Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Διακοπές για ηπερήλικες

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

tzoulia59

# 21 στις 15/5/2014
author
Γυναίκα / 83 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 7.558
'Aρεσαν+: 0%

να προτεινω εναν προορισμο για τους ανοιχτομυαλους και τους ακομπλεξαριστους ...

τη δηλο ...
θα μου μεινει αξεχαστο το δεος και ολος αυτος ο αρχαιος πολιτισμος ...
επειδη εχω ταξιδεψει τουλαχιστον σε καμια 10 ρια χωρες του εξωτερικου ...
αλλη φορα θα εκθεσουμε και τις ομορφιες του εξωτερικου ...

tzoulia59

# 22 στις 15/5/2014
author

ελα ρε νουοβα και νομιζα οτι εισαι απο αυτες που δεν τρως οτι σου δινουν ...

ασε δεν σχολιαζω τιποτε αλλο τωρα ...
ουτε σε τουριστικο γραφειο να δουλευες και να κανες προμοσιον ...

Georgebest69-

# 23 στις 15/5/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

κυρια παραλια

στην περιοχη της Γλυφαδας, υπαρχουν 2-3 ξενοδοχεια (πανω στην παραλιακη λεωφορο) που βρισκονται πολυ κοντα στη θαλασσα...υπαρχουν και ξενωνες για ηλικιωμενα ατομα...η θαλασσα ειναι πολυ κοντα και πας με τα ποδια (σχεδον 50 μετρα).
υπαρχει σε κοντινη αποσταση απο το ξενοδοχειο σταση του τραμ...υπαρχει λεωφορειακη γραμμη που κανει σταση σε αποσταση λιγων μετρων, απο την εισοδο του ξενοδοχειου.
υπαρχουν ταβερνακια με θαλασσινα και κρεατικα, σε αποσταση περιπου 500 μετρων απο το ξενοδοχειο.
υπαρχει καφετερια ("τα δελφινια") σε πολυ κοντινη αποσταση...
κοιταξε το, αν σε ενδιαφερει...

sugarbaby42

# 24 στις 15/5/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Πρωτα απ' ολα δεν καταφερθηκα εναντιον σας γενικοτερα και δεν σας προσεβαλα με κανενα απολυτως χαρακτηρισμο, εκτος ισως απο τη λεξη κοτσανα...Δεν πηρα εγω σβαρνα την Ελλαδα, αλλα εσεις...Εγω αναφερθηκα σε εναν συγκεκριμενο τοπο...Δεν παροτρυνα την θεματοθετρια να παρει τους υπερηλικες γονεις της και να τους κανει βολτα παντου...Της ζητησα συγνωμμη για το γεγονος οτι θα αναφερομουν σε κατι αλλο εκτος απο προτασεις και λυσεις... Προσεχουμε τα γραφομενα του καθενος πριν προχωρησουμε σε προσβολες και επιθεσεις...Αυτα...για να ξερουμε τι λεμε...

tzoulia59

# 25 στις 15/5/2014
author

Rha ...ποσα χρονια εισαι στην ελλαδα σαν μονιμος κατοικος ;

αναφερεις καπου οτι η μιση σου καταγωγη ειναι απο την υδρα ...
επειδη θελω να ειμαι ειλικρινης στην υδρα δεν εχω παει ...
επειδη εχω δει ντοκιμαντερ πολλες φορες με προορισμους της ελλαδος ...
ειναι μια απο τις αδυναμιες μου τα ταξιδια ...
νομιζω οτι δεν ειναι απο τα νησια που ειναι του γουστου μου ...
εχεις παει σαντορινη; 
αν δεν εχεις παει χανεις ...
σου συνιστω να πας οπωσδηποτε ...
αλλα τον σκυλο που θα τον αφησεις ;
υπαρχουν ξενοδοχεια σκυλων ...κανονισε το και με καλη παρεα ...και δεν θα το μετανιωσεις ...

inioxos52

# 26 στις 15/5/2014
author
Ανδρας / 68 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.281

Οι Θεσσαλονικεις, ανακαλυψαμε την Χαλκιδικη την δεκαετια του '70. Με δρομους ανυπαρκτους και τοτε, και σημερα. Με θαλασσες να τις πινεις στο ποτηρι, και ατελειωτες παραλιες με ψιλη αμμο.

