Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Απόλυση = χάος;

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

__mikeman

# 21 στις 26/3/2014
author
Ανδρας / 37 / Ελεύθερος
Σουηδία
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 1.993
'Aρεσαν+: 0%

Μα τώρα...γίνεται όοοολοι πια να είναι αφεντικά του εαυτού τους και να κάνουν δικά τους πράγματα? Δεν γίνεται! Αλλο που πλέον, επειδή βλέπουμε ότι το να βρούμε μια σχετικά σταθερή και αξιοπρεπή θέση εργασίας είναι όνειρο απατηλό, προσπαθούμε όλο και πιο πολλοί να κάνουμε κάααατι απο μόνοι μας. Ο πνιγμένος που λένε...

Πάντως Claymore ο ηνίοχος έχει δίκιο, μην βαλτώσεις στο "την δουλίτσα μου με 3 και 60 και άγιος ο θεός"...δοκίμασε πράγματα...σπούδασες πληροφορική απ'ότι βλέπω...ποτέ δεν ξέρεις, ο άλλος ο Βιετναμέζος έφτιαξε μια αηδιούλα με το γμημενο το Flappy Bird και χέστηκε στο τάληρο...ασε οι τύποι με το WhatsApp...τους πέταξε ο Μάρκος ο Ζακεμπέργκιος 20 δις(!) στην μούρη να τα πίνουν στην υγειά του...αυτά βέβαια είναι μιά στο εκατομμύριο...αλλα τι να γίνει...

ClaymoreGirl

# 22 στις 26/3/2014
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 116

Βρε καλέ μου, ΠΙΑ ΒΟΛΗ  Όταν παίρνω δυνατά αναλγητικά γιατί ακόμα και στον ύπνο μου βλέπω τη δουλειά και ξυπνάω με στρες και πόνους στην καρδιά, βολή είναι;

Πως επαναπαύεσαι σε αυτό; Αυτό που μπορώ να κάνω είναι να ψάξω κάτι καλύτερο. Δεν παραιτούμαι αλλά συνεχώς ψάχνω. Το να δημιουργήσω είναι κάτι που θέλω πολύ αλλά πρέπει να ανασυνταχθώ. Θέλει απόθεμα η δημιουργία

__mikeman

# 23 στις 27/3/2014
author
Ανδρας / 37 / Ελεύθερος
Σουηδία

Βρε καλή μου, για βάλτωμα μίλησα, όχι για βολή. Το παθαίνουν αρκετοί!

Πάντως, για να δεις ότι, οπως λέει και η μάνα μου, ποτέ δεν ξέρεις τι συμβαίνει από μέρα σε μέρα, πριν ένα χρόνο εγώ ήμουν τελείως άνεργος και μέσα στην μαύρη απελπισία, και ξαφνικά μια μέρα ένας συνάδελφος απο ΗΠΑ που τον ήξερα online μου έδωσε ένα συμβόλαιο για δημιουργία εφαρμογής στην εταιρία του, και προς το παρόν τουλάχιστον είμαι καλά. Σήμερα πάλι, επειδή αυτές τις μέρες στέλνω το βιογραφικό μου σε εταιρίες videogame, τσουπ, μιλάω με έναν απο αυτούς τους "recruiters" απο Αγγλία που έχουν τις εταιρίες για πελάτες τους και του άρεσε το βιογραφικό μου, και κανονίσαμε να μιλήσουμε περισσότερο για τι επιλογές έχω και τι μπορεί να μου βρει. Δεν είναι άνθρωπος απο εταιρία videogame καθ'αυτήν βέβαια, οπως είπα, αλλά απο εταιρία που κάνει "recruitment" για αυτές, αλλα απο το ολότελα...οπότε αυτό που λέω είναι ότι φτιάχνεις το βιογραφικό σου οσο μπορείς, το στέλνεις παντού, και περιμένεις. Τι άλλο να κάνεις?

ΥΓ. Για να εξηγηθώ πάντως, αυτά είναι τρόποι ΚΑΘΑΡΑ προσωπικής επιβίωσης, αναγκαστικά όσο υπάρχει αυτό το ξεχαρβαλωμένο και σάπιο σύστημα. Η σωστή λύση σύντροφοι παραμένει η σοσιαλιστική και δημοκρατική ολοκλήρωση(ούτε το ένα χωρίς το άλλο, ούτε το άλλο χωρίς το ένα), γιατί οπως λέει και ο Πανούσης για την Αλέκα "μοναχα σε σένα ελπίζω, σε γμω και σε υποστηρίζω!" (νταξ τώρα είναι ο σύντροφος Koytsoumpas, αλλά η ίδια αρχή ισχύει!).

https://www.youtube.com/watch?v=ECjPnJdxsfA

sotos-1

# 24 στις 27/3/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από ClaymoreGirl

Κι αυτό γιατί αν χάσω τη δουλειά μου, ακόμα κι αυτή τη δουλειά που τη μισώ αλλά συνεχίζω να προσπαθώ φιλότιμα για το καλύτερο, δεν ξέρω που θα βρεθώ και πως θα ζήσω.Έχω αρχίσει να έχω ξανά αυτοκαταστροφικές τάσεις.

Τί να πεις ρε κοπελιά...Δυστυχώς αυτές οι 3 γραμμές εκφράζουν ένα μεγάλο ποσοστό Ελλήνων.

Μπρος στο 'δουλειά να υπάρχει' πολλοί θυσιάζουν αξιοπρέπεια και ψυχική υγεία.

Από τη μια νιώθεις άχρηστος αν κάθεσαι κι από την άλλη βρίσκεις μια ότι να'ναι δουλειά που την κάνεις με μισή καρδιά.Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.

Μακάρι να μπορούσα να πω ότι όλο αυτό κάποτε θα περάσει.Αλλά...

ClaymoreGirl

# 25 στις 27/3/2014
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Σχόλιο # 24 από sotos-1

Τί να πεις ρε κοπελιά...Δυστυχώς αυτές οι 3 γραμμές εκφράζουν ένα μεγάλο ποσοστό Ελλήνων.

Μπρος στο 'δουλειά να υπάρχει' πολλοί θυσιάζουν αξιοπρέπεια και ψυχική υγεία.

Από τη μια νιώθεις άχρηστος αν κάθεσαι κι από την άλλη βρίσκεις μια ότι να'ναι δουλειά που την κάνεις με μισή καρδιά.Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.

Μακάρι να μπορούσα να πω ότι όλο αυτό κάποτε θα περάσει.Αλλά...

Αυτό ακριβώς. Και μπορείς να κάτσεις; Δεν μπορείς.Εγώ και να απολυθώ, οαεδ δε θα παίρνω. Όπως και άπειρα πολυς κόσμος γιατί ακόμα κι το συνεχές εργασιακό έτος, δύσκολο είναι στις μέρες μας με τις συμβάσεις ορισμένου.
Κι εγώ στη δουλειά που είμαι, είμαι για να μη ζητάω δανεικά από συγγενείς και φίλους για να ζήσω. Κι αν είχα να μου δανείζαν. Και να είχαν, πως τα ξεπληρώνεις; Οπότε δέχεσαι όποια δουλειά σου βρεθεί και λες κι ευχαριστώ...
Η εργασία είναι από τα βασικότερα ανθρώπινα δικαιώματα. Όχι καθημερινός φόβος και πόνος...

sotos-1

# 26 στις 27/3/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 25 από ClaymoreGirl

Κι εγώ στη δουλειά που είμαι, είμαι για να μη ζητάω δανεικά από συγγενείς και φίλους για να ζήσω. Κι αν είχα να μου δανείζαν. Και να είχαν, πως τα ξεπληρώνεις; 

Και καλά οι φίλοι.

Αλλά και οι συγγενείς σού ζητάνε πίσω...τα δανεικά?

bellezza

# 27 στις 27/3/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Aν δυσκολεύονται και εκείνοι, τί να κάνουν?

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από sotos-1

Και καλά οι φίλοι.

Αλλά και οι συγγενείς σού ζητάνε πίσω...τα δανεικά?

ClaymoreGirl

# 28 στις 28/3/2014
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη

Φυσικά και τα ζητούν πίσω.

soulmemory

# 29 στις 31/3/2014
author
Γυναίκα / 31 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 406

Δε πάει ο νους σου πόσο πολύ σε νιώθω..

Δύσκολες εργασιακές συνθήκες, συμπεριφορές εξευτελισμού, απαιτήσεις υψηλές πέραν του προσδοκώμενου και αμοιβή άθλια.

Από ένα σημείο και μετα η δουλειά μετατρέπεται σε δουλεία-σκλαβιά.

Πρόσφατα παραιτήθηκα από έναν εταιρικό όμιλο μιας και επέλεξα τη ψυχική μου υγεία.Κι όχι, καθόλου εύκολο δε μου ήταν.Ζω μόνη μου κι εγώ, βοήθεια δεν υπάρχει, αλλά στη πρωην εργασια μου είχα καταντήσει ψυχρή, θλιμμένη, μονίμως αγχώδης (με αποτέλεσμα να'χω τις πρώτες κρίσεις πανικού) και γεμάτη νεύρα.Έχασα τον εαυτό μου, έναν άνθρωπο νέο, γεμάτο ενδιαφέροντα και ζωντάνια.Δεν υπήρχε πραγματικά διάθεση για τίποτα απολύτως κι ας μου έλεγαν όλοι "βγες, κάνε ποδήλατο, πήγαινε θέατρο, συναυλίες μπλα μπλα μπλα".. Με τί όρεξη ρε παιδιά? όταν έχεις το άγχος της επόμενης μέρας? όταν γνωρίζεις πως ο υπεύθυνος σου σε αντιμετωπίζει ως άνθρωπο κατώτερου θεού? Κι όλα αυτά για μια δουλειά που δε μου πρόσφερε καν τα ως προς τα ζην. 
(ξεκίνησα μισθολογικά με 318 καθαρά κι ύστερα αυξήθηκαν σε 360). 
Συνέχισε να ψάχνεις για άλλη εργασία, οτιδήποτε και φύγε απ'τη κόλαση.Αγώνας δεν είναι να χάσεις ότι πιο πολύτιμο έχεις, εσένα.Πήγαινε πχ σε μια καφετέρια αρχικά (πιθανό να βγάζεις περισσότερα), ώσπου να βρεις κάτι καλύτερο στο αντικείμενό σου.Κινητοποιήσου και μη ξεχνάς πως περιπτώσεις όπως η δική σου ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ η δράση της αλλαγής.

Καλή τύχη και μη μασάς.Δε θ'αργήσει να'ρθει η μέρα όπου όλο αυτό θα φαντάζει μακρινός εφιάλτης. 
Αρέσει στο μέλος anemona_62

flat_line

# 30 στις 31/3/2014
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 5.945

Παράθεση:
Σχόλιο # 29 από soulmemory

Δε πάει ο νους σου πόσο πολύ σε νιώθω..

Δύσκολες εργασιακές συνθήκες, συμπεριφορές εξευτελισμού, απαιτήσεις υψηλές πέραν του προσδοκώμενου και αμοιβή άθλια.

Από ένα σημείο και μετα η δουλειά μετατρέπεται σε δουλεία-σκλαβιά.

Καλή τύχη και μη μασάς.Δε θ'αργήσει να'ρθει η μέρα όπου όλο αυτό θα φαντάζει μακρινός εφιάλτης. 

Γεια σου soulmemory.

Tα γράφω συνεχεια τα τελευταία χρόνια. Και συνέχεια με ρωτούν αν έχω εγώ κάποιο πρόβλημα.

Σου έχω λοιπόν κάτι που ίσως δεν γνωρίζεις καλή μου φίλη. Δεν τους ενδιαφέρει για την ψυχική σου υγεία. Αν τους αποδείξεις ότι αυτή απειλείται απο τις συμπεριφορές μερικών, σε απολύουν μια ώρα αρχύτερα, η σε αναγκάζουν να παραιτηθείς.

Και να ήταν όλοι αυτοί που τα κάνουν κάποιοι απολίτιστοι αφρικανοί, να το καταλάβαινα. Είναι όμως νεοέλληνες. Είναι όλοι αυτοί που σου λένε πως για τα χάλια μας φταίνε οι πολιτικοί...

flat_line

# 31 στις 31/3/2014
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος

Nα μην ξεχάσω να αναφέρω, πως εκτός απο την εργασιακή κακομεταχείριση, η οποία νομίζω έχει γίνει δεύτερη φύση του έλληνα εργαζόμενου. Έχουμε και το φαινόμενο mobbing, το οποίο το έζησα πρόσφατα. Όπου διώχνουνε με όποιο τρόπο θέλουμε, ακόμα και με κατασυκοφάντηση, αυτούς που δεν μας αρέσουν, ανεξάρτητα την επαγγελματική τους αξία και ηθική τους υπόσταση.

Αλλά είπαμε για όλα φταίνε οι πολιτικοί. Ο λαός είναι αθώα περιστέρα. Μην ξεχνιόμαστε...

tanton-

# 32 στις 31/3/2014
author
Ανδρας / 64 / Διαζευγμένος
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 1.862

Πράγματι

Παράθεση:
Σχόλιο # 30 από flat_line

Σου έχω λοιπόν κάτι που ίσως δεν γνωρίζεις καλή μου φίλη. Δεν τους ενδιαφέρει για την ψυχική σου υγεία. Αν τους αποδείξεις ότι αυτή απειλείται απο τις συμπεριφορές μερικών, σε απολύουν μια ώρα αρχύτερα, η σε αναγκάζουν να παραιτηθείς.

Και να ήταν όλοι αυτοί που τα κάνουν κάποιοι απολίτιστοι αφρικανοί, να το καταλάβαινα. Είναι όμως νεοέλληνες. Είναι όλοι αυτοί που σου λένε πως για τα χάλια μας φταίνε οι πολιτικοί...

Είναι απαράδεκτοι οι νεοέλληνες  εργοδότες (  χειρότεροι από τους απολίτιστους Αφρικανούς )

Αντι

- Να παρέχουν σε κάθε εργαζόμενο έναν ψυχολόγο που να φροντίζει την ψυχική του υγεία

- Να επιδοτούν τουλάχιστον μια δεκαετία την εκμάθηση της ξένης γλώσσας  που θα του χρησιμεύσει ΟΤΑΝ  μεταναστεύσει κάποτε.

- Να δίνουν ειδικό επίδομα στους χορτοφάγους ( όπως και να το κάνουμε ξοδεύουν περισσότερα από εμας τους κανονικούςά) 

-Να πληρώνουν το γυμναστήριο για την σωματική ευεξία των εργαζομένων

Αντί γι όλα αυτά,  διώχνουν όποιον εργαζόμενο δεν τους κάνει!

( είσαι τυχερός, βρε, Φλατ. Έπρεπε να σε είχα καμιά εικοσαριά-τριανταριά χρόνια πριν και να προσπαθούσες να μπεις σε κανένα " συντεχνιακό" επάγγελμα όπως το δικό μου. Ούτε δυο μέρες δεν θα άντεχες το καψώνι και την καζούρα από τους "παλιούς",  ώσπου να σε αποδεχτούν. Άσε τα ελάχιστα"μαύρα" χρήματα που θα έπαιρνες  και το όνομά σου που δεν θα εμφανιζόταν πουθενά, για να μαζεύεις προϋπηρεσία, αν δεν ήσουν στο συνδικάτο )  

KLELIA22

# 33 στις 31/3/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 32 από tanton-

( Έπρεπε να σε είχα καμιά εικοσαριά-τριανταριά χρόνια πριν και να προσπαθούσες να μπεις σε κανένα " συντεχνιακό" επάγγελμα όπως το δικό μου. Ούτε δυο μέρες δεν θα άντεχες το καψώνι και την καζούρα από τους "παλιούς",  ώσπου να σε αποδεχτούν. Άσε τα ελάχιστα"μαύρα" χρήματα που θα έπαιρνες  και το όνομά σου που δεν θα εμφανιζόταν πουθενά, για να μαζεύεις προϋπηρεσία, αν δεν ήσουν στο συνδικάτο )  

...  μαλιστα... μαλιστα...

αυτα πληρωνουμε ολοι οι νουμπαδες δωθε μεσα...

δειχνω κατανοηση απο τουδε και στο εξης...

εχετε κι εσεις τ'απωθημενα σας... και τα καταπιεσμενα σας...

εκτονωθειτε... 

flat_line

# 34 στις 31/3/2014
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 32 από tanton-

Πράγματι

( είσαι τυχερός, βρε, Φλατ. Έπρεπε να σε είχα καμιά εικοσαριά-τριανταριά χρόνια πριν και να προσπαθούσες να μπεις σε κανένα " συντεχνιακό" επάγγελμα όπως το δικό μου. Ούτε δυο μέρες δεν θα άντεχες το καψώνι και την καζούρα από τους "παλιούς",  ώσπου να σε αποδεχτούν. Άσε τα ελάχιστα"μαύρα" χρήματα που θα έπαιρνες  και το όνομά σου που δεν θα εμφανιζόταν πουθενά, για να μαζεύεις προϋπηρεσία, αν δεν ήσουν στο συνδικάτο )  

Δεν αμφιβάλω ότι ήταν δύσκολα τα πράγματα εκείνη την εποχή.

Αλλά και τώρα έχουμε ένα πολύ σοβαρό και υπαρκτό πρόβλημα. Το οποίο δεν είναι πρόβλημα δικής μου ιδιοσυγκρασιακής περίπτωσης...

soulmemory

# 35 στην 1/4/2014
author
Γυναίκα / 31 / Σε σχέση
Γειά σου αγαπημένε με flat  

Bullying στον εργασιακό χώρο και φαινόμενο mobbing στις μέρες μας αποτελούν έννοιες υπαρκτές αποδοκιμάζοντας και ευνουχίζοντας τους νέους που βρίσκονται στη παραγωγική ηλικία και επιθυμούν να ανοιχτούν επαγγελματικά.
(Θα δεις που πλέον εργασιακά οι νέοι θα είναι ποιοτικά αδρανής, μιας και δε τους δίνεται κανένα απολύτως κίνητρο προοπτικής)

Επειδή ακριβώς δεν ενδιαφέρει σε κανέναν υψηλόβαθμο ελεοελληνάρα η ψυχική υγεία του εργαζομένου τους, επιβάλλεται να ενδιαφερθούμε εμείς για τους εαυτούς μας.
Θες να με απολύσεις? να με εξαναγκάσεις να παραιτηθώ? ε αυτό όπως και να'χει θα το έκανα προκειμένου να σώσω τη ψυχική μου γαλήνη. Και θα βρεθεί κάτι άλλο, μιας και παράλληλα με τη δουλειά θα αναζητούσα κάτι άλλο..Και θα παραιτηθώ ξανά αν αντιμετωπίσω εξίσου άθλιες συνθήκες..ή θα διδάξω τον εαυτό μου να διαχειρίζεται σωστότερα τέτοιου είδους συμπεριφορές.
Ας γίνω αναίσθητη.Ας κινήσω διαδικασίες για εξωτερικό, ας επιχειρήσω κάπως ένα δικό μου άνοιγμα ελευθέρου επαγγέλματος, ας ψάξω οποιαδήποτε πιθανή λύση, αλλά όχι, δε μείνω να υποστώ άλλα σφυροκοπήματα της αξιοπρέπειάς μου.

Αρέσει στο μέλος flat_line

sotos-1

# 36 στην 1/4/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 35 από soulmemory

Ας γίνω αναίσθητη.Ας κινήσω διαδικασίες για εξωτερικό, ας επιχειρήσω κάπως ένα δικό μου άνοιγμα ελευθέρου επαγγέλματος, ας ψάξω οποιαδήποτε πιθανή λύση, αλλά όχι, δε μείνω να υποστώ άλλα σφυροκοπήματα της αξιοπρέπειάς μου.

Μια κουβέντα είναι όλα αυτά...

Τί να ανοίξεις μόνος σου???

Πώς να βρεις άκρες στο εξωτερικό εαν δεν έχεις κανέναν εκεί???

__mikeman

# 37 στην 1/4/2014
author
Ανδρας / 37 / Ελεύθερος
Σουηδία

Μα βρε παιδιά τι είναι αυτά που λέτε!

Βγαίνουμε απο το τουνελ ρε σεις! Δεν το'χετε ακούσει?? Μέχρι και 500ευρα μοιράζουμε!

(μεταξύ μας, ο Σαμαράς είναι τόσο βλαξ, και μέχρι τόσο φτάνει, που μπορεί όντως να νομίζει ειλικρινά ότι αν η Μερκελ και οι περί αυτής πούνε μιάμιση καλή κουβέντα - για τους δικούς τους λόγους - έχει επιτελέσει την αποστολή του και ξεκινάει η...ανάπτυξη).

Εγώ πάλι, νομίζω ότι στο καλύτερο που μπορούμε να ελπίζουμε, είναι να διηγηθούμε στην επόμενη γενιά, ως γονείς(όσοι γίνουμε) και δάσκαλοι, με το νι και με το σίγμα, όσα έγιναν στην δική μας, για να μάθουν απο τα δικά μας ώστε να μην ξαναγίνουν.

Ο καθένας ως άτομο μπορεί να ελπίζει ότι κάπου-κάπως-κάποτε θα βρει την "καλή" δουλειά - αλλά ως κοινωνία όχι, δεν υπάρχει τίποτα στον ορίζοντα για ΠΟΛΛΑ χρονια, είτε ο Σαμαράς κυβερνάει, είτε ο Τσίπρας, είτε ο Ποσειδώνας...

Αρέσει στο μέλος soulmemory

soulmemory

# 38 στην 1/4/2014
author
Γυναίκα / 31 / Σε σχέση

Παράθεση:
Σχόλιο # 36 από sotos-1

Μια κουβέντα είναι όλα αυτά...

Τί να ανοίξεις μόνος σου???

Πώς να βρεις άκρες στο εξωτερικό εαν δεν έχεις κανέναν εκεί???

Το "μια κουβέντα είναι όλα αυτά" μας κρατάει δεμένους στην αδράνεια.

Χρειάζεται να περάσει κανείς στη δράση. Άμεσα.

Ναι, κανείς δεν είπε πως είναι εύκολο και πόσο μάλλον κανείς δεν εγγυάται επιτυχία.

Το σίγουρο είναι πως με την οποιαδήποτε δράση αλλαγής της τωρινής δύσκολης κατάστασης, έχεις έστω και μια πιθανότητα να πας ένα βήμα παραπέρα και λίγο πιο κοντά στον προσωπικό σου στόχο.

Είπαμε εξάλλου πως αποτυχία δεν είναι το να αποτυγχάνεις, αλλά το να μη προσπαθείς φοβούμενος μια πιθανή αποτυχία. 

Επίσης αποτυχία είναι το να μη ξαναπροσπαθήσεις για κάτι που θέλεις (ύστερα από μια αποτυχία).

Για να κάνεις "ανοίγματα" στο εξωτερικό δε χρειάζεσαι γνωστούς αλλά θάρρος και πίστη σε σ'ένα και στις δυνατότητές σου. 

Σίγουρα κάποιος γνωστός αποτελεί ισχυρό δεκανίκι , αλλά φτάνει πια με αυτή τη νοοτροπία του έλληνα που για ότι κι αν θέλει να κάνει, χρειάζεται κάποιον. 

Έχεις εσένα και δεν είναι λίγοι (ευτυχώς) εκείνοι που έφυγαν για έξω μη έχοντας κανέναν παρά μονάχα τον εαυτό τους. Δυσκολεύτηκαν αλλά με τον καιρό βρήκαν τις άκρες τους και προσαρμόστηκαν.

Γενικά δεν εναντιώνομαι στις απόψεις σου, απλά δε μπορώ άλλο πια να ακούω αποθαρρυντικές και απαισιόδοξες σκέψεις.

Οι εποχές που ζούμε είναι δραματικές για όλους, για κάποιους περισσότερο, για άλλους ίσως λιγότερο αλλά είναι ζόρικες και απαιτούν συγκροτημένα μυαλά, θάρρος και μπόλικη φαντασία (επιμονή και υπομονή) για μεθοδευμένες κινήσεις με βάση τις δυνατότητες του καθενός.

(για παράδειγμα, προσωπικά μου είναι απίθανο να φύγω για έξω όχι γιατί δεν έχω γνωστούς, αλλά γιατί δε παίζουν φράγκα έστω για την πτήση! 

Επομένως θα κινηθώ διαφορετικά εδώ. 

Ο καθένας ζυγίζει τα δεδομένα του και κινείται αναλόγως, αλλά κινείται, μπαίνει στη δράση.)

Αρέσει στο μέλος somebody961

sotos-1

# 39 στις 2/4/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Και γιατί να φύγεις ρε κοπελιά?Έτσι κι αλλιώς εσύ σε λίγο καιρό θα έχεις παντρευτεί,όπως οι περισσότερες γυναίκες εκεί κοντά στα 30.Τουλάχιστον θα έχεις να λες ότι έκανες κάτι,δηλαδή οικογένεια.

Άσε εμάς τους άντρες λοιπόν στις απαισιόδοξες απόψεις μας,που ούτως ή άλλως το βάρος της αποτυχίας και της ανεργίας είναι πολύ μεγαλύτερο σε μας.

soulmemory

# 40 στις 2/4/2014
author
Γυναίκα / 31 / Σε σχέση

Παράθεση:
Σχόλιο # 39 από sotos-1

Και γιατί να φύγεις ρε κοπελιά?Έτσι κι αλλιώς εσύ σε λίγο καιρό θα έχεις παντρευτεί,όπως οι περισσότερες γυναίκες εκεί κοντά στα 30.Τουλάχιστον θα έχεις να λες ότι έκανες κάτι,δηλαδή οικογένεια.

Άσε εμάς τους άντρες λοιπόν στις απαισιόδοξες απόψεις μας,που ούτως ή άλλως το βάρος της αποτυχίας και της ανεργίας είναι πολύ μεγαλύτερο σε μας.

Δε ξέρω τι κάνουν και τι θέλουν οι περισσότερες γυναίκες, αλλά μιας και μίλησες για μ'ένα, η λέξη "γάμος" δεν υπάρχει πουθενά στο λεξιλόγιό μου, πόσο μάλλον στην ιδεολογία μου.

Αν κάποτε βρεθούν τα χρήματα, έχω φύγει!

Το ιδανικό θα ήταν να καταφέρναμε όλοι μας να πετύχουμε μια αξιόλογη εργασία που να μας αποφέρει τόσο ψυχολογικό υπόβαθρο όσο και οικονομική άνεση ώστε να κάνουμε διαρκώς ταξίδια (έχοντας τη βάση μας εδώ).

Στο ξαναλέω, μπες στη δράση με οποιοδήποτε τρόπο εσύ μπορείς, μόνο κερδισμένος θα βγεις

Αρέσει στα μέλη kalaxan_, freeman21
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε