Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

A cnotren

Σελίδα : 1

rodos90

# 1 στις 22/4/2014
author
Γυναίκα / 32 / Σε σχέση
Ν. Δωδεκανήσου / Ρόδος
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1
'Aρεσαν+: 0%

A cnotren

Καλησπέρα, είμαι 24 χρονών και η δερματολόγος μου μου συνέστησε να πιω τα χάπια αυτά για θεραπεία κατά της κυστικής ακμής. Υπάρχουν επιπτώσεις στην γονιμότητα? ποιες άλλες παρενέργειες υπάρχουν? Όποιος γνωρίζει ας με ενημερώσει γιατί φοβάμαι να τα πιω! Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Rhadamanthus

# 2 στις 22/4/2014
author
Ανδρας / 45 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Ερυθραία
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 207

Έχει συζητηθεί και πάλι το θέμα, δες εδώ.

isixos_geroulis

# 3 στις 22/4/2014
author
Ανδρας / 63 / Παντρεμένος
Ν. Αργολίδας / Νέα Κίος
Θέματα: 44
Απαντήσεις: 7.996

Ρε παιδια

...της τα εδωσε η γιατρος της...και ρωταει εμας αν πρεπει να τα παρει...

Φταιω εγω?...

Αρέσει στο μέλος danah_40
Το χειροτερο σε μια τραγωδια ειναι οι γνωμες που ακολουθουν...

athina1975

# 4 στις 22/4/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από isixos_geroulis

Ρε παιδια

...της τα εδωσε η γιατρος της...και ρωταει εμας αν πρεπει να τα παρει...

Φταιω εγω?...

Ε,τωρα εχει δίκιο ο σενιορ γερουλης...κοριτσακι μου γλυκο..ο γιατρος για να στα δωσει κατι ξερει...και ποσο καιρο θα τα παρεις;;οχι δα και μια ζωη...ρωτα τον ιδιο να σου απαντησει αν εχουν επιπτωσεις στην γονιμοτητα...αντε..εδω θα ακουσεις πολλα απο εμας τους "'σοφούς""...

Guava

# 5 στις 23/4/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Κανένα φάρμακο δεν είναι αθώο...

Στο χαρτάκι με οδηγίες χρήσης (που υπάρχει σε κάθε συσκευασία)

γράφει τι πρέπει να γνωρίζει ο χρήστης πριν από την λήψη.
Οι γιατροί (του νησιού) ...σπάνια κοιτάνε τις παρενέργειες (πριν το προτείνουν)
επειδή "κοιτάνε" κυρίως την δουλειά τους... 

ROCK-54

# 6 στις 24/4/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Το σκευασμα Α cnotren..

...isoretinoin 10mg k 20 mg

ειναι φαρμακο εκλογης για την αντιμετωπιση σοβαρων προβληματων κυστικης ακμης.
Εχει πολλες παρενεργειες,αλλα σε καμμια περιπτωση δεν επιρεαζει την γονιμοτητα - τωρινη κ μελλοντικη.Το φαρμακο αυτο σχετιζεται με τερατογενεση και δεν πρεπει να λαμβανεται απο γυναικες σε κατασταση εγκυμοσυνης.Ακομα και μετα την διακοπη η ολοκληρωση της θεραπειας δεν πρεπει τουλαχιστον για 2 χρονια να γινει προγραμματισμος για αποκτηση παιδιου για τον λογο αυτο.
Στη συσκευσια του φαρμακου κ στις οδηγιες του, αυτα που αναφερω περιγραφονται λεπτομερως κ με κοκκινα γραμματα μαλιστα.Θεωρω απαραδεκτο ο ιατρος σου να μην σε ενημερωσε σχετικα ,και αν πραγματικα δεν το εκανε καλως δεν τον εμπιστευεσαι. Γιατι δεν ρωτησες τον φαρμακοποιο σου ?

SunshineJn

# 7 στις 24/4/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Αυτό ισχύει και για λήψη απο άντρα νεαρής ηλικίας? (στα 25)?

Και στην περίπτωση που πρόκειται για εξωτερική χρήση του φαρμάκου σε μορφή αλοιφής?

(για την airol ρωτώ συγκεκριμένα)

Παράθεση:
Σχόλιο # 6 από ROCK-54

Το σκευασμα Α cnotren..

...isoretinoin 10mg k 20 mg

ειναι φαρμακο εκλογης για την αντιμετωπιση σοβαρων προβληματων κυστικης ακμης.
Εχει πολλες παρενεργειες,αλλα σε καμμια περιπτωση δεν επιρεαζει την γονιμοτητα - τωρινη κ μελλοντικη.Το φαρμακο αυτο σχετιζεται με τερατογεννεση και δεν πρεπει να λαμβανεται απο γυναικες σε κατασταση εγκυμοσυνης.Ακομα και μετα την διακοπη η ολοκληρωση της θεραπειας δεν πρεπειτουλαχιστον για 2 χρονια να γινει προγραμματισμος για αποκτηση παιδιου για τον λογο αυτο.
Στη συσκευσια του φαρμακου κ στις οδηγιες του, αυτα που αναφερω περιγραφονται λεπτομερως κ με κοκκινα γραμματα μαλιστα.Θεωρω απαραδεκτο ο ιατρος σου να μην σε ενημερωσε σχετικα ,και αν πραγματικα δεν το εκανε καλως δεν τον εμπιστευεσαι.Δεν ρωτησες τον φαρμακοποιο σου ?

ROCK-54

# 8 στις 24/4/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

για την συγκεκριμενη κρεμα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 7 από SunshineJn

Αυτό ισχύει και για λήψη απο άντρα νεαρής ηλικίας? (στα 25)?

Και στην περίπτωση που πρόκειται για εξωτερική χρήση του φαρμάκου σε μορφή αλοιφής?

(για την airol ρωτώ συγκεκριμένα)

...απ'οτι θυμαμαι δεν υπαρχει προβλημα,αρκει η χρηση να μην διαρκει μηνες . Καλο ειναι παντα να εχουμε

μια υποψια στο πισω μερος του μυαλου μας, μια και προκειται για σκευασμα με δραστικη ουσια την τρετινοϊνη. Την καλημερα μου Sunshine και χωρις παρεξηγηση μ'αρεσει η καινουργια σου φωτο 

SunshineJn

# 9 στις 24/4/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Καλημέρα Ροκ!

Σ' ευχαριστώ για την ενημέρωση (περι αιρόλ)!

Να 'σαι καλά (περί φωτό) 

Πάντως η αλήθεια είναι, πως  οι δερματολόγοι, δεν ενημερώνουν γιαυτήν την τόσο

σοβαρή παρενέργεια (των τερατογεννέσεων) αυτού του είδους σκευασμάτων,

ειδικά όταν πρόκειται για νεαρά άτομα που δεν έχουν στα άμεσα σχέδιά τους

την τεκνοποίηση. 

Ούτε μπορεί να επαφίεται ο γιατρός στο οτι ενα παιδί αυτών των ηλικιών, ακόμα και να διαβάσει

το συνοδευτικό χαρτί ενδείξεων-παρενεργειών, θα αντιληφθεί πλήρως τον κίνδυνο.

Το ρώτησα γιατί στενό συγγενικό μου πρόσωπο και πολλοί συνομήλικοί του χρησιμοποιούν

αυτά τα σκευάσματα, μια και είναι αφενός οικονομικά, αφετέρου τα νο1 που συνιστούν οι γιατροί.

Ευχαριστώ και πάλι!

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από ROCK-54

για την συγκεκριμενη κρεμα...

...απ'οτι θυμαμαι δεν υπαρχει προβλημα,αρκει η χρηση να μην διαρκει μηνες . Καλο ειναι παντα να εχουμε

μια υποψια στο πισω μερος του μυαλου μας, μια και προκειται για σκευασμα με δραστικη ουσια την τρετινοϊνη. Την καλημερα μου Sunshine και χωρις παρεξηγηση μ'αρεσει η καινουργια σου φωτο 

ROCK-54

# 10 στις 24/4/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Καλησπερα Sunshine,

ειχα λιγη δουλεια,μετα λυσσαξα με τις ροκες κ δεν προσεξα πως μου απαντησες.

Οι γιατροι γενικα από την μια βαριουνται να εξηγουν,από την άλλη μαλλον δεν λενε ολη την αληθεια,επειδή οι

περισσοτεροι ασθενεις όταν ακουν για τερατογεννεσεις τρομαζουν και δεν παιρνουν τα φαρμακα.Η αληθεια είναι πως η

τρετινοϊνη κ τα παραγωγα της είναι εξαιρετικα για την αντιμετωπιση της κυστικης ακμης,παρα τις σοβαρες παρενέργειες που εχει. Στην φαρμακολογια παντα σταθμίζεται το ισοζυγιο οφελος κ αποτελεσματικοτητα ως προς τις οποιες παρενέργειες. Και επειδή τα ατομα που κυριως παιρνουν αυτά τα φαρμακα είναι μεν σε αναπαραγωγικη ηλικια,αλλα συνηθως δεν είναι υποψιφιοι γονεις τα προσεχη 2 με 5 χρονια οι περισσοτεροι γιατροι δεν αναφερουν τις σοβαρες παρενέργειες που υπαρχουν.

Παραμενω παντα στη διαθεση σου για οποιαδήποτε σχετικη πληροφορια,αρκει να γνωριζω το θεμα.

Τελος θελω να ξερεις πως εκτιμω το χιουμορ σου κ μ'αρεσει να σε διαβαζω.

SunshineJn

# 11 στις 24/4/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Χίλια ευχαριστώ Ροκ για τις πληροφορίες και το χρόνο σου!

Paliatzidou

# 12 στις 25/4/2014
author
Γυναίκα / 49 / Σε σχέση
Ν. Ζακύνθου / Καταστάρι
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 49

Νουβ όλα

...δεν ξέρω πια πώς να ψάχνω εδώ...

για 'σένα

http://www.youtube.com/watch?v=ogy4BR2PGSs