Το κακο για μας, αρχισε μολις την ανακαλυψαν οι νεοπλουτοι νεοβαρβαροι Αθηναιοι. Ανεβηκαν αποτομα οι τιμες γενικως, τα λιγα ουζερι μπροστα στις παραλιες αρχισαν να μπασταρδευουν τις πατροπαραδοτες ποικιλιες που συνοδευαν μεχρι τοτε τα ουζακια, και να τις προσαρμοζουν στα Αθηναιικα γουστα, με αποτελεσμα να ζητας απο τον ταβερνιαρη σαλονικιωτικη ποικιλια προκειμενου να γουσταρεις, και τα εστιατορια αρχισαν να μαγειρευουν το κοκινιστο με τονους δαφνης και κανελλας λες και ετρωγες στο Τολο της Πελλοπονησου.

Και μετα ηρθε η ανοικοδομηση. Και πλακωσε ολη η Αθηνα, και κατ' επεκταση ολη η Ελλαδα. Και αρχισαμε οι Θεσσαλονικεις να αραιωνουμε σιγα σιγα. Και φτασαμε και στο σημερα. Που ολοι οι Ελληνες Αθηναιοι η οχι, πουλανε στους Ρωσσους, και κανεις κρα να ακουσεις Ελληνικα.

Και σε μας, εμειναν οι αναμνησεις των θαλασσων της Χαλκιδικης, που ομως ακομη και σημερα δεν εμποδιζουν τους Σαλονικιους οταν βρισκονται μπροστα σε υπεροχες οντως θαλασσες εσωτερικου η εξωτερικου, να λενε ολοι μα ολοι. "Ελα μωρε. Ωραια η θαλασσα εδω, αλλα σαν της Χαλκιδικης δεν ειναι".

...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

tzoulia59

# 27 στις 15/5/2014
author

θες να μας πεις ηνιοχε οτι ο τουρισμος της χαλκιδικης τα πρωτα χρονια ηταν οι θεσσαλονικεις και μετα πλακωσαν οι αθηναιοι και εξαφανιστηκαν οι θεσ/νικεις ;

και δεν ενοω την εποχη του καρου φυσικα που ειχες παει εσυ και καμια 10 ρια φιλοι σου ...
αναφερω νομιζω χρονολογια αν προσεξεις ...
εγω πηγα το 1984 πρωτη φορα ...
το 1994 ηταν η δευτερη κι η τελευταια φορα που πηγα ...
οι 4 στους 5 ηταν θεσσαλονικεις ...
οσο για το  παρον που ερχονται ρωσοι κλπ ...δεν εχω γνωση ...
τι να σου πω βρε ηνιοχε ...

η στραβος ειναι ο γιαλος η στραβα αρμενιζουμε ...
τι να σχολιασω τωρα ...κανε ενα γκαλοπ και ρωτα ποιος ειναι απο τη θεσσαλονικη και ποιος απο αθηνα και ελα να μας το πεις ...

Rhadamanthus

# 28 στις 15/5/2014
author
Ανδρας / 46 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Ερυθραία
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 207

Παράθεση:
Σχόλιο # 21 από tzoulia59

να προτεινω εναν προορισμο για τους ανοιχτομυαλους και τους ακομπλεξαριστους ...

τη δηλο ...
θα μου μεινει αξεχαστο το δεος και ολος αυτος ο αρχαιος πολιτισμος ...
επειδη εχω ταξιδεψει τουλαχιστον σε καμια 10 ρια χωρες του εξωτερικου ...
αλλη φορα θα εκθεσουμε και τις ομορφιες του εξωτερικου ...

Διακοπές στην Δήλο, μπορεί να κάνει μόνο η αρχαιολογική υπηρεσία. Η διανυκτέρευση απαγορεύεται Τζούλια!

Παράθεση:
Σχόλιο # 25 από tzoulia59

Rha ...ποσα χρονια εισαι στην ελλαδα σαν μονιμος κατοικος ;

αναφερεις καπου οτι η μιση σου καταγωγη ειναι απο την υδρα ...
επειδη θελω να ειμαι ειλικρινης στην υδρα δεν εχω παει ...
επειδη εχω δει ντοκιμαντερ πολλες φορες με προορισμους της ελλαδος ...
ειναι μια απο τις αδυναμιες μου τα ταξιδια ...
νομιζω οτι δεν ειναι απο τα νησια που ειναι του γουστου μου ...
εχεις παει σαντορινη; 
αν δεν εχεις παει χανεις ...
σου συνιστω να πας οπωσδηποτε ...
αλλα τον σκυλο που θα τον αφησεις ;
υπαρχουν ξενοδοχεια σκυλων ...κανονισε το και με καλη παρεα ...και δεν θα το μετανιωσεις ...

Στην Ελλάδα βρίσκομαι απο τα εννέα μου χρόνια οπότε την γνωρίζω πολύ καλά. Λόγω της ιστιοπλοϊας που είναι η αγαπημένη μου ενασχόληση έχει τύχει να επισκεφτώ το σύνολο σχεδόν των Ελληνικών νησιών. Επίσης, με αυτό τον τρόπο μπορώ να έχω και το/τα κατοικίδια μου μαζί, χωρίς να παρακαλάω να βρώ φιλόζωο πανδοχέα.

Στην Σαντορίνη έχω πάει δεκάδες φορές, κυρίως για επαγγελματικούς λόγους αλλά έχω μείνει αρκετό καιρό ώστε να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα. Οφείλω να πω πως με τον καιρό έπαψε να με ενθουσιάζει η άγρια αυτή ομορφιά της όχι σε σημείο που να με κάνει να πω πως δεν είναι όμορφο (μάλλον ιδιαίτερο) νησί, - προς θεού-, αλλά πλεον εστιάζω και σε άλλα πράγματα πέραν της εντυπωσιακής όψης. Είναι σαν τον έρωτα στο πέρασμα του χρόνου. Στην αρχή τυφλώνεσαι και όταν περνάει, τότε αρχίζει να σε ενοχλούν τα παραπανίσια κιλά του άλλου, το ροχαλητό του και τα συναφή.

Μεταξύ κριτηρίων που είναι ιδιαίτερα υποκειμενικά, στην Σαντορίνη δεν μου αρέσει για παράδειγμα που δεν υπάρχει καμία αξιόλογη παραλία στο νησί, σε σχέση με τις απίστευτες παραλίες που έχουν πάρα πολλά μέρη στην Ελλάδα, όπως και δεν μου αρέσει το πόσο έχει αλλοτριώσει τους κατοίκους το ζήτημα "τουρισμός" με το πέρασμα των χρόνων. Μου αρέσουν τα μέρη που φροντίζουν να κρατούν τις σχετικές ισορροπίες σε αυτά τα ζητήματα και δεν θεωρώ πως η Σαντορίνη ή η Μύκονος είναι ένα απο αυτά.

Φυσικά είναι προσωπικές οι απόψεις μου.

Η Ύδρα είναι ένα μικρό νησάκι, το οποίο έχει την δική του "φιλοσοφία". Είτε την λατρεύεις με την πρώτη ματιά, είτε αναζητάς το επόμενο πλοίο για να αναχωρήσεις. Για να δείς όμως που εντάσσεσαι, θα πρέπει να την επισκευθείς και να της δώσεις την "ευκαιρία της" πριν την απορρίψεις.

Συμβουλή μου, κάνε το ίδιο και για ολόκληρη την Ελλάδα πριν αρχίζεις να τοποθετείς τις ταμπέλες "μάπα".

Αρέσει στο μέλος anemona_62

tzoulia59

# 29 στις 15/5/2014
author

δεν μιλησα για διανυκτερευση στη δηλο αλλα για προορισμο ...

κι οσο για την ματια που βλεπεις τα ταξιδια σου και τους προορισμους σου μου ειναι πληρως κατανοητο ...
οσο για την σαντορινη και τα επιχειρηματα σου ...ειναι δικιολογημενα ...
επειδη εχω παει τρεις φορες και ξερω τι ειναι αυτο που δεν θα μου αρεσε εκει αν ξαναπηγαινα ...
κι εγω θα επελεγα μια εποχη ιουνιο για να ειμαστε οσο πιο λιγοτεροι γινεται...για να απολαυσω αυτο το ιδιαιτερο τοπιο που δεν υπαρχει πουθενα στον κοσμο ...
  την υδρα δεν την  απερριψα αλλα ειπα οτι ειδα ντοκιμαντερ κι εχω την εντυπωση οτι ειναι ενα μερος που δεν θα μου αρεσε ...
αυτο ειπα ...
για τους αλλους προορισμους  δε που χαρακτηρισα μαπα ...
το δικο μου κριτηριο σ αυτη τη βαθμιδα τους κατατασσει ...
καποιος αλλος μπορει να τους εβρισκε ειδυλλιακους ...

karamelitsameli

# 30 στις 16/5/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 2 από tzoulia59

παραλια για να βρεις τετοιο χωρο που ζητας πρεπει ν απομακρυνθεις απο το λεκανοπεδιο της αττικης ...

εκτος αν θες να πας στη σαλαμινα ...
στη αιγινα ...
στο αλεποχωρι ...κορινθο μερια ...
στο σχοινο ...κορινθο μερια ..
αυτα τα μερη ειναι στα περιξ ...
γυρω απο την αθηνα παραλιες που ν αξιζουν δεν εχει ...
πολυ βρωμα ...χαλια ξενοδοχεια ...
και πολυ κοσμοσυρροη ...
αν θες κανενα 2 ωρο δρομο να σου πω ...
ναυπλιο τολο και πασης ελλαδος ...
ο γερουλης θα το επιβεβαιωσει ...

Η Σαρωνίδα μια χαρά είναι! Και είναι εντος Αττικης!

karamelitsameli

# 31 στις 16/5/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από inioxos52

Οι Θεσσαλονικεις, ανακαλυψαμε την Χαλκιδικη την δεκαετια του '70. Με δρομους ανυπαρκτους και τοτε, και σημερα. Με θαλασσες να τις πινεις στο ποτηρι, και ατελειωτες παραλιες με ψιλη αμμο.

Το κακο για μας, αρχισε μολις την ανακαλυψαν οι νεοπλουτοι νεοβαρβαροι Αθηναιοι. Ανεβηκαν αποτομα οι τιμες γενικως, τα λιγα ουζερι μπροστα στις παραλιες αρχισαν να μπασταρδευουν τις πατροπαραδοτες ποικιλιες που συνοδευαν μεχρι τοτε τα ουζακια, και να τις προσαρμοζουν στα Αθηναιικα γουστα, με αποτελεσμα να ζητας απο τον ταβερνιαρη σαλονικιωτικη ποικιλια προκειμενου να γουσταρεις, και τα εστιατορια αρχισαν να μαγειρευουν το κοκινιστο με τονους δαφνης και κανελλας λες και ετρωγες στο Τολο της Πελλοπονησου.

Και μετα ηρθε η ανοικοδομηση. Και πλακωσε ολη η Αθηνα, και κατ' επεκταση ολη η Ελλαδα. Και αρχισαμε οι Θεσσαλονικεις να αραιωνουμε σιγα σιγα. Και φτασαμε και στο σημερα. Που ολοι οι Ελληνες Αθηναιοι η οχι, πουλανε στους Ρωσσους, και κανεις κρα να ακουσεις Ελληνικα.

Και σε μας, εμειναν οι αναμνησεις των θαλασσων της Χαλκιδικης, που ομως ακομη και σημερα δεν εμποδιζουν τους Σαλονικιους οταν βρισκονται μπροστα σε υπεροχες οντως θαλασσες εσωτερικου η εξωτερικου, να λενε ολοι μα ολοι. "Ελα μωρε. Ωραια η θαλασσα εδω, αλλα σαν της Χαλκιδικης δεν ειναι".

Αυτό που μου αρέσει σε εμάς τους Ελληνες, είναι που είμαστε αγαπημένοι και μονιασμενοι...

karamelitsameli

# 32 στις 16/5/2014
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από inioxos52

Αυτό που μου αρέσει σε εμάς τους Ελληνες, είναι που είμαστε αγαπημένοι και μονιασμενοι...

tzoulia59

# 33 στις 17/5/2014
author

η σαρωνιδα δεν εχει ωραια θαλασσα ...

και τα ξενοδοχεια δεχονται τουρισμο απο την εποχη   του ωναση ...
εχει κατι ωραιες ταβερνες ...
ειναι μια λυση αναμεσα στο τσιμεντο ...
αν δεν θελεις ταλαιπωριες ...πας γραμμη και τελειωσε ...

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.