Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

~ Γλυκιά κούραση ~

Σελίδα : 1

aerati

# 1 στις 10/3/2014
author
Γυναίκα / 57 / Διαζευγμένη
Ν. Σερρών / Σέρρες
Θέματα: 322
Απαντήσεις: 66.664
'Aρεσαν+: 0%

~ Γλυκιά κούραση ~

~ Γ λ υ κ ι ά ΚΟΥΡΑΣΗ ~

Κάποιες στιγμές,φορές,ημέρες..η κούραση..αγγίζει κόκκινο..
 Και τότε - μεταξύ σοβαρού κι αστείου - αναφωνώ : Εγώ,π ό τ ε θα 'βγω,στη σύνταξη ;

Τις προάλλες - ήταν - μια τέτοια 'μέρα..
 Και ζάλισα κυριολεκτικά..ένα Φίλο συνδίκτυο..μ' ερωτήσεις..για διαφώτιση..
 Κι ανάμεσα..στ' άπειρα διαφωτιστικά του..μου είπε και κάτι..π ο λ ύ ΣΟΦΟ και με ψιλοταρακούνησε : Με τα χείλια,το λες και το θες..Με την καρδιά και την ψυχή όμως ;

Εργάζομαι,απ' τα 22 μου - δίχως σταματημό..
 Διετής τότε,η Σχολή μου..
 Θα δούλευα,απ' τα 21..μα η μαμά μου..ήθελε να ξεκουραστώ και ν' απολαύσω..
 Μια ζωή,θα δουλεύεις..μού 'λεγε..

Ανήκω..στους τυχερούς κι ευλογημένους..που κάνουν..αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ..που ήθελαν κι ονειρεύονταν..όνειρο ζωής..
 ΟΥΤΕ ΜΙΑ 'ΜΕΡΑ..δεν ένιωσα..πως πάω..για δουλειά..
 ΚΑΘΕ 'ΜΕΡΑ - είναι - 'ΣΑΝ ΕΚΔΡΟΜΗ..

Βέβαια..είναι κι η φύση της τέτοια..
 Δ ε μαραζώνεις..δ ε ν υπάρχει συνήθεια,μονοτονία κι επανάληψη..
 Υπάρχει ζ ω ν τ ά ν ι α..χ α μ ό γ ε λ α..ΓΕΛΙΑ..ικανοποίηση..συγκίνηση..περηφάνια..κόρδωμα !

Εννοείται..πως υπάρχουν κι αρκετές δυσκολίες..
 Μα ξεπερνιούνται..τόσο σύντομα κι ανώδυνα..αμέσως μόλις αντικρύζω..τα διψασμένα παιδικά μουτράκια..

Εάν αφεθώ..μπορώ να γράφω..επί ώρες..
 Κι αυτό..διότι ΤΟ ΔΑΣΚΑΛΙΚΙ..ΕΙΝΑΙ Ε Ρ Ω Τ Α Σ . -

Εσείς,αγαπητοί συνδίκτυοι ;
 Θέλετε..να κάνουμε κουβεντούλα και για τις δικές σας δουλειές ;
 Είστε ευχαριστημένοι κι ικανοποιημένοι ;
 Κάνατε..τ' όνειρό σας..πραγματικότητα ή ακολουθήσατε..ένα επάγγελμα..γιατί έτσι έτυχε ή έτσι έπρεπε..κάτι 'σαν,λύση ανάγκης ;

Στους μη έχοντες εργασία και πιθανόν..θα διαβάσουν ή θα συμμετέχουν..
 ε ύ χ ο μ α ι ΟΛΟΨΥΧΑ..να 'βρουν κάτι..το συντομότερο δυνατό..

Στους δε συνταξιούχους,τους λέω απλά..πως τους ΖΗΛΕΥΩ ! !   ( Αα,'ρε naughtyM,800 χρονων - φαντάσου..τί παχυλή σύνταξη παίρνεις )
Αρέσει στα μέλη janeeyre, somebody961

DoReMaKi

# 2 στις 10/3/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Είναι αυτό που λένε:

"Κάνε το χόμπυ σου επάγγελμα,

ώστε να μην χρειαστεί να δουλέψεις ποτέ"

?

Ωραία πράγματα!

naughtyM

# 3 στις 10/3/2014
author
Γυναίκα / 30 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αμπελόκηποι
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 19.097

Ειναι πολυ όμορφο να διαβάζεις ανθρώπους που αγαπάνε τη δουλειά τους. τη βλέπουν εκδρομή...αφορμή για χαμόγελα.

Είναι σημαντικό να ξυπνάς και να χαίρεσαι. Ειναι 8 ώρες (συνήθως) βλέπεις... Πρεπει κατα βάση να περνάει ευχάριστα.

Το δασκαλίκι... το έκανα κ εγώ. Ξεκινώντας απο τα 18. Μουσικές σπουδές. Δε με κέρδισε ποτέ βέβαια...

ΑΛλά είχε τη χάρη του πολλές στιγμές. 

Οσο για τη δουλεια...Χμμμ..

Σήμερα, δύσκολη ερώτηση. Ειδικά αν απευθυνθείς στα νέα παιδιά.
Παρόλα αυτά, ακόμα και αν η φύση μου δεν είναι αισιόδοξη, θα ήθελα να πιστεύω ότι ο καθένας απο εμάς με πολλή προσπάθεια για το στόχο του θα καταφέρει να κερδίσει αυτό που αγαπάει. 
θα χρειαστούν θυσίες. Αυτό ας το έχει στο μυαλό του.

Θα χάνεις 1, για να κερδίζεις δυο.
Ετσι το βιώνω εγώ τουλαχιστον τελευταία.

Η (καινούρια) δουλειά μου...που λέτε   είναι πολύ ωραία. Ενδιαφέρουσα. Εχει μπολικο δημιουργικό κομμάτι μα παράλληλα τεράστια φορτία άγχους.
Σχετίζεται με το χώρο της διακόσμησης...ενας χώρος που με κέρδισε εντελώς τυχαία. Και είναι η 2η φορά που ασχολούμαι με αυτόν επαγγελματικά.
Χωρίς σπουδές, χωρίς σεμινάρια σ αυτό το κομμάτι τουλάχιστον. Μπολικη εκπαίδευση παρόλα αυτα.
Τύχη; Κλίση; Δε ξέρω  

Οτι κάνεις πάντως είναι για καλό. Γεμίζεις εμπειρίες ρε παιδί μου
Και πάντα με στόχο... απλά για να τον φτάσεις μπορεί να χρειαστεί να κάνεις και κανα χιλιόμετρο παραπάνω.
Δε βαριέσαι. Εχω πείσμα κ τότε να δεις που θα γραφω και εγώ μετα απο 20χρόνια πόσο αγαπώ τη δουλειά μου!

Οπ! οχι ρε φίλε... θα ζω στα 820? ( Αερατη, χεχε...)

Αρέσει στα μέλη aerati, valerie

__mikeman

# 4 στις 11/3/2014
author
Ανδρας / 37 / Ελεύθερος
Σουηδία
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 1.991

Εγώ πάλι ρε παιδιά, βρίσκομαι σε περίεργη κατάσταση...δουλεύω σε αυτό που με ενδιαφέρει, στην δημιουργία εφαρμογών για Η/Υ δηλαδή, αλλά κυρίως απο το σπίτι...δηλαδή έχω αναλάβει ένα έργο για μια εταιρία στις ΗΠΑ...

Ενώ λοιπον, αναλογικά, κερδίζω...αρκετά θα έλεγα...κατ'άρχάς δεν είναι σταθερή δουλειά, και κατα δεύτερον θα προτιμούσα την παραδοσιακή δουλειά που ξυπνάς το πρωί και πας στο γραφείο, συναναστρέφεσαι με τους συναδέλφους κτλ κτλ...τώρα είμαι πολύ "χύμα"...ξυπνάω οποτε να'ναι, δουλεύω οποτε να'ναι(αυτούς το έργο τους ενδιαφέρει να φτιάξω, όχι πότε και πως θα το κάνω)...και γενικά δεν έχεις την εντύπωση ότι έχεις μπει σε μια σειρα. Αλλοι βέβαια παρατάνε δουλειές σε εταιρίες για να δουλέψουν έτσι μόνοι τους, αλλά εμένα δεν νομίζω οτι μου ταιριάζει και τόσο.

Βέβαια, το καλοκαίρι τελειώνει κι αυτό, κι αν δεν μου δώσουν κανα άλλο έργο(οπως έχουν πει)...θα αρχίσω πάλι να ψάχνω κι εγώ...τουλάχιστο μέχρι τότε θα έχω πάρει το γαμ..μενο πτυχίο απο το ΤΕΙ, θα έχω και κάποια προυπηρεσία...ψιχουλα βέβαια αλλα τι να γίνει...γι'αυτό και δεν ξοδεύω πολλά απο αυτά που παίρνω τώρα, μια που μου έτυχε τέτοια απίστευτη κολοφαρδία, για να έχω να περνάω...

Αρέσει στο μέλος aerati

morgoth

# 5 στις 11/3/2014
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461

πρωτος μαγκας μαικ. μπραβο. δεν ειναι ευκολο να σε εμπιστευτει καποιος απο τοσο μακρια

__mikeman

# 6 στις 11/3/2014
author
Ανδρας / 37 / Ελεύθερος
Σουηδία
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 1.991

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από morgoth

πρωτος μαγκας μαικ. μπραβο. δεν ειναι ευκολο να σε εμπιστευτει καποιος απο τοσο μακρια

Ξερεις τι, αυτόν τον ήξερα από καιρό απο ένα site προγραμματισμού και κάποια στιγμή καθίσαμε να φτιάξουμε ενα παιχνίδι για κινητά και PC, δηλαδή αυτός έβαλε τα περισσότερα λεφτά για να προσλάβουμε artists κι εγώ τον προγραμματισμό 

(

αυτο εδώ παρεπιμπτόντως...

https://www.youtube.com/watch?v=fbOp0RIWdZE

)

Εν τω μεταξύ αυτος, λίγο μεγαλύτερος απο μένα, είναι διευθυντης R&D στην εταιρία του οποτε καποια στιγμή μου λέει ξερεις τι, μπορώ να σου δώσω κι ένα συμβόλαιο που έχουμε, για να βγάζεις τα προς το ζην όσο δουλεύουμε στο παιχνίδι...κι έτσι έγινε.

Ασε δε που τώρα συζητάμε και με έναν publisher που θέλει να βγάλει το παιχνίδι στο Steam...το οποίο είναι δελεαστικό, αλλά εμείς ως...γατόνια ζητάμε και μια μπροστάντζα, να καλύψουμε τα έξοδα που έχουμε κάνει δηλαδη, οπότε είμαστε στα...παζαρέματα

Αρκετά κολόφαρδος δηλαδή ο μάικ...δεν το λέω παραέξω γιατί θα μας πάρουν με τις πέτρες οι άνεργοι επιστήμονες με τα 2 μεταπτυχιακά

...αλήθεια ρε παιδιά, τι γίνεται οταν κατά βάση είσαι εναντίον του καπιταλισμού, αλλά λόγω συγκυριών...σε ψιλοσυμφέρει(προς το παρόν βέβαια!).

Δεν ξέρω τι να πω και στον σύντροφο Koutsoumpas δηλαδή...κάνω δουλειές με τους τρισκατάρατους...απαπαπαπα

isixos_geroulis

# 7 στις 11/3/2014
author
Ανδρας / 60 / Παντρεμένος
Ν. Αργολίδας / Νέα Κίος
Θέματα: 43
Απαντήσεις: 7.939

Τον συντροφο

...Koutsoumpas απλα να τον ρωτησεις ποσα καπιταλιστικα ευρα πηρε για τον 902 του οποιου την συχνοτητα παρεπιμπτοντως και αν δεν κανω λαθος πηρε δωρεαν απο το Δημοσιο...

Το χειροτερο σε μια τραγωδια ειναι οι γνωμες που ακολουθουν...

MiltosRNLI1930

# 8 στις 11/3/2014
author
Ανδρας / 57 / Χήρος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βούλα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 4.651

Στο σπιτι η δουλεια ειναι ασφαλης .Για σκεψου να σε πιασει το αφεντικο εξω απο το ψυγειο με τα σουβλακια να χαιδευεις τα οπισθια της ψηστριας και να σε απολυσει !

Παράθεση:
Σχόλιο # 4 από __mikeman

Εγώ πάλι ρε παιδιά, βρίσκομαι σε περίεργη κατάσταση...δουλεύω σε αυτό που με ενδιαφέρει, στην δημιουργία εφαρμογών για Η/Υ δηλαδή, αλλά κυρίως απο το σπίτι...δηλαδή έχω αναλάβει ένα έργο για μια εταιρία στις ΗΠΑ...

Ενώ λοιπον, αναλογικά, κερδίζω...αρκετά θα έλεγα...κατ'άρχάς δεν είναι σταθερή δουλειά, και κατα δεύτερον θα προτιμούσα την παραδοσιακή δουλειά που ξυπνάς το πρωί και πας στο γραφείο, συναναστρέφεσαι με τους συναδέλφους κτλ κτλ...τώρα είμαι πολύ "χύμα"...ξυπνάω οποτε να'ναι, δουλεύω οποτε να'ναι(αυτούς το έργο τους ενδιαφέρει να φτιάξω, όχι πότε και πως θα το κάνω)...και γενικά δεν έχεις την εντύπωση ότι έχεις μπει σε μια σειρα. Αλλοι βέβαια παρατάνε δουλειές σε εταιρίες για να δουλέψουν έτσι μόνοι τους, αλλά εμένα δεν νομίζω οτι μου ταιριάζει και τόσο.

Βέβαια, το καλοκαίρι τελειώνει κι αυτό, κι αν δεν μου δώσουν κανα άλλο έργο(οπως έχουν πει)...θα αρχίσω πάλι να ψάχνω κι εγώ...τουλάχιστο μέχρι τότε θα έχω πάρει το γαμ..μενο πτυχίο απο το ΤΕΙ, θα έχω και κάποια προυπηρεσία...ψιχουλα βέβαια αλλα τι να γίνει...γι'αυτό και δεν ξοδεύω πολλά απο αυτά που παίρνω τώρα, μια που μου έτυχε τέτοια απίστευτη κολοφαρδία, για να έχω να περνάω...

roxette_

# 9 στις 11/3/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Πολύ εύκολα θα σου απαντήσω οτι όχι μονο ειναι εκδρομή η κάθε εργάσιμη αλλά και ένα ταξίδι μαζί με ολο τον κοσμο ,κάθε εθνικότητας, που συναλλασσομαι στη δουλειά μου . Εξυπηρέτηση κοινού "από κοινού"

Δέν μπορείς να μην ρουτινιάζεις ομως με το 8ωρο (ευτυχώς δεν χτυπάω κάρτα) ,...μου λέγανε "κοριτσι μου θέλει γερό στομαχι για αυτη την δουλεια"  Τώρα με την κρίση όμως κατι αλλαξε...θυμαμαι εν έτει 2011 και έπειτα την ζηλοφθονία τους που ενω με γνωριζαν πανω απο δεκαετια πεταγανε "εσυ έχεις δουλεια ενω τα παιδια μας οχι, φυγανε μετανάστες κλπ .Θέλω να πω, πως αντιμετωπίζεται αυτό το μένος?
πόσο αποθεμα καλοσύνης να έχεις?  η λύση ειναι στην δουλεια σου να είσαι απρόσωπη και μόνο αυτο?! ...ίσως...η γλυκία κούραση ή ευημερία και η ικανοποιηση απο την εργασία να ανήκουν σε αλλες εποχές πλέον

Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε