμενε μονος.Με το που μειναμε μαζι σταματησε.Δεν λεω οτι θελω να κανει ολες τις δουλειες εκεινος αλλα θελω να βοηθαει και να εκτιμα τον κοπο μου οταν με βλεπει να καθαριζω 5 και 6 ωρες και επιστρεφοντας απο τη δουλεια ενα βλεπει οτι ειναι σφουγγαρισμενα να μπαινει μεσα με τις μποτες τις δουλειας.Απλα πραγματ οχι υπερβολες.Ποτε δεν μου αρεσαν αλλωστε οι υπερβολες.Ειμαι της παλιας σχολης οπου η γυναικα κανει τα πιο πολλα στο σπιτι αλλα εως ενα βαθμο.Οταν π.χ. δεν πηαγινει δουλεια δεν μπορουμε να τρωμε συνεχεια μακαρονια.Οταν ειχαμε σχεση εκανε ενα σωρο φαγητα.Τωρα δεν εχει αναγκη,τον εδεσε τον γαιδαρο μαλλον.Και ανεφερα στην αρχη της προτασης οτι οι γονεις του ον εχουν κανει γιατι πανω σε αυτο το θεμα καποια στιγμη που εκανα συζητηση με την πεθερουλα μου για το γεγονος οτι ο γιος της δεν βοηθαει στο σπιτι ενω εκεινη ελεγε οτι ειναι νοικοκυρης μου πεταξε το θεικο ''ε καλα πριν ηταν εργενης και αναγακστηκα τα εκανε,γι΄'αυτο παντρευτικε για να μην τα κανει''!!! δεν ηξερα τι να πρωτοτραβηξω,τα μαλλια μου 'η τα β...α μου!!!
Αυτο ομως δεν εχει να κανει με τα νευρα του πιστευω αλλα με τη βολη του και την ευκολια του.Τα νευρα θεωρω οτι ειναι κατι που το εχει,η πεθερα μου και το κληρονομησε.Ακομη και για τον καιρο εκνευριζεται για να καταλαβεται γι'αυτο λεω οτι θελω να παω σε ψυχολογο για να τον βοηθησει με το θεμα νευρα.Το προβλημα μου οπως εχω ξαναπει ειναι πως να του το πω και να μη γινει  ο τριτος παγκοσμιος???

morgoth

# 12 στις 7/2/2014
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461

καταρχας αμα του πεις πηγαινε σε ψυχολογο θα γινει ο 3ος παγκοσμιος. 100%

απο κει και περα το θεμα ειναι να μιλησετε ηρεμα οι δυο σας. να του αναφερεις και εξηγησεις δυο πραγματα που σε ενοχλουν, αλλά ηρεμα και οχι επιθετικα. με πολυ ηρεμια και διαθεση για κουβεντα. και οχι πολλα πραγματα μαζι. ενα ενα τη φορα.
Απο κει και περα να σαι προετοιμασμενη τι μπορεις εσυ ως ατομο να αντεξεις. Μπορεις τελικα να ζησεις με εναν ανθρωπο διαφορετικο απο αυτο που εχεις στο μυαλο σου ως ιδανικο? Τι μπορεις να αντεξεις? Παιδακια εχετε?

achinos

# 13 στις 7/2/2014
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Μονακό
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 13.764

Σε βρήκε βολικιά...γιαυτό σε κουκούλωσε...δεν του εξήγησες κ συ, οτι μπορεί νάσαι παραδοσιακή...αλλά όχι όπως παλιά...είσαι παραδοσιακή νέας κοπής...

Τεσπαν, αν δεν έχετε παιδιά, μην κάνετε ακόμα...γιατί μερικές φορές, ο παγκόσμιος πόλεμος, δεν αποφευγεται...ειδικά αν έχει πάρει ο ένας το μονοπάτι του "δεν ξέρω πως να του το πω" κι επιπλέον αν δεν έχετε στα καλά του k το σεξουαλικό κομμάτι του γάμου...που είναι βασικό για να τραβήξεις όλη σου τη ζωή πίσω...σε προηγούμενο, πιο λειτουργικό mode.

Υ.Γ.Αφού δεν μπορείς να τον πας σε ψυχολόγο τον ίδιο, πήγαινε εσύ, έτσι κι αλλιώς κάποια στιγμή αν συνεχιστεί η φάση, θα τον χρειαστείς...

Αρέσει στο μέλος alistrath

aladdin30

# 14 στις 7/2/2014
author
Ανδρας / 37 / Σε σχέση
Ν. Κορινθίας / Λουτράκι-Περαχώρα
Θέματα: 33
Απαντήσεις: 4.292

Τα μονο αποτελεσματα που θα χει ο ψυχολογος στην περιπτωση του συζυγου θα ειναι να χασετε χρονο και χρημα. Πρεπει να παει παλι πρωτη δημοτικου οσον αφορα το χααρακτηρα. Και συ ομως δεν ησουν συνειδητοποιημενη και ειναι παραδοξο λογω του μορφωτικου σου επιπεδου και της ηλικιας. Μηπως αντι να παλευεις να κρατησεις απ τα μαλλια την κατασταση, να οργανωσεις ενα σχεδιο εξουδου??? Το ξερω οτι το να αλλαξεις το status quo ειναι δυσκολο οταν εχεις δεσμευτει ενωπιον θεου και ανθρωπων, αλλα αφου εισαι και μηχανικος θα ξερεις τι καταληξη εχει ενα κτιριο σε σαθρα θεμελια...Ολα αυτα που λες οτι φταινε οι γονεις του, οτι τον αλλαξανε, οτι φταιει η δουλεια κλπ ειναι δικαιολογιες. Καντην οσο προλαβαινεις γιατι ηδη αρκετο χρονο εχασες. Εχεις λοιπον τελειως λαθος focus διοτι το προβλημα δεν ειναι πως θα πεις στον αντρα σου να παει σε ψυχολογο. Μην εθελοτυφλεις γιατι θα το βρεις μπροστα σου.

Αρέσει στο μέλος Titikaka38

_skia_

# 15 στις 7/2/2014
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 145

Απο πειρα θα σου πω το εξης ,και να του πεις να παει σε ψυχολογο ,και να δεχτει (λεμε τωρα) να παει 1. το σοι του θα σε κατηγορησει οτι πας να τρελαννεις τον κανακαρη τους 2. θα πει οτι εσυ φταις για ολα και η συμπεριφορα του ειναι δικοο σου δημιουργημα . Απο οτι καταλαβα, για να γραφεις εδω , εισαι  στα ορια σου 

Για παιδια δεν ειδα να γραφεις και συμπερανα οτι δεν υπαρχουν ,αν υπηρχουν θα σου ελεγα να σκεφτεις τη παραδειγμα τους δινεις οταν σκυβεις το κεφαλι και δεχεσαι αυτη την συμπερηφορα και τι παραδειγμα δινει αυτος στα παιδια 
ΦΥΓΕ ΜΑΚΡΙΑ Κανενας δεν αξιζει τετοια συμπεριφορα 

__Να θυμασε κατι ,για αυτον και για το σοι του ΠΑΝΤΑ θα φταις εσυ 

skaskaskasousou

# 16 στις 7/2/2014
author
Γυναίκα / 40 / Ελεύθερη
Ν. Μαγνησίας / Βόλος
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 3.091

Εφόσον παντρευτήκατε σημαίνει οτι ήξερες γι' αυτές του τις ιδιαιτερότητες και τα αποδέχτηκες. Το ζευγάρι πρέπει να τα λύνει αυτά συζητώντας. Με την συζήτηση κερδίζεις πολλά. 

Σε ψυχολόγο να τον πας γιατί; Για να του πει να σε βοηθάει στις δουλειές;; Ήμαρτον. Αυτά που σε πειράζουν είναι η όλη στάση του και κατα βάθος πιστεύω οτι είσαι θυμωμένη με την μάνα του που εκείνη τον βοήθησε να πάρει αυτόν τον δρόμο.
Αν θέλεις να βοηθήσεις την σχέση σου με την βοήθεια τρίτων, θα σου πρότεινα να πας σε κάποιον σύμβουλο σχέσεων.
Αλλά πριν το κάνεις αυτό θα σου πρότεινα το βιβλίο "Να βλέπεις στον έρωτα με τα μάτια ανοιχτά" του Χόρχε Μπουκάι . Θα σε βοηθήσεις πάρα πολύ πιστεύω. Μερικές φορές οι λύσεις μας έρχονται μέσα απο απλά πράγματα. 

tzoulia59

# 17 στις 7/2/2014
author
Γυναίκα / 81 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Απαντήσεις: 7.323

εσυ εισαι πολιτικος μηχανικος ...

ο συζυγος τι μορφωση εχει; 
γιατι μποτες ακουω στα σφουγγαρισμενα ...

Titikaka38

# 18 στις 8/2/2014
author
Γυναίκα / 53 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Δραπετσώνα
Απαντήσεις: 1.155

Παράθεση:
Σχόλιο # 13 από achinos

Σε βρήκε βολικιά...γιαυτό σε κουκούλωσε...δεν του εξήγησες κ συ, οτι μπορεί νάσαι παραδοσιακή...αλλά όχι όπως παλιά...είσαι παραδοσιακή νέας κοπής...

Τεσπαν, αν δεν έχετε παιδιά, μην κάνετε ακόμα...γιατί μερικές φορές, ο παγκόσμιος πόλεμος, δεν αποφευγεται...ειδικά αν έχει πάρει ο ένας το μονοπάτι του "δεν ξέρω πως να του το πω" κι επιπλέον αν δεν έχετε στα καλά του k το σεξουαλικό κομμάτι του γάμου...που είναι βασικό για να τραβήξεις όλη σου τη ζωή πίσω...σε προηγούμενο, πιο λειτουργικό mode.

Υ.Γ.Αφού δεν μπορείς να τον πας σε ψυχολόγο τον ίδιο, πήγαινε εσύ, έτσι κι αλλιώς κάποια στιγμή αν συνεχιστεί η φάση, θα τον χρειαστείς...

...αντε παλι με τον ψυχολογο...!!!...μετα σε ψυχιατρο...Η εποχη των..χαπιων!!!...Διωχτον κοριτσι μου να παει στο διαολο πια!!!Κανεις φουστης δεν μπορει να παιζει με την ψυχη σου...!...Ξερεις ε?μονο αυτην εχεις...αν στη μαμησουν κι αυτη...εισαι για φουντο!Αλλωστε εχει ξαναειπωθει...μονοι γεννιομαστε...μονοι τελειωνουμε...τ αλλα ειναι σαλια!!!Και δεν χρειαζεται να εχεις λεφτα γι αυτη τη <μαγκια>...αρκει να κρατησεις την ψυχη σου.Αυτην φοβουνται μονο...δεν εχεις ιδεα ποσο!!!

alistrath

# 19 στις 8/2/2014
author
Ν. Σερρών / Αλιστράτη

Καλημερα σε ολους της παρεας,

Διαβασα προσεκτηκα τα οσα μου γραφετε αν και καποιοι φαινεται οτι δεν εχετε καταλαβει το θεμα μου.Με τον αντρα μου παντρευτηκα απο ερωτα και αγαπη.Δεν ηταν ετσι στην αρχη.Ηταν ενα ατομο που και στο σπιτι βοηθουσε και με προσεχε,και ηταν ηρεμος εκτος απο καποιες στιγμες που ολοι νομιζω οτι εχουμε.
Μετα το γαμο αρχισαν ολα ουσιαστικα και εκει ερχεται η πολυαγαπημενη μου πεθερουλα και ανακατευτηκε,γιατι της αρεσει να ανακατεβεται,και ποφανως οταν εγω απο βλακια μου, γιατι πιστευα οτι σε μενα δεν θα συμβει οσα ακουγονται για τις πεθερες ,της ανεφερα οτι ο γιος της δεν ασχολειται με τιποτα παρα μονο με πραγματα που τον ευχαριστουν και δεν χρειαζονται κοπο και συν της αλλης δεν σεβεται και τον δικο μου κοπο πηγε και του τα ειπε.Το κυριοτερο ειναι οτι εχει σχεδον μονιμως νευρα και αποτομη συμπερηφορα.Πανω σε αυτο απλα μου ειπε να κανω υπομονη και να προσπαθησω να το δεχτω και να ειμαι καλη μαζι του ετσι ωστε να μην εχει νευρα!!!Ειλικρινα δεν ξερω για ποιο λογο αρχισαν ολα αυτα ξαφνικα.Ξερω οτι οι γονεις του δεν τον αφηνουν να ξεμυτησει οσο και αν ο ιδιος θελει να πιστευει οτι ειναι ανεξαρτητος.(να σημειωσω οτι εχει μια αδερφη η οποια μενει ακομη μαζι τους 33 χρονων ,την ταιζουν,την ποτιζουν,της στρωνουν το κρεβατι, την εχουν στα οπα οπα και να σημειωσω επισης οτι ειναι εργαζομενη με καλο εισοδημα.Τελευταια εχει μετακομισει Αθηνα αλλα και παλι καθημερηνα και ολημερις μιλανε στα τηλ.και τρεις τη μια ειναι μια εκεινοι εκει μια αυτη .Αν βρει αντρα εμενα να με κρεμασετε αναποδα σε καμια πλατεια)
Του εχουν ουσιαστικα ζητησει να τους 'δινει αναφορα'.Δεν μενουμε στην ιδια πολη με τους γονεις του.Με τους γονεις μου μενουμε κοντα με τους οποιους εχουμε τυπικες σχεσεις.Μιλαμε οταν υπαρχει λογως.Δεν λεω οτι ειναι καλο αλλα απο το να μπλεκονται στα ποδια μου προτειμω τυπικες σχεσεις.Τα πεθερικα μου απο την αλλη καθε δυο μερες το πολυ επικοινωνουν στο τηλ.Ελεος δλδ!!!Ουτε στο δημοτικο δεν τα κανουν αυτα.Παντρευτηκε πλεον ο γιος τους αλλα δεν λενε να το καταλαβουν.Το καλο ειναι οτι εχουν καταλαβει οτι δεν τα γουσταρω εγω αυτα γιατι δεν μιλαω μαζι τους παρα μονο οταν τυχει.Θα μου πεις αυτος ειναι λογος για να του βαζει λογια.Ας του βαλει.Αλλωστε ουτε κι εκεινοι μου μιλανε παρα μονο αν τυχει.Η αληθεια ειναι οτι ειναι απο τους ανθρωπους που σε συμπαθουν και ενδιαφερονται για σενα μονο αν τους εχεις κανει κατι.Αν δεν τους εχεις προσφερει τιποτα μπροστα σου θα σου πουν τα χιλια καλα και με το που θα γυρισεις την πλατη σου θα βγαλουν χολη.Ποιος ξερει τι του εχουν πει και για μενα.Γι'αυτο λεω οτι επειδη καποιος τον επιρεαζει,ετσι συμπεραινω εγω,εστω και υποσυνειδητα ξεσπαει με αυτο τον τροπο.
Με ρωτησε καποιος τι δουλεια κανει.Μηχανικος ειναι και εκεινος.Οι μποτες που ανεφερα ειναι λογο των ελεγχων που κανει.
Το να φυγω ειναι μια λυση που την εχω σκεφτει κι εγω.Στην αρχη σκεφτομουν τι θα πει ο κοσμος ,πως θα το παρουν οι γονεις μου και διαφορα τετοια.Μετα ομως ειπα οτι ολοι αυτοι δεν αξιζουν μπροστα σε μενα και το να χασω τον εαυτο μου.Απο την αλλη ομως σκεφτηκα οτι δεν παντρευτικα επειδη ετυχε η επειδη με πιεσαν αλλα απο ερωτα και καπου χαθηκε στην πορεια.Αυτο το γιατι θελω να λυσω.Οπως ανεφερα και πιο πανω για μενα πιστευω οτι οι λογοι που δεν ειμαστε καλα με τον αντρα μου(ουτε και στο σεξουαλικο εννοειται γιατι με ολη αυτη τη συμπερηφορα πως να εχω διαθεση  για κοκο,οχι οτι εκεινος κανει κατι πανω σε αυτο,το εναντιον)ειναι τα νευρα του και το γεγονος οτι δεν εχει απογαλακτηστει.'Η μαλλον δεν τον αφηνουν να απογαλακτηστει και το λεω αυτο γιατι ειχε τυχει να του την πει η μανα του καποια φορα που ειχαν να μιλησουν τρεις μερες λεγοντας του οτι δεν νοιαζεται γι'αυτους και δεν τους παιρνει ουτε ενα τηλ!!!
Θεωρω λοιπον οτι ενας ψυχολογος θα μπορεσει να βοηθησει σε ολα.Το εχω σκεφτει να παω μονη μου για αρχη να με βοηθησει να του το περασωσαν ιδεα και να παμε και μαζι ,αλλα για να το κανω αυτο χρειαζεται να βρω καποια στιγμη που δεν θα το καταλαβει για να μην υπαρξει προβλημα και το δει αρνητικα και αντι για καλο να κανω κακο.

Θεωρω λοιπον οτι ενας ψυχολογος θα μπορεσει να βοηθησει σε ολα.Το εχω σκεφτει να παω μονη μου για αρχη να με βοηθησει να του το περασωσαν ιδεα και να παμε και μαζι ,αλλα για να το κανω αυτο χρειαζεται να βρω καποια στιγμη που δεν θα το καταλαβει για να μην υπαρξει προβλημα και το δει αρνητικα και αντι για καλο να κανω κακο.

flat_line

# 20 στις 8/2/2014
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 5.966

Αγαπητή φίλη.

Απο οτι καταλαβαίνω οι γονείς του καταστρέφουν την σχέση σας, με το να του βάζουν λόγια για εσένα και να τον γεμίζουν θυμό. Με αποτέλεσμα αυτός να ξεσπάει πανω σου.
Γράψε αν θέλεις δύο λόγια και για την σχέση που είχε με τον πατέρα του.
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε