Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Eιμαι 19 χρονων και εγκυος!

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345

methismeno_troufaki

# 61 στις 22/3/2014
author
Γυναίκα / 32 / Σε σχέση
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 20.565
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Σχόλιο # 58 από __mikeman

Εγώ πάντως που κοίταξα, από περιέργεια, το επίσημο site "American Psychological Association" για το θέμα, διάβασα ότι δεν έχει διαπιστωθεί από έρευνες ότι μία και μόνη έκτρωση έχει κάποια αρνητική επίπτωση στην ψυχολογία. Για τις περιπτώσεις πολλαπλών εκτρώσεων υπάρχει από οτι καταλαβαίνω μια αμφιβολία.

http://apa.org/pi/women/programs/abortion/index.aspx

Πάντως να πω ότι, αν και είμαι άσχετος απο ψυχολογία, απο μαθηματικά και στατιστική *κάτι* σκαμπάζω(αφού πέρασα και το μάθημα φέτος βρε!), οπότε να πω οτι, αν δεν ξέρεις να "διαβάζεις" στατιστικές(δεν αναφέρομαι στον φλατ), μπορεί να καταλήξεις σε συμπεράσματα εντελώς λανθασμένα. Ενας βασικός κανόνας είναι "correlation does not mean causation". Δηλαδή, ακόμα κι αν σε μια στατιστική έρευνα βλέπαμε ότι όσες γυναίκες είχαν κάνει πολλαπλές εκτρώσεις είχαν αυξημένα ποσοστά ψυχολογικών προβλημάτων, αυτό ΔΕΝ σημαίνει κατ'ανάγκην ότι το δεύτερο(τα ψυχολογικά προβλήματα) είναι αποτέλεσμα του πρώτου(πολλαπλές εκτρώσεις). Πάρα πολύ συχνά, τα δύο δείχνουν να σχετίζονται διότι απλά υπάρχει ένας τρίτος παράγοντας που δρα ως κοινή αιτία(π.χ κακό οικονομικό και οικογενειακό περιβάλλον, που μπορεί να οδηγήσει και σε ψυχολογικά προβλήματα και σε τρόπο ζωής που οδηγεί σε πολλαπλές εκτρώσεις).

Αυτά...

(Μπράβο για το μάθημα! )

Επιπλέον δεν ξέρουμε αν οι γυναίκες που πήραν μέρος στις έρευνες ήθελαν συνειδητοποιημένα να προβούν σε άμβλωση, αν το έκαναν για κοινωνικούς, οικονομικούς ή άλλους λόγους χωρίς οι ίδιες να το θέλουν ή αν το έκαναν κατόπιν εξωτερικής πίεσης (οικογένεια, σύντροφος). Νομίζω κι αυτό παίζει ρόλο στην ψυχολογία που θα είχε μια γυναίκα μετά την άμβλωση.

Όπως είπα και σε προηγούμενο post, κανείς δεν μπορεί να ξέρει από τώρα ποια είναι η πιο σωστή απόφαση. Ούτε καν η ίδια η Ηλέκτρα. Απλώς θα πρέπει να δει τα πράγματα όσο πιο ξεκάθαρα και ήρεμα μπορεί αυτή τη στιγμή και να πάρει τις αποφάσεις της με τα μέχρι τώρα δεδομένα.

__mikeman

# 62 στις 22/3/2014
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Σουηδία
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 2.299

Παράθεση:
Σχόλιο # 59 από tzoulia59

δεν ειναι τυχαιο που οσοι εχουν παιδια εχουν να τοποθετησουν μια αποψη επι του θεματος ...σοβαρη ...

και απ οτι βλεπω ολοι τασσομεθα υπερ της αποψης της αμβλωσης ...
να μιλουν και να εκφερουν αποψη η μη κατεχοντες το ρολο γονεα  δεν το βρισκω  σωστη  αντιμετωπιση ...
εγω δεν θα επαιρνα θεση και δεν θα εκανα τον ξερολα ισα για να δειξω οτι ολα τα γνωριζω ...
το θεωρω και ανωριμο και βλακωδες ...
 ουτως η αλλως την αποψη μου την ειπα ...
κι επειδη ταντον με κουρασες...
 ουτε κι εγω θελω να 
ξανασχοληθω πλεον μαζι σου ...
εισαι ανεπιδεχτος μαθησεως ...εχουμε αλλη σταση  ζωης  ...αλλες αξιες κι αλλα ενδιαφεροντα ...
εγω οπως λες ειμαι κατινα ...λατρευω την ψυχολογια ..και την φιλοσοφια ...και μ αρεσει ο εξελισσομενος συντηρητισμος ...
και μην κολησεις σ αυτη την ορολογια γιατι και βαριεμαι να σου εξηγω και δεν θα το πιασεις κι ολας αυτο που θα σου πω ...
το μυαλο το δικο μου εχει αλλη διασταση κι ουτε προκειται να την πιασεις ...
.πληττω με την ποιηση και την λογοτεχνια ...και δεν μ ενδιαφερει να καλυπτω την συναισθηματικη μου ανεπαρκεια υποτιμωντας τους αλλους για ν ανεβασω το δικο μου εγω...
και δεν ξερω αν εισαι και γονιος ...
αν δεν εισαι λοιπον καλο ειναι να μην παιρνεις θεσεις γονεα ...
και να καταβαραθρωνεις ολους εμας που μεγαλωσαμε παιδια και ξερουμε το μεγεθος ...

Τώρα τζούλια σόρι κιολας, αλλά μας βάζεις σε υποψίες...

Ο τάντονας μία απάντηση είχε σ'όλο το θέμα, και σ'αυτήν αναφέρθηκε καθαρά και ξάστερα μόνο στον φλατ!

Μήπως σου έχει μπει..."under your skin" βρε ο ταντονάκος και δεν θες να το παραδεχτείς...?

flat_line

# 63 στις 22/3/2014
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 5.977

Πάει το θέμα...

Επειδή είναι κάπως σοβαρό το πρόβλημα που εχει το κοριτσάκι.
Θα μπορούσαμε να αναβάλουμε τα μαθήματα, και τις όποιες αντιπαραθέσεις για αργότερα;

tzoulia59

# 64 στις 22/3/2014
author
Γυναίκα / 82 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 7.518

εαν μαικ το εκλαμβανεις ετσι ετσι θα ναι ...

για μενα δεν ισχυει αυτο ...
και για να στο αποδειξω θα αποστασιοποιηθω οπως δηλωσα ...
κι αν αυτος δεν επελθει με πιο ισχυρα οπλα εξοντωσης ...
εμενα τζουλια να μη με πεις ...

roxette_

# 65 στις 22/3/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Το θεμα ειναι ο κατα 3,5 χρονια συντροφος της αποδεχεται την κατασταση?δεν το ξερουμε. Και αν οχι, θα παραμεινει διπλα της με την ιδια αγαπη και ενδιαφερον για την κοπελα ή θα γίνει λουης? 
να το κρατησει επιπόλαια για να νιωσει την μητροτητα απο τα 19 και να λύσει το δημογραφικο προβλημα της χώρας ειναι πολυ αισιοδοξο σεναριο ,με αλλες παράμετρους

tzoulia59

# 66 στις 22/3/2014
author

φλατ το θεμα καθολου δεν χαλασε ..

και μην μπερδευουμε τις δικες μας αντιπαραθεσεις ...με το θεμα ...
.τοποθετηθηκαμε ...
οι θεσεις μας ειναι σαφεστατες ...
κι αλλοι πηραν αποψη υπερ αμβλωσης...
 κι αλλοι κατα ...
η τελικη αποφαση ειναι της μικρης ...
.και η καθε οικογενεια και το καθε ατομο εχει τον δικο του τροπο και σταση ζωης ...
με ποιο δικαιωμα να επιβαλλουμε την αποψη μας ...;
οτι θελει ο καθεις κανει ...
εγω αν ειχα την κορη μου 19 χρονων ...
γιατι τωρα ειναι 22 ...και φυσικα πιο ωριμη ...
και της ειχε συμβει κατι τετοιο ...
ασε που της εχω δωσει οδηγιες απο τα 10 της...και ξερει να παιρνει τα μετρα της ...
και επεμενε να κρατησει το παιδι ...
.απο το μαλλι και στο γυναικολογο ...
ελα γιατι μου σηκωθηκε η τριχα ...
τι να πουμε αλλο ...;.
ειναι ξεκαθαρο...
τι...;  στατιστικες θα κανουμε ...; τοσα υπερ ...τοσα κατα ...; 

methismeno_troufaki

# 67 στις 22/3/2014
author
Γυναίκα / 32 / Σε σχέση
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη

Roxette, προφανώς θα πρέπει να ζυγίσει και τη στάση του φίλου της. Γιαυτό πολλοί της είπαμε να μιλήσει πρώτα μαζί του, να δει τι έχει να πει κι αυτός και μετά να πάρει τις αποφάσεις της.

Τζούλια, θα την πήγαινες για έκτρωση ακόμη κι αν δεν το ήθελε? Αυτό δεν έρχεται σε αντίθεση μ'αυτό που λες παραπάνω? Ότι η τελική απόφαση είναι της ίδιας?

__mikeman

# 68 στις 22/3/2014
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Σουηδία
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 2.299

Ρε σεις, τι σημαίνει άλλοι ήταν "υπέρ" της άμβλωσης κι άλλοι "κατά"?

Τρελαθήκαμε εντελώς?? Δημοψήφισμα θα κάνουμε με την μήτρα της μικρής?? Μήπως να κάνουμε το θέμα και "poll" να τελειώνουμε??  

Επαναλαμβάνω, το θέμα είναι η μικρή να ενημερωθεί για το τι επιλογές έχει και να της μιλήσουν οι πιο έμπειροι ώστε να μην έχει ενοχές και να το πει και στην οικογένεια της! ΟΧΙ να της πούμε και ΤΙ θα κάνει! 3 "υπέρ" της άμβλωσης και 4 "κατά"! Ημαρτον! Αγνώστους στο ίντερνετ δεν είναι να εμπιστεύεσαι να σου πουν τι να φας το μεσημέρι, όχι για το τι θα κάνεις σε ένα τέτοιο σοβαρό θέμα! Δεν υπάρχει "υπέρ" ή "κατά", δεν μας πέφτει λόγος για το ΤΙ θα κάνει, μόνο συμβουλές για το πως να το σκεφτεί ψύχραιμα και να βρει υποστήριξη μπορούμε να δώσουμε! 

Παράθεση:

Τζούλια, θα την πήγαινες για έκτρωση ακόμη κι αν δεν το ήθελε? Αυτό δεν έρχεται σε αντίθεση μ'αυτό που λες παραπάνω? Ότι η τελική απόφαση είναι της ίδιας?

Ναι ρε συ τρουφάκι, οντως, υπήρξε λογική ανακολουθία στο ποστ της τζούλιας, πράγμα που μου έκανε τρομερή εντύπωση γιατί δεν...έχει ξανασυμβεί ποτέ!!

Βρε κάτσε στην άκρη να μην σε πάρουν τα σκάγια και σου πει και σένα ότι είσαι 800 χρονών και ασε τ'αλλα...

tzoulia59

# 69 στις 22/3/2014
author

μιλησα για την κορη την δικη μου ...

και πως θα το διαχειριζομουν εγω στη δικη μου οικογενεια αν το παιδι μου ηταν 19 ετων και της συνεβαινε κατι τετοιο ...
η κοπελλα αυτη μπορει να το διαχειριστει οπως νομιζει εκεινη ...
εγω τοποθετηθηκα επι του θεματος ...ως τριτος ...
κι απο τη θεση της μητερας ...
 δεν εχω δικαιωμα να επιβαλλω ...αποψη ...παντως ...

tanton-

# 70 στις 22/3/2014
author
Ανδρας / 67 / Διαζευγμένος
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 1.862

Μάθημα ανάγνωσης

Παράθεση:
Σχόλιο # 59 από tzoulia59

όταν γράφει Φλατ σημαίνει Φ-λ-α-τ και όχι Τζούλια.

Εσένα ποιος σε ρώτησε;

Και ποιος κουβεντιάζει μαζί σου;

( το πολύ πολύ καμιά πλακίτσα για να περνάει η ώρα )

tzoulia59

# 71 στις 22/3/2014
author

μαικ χαλαρωσε ...κανεις δεν πηρε ροπαλο να βαραει ...

ελα γιατι μας επιασε η ανοιξη ...

flat_line

# 72 στις 22/3/2014
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος

H άποψη μου είναι αντι να περιμένεις την γνώμη του φίλου σου, να σκεφτείς πρώτα τις δικές σου ηθικές απόψεις και πιστεύω σχετικά με αυτό το θέμα. 

Σκέψου επίσης αν είσαι σε θέση να τα καταφέρεις να το φροντίσεις και να το μεγαλώσεις.
Αρέσει στο μέλος danah_40

methismeno_troufaki

# 73 στις 22/3/2014
author
Γυναίκα / 32 / Σε σχέση
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη

Παράθεση:
Σχόλιο # 68 από __mikeman

Ρε σεις, τι σημαίνει άλλοι ήταν "υπέρ" της άμβλωσης κι άλλοι "κατά"?

Τρελαθήκαμε εντελώς?? Δημοψήφισμα θα κάνουμε με την μήτρα της μικρής?? Μήπως να κάνουμε το θέμα και "poll" να τελειώνουμε??  

Επαναλαμβάνω, το θέμα είναι η μικρή να ενημερωθεί για το τι επιλογές έχει και να της μιλήσουν οι πιο έμπειροι ώστε να μην έχει ενοχές και να το πει και στην οικογένεια της! ΟΧΙ να της πούμε και ΤΙ θα κάνει! 3 "υπέρ" της άμβλωσης και 4 "κατά"! Ημαρτον! Αγνώστους στο ίντερνετ δεν είναι να εμπιστεύεσαι να σου πουν τι να φας το μεσημέρι, όχι για το τι θα κάνεις σε ένα τέτοιο σοβαρό θέμα! Δεν υπάρχει "υπέρ" ή "κατά", δεν μας πέφτει λόγος για το ΤΙ θα κάνει, μόνο συμβουλές για το πως να το σκεφτεί ψύχραιμα και να βρει υποστήριξη μπορούμε να δώσουμε! 

Ναι ρε συ τρουφάκι, οντως, υπήρξε λογική ανακολουθία στο ποστ της τζούλιας, πράγμα που μου έκανε τρομερή εντύπωση γιατί δεν...έχει ξανασυμβεί ποτέ!!

Βρε κάτσε στην άκρη να μην σε πάρουν τα σκάγια και σου πει και σένα ότι είσαι 800 χρονών και ασε τ'αλλα...

Για το θέμα της έκτρωσης, είπαμε δεν θα της πούμε τι θα κάνει. Αλλά ο καθένας λέει αυτό που πιστεύει. Θα τα διαβάσει η ίδια, θα μιλήσει με τον φίλο της, θα μιλήσει με τους γονείς της και θα δει τι θέλει να κάνει.

Με έχουν πάρει ξώφαλτσα αλλά δεν πειράζει! Δεν κρατάω "κακίες" έτσι κι αλλιώς και τα ξεπερνάω αμέσως αυτά! Στο κάτω κάτω δεν γίνεται να συμφωνούμε με όλους σε όλα! Ξέρεις πόσο βαρετό θα ήταν άλλωστε κάτι τέτοιο?

PetrosGym

# 74 στις 22/3/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Σχόλιο # 69 από tzoulia59

δεν εχω δικαιωμα να επιβαλλω ...αποψη ...παντως ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 15 από tzoulia59

αν κρατησεις το παιδι αυτα που θα υποστεις ειναι τοσα μα τοσα πολλα που δεν τα βαζεις καθολου με το νου σου ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 15 από tzoulia59

να συνελθουμε λεω γω και να δουμε την πραγματικη διασταση του θεματος; ...θα κανει η κοπελλα ενα παιδι για να το ριξει στα ιδρυματα; ειμαστε με τα καλα μας; 

Παράθεση:
Σχόλιο # 69 από tzoulia59

να βρουν ενα καλο γιατρο και μια ασφαλη κλινικη ... 

Μα ποιος κακοήθεις λέει ότι της επέβαλες τι να κάνει!?!

Σε λίγο θα πουν ότι την τρομοκρατείς και από πάνω ή ότι γνωρίζεις καλύτερα από την ίδια και τους γονείς της την οικονομική και προσωπική τους κατάσταση.

Παράθεση: Σχόλιο # 30 από HlektrakiAn

Aρχικα δοξα το Θεο προερχομαι απο μαι οικογενεια που τα βγαζει αρκετα καλα περα. 

somebody961

# 75 στις 22/3/2014
author
Ανδρας / 61 / Σε σχέση
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017

Γιατί καταφέρνουμε πάντα να τρωγόμαστε μεταξύ μας? Αυτό ακριβώς έγινε για άλλη μία φορά.
Σοφός ο Χαρυ κλιν. "Χωρίς μίσος ο Ελληνας είναι μισός", είχε πει κάποτε. Εχω απάντηση αλλά όχι για τώρα.
Απλό, ουσιώδες και δυστυχώς αληθινό.

Να ασχοληθούμε με τους ανθρώπους και όχι με τις απόψεις σαν αφορμές για να θρέψουμε τον εγωισμό μας προτείνω. Νισάφι πια! Τέρας τρέφουμε έτσι, όχι εμάς.
Ας είναι οι όποιες απόψεις τροφή για να γίνουμε καλύτεροι!

Οσο για το θέμα της κοπέλας? Να επιλέξει εκείνο που θα τη διατάξει η ψυχή της. Και είμαι μάλλον σίγουρος πως αν δει το μεγαλείο του Θεού πεταμένο στον κάδο σκουπιδιών του ιατρείου,
θα είναι πολύ αργά να αλλάξει γνώμη..

Αρέσει στο μέλος Defiant
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

naughtyM

# 76 στις 22/3/2014
author
Γυναίκα / 33 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αμπελόκηποι
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 19.097

Ηλέκτρα καλησπέρα,
Δυστυχως καλώς ή κακώς...η θέση σου είναι δύσκολη. Και ως προς το δικό σου χειρισμό και ως προς το χειρισμό των γονιών σου μιας κ όπως γνωρίζουμε όλοι...δεν αποτελούν όλοι οι γονείς παράδειγμα ψυχραιμίας κ υποστήριξης. 
Αυτό είναι κάτι που σίγουρα το ξέρεις εσύ καλύτερα.

Το να σου επιβάλλει ο καθένας τη δική του προσωπική άποψη ή να σου πει τι θα έκανε αν ήταν στη θέση σου...δε νομίζω ότι θα έχει αποτέλεσμα.
Στη θέση αυτή είσαι εσύ κ μόνο εσύ.

Εγώ αυτό που θα σου πω... είναι πως όπως καταλαβαίνεις κ στις 2 επιλογές υπάρχουν τα θετικά κ τα αρνητικά.
Εσύ αυτά πρεπει να ζυγίσεις και να σκεφτείς με ποια αρνητικά απο τα 2...θα μπορούσε να περάσεις την υπόλοιπη ζωή σου.

Είναι μια επιλογή που θα σε βαραίνει...καλώς ή κακως.
Στη περίπτωση που αποφασισεις να το κρατήσεις θα αλλάξει τουμπα όλη σου η ζωή.
Θα αλλάξουν οι προτεραιότητες σου, η σχέση με το φίλο σου, η καθημερινότητα σου...τα πάντα. Σκέψου και πως κάποτε...μπορεί να μην είναι κ ο φίλος σου μαζί σας (εύχομαι να βγω ψευτρα)...
Σκέψου κάθε ενδεχόμενο. Θα είσαι εσύ κ το παιδί.

Στη περίπτωση που αποφασίσεις να κανεις άμβλωση... θα είναι κάτι που θα υπάρχει στο μυαλουδάκι σου. Θα σε βαραίνει κάπως-δεν είναι δα κ εύκολη απόφαση.

Αυτο φυσικά δε σημαίνει..ότι κάπου εκεί θα αποκτήσεις την πιθανότητα του 30% που αναφέρθηκε πιο πάνω βάση στατιστικών. Αν είσαι σίγουρη για την απόφαση σου, τη στηρίξεις κ σε στηρίξουν...θα μείνει μια δυσάρεστη σκέψη που δε σου κρύβω...θα έρχεται στο μυαλό σου. Υπάρχουν περιπτώσεις επιπλοκών...δε στο κρύβω. Ετσι έχω ακούσει. Σπάνια μεν, αλλά υπάρχουν περιπτώσεις.
Δεν είμαι γιατρός παρόλα αυτά για να σε διαφωτίσω περι τούτου. Αυτό είναι κάτι το οποίο θα πρέπει να συζητήσεις εσύ με το γιατρό σου στη περίπτωση που αποφασίσεις τελικά.

Τα πράγματα λοιπον ήρθαν έτσι. Το πως κ το γιατί δεν έχει σημασία (παρόλα αυτα πρεπει να γίνει μάθημα και να είσαι πιο προσεκτική...απο εδώ κ πέρα)...

Ζύγισε τα. Σκέψου τι θες κ τι δε θες να θυσιασεις απο τη ζωή σου απο εδώ κ πέρα.
Τι μετράει περισσότερο κ πως φαντάζεσαι τη ζωή σου πιο γεμάτη... 
ή αντίστροφα...τι θα σε πονέσει πιο πολύ... 
Εσύ σε ξέρεις καλύτερα. Αποφάσισε με βάση εσένα. Ούτε τον φίλο, ούτε τη μαμά, ούτε το μπαμπά.
Γιατί εσύ θα πορευτείς για το υπόλοιπο της ζωή σου με βάση τις επιλογές σου...οπότε καλύτερο είναι να τις έχεις πάρει λαμβανοντας υπόψη τα δικά σου θέλω κ όχι των υπολοιπων...την πίεση...

Αρέσει στο μέλος methismeno_troufaki

danah_40

# 77 στις 22/3/2014
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 128

ηλεκτρα μου...

διαβασες πολλες απαντησεις εδω...δεν εχει νοημα μια παραπανω γνωμη...εγω τι θα εκανα...πρωτα θα πηγαινα καπου απομερα,μονη μου,με κλειστο το κινητο και θα σκεφτομουν ξεκαθαρα,χωρις επιρροες.

μετα,θα το συζητουσα και με το αγορι μου και με τους γονεις μου.
θα πηγαινα μαζι με τη μητερα μου εε γυναικολογο να με καθοδηγθσει και να μου λυσει τις οποιες αποριες.
και τελος,με τα νεα δεδομενα που θα ξερεις,δηλ αν θα σε στηριξει το αγορι σου κ κυριως η οικογενεια σουθα επαιρνα την οριστικη αποφαση...
αν τελικα αποφασισεις να το ριξεις( που δεν το ευχομαι) οσο νωριτερα,τοσο καλυτερα.για πολλους λογους...

σου ευχομαι ο,τι καλυτερο...
Αρέσει στο μέλος flat_line

flat_line

# 78 στις 22/3/2014
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος

HlektrakiAn

Κάθε γυναίκα αντιμετωπίζει συναισθηματικά το θέμα της άμβλωσης με το δικό της μοναδικό τρόπο.

Κάποιες γυναίκες ύστερα απο μια άμβλωση εφόσον το αποφασίσουν αισθάνονται ανακούφιση, ότι έκαναν το καλύτερο που μπορούσαν κάτω απο τις δεδομένες συνθήκες που αντιμετώπιζαν.

Κάποιες άλλες αντιμετωπίζουν θλίψη, ενοχές ακόμα και οργή για αυτό που έκαναν.
Aλλά νομίζω ότι πολύ άσχημο είναι να νιώθεις απομόνωση απο τους δικους σου ανθρώπους, σε περίπτωση που δεν συμμερίζονται την απόφαση σου.

Όπως σου έγραψα παραπάνω σκέψου εσύ τι πραγματικά θέλεις για την ζωή σου. Όλες οι σημαντικές αποφάσεις δημιουργούν ένα βαθμό άγχους,δεν θα είναι εύκολο. Όμως πρέπει να είναι δική σου απόφαση.

danah_40

# 79 στις 22/3/2014
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 128

αυτα θα σου εγραφα κι εγω περιπου...Παράθεση:
Σχόλιο # 51 από flat_line

Καλώς ήρθες Ηλέκτρα.

Όποια απόφαση και να πάρεις το μόνο σίγουρο είναι οτι θα επηρεάσει την ζωή σου.
Δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι η σχεση με το αγόρι σου, αλλά νομίζω ότι είναι εξαιρετικά σημαντικό να μπορέσει να στηρίξει την όποια απόφαση θα πάρετε την δεδομένη περίοδο και σε κάθε περίπτωση να μην σε πιέσει να προβείς σε ενέργειες για τις οποίες δεν αισθάνεσαι έτοιμη.

Πρέπει να σου γράψω πάντως πως δεν έχω γνωρίσει γυναίκα που να μετάνιωσε που δεν έκανε άμβλωση. Όλες ήταν ανακουφισμένες για την απόφαση τους να κρατήσουν τελικά το παιδί τους. Αντίθετα η άμβλωση φαίνεται να έχει σοβαρό αντίκτυπο στην ψυχικη υγεία της γυναίκας. Οι γυναίκες που έχουν πραγματοποιήσει μια έκτρωση τείνουν να έχουν  30% περισσότερες πιθανότητες να παρουσιάσουν ψυχολογικά προβλήματα στο μέλλον απο έρευνες. Και ακόμα είναι τριπλάσιες οι πιθανότητες να παρουσιάσουν προβλήματα αλκοολισμού, η εθισμού σε ναρκωτικές ουσίες. Όλα αυτά βάση ερευνών. 

Βέβαια ι επιπτώσεις αυτές είναι ιδιαίτερα σοβαρές όταν η άμβλωση έγινε βιαστηκά και ενάντια στην πραγματική επιθυμία της μητέρας. Οπότε το ερώτημα που πρέπει ήρεμα να θέσεις πρώτα στην εαυτό σου είναι αν θέλεις το παιδάκι στην ζωη σου.

Φαντάζομαι πόσο άγχος αντιμετωπίζεις με αυτό το γεγονός, και πόση αγωνία σου προκαλεί η σκέψη για την απόφαση που τελικά πρέπει να πάρεις.  Η ανάλυψη όμως της ευθύνης του μεγαλώματος ενός παιδιού δεν πρόκειται να σου ανακόψει τις σπουδές, εφόσον έχεις και τους γονείς κοντά, ούτε να σου διαλύσει τα όνειρα που ενδεχομένως είχες για το μέλλον.  Μπορείς νομιζω να συνεχίσεις κανονικά την ζωή σου έχοντας βέβαια και το μεγάλωμα του παιδιού. 

Η στάση που θα κρατήσει ο σύντροφός σου επίσης θα είναι καθοριστική για την εξέλιξη της σχέσης σας. Αυτό φυσικά θα εξαρτηθεί και απο την δική σου επιθυμία, αν οι απόψεις σας ταυτίζονται τελικά η υπάρχει διάσταση και η διαχείριση των διαφορών που θα παρουσιαστουν . Όμως νομίζω ότι πρέπει πρώτα μονη σου να σκεφτείς τι πραγματικά θέλεις για την ζωή σου, και στην συνέχεια να συζητησεις με τον σύντροφό σου ήρεμα.

Paralia48

# 80 στις 22/3/2014
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 9.777

Ηλέκτρα, δεν .ηξερα ότι ο φίλος σου έχει ήδη δουλειά. Τότε τα πράγματα είναι ακόμη πιο εύκολα για το μωράκι. Και αν όπως λες σε αγαπάει, τότε τι άλλο χρειάζεστε; Νομίζεις τα ζευγάρια που προσπαθούν να κάνουν παιδί έχουν κάτι παραπάνω; Τα ΄χετε όλα. ¨οσο για τους γονείς σου που λες , να δεις πόσο θα το αγαπάνε. Αφού περάσουν το πρώτο σοκ, το οποίο και για αυτούς θα είναι <<φρικάρισμα>> όπως λες, θα ξετρελλαθούν. Θα έλεγα μάλιστα να τους το πείτε μαζί με το αγόρι σου, θα σας είναι λιγότερο δύσκολο. Προχώρα και θα δεις ότι όλα θα πάνε καλά! Ίσως πράγματι πρέπει να επισκεφτείς γιατρό, γιατί υπάρχει μια σειρά εξετάσεων που πρέπει να κάνεις για να βεβαιωθείτε για την υγεία του παιδιού και της μάνας. Είμαι βέβαιη ότι και η 2 θα είστε καλά. Γράψε μας νεώτερα , έχουμε αγωνία.

Αρέσει στο μέλος Defiant
Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345
Δεν μπορείτε να απαντήσετε